Об утверждении Правил реализации пилотного проекта по масштабированию использования "Цифрового тенге" в рамках республиканского и местных бюджетов, а также перечня специфик расходов для применения центральными государственными органами и местными исполнительными органами при исполнении республиканского и местного бюджета
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июня 2026 года № 375
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
В соответствии со статьей 17 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и во исполнение пункта 12 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию", предусматривающего масштабирование использования цифрового тенге в рамках республиканского и местных бюджетов, а также бюджетов государственных холдингов, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень специфик расходов для применения центральными государственными органами и местными исполнительными органами при исполнении республиканского и местного бюджета согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила реализации пилотного проекта по масштабированию использования "Цифрового тенге" в рамках республиканского и местных бюджетов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту цифровизации и государственных услуг Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует по 31 декабря 2026 года включительно.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Национальным Банком
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 июня 2026 года № 375
Перечень специфик расходов для применения центральными государственными органами и местными исполнительными органами при исполнении республиканского и местного бюджета
Перечень специфик расходов для применения центральными государственными органами и местными исполнительными органами при исполнении республиканского и местного бюджета:

Республикалық және жергілікті бюджет шеңберінде "Цифрлық теңгені" пайдалану аясын кеңейту жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидаларын, сондай-ақ Орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың республикалық және жергілікті бюджетті атқару кезінде қолдануына арналған шығыстар ерекшеліктерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 8 маусымдағы № 375 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 17-бабына сәйкес және республикалық және жергілікті бюджеттер, сондай-ақ мемлекеттік холдингтер бюджеттері шеңберінде цифрлық теңгені пайдалану аясын кеңейтуді көздейтін Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 12-тармағын орындау үшін, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың республикалық және жергілікті бюджетті атқару кезінде қолдануына арналған шығыстар ерекшеліктерінің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Республикалық және жергілікті бюджет шеңберінде "Цифрлық теңгені" пайдалану аясын кеңейту жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Цифрландыру және мемлекеттік көрсетілетін қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республика Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 8 маусымдағы
№ 375 бұйрығына
1-қосымша
Орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың республикалық және жергілікті бюджетті атқару кезінде қолдануына арналған шығыстар ерекшеліктерінің тізбесі
Орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың республикалық және жергілікті бюджетті атқару кезінде қолдануына арналған шығыстар ерекшеліктерінің тізбесі:

1. Применение "Цифрового тенге" по спецификам 142 "Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения", 143 "Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования", 144 "Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов", 149 "Приобретение прочих запасов".
2. Применение "Цифрового тенге" по спецификам 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов", 432 "Строительство дорог".
3. Применение "Цифрового тенге" по специфике 461 "Расходование средств Специального государственного фонда".
4. Применение "Цифрового тенге" по специфике 413 "Приобретение транспортных средств".
5. Применение "Цифрового тенге" по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ" при расходах по программам и подпрограммам "Капитальный, средний и текущий ремонт, содержание, озеленение, диагностика и инструментальное обследование автомобильных дорог республиканского значения за счет средств республиканского бюджета", "Развитие автомобильных дорог на республиканском уровне", "Строительство и реконструкция пунктов пропуска через государственную границу РК".
6. Применение "Цифрового тенге" по специфике 511 "Бюджетные кредиты местным исполнительным органам, за исключением бюджетных кредитов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов".
7. Применение "Цифрового тенге" по специфике 513 "Бюджетные кредиты специализированным организациям".
8. Применение "Цифрового тенге" при грантовом финансировании коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности по специфике 374 "Прочие гранты".
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 июня 2026 года № 375
Правила реализации пилотного проекта по масштабированию использования "Цифрового тенге" в рамках республиканского и местных бюджетов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации пилотного проекта по масштабированию использования "Цифрового тенге" в рамках республиканского и местных бюджетов (далее — Правила) разработаны в соответствии со статьей 17 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и пункта 12 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта": актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию и определяют порядок реализации пилотного проекта с использованием центральными государственными органами и (или) местными исполнительными органами Платформы цифрового тенге при осуществлении расчетов по следующим этапам:

1. "Цифрлық теңгені" 142 "Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу", 143 "Заттай мүлiктердi, басқа да киім нысанын және арнаулы киім-кешектер сатып алу, тiгу және жөндеу", 144 "Отын, жанар-жағармай материалдарын сатып алу", 149 "Өзге де қорларды сатып алу" ерекшеліктері бойынша қолдану;
2. "Цифрлық теңгені" 431 "Жаңа объектілерді салу және қолдағы объектілерді реконструкциялау", 432 "Жолдар салу" ерекшеліктері бойынша қолдану;
3. "Цифрлық теңгені" 461 "Арнаулы мемлекеттік қордың қаражатын жұмсау" ерекшелігі бойынша қолдану;
4. "Цифрлық теңгені" 413 "Көлік құралдарын сатып алу" ерекшелігі бойынша қолдану;
5. "Цифрлық теңгені" 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша "Республикалық бюджет қаражат есебінен республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу, күтіп-ұстау, көгалдандыру, диагностикалау және аспаптық құралдармен тексеру", "Республикалық деңгейдегі автомобиль жолдарын дамыту", "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерін салу және реконструкциялау" бағдарламалары және кіші бағдарламалары бойынша шығыстар кезінде қолдану;
6. "Цифрлық теңгені" 511 "Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған бюджеттік кредиттерді қоспағанда, жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредиттер" ерекшелігі бойынша қолдану;
7. "Цифрлық теңгені" 513 "Мамандандырылған ұйымдарға бюджеттік кредиттер" ерекшелігі бойынша қолдану;
8. "Цифрлық теңгені" 374 "Басқа гранттар" ерекшелігі бойынша ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру кезінде қолдану.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 8 маусымдағы
№ 375 бұйрығына
2-қосымша
Республикалық және жергілікті бюджет шеңберінде "Цифрлық теңгені" пайдалану аясын кеңейту жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық және жергілікті бюджеттер шеңберінде "Цифрлық теңгені" пайдалану аясын кеңейту жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 17-бабына және Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 12-тармағына сәйкес әзірленді және орталық мемлекеттік органдардың және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың Цифрлық теңге платформасын пайдалана отырып, пилоттық жобаны іске асыру тәртібін мынадай кезеңдер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде айқындайды:

1) расходы, осуществляемые в рамках исполнения республиканского и местного бюджета;
2) расходы, осуществляемые в рамках расходованием средств специального государственного фонда, выдача бюджетных кредитов.
2. Действие настоящих Правил распространяется на операции, осуществляемые за счет средств республиканского и местных бюджетов.
3. Обязательное применение цифрового тенге при исполнении республиканского и местного бюджета по перечню специфик расходов для применения центральными государственными органами и местными исполнительными органами, указанным в приложении 1 настоящего совместного приказа, при сумме свыше 100 000 000 (ста миллионов) тенге.
4. Применение Платформы цифрового тенге основывается на следующих принципах:
1) автоматизированный обмен данными между источником обязательства, системой государственного казначейства, банками второго уровня, отраслевыми системами и Платформой цифрового тенге;
2) идентификатор расхода (IDC) — сквозной идентификатор бюджетного обязательства, формируемый на этапе бюджетного планирования или на портале электронных государственных закупок;
3) наличие единого сквозного идентификатора расхода или операции для бюджетного и договорного контура;
4) подтверждающее событие — акт выполненных работ, электронная счет-фактура, реестровая запись или иной документ, являющийся основанием для осуществления расчетов.
5. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) цифровой тенге – цифровая форма национальной валюты Республики Казахстан, являющаяся законным платежным средством;
2) платформа цифрового тенге – совокупность программно-технических средств и отношений, обеспечивающих осуществление платежей и (или) переводов денег и иных видов операций с использованием цифрового тенге, предусмотренных Законом "О платежах и платежных системах" и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, путем взаимодействия эмитента (оператора), участников платформы цифрового тенге и пользователей платформы цифрового тенге;
3) технология программирования цифрового тенге – установление правил, условий и критериев использования и погашения цифрового тенге;
4) цифровой счет – способ учета и хранения цифровых тенге на Платформе цифрового тенге;
5) реестр договоров – совокупность записей о договорах, зарегистрированных и допущенных к расчетам в цифровом тенге.
Глава 2. Участники пилотного проекта
6. Участниками пилотного проекта являются:
1) Национальный Банк Республики Казахстан — осуществляет организацию функционирования Платформы цифрового тенге, эмиссию и погашение цифрового тенге в порядке, установленными нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан;

1) республикалық және жергілікті бюджеттің атқарылуы шеңберінде жүзеге асырылатын шығыстар;
2) арнаулы мемлекеттік қор қаражатын жұмсау, бюджеттік кредиттер беру шеңберінде жүзеге асырылатын шығыстар.
2. Осы Қағидалар республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларға қолданылады.
3. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың республикалық және жергілікті бюджетті атқару кезінде қолдануы үшін шығыстар ерекшеліктерінің тізбесі бойынша республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару кезінде 100 000 000 (жүз миллион) теңгеден астам сомада цифрлық теңге міндетті түрде қолданылады.
4. Цифрлық теңге платформасын қолдану мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) міндеттеме көзі, мемлекеттік қазынашылық жүйесі, екінші деңгейдегі банктер, салалық жүйелер және Цифрлық теңге платформасы арасында деректердің автоматтандырылған алмасуы;
2) шығыстарды сәйкестендіргіш (IDC) – бюджеттік жоспарлау немесе электрондық мемлекеттік сатып алу порталында қалыптастырылатын бюджеттік міндеттеменің өтпелі сәйкестендіргіші;
3) бюджеттік және шарттық контур үшін шығыстың немесе операцияның бірыңғай өтпелі сәйкестендіргішінің болуы;
4) растау оқиғасы — орындалған жұмыстар актісі, электрондық шот-фактура, тізілім жазбасы немесе есеп айырысуды жүзеге асыру үшін негіз болып табылатын өзге де құжат.
5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) цифрлық теңге – заңды төлем құралы болып табылатын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының цифрлық нысаны;
2) цифрлық теңге платформасы – эмитенттің (оператордың), цифрлық теңге платформасына қатысушылардың және цифрлық теңге платформасын пайдаланушылардың өзара іс-қимылы арқылы "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Заңда және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген цифрлық теңгені пайдалана отырып, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын және басқа да операциялардың түрлерін жүзеге асыруды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдар мен қатынастар жиынтығы;
3) цифрлық теңгені бағдарламалау технологиясы – цифрлық теңгені пайдалану және өтеу қағидаларын,талаптары мен өлшемшарттарын белгілеу;
4) цифрлық шот – Цифрлық теңге платформасында цифрлық теңгені есепке алу және сақтау тәсілі;
5) шарттар тізілімі – цифрлық теңгеде тіркелген және есеп айырысуға жіберілген шарттар туралы жазбалардың жиынтығы.
2-тарау. Пилоттық жобаның қатысушылары
6. Пилоттық жобаның қатысушылары мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі — Цифрлық теңге платформасының жұмыс істеуін ұйымдастырады, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен цифрлық теңге эмиссиясын және өтеуді жүзеге асырады;

2) Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета — устанавливает бюджетные и казначейские требования к операциям с цифровым тенге, согласовывает порядок его применения в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
3) Центральные государственные органы и (или) местные исполнительные органы — определяет потребность в финансировании, обеспечивает наличие договора, решения уполномоченного органа по исполнению бюджета либо иного основания, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, а также подтверждает факт надлежащего исполнения обязательств.
4) Комитет государственного казначейства Министерства финансов Республики Казахстан – осуществляет проведение бюджетных платежей.
Глава 3. Общая модель прослеживаемости и программирования "Цифрового тенге"
7. На этапе планирования расходов либо принятия бюджетного обязательства сквозной идентификатор расходов присваивается автоматически информационной системой государственного планирования или порталом электронных государственных закупок.
8. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с Национальным Банком Республики Казахстан, центральными государственными органами и местными исполнительными органами разрабатывают условия Схемы взаимодействия по использованию Платформы цифрового тенге по перечню специфики расходов, предусмотренному приложением 1 к настоящему приказу (далее - Схемы взаимодействия), для применения центральными государственными органами и местными исполнительными органами при исполнении республиканского и местных бюджетов, а также осуществляют операции с использованием цифрового тенге в соответствии с условиями Схемы взаимодействия.
9. Комитет государственного казначейства Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан обеспечивает конвертацию безналичных тенге в цифровой тенге в пределах наступивших и подтвержденных событий и производит расчет в цифровых тенге с маркировкой идентификатором расхода.

2) Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган — цифрлық теңгемен операцияларға қойылатын бюджеттік және қазынашылық талаптарды белгілейді, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес оны қолдану тәртібін келіседі;
3) Орталық мемлекеттік органдар және (немесе) жергілікті атқарушы органдар – қаржыландыру қажеттілігін айқындайды, шарттың, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган шешімінің не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздің болуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ міндеттемелердің тиісінше орындалу фактісін растайды.
4) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік қазынашылық комитеті – бюджеттік төлемдер жүргізуді жүзеге асырады.
3-тарау. "Цифрлық теңгені" жалпы қадағалау және бағдарламалау моделі
7. Шығыстарды жоспарлау не бюджеттік міндеттемені қабылдау кезеңінде шығыстардың толассыз сәйкестендіргіші мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесімен немесе электрондық мемлекеттік сатып алу порталымен автоматты түрде беріледі.
8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, орталық мемлекеттік органдармен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, осы бұйрыққа 1-қосымшада көзделген шығыстар ерекшелігінің тізбесі бойынша цифрлық теңге платформасын пайдалану жөніндегі өзара іс-қимыл схемасының (бұдан әрі – Өзара іс-қимыл схемасы) талаптарын орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару кезінде қолдануы үшін әзірлейді, сондай-ақ Өзара іс-қимыл схемасының шарттарына сәйкес цифрлық теңгені пайдалана отырып операцияларды жүзеге асырады.
9. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік қазынашылық комитеті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, басталған және расталған оқиғалар шегінде қолма-қол емес теңгенің цифрлық теңгеге айырбасталуын қамтамасыз етеді және шығыстың сәйкестендіргішін таңбалай отырып, цифрлық теңгемен есеп айырысуды жүргізеді.