Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2026-2030 годы
Решение Абайского районного маслихата области Абай от 10 апреля 2026 года № 38/12-VIII
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата М. Нұрсұлтанұлы
Приложение к решению
Абайского районного маслихата
от 10 апреля 2026 года
№ 38/12-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2026-2030 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) по Абайскому району на 2026-2030 годы разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;

Абай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 38/12-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1- тармағының 13) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Абай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы М. Нұрсұлтанұлы
Абай аудандық мәслихатының
2026 жылғы 10 сәуірдегі
№ 38/12-VIII шешіміне қосымша
Абай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2026-2030 жылдарға арналған жоспар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 16-бабы 3- тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;

5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);

5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;

6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Абайскому

6)халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

702
526
351
175
выпас
частного
скота
9,7
6,3
Итого
пастбищ
100
1754
М-3б
27Б
М-3б
М-3а
51Б
М-5б
2
(2)
(26)
33х
Мелкосопочник
Ковыльно-типчаково-осоковые
с таволгой
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль перистый, ковыль Лессинга,
ковыль красный, типчак,осока приземистая,
таволга зверобоелистная)
Типчаково-ковыльно-полынные
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, ковыль Лессинга, ковыль перистый,
полынь Лерховская, полынь Шренковская)
Ковыльно-полынно-разнотравные
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль перистый
полынь Лерховская, полынь шренковская
жабрица Лидебура, вероника колосистая
лапчатка вильчатая, подмаренник настоящий)
Разнотравно-злаковые
на лугово-светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Лабазник шестилепестной, тысячелистник
обыкновенный, кровохлебка лекарственная,
пырей ползучий, типчак, мятлик луговой)
Пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
40
30
20
10

702
526
351
175
жеке
малды
жаю
9,7
6,3
Барлығы
жайылымдар
100
1754
М-3б
27Б
М-3б
М-3а
51Б
М-5б
2
(2)
(26)
33х
Кішкентай шоқы
Бозды-бетегелі-қияқты, тобылғылы
ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(қауырсынды боз, Лессинг бозы, қызыл боз,
бетеге, аласа қияқ, шайқурай жапырақты
тобылғы)
Бетегелі-бозды-жусанды
ашық қоңыр, толық дамымаған
саздақ топырақтарда
(бетеге, Лессинг бозы, қауырсынды боз, Лерх
жусаны, Шренк жусаны)
Бозды-жусанды-әртүрлі шөпті
ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(Лессинг бозы, қауырсынды боз, Лерх жусаны,
Шренк жусаны, Ледебур жабрицасы, масақты
вероника, айыр жапырақты қазтабан, нағыз
қазтамақ)
Әртүрлі шөпті-астықтұқымдасты
шалғынды-ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(алты күлтелі лабазник, кәдімгі мыңжапырақ,
дәрілік қаншөп, жатаған бидайық, бетеге,
шалғындық қоңырбас)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
30
20
10

100
232
выпас
частного
скота
82
М-3а
20
(19)
19х
Мелкосопочник. Плоская равнина
Ксерофитнозлаково-полынно-гультемиевые
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, тонконог сизый, ковыль перистый,
полынь Лерховская, полынь Марщалловская,
гультемия персидская)
залежь
100
802
залежь
9,1
81
М-3а
21
(20)
Мелкосопочник. Плоская равнина
Ксерофитнозлаково-разнотравно-житняковые
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Тонконог сизый, типчак, вероника серебристая,
эспарцет песчанный, пырей гребневидный)
круглый год
100
351
круглый год
6,5
М-3б
22
12х
Мелкосопочник
Ковыльно-типчаково-лерховскополынные
с осокой
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль перистый, типчак,
полынь Лерховская, осока приземистая)
пастбища
100
186
выпас
частного
скота
83А
М-3а
23
(21)
Мелкосопочник. Плоская равнина
Ксерофитнозлаково-лерховскополынно-
осоковые
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Типчак, тонконог сизый, ковыль перистый,
полынь Лерховская, осока приземистая)
залежь
100
103
залежь
4,8
26А
М-3а
37А
М-3а
27А
М-3а
24
(22)
Мелкосопочник
Типчаково-лерховскополынно-таволговые
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Типчак, полынь Лерховская, таволга
зверобоелистная)
Осоково-типчаково-полынные
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Осока приземистая, типчак, полынь
австрийская, полынь Лерховская)
Типчаково-ковыльно-полынные
на светло-каштановых маломошных
суглинистых почвах
(Типчак, ковыль перистый, ковыль Лессинга,
полынь Маршалловская, полынь Лерховская)
пастбища
пастбища
пастбища
50
40
10
202
161
40
выпас
частного
скота
5,3
Итого
пастбищ
100
403
25А
М-3а
50В
М-5г
62А
М-5г
51В
М-5б
25
15х
13х
Мелкосопочник. Межсопочная долина
Дерновиннозлаково-полынно-разнотравные
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Типчак, тонконог сизый, ковыль Лессинга,
полынь Лерховская, полынь холодная,
смолевка волжская, жабрица Лидебура)
Осоково-злаковые
на солонцах лугово-светло-каштановых почвах
(Осока ранняя, волоснец узкий, пырей ползучий,
мятлик луговой)
Бескильницево-селитрянополынно-кермековые
на солонцах луговато-светло-каштановых
почвах
(Бескильница расставленная, полынь
селитряная, кермек Гмелина)
Разнотравно-злаковые
на луговых светло-каштановых почвах
(Солонечник двухцветковая, солодка уральская,
эспарцет песчанный, типчак, мятлик луговой,
пырей ползучий)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
40
20
20
20
120
60
60
60
выпас
частного
скота
Итого
100
301
М-3б
21В
М-3б
51Б
М-5б
26
16х
Мелкосопочник
Ковыльно-разнотравно-полынные
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль перистый
тимьян маршаллиевский, лабазник
шестилепестной, тысячелистник
обыкновенный, полынь Маршалловская,
полынь холодная)
Типчаково-осоково-полынные
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Овсяница бороздчатая, осока приземистая,
полынь Маршалловская, полынь австрийская,
полынь холодная)
Разнотравно-злаково-осоковые
на лугово-светло-каштановых
суглинистых почвах
(Земляника зеленая, кровохлебка
лекарственная, герань луговая, полевица
белая, мятлик луговой)
пастбища
пастбища
пастбища
50
30
20
28
17
11
выпас
частного
скота
Итого
пастбища
100
55
76
М-3а
27
(23)
Мелкосопочник. Плоская равнина
Житняково-ксерофитнозлаково-
маршалловскополынные
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Пырей гребневидный, типчак, тонконог
сизый, полынь Маршалловская)
залежь
100

100
232
жеке
малды
жаю
82
М-3а
20
(19)
19х
Ұсақ шоқы. Тегіс жазықтық
Ксерофитті-астықты-жусанды-гультемиялы
ашық қоңыр, толық дамымаған
саздақ топырақтарда
(бетеге, бозша бетеге, қауырсынды боз, Лерх
жусаны, Маршалл жусаны, парсы
гультемиясы)
залеж
100
802
залеж
9,1
81
М-3а
21
(20)
Ұсақ шоқы. Тегіс жазықтық
Ксерофитті-астықты-әртүрлі шөпті-бидайықты
ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(бозша бетеге, бетеге, күміс вероника, құмды
эспарцет, тарамдалған бидайық)
жыл бойы
100
351
жыл бойы
6,5
М-3б
22
12х
Ұсақ шоқы
Қауырсынды боз-бетегелі-Лерх жусанды, қияқ
қосылған ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(Лессинг бозы, қауырсынды боз, бетеге, Лерх
жусаны, аласа қияқ)
жайылымдар
100
186
жеке
малды
жаю
83А
М-3а
23
(21)
Ұсақ шоқы. Тегіс жазықтық
Ксерофитті-астықты-Лерх жусанды-жусанды-
қияқты ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(бетеге, бозша бетеге, қауырсынды боз, Лерх
жусаны, аласа қияқ)
залеж
100
103
залеж
4,8
26А
37А
М-3а
27А
М-3а
24
(22)
Ұсақ шоқы
Бетегелі-Лерх жусанды-таволгалы
ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(бетеге, Лерх жусаны, шайқурай жапырақты
тобылғы)
Қияқ-бетегелі-жусанды
ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(аласа қияқ, бетеге, австриялық жусан, Лерх
жусаны)
Бетегелі-бозды-жусанды
ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(бетеге, қауырсынды боз, Лессинг бозы,
Маршалл жусаны, Лерх жусаны)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
50
40
10
202
161
40
жеке
малды
жаю
5,3
Барлығы
жайылымдар
100
403
25А
М-3а
50В
М-5г
62А
М-5г
51В
М-5б
25
15х
13х
Ұсақ шоқы. Шоқаралық аңғар
Шымды-бозды-жусанды-әртүрлі шөпті
ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(бетеге, бозша бетеге, Лессинг бозы, Лерх
жусаны, суық жусан, Волга смолевкасы,
Ледебур жабрицасы)
Қияқ-астықты
солонцы шалғынды-ашық қоңыр топырақтарда
(ерте қияқ, жіңішке волоснец, жатаған
бидайық, шалғындық қоңырбас)
Бескильницелі-селитра-жусанды-кермекті
солонцы шалғынды-ашық қоңыр
топырақтарда
(ажыраңқы бескильница, селитра жусаны,
Гмелин кермегі)
Әртүрлі шөпті-астықты
шалғынды ашық қоңыр топырақтарда
(қосгүлді сортаңшөп, уральдық солодка, құмды
эспарцет, бетеге, шалғындық қоңырбас,
жатаған бидайық)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
20
20
20
120
60
60
60
жеке
малды
жаю
Барлығы
100
301
М-3б
21В
М-3б
51Б
М-5б
26
16х
Ұсақ шоқы
Бозды-әртүрлі шөпті-жусанды
ашық қоңыр, толық дамымаған
саздақ топырақтарда
(Лессинг бозы, қауырсынды боз, маршалл
тимьян, алты күлтелі лабазник, кәдімгі
мыңжапырақ, Маршалл жусаны, суық жусан)
Бетегелі-қияқты-жусанды
ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(жүлгелі бетеге, аласа қияқ, Маршалл жусаны,
австриялық жусан, суық жусан)
Әртүрлі шөпті-астықты-қияқты
шалғынды-ашық қоңыр саздақ
топырақтарда
(жасыл жидек, дәрілік қаншөп, шалғындық
герань, ақ полевица, шалғындық қоңырбас)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
50
30
20
28
17
11
жеке
малды
жаю
Барлығы
жайылымдар
100
55
76
М-3а
27
(23)
Ұсақ шоқы. Тегіс жазықтық
Бидайық-ксерофитті-астықты-Маршалл
жусанды ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(тарамдалған бидайық, бетеге, бозша бетеге,
Маршалл жусаны)
залеж
100

192
залежь
5,8
80
М-3а
28
18х
Мелкосопочник. Плоская равнина
Ксерофитнозлаково-полынно-житняковые
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
(Типчак, ковыль Лессинга, тонконог сизый,
полынь Лерховская, полынь Маршалловская,
пырей гребневидный)
круглый год
100
62
круглый год
62А
М-5г
72Б
М-7а
50В
М-5г
60В
М-7а
56Б
М-5б
29
(24)
Мелкосопочник. Понижения
Бескильницево-селитрянополынно-лебедовые
на солонцах луговато-светло-каштановых почвах
(Бескильница расставленная, полынь
селитряная, лебеда бородавчатая)
Лебедово-селитрянополынные
на солончаках луговых почвах
(Лебеда бородавчатая, полынь селитряная)
Осоково-злаковые
на солонцах лугово-светло-каштановых почвах
(Осока ранняя, волоснец узкий, пырей
ползучий, ячмень короткоостистый)
Бескильницево-лебедово-кокпековые
на солончаках луговых почвах
(Бескильница расставленная, лебеда
бородавчатая, лебеда седая)
Волоснецово-осоково-солодковые
на лугово-болотных светло-каштановых
почвах
(Волоснец узкий, осока ранняя, осока
черноколосая, солодка уральская)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
30
20
20
20
10
12
8
8
8
4
выпас
частного
скота
2,5
Итого
пастбищ
100
40
М-3г
62В
М-5г
60А
М-5г
50Б
М-3б
73
М-7б
30
(25)
(106)
30х
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
Ковыльно-типчаково-шренковскополынные
на солонцах светло-каштановых почвах
(Ковыль перистый, ковыль Лессинга, типчак,
полынь Шренковская)
Бескильницево-селитрянополынно-солеросовые
с кермеком
на солончаках луговых почвах
(Бескильница расставленная, полынь
селитряная, солерос европейский)
Бескильницево-лебедово-солянковые
иногда с полынью
на солонцах лугово-светло-каштановых
суглинистых почвах
(Бескильница расставленная, лебеда
бородавчатая, лебеда седая, солерос европейский,
кохия простертая, подорожник солончаковый,
полынь селитряная)
Осоково-злаковые
на лугово-болотных светло-каштановых почвах
(Осока черноколосая, тростник обыкновенный)
Солеросовые
на солончаках луговых почвах
(Солерос европейский)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
40
20
20
10
10
51
25
25
13
13
выпас
частного
скота
5,3
5,0
Итого
пастбищ
100

192
залеж
5,8
80
М-3а
28
18х
Ұсақ шоқы. Тегіс жазықтық
Ксерофитті-астықты-жусанды-бидайықты
ашық қоңыр, қуаты аз
саздақ топырақтарда
(бетеге, Лессинг бозы, бозша бетеге, Лерх
жусаны, Маршалл жусаны, тарамдалған
бидайық)
жыл бойы
100
62
жыл бойы
62А
М-5г
72Б
М-7а
50В
М-5г
60В
М-7а
56Б
М-5б
29
(24)
Ұсақ шоқы. Төмендіктер
Бескильницелі-селитра-жусанды-лебеда
солонцы шалғынды-ашық қоңыр топырақтарда
(ажыраңқы бескильница, селитра жусаны,
қызылшам лебеда)
Лебеда-селитра-жусанды
солонцы шалғынды-ашық қоңыр топырақтарда
(ерте қияқ, жіңішке волоснец, жатаған бидайық, қысқа тұқымды арпа)
Қияқ-астықты
солонцы шалғынды-ашық қоңыр топырақтарда
(ерте қияқ, жіңішке волоснец, жатаған
бидайық, қысқа тұқымды арпа)
Бескильница-лебеда-қоқпекті
солонцы шалғынды топырақтарда
(ажыраңқы бескильница, қызылшам лебеда,
сұр лебеда)
Волоснец-қияқ-қантты
шалғынды-батпақты ашық қоңыр
топырақтарда
(жіңішке волоснец, ерте қияқ, қарақұйрық
қияқ, уральдық солодка)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
30
20
20
20
10
12
8
8
8
4
жеке
малды
жаю
2,5
Барлығы
жайылымдар
100
40
М-3г
62В
М-5г
60А
М-5г
50Б
М-3б
73
М-7б
30
(25)
(106)
30х
Ұсақ шоқы. Шоқаралық аңғар
Қауырсынды-бетегелі-Шренк жусанды
солонцы ашық қоңыр топырақтарда
(қауырсынды боз, Лессинг бозы, бетеге, Шренк
жусаны)
Бескильницелі-селитра-жусанды-солеросалы,
кермек қосылған
солонцы шалғынды топырақтарда
(ажыраңқы бескильница, селитра жусаны,
еуропалық солерос)
Бескильницелі-лебеда-солянкалы, кейде
жусанды солонцы шалғынды-ашық қоңыр
саздақ топырақтарда
(ажыраңқы бескильница, қызылшам лебеда,
сұр лебеда, еуропалық солерос, төселмелі
кохия, тұздығы бар подорожник, селитра
жусаны)
Қияқ-астықты
шалғынды-батпақты ашық қоңыр топырақтарда
(қарақұйрық қияқ, қарақұйрық тростник)
Солеросалы
солонцы шалғынды топырақтарда
(Еуропалық солерос)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
20
20
10
10
51
25
25
13
13
жеке
малды
жаю
5,3
5,0
Барлығы
жайылымдар
100

127
59Б
М-5г
73
М-7б
50Б
М-3б
31
Мелкосопочник. Межсопочная долина
Бескильницево-чиево-кермековые
с полынью
на солонцах лугово-светло-каштановых
суглинистых почвах
(Бескильница расставленная, чий блестящий,
кермек Гмелина, полынь селитряная)
Солеросовые
на солончаках луговых почвах
(Солерос европейский)
Осоково-тростниковые
на лугово-болотных светло-каштановых почвах
(Осока черноколосая, тростник обыкновенный)
пастбища
пастбища
пастбища
70
20
10
35
10
5
выпас
частного
скота
Итого
пастбищ
100
50
М-3б
28В
М-3б
34Б
М-3б
М-3б
30В
М-3б
35В
М-3в
32
(28)
(29)
(30)
(44)
(43)
(47)
(48)
(46)
Мелкосопочник
Ковыльно-типчаково-осоковые
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль перистый, ковыль Лессинга, типчак,
осока приземистая, тонконог сизый)
Типчаково-тонконогово-полынные
со сприеей
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, тонконог сизый, полынь Лерховская,
полынь узкодольчатая, таволга
зверобоелистная)
Тонконогово-ковыльно-полынные
с таволгой
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Тонконог сизый, ковыль перистый,
ковыль Лессинга, таволга зверобоелистная)
Ковыльно-полынные
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль перистый, ковыль Лессинга, полынь
Лерховская, полынь узкодольчатая)
Типчаково-полынно-ковыльные
с таволгой
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, полынь холодная, полынь
узкодольчатая, полынь Лерховская, ковыль
перистый, ковыль Лессинга, таволга
зверобоелистная)
Тонконогово-типчаково-полынные
на светло-каштановых солонцеватых
суглинистых почвах
(Тонконог сизый, типчак, полынь австрийская)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
30
20
15
15
10
10

127
59Б
М-5г
73
М-7б
50Б
М-3б
31
Ұсақ шоқы. Шоқарадық аңғар
Бескильницелі-чийлі-кермекті, жусанды
солонцы шалғынды-ашық қоңыр саздақ
топырақтарда
(ажыраңқы бескильница, жылтыр чий, Гмелин
кермегі, селитра жусаны)
Солеросалы
солонцы шалғынды топырақтарда
(Еуропалық солерос)
Қияқ-тростникті
шалғынды-батпақты ашық қоңыр топырақтарда
(қарақұйрық қияқ, қарақұйрық тростник)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
70
20
10
35
10
5
жеке
малды
жаю
Барлығы
жайылымдар
100
50
М-3б
28В
М-3б
34Б
М-3б
М-3б
30В
М-3б
35В
М-3в
32
(28)
(29)
(30)
(44)
(43)
(47)
(48)
(46)
Ұсақ шоқы
Бозды-бетегелі-қияқты-қияқ қосылған
ашық қоңыр, толық дамымаған
саздақ топырақтарда
(қауырсынды боз, Лессинг бозы, бетеге, аласа
қияқ, бозша бетеге)
Бетегелі-бозша-жусанды, спиреей қосылған
ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(бетеге, бозша бетеге, Лерх жусаны, жіңішке
жапырақты жусан, шайқурай жапырақты
тобылғы)
Бозша-бетегелі-жусанды, таволгалы
ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(бозша бетеге, қауырсынды боз, Лессинг бозы,
шайқурай жапырақты тобылғы)
Қауырсынды-жусанды
ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(қауырсынды боз, Лессинг бозы, Лерх жусаны,
жіңішке жапырақты жусан)
Бетегелі-жусанды-бозды, таволгалы
ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(бетеге, суық жусан, жіңішке жапырақты
жусан, Лерх жусаны, қауырсынды боз, Лессинг
бозы, шайқурай жапырақты тобылғы)
Бозша-бетегелі-жусанды
солонцеватые ашық қоңыр саздақ
топырақтарда
(бозша бетеге, бетеге, австриялық жусан)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
30
20
15
15
10
10

100
1095
27Б
М-3б
М-3б
34
(31)
37х
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
Типчаково-ковыльно-полынные
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, ковыль перистый, ковыль Лессинга,
полынь австрийский, полынь Лерховская)
Ковыльно-типчаково-кустарниковые
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль перистый, типчак,
карагана кустарниковая, таволга
зверобоелистная)
пастбища
пастбища
60
40
352
234
выпас
частного
скота
6,3
Итого
пастбищ
100
586
62А
М-5г
28Б
М-3б
56А
М-5б
69А
М-5г
35
(32)
38х
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
Бескильницево-селитрянополынно-кермековые
солонцах луговато-светло-каштановых
почвах
(Бескильница раставленная, полынь
селитряная, кермек Гмелина)
Типчаково-тонконогово-полынные
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, тонконог сизый, полынь
Лерховская, полынь австрийская, таволга
зверобоелистная)
Волоснецово-осоково-солодковые
на лугово-светло-каштановых
суглинистых почвах
(Волоснец узкий, осока ранняя, осока
прямостоячая, солодка уральская)
Селитрянополынно-бескильницево-лебедовые
на солонцах лугово-светло-каштановых почвах
(Полынь селитряная, бескильница расставленная,
лебеда бородавчатая)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
40
30
20
10
134
101
67
34
выпас
частного
скота
3,0
Итого
пастбищ
100
335
21В
М-3а
24Ба
М-3б
26В
М-3б
36
(125)
(35)
(120)
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
Типчаково-осоково-полынные
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, осока приземистая, полынь
Лерховская, полынь узкодольчатая)
Типчаково-полынно-осоковые
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, полынь Лерховская, полынь
австрийская, осока приземистая, таволга
зверобоелистная)
Дерновиннозлаково-полынно-таволговые
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, тонконог сизый, полынь Лерховская,
полынь узкодольчатая, таволга
зверобоелистная)
пастбища
пастбища
пастбища
50
30
20

100
1095
27Б
М-3б
М-3б
34
(31)
37х
Ұсақ шоқы. Шоқаралық жазықтық
Бетегелі-бозды-жусанды
ашық қоңыр, толық дамымаған
саздақ топырақтарда
(бетеге, қауырсынды боз, Лессинг бозы,
австриялық жусан, Лерх жусаны)
Қауырсынды-бетегелі-бұталы
ашық қоңыр, толық дамымаған
саздақ топырақтарда
(Лессинг бозы, қауырсынды боз, бетеге,
бұталы қараған, шайқурай жапырақты
тобылғы)
жайылымдар
жайылымдар
60
40
352
234
жеке
малды
жаю
6,3
Барлығы
жайылымдар
100
586
62А
М-5г
28Б
М-3б
56А
М-5б
69А
М-5г
35
(32)
38х
Ұсақ шоқы. Шоқаралық жазықтық
Бескильницелі-селитра-жусанды-кермекті
солонцы шалғынды-ашық қоңыр
топырақтарда
(ажыраңқы бескильница, селитра жусаны,
Гмелин кермегі)
Бетегелі-бозша-жусанды
ашық қоңыр, толық дамымаған
саздақ топырақтарда
(бетеге, бозша бетеге, Лерх жусаны,
австриялық жусан, шайқурай жапырақты
тобылғы)
Волоснец-қияқ-қантты
шалғынды-батпақты ашық қоңыр
топырақтарда
(жіңішке волоснец, ерте қияқ, тура қияқ,
уральдық солодка)
Бескильницелі-селитра-жусанды-лебеда
солонцы шалғынды-ашық қоңыр топырақтарда
(селитра жусаны, ажыраңқы бескильница,
қызылшам лебеда)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
30
20
10
134
101
67
34
жеке
малды
жаю
3,0
Барлығы
жайылымдар
100
335
21В
М-3а
24Ба
М-3б
26В
М-3б
36
(125)
(35)
(120)
Ұсақ шоқы. Шоқара аралығы жазықтық
Бетегелі-қияқты-жусанды
ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(бетеге, аласа қияқ, Лерх жусаны, жіңішке
жапырақты жусан)
Бетегелі-жусанды-бозды
ашық қоңыр, толық дамымаған
саздақ топырақтарда
(бетеге, Лерх жусаны, австриялық жусан,
аласа қияқ, шайқурай жапырақты тобылғы)
Шымды-бетегелі-жусанды-таволгалы
ашық қоңыр, нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(бетеге, бозша бетеге, Лерх жусаны, жіңішке
жапырақты жусан, шайқурай жапырақты
тобылғы)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
50
30
20

1168
701
467
выпас
частного
скота
6
6
6
5
3,4
Итого
пастбищ
100
2336
51Б
М-3б
3
(9)
Мелкосопочник (Склон сопки)
Полынно-ковыльно-типчаковые с
разнотравьем
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Полынь Лерховская, ковыль волосатик,
ковыль перистый, типчак, хариспора
сибирская, липучка ежевидная)
пастбища
100
289
выпас
частного
скота
5,6
24А
М-3б
4
(8)
Мелкосопочник (Вершина сопки)
Типчаково-кустарниково-разнотравные
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, карагана низкая, таволга
зверобоелистная, хариспора сибирская,
бурачок полевой)
пастбища
100
69
выпас
частного
скота
4,4
76
М-3а
5
(10)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ксерофитнозлаково-разнотравные
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль волосатик, ковыль перистый,
типчак, тонконог сизый, бурачок полевой,
липучка ежевидная)
круглый год
100
93
круглый год
5,9
М-3а
51А
М-3а
М-3а
33
М-3б
6
(11)
(12)
(13)
(14)
(16)
(17)
(18)
(19)
(26)
(39)
(38)
(27)
(24)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ковыльно-типчаково-полынные с
разнотравьем иногда с тонконогом
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль волосатик, ковыль перистый,
ковыль Лессинга, типчак, полынь
Шренковская, полынь австрийская,
полынь холодная, полынь Лерховская
тонконог сизый, бурачок полевой,
липучка ежевидная, лук желтеющий)
Полынно-ковыльные
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Полыннь Лерховская, полынь Шренковская,
ковыль волосатик)
Ковыльно-типчаково-разнотравные с
полынью
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль волосатик,
типчак,марь белая, проломник маленький,
бурачок полевой, полынь австрийская)
Разнотравно-ковыльно-полынные
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Бурачок полевой, лапчатка вильчатая,
проломник маленький, ковыль волосатик,
ковыль Лессинга, полынь австрийская)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
70
20
5
5

1168
701
467
жеке
малды
жаю
6
6
6
5
3,4
Барлығы
жайылымдар
100
2336
51Б
М-3б
3
(9)
Ұсақ шоқы (Шоқтың етегі)
Жусан-қауырсынды-бетегелі,
әртүрлі шөпті ашық қоңыр,
толық дамымаған саздақ
топырақтарда
(Лерх жусаны, қауырсынды волосатик,
қауырсынды боз, бетеге, сібір
хариспорасы, күлтешік липучка)
жайылымдар
100
289
жеке
малды
жаю
5,6
24А
М-3б
4
(8)
Ұсақ шоқы (Шоқтың биігі)
Бетегелі-бұталы-әртүрлі шөпті
ашық қоңыр, толық дамымаған саздақ
топырақтарда
(бетеге, төменгі қараған, шайқурай
жапырақты тобылғы, сібір хариспорасы,
дала бұршығы)
жайылымдар
100
69
жеке
малды
жаю
4,4
76
М-3а
5
(10)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Ксерофитті-астықты-әртүрлі шөпті
ашық қоңыр, қалыпты саздақ
топырақтарда
(қауырсынды волосатик, қауырсынды боз,
бетеге, бозша бетеге, дала бұршығы,
күлтешік липучка)
жыл бойы
100
93
жыл бойы
5,9
М-3а
51А
М-3а
М-3а
33
М-3б
6
(11)
(12)
(13)
(14)
(16)
(17)
(18)
(19)
(26)
(39)
(38)
(27)
(24)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Қауырсынды-бетегелі-жусанды,
әртүрлі шөпті, кейде бозша қосылған
ашық қоңыр, қалыпты саздақ
топырақтарда
(қауырсынды волосатик, қауырсынды боз,
Лессинг бозы, бетеге, Шренк жусаны,
австриялық жусан, суық жусан, Лерх
жусаны, бозша бетеге, дала бұршығы,
күлтешік липучка, сары пияз)
Жусан-қауырсынды
ашық қоңыр, қалыпты саздақ
топырақтарда
(Лерх жусаны, Шренк жусаны,
қауырсынды волосатик)
Қауырсынды-бетегелі-әртүрлі
шөпті, жусанды ашық қоңыр, қалыпты
саздақ топырақтарда
(Лессинг бозы, қауырсынды волосатик,
бетеге, ақ марь, кішкентай проломник,
дала бұршығы, австриялық жусан)
Әртүрлі шөпті-қауырсынды-жусанды
ашық қоңыр, қалыпты саздақ
топырақтарда
(дала бұршығы, тармақталған лапчатка,
кішкентай проломник, қауырсынды
волосатик, Лессинг бозы, австриялық жусан)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
70
20
5
5

100
1046
51Б
М-3б
9
(22)
Мелкосопочник (межсопочная равнина)
Полынно-ковыльно-лапчатковые
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
( Полынь Лерховская, полынь Маршалловская,
ковыль волосатик, лапчатка бесстебельная)
пастбища
100
74
выпас
частного
скота
3,8
74
М-5г
10
(21)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Комфоросмово-чиево-полынные
на солонцах лугово светло-коштановых
суглинистых почвах
Комфоросма марсельская, чийблестящий,
полынь селитряная)
пастбища
100
32
выпас
частного
скота
8,8
61Б
М-5г
11
x1
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Чиево-волоснецово-полынные
на солонцах луговых светло-коштановых
суглинистых почвах
(Чий блестящий, волоснец узкий,
полынь селитряная)
пастбища
100
23
выпас
частного
скота
78Аа
М-3а
12
(20)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ксерофитнозлаково-полынные
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль волосатик,
типчак, полынь австрийская, полынь
Шренковская)
круглый год
100
100
выпас
частного
скота
5,9
53А
М-3б
13
(15)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Полынно-разнотравно-злаковые
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Полынь Шренковская,полынь Лерховская,
люцерна желтая, лапчатка вильчатая,
ковыль перистый, типчак)
пастбища
100
245
выпас
частного
скота
4,7
74
М-5г
14
x2
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Комфоросмово-чиево-полынные
на солонцах лугово светло-коштановых
суглинистых почвах
(Комфоросма марсельская, чий
блестящий, полынь селитряная)
пастбища
100
47
выпас
частного
скота
51Вб
М-3б
15
x3
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Полынно-ломкоколосниково-солянковые
на солонцах светло-каштановых мелких
(Полынь Шренковская,полынь
австриская, ломкоколосник
ситниковый, камфоросма марсельская)
пастбища
100
56
выпас
частного
скота
68А
М-5б
16
x4
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Полынно-комфоросмово-ломкоколосниковые
на лугово светло-каштановых суглинистых
почвах
(Полынь Шренковская, полынь Лерховская,
комфоросма марсельская,ломкоколосник
ситниковый)
пастбища
100
25
выпас
частного
скота
М-3а
14
М-3а
26
М-3а
51А
М-3а
17
(41)
(42)
(43)
(46)
(47)
(40)
(44)
(45)
(59)
(60)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ковыльно-типчаково-полынные с
разнотравьем
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль волосатик, ковыль Лессинга,
типчак, полынь Шренковская, полынь
австрийская, полынь каменная,
зобник клубненостный,
бурачок полевой, липучка ежевидная,
астрагал ячкоплодный, углостебельник гмелини,
проломник маленький, хвойник
двухколосковая)
Ковыльно-полынно-разнотравные
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль волосатик, ковыль Лессинга,
полынь Лерховская, полынь Шренковская,
бурачок полевой, липучка ежевидная,
марь белая)
Типчаково-ломкоколосниково-разнотравные
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Типчак, ломкоколосник ситниковый,бурачок
полевой, проломник маленький)
Полынно-ковыльно-типчаковые
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Полынь Лерховская, полынь Шренковская,
ковыль волосатик, ковыль Лессинга, типчак)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
40
20
20
20

100
1046
51Б
М-3б
9
(22)
Ұсақ шоқы (Шоқаралық жазықтық)
Жусан-қауырсынды-лапчаткалы
ашық қоңыр, толық дамымаған саздақ
топырақтарда
(Лерх жусаны, Маршалл жусаны,
қауырсынды волосатик, сабақсыз лапчатка)
жайылымдар
100
74
жеке
малды
жаю
3,8
74
М-5г
10
(21)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Комфоросма-ши-жусанды
солонцы шалғынды-ашық қоңыр саздақ
топырақтарда
(Марсель комфоросмасы, жылт-жылт
ши, селитра жусаны)
жайылымдар
100
32
жеке
малды
жаю
8,8
61Б
М-5г
11
x1
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Ши-волоснец-жусанды
солонцы шалғынды-ашық қоңыр саздақ
топырақтарда
(жылт-жылт ши, жіңішке волоснец,
селитра жусаны)
жайылымдар
100
23
жеке
малды
жаю
78Аа
М-3а
12
(20)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Ксерофитті-астықты-жусанды
ашық қоңыр, қалыпты саздақ
топырақтарда
(Лессинг бозы, қауырсынды волосатик,
бетеге, австриялық жусан, Шренк
жусаны)
Жыл бойы
100
100
жеке
малды
жаю
5,9
53А
М-3б
13
(15)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Жусан-әртүрлі-астықты
ашық қоңыр, қалыпты саздақ
топырақтарда
(Шренк жусаны, Лерх жусаны, сары
люцерна, тармақталған лапчатка,
қауырсынды боз, бетеге)
жайылымдар
100
245
жеке
малды
жаю
4,7
74
М-5г
14
x2
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Комфоросма-ши-жусанды
солонцы шалғынды-ашық қоңыр саздақ
топырақтарда
(Марсель комфоросмасы, жылт-жылт
ши, селитра жусаны)
жайылымдар
100
47
жеке
малды
жаю
51Вб
М-3б
15
x3
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Жусан-ломкоколосник-солянкасы
солонцы ашық қоңыр, ұсақ топырақта
(Шренк жусаны, австриялық жусан,
ситникті ломкоколосник, Марсель
комфоросмасы)
жайылымдар
100
56
жеке
малды
жаю
68А
М-5б
16
x4
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Жусан-комфоросма-ломкоколосник
шалғынды-ашық қоңыр саздақ
топырақтарда
(Шренк жусаны, Лерх жусаны, Марсель
комфоросмасы, ситникті
ломкоколосник)
жайылымдар
100
25
жеке
малды
жаю
М-3а
14
М-3а
26
М-3а
51А
М-3а
17
(41)
(42)
(43)
(46)
(47)
(40)
(44)
(45)
(59)
(60)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Қауырсынды-бетегелі-жусанды,
әртүрлі шөпті ашық қоңыр,
қалыпты саздақ
топырақтарда
(қауырсынды волосатик, Лессинг бозы,
бетеге, Шренк жусаны,
австриялық жусан, тас жусаны,
түйіршікті зобник, дала бұршығы,
липучка, жасанды астрагал, Гмелин
қырлысы, кішкентай проломник,
екіқұлақты хвойник)
Қауырсынды-жусанды-әртүрлі шөпті
ашық қоңыр, қалыпты саздақ топырақтарда
(қауырсынды волосатик, Лессинг бозы,
Лерх жусаны, Шренк жусаны, дала
бұршығы, липучка, ақ марь)
Бетегелі-ломкоколосник-әртүрлі шөпті
ашық қоңыр, қалыпты саздақ
топырақтарда
(бетеге, ситникті ломкоколосник, дала
бұршығы, кішкентай проломник)
Жусан-қауырсынды-бетегелі
ашық қоңыр, қалыпты саздақ
топырақтарда
(Лерх жусаны, Шренк жусаны,
қауырсынды волосатик, Лессинг бозы, бетеге)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
20
20
20

1894
947
316
выпас
частного
скота
6,0
6,1
5,3
3,7
Итого
пастбища
100
3156
59В
М-5г
59В
М-5гм
59Г
М-5г
57А
М-5б
25
(64)
Мелкосопочник. (Пойма реки Такыр)
Злаково-разнотравные
на солонцах лугово светло-каштановых
суглинистых почвах
(Камыш озерный, солодка уральская,
чий блестящий, лапчатка длиннолистная,
клевер луговой, одуванчик лекарственный)
Злаково-разнотравные
на солонцах лугово светло-каштановых
суглинистых почвах
(Чий блестящий, волоснец узкий,
ломкоколосник ситниковый, тонконог сизый,
ирис сибирский, солонечник точечный)
Злаково-разнотравные
на солонцах луговых светло-каштановых мелких
суглинистых почвах
(Волоснец узкий, мятлик луговой, ирис
сибирский)
Разнотравно-злаковые
на луговых светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Клевер луговой,соссюрея солончаковая,
волонец узкий, вострец ветвистый)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
70
20
5
5

1894
947
316
жеке
малды
жаю
6,0
6,1
5,3
3,7
Барлығы
жайылымдар
100
3156
59В
М-5г
59В
М-5г
59Г
М-5г
57А
М-5б
25
(64)
Ұсақ шоқы (Такыр өзенінің су алабы)
Астықты-әртүрлі шөпті
солонцы шалғынды ашық қоңыр сазды
топырақтарда
(Көл қамысы, уральдік солодка, жылт-
жылт ши, ұзын жапырақты лапчатка,
шалғындық көкбауыр, дәрілік таршан)
Астықты-әртүрлі шөпті
солонцы шалғынды ашық қоңыр сазды
топырақтарда
(Жылт-жылт чий, тармақты волоснец,
ситникті ломкоколосник, тонконог
сизый, сібірлік ирис, нүктелі солонечник)
Астықты-әртүрлі шөпті
солонцы шалғынды ашық қоңыр сазды
топырақтарда
(Тармақты волоснец, шалғындық мятлик,
сібірлік ирис)
Әртүрлі шөпті-астықты
шалғынды ашық қоңыр, қалыпты сазды
топырақтарда
(Шалғындық көкбауыр, солончак
соссюреясы, тармақты волоснец, тармақты вострец)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
70
20
5
5

100
118
57Б
М-5г
29
x9
Мелкосопочник (Приозерное понижение)
Разнотравно-злаковые
на солонцах луговых светло-каштановых
суглинистых почвах
(Лапчатка вильчатая, клевер луговой,
волоснец узкий, солодка уральская)
сенокос
100
103
59В
М-5г
67Б
М-5г
30
(65)
Мелкосопочник (Приозерное понижение)
Чиево-углостебельниково-мятликовые
на солонцах лугово светло-каштановых
суглинистых почвах
(Чий блестящий, углостебельник гмелини,
мятлик луговой)
Полынно-чиевые
на солонцах лугово светло-каштановых мелких
суглинистых почвах
(Полынь Шренковская, полынь селитряная,
чий блестящий)
пастбища
пастбища
60
40
40
26
выпас
частного
скота
4,4
Итого
пастбища
100
66
69Б
М-7а
31
x10
Мелкосопочник (Приозерное понижение)
селитряннополынно-волоснецово-солеросовые
на солонцах луговых светло-каштановых мелких
суглинистых почвах
(Полынь селитряная, волоснец узкий,
солерос европейский)
пастбища
100
68
выпас
частного
скота
М-3а
51В
М-3б
51Вб
М-3б
32
(68)
(66)
(69)
(67)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ковыльно-типчаково-полынные
с разнотравьем
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль волосатик, типчак,
полынь Шренковская, полынь австрийская,
полынь Лерховская, лук желтеющий,
бурачок полевой)
Полынно-ковыльно-ломкоколосниковые
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Полынь Лерховская, полынь Шренковская,
ковыль перистый, ковыль Лессинга
ковыль волосатик, ломкоколосник
ситниковый)
Полынно-ломкоколосниковые
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Полынь Шренковская, полынь австрийская,
Ломкоколосник ситников)
пастбища
пастбища
пастбища
50
30
20

100
118
57Б
М-5г
29
x9
Ұсақ шоқы (Суға жақын төменгі аймақ)
Әртүрлі шөпті-астықты
солонцы шалғынды ашық қоңыр сазды
топырақтарда
(Лапчатка вильчатая, шалғындық клевер,
тармақты волоснец, уральдік солодка)
шабындық
100
103
59В
М-5г
67Б
М-5г
30
(65)
Ұсақ шоқы (Суға жақын төменгі аймақ)
Шилі-углостебельникті-мятликті
солонцы шалғынды ашық қоңыр сазды
топырақтарда
(Жылт-жылт чий, Гмелиннің
углостебельнигі, шалғындық мятлик)
Жусанды-шилі
солонцы шалғынды ашық қоңыр, ұсақ
сазды топырақтарда
(Шренк жусаны, селитряная жусаны,
жылт-жылт чий)
жайылымдар
жайылымдар
60
40
40
26
жеке
малды
жаю
4,4
Барлығы
жайылымдар
100
66
69Б
М-7а
31
x10
Ұсақ шоқы (Суға жақын төменгі аймақ)
Селитрлі-жусанды-волоснецті-солерос
солонцы шалғынды ашық қоңыр, ұсақ
сазды топырақтарда
(Селитрлі жусаны, тармақты
волоснец, солерос европейский)
жайылымдар
100
68
жеке
малды
жаю
М-3а
51В
М-3б
51Вб
М-3б
32
(68)
(66)
(69)
(67)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Қауырсынды-бетегелі-жусанды
әртүрлі шөптермен
ашық қоңыр, қалыпты сазды
топырақтарда
(Қауырсын Лессинга, волосатик
қауырсын, типчак, Шренк жусаны,
австриялық жусаны, Лерх жусаны, сары
пияз, далалық бурачок)
Жусанды-қауырсынды-ломкоколосникті
ашық қоңыр, әлсіз дамыған сазды
топырақтарда
(Лерх жусаны, Шренк жусаны, перистый
қауырсын, Лессинг бозы, волосатик
қауырсын, ситникті ломкоколосник)
Жусанды-ломкоколосникті
ашық қоңыр, әлсіз дамыған сазды
топырақтарда
(Шренк жусаны, австриялық жусаны,
ситникті ломкоколосник)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
50
30
20

100
330
выпас
частного
скота
4,9
78А
М-3а
36
(76)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ксерофитнозлаково-полынные с
бурачком
на светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Ковыль волосатик, ковыль Лессинга,
типчак,полынь Лерховская бурачок полевой)
круглый год
100
43
выпас
частного
скота
5
28Б
М-3б
56
М-3б
37
(77)
(165)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Типчаково-полынно-ковыльные
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, полынь австрийская, поылнь
Шренковская, ковыль волосатик)
Шренковскополынно-рогачево-комфоросмовые
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Полынь Шренковская, рогач песчанный,
комфоросма марсельская)
пастбища
пастбища
60
40
333
222
выпас
частного
скота
4,3
5,6
Итого
пастбища
100
555
68А
М-5б
57А
М-5б
38
(78)
Мелкосопочник (Пойма реки)
Полынно-комфоросмово-чиевые
на лугово светло-каштановых суглинистых
почвах
(Полынь Шренковская, полынь селитряная,
комфоросма марсельская, чий блестящий)
Злаково-разнотравные
на лугово светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Вострец ветвистый, ломкоколосник
ситниковый, ирис кожестый, лапчатка
вильчатая, подорожник средний,
осока приземистая)
пастбища
пастбища
70
30
25
11
выпас
частного
скота
4,7
Итого
пастбища
100
35
59В
М-5г
39
x11
Мелкосопочник (Пойма реки)
Чиево-солодково с полыннью
на солонцах лугово светло-каштановых
суглинистых почвах
(Чий блестящий, солодка уральская,
полынь селитряная, полынь Лерховская)
пастбища
100
65
выпас
частного
скота
М-3а
66А
М-5б
40
(166)
Мелкосопочник (Волгистая равнина)
Ковыльно-типчаково-шренковскополынные
на светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Ковыль волосатик,ковыль Лессинга,типчак,
полынь Шреноковская)
Мелкосопочник (Пойма реки)
Полынно-ломкоколосниково-разнотравные
лугово-светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Полынь Шренковская, полынь Маршалловская
Ломкоколосник ситниковый,лапчатка
вильчатая, подмаренник настоящий)
пастбища
пастбища
70
30
93
40
выпас
частного
скота
4,6
Итого
пастбищ
100
133
59Г
М-5г
41
x12
Мелкосопочник (Пойма реки)
Разнотравно-злаковые
на солонцах луговых светло-каштановых
суглинистых почвах
(Клевер лугвовой, люцерна желтая, лапчатка
волоснец узкий, вейник наземный)
пастбища
100
323
выпас
частного
скота
78Б
М-3б
42
x13
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ксерофитозлаково-полынные
на горных-светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль волосатик,
типчак, полынь Лерховская, полынь
Шренковская,)
круглый год
100
96
круглый год
66Б
М-5г
43
x14
Мелкосопочник (Приозерное понижение)
Полынно-злаково-разнотравные
на солонцах лугово светло-каштановых мелких
суглинистых почвах
(Полынь Шренковская, полынь Маршалловская,
волоснец узкий, вострец ветвистый,
солонечник двухцветковый, углостебельник
Гмелина)
пастбища
100
10
выпас
частного
скота
62А
М-5б
44
x15
Мелкосопочник (Приозерное понижение)
Чиево-полынно-лебедовые
на луговых светло-каштановых мелких
почвах
(Чий блестящий, полынь селитряная,
полынь Шренковская, лебеда бородавчатая)
пастбища
100
8
выпас
частного
скота
57А
М-5б
45
x16
Мелкосопочник(Пойма реки Мыкыр)
Разнотравно-злаково-полынные
на луговых светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Горошек мышинный, солодка уральская,
чий блестящий, костер безостый,
полынь понтийская)
пастбища
100

100
330
жеке
малды
жаю
4,9
78А
М-3а
36
(76)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Ксерофитті-дақылды-жусанды
бурачокпен
ашық қоңыр, қалыпты сазды
топырақтарда
(Волосатик қауырсын, Лессинг бозы,
типчак, Лерх жусаны, бурачок полевой)
жыл бойы
100
43
жеке
малды
жаю
5
28Б
М-3б
56
М-3б
37
(77)
(165)
Ұсақ шоқы (Тегіс жазықтық)
Типчакты-жусанды-қауырсынды
ашық қоңыр, әлсіз дамыған сазды
топырақтарда
(Типчак, австриялық жусаны, Шренк
жусаны, волосатик қауырсын)
Шренкжусанды-рогачево-комфоросмды
ашық қоңыр, әлсіз дамыған сазды
топырақтарда
(Шренк жусаны, құмды рогач, марсель комфоросмасы)
жайылымдар
жайылымдар
60
40
333
222
жеке
малды
жаю
4,3
5,6
Барлығы
жайылымдар
100
555
68А
М-5б
57А
М-5б
38
(78)
Ұсақ шоқы (өзен жайылмасы)
Жусанды-комфоросмалы-шилі
шалғынды ашық қоңыр саздақ
топырақтарда
(Шренк жусаны, селитралы жусан,
марсель комфоросмасы, жылтыр ши)
Астықтұқымдас-әртүрлі шөптесінді
шалғынды ашық қоңыр кәдімгі саздақ
топырақтарда
(бұтақты вострец, ситникті
ломкоколосник, былғары ирис, айыр
жапырақты қазтабан, орта жолжелкен,
аласа қияқ)
жайылымдар
жайылымдар
70
30
25
11
жеке
малды
жаю
4,7
Барлығы
жайылымдар
100
35
59В
М-5г
39
x11
Ұсақ шоқы (Өзен жайылмасы)
Шилі-биялы жусанды
шалғынды ашық қоңыр сортаң саздақ
топырақтарда
(жылтыр ши, орал миясы, селитралы
жусан, Лерх жусаны)
жайылымдар
100
65
жеке
малды
жаю
М-3а
66А
М-5б
40
(166)
Ұсақ шоқы (Толқынды жазық)
Бозды-бетегелі-Шренк жусанды
ашық қоңыр кәдімгі саздақ
топырақтарда
(қылқан боз, Лессинг бозы, бетеге,
Шренк жусаны)
Ұсақ шоқы (Өзен жайылмасы)
Жусанды-ломкоколосникті-әртүрлі
шөптесіндішалғынды ашық қоңыр кәдімгі
саздақ топырақтарда
(Шренк жусаны, Маршалл жусаны,
ситникті ломкоколосник, айыр
жапырақты қазтабан, нағыз подмаренник)
жайылымдар
жайылымдар
70
30
93
40
жеке
малды
жаю
4,6
Барлығы
жайылымдар
100
133
59Г
М-5г
41
x12
Ұсақ шоқы (Өзен жайылмасы)
Әртүрлі шөптесінді-астықтұқымдасты
шалғынды ашық қоңыр сортаң саздақ
топырақтарда
(шалғын бедесі, сары жоңышқа, жіңішке
волоснец, жер үсті вейнигі)
жайылымдар
100
323
жеке
малды
жаю
78Б
М-3б
42
x13
Ұсақ шоқы (Жазық)
Ксерофитті астықтұқымдасты-жусанды
таулы ашық қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда
(Лессинг бозы, қылқан боз, бетеге, Лерх
жусаны, Шренк жусаны)
жыл бойы
100
96
жыл бойы
66Б
М-5г
43
x14
Ұсақ шоқылы аймақ (Көл маңы ойысы)
Жусанды-астықтұқымдасты-әртүрлі
шөптесінді шалғынды ашық қоңыр сортаң
ұсақ саздақ топырақтарда
(Шренк жусаны, Маршалл жусаны,
жіңішке волоснец, бұтақты вострец,
қосгүлді солонечник, Гмелин
углостебельнигі)
жайылымдар
100
10
жеке
малды
жаю
62А
М-5б
44
x15
Ұсақ шоқы (Көл маңы ойысы)
Шилі-жусанды-алаботалы
шалғынды ашық қоңыр ұсақ
топырақтарда
(жылтыр ши, селитралы жусан, Шренк
жусаны, сүйелді алабота)
жайылымдар
100
8
жеке
малды
жаю
57А
М-5б
45
x16
Ұсақ шоқы (Мықыр өзенінің жайылмасы)
Әртүрлі шөптесінді-астықтұқымдасты-
жусанды шалғынды ашық қоңыр кәдімгі
саздақ топырақтарда
(тышқан бұршақ, орал миясы, жылтыр
ши, қылтанақсыз арпабас, понтий
жусаны)
жайылымдар
100

