О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 438
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга" следующие изменения:
в Процедурах казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурах казначейского учета и мониторинга, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для исполнения бюджета разрабатываются следующие виды планов финансирования:
государственным учреждением – индивидуальный план финансирования государственного учреждения по обязательствам (далее – индивидуальный план по обязательствам) и индивидуальный план финансирования государственного учреждения по платежам (далее – индивидуальный план по платежам);
администратором бюджетных программ – план финансирования по обязательствам и план финансирования по платежам (далее – планы финансирования администратора бюджетных программ);
государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы – сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и (или) решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, планами развития государственных органов, планами развития столицы, области, города республиканского значения, планами развития и (или) планами мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, бюджетными программами администраторов бюджетных программ, бюджетным запросом администраторов бюджетных программ (далее – бюджетный запрос), единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов (далее – Справочник государственных учреждений), и в порядке, установленном настоящими Процедурами.
Индивидуальные планы финансирования формируются в тысячах теңге числами с дробным остатком, с одним знаком после запятой, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам формируются в тысячах теңге, целыми числами без дробного остатка.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ предоставляются в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы как в целом по бюджетной программе (подпрограмме), так и в разрезе нижестоящих бюджетов. К проектам планов финансирования по данным бюджетным программам (подпрограммам) прилагаются копии проектов планов финансирования каждого нижестоящего бюджета, подписанные акимом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа или руководителем уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета.";
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Распределение по месяцам поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов и займов производится уполномоченным органом по исполнению бюджета, исходя из установленных сроков уплаты платежей в бюджет в соответствии с законами Республики Казахстан, динамики поступлений в бюджет в предыдущие годы, анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложения на рынке ценных бумаг, условий заключенных кредитных договоров, договоров займа, соглашений о грантах.";
часть вторую пункта 18 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 438 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінде, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бюджеттің атқарылуы үшін қаржыландыру жоспарларының мынадай түрлерін:
мемлекеттік мекемелер – мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі – міндеттемелер бойынша жеке жоспар) және мемлекеттік мекеменің төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі – төлемдер бойынша жеке жоспар);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі – міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын және төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспары);
мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты – түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын әзірлейді.
Жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына және (немесе) жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне, мемлекеттік органдардың даму жоспарларына, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларына, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларына және (немесе) іс-шаралар жоспарларына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымына (бұдан әрі – бюджеттік сұранымы), Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына, республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына (бұдан әрі – Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығы) сәйкес және осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен әзірленеді.
Қаржыландырудың жеке жоспарлары бөлшек қалдықтары бар, үтірден кейін бір белгісі бар сандармен мың теңгемен қалыптастырылады, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бөлшек қалдықсыз бүтін сандармен мың теңгемен қалыптастырылады.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің бюджеттік кредиттер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдері аппараттарына тұтастай бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша да, сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша да ұсынады. Осы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларына астана, облыс, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен немесе төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы қол қойған әрбір төмен тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарлары жобаларының көшірмелері қоса беріледі.";
16-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кірістер түсімдерін, бюджеттік кредиттерді өтеуді, қаржы активтерді сатудан түскен түсімдерді және қарыздарды айлар бойынша бөлуді Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджетке төленетін төлемдерді төлеудің белгіленген мерзімдерін, өткен жылдарға бюджетке түсетін түсімдер серпінін, мемлекеттік бағалы қағаздардың кірістілік серпінін және бағалы қағаздар нарығындағы сұраныстар пен ұсыныстар деңгейін талдауды, жасалған кредиттік шарттар, қарыз шарттары, гранттар туралы келісімдер талаптарын негізге ала отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.";
18-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Внесение изменений и дополнений в утвержденный сводный план поступлений за предыдущие месяцы (за состоявшийся отчетный период) не допускается, за исключением изменений, необходимых в реализацию законов Республики Казахстан и в случаях корректировки бюджета, предусмотренных статьей 98 Бюджетного кодекса.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уточненный сводный план поступлений доходов столицы, области, города республиканского значения в виде электронной базы данных – в срок не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в государственный орган, обеспечивающий контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет уточненный план поступлений доходов местных бюджетов.";
часть вторую пункта 71 изложить в следующей редакции:
"В случае образования экономии бюджетных средств по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы местных бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между местными бюджетными инвестиционными проектами, а также по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ между местными бюджетными инвестиционными проектами, финансируемыми за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, и в пределах одной области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) путем внесения изменений в соответствующую бюджетную программу.";
часть первую пункта 72 изложить в следующей редакции:
"72. Администраторы республиканских бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) республиканском бюджете на текущий финансовый год, между столицей, областями, городами республиканского значения по утвержденному (уточненному) бюджету по согласованию с местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения путем внесения изменений в бюджетную программу.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:

"48. Қазақстан Республикасының заңдарын іске асыруға қажетті өзгерістерді қоспағанда және Бюджет кодексінің 98-бабында көзделген бюджет түзетілген жағдайда, өткен айлардағы (қалыптасқан есепті кезең үшін) бекітілген түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың он бесінен күнінен кешіктірмейтін мерзімде астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша кірістер түсімдерінің нақтыланған жиынтық жоспарын ұсынады. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган салық, және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органға жергілікті бюджеттердің кірістері түсімдерінің нақтыланған жоспарын жібереді.";
71-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз тиісті бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен үнемдеу сомасын жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен келісім бойынша жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылатын және бір облыс шеңберінде жергілікті инвестициялық жобалар арасына ауыстыруды жүзеге асырады.";
72-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде тиісті астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар арасында қаражатты қайта бөледі.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"82. В государственном казначействе открываются контрольные счета наличности, предусмотренные подпунктом 3) пункта 1 статьи 89 Конституционного закона Республики Казахстан "О специальном правовом режиме города Алатау" и пунктом 3 статьи 106 Бюджетного кодекса.";
часть первую пункта 93 изложить в следующей редакции:
"93. Заявка на открытие контрольного счета наличности должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается контрольный счет наличности;
наименование контрольного счета наличности, который требуется открыть;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
код месторасположения государственного учреждения;
наименование закона Республики Казахстан, допускающего иные кроме бюджетных средств источники финансирования, с указанием номеров подпункта, пункта, статьи (для контрольных счетов наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта – номер и дату международного договора о государственном займе, ратифицированного Республикой Казахстан, договора о связанном гранте или договора внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа).";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. Ведение кодов, контрольных счетов наличности и счетов осуществляется органом государственного казначейства, расположенном на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
В случае отсутствия районных органов государственного казначейства в столице, городе областного и (или) республиканского значения, ведение вышеуказанных процедур осуществляется органом государственного казначейства столицы, города областного и/или республиканского значения.";
пункт 143 изложить в следующей редакции:
"143. Приостановление и возобновление расходных операций по специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счету к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемому счету бюджетного инвестиционного проекта, счету для командировочных расходов производится в соответствии с законами Республики Казахстан.";
пункт 148 изложить в следующей редакции:
"148. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с Бюджетным кодексом, Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законами Республики Казахстан, зачисляются по кодам классификации поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан на единый казначейский счет.
Реквизиты в поле "Коды бюджетной классификации" платежного документа заполняются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан. Коды бюджетной классификации доводятся центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию до Национального Банка.
Банковские реквизиты платежного документа для зачисления на Сборный счет поступлений доводятся уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, через Национальный банк до банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, для дальнейшего уведомления плательщиков.";
часть пятую пункта 151 изложить в следующей редакции:

"82. Мемлекеттік қазынашылықта "Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 89-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында және Бюджет кодексінің 106-бабының 3-тармағында көзделген қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашылады.";
93-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мынаны:
қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын;
ашу талап етілетін қолма-қол ақшаны бақылау шотының атауын;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрін;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің кодын;
баптың, тармақтың, тармақшаның нөмірлерін көрсете отырып, бюджет қаражатынан басқа өзге де қаржыландыру көздеріне жол беретін Қазақстан Республикасы заңының атауы (сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары үшін – Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарттың, байланысты грант туралы келісімнің немесе ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қала жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз шартының, бағалы қағаздар шығару проспектісінің не оны алмастыратын өзге құжаттың нөмірі мен күнін) қамтуы тиіс.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Кодтарды, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарды жүргізуді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында орналасқан мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырады.
Астанада, облыстық және (немесе) республикалық маңызы бар қалада аудандық мемлекеттік қазынашылық органдары болмаған жағдайда жоғарыда көрсетілген рәсімдерді жүргізу астананың, облыстық және (немесе) республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырылады.";
143-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"143. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты, іссапар шығыстарына арналған шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру және оларды жаңарту Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізіледі.";
148-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"148. Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне, республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңына және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы мәслихаттардың шешімдеріне және Қазақстан Республикасының басқа да заңдарына сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетін түсімдер Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет түсімдері сыныптамасының кодтары бойынша бірыңғай қазынашылық шотқа есептеледі.
Төлем құжатының "Бюджеттік сыныптама кодтары" деген ашық жолағындағы деректемелер Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес толтырылады. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік сыныптама кодтарын Ұлттық Банкке жеткізеді.
Түсімдердің жинақ төлеушілерге одан әрі хабарлау үшін банктерге және банктік операциялардың шотына есептеу үшін төлем құжатының банктік деректемелерін салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен Ұлттық Банкі арқылы төлеушілерді одан әрі хабардар ету үшін екінші деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жеткізеді.";
151-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Для внесения соответствующих изменений и дополнений в интегрированную информационную систему казначейства орган государственного казначейства формирует и распечатывает отчет по форме 0-22 "Коды бюджетной классификации, недопустимые для зачисления в бюджет" для данной области (столицы, города республиканского значения) согласно приложению 134 к настоящим Процедурам, который подписывается руководителями органа государственного казначейства, местного уполномоченного органа по государственному планированию, органа государственных доходов и направляется в государственное казначейство.";
пункты 169 и 170 изложить в следующей редакции:
"169. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений районов, городов областного значения, городов районного значения, поселка, села, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по столице, области, городу республиканского значения, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по Республике Казахстан. При этом, по данному подклассу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
Не допускается дебетовое сальдо по отдельным кодам бюджетной классификации поступлений, предусмотренных в Договоре о Евразийском экономическом союзе.
170. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений районов (городов областного значения) возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по столице, области, городу республиканского значения, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по Республике Казахстан. При этом, по данному классу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений городов районного значения, села, поселка, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по району (городу областного значения).";
часть третью пункта 177 изложить в следующей редакции:
"Подлежат регистрации в пределах сумм, утвержденных индивидуальным планом финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и базовых расходов бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода гражданско-правовые сделки в течение всего срока их действия:

"Мемлекеттік қазынашылық органы қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін осы Рәсімдерге 134-қосымшаға сәйкес осы облыс (астана, республикалық маңызы бар) үшін 0-22 "Бюджетке есепке алуға жатпайтын бюджеттік сыныптама кодтары" нысаны бойынша есепті қалыптастырады және басып шығарады, оған мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның, мемлекеттік кірістер органының басшылары қол қояды және мемлекеттік қазынашылыққа жіберіледі.";
169 және 170-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"169. Қайтаруға және (немесе) есептеуге аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдердің сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдері қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда Қазақстан Республикасы бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі. Бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы кіші сыныбы бойынша дебеттік қалдықтар жол беріледі.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта көзделген түсімдерін жекелеген бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша дебет сальдосына жол берілмейді.
170. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда Қазақстан Республикасы бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі. Бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы сыныбы бойынша дебеттік қалдықтарға жол беріледі.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда аудан (облыстық маңызы бар қала) бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады.";
177-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында бекітілген сомалар және мыналармен:

1) при наличии соответствующего финансирования в утвержденном (уточненном) бюджете на последующие годы;
2) связанные с бюджетными программами развития со сроком реализации более одного года;
3) связанные с текущими бюджетными программами, предусматривающими приобретение активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (финансовые годы);
4) связанные с предоставлением услуг со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, а также реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законами Республики Казахстан;
5) связанные с проведением мероприятий за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан, со сроком реализации более одного финансового года.";
пункт 213 изложить в следующей редакции:
"213. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения заполняется следующим образом:
1) в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения, в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 – республиканский бюджет;
02 – областной бюджет (бюджет столицы, города республиканского значения);
03 – районный (города областного значения) бюджет;
06 – бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
в информационной системе "Казначейство-клиент" поля "Код государственного учреждения", "Наименование государственного учреждения", "Вид бюджета", создаются автоматически при открытии формы "Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки";
2) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого заключен договор:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) в поле "Заявка №" указывается номер заявки, который состоит из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется регистрация, через дефис – порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации заявок государственного учреждения;

