Об определении порядка и условий установления стимулирующих надбавок к должностным окладам водителей организаций, финансируемых за счет средств местного бюджета Айтекебийского района
Постановление акимата Айтекебийкого района Актюбинской области от 21 января 2026 года № 19
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", акимат Айтекебийского района, ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам водителей организаций, финансируемых за счет средств местного бюджета Айтекебийского района, согласно приложению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима район.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Айтекебийского района Д. Тугузбаев
Приложение к постановлению
акимата Айтекебийского района
от "__" января 2026 года № __
Порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам водителей организаций, финансируемых за счет средств местного бюджета Айтекебийского района,
Глава I. Общие положения
1. Настоящие Порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам водителей организаций, финансируемых из местного бюджета (далее – Организации), за счет средств местного бюджета (далее – Порядок) разработаны на основании подпункта 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и определяют порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам водителей организаций, финансируемых за счет средств местного бюджета, в том числе районного бюджета, бюджетов города районного значения, а также бюджетов сел и сельских округов (далее – стимулирующие надбавки).
2. Стимулирующие надбавки к должностным окладам водителей Организаций устанавливаются за счет средств местного бюджета по решению соответствующих местных представительных органов.
Глава II. Порядок установления стимулирующих надбавок к должностным окладам водителей организаций, финансируемых из местного бюджета

Әйтеке би ауданының жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар жүргізушілерінің лауазымдық айлықақыларына жергілікті бюджет қаражаты есебінен ынталандыру үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттарын айқындау туралы
Ақтөбе облысы Әйтеке би ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 21 қаңтардағы № 19 қаулысы
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қантардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" қаулысының 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, Әйтеке би ауданының әкімдігі, ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар жүргізушілерінің лауазымдық айлықақыларына жергілікті бюджет қаражаты есебінен ынталандыру үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттары, қосымшаға сәйкес айқындалсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әйтеке би ауданының әкімі Д. Тоғызбаев
Әйтеке би ауданы әкімдігінің
2026 жылғы __ қаңтардағы
№__ қаулысына қосымша
Әйтеке би ауданының жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар жүргізушілерінің лауазымдық айлықақыларына жергілікті бюджет қаражаты есебінен ынталандыру үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттары
I-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар (бұдан әрі – Ұйымдар) жүргізушілердің лауазымдық айлықақыларына жергілікті бюджет қаражаты есебінен ынталандырушы үстемеақыларды белгілеудің тәртібі мен шарттары (бұдан әрі – Тәртіп) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысының 5-тармағы 3-тармақшасының негізінде әзірленді және жергілікті бюджеттен, оның ішінде аудандық бюджет, аудандық маңызы бар қала, ауыл және ауылдық округтер бюджеттері есебінен қаржыландырылатын ұйымдар жүргізушілердің лауазымдық айлықақыларына жергілікті бюджет қаражаты есебінен ынталандыру үстемеақыларын (бұдан әрі – ынталандыру үстемеақылары) белгілеу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Ұйымдар жүргізушілерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемеақыларын тиісті жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен белгіленеді.
II-тарау. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар жүргізушілерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу тәртібі

3. Установление стимулирующих надбавок к должностному окладу осуществляется приказом руководителя организации либо лица, его замещающего, на основании письменного представления руководителей самостоятельных структурных подразделений.
Письменное представление вносится непосредственным руководителем работника самостоятельного структурного подразделения на имя первого руководителя государственного органа.
4. В представлении указываются фамилия и должность работника, основания и размер надбавки.
5. Руководитель организации рассматривает представление в срок, не превышающий 10 календарных дней.
6. По результатам рассмотрения представления руководитель организации принимает решение об установлении стимулирующей надбавки к должностному окладу либо отказывает в ее установлении с обоснованием причин отказа.
Глава III. Условия установления стимулирующих надбавок
7. Стимулирующие надбавки являются выплатами, устанавливаемыми в целях стимулирования водителей.
8. Стимулирующие надбавки являются дополнительными выплатами к уже существующим видам материальной помощи и стимулирующих выплат, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2001 года № 1127 "Об утверждении Правил премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также выплаты бонусов государственным административным служащим".
9. Основными показателями, характеризующими результаты деятельности работника и дающими право на установление стимулирующих надбавок, являются:
1) соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины;
2) достижение результатов работы за определенный период;
3) образцовое и безупречное исполнение должностных обязанностей, выполнение особо важных и сложных заданий, а также иные достижения в работе;
4) выполнение срочных и непредвиденных работ, связанных с необходимостью обеспечения дальнейшей нормальной (бесперебойной) деятельности организаций;
5) выполнение без освобождения от основной работы функций сокращенных и (или) временно отсутствующих работников, если это не входит в должностные обязанности замещающего работника;
6) возложение расширенного круга обязанностей, наличие достаточного опыта (стажа), навыков, высокого профессионального уровня и компетентности с их успешным применением на практике, а также иных показателей;
7) надбавки также могут устанавливаться при переводе (назначении) работника на нижеоплачиваемую должность (на более легкую работу) по следующим объективным обстоятельствам: трудовое увечье, профессиональное заболевание или иное повреждение здоровья, полученные в связи с исполнением трудовых обязанностей в данном органе, – до восстановления трудоспособности либо установления инвалидности.

3. Лауазымдық жалақыға ынталандырушы үстемеақыларын белгілеу дербес құрылымдық бөлімшелері басшыларының жазбаша ұсынысы негізінде ұйым басшысының не оны алмастыратын тұлғаның бұйрығымен жүргізіледі.
Жазбаша ұсынымды дербес құрылымдық бөлімшелер қызметкерінің тікелей басшысы мемлекеттік органның бірінші басшысына шығарады.
4. Ұсынымда қызметкердің тегі мен лауазымы, жәрдемақының негіздері мен мөлшері көрсетіледі.
5. Ұсынымды ұйым басшысы күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзімде қарайды.
6. Ұйымның басшысы ұсынымды қарау нәтижесінде лауазымдық жалақыға ынталандыру үстемеақысын белгілеуге келіседі немесе бас тарту себептерін негіздей отырып бас тартады.
III-тарау. Ынталандыру үстемеақыларын белгілеу шарттары
7. Ынталандыру үстемеақылары жүргізушілерді ынталандыру мақсатында белгіленетін төлемдер болып табылады.
8. Ынталандыру үстемеақылары Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне сыйлықақы беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу, сондай-ақ мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге бонустар төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 29 тамыздағы № 1127 каулысында көзделген материалдық көмектің және ынталандыру төлемдердің бұрыннан бар түрлеріне қосымша төлемдер болып табылады.
9. Ынталандыру үстемеақыларын белгілеу құқығын беретін қызметкердің қызметінің нәтижелерін сипаттайтын негізгі көрсеткіштер:
1) Орындаушылық және еңбек тәртібін сақтау;
2) Белгілі бір кезеңдегі жұмыс нәтижелеріне қол жеткізу;
3) Лауазымдық міндеттерді үлгілі және мінсіз орындау, аса маңызды және күрделі тапсырмаларды орындау және жұмыстағы басқа да жетістіктер;
4) Ұйымдардың одан әрі қалыпты (үздіксіз) жұмысы шұғыл орындауына байланысты болатын шұғыл және алдын ала күтпеген жұмыстарды орындау;
5) Егер уақытша болмаған жұмыскерді алмастырушы қызметкердің лауазымдық міндеттеріне кірмейтін болса, қысқартылған және/немесе уақытша болмаған жұмыскерлердің функцияларын өзінің негізгі жұмысынан босамай орындау;
6) Оған міндеттердің кеңейтілген шеңберін, жоғары кәсіби деңгеймен және құзыреттілікпен ұштастырылған жұмыстағы жеткілікті тәжірибе (өтіл) мен дағдыларды, оларды практикада табысты қолданумен, сондай-ақ басқа да көрсеткіштерді жүктеу;
7) Үстемеақылар сондай-ақ келесідей объективті мән-жайларға байланысты қызметкерді төмен ақы төленетін лауазымға (неғұрлым жеңіл жұмысқа) ауыстыру (тағайындау) кезінде белгіленуі мүмкін: осы органда еңбек міндеттерін атқаруға байланысты алынған еңбек мертігуі, кәсіптік ауру немесе денсаулығының өзге де зақымдануы еңбекке жарамдылығын қалпына келтіргенге, не мүгедектік белгіленгенге дейін.

10. Стимулирующие надбавки к должностным окладам водителям не устанавливаются:
1) при наличии неснятого дисциплинарного взыскания;
2) лицам, проработавшим в Организации менее одного месяца;
3) на период прохождения испытательного срока;
4) при временном исполнении функций соответствующей категории должности;
5) в период привлечения работника к материальной ответственности;
6) в период временной нетрудоспособности работника;
7) в период отпуска без сохранения заработной платы;
8) в период учебного отпуска;
9) в период отпуска по беременности и родам, в связи с рождением ребенка (детей) либо усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
10) в период отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста.
11. Стимулирующие надбавки могут пересматриваться на ежегодной основе с учетом анализа основных показателей оплаты труда, бюджетных возможностей, а также в случае изменения законодательства Республики Казахстан.
12. Бюджетные средства, предназначенные для выплаты стимулирующих надбавок к должностным окладам водителей бюджетных организаций, должны быть предусмотрены в плане финансирования (плане развития) государственного учреждения на каждый финансовый год.

10. Лауазымдық айлықақыларға ынталандыру үстемеақы жүргізушілерге белгіленбейді:
1) алынбаған тәртіптік жаза болған кезде;
2) Ұйымда бір айдан кем жұмыс істегендерге;
3) сынақ мерзімінен өту кезеңіне; 4) лауазымның тиісті санатының функциялары уақытша орындалған жағдайда;
5) жұмыскерді материалдық жауапкершілікке тарту кезеңінде;
6) жұмыскердің еңбекке уақытша жарамсыздығы кезеңінде;
7) жалақысы сақталмайтын демалыс кезеңінде;
8) оқу демалысы кезеңінде;
9) жүктілік және баланың (балалардың) туылуына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыс кезеңінде;
10) бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыс кезеңінде.
11. Ынталандыру үстемеақылары еңбекақының негізгі көрсеткіштерін, бюджет мүмкіндіктерін талдауға негізделе отырып және Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда жыл сайынғы негізде қайта қаралуы мүмкін.
12. Бюджеттік ұйымдар жүргізушілердің лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемеақыларын төлеуге арналған бюджет қаражаты әрбір қаржы жылында мемлекеттік ұйымды қаржыландыру жоспарында (даму жоспарында) көзделуге тиіс.