"2026 – 2028 жылдарға арналған Шымкент қаласының бюджеті туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 31/275-VIII шешіміне өзгерістер енгізу
Шымкент қаласы мәслихатының 2026 жылғы 23 сәуірдегі № 35/311-VIII шешiмi
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 2 тармағымен.
Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шымкент қаласы мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған Шымкент қаласының бюджеті туралы" 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 31/275-VIII шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Шымкент қаласының 2026 – 2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 840 701 325 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер – 610 532 693 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 15 897 585 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 15 728 340 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 1 894 897 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 196 647 810 мың теңге;
2) шығындар – 813 151 738 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 1 673 472 мың теңге, оның iшiнде:
бюджеттік кредиттер – 3 869 237 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 2 195 765 мың теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 1 387 552 мың теңге, оның iшiнде:

О внесении изменений в решение маслихата города Шымкент от 12 декабря 2025 года № 31/275-VIII "О бюджете города Шымкент на 2026-2028 годы"
Решение маслихата города Шымкент от 23 апреля 2026 года № 35/311-VIII
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 2 настоящего решения.
Маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Шымкент "О бюджете города Шымкент на 2026-2028 годы" от 12 декабря 2025 года № 31/275-VIII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить бюджет города Шымкент на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 840 701 325 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 610 532 693 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 15 897 585 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 15 728 340 тысяч тенге;
специальные поступления – 1 894 897 тысяч тенге;
поступление трансфертов – 196 647 810 тысяч тенге;
2) затраты – 813 151 738 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1 673 472 тысяч тенге; в том числе:
бюджетные кредиты – 3 869 237 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 2 195 765 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 387 552 тысяч тенге; в том числе:

қаржы активтерін сатып алу – 1 387 552 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 24 488 563 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 24 488 563 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 1 және 5-қосымшалары осы шешімнің 1 және 2-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді.
Шымкент қаласы мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов
Шымкент қаласы мәслихатының
2026 жылғы 23 сәуірдегі
№ 35/311-VIII шешіміне 1-қосымша
Шымкент қаласы мәслихатының
2025 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 31/275-VIII шешіміне 1-қосымша
Шымкент қаласының 2026 жылға арналған бюджеті
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
1
2
3
I. Кірістер

приобретение финансовых активов – 1 387 552 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 24 488 563 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 24 488 563 тысяч тенге.";
приложение 1 и 5 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата города Шымкент Б. Нарымбетов
Приложение 1 к решению
маслихата города Шымкент
от 23 апреля 2026 года № 35/311-VIII
Приложение 1 к решению
маслихата города Шымкент
от 12 декабря 2025 года № 31/275-VIII
Бюджет города Шымкент на 2026 год
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1
2
3
I. Доходы

844
333
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы
1 329 330
034
Жергілікті атқарушы органдар төлейтін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттік жарналарына әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін трансферттер
1 329 330
373
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрылыс басқармасы
1 764 350
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
1 764 350
03
Мамандандырылған медициналық көмек
4 813 994
353
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтау басқармасы
4 813 994
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
4 813 994
04
Емханалар
497 673
353
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтау басқармасы
497 673
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің қосымша медициналық көмектің көлемін көрсетуі, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
497 673
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
6 552 453
353
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтау басқармасы
6 552 453
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
348 254
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
186 490
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
53 749
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
80 000
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
5 883 960
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
46 607 520
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
13 799 081
333
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы
8 148 209
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 195 294
020
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 434 027
022
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

844
333
Управление занятости и социальной защиты города республиканского значения, столицы
1 329 330
034
Трансферты в фонд социального медицинского страхования на взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые местными исполнительными органами
1 329 330
373
Управление строительства города республиканского значения, столицы
1 764 350
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
1 764 350
03
Специализированная медицинская помощь
4 813 994
353
Управление здравоохранения города республиканского значения, столицы
4 813 994
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
4 813 994
04
Поликлиники
497 673
353
Управление здравоохранения города республиканского значения, столицы
497 673
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
497 673
9
Прочие услуги в области здравоохранения
6 552 453
353
Управление здравоохранения города республиканского значения, столицы
6 552 453
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
348 254
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
186 490
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
53 749
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
80 000
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
5 883 960
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
46 607 520
1
Социальное обеспечение
13 799 081
333
Управление занятости и социальной защиты города республиканского значения, столицы
8 148 209
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 195 294
020
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 434 027
022
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

1 197 482
023
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
1 298
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
785 250
076
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
416 747
077
Әлеуметтік қорғау саласында үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
118 111
360
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармасы
851 113
016
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтiк қамсыздандыру
631 445
037
Әлеуметтік сауықтандыру
219 668
373
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрылыс басқармасы
4 799 759
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
4 799 759
2
Әлеуметтiк көмек
30 997 053
333
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы
30 997 053
003
Жұмыспен қамту бағдарламасы
7 365 937
004
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
3 848 533
006
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
125 423
007
Тұрғын үйге көмек көрсету
11 111
008
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек
3 982 909
009
Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау
6 247 694
015
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
9 074 083
016
Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарды әлеуметтік бейімдеу
341 363
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1 811 386
307
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың Тұрғын үй басқармасы
500 000
068
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
500 000
333
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы
1 211 386
001
Жергілікті деңгейде халық үшін жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
604 076
013
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
23 939
026
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
30 385
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер

1 197 482
023
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
1 298
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
785 250
076
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
416 747
077
Предоставление специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому в области социальной защиты
118 111
360
Управление образования города республиканского значения, столицы
851 113
016
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
631 445
037
Социальная реабилитация
219 668
373
Управление строительства города республиканского значения, столицы
4 799 759
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
4 799 759
2
Социальная помощь
30 997 053
333
Управление занятости и социальной защиты города республиканского значения, столицы
30 997 053
003
Программа занятости
7 365 937
004
Государственная адресная социальная помощь
3 848 533
006
Реализация мероприятий по социальной защите населения
125 423
007
Оказание жилищной помощи
11 111
008
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
3 982 909
009
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
6 247 694
015
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами, предоставление социальных услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
9 074 083
016
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
341 363
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1 811 386
307
Управление жилья города республиканского значения, столицы
500 000
068
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
500 000
333
Управление занятости и социальной защиты города республиканского значения, столицы
1 211 386
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения на местном уровне
604 076
013
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
23 939
026
Капитальные расходы государственного органа
30 385
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия

7 056 729
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
329 474
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
20 480
008
Ауру жануарларды санитарлық союды ұйымдастыру
73
010
Мал көмінділерінің (биотермиялық шұңқырлардың) жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1 793
016
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
369 759
017
Жануарлардың энзоотиялық аурулары бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу
71 091
018
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
5 110
020
Басым дақылдарды өндіруді субсидиялау арқылы өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды және көктемгі егіс пен егін жинау жұмыстарын жүргізуге қажетті жанар-жағармай материалдары мен басқа да тауар-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуды сусидиялау
767 831
021
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
5 020
025
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
124 992
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
37 239
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
90 000
033
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
856
044
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
75 000
053
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
1 071 773
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1 200 000
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
2 886 238
2
Су шаруашылығы
2 739 614
303
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы
2 739 614
009
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
2 739 614
3
Орман шаруашылығы
427 478
303
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың қалалық жайлы ортаны дамыту басқармасы
427 478
021
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
427 478
4
Балық шаруашылығы
32 000
349
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы

7 056 729
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства и ветеринарии
329 474
002
Субсидирование развития семеноводства
20 480
008
Организация санитарного убоя больных животных
73
010
Обеспечение функционирования скотомогильников (биотермических ям)
1 793
016
Проведение противоэпизоотических мероприятий
369 759
017
Проведение ветеринарных мероприятий по энзоотическим болезням животных
71 091
018
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
5 110
020
Субсидирование повышения урожайности и качества продукции растениеводства, удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур
767 831
021
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
5 020
025
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
124 992
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки)
37 239
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
90 000
033
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
856
044
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
75 000
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
1 071 773
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
1 200 000
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
2 886 238
2
Водное хозяйство
2 739 614
303
Управление развития комфортной городской среды города республиканского значения, столицы
2 739 614
009
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
2 739 614
3
Лесное хозяйство
427 478
303
Управление развития комфортной городской среды города республиканского значения, столицы
427 478
021
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
427 478
4
Рыбное хозяйство
32 000
349
Управление сельского хозяйства и ветеринарии города республиканского значения, столицы