1) кейінгі жылдарға бекітілген (нақтыланған) бюджетте тиісті қаржыландыру болған жағдайда;
2) іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламаларына байланысты;
3) технологиялық дайындалу мерзімінің ұзақтығы оларды келесі (кейінгі) қаржы жылы (жылдары) беруге себепші болатын активтерді және басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалармен;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан астам қызмет көрсетумен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда мемлекеттік тапсырмаларды іске асыруға, мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер көрсетуге, жұмыстарды ұсынуға;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын іс-шараларды өткізумен байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарының базалық шығыстары шегінде олар әрекет еткен барлық мерзім ішінде тіркелуге жатады.";
213-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"213. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім мынадай түрде толтырылады:
1) "Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын коды көрсетіледі, "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражаты есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
01 – республикалық бюджет;
02 – облыстық бюджет (астананың, республикалық маңызы бар қаланың бюджеті);
03 – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіндегі "Мемлекеттік мекеменің коды", "Мемлекеттік мекеменің атауы", "Бюджеттің түрі" ашық жолақтары "Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім" нысанын ашқан кезде автоматты түрде жасалады;
2) "Қаржыландыру көзі" ашық жолағында қаражаты есебінен шарт жасасқан қаржыландыру көзінің түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 – мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен;
3) "№ өтінім" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын кодынан, бөлшек арқылы тіркеу жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы 2 санынан, дефис арқылы мемлекеттік мекеменің өтінімдерін тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірден тұратын өтінім нөмірі көрсетіледі;

4) в поле "Дата" указывается дата составления заявки;
5) в поле "Наименование государственного учреждения" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения;
6) в поле "Описание расхода" указывается предмет заключенного договора согласно структуре экономической классификации расходов. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле дополнительно указываются наименование и реквизиты получателя денег-нерезидента;
7) в поле "Код бюджетной классификации расходов (код вида товаров)" указываются девятизначный код единой бюджетной классификацией Республики Казахстан (обозначающий по три знака коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, подпрограммы) и трехзначный код специфики экономической классификации расходов, для регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, дополнительно указывается код видов товаров (работ, услуг);
8) в поле "Наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег" указываются полное наименование для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование индивидуального предпринимателя согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/ подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование" или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждению с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование", индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег и его банковские реквизиты (индивидуальный идентификационный код, наименование и банковский идентификационный код обслуживающего его банка); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу органа государственного казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка. В случае регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан в иностранной валюте, в данном поле указываются реквизиты нерезидента и Национального Банка. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле указываются реквизиты банка-посредника;
в информационной системе "Казначейство-клиент" поле "Наименование, индивидуальный идентификационный номер (банковский идентификационный номер), индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег" выбирается из справочника получателей денег";

4) "Күні" ашық жолағында өтінім жасалған күн көрсетіледі;
5) "Мемлекеттiк мекеменiң атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi. Мемлекеттік қазынашылық органы мен мемлекеттiк мекеменiң жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанның атауын және мемлекеттiк мекеменiң атауын қысқартуға жол берiледi;
6) "Шығыстың сипаттамасы" ашық жолағында шығыстардың экономикалық сыныптамасының құрылымына сәйкес жасасқан шарттың мәні көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс жерде ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта қосымша резидент емес ақша алушының атауы мен деректемелері көрсетіледі;
7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды (тауар түрінің коды)" ашық жолағында тоғыз мәннен тұратын Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының коды шығыстардың бюджеттік сыныптамасының бірыңғай коды (бюджеттік бағдарлама әкімшісі, бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама кодтарының 3 мәнін білдіретін) және 3 мәннен тұратын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің коды көрсетіледі; мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалған шартты тіркеу үшін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды қосымша көрсетіледі;
8) "Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында заңды тұлға үшін толық атауы және жеке тұлғаның толығымен тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) және оның банктік деректемелері (оған қызмет көрсететін банктің жеке сәйкестендіру коды, атауы және банктік сәйкестендіру коды) көрсетіледі; мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің жұмысын қиындатпайтын мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің атауын және ұйымдық-құқықтық нысанының атауын қысқартуға жол беріледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен шетел валютасында жасалған шартты тіркеген жағдайда, осы жолақта резидент еместің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректемелері көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта жолақта делдал-банктің деректемелері көрсетіледі;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде "Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (банктік сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағы Ақша алушылардың анықтамалығынан таңдап алынады;

9) в поле "Официальный курс обмена валют" указывается официальный курс теңге к иностранной валюте согласно законодательству Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле, установленный на дату регистрации гражданско-правовой сделки;
10) в поле "Сумма" заявки на текущий финансовый год указывается цифрами сумма договора на срок текущего финансового года;
11) в поле "Общая сумма" заявки на плановый период указывается цифрами общая сумма договора, срок действия, которого превышает текущий финансовый год;
12) в поле "сумма текущего финансового года" указывается цифрами сумма текущего финансового года;
13) в поле "сумма базовых расходов" указываются цифрами суммы базовых расходов второго и третьего годов планового периода, в случае превышения трех лет оставшаяся сумма указывается общей суммой в базовых расходах третьего года планового периода;
14) в поле "(Сумма прописью)" заявки на текущий финансовый год указывается сумма договора прописью (по договору в иностранной валюте сумма заявки указывается в национальной валюте, рассчитанной по официальному курсу теңге к иностранной валюте согласно законодательству Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле, установленному на дату регистрации);
15) в поле "(Сумма прописью)" заявки на плановый период по договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается прописью сумма договора текущего финансового года;
в разделе "Подписи руководителей" указываются наименование должности лица, подписавшего документ; личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченных лиц государственного учреждения, имеющих право первой и второй подписей, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения. Не допускается проставление предлога "За", надписи от руки "Зам." или косой черты (дроби) перед наименованием должности. Подписи проставляются в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск проставляется четко и ясно. В информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения подписывается электронной цифровой подписью;

9) "Валюта айырбастаудың ресми бағамы" ашық жолағында теңгенің шетел валютасына ресми бағамы және Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық мәміленің тіркелген күніне белгіленген бағамына көрсетіледі;
10) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "Сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылы мерзіміне арналған шарттың сомасы санмен көрсетіледі;
11) жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "Жалпы сомасы" ашық жолағында қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың жалпы сомасы санмен көрсетіледі;
12) "ағымдағы қаржы жылының сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының сомасы санмен көрсетіледі;
13) "№ базалық шығыстар сомасы" ашық жолағында жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарындағы базалық шығыстарының сомасы санмен көрсетіледі, үш жылдан асатын болған жағдайда қалған сома жоспарлы кезеңнің үшінші жылдың базалық шығыстарында жалпы сомамен көрсетіледі;
14) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында шарттың сомасы жазбаша көрсетіледі (шетел валютасындағы шарт бойынша өтінім сомасы Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамасына сәйкес тіркеу күніне белгіленген шетел валютасына теңгенің ресми бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада келтіріледі);
15) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының шарт сомасы жазбаша көрсетіледі;
"Басшылардың қолы" бөлімінде құжатқа қол қойған тұлғаның лауазымының атауы; орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес мемлекеттік мекеменің бірінші және екінші қол қою құқығы бар уәкілетті тұлғаларының жеке қолы және қолының таратылып жазылуы (атының бас әрпі мен тегі) көрсетіледі. Лауазымның атауының алдында "Үшін" деген көмекші сөзді, қолдан жазылған "Орынб." деген жазу немесе қиғаш сызық (бөлшек) қоюға жол берілмейді. Қолдар қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес қойылады. Қол қою кезінде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалық мөр бедерін қойған кезде Қызыл ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, бедер анық және анық қойылады. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімі электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылады;

16) в поле "Документ-обоснование" указываются номер и дата договора (дополнительного соглашения);
при одностороннем расторжении договора, заключенного посредством портала государственных закупок указывается номер и дата уведомления об одностороннем расторжении договора;
по договорам государственно-частного партнерства указывается регистрационный номер и дата свидетельства о регистрации договора (дополнительного соглашения) государственно-частного партнерства, присвоенный государственным казначейством или органом государственного казначейства посредством информационной системы "е-Минфин";
по договорам (дополнительным соглашениям) о строительстве "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга указывается регистрационный номер и дата свидетельства о регистрации договора (дополнительного соглашения) о строительстве "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга, присвоенный государственным казначейством или органом государственного казначейства посредством информационной системы "е-Минфин".
17) в поле "Размер авансовой (предварительной) оплаты (в процентах)" указывается предусмотренный условиями договора размер авансовой (предварительной) оплаты в процентном отношении;
18) в поле "сумма" указывается сумма авансовой (предварительной оплаты) цифрами.
Корректировки и исправления от руки реквизитов, указанных в заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения, не допускаются.";
пункт 218 изложить в следующей редакции:
"218. Орган государственного казначейства осуществляет проверку договора (дополнительного соглашения), предоставленного на регистрацию в органы государственного казначейства на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" на:
1) правильность указания наименования государственного учреждения;
2) наличие и правильность указания кода и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики согласно единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и кода видов товаров (работ, услуг) при регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения;
3) соответствие предмета договора направлению расходов в соответствии со структурой специфики экономической классификации расходов;
4) не превышение процента авансовой оплаты над размером, установленным настоящими Процедурами;
5) соответствие суммы прописью сумме цифрами;
6) соответствие подписей и оттиска печатей на договоре (дополнительном соглашении) на бумажном носителе документу с образцами подписей и оттиска печатей, при этом подписи проставляются светостойкими чернилами. Оттиск печати государственного учреждения и получателя денег проставляется ясно и читаемо. Не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающимися чернилами и использование государственным учреждением и получателем денег средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати, запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск печати проставляется четко и ясно. При предоставлении электронного образа по информационной системе "Казначейство-клиент", проверяется читаемость оттиска печати государственного учреждения и получателя денег;

16) "Құжат-негіздеме" ашық жолағында шарттың (қосымша келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік сатып алу порталы арқылы жасалған шартты біржақты бұзу кезінде шартты біржақты бұзу туралы хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы "е-Қаржымині" ақпараттық жүйесі арқылы берген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын (қосымша келісімді) тіркеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі;
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттары (қосымша келісімдері) және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы "е-Қаржымині" ақпараттық жүйесі арқылы берген "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартын (қосымша келісімді) тіркеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі.
17) "аванстық (алдын ала) төлем мөлшері (пайызбен)" ашық жолағында шарттың талаптарында көзделген аванстық (алдын ала) төлем мөлшерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
18) "сомасы" ашық жолағында аванстық (алдын ала төлем) сомасы цифрлармен көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің деректемелерін қолмен қандай да бір түзетуге және дұрыстауға жол берілмейді.";
218-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"218. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылық органдарына тіркеуге берілген шартты (қосымша келісімді) қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде мыналарға:
1) мемлекеттік мекеме атауының көрсетілу дұрыстығына;
2) Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік кодының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен жасалған шартты тіркеу кезінде тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлерінің кодының және атауының болуына және дұрыстығына;
3) шарт мәнінің шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес шығыстар бағытына сәйкестігіне;
4) аванстық төлем пайызының осы Рәсімдерде белгіленген мөлшерден асып түспеуіне;
5) жазумен көрсетілген соманың санмен көрсетілген сомаға сәйкестігіне;
6) қағаз тасығыштағы шартқа (қосымша келісімге) қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкестігіне, бұл ретте қолдар жарыққа төзімді сиялармен қойылады. Мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің бедері дәл және анық қойылады. Мемлекеттік мекемелер мен ақша алушыларға ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, мөр бедері дәл және анық қойылады. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің анықтығы тексеріледі;

7) не превышение суммы договора над суммой непринятых обязательств;
8) предоставление к регистрации договоров в рамках одной бюджетной программы за исключением случаев, предусмотренных настоящими Процедурами;
9) наличие условной разбивки по соответствующим финансовым годам общей суммы договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год;
10) отсутствие каких-либо корректировок либо исправлений условий договора (дополнительного соглашения) от руки;
11) наличие в условиях договора (дополнительного соглашения на изменение суммы договора) обязательного указания суммы налога на добавленную стоимость по приобретаемым товарам, услугам и работам, если получатель денег является плательщиком налога на добавленную стоимость, либо отсутствие налога на добавленную стоимость, если получатель денег не является плательщиком налога на добавленную стоимость;
12) наличие в договоре, условия вступления в силу договора после его обязательной регистрации в органе государственного казначейства;
13) не превышение суммы договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов над суммой, предусмотренной в положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию;
14) по договору, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов предоставление копии или сканированного образа с положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию в период срока их действия;
15) по договору, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов соответствие суммы экспертизы и приказа об утверждении проектно-сметной документации.
16) наличие в договоре на выполнение научно-исследовательских работ, реализуемого за счет базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, обязательного условия осуществления окончательной оплаты после получения исполнителем положительного решения Национального научного совета;
17) соответствие предмета договора в иностранной валюте разрешенным направлениям расходов согласно отчету по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте";

7) шарт сомасының қабылданбаған міндеттемелер сомасынан асып кетпеуіне;
8) қолданылу мерзімі тек осы Рәсімдерде көзделген жағдайларда ғана ағымдағы қаржы жылынан асатын қосымша келісімдердің, сондай-ақ шарттардың жасалуына;
9) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың жалпы сомасын тиісті қаржы жылдары бойынша шартты түрде бөлісудің бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады;
10) шарттың (қосымша келісімнің) талаптарын қолмен қандай да бір түзетулерге не дұрыстауға жол берілмейді;
11) егер ақша алушы қосылған құн салығын төлеуші болып табылса, шарт (шарт сомасын өзгертуге арналған қосымша келісім) талаптарында сатып алынатын тауарлар, көрсетілетін қызметтер және жұмыстар бойынша қосылған құн салығы сомасын міндетті түрде көрсетудің болуы егер ақша алушы қосылған құн салығын төлеуші болып табылмаса, қосылған құн салығының болмауы;
12) шарттың, оны мемлекеттік қазынашылық органы міндетті тіркегеннен кейін күшіне ену талаптарының шартта болуы;
13) ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт сомасының жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында көзделген сомасынан асып түспеуі;
14) ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт бойынша жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы немесе олардың қолданылу мерзімі кезеңінде техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы көшірмесінің немесе сканерленген түрінің ұсынылуы;
15) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт бойынша сараптама сомасының және жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту туралы бұйрықтың сәйкестігіне;
16) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру есебінен іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шартта орындаушы Ұлттық ғылыми кеңестің оң шешімін алғаннан кейін түпкілікті төлемді жүзеге асыру міндетті шартының болуы;
17) шетел валютасындағы келісім-шарттың мәні 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысанындағы шығыстардың рұқсат етілген бағыттарының сәйкестігіне;

18) по договорам на приобретение товаров (работ и услуг), на которые требования по заключению договора о государственных закупках посредством веб-портала государственных закупок не распространяются, необходимо наличие в преамбуле договора обязательного указания ссылки на статью (подпункт, пункт) закона Республики Казахстан, согласно которому заключен договор.";
пункт 228 изложить в следующей редакции:
"228. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах в иностранной валюте государственных учреждений, а также согласно плановым назначениям индивидуального плана финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора.
Индивидуальные идентификационные коды контрольных счетов наличности и счетов в иностранной валюте государственных учреждений присваиваются и доводятся до соответствующих органов государственного казначейства и государственных учреждений в порядке, установленном настоящими Процедурами.
При отсутствии либо недостаточности плановых назначений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов индивидуального плана по платежам счета к оплате органом государственного казначейства возвращаются без исполнения.
В случае недостаточности денег на контрольном счете наличности республиканского бюджета органом государственного казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов: выплаты по погашению и обслуживанию долговых обязательств Правительства Республики Казахстан, пенсии, пособия и другие социальные выплаты, выплата заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработная плата внештатного технического персонала и все удержания из заработной платы, денежные компенсации, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, алименты, обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, профессиональные и добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, жилищные выплаты, трансферты физическим лицам, стипендии, оплата банковских услуг, бюджетные субвенции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет.
Далее проводятся расходы по следующим направлениям: услуги по организации питания и приобретению продуктов питания, приобретение лекарственных средств, обмундирования и топлива (в части отопления зданий), коммунальные услуги, услуги связи, транспортные услуги, командировочные и служебные разъезды, услуги по обеспечению студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитии, услуги по компенсации льготного проезда студентов, исполнение исполнительных документов и судебных актов, а также по обеспечению деятельности главы государства, Правительства и Курултая Республики Казахстан.
В случае возникновения чрезвычайного положения или ситуации платежи проводятся также в первоочередном порядке для стабилизации социально-экономической ситуации в стране.
В случае недостаточности денег на контрольных счетах наличности местных бюджетов органом государственного казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями местного исполнительного органа.
В случае отсутствия либо недостаточности денег для исполнения введенного в интегрированную информационную систему казначейства счета к оплате, поступившего на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения на следующий день с обоснованием причины возврата.
В случае недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности органом государственного казначейства платежные поручения на возврат налогоплательщикам сумм излишне уплаченных налогов (в том числе возврат превышения налога на добавленную стоимость) и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых платежей в пределах компетенции органов государственных доходов и (или) уполномоченных органов на исполнение не принимаются.

18) мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жөніндегі талаптар қолданылмайтын тауарларды (жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған шарттар бойынша шарттың кіріспесінде шарт жасалған Қазақстан Республикасының Заңының бабына (тармақшасына, тармағына) сілтеме міндетті түрде көрсетілуі бар болуы қажет.";
228-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"228. Мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерi мен ақша аударымдары қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттiк мекемелердің шетел валютасындағы шоттарындағы қалдықтар, сондай-ақ төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жоспарлы тағайындаулары мен шартты тiркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығы шегiнде өткiзiледi.
Мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының және шетел валютасындағы шоттарының жеке сәйкестендiру кодтары осы Рәсімдерде белгiленген тәртiппен берiледi және тиiстi мемлекеттік қазынашылық органдары мен мемлекеттiк мекемелердiң назарына жеткiзiледi.
Жеке жоспар шығыстарының бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша жоспарлы тағайындау болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органдары төлеуге берiлетiн шотты орындамай қайтарады.
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша жеткіліксіз болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы бірінші кезекте бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің борыштық міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, зейнетақыларды, жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді, жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, оның ішінде штаттан тыс техникалық персоналдың жалақысын және жалақыдан барлық ұстап қалуларды, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақыларды, алименттерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды, тұрғын үй төлемдерін, жеке тұлғаларға трансферттерді, стипендияларды, банк қызметтеріне ақы төлеуді, бюджеттік субвенцияларды, салық пен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жүргізеді.
Бұдан әрі мынадай бағыттар: тамақтандыруды ұйымдастыру және тамақ өнімдерін сатып алу, дәрілік заттарды, киім-кешек пен отынды сатып алу жөніндегі қызметтер (ғимараттарды жылыту бөлігінде), коммуналдық қызметтер, байланыс қызметтері, көлік қызметтері, іссапар және қызметтік сапарлар, студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханадағы орындармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер, студенттердің жеңілдікпен жол жүруіне өтемақы төлеу жөніндегі қызметтер, атқару құжаттары мен сот актілерін орындау, сондай-ақ мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Құрылтайының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер бойынша шығыстар жүргізіледі.
Төтенше жағдай немесе жағдай туындаған жағдайда төлемдер елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды тұрақтандыру үшін бірінші кезектегі тәртіппен жүргізіледі.
Жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы бiрiншi кезекте жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалған бюджеттер шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзіледi.
Ақша болмаған жағдайда немесе қағаз жеткізгіште не "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электронды түрде түсіп, қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесіне енгізілген төлем шотын орындауға ақша жеткіліксіз болған жағдайда, төлем шоты келесі күні мемлекеттік мекемеге қайтару себебін негіздей отырып, орындаусыз қайтарылады.
Тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша жеткiлiксiз болған жағдайда салықтың (оның ішінде қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың) және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң, мемлекеттік кірістер органдары және (немесе) уәкiлеттi органдардың құзыретi шегiндегi салықтық емес төлемдердiң артық төленген сомаларын салық төлеушiлерге қайтаруға төлем тапсырмаларын мемлекеттік қазынашылық органы орындауға қабылдамайды.

Списание денег с единого казначейского счета производится на основании электронных платежных документов, отправленных государственным казначейством через платежные системы Национальной платежной корпорации Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 201 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14310) и от 31 августа 2016 года № 211 "Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14333).
С даты внесения проекта Закона Республики Казахстан или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год в Курултай Республики Казахстан или маслихат, орган государственного казначейства приостанавливает проведение платежей по бюджетным программам (подпрограммам), спецификам, по которым планируется уменьшение плановых назначений по указанию центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета на основании данных, представленных местным уполномоченным органом по государственному планированию.";
пункт 231 изложить в следующей редакции:
"231. Осуществление платежей и переводов денег включает в себя формирование государственным учреждением и проведение органом государственного казначейства счетов к оплате за счет:
1) бюджетных средств;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления, при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
4) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законами Республики Казахстан;
5) фонда компенсации потерпевшим для зачисления поступлений денег и проведения выплаты компенсации потерпевшим;
6) средств специального государственного фонда для расходования денег с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату незаконно приобретенных активов.";
пункт 238 изложить в следующей редакции:

Бірыңғай қазынашылық шоттан ақшаны есептен шығару мемлекеттік қазынашылық "Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы № 201 (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14310 болып тіркелді) және "Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы № 211 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14333 болып тіркелді) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясының төлем жүйелерi арқылы жiберiлген электрондық төлем құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.
Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Заңының немесе мәслихат шешiмiнiң жобасы Қазақстан Республикасының Құрылтайына немесе мәслихатқа енгiзiлген күннен бастап, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ұсынған деректердің негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның нұсқауы бойынша мемлекеттік қазынашылық органы жоспарлы тағайындауларды азайту жоспарланатын бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар), ерекшелiктер бойынша төлемдер жүргiзудi тоқтата тұрады.";
231-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"231. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру мемлекеттік мекеменің төлеуге берілетін шоттарын қалыптастыруын және мемлекеттік қазынашылық органының:
1) бюджет қаражаты;
2) мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақша;
3) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік мекемеге олардың қайтарылуы не, белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аударылуы шарттарында берілетін ақша;
4) мемлекеттік мекемелер үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алатын қайырымдылық көмектен түскен ақша;
5) ақша түсімдерін есептеу және жәбірленушілерге өтемақы төлеуді жүргізу үшін жәбірленушілерге өтемақы қорының;
6) Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын қаржыландыру мақсатында ақшаны жұмсауға арналған арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты, сондай-ақ заңсыз сатып алынған активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның шығыстары есебінен жүргізуін қамтиды.";
238-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"238. Счет к оплате на бумажном носителе и счет к оплате, поступивший электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", оформляется следующим образом:
1) в поле "Счет к оплате №" указывается номер счета к оплате, состоящий из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется платеж и перевод денег, через дефис – порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации счетов к оплате;
2) в поле "Дата" указывается дата выписки счета к оплате;
3) в разделе "Государственное учреждение":
в поле "Фактический плательщик" указывается полное или сокращенное наименование фактического плательщика;
в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер фактического плательщика;
в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения в соответствии со справочником государственных учреждений;
в поле "Наименование" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения;
в поле "Бизнес-идентификационный номер" указывается бизнес-идентификационный номер государственного учреждения, указанный в свидетельстве/справке о государственной регистрации (перерегистрации);
в поле "Страна резидентства" указывается страна резидентства – двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений" в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
в поле "Орган государственного казначейства" указывается наименование органа государственного казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение;
в поле "Банковский идентификационный код" указывается банковский идентификационный код органа государственного казначейства;
4) в поле "Индивидуальный идентификационный код" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код:
контрольного счета наличности для учета операций по зачислению:
поступлений в республиканский бюджет (бюджет столицы, областной бюджет, бюджет города республиканского значения), районный бюджет (города областного значения) либо в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведению за счет них расходов;
денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законами Республики Казахстан;
денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;

"238. Қағаз тасығышта төлеуге берілетін шот және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша түскен төлеуге берілетін шот былайша ресімделеді:
1) "№ төлеуге берілетін шот" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәнді кодынан тұратын, төлем мен ақша аудару жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екі саны бөлшек сызығы арқылы, дефис арқылы – төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірінен тұратын төлеуге берілетін шоттың нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" ашық жолағында төлеуге берілетін шот үзіндісінің күні көрсетіледі;
3) "Мемлекеттік мекеме" бөлімінде:
"Нақты төлеуші" ашық жолағында нақты төлеушінің толық немесе қысқартылған атауы көрсетіледі;
"Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында нақты төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес мемлекеттік мекеменің жеті белгіден тұратын коды көрсетіледі;
"Атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін мемлекеттік мекеменің толық атауы көрсетіледі. Мемлекеттік қазынашылық органы мен мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанының және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі;
"Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікте/анықтамада көрсетілген мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Резиденттік елі" ашық жолағында ақша төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, резиденттік елі – ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тиісті елдің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі;
"Мемлекеттік қазынашылық органы" ашық жолағында мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін мемлекеттік қазынашылық органының атауы көрсетіледі;
"Банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) тиісті жеке сәйкестендіру коды "Жеке сәйкестендіру коды" ашық жолағында мыналар бойынша көрсетіледі:
операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоты:
мемлекеттік мекеменің қаржыландыру көзіне қарай республикалық бюджетке (астана бюджетіне, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қала бюджетіне), аудан (облыстық маңызы бар қала) не аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетіне) түсетін түсімдерді есепке алу;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаны есепке алу және олардың есебінен есеп айырысулар жүргізу;
қайырымдылық көмектен түсетін, олар Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттік мекемеге қайтарымды не белгілі бір жағдайлар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргізуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану;

5) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляются платеж и перевод денег:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
4 – за счет денег от благотворительной помощи;
5 – за счет денег, передаваемых государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности;
8 – за счет особых расходов;
S – за счет средств специального государственного фонда;
6) в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 – республиканский бюджет;
02 – областной бюджет (столицы, города республиканского значения);
03 – районный (города областного значения) бюджет;
06 – бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
7) поле "Код бюджетной классификации расходов" заполняется только при осуществлении платежей и переводов за счет бюджетных средств или за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).
В данном поле указывается двенадцатизначный код, включающий в себя трехзначный код администратора бюджетной программы, трехзначный код бюджетной программы, трехзначный код бюджетной подпрограммы и трехзначный код специфики экономической классификации расходов.
Государственное учреждение обеспечивает правомерность применения кода бюджетной классификации;
8) в поле "Код товаров (работ, услуг)" указывается код товаров работ, услуг, реализуемых государственным учреждением, при осуществлении платежей и переводов за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
9) в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" – указывается наименование получателя денег, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица.
Для физического лица указывается полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) наименование согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", и (или) лицензии, выданной уполномоченным органом, на право занятия деятельностью в качестве частного судебного исполнителя и (или) подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".
Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу органа государственного казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка;

5) "Қаржыландыру көзі" жолында қаражат есебінен төлем және ақша аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзінің түрін білдіретін таңба көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 – мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақша есебінен;
4 – қайырымдылық көмектен түскен ақша есебінен;
5 – жеке және (немесе) заңды тұлғалар мемлекеттік мекемеге қайтару шарттарында беретін ақша есебінен;
8 – ерекше шығыстар есебінен;
S – Арнаулы мемлекеттік қор қаражаты есебінен;
6) "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражатының есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін белгі көрсетіледі:
01 – республикалық бюджет;
02 – облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) бюджет;
03 – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды" ашық жолағында бюджет қаражатының немесе мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады.
Бұл ашық жолағында бюджеттік бағдарлама әкімшісінің үш мәнді кодын, бюджеттік бағдарламаның үш мәнді кодын, бюджеттік кіші бағдарламаның үш мәнді кодын және шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің үш мәнді кодын білдіретін он екі мәнді код көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеме бюджеттік сыныптамасының коды заңды қолданылуын қамтамасыз етеді;
8) "Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) коды" ашық жолағында мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды көрсетіледі;
9) "Ақшаны алушы" бөлімінде:
"Атауы" ашық жолағында – заңды тұлға үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін ақшаны алушының атауы көрсетіледі.
Жеке тұлға үшін тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы хабарламаға/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға, жеке сот орындаушысы ретінде қызметін атқару құқығына уәкілетті орган берген лицензияға немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға сәйкес атауы көрсетіледі.
Мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің жұмысын қиындатпайтын ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің ұйымдық-құқықтық нысанының және ақша алушының атауын қысқартуға жол беріледі;

10) в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер получателя денег;
11) в поле "Банк" указывается наименование банка, в котором обслуживается получатель денег;
12) в поле "Банковский идентификационный код" указывается банковский идентификационный код банка получателя денег;
13) в поле "Индивидуальный идентификационный код" указывается номер банковского счета получателя денег;
14) в поле "Фактический (конечный) бенефициар" указывается полное или сокращенное наименование фактического (конечного) получателя;
15) в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер фактического (конечного) получателя;
16) в поле "Страна резидентства" указывается страна резидентства – двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений" в случае, если плательщик или получатель денег являются нерезидентами Республики Казахстан;
17) в поле "Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара" указывается наименование банка фактического (конечного) получателя, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
18) в поле "Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан-посредник" указывается наименование банка посредника, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
19) в поле "Код бюджетной классификации поступлений" указывается код бюджетной классификации поступлений, на который зачисляется платеж по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (заполняется только при осуществлении платежей в бюджет) или код специфики при проведении платежей на конвертацию иностранной валюты;
20) в поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг). При этом, дата подтверждающего документа не должна быть позже даты формирования счета к оплате.
И дополнительно:
по счетам к оплате по зарегистрированным договорам (дополнительным соглашениям) – номер и дата уведомления;
наименование приобретаемых товаров, работ, услуг согласно заключенного договора (уведомления);
по счетам к оплате по возврату/перечислению денег по исполнению судебных актов с контрольного счета наличности временного размещения денег – номер и дата платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы для получателя денег, решения суда либо исполнительного листа, судебного приказа, выданных на основании судебных актов.
По счетам к оплате на перечисление средств с контрольного счета наличности временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, указывается номер и дата решения комиссии, номер и дата подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
При формировании счета к оплате посредством интеграции информационных систем "Единая платформа закупок", электронных счетов-фактур и "Казначейство-клиент", в поле "Назначение платежа" назначение платежа с электронного счета-фактуры указывается автоматически. При этом, номер и дата уведомления, номер и дата подтверждающего документа не указываются.
В счетах к оплате, связанных с предоставлением, использованием, обслуживанием и (или) погашением бюджетных кредитов, указывается номер и дата кредитного договора, устанавливающего правоотношения сторон при предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита в соответствии со статьей 154 Бюджетного кодекса.

10) "Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
11) "Банк" ашық жолағында ақшаны алушыға қызмет көрсететін банктің атауы көрсетіледі;
12) "Банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында ақшаны алушы банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
13) "Жеке сәйкестендіру коды" ашық жолағында ақша алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
14) "Нақты (түпкілікті) бенефициар" ашық жолағында нақты (түпкілікті) алушының толық немесе қысқартылған атауы көрсетіледі;
15) "Жеке сәйкестендіру нөмірі (Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)" ашық жолагында нақты (түпкілікті) алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
16) "Резиденттік елі" ашық жолағында төлеуші немесе ақша алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, резиденттік елі – ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тиісті елдің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі;
17) "Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, нақты (түпкілікті) алушының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атауы көрсетіледі;
18) Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, делдал банкінің атауы көрсетіледі;
19) "Түсімдер бюджеттік сыныптамасының коды" ашық жолағында – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша төлем есепке алынатын түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды (бюджетке төлемдерді жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады) немесе шетел валютасына айырбастауға арналған төлемдерді жүргізу кезіндегі ерекшелік коды көрсетіледі;
20) "Төлемнің мақсаты" ашық жолағында төлемнің мақсаты, растайтын құжаттың атауы, нөмірі мен күні (тауарларды жеткізу туралы шот-фактуралар немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе осының негізінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де түрі құжат) көрсетіледі. Бұл ретте растайтын құжаттың күні төлем шотын қалыптастыру күнінен кеш болмауы тиіс.
Және қосымша:
тіркелген шарттар (қосымша келісімдер) жөніндегі төлеуге берілетін шоттар бойынша - хабарламаның нөмірі мен күні;
жасалған шартқа (хабарламаға) сәйкес сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы;
сот актілерін орындау бойынша ақшаны қайтару/аудару бойынша төлемге берілетін шоттар бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны уақытша орналастыру - ақшаны алу үшін түскен сомаларды растайтын факті, сот шешімінің не сот актілерінің негізінде берілген атқарушылық парақтың, сот бұйрығының нөмірі мен күні.
Медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны уақытша орналастыру шотынан ақшаны алу үшін төлеу шотын ұсыну кезінде комиссия шешімінің нөмірі мен күні, растайтын құжаттардың нөмірі мен күні (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де түрі құжат).
"Бірыңғай сатып алу платформасы", электрондық шот-фактураларды және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйелерін интеграциялау арқылы автоматты түрде қалыптастырылған төлеуге берілетін шотты алған жағдайда, "Төлем мақсаты" жолында электрондық шот-фактурадан төлемнің мақсаты автоматты түрде көрсетіледі. Бұл ретте хабарламаның нөмірі мен күні, растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетілмейді.
Бюджеттік кредиттерді беруге, пайдалануға, қызмет көрсетуге және (немесе) өтеуге байланысты төлеуге берілетін шоттарда Бюджеттік кодекстің 154-бабына сәйкес бюджеттік кредитті беру, пайдалану, қызмет көрсету және өтеу кезінде тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін кредиттік шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;

21) в поле "Сумма" сумма счета к оплате в теңге и тиынах указывается цифрами;
22) в поле "Сумма прописью:" сумма счета к оплате в теңге указывается прописью с заглавной буквы, сумма в тиын – цифрами;
23) в поле "Место печати" счета к оплате на бумажном носителе проставляется оттиск гербовой печати государственного учреждения, при проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
В случае временного отсутствия печати документы представляются в орган государственного казначейства без оттиска печати с отметкой в поле "Место печати" "Временно без печати";
24) в поле "Фамилия, имя, отчество руководителя Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (Фамилия, инициалы имени и отчества (при его наличии)) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати;
25) в поле "Фамилия, имя, отчество главного бухгалтера Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (Фамилия, инициалы имени и отчества (при его наличии)) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи.
Счет к оплате по информационной системе "Казначейство-клиент" подписывается электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения, уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения и электронной цифровой подписью главного бухгалтера либо уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения.
Заполнение полей "Код отправителя денег", "Код бенефициара", "Код назначения платежа" осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах.";
пункт 241 изложить в следующей редакции:

21) "Сомасы" ашық жолағында төлеуге берілетін шоттағы теңге және тиын сомасы санмен көрсетіледі;
22) "Жазбаша сомасы" ашық жолағында – төлеуге берілетін шоттың теңгедегі сомасы жазбаша бас әріппен көрсетіледі, тиын сомасы – санмен көрсетіледі;
23) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Мөр орны" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедері қойылады, елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс.
Мөр уақытша болмаған жағдайда құжаттар мемлекеттік қазынашылық органына "Мөр орны" ашық жолағында "Уақытша мөрсіз" деген белгімен мөрдің бедерісіз беріледі;
24) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Басшының тегі, аты, әкесінің аты, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бірінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының, ал мұндай болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының қойылған жеке қолы және қолының таратып жазылуы (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)) көрсетіледі;
25) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының жеке қолы және қолының таратып жазылуы (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)) көрсетіледі.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша төлем шотына орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бiрiншi қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеме басшысының, мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының не бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасы, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттiк мекеме басшысының қолы қойылады.
Қол қою кезінде өшпейтін төзімді сиялар пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастер және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
"Ақша жөнелтушінің коды", "Бенефициардың коды", "Төлем белгілеу коды" ашық жолақтарын толтыру "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
241-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"241. Все выплаты работникам государственного учреждения осуществляются в безналичной форме, при этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются путем зачисления их сумм на текущие счета или на сберегательный счет, открытые в банке по выбору получателя денег. При этом, выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются через кассу государственного учреждения в случаях:
изготовления платежной карточки вновь принятым работникам, в связи с истечением срока действия платежной карточки либо при утере платежной карточки;
отсутствия по месту расположения государственного учреждения банка их пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек;
отсутствия текущего счета или сберегательного счета у членов избирательных комиссий, консультантов, экспертов, членов экспертной лингвистической комиссии и других лиц, участвующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах и всенародном референдуме, в проведении выборов и всенародного референдума, а также у кандидатов, депутатов маслихата по их основному месту работы для возмещения заработной платы, предусмотренным законодательством Республики Казахстан о выборах.";
часть третью пункта 259 изложить в следующей редакции:
"При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства счет к оплате и дополнительно счет-фактуру или накладную о поставке товаров, представленных государственным предприятием государственному учреждению (в случаях, когда поставщиком товаров, работ или услуг является нерезидент, допускается указание суммы в подтверждающих документах в иностранной валюте, но с указанием в назначении платежа счета к оплате курса валюты в теңге на момент проведения операции).";
пункты 264 и 265 изложить в следующей редакции:
"264. Расходы государственного учреждения с применением корпоративной платежной карточки осуществляются за счет:
1) бюджетных денег и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) – по спецификам экономической классификации расходов в размере согласно приложению 97;
2) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений – не более двадцати месячных расчетных показателей в месяц;

"241. Мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне барлық төлем қолма-қол ақшалай емес нысанда жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу олардың сомасын ақша алушының таңдауы бойынша банкте ашылған ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шотына есептеу жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу:
төлем карточкаларының қолданылу мерзімі бітуіне не төлем карточкаларын жоғалтқан кезде жұмысқа қайта қабылданған қызметкерлерге төлем карточкасын дайындаған;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жері бойынша банктің және олардың пункттарының немесе төлем карточкаларына қызмет көрсету бойынша құрылғылардың жоқ болған;
сайлау комиссиялары мүшелерінің, консультанттардың, сарапшылардың, сараптамалық лингвистикалық комиссия мүшелерінің және Қазақстан Республикасының сайлау мен жалпыхалықтық референдум туралы заңнамасына сәйкес сайлауды және жалпыхалықтық референдумды өткізуге қатысатын басқа тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау жөніндегі заңнамасында көзделген жалақыны өтеу үшін олардың негізгі жұмыс орны бойынша мәслихат кандидаттарының, депутаттарының ағымдағы шоты немесе жинақ ақша шоты болмаған жағдайларда мемлекеттік мекеменің кассасы арқылы жүзеге асырылады.";
259-тармақтың үшінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
264-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"264. Корпоративтік төлем карточкасын қолдану арқылы мемлекеттік мекемелердің шығыстары:
1) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің 97-қосымшасына сәйкес мөлшерінде бюджет қаражатының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын ақша;
2) айына жиырма айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін ақша;

3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (счет временного размещения денег) без ограничений.
265. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения устанавливается исходя из утвержденной годовой суммы индивидуального плана финансирования государственного учреждения по спецификам 161 "Командировки и служебные разъезды внутри страны" и 162 "Командировки и служебные разъезды за пределы страны" в следующих пределах:
до пяти миллионов теңге – пятьдесят месячных расчетных показателей;
от пяти до двадцати миллионов теңге – сто пятьдесят месячных расчетных показателей;
свыше двадцати миллионов теңге – пятьсот месячных расчетных показателей.
Остатки наличных бюджетных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на код государственного учреждения, в обязательном порядке возвращаются в очередном финансовом году в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов 206106 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета" и 206107 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета".";
часть вторую пункта 292 изложить в следующей редакции:
"Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного листа или приказа, выданного по решению (приговору, определению, постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег и по другим основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.";
пункт 295 изложить в следующей редакции:
"295. Исполнение инкассового распоряжения производится за счет:
1) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам текущего финансового года, в случае выставления инкассового распоряжения на код государственного учреждения. Также на исполнение инкассового распоряжения направляется имеющаяся экономия бюджетных средств по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам;
2) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), в случае выставления его на контрольный счет наличности, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, и проведением за счет них расходов;
3) остатка денег благотворительной помощи, в случае выставления его на контрольный счет наличности, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением и расходованием денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) остатка денег на счете субъекта квазигосударственного сектора и в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.";
пункт 297 изложить в следующей редакции:
"297. Получив инкассовое распоряжение, ответственный исполнитель органа государственного казначейства:
1) направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о выставлении инкассового распоряжения и приостановлении операций (далее – письмо-уведомление):
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений;
по регистрации обязательств и проведению платежей по контрольному счету наличности платных услуг государственного учреждения;
по проведению платежей по контрольному счету наличности благотворительной помощи государственного учреждения;
с приложением первого экземпляра инкассового распоряжения и копии исполнительного документа в случае, предусмотренном пунктом 293 настоящих Процедур. В органе государственного казначейства остается второй экземпляр инкассового распоряжения, в случае выставления его на основании исполнительного документа – одновременно со вторым экземпляром инкассового распоряжения остается оригинал (копия) исполнительного документа;
2) в тот же день осуществляет приостановление операций по неиспользованным остаткам бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением кодов бюджетной классификации расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе технического персонала;
денежной компенсации, предусмотренной законами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
профессиональным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и другим денежным выплатам;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
оплате банковских услуг.";
пункт 302 изложить в следующей редакции:

3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға шектеусіз (ақшаны уақытша орналастыру шоты) аудару шартымен беретін ақша есебінен жүзеге асырылады.";
265-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
292-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкiмдерiн қоспағанда, инкассолық өкiм атқару парағы немесе сот шешiмi (үкiмi, ұйғарымы, қаулысы) немесе ақшаны өндiрiп алу туралы сот бұйрығы негiзiнде және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа да негiздер бойынша берiлген бұйрықтың негізінде жасалады.";
295-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"295. Инкассолық өкiмдi орындау:
1) инкассолық өкім мемлекеттiк мекеменiң кодына қойылған жағдайда, ағымдағы қаржы жылының қабылданбаған мiндеттемелерi бойынша жоспарлы тағайындау сомасы. Сондай-ақ мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, бюджеттiк бағдарлама бойынша бюджет қаражатының қолда бар үнемi инкассолық өкiмдi орындауға жiберiледi;
2) қабылданбаған мiндеттемелер бойынша жоспарлы тағайындау сомасы және оны мемлекеттiк мекемелердiң олардың иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаны есептеумен және олардың есебінен шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шотына қойған жағдайда, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақша;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оны мемлекеттік мекемелер үшін алатын қайырымдылық көмектен түскен ақшаны есептеумен және жұмсаумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шотына қойылған жағдайда қайырымдылық көмек ақшасының қалдығы;
4) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы ақша қалдығы және банктік Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес.";
297-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"297. Инкассолық өкімді алғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттік мекемеге инкассолық өкімді тіркеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкімді қою және мына:
мемлекеттік мекемелердің қызметін ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша;
міндеттемелерді тіркеу және мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша төлем жүргізу жөнінде;
мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша төлем жүргізу жөнінде;
осы Рәсімдердегі 293-тармақта көзделген жағдайларда инкассолық өкімнің бірінші данасы мен атқарушы құжаттың көшірмесі қоса беріле отырып, операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрі – хабарлама хат) жібереді. Мемлекеттік қазынашылық органында инкассолық өкімнің екінші данасы, оны атқарушы құжаттар негізінде қойған жағдайда – инкассолық өкімнің көшірмесімен бір мезгілде атқарушы құжаттың түпнұсқасы (көшірмесі) қалады;
2) сол күні мыналар бойынша:
жалақы және басқа да ақша, оның ішінде техникалық персоналдың төлемдері;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
міндетті зейнетақы жарналары;
кәсіби зейнетақылық жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтік аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын қоспағанда, қызметтерін қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) пайдаланылмаған қалдықтары бойынша операцияларды тоқтата тұру жүзеге асырылады.";
302-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"302. При получении инкассового распоряжения и отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам, и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам у государственного учреждения, орган государственного казначейства принимает и хранит его до полного исполнения либо его отзыва.
При получении инкассового распоряжения, выставленного на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора и отсутствии средств на контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора, орган государственного казначейства принимает и хранит его до поступления суммы денег на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, достаточной для исполнения инкассового распоряжения, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
пункт 310 изложить в следующей редакции:
"310. При поступлении в орган государственного казначейства судебных актов, постановлений органов дознания и предварительного следствия, постановлений органов исполнительного производства, санкционированных прокурором, постановлений органов исполнительного производства о наложении ареста на определенную денежную сумму, санкционированных судом, постановлений о принятии мер по обеспечению исполнения исполнительного документа, ответственный исполнитель органа государственного казначейства приостанавливает проведение расходных операций в случаях:
1) выставления на код государственного учреждения:
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением кодов бюджетной классификации расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе техническому персоналу;
денежной компенсации, предусмотренной законами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
профессиональным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и других денежных выплат;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхования;
оплате банковских услуг;
перечислениям денежных средств на стипендиальное обеспечение обучающимся по государственному заказу, получателями которых являются высшие учебные заведения Республики Казахстан;
пенсиям, пособиям населению;
2) выставления на контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи на сумму исполнительного документа;
3) выставления на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора на сумму исполнительного документа.
В случае отсутствия у государственного учреждения бюджетной программы (подпрограммы) по содержанию деятельности государственного учреждения, приостановление расходных операций осуществляется по бюджетной программе (подпрограмме), по которой содержится администратор бюджетных программ либо государственное учреждение, через которое осуществляется содержание указанного в судебном акте, постановлении государственного учреждения, за исключением расходов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
Приостановление расходных операций осуществляется до отзыва соответствующим органом судебных актов, постановлений, указанных в абзаце первом настоящего пункта.";
в пункте 313:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения в двухнедельный срок после принятия соответствующих постановлений местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующему администратору республиканских бюджетных программ сводную информацию о местных бюджетных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства в соответствующих местных бюджетах с указанием годовых сумм на текущий финансовый год и на плановый период.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"В случае образования экономии бюджетных средств в текущем финансовом году по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета и в пределах одной области, местным исполнительным органам, за исключением части четвертой настоящего пункта, разрешается направлять данную сумму на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов, предусмотренных в плановом периоде, а также осуществлять перенос сумм между местными бюджетными инвестиционными проектами в текущем финансовом году:
местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения путем внесения изменений в бюджетную программу;
местными исполнительными органами районов (города областного значения) по согласованию с местным исполнительным органом области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии района (города областного значения) путем внесения изменений в бюджетную программу;
аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с местным исполнительным органом района (города областного значения) с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией района (города областного значения).";
пункт 321 изложить в следующей редакции:

"302. Инкассолық өкiмдi шығарылған кезде және мемлекеттiк мекемеде мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, қабылданбаған мiндеттемелер мен бюджеттiк бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы жұмсалым сомасы болмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы оны алады және толық орындалғанға дейін не ол кері қайтарылғанға дейін сақтайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, квазимемлекеттік сектор субъектісіне қойылған инкассолық өкімді алған кезде және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарында қаражат болмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдайды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша сомасы түскенге дейін сақтайды.";
310-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"310. Мемлекеттік қазынашылық органына сот актiлерi, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулылары, белгiлi бiр ақша сомасына тыйым салуды қолдану туралы прокурор санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, сот санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, атқару құжатын орындауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдау туралы қаулылары түскен кезде мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттiк мекеменiң кодына:
мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша, мыналар:
жалақы және басқа да ақша төлемдері, оның iшiнде техникалық персонал бойынша;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер;
мiндеттi зейнетақы жарналары;
кәсіби зейнетақы жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтiк аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтерiне ақы төлеу;
Қазақстан Республикасының жоғарғы оқу орындары алушылары болып табылатын мемлекеттік тапсырыс бойынша оқып жүргендерге степендиялық қамтамасыз етуге ақшалай қаражаты;
аймақты зейнетақысы, қосымша төлемдері бойынша қаражаттарын аудару бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстар бюджеттік сыныптамасының кодтарын қоспаған жағдайда;
2) ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына атқарушы құжаттың сомасына инкассалық өкiм қойылған жағдайда;
3) квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына инкассалық өкім атқарушылық құжат сомасында қойылған жағдайда шығыс операцияларын жүргізуді тоқтата тұрады.
Мемлекеттік мекемеде мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау бойынша бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) болмаған жағдайда, осы тармақтың 1) тармақшасында берілген шығыстарды қоспағанда, ол арқылы сот актісінде, қаулыда көрсетілген мемлекеттік мекемені ұстау жүзеге асырылатын, ол бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшісі не мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) оқшаулауға жатады.
Оқшаулау тиісті орган осы тармағының бірінші абзацында көрсетілген сот актілерін, қаулыларды кері қайтарғанға дейін жүзеге асырылады.";
313-тармақта:
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаулылары қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына тиісті жергілікті бюджеттерде қаражаты көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты ағымдағы жылға және жоспарлы кезеңге арналған жылдық сомаларды объектілер бөлігінде көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жібереді.";
жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттері, қарыздары, гранттары, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттері қаражаты есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды), осы тармақтың төртінші бөлігін қоспағанда, ағымдағы қаржы жылында бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде және бір облыстың шегінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдарына аталған соманы жоспарлы кезеңінде көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттауға, сондай-ақ:
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың тиісті бюджет комиссиясының қарауысыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауынсыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы облыстың жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының;
аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарының тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратымен келiсiм бойынша және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен соманы ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асыруына рұқсат берiледi.";
321-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"321. В случае, если законами Республики Казахстан предусмотрена выплата бюджетных субсидий, порядок их выплаты определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 14 Бюджетного кодекса.";
пункт 343 изложить в следующей редакции:
"343. На основании заявки на реконвертацию иностранной валюты, предоставленной государственным учреждением, осуществляется операция по реконвертации иностранной валюты с последующим восстановлением ее суммы в теңге на код бюджетной классификации расходов государственного учреждения, с которого была конвертирована иностранная валюта, код бюджетной классификации поступлений (в доход бюджета), контрольный счет наличности благотворительной помощи государственного учреждения.";
пункт 406 изложить в следующей редакции:
"406. Остатки средств на конец отчетного финансового года, полученных из бюджета, оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора, на основании решения республиканской бюджетной комиссии или бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения):
1) используются на продолжение реализации бюджетного инвестиционного проекта, на который ранее были выделены бюджетные средства посредством корректировки финансово-экономического обоснования;
2) используются на реализацию иных бюджетных инвестиционных проектов в рамках данного субъекта квазигосударственного сектора посредством разработки нового финансово-экономического обоснования;
3) подлежат возврату в соответствующий бюджет, за исключением субъектов квазигосударственного сектора в организационно-правовой форме акционерных обществ.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает правомерность и обоснованность представления в орган государственного казначейства платежного поручения на перечисление остатка средств в доход соответствующего бюджета в соответствии с параграфом 4 главы 7 настоящих Процедур.";
пункты 466 и 467 изложить в следующей редакции:
"466. Поступления от благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступают как в национальной, так и в иностранной валюте.
467. Поступления от благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступившие в иностранной валюте, подлежат реконвертации и зачислению в национальной валюте на соответствующий контрольный счет наличности благотворительной помощи или контрольный счет наличности временного размещения денег в порядке, предусмотренном настоящими Процедурами.
Не является обязательной реконвертация иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование.";

"321. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында бюджеттік субсидиялар төлеу көзделген болса, оларды төлеу тәртібі Бюджет кодексінің 14-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалады.";
343-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
406-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"406. Республикалық бюджет комиссиясының немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік комиссиясының шешімі негізінде есепті кезеңнің соңында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмай қалған, бюджеттен алынған есепті қаржы жылының соңындағы қаражат қалдықтары:
1) бұрын қаржы-экономикалық негіздемені түзету арқылы бюджет қаражаты бөлінген бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыруға пайдаланылады;
2) жаңа қаржы-экономикалық негіздемені әзірлеу арқылы осы квазимемлекеттік сектордың осы субъектісі шеңберінде өзге де бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланылады;
3) акционерлік қоғамдардың ұйымдық-құқықтық нысанындағы квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда, тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі осы Рәсімдердің 7-тарауының 4-параграфына сәйкес тиісті бюджеттің кірісіне қаражат қалдығын аударуға арналған төлем тапсырмасын мемлекеттік қазынашылық органына ұсынудың заңдылығы мен негізділігін қамтамасыз етеді.";
466 және 467-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"466. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оларды мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туған, кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен берген ақша ұлттық та және шетел валютасында да түсуі мүмкін.
467. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, оларды қайтару не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін, шетел валютасында түскен ақша қайта айырбастауға және осы Рәсімдерде көзделген тәртіппен тиісті қайырымдылық қолма-қол ақшасын бақылау шотына немесе ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшасын бақылау шотына ұлттық валютада есептеуге жатады.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын қайта айырбастау міндетті болып табылмайды.";

пункты 469 и 470 изложить в следующей редакции:
"469. Операции по контрольным счетам наличности платных услуг, в соответствии со статьей 102 Бюджетного кодекса, государственными учреждениями осуществляются на основании Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 219 (далее – Классификатор № 219) и Порядка осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, определяемого центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы) в соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса (далее – Порядок осуществления платных видов деятельности).
470. Коды функциональной классификации расходов, видов товаров (работ, услуг), источники образования и направления использования поступлений, разрешенные в соответствии с законами Республики Казахстан, отражаются в Классификаторе № 219.";
часть первую пункта 477 изложить в следующей редакции:
"477. Администратор бюджетных программ осуществляет проверку предоставленных на утверждение планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам на соответствие требованиям, установленным пунктами 473, 474, 475, 476 и 478 настоящих Процедур, Классификатора № 219 и Порядка осуществления платных видов деятельности.";
пункт 478 изложить в следующей редакции:
"478. План по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам и сводный план (в том числе с внесенными изменениями и дополнениями) по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам формируются в тысячах теңге с дробным остатком, с одним знаком после запятой.";
пункт 480 изложить в следующей редакции:
"480. Сводный план по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам по каждому виду товаров (работ, услуг) утверждается администратором бюджетных программ в двух экземплярах и в срок до пятнадцатого февраля текущего финансового года одновременно с планами по каждому государственному учреждению по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, пояснительной запиской и обоснованными расчетами по каждому виду поступлений и расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов бюджета, предоставляются на согласование в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.

469 және 470-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"469. Ақылы қызмет қолма-қол ақшасын бақылау шоты бойынша операцияларды, Бюджет кодексінің 102-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2025 жылғы 6 мамырдағы бұйрығымен бекітілген Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышы (бұдан әрі – № 219 Сыныптауыш) және Бюджет кодексінің 102-бабының 5-тармағына сәйкес тиісті саланың орталық мемлекеттік органы айқындайтын өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану тәртібі (бұдан әрі – Ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібі) негізінде мемлекеттiк мекемелер жүзеге асырады.
470. Шығыстардың функционалдық сыныптамасының, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң кодтарын, пайда болу көздерi мен Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес рұқсат етiлген түсiмдердi пайдалану бағыттары № 219 сыныптауышта көрсетіледі.";
477-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"477. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітуге ұсынылған жоспарлардың осы Рәсімдердің 473, 474, 475, 476 және 478-тармақтарында белгіленген талаптарға, № 219 сыныптауышқа және ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.";
478-тармақта орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
480-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"480. Осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша жиынтық жоспар бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тарапынан екі данада бекітіледі және ағымдағы қаржы жылының он бесінші ақпанына дейін осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрбір мемлекеттік мекеме бойынша жоспарлармен, түсіндірме жазбамен және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлінісінде әрбір түсім мен шығыс түрі бойынша негізделген есептеулермен бірге мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге ұсынылады.

Администратор бюджетных программ обеспечивает правильность составления планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам и сводного плана по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам на соответствие требованиям, установленным пунктами 473, 474, 475, 476, 477, 478 и 479 настоящих Процедур, Классификатора № 219 и Порядка осуществления платных видов деятельности.";
пункт 495 изложить в следующей редакции:
"495. В случае внесения в соответствии с законами Республики Казахстан в Классификатор № 219 нового вида товаров (работ, услуг) составляются, согласовываются и утверждаются в установленном настоящими Процедурами порядке новые планы и сводный план по государственным учреждениям.";
пункт 497 изложить в следующей редакции:
"497. Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов, а также остатков на начало года и поступлений текущего года осуществляется органом государственного казначейства на основании письма государственного учреждения в случаях:
1) изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг);
2) введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года;
3) внесения в соответствии с законами Республики Казахстан в Классификатор № 219 нового вида товаров (работ, услуг);
4) создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении.
Одновременно с письмом на перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов, а также остатков на начало года и поступлений текущего года, государственным учреждением представляются в орган государственного казначейства следующие документы:
1) план поступлений и расходов денег по новым кодам;
2) справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег на уменьшение плановых назначений по старым кодам.
При этом, в справке на уменьшение плановых назначений по старым кодам, сумма плана с начала года указывается общей суммой в текущем квартале.";
пункт 507 изложить в следующей редакции:

Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарлардың және 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспардың дұрыс жасалуын, олардың осы Рәсімдердің 473, 474, 475, 476, 477, 478 және 479-тармақтарында белгіленген, № 219 Сыныптауышқа және ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібіне сәйкестігін қамтамасыз етеді.";
495-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"495. Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес № 219 Сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жаңа түрлері енгізілген жағдайда, осы Рәсімдерде белгіленген тәртіпте жаңа жоспарлар және мемлекеттік мекемелер жөнінде жиынтық жоспар жасалады, келісіледі және бекітіледі.";
497-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"497. Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды, сондай-ақ жыл басындағы қалдықтар мен ағымдағы жылдың түсімдерін көшіруді мемлекеттік мекеменің хаты негізінде мемлекеттік қазынашылық органы мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышының кодтарын қаржы жылы ішінде, өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі сақталған кезде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен және жоспарлар бекітілгеннен кейін өзгерген;
2) Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышына жаңа кодтар енгізілген;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес № 219 Сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жаңа түрі енгізілген;
4) қаржы жылы ішінде, мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосылу немесе бөліну жолымен мемлекеттік мекемелер қайта ұйымдастырылған және мұндай мемлекеттік мекемелерге оларды өткізгеннен түсетін ақша өз биліктерінде қалатын етіп тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуге құқық берілген жағдайларда жүзеге асырады.
Жоспарлы тағайындауларды және бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды, сондай-ақ жыл басындағы қалдықтарды және ағымдағы жылдың түсімдерін ауыстыруға арналған хатпен бір мезгілде мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына мынадай құжаттарды:
1) жаңа кодтары бойынша ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын;
2) ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы ұсынады.
Бұл ретте ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға арналған анықтамада жылдың басынан бастап жоспардың сомасы ағымдағы тоқсандағы жалпы сомамен көрсетіледі.";
507-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"507. Операции по контрольным счетам наличности благотворительной помощи осуществляются на основании законов Республики Казахстан.";
заголовок параграфа 7 главы 11 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Осуществление операций по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности, либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам";
пункт 515 изложить в следующей редакции:
"515. Операции по контрольным счетам наличности временного размещения денег осуществляются в случаях, когда законами Республики Казахстан предусмотрена передача денег физическими или юридическими лицами государственным учреждениям на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.";
пункты 519, 520 и 521 изложить в следующей редакции:
"519. По деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, государственным учреждением планы не составляются.
520. Деньги, передаваемые государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, должны быть возвращены лицам, внесшим их, либо перечислены в соответствующий бюджет в течение трех рабочих дней со дня наступления условий, определенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность возврата денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, либо перечисления их в соответствующий бюджет (далее – возврат/перечисление).
521. Возврат/перечисление осуществляется в пределах остатков денег на контрольном счете наличности временного размещения денег на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Процедурами.
Возврат/перечисление денег по исполнению судебных актов с контрольного счета наличности временного размещения осуществляется уполномоченным территориальным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов на основании счета к оплате на бумажном носителе, к которому прикладывается (в информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляется электронный документ, сканированный с оригинала судебного акта или исполнительного документа и заверенный печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов) копия исполнительного документа, заверенного печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
При этом, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет сверку представленных счетов к оплате и приложенных копий исполнительных документов, заверенных печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, с образцом подписей и оттиском печати территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
В случае несоответствия представленных документов с образцом подписей и оттиска печати территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, ответственный исполнитель органа государственного казначейства возвращает без исполнения счета к оплате государственных учреждений.
Возврат/перечисление денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, лицам, внесшим их, либо в доход соответствующего бюджета без зачисления их на контрольный счет наличности временного размещения денег не допускается.
Оплата банковских услуг за операции с наличными деньгами по их зачислению и получению с контрольных счетов наличности временного размещения денег для возврата производится на основании договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком за счет лица, внесшего деньги, за исключением случая зачисления на контрольные счета наличности денег, вырученных от реализации вещественных доказательств, подвергающихся быстрой порче или хранение которых требует значительных материальных затрат, а также зачисления денег, изъятых органами, ведущими досудебное расследование, где оплата банковских услуг производится за счет индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам органов, уполномоченных в соответствии с законами Республики Казахстан.";
заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Порядок финансирования выборов, всенародного референдума, компенсации затрат по проектам государственно-частного партнерства";
заголовок параграфа 1 главы 12 изложить в следующей редакции:

"507. Қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңдары негізінде жүзеге асырылады.";
11-тараудың 7-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша операцияларды жүзеге асыру";
515-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"515. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операциялары жеке немесе заңды тұлғалардың ақшаны мемлекеттік мекемелерге қайтару шартымен не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару Қазақстан Республикасы заңдарында көзделген жағдайда іске асырылады.";
519, 520 және 521-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"519. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша мемлекеттік мекеме жоспарлар жасалмайды.
520. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған жағдай туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды салған тұлғаларға қайтарылуы не тиісті бюджетке аударылуы тиіс.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілген ақшаны уақтылы қайтаруды не оларды тиісті бюджетке аударуды (бұдан әрі – қайтару/аудару) қамтамасыз етеді.
521. Қайтару/аудару осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде уақытша орналастыру шотындағы қолма-қол ақшаны бақылау шоты ақша қалдықтары шегінде жүзеге асырылады.
Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты сот актілерін орындау жөніндегі ақшаны қайтаруды/аударуды атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті аумақтық орган қағаз жеткізгіште төлеуге берілетін шот негізінде, атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттың көшірмесін қоса бере ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде сот актісінің немесе атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттарды қоса тіркейді) отырып, жүзеге асырады.
Бұл ретте, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған ұсынылған төлем шоттарын және қоса берілген атқарушылық құжаттардың көшірмелерін атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның қолтаңбаларының үлгісімен және мөр бедерімен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласында аумақтық органның қолдары мен мөр бедерінің үлгілерімен ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген жағдайда мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің төлемге шотын орындаусыз қайтарады.
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың белгілі бір жағдайлар туындаған кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оларды қайтару немесе аудару шартымен мемлекеттік мекемелерге берілетін ақшаны тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға, оларды енгізген тұлғаларға, немесе тиісті бюджет кірісіне қайтаруға/аударуға оларды ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотын есепке алусыз рұқсат берілмейді.
Қолма-қол ақшаны есептеу және қайтарып алу үшін уақытша ақша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар үшін банктік қызметтерге ақы төлеу ақшаны салған тұлға есебінен мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізіледі, тез бұзылуға ұшырайтын немесе оларды сақтау елеулі материалдық шығынын талап ететін заттай айғақты сатудан алынған, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған ақшаны есептеудің, банктік қызметтерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өкілеттік берілген органдардың міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары есебінен жүргізілетін қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептеу жағдайлары қосылмайды.";
12-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. Сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығындары өтемақысының тәртібі";
12-тараудың 1-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Параграф 1. Государственное финансирование выборов, всенародного референдума";
пункты 522, 523, 524, 525 и 526 изложить в следующей редакции:
"522. Финансирование выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая, всенародного референдума, маслихатов и членов органов местного самоуправления производится за счет средств республиканского бюджета через специальные счета, открытые местным исполнительным органам для этих целей.
Выборы акимов финансируются из областного бюджета через специальные счета, открытые соответствующим администраторам бюджетных программ для этих целей.
523. Государственное казначейство осуществляет открытие местным исполнительным органам:
1) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая, маслихатов, членов органов местного самоуправления, а также при проведении всенародного референдума (далее – счета для финансирования выборов, всенародного референдума);
2) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах акимов (далее – счета для финансирования выборов акимов).
Счета для финансирования выборов, всенародного референдума открываются на основании ходатайства Центральной избирательной комиссии.
Счета для финансирования выборов акимов открываются на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ.
Счета для финансирования выборов, всенародного референдума и счета для финансирования выборов акимов открываются на срок до завершения финансирования выборных мероприятий, всенародного референдума.
После открытия государственным казначейством счетов для финансирования выборов, всенародного референдума Центральная избирательная комиссия письменно уведомляет о номере и дате открытия счета для финансирования выборов, всенародного референдума каждую территориальную избирательную комиссию.
После открытия государственным казначейством счетов для финансирования выборов акимов соответствующие администраторы бюджетных программ письменно уведомляют о номере и дате открытия счета для финансирования выборов акимов соответствующую территориальную избирательную комиссию.
Для проведения операций по счету для финансирования выборов, всенародного референдума и по счету для финансирования выборов акимов территориальная избирательная комиссия представляет в орган государственного казначейства копию решения избирательной комиссии о назначении председателя избирательной комиссии и документ с образцами подписей и оттиска печати, заверенный нотариально.

"1-параграф. Сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды мемлекеттік қаржыландыру";
522, 523, 524, 525 және 526-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"522. Қазақстан Республикасы Президенттінің, Құрылтай депутаттарының, жалпыхалықтық референдум, мәслихаттар және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерінің негізінде сайлауын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен осы мақсаттар үшін жергілікті атқарушы органдарға ашылған арнайы шоттар арқылы жүргізіледі.
Әкімдерді сайлау облыстық бюджеттен осы мақсаттар үшін жергілікті атқарушы органдарға ашылған арнайы шоттар арқылы қаржыландырылады.
523. Мемлекеттік қазынашылық жергілікті атқарушы органдарға:
1) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтай, мәслихаттар депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау кезінде, сондай-ақ жалпыхалықтық референдум кезінде сайлау іс-шараларын жүргізуге арналған шығыстар жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған арнайы шоттарын (бұдан әрі – сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін шоттар);
2) әкімдерді сайлау кезінде сайлау іс-шараларын өткізуге арналған шығыстар бойынша операцияларды есепке алуға арналған арнайы шоттарды (бұдан әрі – әкімдерін сайлауды қаржыландыруға арналған шоттар) ашуды жүзеге асырады.
Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін шоттар Орталық сайлау комиссиясының қолдаухаты негізінде ашылады.
Әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шоттар облыстардың жергілікті атқарушы органдарының қолдаухаты негізінде ашылады.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар және әкімдерді сайлауларды қаржыландыру үшін шоттар сайлау іс-шараларын, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру аяқталғанға дейінгі мерзімге ашылады.
Мемлекеттік қазынашылық сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін Орталық сайлау комиссиясы сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы әрбір аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Мемлекеттік қазынашылық әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері әкімдерді сайлауларды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы тиісті аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін шот бойынша және әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шот бойынша операциялар жүргізу үшін аумақтық сайлау комиссиясы мемлекеттік қазынашылық органына сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы сайлау комиссиясы шешімінің көшірмесі мен нотариалды куәландырылған қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.

524. Государственное финансирование выборов, всенародного референдума осуществляется Центральной избирательной комиссией в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам, функциональной и экономической классификацией расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Государственное финансирование выборов акимов осуществляется соответствующими администраторами областных бюджетных программ в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам, функциональной и экономической классификацией расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Администраторы бюджетных программ столицы, областей, городов республиканского значения представляют индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам территориальных избирательных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения в орган государственного казначейства соответствующей административно-территориальной единицы.
525. Распорядителями бюджетных средств, выделяемых для проведения избирательной кампании, всенародного референдума в пределах утвержденного индивидуального плана финансирования, являются председатели соответствующих избирательных комиссий.
Расходование бюджетных средств на проведение выборов, за исключением выборов акимов, всенародного референдума производится со специальных счетов местных исполнительных органов, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств республиканского бюджета.
Расходование бюджетных средств на проведение выборов акимов производится со специальных счетов соответствующих администраторов бюджетных программ, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств областного бюджета.
Администраторы бюджетных программ доводят до председателей соответствующих избирательных комиссий индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам для заключения гражданско-правовых сделок и осуществления платежей.
Договора на поставку товаров (работ, услуг) заключаются председателями соответствующих избирательных комиссий с получателями денег в пределах сумм, предусмотренных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее – Конституционный закон о выборах).
526. На время подготовки и проведения выборов, всенародного референдума местными исполнительными органами в соответствующие органы государственного казначейства представляется документ с образцами подписей и оттиска печати. При этом, право первой подписи предоставляется председателю территориальной избирательной комиссии, право второй подписи принадлежит главному бухгалтеру (руководителю финансовой службы) соответствующего аппарата акима.
Документ оформляется с указанием образца гербовой печати местного исполнительного органа, номера и даты решения соответствующего маслихата об избрании территориальной избирательной комиссии (решения вышестоящей избирательной комиссии о назначении члена территориальной избирательной комиссии – председателя территориальной избирательной комиссии вместо выбывшего до его избрания маслихатом). Полномочия председателя территориальной комиссии на расходование средств со счета для финансирования выборов, всенародного референдума и со счета для финансирования выборов акимов устанавливаются только на срок подготовки и проведения выборов, всенародного референдума, выборов акимов, повторного голосования либо повторных выборов и до шестидесяти календарных дней после их окончания, но не позднее 31 декабря текущего финансового года (в случае, если выборы проведены в последнее воскресенье октября).
Для проведения платежей по возвратам заработной платы и других денежных выплат, обязательных и добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование после истечения срока, предусмотренного настоящим пунктом, местными исполнительными органами в органы государственного казначейства представляются временные образцы подписей и оттиска печати на срок не более трех календарных дней, для перечисления платежей по суммам возврата.";

524. Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды мемлекеттік қаржыландыруды Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке жоспарларға сәйкес Орталық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Әкімдерді сайлауды мемлекеттік қаржыландыруды облыстық бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына, Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджетінің шығыстарының функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес жүзеге асырады.
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтық сайлау комиссияларының міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады.
525. Бекітілген қаржыландырудың жеке жоспары шеңберінде сайлау науқанын, жалпыхалықтық референдумды жүргізу үшін бөлінетін бюджет қаражатына иелік етушілер тиісті сайлау комиссиясының төрағалары болып табылады.
Сайлау, жалпыхалықтық референдум өткізуге арналған бюджет қаражатын жұмсау, әкімдерді сайлауды қоспағанда, республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі.
Әкімдерді сайлауды өткізуге арналған бюджет қаражатын жұмсау облыстық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті сайлау комиссияларының төрағаларына азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауға және төлемдерді жүзеге асыру үшін міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жеткізеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) беруге арналған шарттарды тиісті сайлау комиссиясының төрағалары ақша алушылармен "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында (бұдан әрі – Сайлау туралы Конституциялық заңы) көзделген жағдайларды қоспағанда, тиісті қаржы жылында міндеттемелер бойынша қаржыландыруды жеке жоспарларында көзделген сома шеңберінде жасасады.
526. Сайлау, жалпыхалықтық референдум дайындау және өткізу уақытында жергілікті атқарушы органдар тиісті мемлекеттік қазынашылық органына қойылған қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады. Бұл ретте бірінші қол қою құқығы аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына беріледі, екінші қол қою құқығы тиісті аппарат әкімінің бас бухгалтеріне (қаржы қызметінің басшысына) тиесілі болады.
Құжат жергілікті атқарушы органның елтаңбалы мөрінің үлгісін, аумақтық сайлау комиссиясын сайлау туралы тиісті мәслихат шешімінің (жоғары тұрған сайлау комиссиясының аумақтық сайлау комиссиясының мүшесін – оны мәслихат сайлағанға дейін шығып кеткеннің орнына аумақтық сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы шешімінің) нөмірі мен күнін көрсете отырып ресімделеді. Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыруға арналған шоттан және әкімдерді сайлауды қаржыландыруға арналған шоттан қаражатты жұмсауға аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының өкілеттілігі сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды, әкімдерді сайлауды дайындау және өткізу мерзіміне, қайта дауыс беру не қайта сайлау мерзіміне және олар аяқталғаннан кейін алпыс күнтізбелік күнге дейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей (егер сайлау қазанның соңғы жексенбісінде өткізілген жағдайда) белгіленеді.
Осы тармақпен қарастырылған мерзім өткеннен кейін жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті және ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды қайтару бойынша төлемдерді жүргізу үшін жергілікті атқарушы органдар қайтару сомасы бойынша төлемдерді аудару үшін үш күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге қолдар мен мөр бедерінің уақытша үлгілерін мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынады.";

пункты 529, 530, 531, 532, 533, 534 и 535 изложить в следующей редакции:
"529. За счет средств республиканского бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтовые расходы;
работы, выполняемые техническим персоналом на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
приобретение нотариальных услуг и услуг архивариуса в ходе подготовки и проведения выборов;
2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) оплату труда консультантов, экспертов, членов лингвистической комиссий, специалистов, обеспечивающих эксплуатацию электронной избирательной системы;
5) выступления кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в средствах массовой информации в соответствии с пунктом 3 статьи 28 Конституционного закона о выборах;
6) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных материалов кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 28 Конституционного закона о выборах;
7) транспортные расходы кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в размерах, устанавливаемых Центральной избирательной комиссией;
8) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и помещении для голосования информационных плакатов о кандидатах в Президенты Республики Казахстан, в депутаты Курултая и маслихатов, в члены иных органов местного самоуправления, о политических партиях, выдвинувших партийные списки по системе пропорционального представительства, а также о всенародном референдуме.
За счет средств областного бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтовые расходы;
работы, выполняемые техническим персоналом на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;

529, 530, 531, 532, 533, 534 және 535-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"529. Республикалық бюджет қаражатынан мыналарға жұмсалған:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, пошта шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде техникалық персонал орындайтын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;
сайлауларды дайындау және өткізу барысында нотариаттық қызметтер және мұрағатшы қызметтерін сатып алу;
2) үй-жайларды жалға алуға;
3) іссапар шығыстарына;
4) консультанттардың, сарапшылардың, лингвистикалық комиссия мүшелерінің, электрондық сайлау жүйесін енгізуді жүзеге асыратын мамандардың еңбегіне ақы төлеуге;
5) Сайлау туралы Конституциялық заңының 28-бабының 3-тармағына сәйкес партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың бұқаралық ақпарат құралдарында сөйлейтін сөздеріне;
6) Сайлау туралы Конституциялық заңының 28-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес кандидаттардың көпшілікке сайлау алдында іс-шаралар өткізуге және партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың үгіт материалдарын шығаруға;
7) партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың Орталық сайлау комиссиясы белгілеген мөлшерде көлік шығыстарына;
8) сайлау комиссиясы үй-жайында және дауыс беруге арналған үй-жайда орналастырылатын Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Құрылтай және мәслихаттардың депутаттарына, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелеріне кандидаттар туралы, бара-бар өкiлдiк жүйесi бойынша партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар туралы, сондай-ақ жалпыхалықтық референдум туралы ақпараттық плакаттар дайындауға жұмсалатын шығыстар өтеледі.
Облыстық бюджет қаражатынан:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, пошта шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде техникалық персонал орындайтын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;

2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных печатных материалов кандидатов;
5) транспортные расходы кандидатов;
6) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и пункте для голосования информационных плакатов о кандидатах в акимы.
530. Возмещение командировочных расходов по найму жилого помещения председателям территориальных и окружных избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, депутатам маслихатов, участвующим в совместном заседании выборщиков по выборам депутатов Курултая Республики Казахстан, председателям участковых избирательных комиссий и членам избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для работников государственных учреждений Правилами о возмещении расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.
531. Расходование средств на проведение выборов со счета для финансирования выборов, всенародного референдума и со счета для финансирования выборов акимов производится по решению председателя соответствующей территориальной избирательной комиссии в следующем порядке:
1) выдача денег в подотчет председателям территориальных избирательных комиссий для оплаты расходов за выполненные работы и материальные ценности, приобретенные для избирательных участков, осуществляется в пределах индивидуальных планов финансирования территориальных избирательных комиссий. Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, всенародного референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, республиканского всенародного или на счет для финансирования выборов акимов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов;
2) расходы территориальных избирательных комиссий оплачиваются после предъявления соответствующих документов, на основании которых осуществляется приобретение товаров (работ, услуг), утвержденных председателями территориальных избирательных комиссий в пределах их плана финансирования, утвержденного Центральной избирательной комиссией/соответствующими администраторами бюджетных программ при проведении выборов акимов. Выдача наличных денег на расходы территориальной избирательной комиссии производится по распоряжению председателя этой комиссии. При получении авансового отчета главный бухгалтер (руководитель финансовой службы) аппарата акима проверяет правильность оформления и достоверность документов, на основании которых осуществлялось приобретение товаров (работ, услуг), и передает их на утверждение председателю территориальной избирательной комиссии.
Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, всенародного референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, всенародного референдума или на счет для финансирования выборов акимов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов.

2) үй-жайларды жалға алуға;
3) iссапар шығыстарына;
4) кандидаттардың сайлау алдындағы жария іс-шараларын өткiзуге және кандидаттардың үгiт баспа материалдарын шығаруға;
5) кандидаттардың көлік шығыстарына;
6) сайлау комиссиясының үй-жайы мен дауыс беру пунктінде орналастырылатын әкімдікке кандидаттар туралы ақпараттық плакаттарды дайындауға арналған шығыстар жабылады.
530. Аумақтық және округтік сайлау комиссияларының төрағаларына тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша іссапар шығыстарын өтеу мемлекеттік мекемелердің басшылары және басшыларының орынбасарларына белгіленген мөлшерде, ал Қазақстан Республикасы Құрылтай депутаттарын сайлау бойынша сайлаушылардың бірлескен отырысына қатысатын мәслихат депутаттарына учаскелік сайлау комиссияларының төрағалары мен сайлау комиссияларының мүшелеріне мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне белгіленген мөлшерде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларымен жүзеге асырылады.
531. Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру шотынан және әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотынан сайлаулар өткізуге қаражатты жұмсау тиісті аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының шешімі бойынша мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландыру жоспарларының шегінде ақша аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары есеп беретіндей етіп беріледі, орындалған жұмыстар және сайлау учаскелеріне сатып алынған материалдық құндылықтар үшін шығыстар төленеді. Пайдаланылмаған есеп берілетін сомалардың қалдығын сайлаулар, жалпыхалықтық референдум аяқталғаннан кейін үш күн мерзімде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру шотына немесе әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотына есепке алу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады;
2) аумақтық сайлау комиссияларының шығыстары әкімдерді сайлауды өткізу кезінде орталық сайлау комиссиясы/бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен олардың қаржыландыру жоспары шегінде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары бекіткен, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжат ұсынылғаннан кейін төленеді. Аумақтық сайлау комиссиясының шығыстарына арналған қолма-қол ақшаны беру осы комиссияның төрағасының өкімі бойынша жүргізіледі. Аванстық есепті алғаннан кейін әкім аппаратының бас бухгалтері (қаржы қызметінің басшысы) растайтын, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжаттардың ресімделу дұрыстығын тексереді және оларды аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына бекітуіне береді.
Есеп берілетін соманың пайдаланылмаған қалдығын аумақтық сайлау комиссиясының төрағалары сайлау, жалпыхалықтық референдум аяқталғаннан кейін үш күндік мерзімде шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру шотына немесе әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотына есептеу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады.

532. Контроль за расходованием средств республиканского и местных бюджетов, выделенных на избирательные кампании, в том числе кандидатам, на всенародный референдум, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
533. В связи со снятием кандидатуры или отменой решения о выдвижении кандидата, и при наличии решения избирательной комиссии об отнесении части понесенных за счет средств республиканского бюджета расходов на проведение избирательной кампании на счет кандидата, выдвинувшего его маслихата или общественного объединения, последними перечисляются средства на специальные счета местных исполнительных органов для восстановления кассовых расходов по проведению выборов, всенародного референдума, если расходы за счет республиканского бюджета и восстановление средств производятся в одном финансовом году.
В случае осуществления расходов за счет республиканского бюджета в одном финансовом году, а восстановление средств в следующем финансовом году, данные средства кандидатом перечисляются в доход республиканского бюджета на код классификации поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан 206106 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета". При этом, указанное решение принимают: по выборам Президента Республики Казахстан – Центральная избирательная комиссия, по выборам депутатов Курултая – территориальные избирательные комиссии, по выборам депутатов маслихата – окружные избирательные комиссии.
534. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по использованию бюджетных средств, выделенных на проведение выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая, всенародного референдума, маслихатов, акимов и членов органов местного самоуправления, за исключением выборов депутатов Курултая, избираемых на основе партийных списков по системе пропорционального представительства, осуществляется в соответствии со статьями 130 и 131 Бюджетного кодекса.
535. Распределение распределяемых бюджетных программ, утверждаемых в бюджете в составе бюджетных программ определенного администратора бюджетных программ и подлежащие распределению в течение текущего финансового года между различными администраторами бюджетных программ осуществляется в порядке, определяемом соответствующими центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию согласно пункту 7 статьи 14 Бюджетного кодекса.
Администратор распределяемой бюджетной программы, до 1 ноября текущего финансового года разрабатывает порядок распределения распределяемой бюджетной программы, и направляет его на согласование заинтересованным администраторам бюджетных программ и местным исполнительным органам.
В течение пяти рабочих дней со дня принятия Курултаем Республики Казахстан Закона Республики Казахстан об утверждении (уточнении) республиканского бюджета, администратор распределяемой бюджетной программы направляет проект приказа об утверждении порядка распределения распределяемой бюджетной программы на согласование центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию.
Порядок распределения распределяемой бюджетной программы утверждается приказом руководителя администратора распределяемой бюджетной программы не позднее 31 декабря текущего финансового года в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе утвержденного бюджета, или в течение месяца со дня принятия Курултаем Республики Казахстан Закона Республики Казахстан об уточненном республиканском бюджете в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе уточненного бюджета.
Нормы, предусмотренные частью второй, третьей и четвертой настоящего пункта не распространяются на порядки распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов, конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства.";
пункт 547 изложить в следующей редакции:

532. Сайлау науқандарына, оның ішінде кандидаттарға, жалпыхалықтық референдумға бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатын жұмсауды бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
533. Кандидатурасын алып тастауға немесе кандидатты ұсыну туралы шешімнің күшін жоюға байланысты және сайлау комиссиясының республикалық бюджет қаражатынан сайлау науқанын өткізуге жұмсалған шығыстар бөлігін кандидаттың, оны ұсынған мәслихаттың немесе қоғамдық бірлестіктің шотына жатқызу туралы шешімі болған кезде, егер республикалық бюджеттен шығыстар және қаражатты қалпына келтіру бір қаржы жылында жүргізілсе, соңғысы жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды өткізу жөніндегі кассалық шығыстарды қалпына келтіруге қаражат аударады.
Республикалық бюджеттен шығыстарды бір қаржы жылында, ал қаражатты қалпына келтіру келесі қаржы жылында жүзеге асырылған жағдайда, бұл қаражатты кандидат тарапынан Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының түсімдер сыныптамасының 206106 "Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражатты қайтару" коды бойынша республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Бұл ретте көрсетілген шешімді: Қазақстан Республикасы Президентін сайлау кезінде – Орталық сайлау комиссиясы, Құрылтай депутаттарын сайлау кезінде – аумақтық сайлау комиссиялары, мәслихат депутаттарын сайлау кезінде – округтік сайлау комиссиялары қабылдайды.
534. Бара-бар өкiлдiк жүйесi бойынша партиялық тiзiмдер негiзiнде сайланатын Құрылтай депутаттарын сайлауды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентін, Құрылтай депутаттарын сайлауды, жалпыхалықтық референдумды, мәслихат депутаттарын, әкімдерді және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлауын өткізуге бөлінген бюджеттік қаражатты пайдалану бойынша бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау Бюджет кодексінің 130 және 131-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
535. Белгілі бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының құрамында бекітілетін және бюджеттік бағдарламалардың әртүрлі әкімшілері арасында ағымдағы қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлуі Бюджет кодексінің 14-бабының 7-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті орталық мемлекеттік органдар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейін бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін әзірлейді және оны мүдделі бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне және жергілікті атқарушы органдарға жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасы Құрылтайы республикалық бюджетті бекіту (нақтылау) туралы Қазақстан Республикасының Заңын қабылданған күннен кейін бес жұмыс күннің ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін бекіту туралы бұйрық жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға келісу үшін жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібі бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген бюджет құрамында бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген жағдайда ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей немесе бөлінетін бюджеттік бағдарлама нақтыланған бюджет құрамында бекітілетін жағдайда Қазақстан Республикасы Құрылтайы республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын қабылдаған күннен бастап бір ай ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бұйрығымен бекітіледі.
Осы тармақтың екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде көзделген нормалар бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамаларын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптама жүргізуді, мемлекеттік-жекешелік серіктестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға қаражат бөлу тәртiбiне қолданылмайды.";
547-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"547. Выплата компенсации производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.";
пункт 565 изложить в следующей редакции:
"565. Выплата вознаграждения производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.";
пункт 578 изложить в следующей редакции:
"578. Выплата арендной платы производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.";
пункт 587 изложить в следующей редакции:
"587. Годовые объемы софинансирования проектов государственно-частного партнерства определяются законами Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.";
пункт 599 изложить в следующей редакции:
"599. Зачисление средств на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, открываемого местному исполнительному органу города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, привлеченного внешнего займа для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, путем выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" осуществляется в соответствии с порядком, определенном Правительством Республики Казахстан согласно пункту 6 статьи 140 Бюджетного кодекса.
Снятие средств правительственных внешних займов или связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со ссудного счета, зачисление со ссудного счета на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, средств, привлеченных местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан путем выпуска государственных ценных бумаг учитывается в процессе казначейского исполнения бюджета следующим образом:
при перечислении на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом как поступление в соответствии с классификацией поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
при перечислении средств напрямую поставщику товаров (работ, услуг) как поступление и расходы (одновременно) в соответствии с классификацией поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Перечисление средств на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом производится иностранным займодателем или донором, предоставляющим заемные средства или связанные гранты Правительству Республики Казахстан или местному исполнительному органу города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, на основании заявки администратора бюджетных программ на снятие средств со ссудного счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте.";
пункт 614 изложить в следующей редакции:

"547. Өтемақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптеспен жүргізіледі.";
565-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"565. Сыйақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптеспен жүргізіледі.";
578-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"578. Жалдау төлемақысын төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе астана, облыстар және республикалық маңызы бар қала мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес жүргізеді.";
587-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"587. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудың жылдық көлемдері Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарымен немесе астана, облыстар, республикалық маңызы бар қала мәслихаттардың тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерімен анықталады.";
599-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"599. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа шығу үшін ұлттық валютада бағалы қағаздар шығару жолымен сыртқы қарызды тарту кезінде ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына ашылатын сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына қаражатты есепке алу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру Бюджет кодексінің 140-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіпте жүргізіледі.
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатын немесе сыртқы қарыздардың байланысты гранттарын несие шотынан алу Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік бағалы қағаздар шығару жолымен тартылған қаражатты есепке алуы, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына "жасыл" жобаларға жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін бюджетті қазынашылық атқару процесінде мынадай түрде:
Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдер ретінде сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударған кезде;
Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдер мен шығыстар (бір мезгілде) ретінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) тікелей берушілерге аударған кезде ескеріледі.
Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотына, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына қаражат аудару шетел қарыз берушілерінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметіне немесе Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына қарыз қаражатын немесе байланысты грантты беретін донорлар қарыз немесе байланысты грант туралы шарт талаптарына сәйкес шоттардан қаражат алуға бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің өтінімі негізінде жүргізіледі.";
614-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"614. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин":
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136 к настоящим Процедурам;
договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства;
решение соответствующей бюджетной комиссии или решение маслихата столицы, области или города республиканского значения о принятии государственных обязательств;
экспертизу бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения, уполномоченными на проведение экспертизы (при прямых переговорах по определению частного партнера).";
приложение 20 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 25, 26, 27 и 28 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу;
приложения 35 и 36 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 6 и 7 к настоящему приказу;
приложения 38, 39, 40, 41, 42 и 43 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к настоящему приказу;
приложение 47 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему приказу;
приложение 54 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему приказу;
приложение 56 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 16 к настоящему приказу;
приложение 59 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 17 к настоящему приказу;
приложение 68 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 18 к настоящему приказу;
приложение 72 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 19 к настоящему приказу;
приложение 86 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 20 к настоящему приказу;
приложения 96, 97 и 98 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 21, 22 и 23 к настоящему приказу;
приложения 100 и 101 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 24 и 25 к настоящему приказу;
приложение 105 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 26 к настоящему приказу;
приложения 109 и 110 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 27 и 28 к настоящему приказу;
приложения 112 и 113 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 29 и 30 к настоящему приказу;
приложения 115, 116, 117 и 118 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 31, 32, 33 и 34 к настоящему приказу;
приложение 120 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 35 к настоящему приказу;
приложения 126, 127, 128, 129, 130 и 131 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложениям 36, 37, 38, 39, 40 и 41 к настоящему приказу;
приложение 147 к указанным Процедурам изложить в новой редакции согласно приложению 42 к настоящему приказу.

"614. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар органдар әрбір жеке мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасы бойынша:
осы Рәсімдерге 136-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімді;
тиісті бюджет комиссиясының шешімін немесе астана, облыс немесе республикалық маңызы бар қала мәслихатының мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы шешімін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына, оның ішінде сараптама жүргізуге уәкілетті астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғалар жүргізген тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде бизнес-жоспарға сараптаманы (жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде) мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы ұсынады.";
20-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
25-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Рәсімдерге 26-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
27 және 28-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
35 және 36-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
38, 39, 40, 41, 42 және 43-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Рәсімдерге 47-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
54-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
56-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
59-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
68-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Рәсімдерге 72-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
86-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
96-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Рәсімдерге 97-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
98-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
100 және 101-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
105-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
109 және 110-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
112 және 113-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Рәсімдерге 115-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
116, 117 және 118-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
120-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
126, 127, 128, 129, 130 және 131-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
147-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.