О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 87/10-VIII "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Астаны"
Решение маслихата города Астаны от 26 июня 2026 года № 433/56-VIII
Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 87/10-VIII "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1362-01) следующие изменения:
в Правилах создания, содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Астаны, утвержденных указанным решением:
подпункт 9) пункта 3 изложить в новой редакции:
"9) лесопарковая зона столицы – зона, окружающая территории города и выполняющая защитные, культурно-оздоровительные, рекреационные и туристические функции;";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Учету подлежат все виды зеленых насаждений посредством:
инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений, расположенных в границах города, за исключением зеленых насаждений, произрастающих на территории индивидуального жилого дома, личного подсобного хозяйства, на дачных участках и на участках кладбищ;
заполнения акта приживаемости зеленых насаждений по форме согласно приложению 1 к Правилам;
ведения реестра зеленых насаждений;
разработки дендрологического плана;
на территории лесопарковой зоны столицы допускается инвентаризация лесных культур путем закладки пробных площадей в местах, отражающих общее состояние лесных культур на данном участке и пересчета на них посаженных (посеянных) растений культивируемых пород с последующим пересчетом на один гектар площади.";
пункт 38 изложить в новой редакции:
"38. Вырубка деревьев производится по разрешению уполномоченного органа в соответствии с разрешительными процедурами.";
пункт 57 изложить в новой редакции:
"57. В случае незаконного удаления (вырубки) зеленых насаждений, включенных в Перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2006 года под № 1034, компенсационная посадка осуществляется в стократном размере.";
пункт 58 изложить в новой редакции:
"58. Размер вреда, причиненного растительному миру, предусмотренный базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, утвержденными приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 февраля 2023 года 61 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых №актов № 31997), исчисляется территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа.".

"Астана қаласының аумағында жасыл екпелерді жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 87/10-VIII шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2026 жылғы 26 маусымдағы № 433/56-VIII шешімі
Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Астана қаласының аумағында жасыл екпелерді жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 87/10-VIII шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1362-01 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Астана қаласының аумағында жасыл желектерді құру, күтіп-ұстау және қорғау қағидаларында:
3-тармақтың 9) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"9) астананың орманды-саябақ аймағы – қала аумағын қоршап тұрған және қорғаныс, мәдени-сауықтыру, рекреациялық және туристік функцияларды орындайтын аймақ;";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Жасыл екпелердің барлық түрлері:
қаланың шекарасында орналасқан жасыл екпелерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеу, жеке тұрғын үй, жеке қосалқы шаруашылық аумақтарында, саяжай учаскелерінде және зират учаскелерінде өсетін жасыл желектерді қоспағанда;
Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасыл екпелердің жерсіну актісін толтыру;
жасыл екпелер тізілімін жүргізу;
дендрологиялық жоспарды әзірлеу;
елорданың орманды-саябақ аймағы аумағында осы учаскедегі орман дақылдарының жалпы жай-күйін көрсететін жерлерде сынама алаңдарын салу және оларда егілген (себілген) өсірілетін тұқымды өсімдіктерді қайта санау, соңынан алаңның бір гектарына қайта есептеу арқылы орман дақылдарын түгендеуге жол беріледі.";
38-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"38. Ағаштарды кесуді рұқсат беру рәсімдеріне сәйкес уәкілетті органның рұқсаты бойынша осы жер учаскесіне қызмет көрсететін ұйымдар жүргізеді.";
57-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"57. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 қазандағы № 1034 қаулысымен бекітілген Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тiзбесiне енгізілген жасыл екпелер заңсыз жойылған (кесілген) не олардың құрып кетуіне алып келген бүлінген жағдайда, өтемақылы отырғызу бір жүз еселенген мөлшерде жүзеге асырылады.";
58-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"58. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 23 ақпандағы № 61 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31997 болып тіркелген) бекітілген өсімдіктер дүниесін қорғау, сақтау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзумен келтірілген зиян мөлшерін есептеу үшін базалық мөлшерлемелермен көзделген өсімдіктер дүниесіне келтірілген зиянның мөлшері уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен есептеледі".

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Астаны Т.Зейнұлқабден

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының төрағасы Т. Зейнұлқабден