100
828
15
М-3б
50
(23)
Мелкосопочник (Вершина сопки)
Ковыльно-рогоглавниково-полынные
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль волосатик, ковыль Лессинга,
рогоглавник песчанный, полынь Лерховского,
полынь Шренковская)
пастбища
100
14
выпас
частного
скота
6,2
35В
М-3б
51
(107)
Мелкосопочник (Склон сопки)
Разнотравно-злаково-кустарниковые
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Бурачок полевой, липучка ежевидная,
лапчатка бесстебельная, коывль волосатик,
типчак, карагана низкая, таволга
зверобоелистная)
пастбища
100
130
выпас
частного
скота
5,2
78А
М-3а
52
x33
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ксерофитнозлаково-полынные с
разнотравьем
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль волосатик, типчак, полынь
Лерховская, бурачок полевой, анкафия
огненная)
круглый год
100
48
круглый год
76
М-3а
53
x34
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ксерофитнозлаково-разнотравные
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Ковыль волосатик, ковыль перистый,
типчак, тонконог сизый, бурачок полевой,
липучка ежевидная)
круглый год
100
40
круглый год
80
М-3а
54
(108)
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Разнотравно-кустарниковые
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
(Липучка ежевидная, лапчатка бесстебельная,
зобник клубненостный, карагана низкая, таволга
зверобоелистная)
круглый год
100
30
выпас
частного
скота
4,8
М-3б
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ковыльно-типчаково-кустарниковые на
светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль красный, ковыль волосатик, типчак,
таволга зверобоелистная, карагана кустарник)
пастбища
100
141
выпас
частного
скота
39Г
М-3б
6
М-3б
56
(109)
Мелкосопочник
Разнотравно-кустарниковые со злаками
светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Бурачок полевой, лапчатка бесстебельная,
липучка ежевидеая, карагана кустарниковая,
таволга зверобоелистная, ковыль волосатик,
типчак)
Ковыльно-овсецово-кустарниковые на
светло-каштановых малоразвитых почвах
(Ковыль волосатик, овсец пустынный,
карагана кустарник, таволга зверобоелистная)
пастбища
пастбища
55
45
422
346
выпас
частного
скота
5,0
Итого
пастбища
100
768
78А
М-3а
57
x21
Мелкосопочник (Плоская равнина)
Ксерофитнозлаково-полынные на светло-
каштановых обычных суглинистых почвах
(Ковыль Лессинга, типчак, полынь Лерховская,
полынь холодная, полынь узкодольчатая)
круглый год
100
95
круглый год
М-3а
М-3б
23Д
М-3б
28В
М-3б
58
x19
Мелкосопочник
Ковыльно-типчаково-кустарниковые с полынью
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Ковыль волосатик, типчак, таволга
зверобоелистная, карагана кустарник, полынь
Лерховская полынь австрийская)
Ковыльно-типчаково-полынные
Б-светло-каштановых обычных
суглинистых почвах
(Ковыль Лессинга, ковыль волосатик,
типчак, полынь австрийская, полынь
Лерховская)
Типчаково-кустарниково-ковыльные с полынью
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, карагана кустарник, таволга
зверобоелистная, ковыль волосатик, ковыль
Лессинга)
Типчаково-полынно-ковыльные на
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
(Типчак, полынь Лерховская, полынь
австрийская, ковыль волосатик, ковыль
Лессинга)
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
40
30
20
10

100
828
15
М-3б
50
(23)
Ұсақ шоқы (шоқы төбесі)
Бозды-рогоглавникті-жусанды
ашық қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда
(қылқан боз, Лессинг бозы, құмды
рогоглавник, Лерх жусаны, Шренк
жусаны)
жайылымдар
100
14
жеке
малды
жаю
6,2
35В
М-3б
51
(107)
Ұсақ шоқы (шоқы беткейі)
Әртүрлі шөптесінді-астықтұқымдасты-
бұталы ашық қоңыр нашар дамыған
саздақ топырақтарда
(далалық бурачок, кірпікшелі жабысқақ,
сағақсыз қазтабан, қылқан боз, бетеге,
аласа қараған, шайқурай жапырақты
тобылғы)
жайылымдар
100
130
жеке
малды
жаю
5,2
78А
М-3а
52
x33
Ұсақ шоқы (Жазық)
Ксерофитті астықтұқымдасты-жусанды
әртүрлі шөптесінді
ашық қоңыр кәдімгі саздақ
топырақтарда
(қылқан боз, бетеге, Лерх жусаны,
далалық бурачок, отты анкафия)
жыл бойы
100
48
жыл бойы
76
М-3а
53
x34
Ұсақ шоқы (Жазық)
Ксерофитті астықтұқымдасты-әртүрлі
шөптесінді ашық қоңыр кәдімгі саздақ
топырақтарда
(қылқан боз, қауырсынды боз, бетеге,
көкшіл тонконог, далалық бурачок,
кірпікшелі жабысқақ)
жыл бойы
100
40
жыл бойы
80
М-3а
54
(108)
Ұсақ шоқы (Жазық)
Әртүрлі шөптесінді-бұталы
ашық қоңыр кәдімгі саздақ
топырақтарда
(кірпікшелі жабысқақ, сағақсыз
қазтабан, түйнекті зобник, аласа
қараған, шайқурай жапырақты тобылғы)
жыл бойы
100
30
жеке
малды
жаю
4,8
М-3б
55
x20
Ұсақ шоқылы аймақ (Жазық)
Бозды-бетегелі-бұталы
ашық қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда
(қызыл боз, қылқан боз, бетеге, шайқурай
жапырақты тобылғы, бұталы қараған)
жайылымдар
100
141
жеке
малды
жаю
39Г
М-3б
6
М-3б
56
(109)
Ұсақ шоқы
Әртүрлі шөптесінді-бұталы
астықтұқымдасты ашық қоңыр нашар
дамыған саздақ топырақтарда
(далалық бурачок, сағақсыз қазтабан,
кірпікшелі жабысқақ, бұталы қараған,
шайқурай жапырақты тобылғы, қылқан
боз, бетеге)
Бозды-овсецті-бұталы ашық қоңыр нашар
дамыған топырақтарда
(қылқан боз, шөлдік овсец, бұталы
қараған, шайқурай жапырақты тобылғы)
жайылымдар
жайылымдар
55
45
42
2
346
жеке
малды
жаю
5,0
Барлығы
жайылымдар
100
768
78А
М-3а
57
x21
Ұсақ шоқы (Жазық)
Ксерофитті астықтұқымдасты-жусанды
ашық қоңыр кәдімгі саздақ топырақтарда
(Лессинг бозы, бетеге, Лерх жусаны,
суық жусан, жіңішке бөлікті жусан)
жыл бойы
100
95
жыл бойы
М-3а
М-3б
23Д
М-3б
28В
М-3б
58
x19
Ұсақ шоқы
Бозды-бетегелі-бұталы жусанды
ашық қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда
(қылқан боз, бетеге, шайқурай
жапырақты тобылғы, бұталы қараған,
Лерх жусаны, австриялық жусан)
Бозды-бетегелі-жусанды
ашық қоңыр кәдімгі саздақ
топырақтарда
(Лессинг бозы, қылқан боз, бетеге,
австриялық жусан, Лерх жусаны)
Бетегелі-бұталы-бозды жусанды
ашық қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда
(бетеге, бұталы қараған, шайқурай
жапырақты тобылғы, қылқан боз,
Лессинг бозы)
Бетегелі-жусанды-бозды
ашық қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда
(бетеге, Лерх жусаны, австриялық
жусан, қылқан боз, Лессинг бозы)
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
30
20
10

108
28
Мелкосопочник. Слабоволнистая равнина
1. Пашня
пашня
100
2872
42Б
М-3б
М-3б
29
(72)
Х35
(74)
Х36
Мелкосопочник. Холмисто-волнистая равнина
1. Кустарниково-ковыльно-узкодольчатопо-
лынные (таволга зверобоелистная, карагана
низкорослая, ковыль Лессинга, полынь лес-
синговидная) на светло-каштановых неполно-
развитых суглинистых почвах
2. Ковыльно-типчаково-узкодольчатополынные
(ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая, по-
лынь лессинговидная) на тех же почвах
пастбища
пастбища
70
30

108
28
Ұсақ төбешік. Әлсіз толқынды жазық
1. Егістік жер
егістік жер
100
2872
42Б
М-3б
М-3б
29
(72)
Х35
(74)
Х36
Ұсақ төбешік. Төбешікті-толқынды жазық
1. Бұталы-бозды-жіңішке жусанды
өсімдіктер (таволга, қараған төмен бойлы,
Лессинг бозы, лессинг тәрізді жусанды)
ашық қоңыр, аз дамыған саздақ
топырақтарда
2. Бозды-бетегелі-жіңішке жусанды
өсімдіктер (Лессинг бозы, қыр арпасы,
лессинг тәрізді жусанды) сол топырақтарда
айылымдар
жайылымдар
70
30

1. Таволгово-типчаково-лерховскополынные
(таволга зверобоелитсная, овсяница борозд-
чатая, полынь Лерховская) на светло-кашта-
новых неполноразвитых суглинистых почвах
2. Таволгово-тырсово-лерховскополынные
(таволга зверобоелистная, ковыль волосатик,
полынь Лерховская) на светло-каштановых
неполноразвитых суглинистых почвах
3. Таволгово-полынно-типчаковые (таволга
зверобоелистная, полыни Лерховская и лес-
синговидная, овсяница бороздчатая) на светло-
каштановых неполноразвитых суглинистых
почвах
пастбища
пастбища
пастбища
60
20
20
1222
407
407
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,3
3,4
3,9
4,0
Итого:
пастбищ
100
2036
Саржалский сельский округ
5
М-3а
75а
М-3г
81А
М-5б
1
(1)
(16)
х8
Мелкосопочник Плоская равнина
1.Осоково-дерновиннозлаково-полынные
(осока приземистая, овсяница бороздчатая,
тонконог сизый, ковыль Лессинга, полыни
австрийская и узкодольчатая)
на светло-каштановых маломощных почвах
2. Австрийскополынно-чингиловые
(полынь австрийская, чингил серебристый)
на солонцах светло-каштановых почвах
3.Чингилово-злаковые
(чингил серебристый, волоснец узкий, волоснец
ветвистый)
на луговато-светло-каштановых почвах
пастбища
пастбища
пастбища
50
030
20

1. Таволгалы-Бетегелі-Лерх жусанды
(таволга, қыр арпасы, Лерх жусаны) ашық
қоңыр, аз дамыған саздақ топырақтарда
2. Таволгалы-Тырсикті-Лерх жусанды
(таволга, ковыль волосатик, Лерх жусаны)
сол топырақтарда
3. Таволгалы-Жусанды-Бетегелі
(таволга, Лерх жусаны, Лессинг жусы, қыр арпасы) сол топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
60
20
20
1222
407
407
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,3
3,4
3,9
4,0
Барлығы:
жайылымдар
100
2036
Саржал ауылдық округі
45
М-3а
75а
М-3г
81А
М-5б
1
(1)
(16)
х8
Ұсақ шоқылы аймақ. Тегіс жазық
1.Қияқ-түйнекті астықтұқымдас-жусанды
(аласа қияқ, жүлгелі бетеге, сұр көде,
Лессинг селеуі, австриялық және жіңішке
бөлікті жусан) ашық-қоңыр аз қуатты
топырақтарда
2. Австриялық жусанды-шеңгелді
(австриялық жусан, күміс шеңгел)
ашық-қоңыр топырақты сортаңдарда
3. Шеңгелді-астықтұқымдасты
(күміс шеңгел, жіңішке қылтықбас,
бұтақты қылтықбас) шалғынды-ашық-
қоңыр топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
50
30
20

859
515
344
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,2
2,1
Итого:
пастбищ
100
1718
75
М-3г
5
х2
Мелкосопочник. Плоская равнина
1. Селитрянополынно-чингиловые
(полынь селитряная, чингил серебристый)
на солонцах светло-каштановых почвах
пастбища
100
89
выпас
частного
скота
43Бб
М-3б
6
(6)
Мелкосопочник. Понижения
1. Типчаково-австрийскополынные
(овсяница бороздчатая, полынь австрийская)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
100
456
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
2,0
117Б
М-3б
7
(5)
Мелкосопочник. Плоская равнина
1. Ксерофитнозлаково-полынные
(ковыль волосатик, овсяница бороздчатая,
полынь Маршалловская, полынь Лерховская)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
круглый год
100
77
круглый год
3,1
116А
М-3а
8
х3
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1.Ксерофитнозлаково-разнотравные
(ковыль Лессинга, ковыль волосатик, овсяница
бороздчатая, подмаренник настоящий,
касатик русский)
светло-каштановых маломощных суглинистых
почвах
круглый год
100
76
круглый год
117А
М-3а
9
х4
Мелкосопочник. Плоская равнина
1.Ксерофитнозлаково-полынные
(ковыль волосатик, овсяница бороздчатая,
тонконог сизый, полынь Лерховская, полынь
Маршалловская)
светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
круглый год
100
19
круглый год
32Ба
М-3б
М-3б
10
(7)
Мелкосопочник. Слабоволнистая равнина
1. Типчаково-австрийскополынно-
кустарниковые
(овсяница бороздчатая, полынь австрийская,
карагана кустарниковая, чингил серебристый)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
(ковыль волосатик, овсяница бороздчатая,
тонконог сизый, полынь холодная, полынь
австрийская, осока приземистая)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
70
30
347
148
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
2,9
.
Итого:
пастбищ
100
495
94Б
М-5г
44Аа
М-3а
11
(9)
х5
Мелкосопочник. Слабоволнистая равнина
1.Чиево-селитрянополынно-лебедовые
с солонечником
(чий блестящий, полынь селитряная, лебеда
бородавчатая, солонечник двухцветковый)
на солонцах лугово-светло-каштановых
почвах

859
515
344
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,2
2,1
Барлығы:
жайылымдар
100
1718
75
М-3г
5
х2
Ұсақ шоқылы аймақ. Тегіс жазық
1. Селитра жусанды- шеңгелді
(селитра жусаны, күміс шеңгел)
ашық-қоңыр топырақты сортаңдарда
жайылымдар
100
89
жеке
малды
жаю
43Бб
М-3б
6
(6)
Ұсақ шоқылы аймақ. Ойпаң жерлер
1. Бетегелі-австриялық жусанды
(жүлгелі бетеге, австриялық жусан)
ашық-қоңыр толық қалыптаспаған саздақ
топырақтарда
жайылымдар
100
456
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
2,0
117Б
М-3б
7
(5)
Ұсақ шоқылы аймақ. Тегіс жазық
1. Ксерофитті астықтұқымдас-жусанды
(қылтықты селеу, жүлгелі бетеге,
Маршалл жусаны, Лерх жусаны)
ашық-қоңыр толық қалыптаспаған саздақ
топырақтарда
жыл бойы
100
77
жыл бойы
3,1
116А
М-3а
8
х3
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Ксерофитті астықтұқымдас-әртүрлі
шөпті (Лессинг селеуі, қылтықты селеу,
жүлгелі бетеге, нағыз подмаренник, орыс
ирисі) ашық-қоңыр аз қуатты саздақ
топырақтарда
жыл бойы
100
76
жыл бойы
117А
М-3а
9
х4
Ұсақ шоқылы аймақ. Тегіс жазық
1. Ксерофитті астықтұқымдас-жусанды
(қылтықты селеу, жүлгелі бетеге, сұр
көде, Лерх жусаны, Маршалл жусаны)
ашық-қоңыр аз қуатты саздақ
топырақтарда
жыл бойы
100
19
жыл бойы
32Ба
М-3б
16
М-3б
10
(7)
Ұсақ шоқылы аймақ. Әлсіз толқынды жазық
1. Бетегелі-австриялық жусанды-бұталы
(жүлгелі бетеге, австриялық жусан,
бұталы қараған, күміс шеңгел)
ашық-қоңыр толық қалыптаспаған саздақ
топырақтарда
2. Түйнекті астықтұқымдас-жусанды-
қияқты(қылтықты селеу, жүлгелі бетеге,
сұр көде, суық жусан, австриялық жусан,
аласа қияқ) ашық-қоңыр аз дамыған
саздақ топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
70
30
347
149
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
2,9
.
Барлығы:
жайылымдар
100
495
94Б
М-5г
44Аа
М-3а
11
(9)
х5
Ұсақ шоқылы аймақ. Әлсіз толқынды жазық
1. Шилі-селитра жусанды-лебедалы,
солонечник аралас (жылтыр ши, селитра
жусаны, сүйелді алабота, екі гүлді
солонечник)шалғынды-ашық-қоңыр
топырақты сортаңдарда

2. Типчаково-полынно-осоковые
(овсяница бороздчатая, полынь Маршалловская,
полынь австрийская, осока приземистая)
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
60
40
428
286
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,3
Итого:
пастбищ
100
714
33
М-3б
12
(8)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1. Типчаково-ковыльно-кустарниковые
(овсяница бороздчатая, ковыли волосатик и
Лессинга, карагана низкорослая, таволга
зверобоелистная)
на светло-каштановых
малоразвитых суглинистых почвах
пастбища

2. Бетегелі-жусанды-қияқты
(жүлгелі бетеге, Маршалл жусаны,
австриялық жусан, аласа қияқ)
ашық-қоңыр аз қуатты саздақ
топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
60
40
428
286
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,3
Барлығы:
жайылымдар
100
714
33
М-3б
12
(8)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Бетегелі-селеулі-бұталы
(жүлгелі бетеге, қылтықты селеу және
Лессинг селеуі, аласа қараған,
шайқурайжапырақты тобылғы)
ашық-қоңыр аз дамыған саздақ
топырақтарда
жайылымдар

100
285
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
2,7
95
М-5г
13
(14)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1. Чиево-лебедово-селитрянополынные
(чий блестящий, лебеда бородавчатая, полынь
селитряная)
на солонцах лугово-светло-каштановых
почвах
пастбища
100
491
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,3
83а
М-5б
84Б
М-5б
82
М-5б
14
(12)
(11)
11х
Мелкосопочник. Пойма реки Ащису
1. Ирисово-солодковые
(касатик русский, солодка уральская)
на лугово-светло-каштановых почвах
2. Злаково-разнотравные
(мятлик луговой, ячмень короткоостистый,
лапчатка прямостоячая, лабазник
шестилепестной)
на лугово-светло-каштановых почвах

100
285
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
2,7
95
М-5г
13
(14)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Шилі-алаботалы-селитра жусанды
(жылтыр ши, сүйелді алабота, селитра
жусаны) шалғынды-ашық-қоңыр
топырақты сортаңдарда
жайылымдар
100
491
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,3
83а
М-5б
84Б
М-5б
82
М-5б
14
(12)
(11)
11х
Ұсақ шоқылы аймақ. Ащысу өзенінің жайылмасы
1. Иристі-миялы
(орыс ирисі, Орал миясы)
шалғынды-ашық-қоңыр топырақтарда
2. Астықтұқымдас-әртүрлі шөпті
(шалғындық қоңырбас, қысқа қылтанақты
арпа, тік лапчатка, алтыжапырақты
лабазник) шалғынды-ашық-қоңыр
топырақтарда

491
123
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
2,8
Итого:
пастбищ
100
614
23
М-3б
23
х15
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1.Ковыльно-типчаково-разнотравные
(ковыль волосатик, ковыль Лессинга, овсяница
бороздчатая, лапчатка распростертая, василек
маршаллиевский)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
пастбища
100
224
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,6
32Ба
М-3б
24
(23)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1. Типчаково-полынно-кустарниковые
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
полынь австрийская, таволга зверобоелистная,
карагана низкорослая)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
пастбища
100
725
выпас
частного
скота
осенние
3,0
43Бб
М-3б
25
(25)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1. Типчаково-австрийскополынные
(овсяница бороздчатая, полынь австрийская)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
100
265
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
2,9
32Б
М-3б
М-3б
26
(26)
х18
Мелкосопочник. Волнистая равнина

491
123
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
2,8
Барлығы:
жайылымдар
100
614
23
М-3б
23
х15
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1.Селеулі-бетегелі-әртүрлі шөпті
(қылтықты селеу, Лессинг селеуі, жүлгелі
бетеге, жайылған лапчатка, Маршалл
василькі) ашық-қоңыр аз дамыған саздақ
топырақтарда
жайылымдар
100
224
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,6
32Ба
М-3б
24
(23)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Бетегелі-жусанды-бұталы
(жүлгелі бетеге, суық жусан, австриялық
жусан, шайқурайжапырақты тобылғы,
аласа қараған) ашық-қоңыр аз дамыған
саздақ топырақтарда
жайылымдар
100
725
жеке
малды
жаю
күзгі
3,0
43Бб
М-3б
25
(25)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Бетегелі-австриялық жусанды
(жүлгелі бетеге, австриялық жусан)
ашық-қоңыр толық қалыптаспаған саздақ
топырақтарда
жайылымдар
100
265
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
2,9
32Б
М-3б
М-3б
26
(26)
х18
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық

1. Дерновиннозлаково-полынно-кустарниковые
(овсяница бороздчатая, ковыль волосатик,
полынь Лерховская, полынь холодная, карагана
низкорослая, таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
2.Ковыльно-полынно-разнотравные
(ковыль Лессинга, полынь Лерховская,
полынь Маршалловская, лапчатка распростер
тая, подмаренник настоящий)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
70
30
921
395
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
2,9
Итого:
пастбищ

1. Түпті астықтұқымдас-жусанды-бұталы
(жүлгелі бетеге, қылтықты селеу, Лерх
жусаны, суық жусан, аласа қараған,
шайқурайжапырақты тобылғы)
ашық-қоңыр аз дамыған саздақ
топырақтарда
2.Селеулі-жусанды-әртүрлі шөпті
(Лессинг селеуі, Лерх жусаны, Маршалл
жусаны, жайылған лапчатка, нағыз
подмаренник) ашық-қоңыр толық
қалыптаспаған саздақ топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
70
30
921
395
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
2,9
Барлығы:
жайылымдар

515
,
309
206
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,5
3,5
Итого:
пастбищ
100
1031
35Б
М-3б
10Б
М-3б
41
(76)
х47
(77)
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
1. Типчаково-ковыльно-австрийскополынные
(овсяница бороздчатая, ковыль Лессинга,
ковыль волосатик, полынь австрийская)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
2. Ковыльно-типчаково-полынные
(ковыль Лессинга, ковыль волосатик, овсяница
бороздчатая, полынь австрийская, полынь
Лерховская)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
70
30

515
309
206
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,5
3,5
Барлығы:
жайылымдар
100
1031
35Б
М-3б
10Б
М-3б
41
(76)
х47
(77)
Ұсақ шоқылы аймақ. Шоқылар аралық жазық
1. Бетегелі-селеулі-австриялық жусанды
(жүлгелі бетеге, Лессинг селеуі, қылтықты
селеу, австриялық жусан) ашық-қоңыр
толық қалыптаспаған саздақ
топырақтарда
2. Селеулі-бетегелі-жусанды
(Лессинг селеуі, қылтықты селеу, жүлгелі
бетеге, австриялық жусан, Лерх жусаны)
ашық-қоңыр толық қалыптаспаған саздақ
топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
70
30

507
217
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,7
3,9
Итого:
пастбищ
100
724
22А
М-3а
42
х24
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
1. Тырсово-типчаково-полынные
(ковыль волосатик, овсяница бороздчатая,
полынь Маршалловская, полынь Лерховская)
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
пастбища
100
406
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
110А
М-5г
43
(33)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1.Селитрянополынно-лебедовые
(полынь селитряная, лебеда бородавчатая)
на солонцах лугово-светло-каштановых
почвах
пастбища
100
242
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,9
.
6Ба
М-3б
29Б
М-3б
43Б
М-3б
49
М-3б
44
(36)
(38)
(34)
22х
(39)
х23
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1. Дерновиннозлаково-полынно-кустарниковые
(овсяница бороздчатая, ковыль Лессинга,
полынь Лерховская, полынь Маршалловская,
полынь австрийская, таволга зверобоелистная,
карагана кустарниковая)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
2. Дерновиннозлаково-кустарниково-полынные
(овсяница бороздчатая, ковыль волосатик,
таволга зверобоелистная, карагана кустарнико
вая, полынь австрийская, полынь Лерховская)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
3. Типчаково-полынно-ковыльные с таволгой
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
полынь Лерховская, ковыль Лессинга, ковыль
волосатик, таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах

507
217
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,7
3,9
Барлығы:
жайылымдар
100
724
22А
М-3а
42
х24
Ұсақ шоқылы аймақ. Шоқылар аралық жазық
1. Тырсалы-бетегелі-жусанды
(қылтықты селеу, жүлгелі бетеге,
Маршалл жусаны, Лерх жусаны)
ашық-қоңыр аз қуатты саздақ
топырақтарда
жайылымдар
100
406
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
110А
М-5г
43
(33)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1.Селитра жусанды-алабуталы
(селитра жусаны, сүйелді алабота)
шалғынды-ашық-қоңыр топырақты
сортаңдарда
жайылымдар
100
242
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,9
.
6Ба
М-3б
29Б
М-3б
43Б
М-3б
49
М-3б
44
(36)
(38)
(34)
22х
(39)
х23
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Түпті астықтұқымдас-жусанды-бұталы
(жүлгелі бетеге, Лессинг селеуі, Лерх
жусаны, Маршалл жусаны, австриялық
жусан, шайқурайжапырақты тобылғы,
бұталы қараған) ашық-қоңыр аз дамыған
саздақ топырақтарда
2. Түпті астықтұқымдас-бұталы-жусанды
(жүлгелі бетеге, қылтықты селеу,
шайқурайжапырақты тобылғы, бұталы
қараған, австриялық жусан, Лерх жусаны)
ашық-қоңыр аз дамыған саздақ
топырақтарда
3. Бетегелі-жусанды-селеулі, тобылғымен
(жүлгелі бетеге, суық жусан, Лерх жусаны,
Лессинг селеуі, қылтықты селеу,
шайқурайжапырақты тобылғы)
ашық-қоңыр аз дамыған саздақ
топырақтарда

2. Тырсово-типчаково-кустарниковые
(ковыль волосатик, овсяница бороздчатая,
карагана низкорослая, таволга
зверобоелистная)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
60
40
480
320
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,5
Итого
пастбищ
100
801
35Б
М-3б
48А
М-3а
48
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
1. Типчаково-тырсово-полынные
(овсяница бороздчатая, ковыль волосатик,
полынь австрийская, полынь Лерховская)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
2. Разнотравно-полынно-дерновиннозлаковые
(лапчатка вильчатая, морковник
обыкновенный, астрагал эспарцетный,
полынь Маршалловская, полынь Лерховская,
овсяница бороздчатая, тонконог сизый)
на светло-каштановых маломощных
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
60
40
197
131
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
Итого
пастбищ
100
329
10Б
М-3б
42
М-3б
84Б
М-5б
49
(74)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1. Ковыльно-типчаково-полынные
с таволгой
(ковыль Лессинга, ковыль волосатик,
овсяница бороздчатая, полынь Лерховская,
полынь австрийская, таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
2. Типчаково-полынно-разнотравные
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
полынь Маршалловская, лапчатка распростертая,
бурачок извилистный, жабрица Ледебура)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
3.Злаково-разнотравно-полынные
с солодкой
(мятлик луговой, пырей ползучий, овсяница
бороздчатая, солонечник двухцветковый,
кровохлебка аптечная, подмаренник
настоящий, полынь селитряная, полынь
Маршалловская)
на лугово-светло-каштановых почвах
пастбища
пастбища
пастбища
60
30
10
1351
676
225
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,7
Итого
пастбищ
100
2252
6Ба
М-3б
М-3б
29Б
М-3б
50
(70)
(67)
х43
(42)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1.Дерновиннозлаково-полынно-карагановые
(ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая,
полынь австрийская, полынь Лерховская,
карагана кустарниковая)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах

2. Бозды-бетегелі-бұталы
(қылқан боз, жолақты бетеге, аласа
қараған, шайқурай жапырақты тобылғы)
ашық-қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
60
40
480
320
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,5
Барлығы
жайылымдар
100
801
25.08.2025
35Б
М-3б
48А
М-3а
48
Ұсақ шоқылы аймақ. Шоқылар арасындағы жазық
1. Бетегелі-бозды-жусанды
(жолақты бетеге, қылқан боз, австриялық
жусан, Лерх жусаны)
ашық-қоңыр толық жетілмеген саздақ
топырақтарда.
2. Әртүрлі шөпті-жусанды-дерниналы
Астықтұқымдас (айыр жапырақты
лапчатка, кәдімгі морковник, эспарцет
тәрізді астрагал, Маршалл жусаны, Лерх
жусаны, жолақты бетеге, сұрғылт
қоңырбас) ашық-қоңыр жұқа қабатты
саздақ топырақтарда.
жайылымдар
жайылымдар
60
40
197
131
жеке
малды
жаю
Барлығы
жайылымдар
100
329
10Б
М-3б
42
М-3б
84Б
М-5б
49
(74)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Бозды-бетегелі-жусанды, тобылғымен
(Лессинг бозы, қылқан боз, жолақты
бетеге, Лерх жусаны, австриялық жусан,
шайқурай жапырақты тобылғы)
ашық-қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда.
2. Бетегелі-жусанды-әртүрлі шөпті
(жолақты бетеге, суық жусан, Маршалл
жусаны, жайылған лапчатка, ирек
бурачок, Ледебур жабрица)
ашық-қоңыр толық жетілмеген саздақ
топырақтарда.
3.Астықтұқымдас-әртүрлі шөпті-жусанды,
миямен (шалғындық қоңырбас, жатаған
бидайық, жолақты бетеге, екі гүлді
солонечник, дәрілік қанжапырақ, нағыз
подмаренник, селитралы жусан,
Маршалл жусаны)
шалғынды ашық-қоңыр топырақтарда.
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
60
30
10
1351
676
225
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,7
Барлығы
жайылымдар
100
2252
6Ба
М-3б
М-3б
29Б
М-3б
50
(70)
(67)
х43
(42)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1.Дерниналы астықтұқымдас-жусанды-
қарағанды (Лессинг бозы, жолақты
бетеге, австриялық жусан, Лерх жусаны,
бұталы қараған) ашық-қоңыр нашар
дамыған саздақ топырақтарда.

387
232
155
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,7
3,1
Итого
пастбищ
100
775
10Б
М-3б
32Б
М-3б
28
М-3а
52
(61)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1. Ковыльно-типчаково-полынные
(ковыль Лессинга, ковыль перистый, овсяница
бороздчатая, полынь австрийская, полынь
Лерховская)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
2. Типчаково-полынно-таволговые
(овсяница бороздчатая, полынь Лерховская
полынь Маршалловская, таволга зверобоелистная,
чий блесстящий)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах

387
232
155
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,7
3,1
Барлығы
жайылымдар
100
775
10Б
М-3б
32Б
М-3б
28
М-3а
52
(61)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Бозды-бетегелі-жусанды
(Лессинг бозы, қауырсынды боз, жолақты
бетеге, австриялық жусан, Лерх жусаны)
ашық-қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда.
2. Бетегелі-жусанды-таволгалы
(жолақты бетеге, Лерх жусаны, Маршалл
жусаны, шайқурай жапырақты тобылғы,
жылтыр ши) ашық-қоңыр толық
жетілмеген саздақ топырақтарда.

1. Типчаково-полынно-таволговые
(овсяница бороздчатая, полынь австрийская,
полынь Лерховская, таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
2.Ковыльно-типчаково-разнотравные
(ковыль лессинга, овсяница бороздчатая,
лапчатка распростертая, зопник клубненосный)
на тех же почвах
пастбища
пастбища
60
40
1679
1119
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,7
Итого
пастбищ
100
2798
10Б
М-3б
32Ба
М-3б
55
(51)
Мелкосопочник. Волнистая равнина
Медеуский с.о 119 к. пограничные
1.Ковыльно-типчаково-полынные
(ковыль лессинга, ковыль волосатик, овсяница
бороздчатая, полынь австрийская, полынь
холодная) на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
2.Типчаково-полынно-таволговые
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
полынь австрийская, полынь Лерховская,
таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
60
40
1610
1074
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
4,2
Итого:
пастбищ
100
2684
35Б
М-3б
16
М-3б
56
(56)
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
1.Типчаково-ковыльно-полынные
с таволгой
(овсяница бороздчатая, ковыль Лессинга,
ковыль перистый, полынь австрийская, полынь
Лерховская, таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
2.Дерновиннозлаково-полынно-осоковые
(ковыль волосатик, овсяница бороздчатая,
тонконог сизый, полынь австрийская,
полынь холодная, осока приземистая)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
60
40
200
133
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,3
Итого
пастбищ
100
333
6Ба
М-3б
29Б
М-3б
49
М-3б
57
(72)
(73)
х45
Мелкосопочник. Волнистая равнина
1. Дерновиннозлаково-полынно-кустарниковые
(ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая,
тонконог сизый, полынь австрийская, полынь
Лерховская, таволга зверобоелистная, карагана
кустарниковая)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
2.Дерновиннозлаково-кустарниково-полынные
(овсяница бороздчатая, ковыль Лессинга,
тонконог сизый, таволга зверобоелистная,
карагана кустарниковая, полынь Маршалловская,
полынь Лерховская)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
3.Кустарниково-дерновиннозлаково-
разнотравные с полынями
(таволга зверобоелистная, карагана
кустарниковая, овсяница бороздчатая, тонконог
сизый, бурачек извилистый, зопник клубненос
ный, полынь холодная, полынь австрийская)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
пастбища
50
30
20
899
539
360
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
4,4
.
Итого
пастбищ
100
1798
Токтамыский сельский округ
М-3а
21Ба
М-3б
25а
М-3б
1
(1)
(3)
(2)
Мелкосопочник.Склон сопки
1.Ковыльно-типчаково-австрийскополынные с
таволгой
(ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая,
полынь австрийская, таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
2.Типчаково-полынные с караганой
(овсяница бороздчатая, полынь Лерховская,
полынь австрийская, карагана низкая)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
3.Полынно-типчаковые
(полынь Лерховская, полынь австрийская,
овсяница бороздчатая)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
пастбища
50
30
20

1. Бетегелі-жусан-таволгалы
(жолақты бетеге, австриялық жусан, Лерх
жусаны, қымыздық жапырақты таволга)
ашық-қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда.
2.Бозды-бетегелі-әртүрлі шөпті
(Лессинг бозы, жолақты бетеге, лапчатка
жайылған, түймелі зопник)
сол топырақтарда.
жайылымдар
жайылымдар
60
40
1679
1119
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,7
Барлығы
жайылымдар
100
2798
10Б
М-3б
32Ба
М-3б
55
(51)
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
Медеу ауылдық округі, 119 к., шекаралас аймақ
1. Бозды-бетегелі-жусанды
(Лессинг бозы, қауырсын боз, жолақты
бетеге, австриялық жусан, суық жусан)
ашық-қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда.
2. Бетегелі-жусан-таволгалы
(жолақты бетеге, суық жусан, австриялық
жусан, Лерх жусаны, зверобо жапырақты
таволга) ашық-қоңыр нашар дамыған
саздақ топырақтарда.
жайылымдар
жайылымдар
60
40
1610
1074
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
4,2
Барлығы :
жайылымдар
100
2684
35Б
М-3б
16
М-3б
56
(56)
Ұсақ шоқылы аймақ. Шоқылар арасындағы жазық
1. Бетегелі-бозды-жусанды-таволгалы
(жолақты бетеге, Лессинг бозы, қауырсын
боз, австриялық жусан, Лерх жусаны,
қымыздық жапырақты таволга)
ашық-қоңыр нашар дамыған саздақ
топырақтарда.
2. Бозды-бетегелі-жусанды-қияқты
(қауырсын боз, жолақты бетеге, күміс
түсті жіңішкөп, австриялық жусан, суық
жусан, аласа қияқ) ашық-қоңыр толық
жетілмеген саздақ топырақтарда.
жайылымдар
жайылымдар
60
40
200
133
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,3
Барлығы
жайылымдар
100
333
6Ба
М-3б
29Б
М-3б
49
М-3б
57
(72)
(73)
х45
Ұсақ шоқылы аймақ. Толқынды жазық
1. Бозды-бетегелі-жусанды-қарағаналы
(Лессинг бозы, жолақты бетеге, күміс
түсті жіңішкөп , австриялық жусан, Лерх
жусаны, қымыздық жапырақты таволга,
бұтақты қарағана) ашық-қоңыр нашар
дамыған саздақ топырақтарда.
2. Бозды-бетегелі-қарағаналы-жусанды
(жолақты бетеге, Лессинг бозы, күміс
түсті жіңішкөп, қымыздық жапырақты
таволга, бұтақты қарағана, Маршалл
жусаны, Лерх жусаны) ашық-қоңыр
нашар дамыған саздақ топырақтарда.
3. Бұтақты-бозды-бетегелі-әртүрлі шөпті-
жусанды ( қымыздық жапырақты таволга,
бұтақты қарағана, жолақты бетеге, күміс
түсті жіңішкөп, бұрауқұлақ, түймелі
зопник, суық жусан, австриялық жусан)
ашық-қоңыр толық жетілмеген саздақ
топырақтарда.
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
50
30
20
899
539
360
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
4,4
.
Барлығы
жайылымдар
100
1798
Тоқтамыс ауылдық округі
М-3а
21Ба
М-3б
25а
М-3б
1
(1)
(3)
(2)
Ұсақ төбелі жер. Төбе беткейі
1. Бозды-бетегелі-австрия жусанды
өсімдіктер таволғамен бірге
(Лессинг бозы, бороздалы бетеге,
австрия жусаны, таволға – түлкі
жапырақты) ашық қоңыр қалыпты саздақ
топырақтарда
2. Бетегелі-жусанды өсімдіктер
қарағанмен бірге (бороздалы бетеге,
Лерх жусаны, австрия жусаны, төмен
қараған) ашық қоңыр аз дамыған саздақ
топырақтарда
3. Жусанды-бетегелі өсімдіктер
(Лерх жусаны, австрия жусаны,
бороздалы бетеге) ашық қоңыр аз
дамыған саздақ топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
50
30
20

