Об утверждении Методики расчета стоимости подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 июля 2026 года № 124
В соответствии с пунктом 6 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета стоимости подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих.
2. Департаменту прохождения государственной службы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
С. Муксимов
УТВЕРЖДЕНА
приказом исполняющего
обязанности Председателя
Агентства Республики
Казахстан по делам
государственной службы
от 10 июля 2026 года № 124
Методика расчета стоимости подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета стоимости подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и определяет порядок расчета стоимости подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих (далее – Методика).
Методика используется для определения стоимости услуг организациями образования, указанными в Правилах подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, утверждаемых Правительством Республики Казахстан (далее – Услугодатель).

Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау мен біліктілігін арттыру құнын есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2026 жылғы 2026 жылғы 10 шiлдедегi № 124 бұйрығы
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-баптың 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру құнын есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметті өткеру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау үшін жіберуді;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Төрағасының м.а.
С. Мүксімов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының міндетін
атқарушының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 124 бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік қызметшілерді даярлау,қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру құнын есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру құнын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызметшілердің даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру шығыстарының тәртібін нақтылайды.
Әдістеме Қазақстан Республикасы Үкіметі бекітетін Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидаларында көзделген білім беру ұйымдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді беруші) іске асыратын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік қызметшілерді оқыту құнын анықтау үшін пайдаланылады.

Глава 2. Расчет расходов на услуги по подготовке государственных служащих
2. Стоимость подготовки одного обучающегося по программам послевузовского образования в рамках государственного образовательного заказа определяется исходя из затрат, необходимых для оказания услуги.
3. Затраты услугодателя подразделяются на:
1) прямые затраты, непосредственно связанные с оказанием услуги;
2) накладные затраты, необходимые для обеспечения деятельности услугодателя и не потребляемые непосредственно в процессе оказания услуги.
4. К прямым затратам относятся:
1) затраты на основной персонал, непосредственно участвующий в оказании услуги;
2) затраты на приобретение материальных запасов, потребляемых в процессе оказания услуги;
3) затраты на организацию зарубежной стажировки обучающихся;
4) прочие затраты, непосредственно связанные с оказанием услуги и отражающие специфику образовательной программы.
5. К накладным затратам относятся:
1) затраты на административно-управленческий персонал;
2) затраты на вспомогательный персонал;
3) затраты общехозяйственного назначения;
4) затраты на цифровое-техническое обеспечение образовательного процесса;
5) затраты на уплату налогов, пошлин и иных обязательных платежей;
6) амортизация основных средств и нематериальных активов.
6. Стоимость подготовки одного обучающегося определяется по формуле:
Зоб = Зусл / N
где,
Зоб – стоимость подготовки одного обучающегося;
Зусл – общая сумма затрат на оказание услуги;
N – количество обучающихся, зачисленных на обучение в соответствующем учебном году.
7. Расходы на выплату стипендий магистрантам и докторантам при определении стоимости подготовки одного обучающегося не учитываются.
8. Общая сумма затрат на оказание услуги определяется по формуле:
Зусл = Зоп + Змз + Ззс + Зпр + Зн
где,
Зусл – общая сумма затрат на оказание услуги;
Зоп – затраты на основной персонал;
Змз – затраты на приобретение материальных запасов, потребляемых в процессе оказания услуги;
Ззс – затраты на организацию зарубежной стажировки обучающихся;
Зпр – прочие затраты, непосредственно связанные с оказанием услуги и отражающие специфику образовательной программы;
Зн – накладные затраты.
9. Затраты на основной персонал включают:
1) затраты на оплату труда основного персонала с учетом налогов, обязательных платежей, социальных отчислений и иных обязательных выплат, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;

2-тарау. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау бойынша көрсетілетін қызметтердің шығындарын есептеу
2. Мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша бір білім алушыны даярлау құны қызмет көрсету үшін қажетті шығындар негізінде айқындалады.
3. Қызмет көрсетушінің шығындары мыналарға бөлінеді:
1) қызмет көрсетуге тікелей байланысты тікелей шығындар;
2) қызмет көрсетушінің қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті және қызмет көрсету процесінде тікелей тұтынылмайтын үстеме шығындар.
4. Тікелей шығындарға мыналар жатады:
1) қызмет көрсетуге тікелей қатысатын негізгі персоналға жұмсалатын шығындар;
2) қызмет көрсету процесінде тұтынылатын материалдық қорларды сатып алуға жұмсалатын шығындар;
3) білім алушылардың шетелдік тағылымдамасын ұйымдастыруға жұмсалатын шығындар;
4) қызмет көрсетуге тікелей байланысты және білім беру бағдарламасының ерекшелігін көрсететін өзге де шығындар.
5. Үстеме шығындарға мыналар жатады:
1) әкімшілік-басқару персоналына жұмсалатын шығындар;
2) қосалқы персоналға жұмсалатын шығындар;
3) жалпы шаруашылық шығындары;
4) білім беру процесін цифрлық-техникалық қамтамасыз етуге жұмсалатын шығындар;
5) салықтарды, баждарды және өзге де міндетті төлемдерді төлеуге жұмсалатын шығындар;
6) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы.
6. Бір білім алушыны даярлау құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Зоб = З көрс.қызм / N
мұндағы,
Зоб – бір білім алушыны даярлау құны;
З көрс.қызм – қызмет көрсетуге жұмсалатын жалпы шығындар сомасы;
N – тиісті оқу жылында оқуға қабылданған білім алушылар саны.
7. Бір білім алушыны даярлау құнын айқындау кезінде магистранттар мен докторанттарға төленетін шәкіртақы шығыстары есепке алынбайды.
8. Қызмет көрсетуге жұмсалатын жалпы шығындар сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
З көрс.қызм = Знп + Змш + Зшт + Зөз + Зү
мұндағы,
З көрс.қызм – қызмет көрсетуге жұмсалатын жалпы шығындар сомасы;
Знп – негізгі персоналға жұмсалатын шығындар;
Змш – қызмет көрсету процесінде тұтынылатын материалдық қорларды сатып алуға жұмсалатын шығындар;
Зшт – білім алушылардың шетелдік тағылымдамасын ұйымдастыруға жұмсалатын шығындар;
Зөз – қызмет көрсетуге тікелей байланысты және білім беру бағдарламасының ерекшелігін көрсететін өзге де шығындар;
Зү – үстеме шығындар.
9. Негізгі персоналға жұмсалатын шығындарға мыналар кіреді:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген салықтарды, міндетті төлемдерді, әлеуметтік аударымдарды және өзге де міндетті төлемдерді ескере отырып, негізгі персоналдың еңбегіне ақы төлеуге жұмсалатын шығындар;

