О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 17 декабря 2025 года № 43-1
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Чингирлауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объҰмах:
1) доходы – 3 135 188 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1 893 413 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 16 534 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 200 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 219 041 тысяча тенге;
2) затраты – 2 873 119 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 162 187 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 162 187 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 99 882 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 99 282 тысячи тенге:
поступление займов – 162 187 тысяч тенге;
погашение займов – 262 069 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" и согласно пунктам 4, 5, 6 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статьи 3, 4, 7, 9, 13 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026 - 2028 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 162 187 тысяч тенге:
бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов – 162 187 тысяч тенге;
5. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета в общей сумме 287 219 тысяч тенге:
на гарантированный социальный пакет детям – 1 049 тысяч тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 7 355 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 71 205 тысяч тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 207 610 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 217 желтоқсандағы № 43-1 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабы 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Шыңғырлау аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 135 188 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 893 413 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 16 534 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 200 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 219 041 мың теңге;
2) шығындар – 2 873 119 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 162 187 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 162 187 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 99 882 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 99 882 мың теңге:
қарыздар түсімі – 162 187 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 262 069 мың теңге;
бюджет қаражатын пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына және осы шешімнің 4, 5, 6-тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 3, 4, 7, 9, 13 – баптары қаперге және басшылыққа алынсын.
4. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін нысаналы кредиттердің жалпы сомасы 162 187 мың теңге ескерілсін:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 162 187 мың теңге;
5. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 287 219 мың теңге ескерілсін:
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 1 049 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге – 7 355 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарға құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 71 205 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын жайын сатып алу – 207 610 мың теңге;

6. Установить на 2026 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет в размере 100 процентов;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет в размере 100 процентов.
7. Установить на 2026 год размер субвенций, передаваемый из областного бюджета в районный бюджет в общей сумме 931 822 тысяч тенге.
8. Установить на 2026 год размер субвенций, передаваемый из районного бюджета в сельские бюджеты в общей сумме 302 556 тысяч тенге:
Акбулакский сельский округ – 47 134 тысячи тенге;
Актауский сельский округ – 32 545 тысяч тенге;
Акшатский сельский округ – 50 375 тысяч тенге;
Алмазненский сельский округ – 33 504 тысячи тенге;
Ардакский сельский округ – 46 959 тысяч тенге;
Ашысайский сельский округ – 50 386 тысяч тенге;
Карагашский сельский округ – 41 653 тысячи тенге;
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в размере 62 265 тысяч тенге:

6. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2026 жылдың кірістер бөлу нормативі, келесі ішкі сыныбы кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100 пайыз мөлшерінде енгізіледі;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100 пайыз мөлшерінде енгізіледі.
7. Аудандық бюджетте 2026 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін субвенциясы жалпы сомасы 931 822 мың теңге көлемінде белгіленсін.
8. Ауылдық бюджеттерге 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен берілетін субвенциясы жалпы сомасы 302 556 мың теңге көлемінде белгіленсін:
Ақбұлақ ауылдық округі – 47 134 мың теңге;
Ақтау ауылдық округі – 32 545 мың теңге;
Ақшат ауылдық округі – 50 375 мың теңге;
Алмаз ауылдық округі – 33 504 мың теңге;
Ардақ ауылдық округі – 45 921 мың теңге;
Ашысай ауылдық округі – 46 959 мың теңге;
Қарағаш ауылдық округі – 41 653 мың теңге;
9. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 62 265 мың теңге көлемінде бекітілсін:

чрезвычайный резерв местного исполнительного органа района для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории района – 10 000 тысяч тенге;
резерв местного исполнительного органа района на неотложные затраты – 52 265 тысяч тенге;
10. На 31 декабря 2026 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 2 674 451 тысяча тенге.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата С. Тургалиев
Приложение 1 к решению
Чингирлауского районного
маслихата от 17 декабря
2025 года № 43-1
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының төтенше резерві – 10 000 мың теңге;
шұғыл шығындарға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві – 52 265 мың теңге;
10. Ауданның жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2026 жылдың 31 желтоқсанына 2 674 451 мың теңгені құрайды.
11. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С. Тұрғалиев
Шыңғырлау аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
17 желтоқсандағы № 43-1
шешіміне 1- қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

71 350
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
81 290
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
81 290
02
Оборона
39 666
1
Военные нужды
5 437
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 437
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
5 437
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
34 229
122
Аппарат акима района (города областного значения)
34 229
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
8 136
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
26 093
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
844
6
Уголовно-исполнительная система
844
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
844
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
844
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
337 780
1
Социальное обеспечение
10 527
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
10 527
005
Государственная адресная социальная помощь
10 527
2
Социальная помощь
191 253
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
191 253
006
Оказание жилищной помощи
15 363
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
20 000
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 039
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
71 451
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
83 400
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
136 000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
136 000
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

71 350
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
81 290
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
81 290
02
Қорғаныс
39 666
1
Әскери мұқтаждар
5 437
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 437
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
5 437
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
34 229
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
34 229
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
8 136
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
26 093
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
844
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
844
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
844
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
844
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
337 780
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
10 527
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
10 527
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
10 527
2
Әлеуметтiк көмек
191 253
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
191 253
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
15 363
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
20 000
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 039
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
71 451
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
83 400
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
136 000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
136 000
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

141 474
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
99 033
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
44 901
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
54 132
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
42 441
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
42 441
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
85 824
6
Земельные отношения
39 305
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
39 305
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
39 305
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
46 519
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
46 519
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
46 519
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
54 182
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
54 182
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
54 182
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
54 182
12
Транспорт и коммуникации
2 423 828
1
Автомобильный транспорт
2 412 192
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 412 192
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
77 582
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
2 334 610
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
11 636
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
11 636
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
11 636
13
Прочие
65 797
9
Прочие
65 797
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)

141 474
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
99 033
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 901
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
54 132
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
42 441
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42 441
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
85 824
6
Жер қатынастары
39 305
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
39 305
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39 305
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
46 519
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
46 519
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
46 519
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
54 182
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
54 182
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
54 182
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
54 182
12
Көлік және коммуникация
2 423 828
1
Автомобиль көлігі
2 412 192
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 412 192
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
77 582
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
2 334 610
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
11 636
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
11 636
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
11 636
13
Басқалар
65 797
9
Басқалар
65 797
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі