О внесении изменений и дополнения в решение областного маслихата от 10 декабря 2025 года № 298 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Актюбинского областного маслихата от 24 июня 2026 года № 329
Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение областного маслихата от 10 декабря 2025 года № 298 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в новой редакции:
1. Утвердить областной бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год, в следующих объемах:
1) доходы – 473 148 215,6 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 88 675 328,2 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 16 847 163,5 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 1 030 тысяч тенге;
специальным поступлениям – 20 459 403 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов – 347 165 290,9 тысяч тенге;
2) затраты – 473 345 182,1 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -8 745 650,7 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 22 088 182 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 30 833 832,7 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 135 648 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 1 500 000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 364 352 тысячи тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 7 413 036,2 тысяч тенге;

Облыстық мәслихаттың 2025 жылғы 10 желтоқсандағы № 298 "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2026 жылғы 24 маусымдағы № 329 шешімі
Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Облыстық мәслихаттың 2025 жылғы 10 желтоқсандағы № 298 "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 473 148 215,6 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 88 675 328,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 16 847 163,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 030 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 20 459 403 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 347 165 290,9 мың теңге;
2) шығындар – 473 345 182,1 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – -8 745 650,7 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 22 088 182 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 30 833 832,7 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 1 135 648 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 1 500 000 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 364 352 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 7 413 036,2 мың теңге;

6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 7 413 036,2 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 19 811 539 тысяч тенге;
погашение займов – 30 464 718,7 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 3 240 143,5 тысячи тенге.
пункт 10:
дополнить пунктом 10-3) следующего содержания:
"10-3. Учесть в областном бюджете на 2026 год поступление займов на реконструкцию и строительство систем тепло -, водоснабжения и водоотведения за счет выпуска государственных ценных бумаг.
Распределение указанных сумм кредитования определяется на основании постановления акимата области.";

6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 7 413 036,2 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 19 811 539 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 30 464 718,7 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 3 240 143,5 мың теңге.";
10-тармақ:
мынадай мазмұндағы 10-3) тармақпен толықтырылсын:
"10-3. Облыстық бюджетте мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару есебінен 2026 жылға арналған жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылысқа қарыздар түсімі көзделсін.
Аталған қарыздар түсімі сомаларын бөлу облыс әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";

018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
104 904
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
185 000
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
4 567 656
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
17 505 886
1
Социальное обеспечение
8 637 493
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 580 897
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
883 889
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 371 718
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
97 674
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
940 582
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 283 301
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
3 733
261
Управление образования области
595 084
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
412 319
037
Социальная реабилитация
75 056
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
107 709
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
3 461 512
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
3 461 512
2
Социальная помощь
8 121 009
256
Управление координации занятости и социальных программ области
8 121 009
068
Программа занятости
8 121 009
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
747 384
256
Управление координации занятости и социальных программ области
649 941
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
104 904
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
185 000
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
4 567 656
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
17 505 886
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 637 493
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 580 897
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
883 889
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 371 718
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
97 674
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
940 582
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 283 301
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
3 733
261
Облыстың білім басқармасы
595 084
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
412 319
037
Әлеуметтік сауықтандыру
75 056
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
107 709
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
3 461 512
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
3 461 512
2
Әлеуметтiк көмек
8 121 009
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
8 121 009
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
8 121 009
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
747 384
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
649 941
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

28 826 889
1
Сельское хозяйство
23 950 451
255
Управление сельского хозяйства
17 084 879
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
504 030
002
Субсидирование развития семеноводства
400 000
003
Капитальные расходы государственного органа
10 000
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
383 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
850 000
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
5 000
018
Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
3 850
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
221 400
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
46 760
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
6 231
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
500 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
3 948 248
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
4 200 000
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
5 606 360
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
400 000
719
Управление ветеринарии области
6 865 572
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
230 409
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
14 641
009
Организация санитарного убоя больных животных
26 143
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
5 859
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
70 000
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
227 787
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 987 029

28 826 889
1
Ауыл шаруашылығы
23 950 451
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
17 084 879
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
504 030
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
400 000
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
10 000
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
383 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
850 000
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
5 000
018
Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру
3 850
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
221 400
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
46 760
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
6 231
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
500 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
3 948 248
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
4 200 000
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
5 606 360
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
400 000
719
Облыстың ветеринария басқармасы
6 865 572
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
230 409
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
14 641
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
26 143
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
5 859
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
70 000
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
227 787
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 987 029

252 204
004
Реализация мероприятий в рамках государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности
858 227
268
Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области
29 036
040
Развитие инфраструктуры специальных экономических зон, индустриальных зон, индустриальных парков
29 036
768
Управление физической культуры, спорта и туризма области
26 915
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
26 915
14
Обслуживание долга
3 734 142
1
Обслуживание долга
3 734 142
257
Управление финансов области
3 734 142
004
Обслуживание долга местных исполнительных органов
3 592 870
016
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из республиканского бюджета
141 272
15
Трансферты
17 099 691,7
1
Трансферты
17 099 691,7
257
Управление финансов области
17 099 691,7
007
Субвенции
13 570 208
011
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
1 026 025,2
017
Возврат, использованных не по целевому назначению целевых трансфертов
443 532,6
029
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, проведения мероприятий общереспубликанского либо международного значения, а также в целях развития агломераций по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы, а также по поручению Президента Республики Казахстан
1 000 000
053
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
1 059 925,9
III. Чистое бюджетное кредитование
-8 745 650,7
Бюджетные кредиты
22 088 182
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
11 466 895
01
Жилищное хозяйство
11 466 895
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
7 232 079
046
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения
6 555 436
087
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов
676 643
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
4 234 816
009
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на проектирование и (или) строительство жилья

252 204
004
Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шеңберінде іс-шаралар іске асыру
858 227
268
Облыстың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы
29 036
040
Арнайы экономикалық аймақтардың, индустриялық аймақтардың, индустриялық парктердің инфрақұрылымын дамыту
29 036
768
Облыстың дене шынықтыру, спорт және туризм басқармасы
26 915
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
26 915
14
Борышқа қызмет көрсету
3 734 142
1
Борышқа қызмет көрсету
3 734 142
257
Облыстың қаржы басқармасы
3 734 142
004
Жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету
3 592 870
016
Жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
141 272
15
Трансферттер
17 099 691,7
1
Трансферттер
17 099 691,7
257
Облыстың қаржы басқармасы
17 099 691,7
007
Субвенциялар
13 570 208
011
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
1 026 025,2
017
Нысаналы мақсатқа сай пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді қайтару
443 532,6
029
Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттеріне әкімшілік-аумақтық бірліктің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған реттерде, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің өтініштері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасымен жалпы республикалық не халықаралық маңызы бар іс-шаралар өткізілген жағдайларда, сондай-ақ агломерацияларды дамыту мақсатында берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1 000 000
053
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердің сомасын қайтару
1 059 925,9
III. Таза бюджеттік кредит беру
- 8 745 650,7
Бюджеттік кредиттер
22 088 182
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
11 466 895
01
Тұрғын үй шаруашылығы
11 466 895
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
7 232 079
046
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беру
6 555 436
087
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге кредит беру
676 643
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
4 234 816
009
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй жобалауға және салуға кредит беру