2) затраты физическим лицам, привлекаемым к оказанию услуги на основании гражданско-правовых договоров;
3) затраты на служебные командировки основного персонала, непосредственно связанные с оказанием услуги.
10. Затраты на приобретение материальных запасов включают расходы на приобретение инвентаря, расходных материалов и иных материальных запасов, потребляемых в процессе оказания услуги.
11. Расчет затрат, предусмотренных пунктами 9 и 10 настоящей Методики, производится по формам согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящей Методике.
12. Накладные затраты относятся на стоимость услуги в полном объеме и определяются по формуле:
Зн = Зауп + Звсп + Зохн + Зит + Знал + А
где,
Зн – накладные затраты;
Зауп – затраты на административно-управленческий персонал;
Звсп – затраты на вспомогательный персонал;
Зохн – затраты общехозяйственного назначения;
Зит – затраты на цифровое техническое обеспечение образовательного процесса;
Знал – затраты на уплату налогов, пошлин и иных обязательных платежей;
А – амортизация основных средств и нематериальных активов.
13. Затраты на административно-управленческий персонал и вспомогательный персонал включают:
1) затраты на оплату труда;
2) затраты на служебные командировки;
3) затраты на повышение квалификации;
4) иные расходы, связанные с обеспечением их деятельности.
14. Затраты общехозяйственного назначения включают расходы на приобретение материальных запасов, оплату услуг связи, транспортных, коммунальных, банковских услуг, содержание имущества и иные расходы, необходимые для обеспечения деятельности услугодателя.
15. Затраты на цифровое техническое обеспечение образовательного процесса включают расходы на приобретение, сопровождение, обслуживание, техническую поддержку и модернизацию цифровых систем, цифровых платформ, программного обеспечения и иных цифровых ресурсов, используемых при оказании услуги.
16. Амортизация определяется исходя из прогнозной суммы начисленной амортизации основных средств и нематериальных активов, используемых при оказании услуги.
Глава 3. Расчет расходов на услуги по переподготовке и повышению квалификации государственных служащих
17. Основой расчета затрат на оказание услуги является прямой учет всех элементов затрат. Затраты на оказание услуги определяются по формуле:
Зусл = Зоп + Змз + Зпр + Зн
где,
Зусл – затраты на оказание услуги;
Зоп – затраты на основной персонал;
Змз – затраты на приобретение материальных запасов, потребляемых в процессе оказания услуги;
Зпр – прочие расходы, отражающие специфику оказания услуги;
Зн – накладные затраты, относимые на стоимость услуги.

2) азаматтық-құқықтық шарттар негізінде қызмет көрсетуге тартылатын жеке тұлғаларға жұмсалатын шығындар;
3) қызмет көрсетуге тікелей байланысты негізгі персоналдың қызметтік іссапарларына жұмсалатын шығындар.
10. Материалдық қорларды сатып алуға жұмсалатын шығындарға қызмет көрсету процесінде тұтынылатын мүкәммалды, шығыс материалдарын және өзге де материалдық қорларды сатып алу шығындары жатады.
11. Осы Әдістеменің 9 және 10-тармақтарында көзделген шығындардың есебі осы Әдістемеге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жүргізіледі.
12. Үстеме шығындар қызмет құнына толық көлемде жатқызылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Зү = Зәб + Зқп + Зжш + Зцт + Зсал + А
мұндағы,
Зү – үстеме шығындар;
Зәб – әкімшілік-басқару персоналына жұмсалатын шығындар;
Зқп – қосалқы персоналға жұмсалатын шығындар;
Зжш – жалпы шаруашылық шығындары;
Зцт – білім беру процесін цифрлық-техникалық қамтамасыз етуге жұмсалатын шығындар;
Зсал – салықтарды, баждарды және өзге де міндетті төлемдерді төлеуге жұмсалатын шығындар;
А – негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы.
13. Әкімшілік-басқару және қосалқы персоналға жұмсалатын шығындарға мыналар кіреді:
1) еңбекақы төлеу шығындары;
2) қызметтік іссапарларға жұмсалатын шығындар;
3) біліктілікті арттыруға жұмсалатын шығындар;
4) олардың қызметін қамтамасыз етуге байланысты өзге де шығыстар.
14. Жалпы шаруашылық шығындарға материалдық қорларды сатып алу, байланыс қызметтеріне, көлік, коммуналдық және банктік қызметтерге ақы төлеу, мүлікті күтіп-ұстау және қызмет көрсетушінің қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де шығыстар жатады.
15. Білім беру процесін цифрлық-техникалық қамтамасыз етуге жұмсалатын шығындарға қызмет көрсету кезінде пайдаланылатын цифрлық жүйелерді, цифрлық платформаларды, бағдарламалық қамтамасыз етуді және өзге де цифрлық ресурстарды сатып алу, сүйемелдеу, қызмет көрсету, техникалық қолдау және жаңғырту шығындары кіреді.
16. Амортизация қызмет көрсету кезінде пайдаланылатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизацияның болжамды сомасы негізінде айқындалады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру бойынша көрсетілетін қызметтердің шығындарын есептеу
17. Қызметтерді көрсетуге жұмсалатын шығындардың негізгі есебі шығындардың барлық элементтерінің тікелей есебі болып табылады. Қызметтерді көрсетуге жұмсалатын шығындар мынадай формула бойынша анықталады:
З көрс.қызм = Знп+Змш+3бш+Зү
мұндағы,
З көрс.қызм – қызметтерді көрсетуге жұмсалатын шығындар;
Знп – негізгі персоналға жұмсалатын шығындар;
Змш – қызметтерді көрсету процесінде қолданылатын материалдық қорларды алуға жұмсалатын шығындар;
Збш – қызметтерді көрсетудің ерекшеліктерін сипаттайтын басқа да шығындар;
Зү – көрсетілетін қызметтердің құнына жататын үстеме шығындар.

18. Затраты на основной персонал включают в себя:
1) затраты на оплату труда основного персонала с учетом налогов и отчислений;
2) суммы вознаграждения лицам, привлекаемым по гражданско-правовым договорам;
3) затраты на командировки основного персонала, связанные с предоставлением услуги;
4) затраты на повышение квалификации основного персонала.
19. Затраты на оплату труда рассчитываются как произведение стоимости единицы продолжительности времени на количество единиц времени (час, ак.ч), необходимое для оказания услуги, по формуле:
Зот = ОТч. х Нраб.вр.
где,
Зот – затраты на оплату труда основного персонала;
ОТч. – повременная (часовая, дневная, месячная) ставка согласно штатному расписанию сотрудников из числа основного персонала (включая начисления на выплаты по оплате труда).
Нраб.вр. – норма рабочего времени, затрачиваемого основным персоналом;
20. Расчет затрат на оплату труда персонала, непосредственно участвующего в процессе оказания услуги, производится по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике.
21. Расчет затрат на оплату услуг привлеченных физических лиц, участвующих в процессе оказания услуги, производится по форме согласно приложению 5 к настоящей Методике.
22. Расчет затрат на командировки основного персонала, связанные с предоставлением услуги, и на повышение квалификации основного персонала производится по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике.
23. Затраты на приобретение материальных запасов, потребляемых в процессе оказания услуги, включают в себя (в зависимости от программы, специфики переподготовки и повышения квалификации):
1) затраты на инвентарь;
2) затраты на приобретение расходных материалов;
3) затраты на другие материальные запасы.
24. Затраты на приобретение материальных запасов определенного вида рассчитываются как произведение средних цен на соответствующие материальные запасы и их объема (количества) потребления в процессе оказания услуги. Затраты на все материальные запасы, потребляемые в процессе оказания услуги, определяются по формуле:
Змз = ∑МЗ х Ц
где,
Змз – затраты на приобретение материальных запасов, потребляемых в процессе оказания услуги;
МЗ – объем (количество) приобретаемых материальных запасов определенного вида;
Ц – средняя цена приобретаемых материальных запасов.
25. Расчет затрат на материальные запасы, потребляемые в процессе оказания услуги, производится по форме согласно приложению 7 к настоящей Методике.

18. Негізгі персоналға жұмсалатын шығындар өзіне:
1) салықтар мен аударымдарды ескере отырып, негізгі персоналдың еңбекақысын төлеуге жұмсалатын шығындарды;
2) азаматтық-құқықтық шарттар бойынша тартылатын адамдарға сыйақы сомасын;
3) қызметтерді көрсетуге байланысты негізгі персоналдың іссапарларына жұмсалатын шығындарды;
4) негізгі персоналдың біліктілігін арттыруға жұмсалатын шығындарды қамтиды.
19. Еңбекақыны төлеуге жұмсалатын шығындар уақыт ұзақтығы бірлігінің құны қызметтерді көрсетуге қажетті уақыт бірлігінің (сағат, ак.с.) санына көбейтіндісі ретінде есептеледі. Аталған есеп мына формула бойынша жүргізіледі:
Зпт = ОТс х Нжұм.уақ.
мұндағы,
Зпт – негізгі персоналдың еңбекақысын төлеуге жұмсалатын шығындар;
ОТс – негізгі персоналдың қатарынан қызметкерлердің штат кестесіне сәйкес (еңбекақы төлемдерін есептеуді қоса алғанда) уақытына қарай (сағаттық, күндік, айлық) мөлшерлемесі;
Нжұм.уақ – негізгі персоналдың жұмсаған жұмыс уақытының нормасы.
20. Қызметтерді көрсету процесіне тікелей қатысатын персоналдың еңбекақысына жұмсалатын шығындарды есептеу осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
21. Қызметтерді көрсету процесіне қатысатын, тартылған жеке адамдардың көрсеткен қызметтеріне еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығындарды есептеу осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
22. Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты негізгі персоналдың іссапарына және негізгі персоналдың біліктілігін арттыруға жұмсалатын шығындарды есептеу осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
23. Қызметтерді көрсету процесінде қолданылатын материалдық қорларды алуға жұмсалатын (қайта даярлау және біліктілікті арттыру бағдарламасына, ерекшелігіне байланысты) шығындар өзіне:
1) мүкәммалға жұмсалатын шығындарды;
2) шығыс материалдарын алуға жұмсалатын шығындарды;
3) басқа материалдық қорларға жұмсалатын шығындарды қамтиды.
24. Белгілі бір түрдегі материалдық қорларды алуға жұмсалатын шығындар тиісті материалдық қорлардың орташа бағалары мен қызметтерді көрсету процесінде олардың қолдану көлеміне (санына) көбейтіндісі ретінде есептеледі. Қызметтерді көрсету процесінде қолданылатын барлық материалдық қорларға жұмсалатын шығындар формула бойынша анықталады:
Змқ = ∑МҚ х Б
мұндағы
Змқ – қызметтерді көрсету процесінде қолданылатын материалдық қорларға жұмсалатын шығындар;
МҚ – белгілі бір түрдегі алынатын материалдық қорлардың көлемі (саны);
Б – алынатын материалдық қорлардың орташа бағасы.
25. Қызметтерді көрсету процесінде қолданылатын материалдық қорларға жұмсалатын шығындарды есептеу осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.

26. Объем накладных затрат относится на стоимость услуги пропорционально затратам, непосредственно связанным с оказанием услуги.
27. Накладные затраты, относимые на стоимость услуги, определяются по формуле:
Зн = Кn х Зот
где,
Зн – накладные затраты, относимые на стоимость услуги;
Зот – затраты на оплату труда основного персонала;
Кn – коэффициент накладных затрат, отражающий нагрузку на единицу оплаты труда основного персонала.
Данный коэффициент рассчитывается на основании отчетных данных за предшествующий период и прогнозируемых изменений в плановом периоде по следующей формуле (согласно документу, определяющему основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности услугодателя):
где,
Зауп – фактические затраты на административно-управленческий персонал за предшествующий период, скорректированные на прогнозируемое изменение численности административно-управленческого персонала и прогнозируемый рост заработной платы;
Зохн – фактические затраты общехозяйственного назначения за предшествующий период, скорректированные с учетом инфляции и затрат на уплату налогов (кроме налогов на фонд оплаты труда), пошлины и иные обязательные платежи;
Звсп – затраты на вспомогательный персонал;
Зоп – фактические затраты на весь основной персонал за предшествующий период, скорректированные на изменение численности основного персонала и рост заработной платы с учетом инфляции.
Сумма начисленной амортизации имущества определяется исходя из балансовой стоимости оборудования и годовой нормы его износа. Расчет накладных затрат производится по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике.
28. Затраты на административно-управленческий персонал включают в себя:
1) затраты на оплату труда административно-управленческого персонала;
2) затраты на командировки административно-управленческого персонала;
3) затраты по повышению квалификации административно-управленческого персонала.
29. Расчет цены на услуги переподготовки и повышения квалификации производится по форме согласно приложению 9 к настоящей Методике.
Приложение 1
к Методике расчета
стоимости подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации государственных
служащих
Форма
Расчет затрат на оплату услуг привлеченных физических лиц, участвующих в процессе подготовки государственных служащих
Наименование услуги
Оплата услуг
за 1 ак.час, тенге
Норма времени на оказание услуги (ак.час) (продолжительность дисциплин/курсов)
Затраты на оплату услуг, тенге
(4)=(2)х(3)
1
2
3
4
Итого
Х
Х
Приложение 2
к Методике расчета
стоимости подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации государственных
служащих
Форма
Расчет затрат на командировки основного персонала, связанные с предоставлением услуги и на подготовку основного персонала
кол-во человек
кол-во дней
Расходы на проезд
Суточные
Найм жилого помещения
расчет на 1 человека

26. Үстеме шығындардың көлемі қызметтерді көрсетуге тікелей байланысты шығындарға барабар қызметтің құнына жатады:
27. Көрсетілетін қызметтердің құнына жататын үстеме шығындар формула бойынша анықталады:
Зү = Кү х Знп
мұндағы,
Зү – көрсетілетін қызметтердің құнына жататын үстеме шығындар;
Знп – негізгі персоналға жұмсалатын шығындар;
Кү – негізгі персоналдың еңбекақысын төлеу бірлігінің жүктемесін көрсететін үстеме шығындардың коэффициенті.
Бұл коэффициент алдыңғы кезеңдегі есептік деректердің және жоспарлы кезеңдегі болжамды өзгертулердің негізінде мынадай формула бойынша (көрсетілетін қызметтерді берушінің қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштері мен қызметінің негізгі бағыттарын анықтайтын құжатқа сәйкес) есептеледі:
мұндағы,
Зәб – алдыңғы кезеңде әкімшілік-басқарушы персонал санын болжамды өзгертуге және еңбекақысын болжамды өсіруге қатысты түзетілген әкімшілік-басқарушы персоналға жұмсалған нақты шығындар;
Зжш – инфляцияны ескере отырып, алдыңғы кезеңде жалпы шаруашылық мақсаттарға жұмсалатын нақты шығындар және салықтарды (еңбекақы төлеу қорының салықтарынан басқа), баждарды және өзге де міндетті төлемдерді төлеуге жұмсалатын шығындар;
Зқп – қосалқы персоналға жұмсалатын шығындар;
Зпт – инфляцияны ескере отырып, негізгі персонал санын өзгертуге және еңбекақы төлемін өсіруге түзетілген, алдыңғы кезеңде барлық негізгі персоналға жұмсалатын нақты шығындар.
Мүліктің есептелген амортизациясының сомасы жабдықтың баланстық құны мен оның тозуының жылдық нормасына қарай анықталады. Үстеме шығындарды есептеу осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысанда жүргізіледі.
28. Әкімшілік-басқарушы персоналға жұмсалатын шығындар өзіне:
1) әкімшілік-басқарушы персоналдың еңбекақы төлемдеріне жұмсалатын шығындарды;
2) әкімшілік-басқарушы персоналдың іссапарларына жұмсалатын шығындарды;
3) әкімшілік-басқарушы персоналдың біліктілігін арттыруға жұмсалатын шығындарды қамтиды.
29. Қайта даярлау және біліктілікті арттыру көрсетілетін қызметтеріне бағаны есептеу осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысанда жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметшілерді
даярлау, қайта даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
құнын есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметшілерді даярлау процесіне қатысатын, тартылған жеке адамдардың көрсететін қызметтерін төлеуге жұмсалатын шығындардың есебі
Көрсетілетін қызметтердің атауы
1 ак.сағат үшін көрсетілетін қызметтердің төлемі, теңге
Қызметтерді көрсету уақытының нормасы (ак.сағат) (пәндердің/курстардың ұзақтығы)
Көрсетілетін қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығындар (теңге)
(4)=(2)х(3)
1
2
3
4
Барлығы
Х
Х
Мемлекеттік қызметшілерді
даярлау, қайта даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
құнын есептеу әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты негізгі персоналдың іссапарларына және негізгі персоналдың даярлауға шығындардың есебі
адам саны
күн саны
Жолға жұмсалатын шығыстар
Тәуліктік
Тұрғын үй-жайды жалдау
1 адамға есеп

