О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июля 2024 года № 617 "Об утверждении положений республиканского государственного учреждения "Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан", республиканского государственного учреждения "Комитет принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан", республиканского государственного учреждения "Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 6 января 2026 года № 4
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 25.01.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 июля 2024 года № 617 "Об утверждении положений республиканского государственного учреждения "Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан", республиканского государственного учреждения "Комитет принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан", республиканского государственного учреждения "Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении республиканского государственного учреждения "Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 15:
подпункт 9) изложить в cледующей редакции:
"9) осуществление государственного контроля в сфере государственной регистрации юридических лиц, прав на недвижимое имущество, за деятельностью организаций по коллективному управлению правами, а также за использованием объектов авторского права и смежных прав, товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) разработка проектов нормативных правовых актов в пределах своей компетенции;";
подпункты 43), 44) изложить в cледующей редакции:
"43) разработка правил проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре (реестрах) патентных поверенных и внесения в него (них) изменений;
44) разработка положений о комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных, апелляционном совете, апелляционной комиссии, комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан;";
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:

"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлiк меншiк құқығы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің,"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 22 шілдедегі № 617 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 25.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлiк меншiк құқығы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 22 шілдедегі № 617 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
15-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) заңды тұлғаларды, жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу, құқықтарды ұжымдық басқару ұйымдарының қызметіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін, тауар таңбасын, қызмет көрсету белгісін, тауардың шыққан жерінің атауын немесе фирмалық атауды пайдалануға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;"
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 43), 44) тармақшаларымен толықтырылсын:
"43) патенттік сенім білдірілген өкіл қызметін жүзеге асыруға үміткер тұлғаларды аттестаттау, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімде (тізілімдеріне) тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидаларын әзірлеу;
44) патенттік сенім білдірілген өкілдердің қызметі мәселелері жөніндегі комиссияның, апелляциялық кеңестің, апелляциялық комиссияның, Қазақстан Республикасында тауар таңбасын жалпыға белгілі тауар белгісі ретінде тану жөніндегі комиссияның ережелерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:

"24-1) реализация и контроль исполнения нормативных правовых актов;";
дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) выработка предложений касательно наполнения веб-ресурсов Министерства на основе обращений граждан;";
дополнить подпунктами 63), 64), 65), 66), 67), 68) следующего содержания:
"63) разработка квалификационных требований к организациям по коллективному управлению правами;
64) разработка Правил управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами;
65) разработка Правил и формы внесения в единую цифровую платформу сведений о собранном, распределенном, выплаченном вознаграждении, а также вознаграждении, направленном на покрытие расходов организации по коллективному управлению правами;
66) разработка Правил признания, товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного товарного знака в Республике Казахстан;
67) разработка Правил рассмотрения жалоб на решения комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных;
68) принятие мер по противодействию теневой экономике в сфере интеллектуальной собственности;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Полномочия Председателя Комитета:
1) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатной численности Комитета;
2) вносит представления руководителю аппарата Министерства о назначении на должности и освобождении от должностей своих заместителей;
3) определяет и утверждает должностные обязанности и полномочия своих заместителей, работников Комитета, должностные инструкции работников структурных подразделений Комитета, Регламент Комитета;
4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
5) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
6) в пределах своей компетенции подписывает приказы, дает указания для исполнения работниками Комитета;
7) направляет сведения соответствующему структурному подразделению Министерства о дисциплинарном проступке административного государственного служащего Комитета;
8) принимает решение по вопросам дисциплинарной ответственности работников Комитета;
9) направляет в соответствующее структурное подразделение Министерства служебные записки по вопросам командирования, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Комитета;
10) в пределах своей компетенции принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;

"24-1) нормативтік құқықтық актілердің орындалуын іске асыру және бақылау;";
мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) Министрліктің веб-ресурстарды азаматтардың өтініштеріне сүйене отырып толықтыруға қатысты ұсыныстар әзірлеу;";
63), 64), 65), 66), 67), 68) мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырсын:
"63) құқықтарды ұжымдық басқару ұйымдарына қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу;
64) Құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформаны басқару қағидаларын әзірлеу;
65) жиналған, бөлінген, төленген сыйақы туралы, сондай-ақ құқықтарды ұжымдық басқару ұйымының шығыстарын өтеуге бағытталған сыйақы туралы мәліметтерді Бірыңғай цифрлық платформаға енгізудің қағидалары мен нысанын әзірлеу;
66) тауар таңбасын немесе тауар таңбасы ретінде пайдаланылатын белгіні Қазақстан Республикасында жалпыға белгілі тауар белгісі ретінде тану қағидаларын әзірлеу;
67) Патенттік сенім білдірілген өкілдердің қызметі мәселелері жөніндегі комиссияның шешімдеріне берілген шағымдарды қарау қағидаларын әзірлеу;
68) зияткерлік меншік саласында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдау;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) Министрлік басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат саны бойынша ұсыныстар береді;
2) Министрліктің Аппарат басшысына өз орынбасарларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату туралы ұсыныстар енгізеді;
3) өз орынбасарларының, Комитет қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіктерін, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын, Комитет Регламентін айқындайды және бекітеді;
4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
5) заңнамаға сәйкес еңбек қатынастары мәселелері оның құзыретіне жатқызылған Комитет қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
6) өз құзыреті шегінде Комитет қызметкерлерінің орындауы үшін бұйрықтарға қол қояды, нұсқаулар береді;
7) Комитеттің мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің тәртіптік теріс қылығы туралы мәліметтерді Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшесіне жолдайды;
8) Комитет қызметкерлерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелері бойынша шешім қабылдайды;
9) Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшелеріне Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйлықақы беру мәселелері бойынша қызметтік жазбалар жолдайды;
10) өз құзыреті шегінде Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдағаны үшін дербес жауапты болады;

11) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
12) координирует работу по разработке проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции Комитета;
13) заключает соглашения, договоры и иные сделки от имени Комитета;
14) в соответствии с законодательством принимает решения о предъявлении от имени Комитета претензий и исков к юридическим и физическим лицам;
15) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в регулируемой сфере;
16) по представлению директора подведомственной организации Комитета назначает и освобождает от должностей его заместителей;
17) рассматривает, согласовывает и утверждает план развития, уточнения к нему, отчеты по его исполнению, а также годовую финансовую отчетность подведомственной организации Комитета;
18) по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию подведомственной организации Комитета;
19) по согласованию с Руководителем Аппарата Министерства устанавливает ежегодно размер фонда оплаты труда, размеры должностных окладов, а также систему премирования и иного вознаграждения директора, заместителей и главного бухгалтера подведомственной организации Комитета;
20) принимает решения по другим вопросам, относящимся к его компетенции;
21) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, Министерства.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.";
в Положении республиканского государственного учреждения "Комитет принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 15:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) разработка проектов нормативных правовых актов в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) реализация и контроль исполнения нормативных правовых актов;";
дополнить подпунктом 57) следующего содержания:
"57) выработка предложений касательно наполнения веб-ресурсов Министерства на основе обращений граждан.";
в Положении республиканского государственного учреждения "Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 14:
подпункт 18) изложить в следующей редакции:

11) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында және өзге де ұйымдарында Комитет атынан өкілдік етеді;
12) Комитеттің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
13) Комитет атынан келісімдер, шарттар және өзге де мәмілелер жасасады;
14) заңнамаға сәйкес Комитет атынан заңды және жеке тұлғаларға шағымдар мен талап қою туралы шешімдер қабылдайды;
15) реттелетін салада мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
16) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымы директорының ұсынуы бойынша оның орынбасарларын тағайындайды және қызметтен босатады;
17) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымының даму жоспарын, оған енгізілетін нақтылауларды, оның орындалуы туралы есептерді, сондай-ақ жылдық қаржылық есептілікті қарайды, келіседі және бекітеді;
18) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымын қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады;
19) Министрлік Аппаратының басшысымен келісу арқылы Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымының директоры, оның орынбасарлары мен бас бухгалтеріне арналған жыл сайынғы еңбекақы қорының мөлшерін, лауазымдық жалақы мөлшерін, сондай-ақ сыйлықақы мен өзге де сыйақы жүйесін айқындайды;
20) өз құзыретіне жататын басқа мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
21) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің, Министрліктің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
15- тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) нормативтік құқықтық актілердің орындалуын іске асыру және бақылау;";
мынадай мазмұндағы 57) тармақшамен толықтырылсын:
"57) Министрліктің веб-ресурстарды азаматтардың өтініштеріне сүйене отырып толықтыруға қатысты ұсыныстар әзірлеу;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
14-тармақта:
18) мынадай редакцияда жазылсын:

"17) осуществляет иные права и исполняет иные обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Реализация задач и полномочий осуществляется в пределах компетенции, установленной для государственных органов законодательством Республики Казахстан.";
пункт 15:
дополнить подпунктами 1-1), 7-1), 8-1) следующего содержания:
"1-1) реализация и контроль исполнения нормативных правовых актов;";
"7-1) выработка предложений касательно наполнения веб-ресурсов Министерства на основе обращений граждан;";
"8-1) обращается с иском в суд в защиту прав, свобод и охраняемых законом интересов граждан, а также общественных или государственных интересов в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 88) изложить в следующей редакции:
"88) разработка типового договора страхования профессиональной ответственности адвокатов по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункт 95) изложить в следующей редакции:
"95) разработка типового договора страхования профессиональной ответственности юридических консультантов по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункт 104) изложить в следующей редакции:
"104) осуществление в пределах компетенции Комитета международного сотрудничества в сфере оказания юридической помощи;";
дополнить подпунктами 110-1), 110-2), 110-3), 110-4) следующего содержания:
"110-1) разработка и согласование с уполномоченным органом в области саморегулирования проектов нормативных правовых актов по вопросам саморегулирования;
110-2) согласование правил и стандартов саморегулируемых организаций, основанных на обязательном членстве (участии);
110-3) разработка порядка участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов;
110-4) разработка образца, правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства о рождении;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Полномочия Председателя Комитета:
1) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатной численности Комитета;
2) вносит представления руководителю аппарата Министерства о назначении на должности и освобождения от должностей своих заместителей;
3) определяет и утверждает должностные обязанности и полномочия своих заместителей, работников Комитета, должностные инструкции работников структурных подразделений Комитета, Регламент Комитета;

"17) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асырады және өзге де міндеттерді орындайды.
Міндеттер мен өкілеттіктерді іске асыру Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттік органдар үшін белгіленген құзырет шегінде жүзеге асырылады.";
15-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-1), 7-1), 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) нормативтік құқықтық актілердің орындалуын іске асыру және бақылау;";
"7-1) азаматтардың өтініштері негізінде Министрліктің веб-ресурстарын толықтыруға қатысты ұсыныстар әзірлеу;";
"8-1) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінде белгіленген тәртіппен азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін, сондай-ақ қоғамдық немесе мемлекеттік мүдделерді қорғау үшін сотқа талап қоюмен жүгіну;";
88) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"88) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша адвокаттардың кәсіби жауапкершілігін сақтандырудың үлгілік шартын әзірлеу;";
95) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"95) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша заң консультанттарының кәсіби жауапкершілігін сақтандырудың үлгілік шартын әзірлеу;";
104) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"104) Комитеттің құзыреті шегінде заң көмегін көрсету саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 110-1), 110-2), 110-3), 110-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"110-1) өзін-өзі реттеу саласындағы уәкілетті органмен өзін-өзі реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу және келісу;
110-2) міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қағидалары мен стандарттарын келісу;
110-3) заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын, мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге заң консультанттарының қатысу тәртібін әзірлеу;
110-4) туу туралы куәліктің үлгісін, оны рәсімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларын әзірлеу;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Комитет Төрағасының өкілеттіктері:
1) Министрлік басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат саны бойынша ұсыныстар береді;
2) Министрліктің Аппарат басшысына өз орынбасарларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату туралы ұсынымдар енгізеді;
3) өз орынбасарларының, Комитет қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіктерін, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын, Комитет Регламентін айқындайды және бекітеді;

4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
5) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
6) в пределах своей компетенции подписывает приказы, дает указания, для исполнения работниками Комитета;
7) направляет сведения соответствующему структурному подразделению Министерства о дисциплинарном проступке административного государственного служащего Комитета;
8) принимает решение по вопросам дисциплинарной ответственности работников Комитета;
9) направляет в соответствующее структурное подразделение Министерства служебные записки по вопросам командирования, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Комитета;
10) в пределах своей компетенции принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
11) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
12) координирует работу по разработке проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции Комитета;
13) заключает соглашения, договоры и иные сделки от имени Комитета;
14) в соответствии с законодательством принимает решения о предъявлении от имени Комитета претензий и исков к юридическим и физическим лицам;
15) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в регулируемой сфере;
16) принимает решения по другим вопросам, относящимся к его компетенции;
17) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, Министерства.
Исполнение полномочий председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.".
2. Комитетам по правам интеллектуальной собственности, принудительного исполнения, регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление электронной копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
5) заңнамаға сәйкес еңбек қатынастары мәселелері оның құзыретіне жатқызылған Комитет қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
6) өз құзыреті шегінде Комитет қызметкерлерінің орындауы үшін бұйрықтарға қол қояды, нұсқаулар береді;
7) Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшесіне Комитеттің әкімшілік мемлекеттік қызметшісінің тәртіптік теріс қылығы туралы мәліметтерді жібереді;
8) Комитет қызметкерлерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелері бойынша шешім қабылдайды;
9) Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшесіне қызметкерлерді іссапарға жіберу, даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру мәселелері бойынша қызметтік жазбалар жібереді;
10) өз құзыреті шегінде Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Комитеттің атынан өкілдік етеді;
12) Комитеттің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
13) Комитет атынан келісімдер, шарттар және өзге де мәмілелер жасайды;
14) заңнамаға сәйкес Комитет атынан заңды және жеке тұлғаларға наразылықтар мен талап қоюлар беру туралы шешімдер қабылдайды;
15) реттелетін салада мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
16) оның құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
17) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және Министрліктің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы, Мәжбүрлеп орындату, Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеттері заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың электронды көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующих вице-министров юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 25 января 2026 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 25 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Е. Сәрсембаев