Об утверждении перечня организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования на 2026-2028 годы
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 января 2026 года № 8
В соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике", подпунктом 109) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 и протоколом Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования на 2026-2028 годы.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ұйымдардың 2026-2028 жылдарға арналған тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 8 бұйрығы
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 10) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 109) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның 2025 жылғы 24 желтоқсандағы хаттамасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ұйымдардың 2026-2028 жылдарға арналған тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнения настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр С. Нурбек
Утвержден
приказом Министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 12 января 2026 года № 8

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Нұрбек
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2026 жылғы 12 қаңтардағы
№ 8 бұйрығымен бекітілген

Перечень организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования на 2026-2028 годы
№ п/п
Наименование
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
1.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (исследование в области истории)
2.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт философии, политологии и религиоведения" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (исследование в области философии)
3.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания им. А. Байтурсынова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (исследование в области языкознания)
4.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт археологии имени А.Х. Маргулана" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (исследование в области археологии)
5.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт востоковедения им. Р.Б. Сулейменова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (исследование в области востоковедения)
6.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (исследование в области искусства литературы)
7.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт механики и машиноведения имени У.А. Джолдасбекова" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (исследование в области механики)
8.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт математики и математического моделирования" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (исследование в области математики)
9.
Акционерное общество "Научно-производственный центр "Фитохимия" (исследование в области биоорганической химии и химии природных соединений)
Агентство Республики Казахстан по атомной энергии
10.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт ядерной физики" (исследование в области атомной энергии)
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
11.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Астрофизический институт имени В. Г. Фесенкова" (исследование в области астрофизики)
12.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Институт ионосферы" (исследование в области астрономии)
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
13.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Национальный научный центр сейсмологических наблюдений и исследований" (исследование в области сейсмологии)

Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ұйымдардың 2026-2028 жылдарға арналған тізбесі
Р/с №
Атауы
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
1.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Ш.Ш. Уәлиханов атындағы тарих және этнология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (тарих саласындағы зерттеу)
2.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Философия, саясаттану және дінтану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (философия саласындағы зерттеу)
3.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (тіл білімі саласындағы зерттеу
4.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Ә.Х. Марғұлан атындағы археология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (археология саласындағы зерттеу)
5.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Р. Б. Сүлейменов атындағы шығыстану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (шығыстану саласындағы зерттеу)
6.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (өнер, әдебиет саласындағы зерттеу)
7.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Академик Ө.А. Жолдасбеков атындағы Механика және машинатану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (механика саласындағы зерттеу)
8.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Математика және математикалық модельдеу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (математика саласындағы зерттеу)
9.
"Фитохимия" ғылыми-өндірістік орталығы" акционерлік қоғамы; (биоорганикалық химия және табиғи қосылыстар химиясы саласындағы зерттеу)
Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
10.
"Ядролық физика институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (атом энергиясы саласындағы зерттеу)
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
11.
"В. Г. Фесенков атындағы Астрофизикалық институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (астрофизика саласындағы зерттеу)
12.
"Ионосфера институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (астрономия саласындағы зерттеу)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
13.
"Сейсмологиялық байқау және зерттеу ұлттық ғылыми орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (сейсмология саласындағы зерттеу)