2892
М-3б
22а
М-3б
16
(36)
(35)
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
1.Ковыльно-типчаково-австрийскополынные
с караганой
(ковыль волосатик, овсяница бороздчатая,
полынь австрийская, карагана низкая)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
2.Типчаково-полынно-таволговые
(овсяница бороздчатая, полынь австрийская,
полынь Лерховская, таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
60
40
350
234
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
4,3
3,5
Итого:
пастбища
100
584
2
М-3а
14А
М-3а
19Ба
М-3б
17Ба
М-3б
17
(17
(42)
(18)
(16)
(19)
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
1.Ковыльно-типчаково-Лерховскополынные
(ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая,
полынь Лерховская)
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
2.Типчаково-ковыльно-австрийскополынные
с таволгой
(овсяница бороздчатая, ковыль Лессинга,
полынь австрийская, таволга зверобоелистная)
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
3.Типчаково-полынно-ковыльные
(овсяница бороздчатая, полынь австрийская,
полынь Лерховская, ковыль Лессинга)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
4.Типчаково-австрийскополынные
(овсяница бороздчатая, полынь австрийская)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
40М
30
20
10

2892
М-3б
22а
М-3б
16
(36)
(35)
Ұсақшоқылы жер. Шоқылар арасындағы жазық
1. Бозды-бетегелі-австриялық жусанды
қарағаналы (селеу қылшықты, жіңішке
жапырақты бетеге, австриялық жусан,
аласа қараған) ашық қоңыр толық
дамымаған саздақ топырақтарда
2. Бетегелі-жусанды тобылғылы
(жіңішке жапырақты бетеге, австриялық
жусан, Лерх жусаны, шайқурай
жапырақты тобылғы) ашық қоңыр толық
дамымаған саздақ топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
60
40
350
234
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
4,3
3,5
Барлығы:
жайылымдар
100
584
2
М-3а
14А
М-3а
19Ба
М-3б
17Ба
М-3б
17
(17)
(42)
(18)
(16)
(19)
Ұсақшоқылы жер. Шоқылар арасындағы жазық
1. Бозды-бетегелі-Лерх жусанды
(Лессинг бозы, жіңішке жапырақты
бетеге, Лерх жусаны)
ашық қоңыр қалыпты саздақ
топырақтарда
2. Бетегелі-бозды-австриялық жусанды
тобылғылы (жіңішке жапырақты бетеге,
Лессинг бозы, австриялық жусан,
шайқурай жапырақты тобылғы)
ашық қоңыр қалыпты саздақ
топырақтарда
3. Бетегелі-жусанды-бозды
(жіңішке жапырақты бетеге, австриялық
жусан, Лерх жусаны, Лессинг бозы)
ашық қоңыр толық дамымаған саздақ
топырақтарда
4. Бетегелі-австриялық жусанды
(жіңішке жапырақты бетеге, австриялық
жусан) ашық қоңыр толық дамымаған
саздақ топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
30
20
10

768
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
4,7
3,9
Итого:
пастбищ
100
1919
8
М-3б
21Б
М-3б
20
М-3б
24
Х10
Мелкосопочник. Склон сопки
Медеуский с.о. 286 к
1.Тырсово-типчаково-карагановые с полынью
(ковыль волосатик, овсяница бороздчатая,
карагана низкая, полынь холодная)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
2.Типчаково-холоднополынно-карагановые с
лапчаткой
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
карагана низккая, лапчатка бесстебельная)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
3.Типчаково- холоднополынные с лапчаткой
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
лапчатка бесстебельная)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
пастбища
50
30
20
1059
635
423
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
Итого:
пастбищ
100
2117
М-3а
20
М-3б
25
Х1
(11)
Мелкосопочник. Склон сопки
1.Ковыльно-типчаково-австрийскополынные
(ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая,
полынь австрийская)
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
2.Типчаково-холоднополынно-лапчатковые
с таволгой
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
лапчатка бесстебельная, таволга
зверобоелистная)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
60
40
480
320
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,0
Итого:
пастбищ
100
800
М-3а
18А
М-3а
20в
М-3б
25
М-3б
26
(92)
(96)
(91)
(56)
Мелкосопочник. Межсопочная равнина
1.Ковыльно-типчаково-холоднополынные
(ковыль Лессинга, овсяниц бороздчатая,
полынь холодная)
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
2.Типчаково-лерховскополынно-ковыльные
с караганой
(овсяница бороздчатая, полынь Лерховская,
ковыль Лессинга, карагана низкая)
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
3.Лапчатково-типчаково-карагановые
(лапчатка бесстебельная, овсяница бороздчатая,
карагана низкая)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
4.Холоднополынно-типчаковые с караганой
(полынь холодная, овсяница бороздчатая,
карагана низкая)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
Пастбища
пастбища
40
30
20
10

768
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
4,7
3,9
Барлығы:
жайылымдар
100
1919
8
М-3б
21Б
М-3б
20
М-3б
24
Х10
Ұсақшоқылы жер. Шоқы беткейі
Медеу ауылдық округі, 286-к
1. Тырсалы-бетегелі-қарағаналы жусанды
(қылшықты селеу, жіңішке жапырақты
бетеге, аласа қараған, суық жусан)
ашық қоңыр толық дамымаған саздақ
топырақтарда
2. Бетегелі-суық жусанды-қарағаналы
лапчаткалы (жіңішке жапырақты бетеге,
суық жусан, аласа қараған, сабағы жоқ
лапчатка) ашық қоңыр толық дамымаған
саздақ топырақтарда
3. Бетегелі-суық жусанды лапчаткалы
(жіңішке жапырақты бетеге, суық жусан,
сабағы жоқ лапчатка) ашық қоңыр толық
дамымаған саздақ топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
50
30
20
1059
635
423
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
Барлығы:
жайылымдар
100
2117
М-3а
20
М-3б
25
Х1
(11)
Ұсақшоқылы жер. Шоқы беткейі
1. Бозды-бетегелі-австриялық жусанды
(Лессинг бозы, жіңішке жапырақты
бетеге, австриялық жусан)
ашық қоңыр қалыпты саздақ
топырақтарда
2. Бетегелі-суық жусанды-лапчаткалы
Тобылғылы (жіңішке жапырақты бетеге,
суық жусан, сабағы жоқ лапчатка,
шайқурай жапырақты тобылғы)
ашық қоңыр толық дамымаған саздақ
топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
60
40
480
320
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,0
Барлығы:
жайылымдар
100
800
М-3а
18А
М-3а
20в
М-3б
25
М-3б
26
(92)
(96)
(91)
(56)
Ұсақшоқылы жер. Шоқылар арасындағы жазық
1. Бозды-бетегелі-суық жусанды
(Лессинг бозы, жіңішке жапырақты
бетеге, суық жусан) ашық қоңыр қалыпты
саздақ топырақтарда
2. Бетегелі-Лерх жусанды-бозды
Қарағаналы (жіңішке жапырақты бетеге,
Лерх жусаны, Лессинг бозы, аласа
қараған) ашық қоңыр қалыпты саздақ
топырақтарда
3. Лапчаткалы-бетегелі-қарағаналы
(сабағы жоқ лапчатка, жіңішке
жапырақты бетеге, аласа қараған)
ашық қоңыр толық дамымаған саздақ
топырақтарда
4. Суық жусанды-бетегелі қарағаналы
(суық жусан, жіңішке жапырақты бетеге,
аласа қараған) ашық қоңыр нашар
дамыған саздақ топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
30
20
10

636
273
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,8
1,6
Итого:
пастбищ
100
909
6
М-3б
30
(94)
Мелкосопочник. Склон сопки
1.Ковыльно-холоднополынно-лапчатковые с
караганой
(ковыль Лессинга, полынь холодная, лапчатка
бесстебельная, карагана низкая)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
100
836
выпас
частного
скота
весна, лето, осень
3,0
М-3а
17Б
М-3б
19Ба
М-3б
21Б
М-3б
31
(99)
(57)
(98)
(58)
Мелкосопочник. Слабоволнистая равнина
1.Ковыльно-типчаково-австрийскополынные
с караганой
(ковыль Лессинга, овсяница бороздчатая,
полынь австрийская, карагана низкая)
на светло-каштановых обычных суглинистых
почвах
2.Типчаково-холоднополынно-ковыльные
с караганой
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
ковыль Лессинга, карагана низкая)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
3.Типчаково-австрийскополынные с ковылем
(овсяница бороздчатая, полынь австрийская,
ковыль Лессинга)
на светло-каштановых малоразвитых
суглинистых почвах
4.Типчаково-холоднополынные с караганой
(овсяница бороздчатая, полынь холодная,
карагана низкая)
на светло-каштановых неполноразвитых
суглинистых почвах
пастбища
пастбища
пастбища
пастбища
40
30
20
10

636
273
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,8
1,6
Барлығы:
жайылымдар
100
909
6
М-3б
30
(94)
Ұсақшоқылы жер. Шоқы беткейі
1. Бозды-суық жусанды-лапчаткалы
қарағаналы (Лессинг бозы, суық жусан,
сабағы жоқ лапчатка, аласа қараған)
ашық қоңыр толық дамымаған саздақ
топырақтарда
жайылымдар
100
836
жеке
малды
жаю
көктем, жаз, күз
3,0
М-3а
17Б
М-3б
19Ба
М-3б
21Б
М-3б
31
(99)
(57)
(98)
(58)
Ұсақшоқылы жер. Әлсіз толқынды жазық
1. Бозды-бетегелі-австриялық жусанды
Қарағаналы (Лессинг бозы, жіңішке
жапырақты бетеге, австриялық жусан,
аласа қараған) ашық қоңыр қалыпты
саздақ топырақтарда
2. Бетегелі-суық жусанды-бозды
қарағаналы (жіңішке жапырақты бетеге,
суық жусан, Лессинг бозы, аласа қараған)
ашық қоңыр толық дамымаған саздақ
топырақтарда
3. Бетегелі-австриялық жусанды бозды
(жіңішке жапырақты бетеге, австриялық
жусан, Лессинг бозы) ашық қоңыр нашар
дамыған саздақ топырақтарда
4. Бетегелі-суық жусанды қарағаналы
(жіңішке жапырақты бетеге, суық жусан,
аласа қараған) ашық қоңыр толық
дамымаған саздақ топырақтарда
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
жайылымдар
40
30
20
10

730901301484
Шыңғысбаев Әділет
10
16
Итого:
2672
3649
1997
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Абайскому
району на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указывается границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 6
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Абайскому
району на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 7
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Абайскому
району на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 8
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Абайскому
району на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, местоположения скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 9
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Абайскому
району на 2026-2030 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 10
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Абайскому
району на 2026-2030 годы
Схема (карта) расположения пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения, по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 11
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Абайскому
району на 2026-2030 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 12
к плану по управлению пастбищами
и их использованию по Абайскому
району на 2026-2030 годы
Cхема размещения поголовья сельскохозяйственных хивотных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения сельскохозяйственных хивотных

730901301484
Шыңғысбаев Әділет
10
16
Барлығы:
2672
3649
1997
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2026-2030 жылдарға арналған
жоспарға
5-қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2026-2030 жылдарға арналған
жоспарға
6-қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2026-2030 жылдарға арналған
жоспарға
7-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2026-2030 жылдарға арналған
жоспарға
8-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2026-2030 жылдарға арналған
жоспарға
9-қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2026-2030 жылдарға арналған
жоспарға
10-қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2026-2030 жылдарға арналған
жоспарға
11 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары
Абай ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2026-2030 жылдарға арналған
жоспарға
12 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары