О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 августа 2026 года № 544
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга" следующие изменения и дополнения:
в Процедурах казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурах казначейского учета и мониторинга, утвержденных указанным приказом:
в пункте 129:
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) контрольном счете наличности местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования:
на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы (в случаях, если реализация проектов не завершена);
на контрольный счет наличности Специального государственного фонда;";
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) контрольном счете наличности Фонда инфраструктурного развития:
на контрольный счет наличности правопреемника;
в доход республиканского бюджета;";
дополнить подпунктом 25) следующего содержания:
"25) контрольном счете наличности центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы:
на контрольный счет наличности Фонда инфраструктурного развития;
на контрольный счет наличности правопреемника центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы;";
дополнить подпунктом 26) следующего содержания:
26) контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора за счет средств Фонда инфраструктурного развития:
на контрольный счет наличности Фонда инфраструктурного развития или на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы;
на контрольный счет наличности правопреемника субъекта квазигосударственного сектора.
часть вторую пункта 149 изложить в следующей редакции:
"Со Сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом инфраструктурного развития, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд инфраструктурного развития и Специальный государственный фонд.";

"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 11 тамыздағы № 544 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінде, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерінде:
129-тармақта:
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына (егер жобаларды іске асыру аяқталмаған жағдайларда);
Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;";
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) Инфрақұрылымдық даму қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне;";
мынадай мазмұндағы 25) тармақшамен толықтырылсын:
"25) тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
Инфрақұрылымдық даму қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органы құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;";
мынадай мазмұндағы 26) тармақшамен толықтырылсын:
"26) Инфрақұрылымдық даму қорының қаражаты есебінен квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
Инфрақұрылымдық даму қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
квазимемлекеттік сектор субъектісінің құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына пайдаланылмаған ақша қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шотты/төлем тапсырмасын ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да электрондық бейнені қалыптастырады) немесе шетел валютасын қайта айырбастауға өтінімді ұсынады.".
149-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Түсiмдердiң жинақ шотынан республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Инфрақұрылымдық даму қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Инфрақұрылымдық даму қорына және Арнаулы мемлекеттік қорына төленетiн түсiмдер сомасын қайтару жүзеге асырылады.";

подпункт 4) пункта 150 изложить в следующей редакции:
"4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом инфраструктурного развития, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза с последующим зачислением на соответствующие контрольные счета наличности;";
часть вторую пункта 152 изложить в следующей редакции:
"Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом инфраструктурного развития, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза и связанных с ними процедур осуществляется государственным казначейством по нормативам распределения в соответствии приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 152 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза" и перечня организаций нефтяного сектора, ежегодно утверждаемого в соответствии с пунктом 3 статьи 58 Бюджетного кодекса совместным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и компетентного органа, осуществляющим реализацию государственной политики в сфере недропользования, заключения и исполнения нефтяных контрактов (I этап распределения).";
главу 5 дополнить параграфом 3-1 следующего содержания:
"Параграф 3-1. Поступления на контрольные счета наличности Фонда инфраструктурного развития, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, субъекта квазигосударственного сектора
160-1. Фонд инфраструктурного развития формируется за счет трансфертов из Национального фонда и иных поступлений, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Поступления в Фонд инфраструктурного развития зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе.
160-2. Операции по поступлениям на контрольный счет наличности Фонда инфраструктурного развития, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, субъекта квазигосударственного сектора учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан.
Средства Фонда инфраструктурного развития перечисляются на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы с целью финансирования государственных инвестиционных проектов, разработанных в соответствии с Правилами отбора, критерии инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств Фонда, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от ___ года № __ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №__) (далее – Перечень ГИП) и одобренных Республиканской бюджетной комиссией для дальнейшего финансирования за счет средств Фонда инфраструктурного развития.
В случае реализации государственных инвестиционных проектов ведомством центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, заявку на открытие контрольного счета наличности ведомству в орган государственного казначейства представляет центральный уполномоченный орган соответствующей сферы.
Средства с контрольного счета наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы перечисляются на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы и (или) субъекта квазигосударственного сектора (в случае, если заказчиком реализации государственного инвестиционного проекта выступает субъект квазигосударственного сектора) на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного Перечня ГИП.

150-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кейіннен тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқыза отырып, түсімдер сомасын республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Инфрақұрылымдық даму қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді жүзеге асырады;";
152-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық, жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Инфрақұрылымдық даму қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлуді және оларға байланысты рәсімдерді "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 152 бұйрығына сәйкес және Бюджет кодексінің 58-бабының 3-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жер қойнауын пайдалану, мұнай келісімшарттарын жасасу және орындау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын құзыретті органның бірлескен бұйрығымен жыл сайын бекітілетін мұнай секторы ұйымдары тізбесінің негізінде бөлу нормативтері бойынша мемлекеттік қазынашылық жүзеге асырады (бөлудің I кезеңі).";
5-тарау мынадай мазмұндағы 3-1-параграфпен толықтырылсын:
"3-1-параграф. Инфрақұрылымдық даму қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына және тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсетін түсімдер
160-1. Инфрақұрылымдық даму қоры Ұлттық қордан берілетін трансферттер және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсімдер есебінен қалыптастырылады.
Инфрақұрылымдық даму қорына түсетін түсімдер мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке алынады.
160-2. Инфрақұрылымдық даму қорының, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсетін түсімдер бойынша операциялар Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес есепке алынады.
Инфрақұрылымдық даму қорының қаражаты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің ____ жылғы № ___ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № ____ болып тіркелген) Қор қаражаты есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобаларды іріктеу қағидаларына, өлшемшарттарына сәйкес әзірленген және Инфрақұрылымдық даму қорының қаражаты есебінен бұдан әрі қаржыландыру үшін Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған мемлекеттік инвестициялық жобаларды (бұдан әрі – МИЖ Тізбесі) қаржыландыру мақсатында тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды тиісті саланың орталық уәкілетті органының ведомствосы іске асырған жағдайда, ведомствоға қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді мемлекеттік қазынашылық органына тиісті саланың орталық уәкілетті органы ұсынады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат республикалық бюджет комиссиясының шешімін және мақұлданған МИЖ Тізбесін қоса бере отырып төлеуге берілетін шот негізінде тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің (егер мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыруға тапсырыс беруші квазимемлекеттік сектор субъектісі болған жағдайда) қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.

160-3. Проведение платежей, связанных с использованием средств контрольного счета наличности центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, осуществляется в соответствии с параграфом 7 главы 6 настоящих Процедур.
160-4. Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольного счета наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы в соответствии со статьей 110 Бюджетного Кодекса.
160-5. Порядок открытия и закрытия контрольных счетов наличности Фонда инфраструктурного развития, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, субъекта квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 3 и 5 главы 4 настоящих Процедур.".
2. Департаменту методологии бюджетного процесса Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев

160-3. Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотының қаражатын пайдалануға байланысты төлемдерді жүргізу осы Рәсімдердің 6-тарауының 7-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
160-4. Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдер жүргізу кезінде Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
160-5. Инфрақұрылымдық даму қорының, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу және жабу тәртібі осы Рәсімдердің 4-тарауы 3 және 5-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік процесс әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев