О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 июня 2026 года № 240
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее - Перечень).
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Приложение к приказу
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения":
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения, утвержденных указанным приказом:
абзацы шестой и седьмой пункта 10 изложить в следующей редакции:
"анализирует, прогнозирует спрос и предложение рабочей силы, информирует население, местные исполнительные органы и Центр развития трудовых ресурсов о состоянии рынка труда столицы, области, городов республиканского значения;
осуществляет учет создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития столицы, области, города республиканского значения, региональной карты занятости столицы, области, города республиканского значения;";
абзац восьмой пункта 37 изложить в следующей редакции:
"готовит заключение, в котором определяются вид услуги, категория получателя, место предоставления, продолжительность предоставления услуги, содержание услуги, индивидуальные особенности и направляет его в местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения;".
абзацы пятый, шестой и седьмой пункта 58 изложить в следующей редакции:
"анализирует, прогнозирует спрос и предложение рабочей силы, информирует население, местные исполнительные органы и Центр развития трудовых ресурсов о состоянии рынка труда столицы, области и городов республиканского значения;
осуществляет учет создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития столицы, области, города республиканского значения, региональной карты занятости столицы, области, города республиканского значения;
ведет учет вакансий, размещаемых работодателями на Электронной бирже труда о текущих вакансиях и прогнозе создаваемых рабочих мест в проектах, реализуемых в рамках национальных проектов и планов развития столицы, области, города республиканского значения, а также инициатив частного сектора;".

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 12 маусымдағы № 240 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
бұйрығына қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілерінің лауазымдарына арналған үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілерінің лауазымдарының Үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
10-тармақтың алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты талдайды, болжайды, халықты, жергілікті атқарушы органдарды және Еңбек ресурстарын дамыту орталығын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың еңбек нарығының жай-күйі туралы хабардар етеді;
ұлттық жобалар, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік жұмыспен қамту картасы шеңберінде жұмыс орындарының құрылуын есепке алуды жүзеге асырады;";
37-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көрсетілетін қызметтің түрі, алушының санаты, ұсынылатын орны, ұсынылу ұзақтығы, көрсетілетін қызметтің мазмұны, жеке ерекшеліктері айқындалатын қорытынды дайындайды және оны астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына жібереді.";
58-тармақтың бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты талдайды, болжайды, халықты, жергілікті атқарушы органдарды және Еңбек ресурстарын дамыту орталығын астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың еңбек нарығының жай-күйі туралы хабардар етеді;
ұлттық жобалар, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік жұмыспен қамту картасы шеңберінде жұмыс орындарының құрылуын есепке алуды жүзеге асырады;
жұмыс берушілердің Электрондық еңбек биржасында орналастыратын ағымдағы бос жұмыс орындары және ұлттық жобалар мен астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары, сондай-ақ жеке сектордың бастамалары шеңберінде іске асырылатын жобаларда құрылатын жұмыс орындарының болжамы туралы бос жұмыс орындарының есебін жүргізеді;".

2. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 200 "Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости" следующие изменения.
в Профессиональном стандарте "Содействие занятости", утвержденном указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) центр трудовой мобильности - юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в столице, городах республиканского и областного значения, районах;".
3. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 октября 2024 года № 397 "Об утверждении Правил непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности и карьерных центров" следующие изменения:
в Правилах непрерывного профессионального развития работников центров трудовой мобильности и карьерных центров, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) центр трудовой мобильности - юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в столице, городах республиканского значения, районах, городах областного значения;".
4. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 ноября 2024 года № 422 "Об утверждении Правил проведения аттестации на профессиональную компетентность работников центров трудовой мобильности (карьерных центров)" следующие изменения:
в Правилах проведения аттестации на профессиональную компетентность работников центров трудовой мобильности (карьерных центров), утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения в целях разработки и реализации мер содействия занятости;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в столице, городах республиканского  и областного значения, районах;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган  столицы, области, городов республиканского значения,  определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

2. "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 19 маусымдағы № 200 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандартында:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) мансап орталығы – астанада, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, аудандарда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын еңбек мобильділігі орталығының филиалы;".
3. "Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 14 қазандағы № 397 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған ұйрықпен бекітілген Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтары жұмыскерлерінің үздіксіз кәсіптік даму қағидаларында:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мансап орталығы – астанада, республикалық маңызы бар қалаларда, аудандарда, облыстық маңызы бар қалаларда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын еңбек мобильділігі орталығының филиалы;".
4. "Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің кәсіптік құзыреттілігін аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 5 қарашадағы № 422 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің кәсіптік құзыреттілігін аттестаттаудан өткізу қағидаларында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) мансап орталығы – астанада, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, аудандарда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын еңбек мобильділігі орталығының филиалы;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Организация повышения квалификации в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня завершения тестирования направляет в местные исполнительные органы по вопросам социальной защиты и занятости населения  столицы, областей и городов республиканского значения сведения о результатах тестирования работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
абзац первый пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. В течение 3 (трех) рабочих дней после получения сведений о результатах тестирования работников центров трудовой мобильности (карьерных центров) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения столицы, области и города республиканского значения:";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню.
Приложение 1 к Перечню
Приложение 2 к Правилам
проведения аттестации
на профессиональную
компетентность работников
центров трудовой мобильности
(карьерных центров)
Форма
Сведения о результатах тестирования работников центров трудовой мобильности (карьерных центров)
Столица, область и город республиканского значения
Место работы
Ф.И.О. (при его наличии)
Должность
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Процедура аттестации
Баллы тестирования
Решение по результатам тестирования
6
7
8
Приложение 2 к Перечню
Приложение 3 к Правилам
проведения аттестации
на профессиональную
компетентность работников
центров трудовой мобильности
(карьерных центров)
Форма
Свидетельство о присвоении квалификационной категории
Решением ________________________________________________________
(местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения
столицы, области и города республиканского значения)
от "____" "__________" 20___ года,
__________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
присвоена квалификационная категория ________________________________
(наименование категории)
со сроком до "______" "_________" 20___ года.
Руководитель________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись
М.П.
Место выдачи________________________________________________________
(область, город)
Дата "_____" "_____________" 20__ года
Приложение 3 к Перечню
Приложение 4 к Правилам
проведения аттестации
на профессиональную
компетентность работников
центров трудовой мобильности
(карьерных центров)
Форма
Свидетельство о соответствии занимаемой должности
Решением ______________________________________________________
(местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения
столицы, области и города республиканского значения)
от "____" __________ 20___ года,
__________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
соответствует занимаемой должности _________________________________
(наименование должности)
Срок действия свидетельства до "____" "_________" 20___ года.
Руководитель ______________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись
М.П.
Место выдачи___________________________________________________
(город, область)
Дата "______" _____________ 20_________года

"31. Біліктілікті арттыру ұйымы тестілеу аяқталған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің тестілеу нәтижелері туралы мәліметтерді жібереді.";
32-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің тестілеу нәтижелері туралы мәліметтерді алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы:";
2-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Тізбеге 1-қосымша
Еңбек мобильділігі орталықтарының
(мансап орталықтарының)
жұмыскерлерінің кәсіптік
құзыреттілігіне аттестаттау
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Еңбек мобильділігі орталықтары (мансап орталықтары) жұмыскерлерінің тестілеу нәтижелері туралы мәліметтер
Астана, облыс және республикалық маңызы бар қала
Жұмыс орны
ТАӘ (ол болған жағдайда)
Лауазымы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Аттестаттау рәсімі
Тестілеу балдары
Тестілеу нәтижелері бойынша шешім
6
7
8
Тізбеге 2-қосымша
Еңбек мобильділігі орталықтарының
(мансап орталықтарының)
қызметкерлерінің кәсіптік
құзыреттілігіне аттестаттау
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Біліктілік санатын беру туралы куәлік
______________________________________________________шешімімен
(астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың халықты
әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті
атқарушы органы)
20___ жылғы "____" _______________,
__________________________________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда))
атқаратын лауазымына сәйкес келеді _________________________________
(лауазымның атауы)
Куәліктің қолданылу мерзімі 20___ жылғы "____" "_________".
Басшы ________________________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда), қолы)
М.О.
Берілген орны ___________________________________________________
(қала, облыс)
Күні 20_________жылғы "______" "_____________"
Тізбеге 3-қосымша
Еңбек мобильділігі орталықтарының
(мансап орталықтарының)
жұмыскерлерінің кәсіптік
құзыреттілігіне аттестаттау
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Атқаратын лауазымына сәйкестігі туралы куәлік
______________________________________________________шешімімен
(астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың халықты
әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті
атқарушы органы)
20___ жылғы "____" _______________,
__________________________________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда))
атқаратын лауазымына сәйкес келеді _________________________________
(лауазымның атауы)
Куәліктің қолданылу мерзімі 20___ жылғы "____" "_________".
Басшы ___________________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда), қолы)
М.О.
Берілген орны ___________________________________________________
(қала, облыс)
Күні 20_________жылғы "______" _____________