Итого в тенге на кол-во чел. (15)=(14)х(1)
расчет
на 1 человека, тенге
всего, тенге (17)=(1)х(16)
расходы по оформлению визы
мед. страховка
Итого на одного чел. (14)=(12)+(13)
12
13
14
15
16
17
18
Х
Х
Х
Примечание:
* норматив согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства"
Приложение 3
к Методике расчета
стоимости подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации государственных
служащих
Форма
Расчет затрат на материальные запасы, потребляемые в процессе подготовки государственных служащих
Наименование материальных запасов, (прочих затрат)
Единица измерения
Расход
(в ед. измерения)
Цена за единицу, тенге
Всего затрат, тенге
(5) = (3) х (4)
1
2
3
4
5
Итого
Х
Х
Х
Приложение 4
к Методике расчета
стоимости подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации государственных
служащих
Форма
Расчет затрат на оплату труда персонала, непосредственно участвующего в процессе переподготовки и повышения квалификации государственных служащих
Должность
Количество
Средний должностной оклад в месяц, (тенге)
Месячный фонд рабочего времени (час)
*Норма времени на оказание услуги (час)
Затраты на оплату труда персонала (тенге)

адам санына барлығы теңгеде (15)=(14)х(1)
1 адамға есептеу, теңге
барлығы, теңге (17)=(1)х(16)
визаларды ресімдеу бойынша шығыстар
мед. сақтандыру
бір адамға барлығы (14)=(12)+(13)
12
13
14
15
16
17
18
Х
Х
Х
Ескертпе:
* "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысына сәйкес норматив.
Мемлекеттік қызметшілерді
даярлау, қайта даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
құнын есептеу әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметшілерді даярлау процесінде қолданылатын материалдық қорларға жұмсалатын шығындардың есебі
Материалдық қорлардың (басқа да шығындар) атауы
Өлшем бірлігі
Шығыс (өлшем бірлігінде)
Бірлік бағасы, теңге
Барлық шығындар, теңге (5) =(3) х (4)
1
2
3
4
5
Барлығы
Х
Х
Х
Мемлекеттік қызметшілерді
даярлау, қайта даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
құнын есептеу әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру процесіне тікелей қатысатын персоналдың еңбекақысын төлеуге жұмсалатын шығындар есебі
Лауазымы
Саны
Айына орташа лауазымдық еңбекақысы, (теңге)
Жұмыс уақытының айлық қоры, (сағат)
*Қызметті көрсетуге уақыт нормасы, (сағат)
Персоналдың еңбекақысын төлеуге жұмсалатын шығындар (теңге)

(5) = (3) х (4)
1
2
3
4
5
Итого
Х
Х
Х
Приложение 8
к Методике расчета
стоимости подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации государственных
служащих
Форма
Расчет накладных затрат
№ п/п
Наименование статей затрат
Показатель
1
Прогноз затрат на персонал услугодателя, непосредственно не участвующий в процессе оказания услуги (затраты административно-управленческого персонала), тенге
2
Прогноз затрат на персонал услугодателя, непосредственно не участвующий в процессе оказания услуги (затраты вспомогательного персонала), тенге
3
Прогноз затрат на приобретение материальных запасов, оплату услуг связи, транспортных услуг, коммунальных услуг, обслуживание, ремонт объектов и прочие (общехозяйственные затраты), тенге
4
Прогноз затрат по цифровой-технической поддержке образовательного процесса
5
Прогноз суммы начисленной амортизации имущества, тенге
6
Прогноз суммарного фонда оплаты труда персонала услугодателя, непосредственно участвующего в процессе оказания услуги, тенге
7
Коэффициент накладных затрат
(7)={(1)+(2)+(3)+(4) /(5) }/(6)
8
Затраты на персонал услугодателя, непосредственно участвующий в процессе оказания услуги, тенге
9
Итого накладные затраты, тенге

Барлық шығындар, теңге (5) =(3) х (4)
1
2
3
4
5
Барлығы
Х
Х
Х
Мемлекеттік қызметшілерді
даярлау, қайта даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
құнын есептеу әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
Үстеме шығындардың есебі
№ р/р
Шығындар баптарының атауы
Көрсеткіш
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызмет көрсету процесіне тікелей қатыспайтын персоналға жұмсалатын шығындардың болжамы (әкімшілік-басқару персоналының шығындары), теңге
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызмет көрсету процесіне тікелей қатыспайтын персоналға жұмсалатын шығындардың болжамы (қосалқы персоналының шығындары), теңге
3.
Материалдық қорларды алуға, байланыс қызметін, көліктік қызметтерді, коммуналдық қызметтерді төлеуге, қызмет көрсетулерге, объектілерді жөндеуге жұмсалатын шығындардың болжамы және басқалар (жалпы шаруашылық шығындар), теңге
4.
Білім беру процесін ақпараттық-техникалық қолдау бойынша шығындардың болжамы
5.
Мүліктің есептелген амортизация сомасының болжамы, теңге
6.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызмет көрсету процесіне тікелей қатысатын персоналының еңбегіне төленетін сомалық қордың болжамы, теңге
7.
Үстеме шығындардың коэффициенті
(7)={(1)+(2)+(3)+(4) /(5) }/(6)
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызмет көрсету процесіне тікелей қатысатын персоналға жұмсалатын шығындары, теңге
9.
Барлық үстеме шығындар, теңге

(9)=(7)х(8)
Приложение 9
к Методике расчета
стоимости подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации государственных
служащих
Форма
Расчет цены на услуги переподготовки и повышения квалификации государственных служащих
№ п/п
Наименование статей затрат
Показатель
1
Затраты на оплату труда персонала, непосредственно участвующего в процессе оказания услуги, тенге
2
Затраты на материальные запасы, непосредственно потребляемые в процессе оказания услуги, тенге
3
Прочие затраты, тенге
4
Накладные затраты, относимые на услугу, тенге
5
Итого затрат, тенге
6
Количество слушателей на основании отчетных данных за предшествующий период и прогнозируемых изменений в плановом периоде, человеко - часы
7
Стоимость одного человеко-часа повышения квалификации/переподготовки, тенге (7)=(5)/(6)

(9)=(7)х(8)
Мемлекеттік қызметшілерді
даярлау, қайта даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
құнын есептеу әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша көрсетілетін қызметтердің бағасын есептеу
№ р/р
Шығындар баптарының атауы
Көрсеткіш
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызмет көрсету процесіне тікелей қатысатын персоналдың еңбекақысын төлеуге жұмсалатын шығындары
2.
Қызмет көрсету процесінде тікелей қолданылатын материалдық қорларға жұмсалатын шығындар
3.
Басқа да шығындар, теңге
4.
Көрсетілетін қызметтердің түріне жататын үстеме шығындар, теңге
5.
Барлық шығындар, теңге
6.
Алдыңғы кезеңдегі есептік деректердің және жоспарлы кезеңдегі болжамды өзгертулердің негізінде тыңдаушылардың саны (адам – сағат)
7.
Біліктілікті арттыру/қайта даярлау бойынша бір адамның-бір сағатының құны (7)=(5)/(6)