О внесении изменений и дополнений в приказы Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 151 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" и от 4 апреля 2025 года № 152 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2026 года № 118
Вводится в действие с 20 февраля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 151 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в классификацию поступлений бюджета:
в категории 2 "Неналоговые поступления":
в классе 04 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан":
в подклассе 1 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, во внебюджетные фонды":
наименование специфики 14 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета" изложить в следующей редакции:
"14 Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями";
в функциональной классификации расходов бюджета:
в функциональной группе 04 "Образование":
в функциональной подгруппе 9 "Прочие услуги в области образования":
по администратору бюджетных программ 271 "Управление строительства области":
дополнить бюджетной программой 206 следующего содержания:
"206 Расходование средств Фонда поддержки инфраструктуры образования";
дополнить администраторами бюджетных программ 288 и 373 с бюджетной программой 206 следующего содержания:
"288 Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
206 Расходование средств Фонда поддержки инфраструктуры образования
373 Управление строительства города республиканского значения, столицы
206 Расходование средств Фонда поддержки инфраструктуры образования";
в функциональной группе 09 "Топливно-энергетический комплекс и недропользование":
в функциональной подгруппе 1 "Топливо и энергетика":
по администратору бюджетных программ 279 "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области":
по бюджетной программе 047 "Кредитование на строительство, реконструкцию и модернизацию систем электроснабжения":

Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 151 және "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 152 бұйрықтарына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 20.02.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 151 бұйрығына мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында:
бюджет түсімдерінің сыныптамасында:
2 "Салықтық емес түсiмдер" санатында:
04 "Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" сыныбында:
1 "Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін, бюджеттен тыс қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" кіші сыныбында:
14 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен алынатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар" ерекшелігінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"14 Мемлекеттік мекемелермен алынатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар";
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасында:
04 "Бiлiм беру" функционалдық тобында:
9 "Бiлiм беру саласындағы өзге де қызметтер" функционалдық кіші тобында:
271 "Облыстың құрылыс басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
мынадай мазмұндағы 206 бюджеттік бағдарламасымен толықтырылсын:
"206 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын жұмсау";
мынадай мазмұндағы 206 бюджеттік бағдарламасы бар 288 және 373 бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен толықтырылсын:
"288 Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
206 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын жұмсау
373 Республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрылыс басқармасы
206 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын жұмсау";
09 "Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану" функционалдық тобында:
1 "Отын және энергетика" функционалдық кіші тобында:
279 "Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
047 "Электрмен жабдықтау желілерін салуға, реконструкциялауға және жаңғыртуға кредит беру" бюджеттік бағдарламасы бойынша:

дополнить бюджетными подпрограммами 005 и 015 следующего содержания:
"005 За счет внутренних займов
015 За счет средств местного бюджета";
в функциональной группе 12 "Транспорт и коммуникации":
в функциональной подгруппе 4 "Воздушный транспорт":
по администратору бюджетных программ 348 "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города республиканского значения, столицы":
по бюджетной программе 051 "Развитие инфраструктуры воздушного транспорта":
дополнить бюджетными подпрограммами 011 и 015 следующего содержания:
"011 За счет трансфертов из республиканского бюджета
015 За счет средств местного бюджета";
в Экономической классификации расходов бюджета:
в категории 2 "Капитальные затраты":
в классе 04 "Приобретение основного капитала":
в подклассе 440 "Целевые трансферты на развитие":
дополнить спецификой 442 следующего содержания:
"442 Расходование средств Фонда поддержки инфраструктуры образования";
в Структуре специфики экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в подклассе 160 "Другие текущие затраты":
строку
"
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
По данной специфике отражаются затраты по исполнению исполнительных документов.
Затраты по оплате привлекаемых юристов, консультантов отражаются по специфике 159, уплата государственной пошлины в бюджет отражается по специфике 169.
"
изложить в следующей редакции:
"
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
По данной специфике отражаются затраты по исполнению исполнительных документов.
Затраты по оплате привлекаемых юристов, консультантов отражаются по специфике 159, уплата государственной пошлины в бюджет отражается по специфике 168.
";
в подклассе 360 "Трансферты юридическим лицам":
строку
"
361
Трансферты юридическим лицам
Трансферты юридическим лицам из республиканского бюджета на безвозмездной и безвозвратной основе.
"
изложить в следующей редакции:
"
361
Трансферты юридическим лицам
Трансферты юридическим лицам.
";

мынадай мазмұндағы 005 және 015 бюджеттік кіші бағдарламаларымен толықтырылсын:
"005 Ішкі қарыздар есебінен
015 Жергілікті бюджет қаражаты есебінен";
12 "Көлiк және коммуникация" функционалдық тобында:
4 "Әуе көлiгi" функционалдық кіші тобында:
348 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
051 "Әуе көлігінің инфрақұрылымын дамуы" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 011 және 015 бюджеттік кіші бағдарламаларымен толықтырылсын:
"011 Республикалық бюджеттен берілетін трансферттер есебiнен
015 Жергілікті бюджет қаражаты есебінен";
Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасында:
2 "Күрделі шығындар" санатта:
04 "Негізгі капиталды сатып алу" сыныбында:
440 "Дамуға арналған нысаналы трансферттер" кіші сыныбында:
мынадай мазмұндағы 442 ерекшелігімен толықтырылсын:
"442 Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын жұмсау";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымында:
160 "Басқа да ағымдағы шығындар" кіші сыныбында:
"
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
Бұл ерекшелiк бойынша атқару құжаттарын орындау жөнiндегi шығындар көрсетiледi.
Тартылатын заңгерлерге, консультанттарға ақы төлеу жөнiндегi шығындар 159-ерекшелiк бойынша көрсетiледi, мемлекеттiк баж төлеу 169-ерекшелiкте көрсетiледi.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
Бұл ерекшелiк бойынша атқару құжаттарын орындау жөнiндегi шығындар көрсетiледi.
Тартылатын заңгерлерге, консультанттарға ақы төлеу жөнiндегi шығындар 159-ерекшелiк бойынша көрсетiледi, мемлекеттiк баж төлеу 168-ерекшелiкте көрсетiледi.
";
360 "Заңды тұлғаларға берілетін трансферттер" кіші сыныбында:
"
361
Заңды тұлғаларға берілетін трансферттер
Республикалық бюджеттен заңды тұлғаларға өтеусіз және қайтарымсыз негізде берілетін трансферттер.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
361
Заңды тұлғаларға берілетін трансферттер
Заңды тұлғаларға берілетін трансферттер.
";

3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 20 февраля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 20 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев