О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 306 "Об утверждении Положения о Комитете государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2026 года № 45
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 306 "Об утверждении Положения о Комитете государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Комитете государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
подпункт 1) пункта 14 дополнить абзацами сорок шестым, сорок седьмым, сорок восьмым, сорок девятым и пятидесятым следующего содержания:
"удостоверять посредством электронной цифровой подписи информационной системы органа государственных доходов решения, принимаемые в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;
применять средство биометрической идентификации в информационных системах органов государственных доходов при налоговом администрировании;
проводить мероприятия, направленные на повышение налоговой культуры и усиление налоговой дисциплины;
организовывать мероприятия по созданию условий для исполнения налогоплательщиком (налоговым агентом) налогового обязательства;
организовывать мероприятия по обеспечению своевременного исполнения налогоплательщиком (налоговым агентом) налогового обязательства;";
в пункте 15:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) разработка формы уведомления о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля;";
подпункт 1-2) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) разработка правил организации и ведения налогового учета индивидуальными предпринимателями, применяющими специальные налоговые режимы на основе упрощенной декларации, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" не возложена обязанность по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности;";
дополнить подпунктами 20-1), 20-2) и 20-3) следующего содержания:
"20-1) разработка категорий налогоплательщиков, в отношении которых проводится автоматизированный контроль выписки электронных счетов-фактур;
20-2) определение оператора автоматизированного контроля выписки электронных счетов-фактур;
20-3) разработка правил проведения автоматизированного контроля выписки электронных счетов-фактур;";
подпункты 24) и 25) изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 306 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 26 қаңтардағы № 45 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 306 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті туралы ережеде:
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елушінші абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес қабылданатын шешімдерді мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландыру;
салықтық әкімшілендіру кезінде мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде биометриялық сәйкестендіру құралын қолдану;
салық мәдениетін арттыруға және салық тәртібін күшейтуге бағытталған іс-шараларды жүргізу;
салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық міндеттемелерді орындауы үшін жағдайлар жасау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық міндеттемені уақтылы орындауын қамтамасыз ету жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру;";
15-тармақта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы хабарламаның нысанын әзірлеу;";
1-2) тармақша алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бухгалтерлік есепке алуды жүргізу және қаржылық есептілікті жасау жөніндегі міндет жүктелмеген, оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлердің салықтық есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 20-1), 20-2) және 20-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-1) электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін автоматтандырылған бақылау жүргізілетін салық төлеушілердің санатын әзірлеу;
20-2) электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін автоматтандырылған бақылау операторын айқындау;
20-3) электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін автоматтандырылған бақылауды жүргізу қағидаларын әзірлеу;";
24) және 25) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"24) разработка перечня участников мониторинга крупных налогоплательщиков;
25) разработка порядка проведения горизонтального мониторинга;";
дополнить подпунктами 25-1), 25-2), 25-3), 25-4) и 25-5) следующего содержания:
"25-1) разработка минимальных требований по организации витрины данных налогоплательщика для вступления в горизонтальный мониторинг;";
"25-2) разработка минимальных требований к раскрытию показателей налоговой отчетности, а также к их взаимосвязи с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением;
25-3) разработка требований к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения;
25-4) разработка правил подачи и рассмотрения заявления об участии в горизонтальном мониторинге;
25-5) определение состава Консультативного совета по рассмотрению вопросов, связанных с горизонтальным мониторингом, и положения о его деятельности;";
подпункт 26) исключить;
подпункт 29) исключить;
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) разработка требований к стандартному файлу, порядка его составления и предоставления;";
подпункт 31-1) изложить в следующей редакции:
"31-1) разработка порядка и сроков вручения налогоплательщику (налоговому агенту) предварительного акта налоговой проверки, представления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения;";
дополнить подпунктами 31-6), 31-7) и 31-8) следующего содержания:
"31-6) определение особого порядка проведения налоговой проверки совместно со специальными государственными; органами, органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, правоохранительными органами;
31-7) разработка порядка и основания принятия решения органа государственных доходов о проведении налоговой проверки, а также порядка вынесения решения о проведении хронометражного обследования органом государственных доходов по месту нахождения, указанному в регистрационных данных налогоплательщика, и (или) по месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением;
31-8) разработка порядка назначения встречной налоговой проверки;";
дополнить подпунктом 32-1) следующего содержания:
"32-1) разработка порядка ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента);";
дополнить подпунктами 34-3) и 34-4) следующего содержания:
"34-3) разработка перечня сведений, содержащихся в паспорте налогоплательщика, порядка и сроков его формирования и размещения на интернет-ресурсе;

"24) ірі салық төлеушілер мониторингіне қатысушылар тізбесін әзірлеу;
25) деңгейлес мониторингті жүргізу тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 25-1), 25-2), 25-3) 25-4) және 25-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"25-1) деңгейлес мониторингке қатысу үшін салық төлеушінің деректер сөресін ұйымдастыру жөніндегі ең төменгі талаптарды әзірлеу;
25-2) салықтық есептіліктің көрсеткіштерін ашып көрсетуге, сондай-ақ олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдердің және салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысына қойылатын ең төменгі талаптарды әзірлеу;
25-3) салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарды әзірлеу;
25-4) деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішті беру және қарау қағидаларын әзірлеу;
25-5) деңгейлес мониторингпен байланысты мәселелерді қарау жөніндегі Консультативтік кеңестің құрамын және оның қызметі туралы ережені айқындау;";
26) тармақша алып тасталсын;
29) тармақша алып тасталсын;
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) стандартты файлға қойылатын талаптарды, оны жасау және ұсыну әзірлеу;";
31-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31‑1) салық төлеушіге (салық агентіне) салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс етудің, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсынудың, сондай-ақ осындай қарсылықты қараудың тәртібі мен мерзімдерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 31-6), 31-7) және 31-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"31-6) салықтық тексеруді жүргізудің ерекше тәртібін арнаулы мемлекеттік органдармен, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарымен, құқық қорғау органдарымен бірлесіп айқындау;
31-7) мемлекеттік кірістер органының салықтық тексеруді жүргізу туралы шешімін қабылдау тәртібі мен негізін, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органы хронометраждық зерттеп-қарауды жүргізу туралы шешімді салық төлеушінің тіркеу деректерінде көрсетілген тұрған жері бойынша және (немесе) салық салу объектiсiнің және (немесе) салық салуға байланысты объектiнің тұрған жері бойынша шығару тәртібін әзірлеу;
31-8) қарсы салықтық тексеру тағайындау тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 32-1) тармақшамен толықтырылсын:
"32-1) салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 34-3) және 34-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"34-3) салық төлеушінің паспортындағы мәліметтердің тізбесін, оны қалыптастыру және интернет-ресурста орналастыру тәртібі мен мерзімдерін әзірлеу;

34-4) разработка порядка налоговой регистрации налогоплательщиков;";
дополнить подпунктами 37-1), 37-2) и 37-3) следующего содержания:
"37-1) определение предельного размера налоговой задолженности;
37-2) разработка формы распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента) по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
37-3) разработка порядка принудительного взыскания налоговым органом налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента);";
дополнить подпунктом 38-1) следующего содержания:
"38-1) разработка порядка и условий предоставления отсрочки (рассрочки);";
подпункты 44) и 45) изложить в следующей редакции:
"44) разработка формы налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы на основе упрощенной декларации;
45) разработка порядка расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента) – юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой;";
дополнить подпунктом 46-1) следующего содержания:
"46-1) разработка форм бланков строгой отчетности по уплате в бюджет суммы государственной пошлины и сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;";
подпункт 54) изложить в следующей редакции:
"54) разработка форм представления банковскими организациями сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 54-1) следующего содержания:
"54-1) разработка порядка определения налогооблагаемого дохода по банковской деятельности, осуществляемой банками второго уровня, совместно с Национальным Банком Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 57-1) следующего содержания:
"57-1) разработка порядка определения доли имущества в процентном соотношении к стоимости реализуемых акций или доли участия на день реализации, а также доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица – резидента, в том числе юридического лица – эмитента, порядка и сроков начисления налога с доходов от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося в Республике Казахстан;";
дополнить подпунктами 58-1), 58-2) 58-3), 58-4, 58-5) 58-6), 58-7), 58-8), 58-9) и 58-10) следующего содержания:

34-4) салық төлеушілерді салықтық тіркеу тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 37-1), 37-2) және 37-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"37-1) салықтық берешектің шекті мөлшерін айқындау;
37-2) мемлекеттік кірістер органының банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің нысанын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша әзірлеу;
37-3) салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегін мемлекеттік кірістер органының мәжбүрлеп өндіріп алу тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 38-1) тармақшамен толықтырылсын:
"38-1) кейінге қалдыруды (бөліп төлеуді) ұсынудың тәртібі мен шарттарын әзірлеу;";
44) және 45) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"44) оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысанын әзірлеу;
45) салық төлеушінің (салық агентінің) – заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттің, дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 46-1) тармақшамен толықтырылсын:
"46-1) автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өткені үшін мемлекеттік баж және алым сомасын бюджетке төлеу бойынша қатаң есептілік бланкілерінің нысанын әзірлеу;";
54) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"54) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша банктік ұйымдардың банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді ұсыну нысандарын әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 54-1) тармақшамен толықтырылсын:
"54-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп екінші деңгейдегі банктер жүзеге асыратын банк қызметі бойынша салық салынатын кірісті айқындау тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 57-1) тармақшамен толықтырылсын:
"57-1) өткізілетін акциялардың құнына немесе өткізу күніндегі қатысу үлесіне пайыздық арақатынастағы мүліктің үлесін, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдаланушылар) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның), резидент-заңды тұлғаның, оның ішінде эмитент заңды тұлғаның активтері құнындағы мүлкінің үлесін айқындау тәртібін, Қазақстан Республикасындағы мүлікті өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістерден салықты есепке жазу тәртібі мен мерзімдерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 58-1), 58-2) 58-3), 58-4, 58-5) 58-6), 58-7), 58-8), 58-9) және 58-10) тармақшалармен толықтырылсын:

"58-1) разработка порядка, форм и сроков представления в налоговый орган сведений финансовыми и платежными организациями, коллекторскими агентствами, кастодианами, центральным депозитарием, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, кастодианами, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми организациями, осуществляющими деятельность по отрасли "страхование жизни", а также страховыми (перестраховочными) организациями, страховыми брокерами по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
58-2) разработка порядка, сроков и формы представления в налоговый орган банковскими и платежными организациями сведений об итоговых суммах платежей и переводов за квартал, осуществленных в пользу и в разрезе иностранных компаний, осуществляющих деятельность посредством интернет-площадки на территории Республики Казахстан, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
58-3) разработка формы и порядка представления органу государственных доходов биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" сведений о проведенных резидентами Республики Казахстан и нерезидентами операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами;
58-4) разработка перечня и формы представления в налоговый орган сведений организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора;
58-5) разработка правил взаимодействия и формы сведений по физическим лицам, осуществляющим деятельность с использованием интернет-платформы, а также являющимся исполнителями в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
58-6) разработка формы сведений, представляемых в налоговый орган посредством интеграции информационных систем о физических лицах, юридическим лицом, созданным по решению Правительства Республики Казахстан, обеспечивающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан учет пенсионных взносов, социальных отчислений и социальных выплат, взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, по согласованию с уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг;
58-7) разработка формы заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, порядка и срока их представления совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;

"58-1) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік кірістер органына қаржы және төлем ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің, бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылар ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, орталық депозитарийдің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқаратын кастодиандардың, қызметін "өмірді сақтандыру" саласы бойынша жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің мәліметтерді ұсыну тәртібін, нысандарын және мерзімдерін әзірлеу;
58-2) банк және төлем ұйымдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша мемлекеттік кірістер органына қызметін Қазақстан Республикасының аумағында интернет-алаң арқылы жүзеге асыратын шетелдік компаниялардың пайдасына және бөлінісінде жүзеге асырылған, бір тоқсандағы төлемдер мен аударымдардың жиынтық сомалары туралы мәліметтерді ұсыну тәртібін, мерзімдерін және нысанын әзірлеу;
58-3) цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтердің нысанын және оларды ұсыну тәртібін әзірлеу;
58-4) букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар мемлекеттік кірістер органына ұсынатын мәліметтердің тізбесі мен нысандарын әзірлеу;
58-5) өзара іс-қимыл жасау қағидаларын және қызметін интернет-платформаны пайдалана отырып жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес орындаушылар болып табылатын жеке тұлғалар жөніндегі мәліметтердің нысанын әзірлеу;
58-6) мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен әлеуметтік төлемдерді, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар мен аударымдарды есепке алуды қамтамасыз ететін заңды тұлға ақпараттық жүйелерді интеграциялау арқылы мемлекеттік кірістер органына жеке тұлғалар туралы мәліметтерді ұсыну нысанын әзірлеу;
58-7) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп тексерілетін салық төлеушіге қатысты оның Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бойынша сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындының нысанын, оларды ұсыну тәртібін және мерзімін әзірлеу;

58-8) разработка формы сведений участника Международного финансового центра "Астана", имеющего лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам, и порядка их представления;
58-9) разработка по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций форм сведений из кредитного отчета по задолженности физических лиц, у которых возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе, перед коллекторскими и (или) микрофинансовыми организациями, и порядка представления таких сведений;
58-10) разработка порядка и сроков представления операторами интернет-платформ, у которых оплата за оказанные услуги, выполненные работы не производится через интернет-платформу, в органы государственных доходов сведений о лицах, зарегистрированных на интернет-платформе, оказывающих заказчикам услуги или выполняющих заказчикам работы с использованием интернет-платформы;";
дополнить подпунктом 59-1) следующего содержания:
"59-1) разработка порядка организации управления налоговыми рисками;";
подпункт 62) изложить в следующей редакции:
"62) разработка перечня товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, а также формы, порядка оформления и их документооборота;";
подпункт 66) изложить в следующей редакции:
"66) разработка порядка применения контрольно-кассовой машины и перечня требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины;";
дополнить подпунктом 66-1) следующего содержания:
66-1) разработка требований к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, порядка ее установки и применения по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации и Национальным Банком Республики Казахстан;";
подпункт 67) исключить;
подпункты 72), 73) и 74) изложить в следующей редакции:
"72) установление по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации квалификационных требований, предъявляемых к потенциальному оператору фискальных данных, порядка включения и исключения из перечня оператора фискальных данных, а также перечня операторов фискальных данных;
73) разработка порядка маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками, а также формы, содержания и элементов защиты учетно-контрольных марок;

58-8) қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ұсынатын краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтердің нысанын және оларды ұсыну тәртібін әзірлеу;
58-9) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғалардың коллекторлық және (немесе) микроқаржы ұйымдарының алдындағы берешегі бойынша кредиттік есептен алынған мәліметтердің нысандарын және осындай мәліметтерді ұсыну тәртібін әзірлеу;
58-10) көрсетілген қызметтер, орындалған жұмыстар үшін ақы төлеу интернет-платформа арқылы жүргізілмейтін интернет-платформа операторлары мемлекеттік кірістер органдарына интернет-платформада тіркелген, интернет-платформаны пайдалана отырып, тапсырыс берушілерге қызметтер көрсететін немесе тапсырыс берушілерге жұмыстарды орындайтын тұлғалар туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары мен мерзімдерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 59-1) тармақшамен толықтырылсын:
"59-1) салықтық тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыру тәртібін әзірлеу;";
62) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"62) тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлардың тізбесін, сондай-ақ нысандарын, ресімдеу тәртібін және олардың құжат айналымын әзірлеу;";
66) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"66) бақылау-касса машинасын қолдану тәртібін және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптар тізбесін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 66-1) тармақшамен толықтырылсын:
"66-1) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша үш құрауышты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарды, оны орнату және қолдану тәртібін әзірлеу;";
67) тармақша алып тасталсын;
72), 73) және 74) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"72) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптарын, фискалдық деректер операторын тізбеге енгізу және тізбеден шығару тәртібін, сондай-ақ фискалдық деректер операторларының тізбесін белгілеу;
73) толысылған шарапты (шарап материалын), сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) тәртібін, сондай-ақ есепке алу-бақылау маркаларының нысандарын, мазмұны мен қорғау элементтерін әзірлеу;

74) разработка порядка получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя об уплате акциза и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок, а также учета и размера обеспечения такого обязательства;";
дополнить подпунктами 127-1), 127-2), 127-3) и 127-4) следующего содержания:
"127-1) разработка порядка действий должностных лиц таможенных органов при остановке автомобильных транспортных средств по согласованию с уполномоченным органом в сфере таможенной политики;
127-2) разработка порядка создания, деятельности, оснащения, в том числе транспортными средствами, мобильных групп в таможенных органах;
127-3) разработка форм требования об остановке транспортного средства, требования о доставке автомобильного транспортного средства, а также акта об остановке автомобильного транспортного средства и порядка его заполнения;
127-4) разработка порядка доставки автомобильного транспортного средства и находящихся в нем товаров в место хранения, осуществляемой лицом, управляющим автомобильным транспортным средством, в сопровождении должностных лиц таможенных органов и перевозки (транспортировки) задержанных автомобильных транспортных средств и находящихся в них товаров в место хранения;";
дополнить подпунктами 309-3) и 309-4) следующего содержания:
"309-3) разработка правил выплаты вознаграждения финансовому управляющему;
309-4) разработка формы текущей и запрашиваемой информации о ходе осуществления процедуры банкротства, а также правил и сроков ее предоставления;";
дополнить подпунктом 348-3) следующего содержания:
"348-3) разработка порядка исполнения налогового обязательства при ликвидации, реорганизации и прекращении деятельности налогоплательщиками (налоговыми агентами), в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов), упрощенного порядка исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности, а также условий отнесения налогоплательщиков к отдельным категориям налогоплательщиков;";
дополнить подпунктом 372-4) следующего содержания:
"372-4) разработка формы реестра договоров имущественного найма (аренды), порядка его составления и представления;";
дополнить подпунктами 373-8), 373-9), 373-10), 373-11), 373-12), 373-13), 373-14), 373-15), 373-16), 373-17), 373-18), 373-19), 373-20), 373-21), 373-22), 373-23), 373-24), 373-25), 373-26), 373-27), 373-28), 373-29), 373-30), 373-31), 373-32 и 373-33) следующего содержания:
"373-8) разработка перечня отдельных видов товаров, в отношении которых применяется минимальный уровень цен, а также порядка определения минимального уровня цен по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;

74) есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің акцизді төлеу туралы және (немесе) импорттаушының есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу тәртібін және оны қамтамасыз ету мөлшерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 127-1), 127-2), 127-3) және 127-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"127-1) автомобиль көлік құралдарын тоқтатқан кезде кеден органдары лауазымды адамдарының іс-қимыл жасау тәртібін кеден саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу;
127-2) кеден органдарында мобильді топтарды құру, олардың қызметі, жарақтандырылуы, оның ішінде көлік құралдарымен жарақтандырылуы тәртібін әзірлеу;
127-3) көлік құралын тоқтату туралы талаптың, автомобиль көлік құралын жеткізу туралы талаптың, сондай-ақ автомобиль көлік құралын тоқтату туралы актінің нысандарын және оны толтыру тәртібін әзірлеу;
127-4) кеден органдарының лауазымды адамдарының сүйемелдеуімен автомобиль көлік құралын басқаратын адам жүзеге асыратын автомобиль көлік құралын және ондағы тауарларды сақтау орнына жеткізу және ұсталған автомобиль көлік құралдарын және ондағы тауарларды сақтау орнына тасу (тасымалдау) тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 309-3) және 309-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"309-3) қаржы басқарушысына сыйақы төлеу қағидаларын бекіту;
309-4) банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы және сұратылатын ақпараттың нысанын, сондай-ақ оны ұсыну қағидалары мен мерзімдерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 348-3) тармақшамен толықтырылсын:
"348-3) салық төлеушілердің (салық агенттерінің), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттарының қызметін тарату, қайта ұйымдастыру және тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындау тәртібін, қызметін тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындаудың оңайлатылған тәртібін, сондай-ақ салық төлеушілерді салық төлеушілердің жекелеген санаттарына жатқызу шарттарын әзірлеу";
мынадай мазмұндағы 372-4) тармақшамен толықтырылсын:
"372-4) мүліктік жалдау (жалға беру) шарттары тізілімінің нысанын, оны жасау және ұсыну тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 373-8), 373-9), 373-10), 373-11), 373-12), 373-13), 373-14), 373-15), 373-16), 373-17), 373-18), 373-19), 373-20), 373-21), 373-22), 373-23), 373-24), 373-25), 373-26), 373-27), 373-28), 373-29), 373-30), 373-31), 373-32 және 373-33) тармақшалармен толықтырылсын:
"373-8) бағалардың ең төмен деңгейі қолданылатын жекелеген тауар түрлерінің тізбесін, сондай-ақ бағалардың ең төмен деңгейін айқындау тәртібін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу;

373-9) разработка типового положения о сервисной группе органа государственных доходов;
373-10) разработка порядка осуществления условной постановки на регистрационный учет плательщика налога на добавленную стоимость;
373-11) разработка формы и порядка представления владельцами интернет-площадок в налоговый орган сведений о реализованных товарах, оказанных услугах (работах) и (или) выплатах физическим лицам-резидентам Республики Казахстан;
373-12) разработка форм решений органа государственных доходов;
373-13) разработка формы уведомления о ввозе (вывозе) товаров, порядка и сроков его представления в органы государственных доходов;
373-14) разработка форм уведомления и сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, порядка и сроков их представления, а также порядка формирования базы данных;
373-15) разработка формы сводной ведомости дипломатического представительства;
373-16) разработка списка стран, с которыми вступил в силу международный договор, регулирующий вопросы избежания двойного налогообложения и предотвращения уклонения от уплаты налогов, номинальная ставка налога на прибыль которых составляет более 75 процентов от ставки корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
373-17) разработка критериев отнесения товаров, в том числе подакцизных, к импортируемым в целях предпринимательской деятельности, а также порядка корректировки размера облагаемого импорта на территорию Республики Казахстан при импорте с территории государств – членов Евразийского экономического союза;
373-18) определение условий переработки давальческого сырья, а также формы обязательства о вывозе (ввозе) продуктов переработки, порядка и сроков его представления и исполнения по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
373-19) разработка перечня услуг по ремонту товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств – членов Евразийского экономического союза, включая его восстановление, замену составных частей;
373-20) разработка порядка контроля за уплатой налога на добавленную стоимость по выставочно-ярмарочной торговле;
373-21) разработка совместно с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан формы и порядка представления талона о прохождении государственного контроля (либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;

373-9) мемлекеттік кірістер органының сервистік тобы туралы үлгілік ережені әзірлеу;
373-10) қосылған құн салығын төлеушіні тіркеу есебіне шартты түрде қоюды жүзеге асыру тәртібін әзірлеу;
373-11) интернет-алаң иелерінің Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаларына өткізілген тауарлар, көрсетілген қызметтер (жұмыстар) және (немесе) төлемдер туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органына ұсыну нысанын және тәртібін әзірлеу;
373-12) мемлекеттік кірістер органы шешімдерінің нысанын әзірлеу;
373-13) тауарларды әкелу (әкету) туралы хабарламаның нысанын, оны мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну тәртібі мен мерзімдерін әзірлеу;
373-14) шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны туралы хабарлама мен мәліметтердің нысанын, оларды ұсыну тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ дерекқорды қалыптастыру тәртібін әзірлеу;
373-15) дипломатиялық өкілдіктің жиынтық ведомосының нысанын әзірлеу;
373-16) пайда салығының номиналды мөлшерлемесі Қазақстан Республикасындағы корпоративтік табыс салығы мөлшерлемесінің 75 пайызынан астамын құрайтын, өзімен жасалған қосарланған салық салуды болғызбау және салықтарды төлеуден жалтаруға жол бермеу мәселелерін реттейтін халықаралық шарт күшіне енген елдердің тізімін әзірлеу;
373-17) тауарларды, оның ішінде акцизделетін тауарларды кәсіпкерлік қызмет мақсаттарында импортталатындарға жатқызу өлшемшарттарын, сондай – ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импорттау кезінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету тәртібін белгілеу;
373-18) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарттарын, сондай-ақ қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттеменің нысанын, оны ұсыну және орындау тәртібі мен мерзімдерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындау;
373-19) Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды жөндеу бойынша, оны қалпына келтіруді, құрамдас бөліктерін ауыстыруды қоса алғанда, көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу;
373-20) көрме-жәрмеңкелік сауда бойынша қосылған құн салығының төленуін бақылау тәртібін айқындау;
373-21) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті бірлесіп Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өту туралы талонның (не мемлекеттік бақылаудан өту туралы талон көшірмесінің) нысанын және ұсыну тәртібін әзірлеу;

373-22) разработка порядка и сроков изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств – членов Евразийского экономического союза;
373-23) разработка порядка уплаты акцизов на импортируемые подакцизные товары с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза;
373-24) разработка порядка и сроков подтверждения резидентства;
373-25) внесение предложений по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
373-26) участие в планировании и организации мобилизационной подготовки, проведение оценки мобилизационной готовности организаций, имеющих мобилизационные заказы, в порядке, установленном в правилах мобилизационной подготовки и мобилизации в Республике Казахстан;
373-27) представление информации о производственных, финансовых, складских возможностях организаций для установления мобилизационных заказов;
373-28) организация и проведение работы по бронированию военнообязанных;
373-29) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
373-30) при объявлении мобилизации организация и обеспечение во взаимодействии с местными исполнительными органами Республики Казахстан проведения комплекса мероприятий по переводу организаций на режим военного положения;
373-31) разработка нормативных правовых актов в области мобилизационной подготовки и мобилизации в сферах, закрепленных за Комитетом;
373-32) разработка, согласование с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки и утверждение мобилизационных планов;
373-33) участие в проведении военно-экономических и командно-штабных учений;".
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Дуйсембиев Ж.Ж.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев

373-22) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту тәртібі мен мерзімдерін айқындау;
373-23) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан импортталатын акцизделетін тауарларға акциздер төлеу тәртібін айқындау;
373-24) резиденттікті растау тәртібі мен мерзімдерін әзірлеу;
373-25) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру көлемдерi жөнiнде ұсыныстар енгізу;
373-26) жұмылдыру дайындығын жоспарлау мен ұйымдастыруға қатысу, Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру қағидаларында белгіленген тәртіппен жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдардың жұмылдыру әзірлігіне бағалау жүргізу;
373-27) жұмылдыру тапсырыстарын белгілеу үшін ұйымдардың өндірістік, қаржылық, қоймалық мүмкіндіктері туралы ақпаратты ұсыну;
373-28) әскери міндеттілерді бекітіп қою бойынша жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
373-29) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласында Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң орындалуын қамтамасыз ету;
373-30) жұмылдыру жарияланған кезде Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып, ұйымдарды соғыс жағдайы режимiне көшiру жөнiндегi шаралар кешенiн жүргiзудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
373-31) Комитетке бекітіп берілген салаларда жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
373-32) жұмылдыру жоспарларын әзірлеу, жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу және бекіту;
373-33) әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқулар өткізуге қатысу;".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Ж.Ж. Дүйсембиев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев