О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2025 года № 29-2
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Теректинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 280 731 тысяча тенге:
налоговые поступления – 4 766 432 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 75 000 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 26 500 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 412 799 тысяч тенге;
2) затраты – 6 104 685 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -54 489 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 139 903 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 194 392 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -769 465 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 769 465 тысяч тенге:
поступление займов – 1 834 454 тысячи тенге;
погашение займов – 1 064 989 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2025 года "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" и согласно пунктов 3, 4, 5, 6, 7 настоящего решения.
3. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета:
из республиканского бюджета в общей сумме 139 903 тысячи тенге:
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов – 139 903 тысячи тенге;
из областного бюджета в общей сумме 2 107 350 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи - 71 552 тысячи тенге;
на гарантированный социальный пакет - 12 775 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан - 120 862 тысячи тенге;
на приобретение жилья для социально-уязвимых слоев населения – 207 610 тысяч тенге;
на строительство семи трехэтажных многоквартирных жилых домов с нежилыми помещениями на первом этаже и шести четырехэтажных многоквартирных жилых домов из сборно-монолитного каркаса (без наружных инженерных сетей и благоустройства) в селе Подстепное Теректинского района Западно-Казахстанской области – 1 694 551 тысяча тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 29-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Теректі аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 280 731 мың теңге:
салықтық түсімдер – 4 766 432 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 75 000 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 26 500 мың теңге;
трансферттер түсімі – 412 799 мың теңге;
2) шығындар – 6 104 685 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -54 489 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 139 903 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 194 392 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -769 465 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 769 465 мың теңге:
қарыздар түсімі – 1 834 454 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 064 989 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 10 желтоқсандағы "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешемнің 3, 4, 5, 6, 7 тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің түсуі ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 139 903 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредит беруге – 139 903 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 2 107 350 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 71 552 мың теңге;
кепілдік берілген әлеуметтік топтамаға – 12 775 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 120 862 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін тұрғын үй сатып алуға – 207 610 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Теректі ауданы Подстепный ауылында бірінші қабатында тұрғын емес үй-жайлары бар жеті үш қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер және төрт қабатты алты құрастырмалы монолитті қаңқадан (сыртқы желілерсіз және абаттандырусыз) тұрғын үйлердің құрылысына – 1 694 551 мың теңге;

4. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 194 392 тысячи тенге.
5. Установить на 2026 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местного бюджета, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог зачисляется в районный бюджет 100%;
2) социальный налог зачисляется в районный бюджет 100%.
6. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
7. Установить объемы субвенции в общей сумме 799 932 тысячи тенге, передаваемой из районного бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2026 год, в том числе:
Акжаикский сельский округ – 74 844 тысячи тенге;
Аксогумский сельский округ – 50 795 тысяч тенге;
Аксуатский сельский округ – 25 588 тысяч тенге;
Анкатинский сельский округ – 53 185 тысяч тенге;
Богдановский сельский округ – 60 601 тысяча тенге;
Долинский сельский округ – 69 310 тысяч тенге;
сельский округ Құмақсай – 48 872 тысячи тенге;
Подстепновский сельский округ – 18 209 тысяч тенге;
Покатиловский сельский округ – 47 815 тысяч тенге;
Приреченский сельский округ – 55 401 тысяча тенге;
Узункольский сельский округ – 51 398 тысяч тенге;
сельский округ Теректі – 64 088 тысяч тенге;
Чаганский сельский округ – 60 164 тысячи тенге;
Шагатайский сельский округ – 62 456 тысяч тенге;
Шалкарский сельский округ – 57 206 тысяч тенге.
8. Бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в районный бюджет на 2026 год не предусматриваются.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в размере 102 000 тысяч тенге.

4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 194 392 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2026 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% есепке алынады.
6. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенция көлемі 799 932 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Ақжайық ауылдық округі – 74 844 мың теңге;
Ақсоғым ауылдық округі – 50 795 мың теңге;
Ақсуат ауылдық округі – 25 588 мың теңге;
Аңқаты ауылдық округі – 53 185 мың теңге;
Богдановка ауылдық округі – 60 601 мың теңге;
Долин ауылдық округі – 69 310 мың теңге;
Құмақсай ауылдық округі – 48 872 мың теңге;
Подстепный ауылдық округі – 18 209 мың теңге;
Покатиловка ауылдық округі – 47 815 мың теңге;
Приречный ауылдық округі – 55 401 мың теңге;
Ұзынкөл ауылдық округі – 51 398 мың теңге;
Теректі ауылдық округі – 64 088 мың теңге;
Шаған ауылдық округі – 60 164 мың теңге.
Шағатай ауылдық округі – 62 456 мың теңге;
Шалқар ауылдық округі – 57 206 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды.
9. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 102 000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

10. Поручить постоянным комиссиям Теректинского районного маслихата ежеквартально заслушивать отчеты администраторов бюджетных программ.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Теректинского
районного маслихата
А. Нургалиев
Приложение 1 к решению
Теректинского районного
маслихата от 23 декабря 2025
года № 29-2
Бюджет Теректинского района на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

10. Теректі аудандық мәслихатының тұрақты комиссияларына әр тоқсан сайын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есебін тыңдау жүктелсін.
11. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Теректі аудандық мәслихатының төрағасы А. Нургалиев
Теректі аудандық мәслихатының
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 29-2 шешіміне 1-қосымша
Теректі ауданының 2026 жылға арналған бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

60 900
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
609 146
1
Социальное обеспечение
113 758
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
113 758
005
Государственная адресная социальная помощь
113 758
2
Социальная помощь
401 926
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
401 926
002
Программа занятости
0
006
Оказание жилищной помощи
2 834
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
71 667
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 173
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
141 085
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
155 836
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
0
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
27 331
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
93 462
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
93 462
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
65 578
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 478
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
3 260
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
23 146
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0

60 900
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
609 146
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
113 758
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
113 758
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
113 758
2
Әлеуметтiк көмек
401 926
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
401 926
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 834
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
71 667
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 173
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
141 085
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
155 836
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
0
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
27 331
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
93 462
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
93 462
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
65 578
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 478
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
3 260
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
23 146
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0

456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
35 825
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
35 825
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
375 896
006
Функционирование районных (городских) библиотек
374 481
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 415
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
181 829
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
147 624
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
47 324
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
100 300
006
Капитальные расходы государственного органа
0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
34 205
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
34 205
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
128 783
6
Земельные отношения
37 323
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
37 323
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
37 323
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
0
007
Капитальные расходы государственного органа
0
10
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
91 460
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
91 460
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
91 460
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
42 877
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
42 877
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
42 877
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)

456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
35 825
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
35 825
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
375 896
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс істеуі
374 481
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 415
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
181 829
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
147 624
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
47 324
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
100 300
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
34 205
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 205
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
128 783
6
Жер қатынастары
37 323
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
37 323
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37 323
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
0
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
10
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
91 460
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
91 460
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
91 460
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
42 877
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
42 877
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
42 877
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер