О внесении изменений и дополнения в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны"
Решение маслихата города Астаны от 26 июня 2026 года № 437/56-VIII
Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1357-01) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны, утвержденных указанным решением:
подпункт 4) пункта 1 главы 1 изложить в следующей редакции:
"4) Центр социальных выплат – центральный филиал Государственной корпорации "Правительство для граждан" по координации деятельности социального и пенсионного обеспечения;";
подпункт 18) пункта 1 главы 1 исключить;
пункт 3 главы 1 изложить в следующей редакции:
"3. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в год), осуществляется с месяца обращения, гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане.";
пункт 4 главы 1 изложить в следующей редакции:
"4. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Астаны на текущий финансовый год.
Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Астаны" (далее – администратор) переводит в Государственную корпорацию суммы социальной помощи.
Государственная корпорация перечисляет суммы социальной помощи, полученные от администратора по оказанию социальной помощи, на банковские счета получателей социальной помощи.
При исчислении и оказании социальной помощи все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге независимо от суммы тиынов.";
пункт 5 главы 1 исключить;
пункт 7 главы 1 изложить в следующей редакции:
"7. Сведения о категориях получателей социальной помощи формируются администратором на основании запроса в Государственную корпорацию либо иные организации, либо в электронном виде из информационных систем уполномоченного государственного органа.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2026 жылғы 26 маусымдағы № 437/56-VIII шешімі
Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII "Астана қаласының мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және айқындау қағидаларын бекіту туралы" шешіміне осы қаулыға қосымшаға сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Астана қаласының әлеуметтік көмекті көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларында, аталған шешіммен бекітілген:
1-тараудың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Әлеуметтік төлемдер орталығы – әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру қызметін үйлестіру жөніндегі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының орталық филиалы;
1-тараудың 1-тармағының 18) тармақшасы алып тасталсын;
1-тараудың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуметтік көмек біржолғы және (немесе) кезең-кезеңімен (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, ол өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады және Астана қаласында тіркелген әрі тұрақты тұратын азаматтарға ұсынылады."
1 тараудың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік көмекті көрсетуге арналған шығыстарды қаржыландыру Астана қаласының ағымдағы қаржы жылына арналған бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады."
"Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкімші) әлеуметтік көмек сомаларын Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Мемлекеттік корпорация әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі әкімші тарапынан алынған әлеуметтік көмек сомаларын әлеуметтік көмек алушылардың банктік шоттарына аударады.
Әлеуметтік көмекті есептеу және көрсету кезінде тиынмен есептелген барлық сомалар тиын мөлшеріне қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектенуге жатады.";
1-тараудың 5-тармағы алып тасталсын;
1-тараудың 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Әлеуметтік көмек алушылар санаттары туралы мәліметтер әкімші тарапынан Мемлекеттік корпорацияға немесе өзге де ұйымдарға жолданған сұрау салу негізінде, не уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінен электрондық түрде қалыптастырылады."
"9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:"

"9. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы города Астаны;
3) направления получателя на проживание в центры оказания специальных социальных услуг;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
5) выявления сведений об утрате оснований на оказание социальной помощи.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
Подпункт 3) настоящего пункта не распространяется на выплату социальной помощи, назначенной по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 22 настоящих Правил.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, прекращается с даты наступления указанных обстоятельств.";
пункт 10 главы 1 изложить в следующей редакции:
"10. Излишне выплаченные суммы социальной помощи подлежат возврату в добровольном порядке, неправомерно полученные суммы подлежат возврату в добровольном или в судебном порядке.";
подпункт 16) пункта 13 главы 2 изложить в следующей редакции:
"16) граждане (семьи) либо их имущество, пострадавшие вследствие стихийного бедствия;";
подпункт 17) пункта 13 главы 2 изложить в следующей редакции:
"17) граждане (семьи) либо их имущество, пострадавшие вследствие пожара;";
подпункт 18) пункта 13 главы 2 изложить в следующей редакции:
"18) граждане, пострадавшие вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, из числа пенсионеров по возрасту.";
наименование главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок оказания социальной помощи в виде денежной помощи";
пункт 14 главы 3 изложить в следующей редакции:
"14. Единовременная социальная помощь к памятным датам и праздничным дням назначается один раз в календарном году по одному основанию по наибольшей сумме в виде денежных выплат следующим категориям граждан:
в размере 2,5 месячных расчетных показателей (далее – МРП):
8 марта (Международный женский день) – многодетным семьям, многодетным матерям, в том числе являющимся малообеспеченными;
1 мая (День единства народа Казахстана) – детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;
31 мая (День памяти жертв политических репрессий) – жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
29 августа (День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона) – гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне из числа пенсионеров по возрасту, получившим единовременную компенсацию в городе Астане;
1 октября (День пожилых людей) – пенсионерам по возрасту и лицам пенсионного возраста из числа получателей минимального размера пенсии.";
абзац третий пункта 16 главы 3 изложить в следующей редакции:

"9. Әлеуметтік көмек мынадай жағдайларда тоқтатылады:"
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тұрақты тұру үшін Астана қаласынан тыс жерге кеткен;
3) алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің анық еместігі анықталған;
5) әлеуметтік көмек көрсетуге негіз болмай қалғаны туралы мәліметтер анықталған жағдайларда әлеуметтік көмек көрсету тоқтатылады.
1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдайлар туындағаннан кейін келесі айдан бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың 3) тармақшасы осы Қағидалардың 22-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тағайындалған әлеуметтік көмекті төлеуге қолданылмайды.
1-тараудың 10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Артық төленген әлеуметтік көмек сомалары ерікті түрде қайтарылуға жатады, ал заңсыз алынған сомалар ерікті түрде немесе сот тәртібімен қайтарылуға жатады.";
2-тараудың 13-тармағының 16-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) табиғи апат салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар) немесе олардың мүлкі;";
2-тараудың 13-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) өрт салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар) немесе олардың мүлкі;".
2-тараудың 13-тармағы 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен, жасына байланысты зейнетақы алушылар санатындағы азаматтар;".
3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Ақшалай нысанда әлеуметтік көмек көрсету тәртібі";
3-тараудың 14-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Естелік күндер мен мереке күндеріне біржолғы әлеуметтік көмек күнтізбелік жылда бір рет, бір негіз бойынша және ең жоғары сома мөлшерінде ақшалай төлем түрінде келесі азаматтар санаттарына тағайындалады:
2,5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде:
8 наурыз (Халықаралық әйелдер күні) – көпбалалы отбасыларға, көпбалалы аналарға, оның ішінде аз қамтылғандарға;
1 мамыр (Қазақстан халқының бірлігі күні) – жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
31 мамыр (Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні) – саяси қуғын-сүргін құрбандарына, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен, мүгедектігі бар немесе зейнеткерлер болып табылатын адамдарға;
29 тамыз (Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні) – Астана қаласында біржолғы ақшалай өтемақы алған, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтардың ішіндегі жасына байланысты зейнеткерлерге;
1 қазан (Қарттар күні) – жасына байланысты зейнеткерлерге және ең төменгі зейнетақы мөлшерін алушылар санатындағы зейнеткерлік жастағы адамдарға.";
3-тараудың 16-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"26 апреля (День памяти жертв аварии на Чернобыльской атомной электростанции) – ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, из числа лиц, принимавших участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах, лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции, а также лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированные (самостоятельно выехавшие) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии.";
абзац 4 пункта 18 главы 3 изложить в следующей редакции:
"другим лицам (указанным в подпунктах 1), 2), 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах"), ветеранам труда (лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах") – 15 МРП.";
пункт 19 главы 3 исключить;
пункт 20 главы 3 изложить в следующей редакции:
"20. Администратор без истребования заявлений от получателей социальной помощи формирует списки лиц, относящихся к категориям, указанным:
в пунктах 14, 15, 16, 17, 18 настоящих Правил, на основании запроса в Государственную корпорацию либо иные организации, либо в электронном виде из информационных систем уполномоченного государственного органа;
в пункте 39 настоящих Правил, на основании сведений Государственного коммунального казенного предприятия "Центр по профилактике ВИЧ-инфекции" акимата города Астаны (далее – ГККП "Центр по профилактике ВИЧ-инфекции").";
пункт 21 главы 3 изложить в следующей редакции:
"21. Единовременная социальная помощь на газификацию жилого дома производится пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, проживающим в частных жилых домах, подлежащих газификации согласно Плану мероприятий по газификации города Астаны, являющимися его собственниками, либо членами семьи собственника, при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четырех прожиточных минимумов.
Размер социальной помощи определяется исходя из фактических затрат заявителя, связанных с подведением и установкой газового оборудования, но не более 130 МРП.
Для получения социальной помощи заявитель обращается к администратору с заявлением с приложением следующих документов:

"26 сәуір (Чернобыль атом электр станциясындағы авария құрбандарын еске алу күні) – 1986–1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға қатысқан тұлғалар қатарынан Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне теңестірілген жеңілдіктері бар ардагерлерге, Чернобыль атом электр станциясындағы апат салдарынан мүгедектік белгіленген адамдарға, сондай-ақ 1988–1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға қатысушылар қатарынан, оқшаулау және қоныстандыру аймақтарынан Қазақстан Республикасына эвакуацияланған (өз бетінше көшіп келген) адамдарға, оның ішінде эвакуациялау күні ана құрсағында болған балаларға."
3-тараудың 18-тармағының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"басқа да адамдарға ("Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген), еңбек ардагерлеріне ("Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 7-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар) – 15 АЕК;
3-тараудың 19-тармағы алып тасталсын;
3-тараудың 20-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Әкімші әлеуметтік көмек алушылардан өтініштерді талап етпестен, келесі санаттарға жататын адамдардың тізімдерін қалыптастырады:
осы Қағидалардың 14, 15, 16, 17, 18-тармақтарында, Мемлекеттік корпорацияға не өзге ұйымдарға сұрау салу немесе уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінен электрондық түрде алынған мәліметтер негізінде;
осы Қағидалардың 39-тармағында, Астана қаласы әкімдігінің "АИТВ-инфекциясының алдын алу орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының (бұдан әрі – "АИТВ-инфекциясының алдын алу орталығы" МКҚК) мәліметтері негізінде.";
3-тараудың 21-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Астана қаласын газдандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес газдандырылуға жататын жеке тұрғын үйлерде тұратын, олардың меншік иелері болып табылатын немесе меншік иесінің отбасы мүшелері болып табылатын жасына байланысты зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, көпбалалы аналарға және көпбалалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйінің түлектеріне, егер оларда және олардың отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған және жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің төрт еселенген мөлшерінен аспаған жағдайда тұрғын үйді газдандыруға арналған біржолғы әлеуметтік көмек көрсетіледі."
Әлеуметтік көмектің мөлшері өтініш берушінің газ жабдығын тартуға және орнатуға байланысты нақты шығындары негізінде айқындалады, бірақ 130 АЕК-тен аспауы тиіс.
Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші әкімшіге келесі құжаттарды қоса бере отырып өтініш береді:

1) документ, удостоверяющий личность;
2) акт и/или документ, подтверждающий состоявшиеся расходы лица, связанные с подведением и установкой газового оборудования (копии чеков, квитанции, договор на оказание услуг и т.п.);
3) сведения о доходах лица (членов семьи);
4) копия документа, подтверждающего статус (пенсионное удостоверение, справка об инвалидности, свидетельства о рождении детей, постановление либо приказ местного исполнительного органа);
5) справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество на всех членов семьи.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Для получения социальной помощи заявитель обращается к администратору с заявлением с приложением документов, указанных в настоящем пункте Правил.";
заголовок главы 4, заголовки параграфов § 1, § 2, § 3 исключить;
пункт 22 главы 3 изложить в следующей редакции:
"22. Основаниями для отнесения к категории нуждающихся граждан являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
пункт 25 главы 3 изложить в следующей редакции:
"25. При оказании социальной помощи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4) пункта 22 настоящих Правил, администратор в течение 1 (один) рабочего дня направляет документы заявителя (заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам) в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).";
пункт 26 главы 3 изложить в следующей редакции:
"26. Участковая комиссия в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам, согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам, и направляет их администратору.";
пункт 27 главы 3 изложить в следующей редакции:
"27. Администратор в течение 1 (один) рабочего дня производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.";
пункт 28 главы 3 изложить в следующей редакции:

1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) газ жабдығын тартуға және орнатуға байланысты тұлғаның шеккен шығындарын растайтын акт және/немесе құжат (чектердің көшірмелері, түбіртектер, қызмет көрсету шарты және т.б.);
3) тұлғаның (отбасы мүшелерінің) кірістері туралы мәліметтер;
4) мәртебені растайтын құжаттың көшірмесі (зейнеткерлік куәлік, мүгедектік туралы анықтама, балалардың туу туралы куәліктері, жергілікті атқарушы органның қаулысы немесе бұйрығы);
5) отбасының барлық мүшелеріне жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың жоқ (бар) екендігі туралы анықтама.
Құжаттар түпнұсқада және салыстыру үшін көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші осы Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, әкімшіге өтінішпен жүгінеді.";
1, 2, 3-параграфтардың атауы алып тасталсын;
3-тараудың 22-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Мұқтаж азаматтар санатына жатқызу үшін негіздер:
1. табиғи апат салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне зиян келуі;
2. өрт салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның мүлкіне зиян келуі;
3. әлеуметтік маңызы бар аурудың болуы;
4. жан басына шаққандағы орташа табыстың жергілікті өкілді органдар республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста айқындаған шектен аспауы.";
3-тараудың 25-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Осы Қағидалардың 22-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік көмек көрсетілген кезде әкімші 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын (осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтінішті) тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайын тексеру үшін учаскелік комиссияға жолдайды.".
3-тараудың 26-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт жасайды, осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды әзірлейді және оларды әкімшіге жолдайды.";
3-тараудың 27-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Әкімші 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұлғаның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық топтамасын арнайы комиссияның қарауына ұсынады.";
3-тараудың 28-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"28. Специальная комиссия в течение 2 (два) рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.";
пункт 29 главы 3 изложить в следующей редакции:
"29. Администратор в течение 8 (восемь) рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случае, указанном в пункте 24 настоящих Правил, администратор принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня принятия документов от заявителя.";
пункт 30 главы 3 изложить в следующей редакции:
"30. При выявлении оснований для отказа в оказании социальной помощи администратор в срок не позднее трех рабочих дней до принятия решения уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе, а также проведении заслушивания для предоставления возможности выражения позиции по предварительному решению.";
пункт 32 главы 3 изложить в следующей редакции:
"32. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи;
4) получения из информационной системы уполномоченного государственного органа сведений, подтверждающих факты назначения, осуществления выплат, подачи заявления на назначение социальной помощи по данному основанию.";
пункт 33 главы 3 изложить в следующей редакции:
"33. Социальная помощь по основанию причинения ущерба гражданину (семье) либо его имуществу предоставляется в виде денежной выплаты в следующих размерах:
1) пострадавшим вследствие стихийного бедствия – 400 МРП на семью при причинении ущерба жилью, являющемуся единственным;
2) пострадавшим вследствие пожара – 400 МРП на семью при причинении ущерба жилью, являющемуся единственным;

"28. Арнайы комиссия құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған жағдайда әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.";
3-тараудың 29-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Әкімші өтініш берушінің әлеуметтік көмек көрсетуге арналған құжаттары тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы арнайы комиссияның қорытындысы негізінде әлеуметтік көмекті тағайындау немесе оны тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.".
Осы қағидалардың 24-тармағында көрсетілген жағдайда, әкімші өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмекті тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.";
3-тараудың 30-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Әлеуметтік көмекті тағайындаудан бас тарту негіздері анықталған жағдайда, әкімші шешім қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіні алдын ала бас тарту туралы шешім жөнінде, сондай-ақ алдын ала шешімге қатысты өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу туралы хабардар етеді.";
3-тараудың 32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Әлеуметтік көмекті тағайындаудан бас тарту мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) өтініш берушілер ұсынған мәліметтердің анық емес екендігі анықталған кезде;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына зерттеп-қарау жүргізуден бас тартқан, жалтарған жағдайда;
3) адам (отбасы) жан басына шаққандағы орташа табысының әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен асып кеткен жағдайда;
4) уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен осы негіз бойынша әлеуметтік көмектің тағайындалғандығын, төлемдердің жүзеге асырылғандығын, әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш берілгендігін растайтын мәліметтер алынған жағдайда.";
төлемдердің жүзеге асырылғаны, сондай-ақ осы негіз бойынша әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш берілгені туралы әлеуметтік көмектің тағайындалғанын растайтын мәліметтер алынған кезде.";
3-тараудың 33-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтірілу негізі бойынша әлеуметтік көмек мынадай мөлшерлерде ақшалай төлем түрінде көрсетіледі:
1) дүлей зілзаланың салдарынан зардап шеккендерге – жалғыз тұрғын үйіне залал келтірілген жағдайда, бір отбасына 400 АЕК;
2) өрт салдарынан зардап шеккендерге – жалғыз тұрғын үйіне залал келтірілген жағдайда, бір отбасына 400 АЕК;

3) в случае наличия летальных исходов членов семьи вследствие пожара – 150 МРП на погибшего.";
пункт 34 главы 3 изложить в следующей редакции:
"34. Для получения социальной помощи заявитель от себя или от имени семьи представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
3) документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
4) документы, подтверждающие принадлежность утраченного, испорченного жилья заявителю:
для принадлежащего на праве собственности – справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество, и копия правоустанавливающего документа;
для занимаемого на иных законных основаниях – копия документа на право проживания с установленной собственником обязанностью по содержанию жилья;
5) документы, подтверждающие факт смерти члена семьи и родственные отношения с ним – в случае летальных исходов.
При причинении ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.";
в пункте 36 главы 3 слово "трех" заменить словом "четырех";
пункт 38 главы 3 дополнить подпунктом 3) следующей редакции:
"3) документ, подтверждающий факт наличия социально значимого заболевания.";
в абзаце 2 пункта 39 главы 3 слова "Центр по профилактике и борьбе со СПИД" заменить словами "Центр по профилактике ВИЧ-инфекции";";
пункт 40 главы 3 исключить;
пункт 41 главы 3 изложить в следующей редакции:
"41. Единовременная социальная помощь в виде денежной помощи оказывается, по заявлению лиц, освободившихся из мест лишения свободы и стоящих на учете пробации, с представлением справки об освобождении, при обращении не позднее шести месяцев после освобождения, единовременно в размере 15 МРП. Указанная помощь предоставляется однократно в течение жизни при условии обязательного трудоустройства и повторно не назначается.";
пункт 42 главы 3 изложить в следующей редакции:
"42. Сведения о гражданах, страдающих социально значимыми заболеваниями, представляемые согласно пунктам 37, 39 настоящих Правил, не подлежат разглашению сотрудниками администратора.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Социальная помощь по основаниям наличия среднедушевого дохода, не превышающего установленного порога";
пункт 43 главы 4 изложить в следующей редакции:

3) өрт салдарынан отбасы мүшелерінің қаза болу жағдайы орын алған кезде – әрбір қайтыс болған адамға 150 АЕК.";
3-тараудың 34-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзі немесе отбасы атынан әкімшіге келесі құжаттарды қоса бере отырып өтініш береді:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) дүлей зілзаланың салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне келтірілген залал фактісін растайтын құжат;
3) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне келтірілген залал фактісін растайтын құжат;
4) жоғалған, бүлінген тұрғын үйдің өтініш берушіге тиесілі екенін растайтын құжаттар:
меншік құқығында тиесілі тұрғын үй үшін – жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың жоқ (бар) екендігі туралы анықтама және құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
өзге де заңды негіздерде пайдаланылатын тұрғын үй үшін – меншік иесі тарапынан тұрғын үйді күтіп-ұстау міндеті белгіленген тұрғын үйде тұру құқығын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) отбасы мүшесінің қайтыс болу фактісін және онымен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар – адам өлімі болған жағдайда.
Дүлей зілзала немесе өрт салдарынан мүлікке залал келтірілген жағдайда әлеуметтік көмек зардап шеккен мүліктің меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан, мүлік орналасқан жері бойынша көрсетіледі.";
3-тараудың 36-тармақтағы "үш" деген сөз "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тараудың 38-тармағы мынадай редакциядағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) әлеуметтік мәні бар аурудың бар екендігін растайтын құжат.";
3-тараудың 39-тармағының 2-абзацындағы "СПИД-тің алдын алу және оған қарсы күрес орталығы" деген сөздер "АИТВ инфекциясының алдын алу орталығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тараудың 40-тармағы алып тасталсын;
3-тараудың 41-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация есебінде тұрған адамдарға босатылғаны туралы анықтаманы ұсына отырып, босатылғаннан кейін алты айдан кешіктірмей жүгінген жағдайда, өтініші бойынша біржолғы әлеуметтік көмек ақшалай түрде 15 АЕК мөлшерінде бір рет көрсетіледі. Көрсетілген көмек өмірінде бір рет, міндетті түрде жұмысқа орналасу шартымен беріледі және қайта тағайындалмайды.";
3-тараудың 42-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Осы Қағидалардың 37, 39-тармақтарына сәйкес ұсынылатын әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар туралы мәліметтерді әкімшінің қызметкерлері жария етуге жатпайды.";
5-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жан басына шаққандағы орташа табысы белгіленген шектен аспайтын негіздер бойынша әлеуметтік көмек";
4-тараудың 43-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"43. Социальная помощь в виде следующих бесплатных услуг и денежных выплат предоставляется без учета дохода следующим категориям граждан:
1) санаторно-курортное лечение лицам, зарегистрированным в городе Астане не менее трех лет:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" (далее – Закон) (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения) – на бесплатной основе;
пенсионерам по возрасту с 20 % оплатой стоимости путевки (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения);
пенсионерам по возрасту из числа получателей минимального размера пенсии с 15 % оплатой стоимости путевки (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения);
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – на бесплатной основе;
2) возмещение затрат на санаторно-курортное лечение:
лицам, сопровождающим лиц с инвалидностью первой группы, имеющих в индивидуальной программе абилитации и реабилитации мероприятие по предоставлению социальных услуг индивидуального помощника (за исключением лиц с инвалидностью, получивших трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя);
3) лекарственное обеспечение:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
4) социальная помощь на оплату коммунальных услуг лицам, зарегистрированным в городе Астане не менее одного года:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом.";
пункт 44 главы 4 изложить в следующей редакции:

"43. Әлеуметтік көмек келесі тегін көрсетілетін қызметтер және ақшалай төлемдер түрінде табысы есепке алынбастан азаматтардың мынадай санаттарына көрсетіледі:
"1) Астана қаласында кемінде үш жыл тіркелген күннен бастап санаторийлік-курорттық емделу:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысушылар қатарындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына, "Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен ақталған адамдарға (әзірленген абилитация және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеу қызметтері ұсынылған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда) – тегін негізде;
жасына байланысты зейнеткерлерге жолдама құнының 20% төлемімен (әзірленген абилитация және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеу қызметтері ұсынылған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда);
ең төменгі зейнетақы мөлшерін алушылар қатарындағы жасына байланысты зейнеткерлерге жолдама құнының 15% төлемімен (әзірленген абилитация және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емдеу қызметтері ұсынылған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда)."
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО-ның ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусымнан 1945 жылғы 9 мамырға дейін кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген), бірақ Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы жанқиярлық еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО-ның ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдарға – тегін негізде;
2) санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығындарды өтеу:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды алып жүретін, абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасында жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шара көзделген адамдарға (жұмыс берушінің кінәсінен өндірістік жарақат немесе кәсіптік ауру алған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда);
3) дәрілік қамтамасыз ету:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
4) Астана қаласында кемінде бір жыл тіркелген күннен бастап коммуналдық қызметтерге ақы төлеу үшін әлеуметтік көмек:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысушылар қатарындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына, Заңда белгіленген тәртіппен ақталған адамдарға.";
44-тараудың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"44. Для получения социальной помощи заявитель представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) санаторно-курортная карта для социальной помощи в виде санаторно-курортного лечения;
3) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".";
пункт 47 главы 4 исключить;
пункт 48 главы 4 исключить;
пункт 49 главы 4 исключить;
пункт 50 главы 4 изложить в следующей редакции:
"50. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 1) пункта 45 настоящих Правил, путем предоставления направлений-путевок для прохождения санаторно-курортного лечения на базе поставщиков.";
пункт 51 главы 4 изложить в следующей редакции:
"51. Социальная помощь в виде возмещения затрат на санаторно-курортное лечение предоставляется одному лицу, из числа граждан, указанных в подпункте 2) пункта 45 настоящих Правил, на период их нахождения в организации, выбранной через портал социальных услуг, предоставляющей санаторно-курортное лечение, в размере фактических затрат, но не более 55 МРП.";
пункт 52 главы 4 изложить в следующей редакции:
"52. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 1) пункта 43 настоящих Правил, путем предоставления направлений-путевок для прохождения санаторно-курортного лечения на базе поставщиков.
Санаторно-курортное лечение осуществляется в специализированных учреждениях, расположенных на территории Республики Казахстан.
Срок прохождения санаторно-курортного лечения составляет четырнадцать календарных дней.
Право на санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год.
Пенсионерам по возрасту право на санаторно-курортное лечение предоставляется раз в два года.";
пункт 55 главы 4 изложить в следующей редакции:
"55. При неиспользовании направления-путевки по уважительным причинам право на санаторно-курортное лечение по возможности может быть предоставлено в другой период согласно графику заезда.";
пункт 58 главы 4 изложить в следующей редакции:
"58. Социальная помощь на лекарственное обеспечение при амбулаторном лечении заключается в бесплатном предоставлении лекарственных средств, изделий медицинского назначения и предметов гигиены и ухода (далее – лекарственные средства) и оказывается гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 3) пункта 43 настоящих Правил.";
пункт 60 главы 4 изложить в следующей редакции:

"44. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші әкімшіге мынадай құжаттарды қоса бере отырып өтініш ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) санаторийлік-курорттық емделу түріндегі әлеуметтік көмек үшін санаторийлік-курорттық карта;
3) екінші деңгейдегі банктегі немесе "Қазпочта" акционерлік қоғамындағы банктік шот нөмірі туралы мәліметтер.";
4-тараудың 47-тармағы алып тасталсын;
4-тараудың 48-тармағы алып тасталсын;
4-тараудың 49-тармағы алып тасталсын;
4-тараудың 50-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Санаторийлік-курорттық емделуге әлеуметтік көмек осы Қағидалардың 45-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттағы азаматтарға жеткізушілер базасында санаторийлік-курорттық емделуден өту үшін жолдамалар беру арқылы көрсетіледі.";
4-тараудың 51-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Санаторийлік-курорттық емделуге жұмсалған шығындарды өтеу түріндегі әлеуметтік көмек осы Қағидалардың 45-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген азаматтар санатынан бір адамға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы таңдалған, санаторийлік-курорттық ем көрсететін ұйымда болған кезеңіне нақты шығын мөлшерінде, бірақ 55 АЕК-тен аспайтын мөлшерде беріледі.";
4- тараудың 52-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Санаторийлік-курорттық емделуге әлеуметтік көмек осы Қағидалардың 43-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттағы азаматтарға жеткізушілер базасында санаторийлік-курорттық емделуден өту үшін жолдамалар беру арқылы көрсетіледі.
Санаторийлік-курорттық емдеу Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мамандандырылған мекемелерде жүзеге асырылады.
Санаторийлік-курорттық емделу мерзімі 14 (он төрт) күнтізбелік күнді құрайды.
Санаторийлік-курорттық емделуге құқық күнтізбелік жыл ішінде бір реттен артық берілмейді.
Жасына байланысты зейнеткерлерге санаторийлік-курорттық емделуге құқық екі жылда бір рет беріледі.";
4-тараудың 55-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Жолдаманы дәлелді себептермен пайдаланбаған жағдайда, санаторийлік-курорттық емделуге құқық мүмкіндігінше келу кестесіне сәйкес басқа кезеңде берілуі мүмкін.";
4-тараудың 58-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Амбулаториялық емдеу кезінде дәрілік қамтамасыз етуге әлеуметтік көмек дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және гигиена мен күтім заттарын (бұдан әрі – дәрілік заттар) тегін беру түрінде көрсетіледі және осы Қағидалардың 43-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген санаттағы азаматтарға беріледі.";
4-тараудың 60-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"60. Граждане, относящиеся к категориям, указанным в подпункте 3) пункта 43 настоящих Правил, нуждающиеся в лекарственных средствах, обращаются в уполномоченную медицинскую организацию для получения рецепта установленного образца.";
пункт 62 главы 4 изложить в следующей редакции:
"62. Денежные выплаты на оплату коммунальных услуг, содержания жилья, абонентской платы за телефон назначаются гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 4) пункта 43 настоящих Правил.";
пункт 64 главы 4 изложить в следующей редакции:
"64. Денежные выплаты предоставляются в следующих размерах:
ежемесячно:
1) ветеранам Великой Отечественной войны в размере 8 МРП;
2) ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом – 4,5 МРП;
3) другим лицам, из числа вдов воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступивших в повторный брак – 4,4 МРП.";
пункт 66 главы 4 изложить в следующей редакции:
"66. Социальная помощь на оплату очной формы обучения в высших учебных заведениях города предоставляется лицам, которым на момент вступления в силу соответствующих изменений была назначена и предоставляется на оплату обучения в высших учебных заведениях города Астаны, сохраняется право на завершение обучения в соответствующих организациях высшего и (или) послевузовского образования до получения документа об образовании.
Финансирование обучения таких лиц осуществляется на условиях, действовавших на дату назначения социальной помощи, до окончания ими обучения.";
пункты 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76,77, 78,79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 главы 4 исключить.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Астаны Т. Зейнұлқабден

"60. Осы Қағидалардың 43-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген санаттарға жататын және дәрілік заттарға мұқтаж азаматтар белгіленген үлгідегі рецепт алу үшін уәкілетті медициналық ұйымға жүгінеді.";
4-тараудың 62-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге, тұрғын үйді күтіп-ұстауға, телефон үшін абоненттік төлемге арналған ақшалай төлемдер осы Қағидалардың 43-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген санаттағы азаматтарға тағайындалады.";
4-тараудың 64-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Ақшалай төлемдер мынадай мөлшерлерде беріледі:
ай сайын:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 8 АЕК мөлшерінде;
2) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысушылар қатарындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына, Заңда белгіленген тәртіппен ақталған адамдарға – 4,5 АЕК;
3) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің қайта некеге тұрмаған жесірлері қатарындағы өзге адамдарға – 4,4 АЕК.";
4-тараудың 66-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Қаладағы жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқуға ақы төлеуге әлеуметтік көмек осы өзгерістер күшіне енген сәтте Астана қаласының жоғары оқу орындарында оқуға ақы төлеуге әлеуметтік көмек тағайындалған және беріліп жүрген адамдарға тиісті жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім туралы құжат алғанға дейін оқуын аяқтау құқығы сақтала отырып беріледі.
Мұндай адамдардың оқуын қаржыландыру әлеуметтік көмек тағайындалған күнгі шарттар негізінде оқуын аяқтағанға дейін жүзеге асырылады.";
4-тараудың 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94-тармақтары алып тасталсын.
2. Астана қаласының мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және айқындау қағидаларына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар Астана қаласының мәслихатының қарауына жіберілсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының төрағасы Т.Зейнұлқабден