О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2025 года № 29-2
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Теректинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 280 731 тысяча тенге:
налоговые поступления – 4 766 432 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 75 000 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 26 500 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 412 799 тысяч тенге;
2) затраты – 6 890 807 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -37 025 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 157 367 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 194 392 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 573 051 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 573 051 тысяча тенге:
поступление займов – 1 834 454 тысячи тенге;
погашение займов – 1 064 989 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 803 586 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 06.03.2026 № 30-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2025 года "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" и согласно пунктов 3, 4, 5, 6, 7 настоящего решения.
3. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета:
из республиканского бюджета в общей сумме 139 903 тысячи тенге:
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов – 139 903 тысячи тенге;
из областного бюджета в общей сумме 2 107 350 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи - 71 552 тысячи тенге;
на гарантированный социальный пакет - 12 775 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан - 120 862 тысячи тенге;
на приобретение жилья для социально-уязвимых слоев населения – 207 610 тысяч тенге;
на строительство семи трехэтажных многоквартирных жилых домов с нежилыми помещениями на первом этаже и шести четырехэтажных многоквартирных жилых домов из сборно-монолитного каркаса (без наружных инженерных сетей и благоустройства) в селе Подстепное Теректинского района Западно-Казахстанской области – 1 694 551 тысяча тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 29-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Теректі аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 280 731 мың теңге:
салықтық түсімдер – 4 766 432 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 75 000 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 26 500 мың теңге;
трансферттер түсімі – 412 799 мың теңге;
2) шығындар – 6 890 807 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -37 025 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 157 367 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 194 392 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 573 051 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 573 051 мың теңге:
қарыздар түсімі – 1 834 454 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 064 989 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 803 586 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 06.03.2026 № 30-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 10 желтоқсандағы "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешемнің 3, 4, 5, 6, 7 тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің түсуі ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 139 903 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредит беруге – 139 903 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 2 107 350 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 71 552 мың теңге;
кепілдік берілген әлеуметтік топтамаға – 12 775 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 120 862 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін тұрғын үй сатып алуға – 207 610 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Теректі ауданы Подстепный ауылында бірінші қабатында тұрғын емес үй-жайлары бар жеті үш қабатты көппәтерлі тұрғын үйлер және төрт қабатты алты құрастырмалы монолитті қаңқадан (сыртқы желілерсіз және абаттандырусыз) тұрғын үйлердің құрылысына – 1 694 551 мың теңге;

4. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 194 392 тысячи тенге.
5. Установить на 2026 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местного бюджета, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог зачисляется в районный бюджет 100%;
2) социальный налог зачисляется в районный бюджет 100%.
6. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
7. Установить объемы субвенции в общей сумме 799 932 тысячи тенге, передаваемой из районного бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2026 год, в том числе:
Акжаикский сельский округ – 74 844 тысячи тенге;
Аксогумский сельский округ – 50 795 тысяч тенге;
Аксуатский сельский округ – 25 588 тысяч тенге;
Анкатинский сельский округ – 53 185 тысяч тенге;
Богдановский сельский округ – 60 601 тысяча тенге;
Долинский сельский округ – 69 310 тысяч тенге;
сельский округ Құмақсай – 48 872 тысячи тенге;
Подстепновский сельский округ – 18 209 тысяч тенге;
Покатиловский сельский округ – 47 815 тысяч тенге;
Приреченский сельский округ – 55 401 тысяча тенге;
Узункольский сельский округ – 51 398 тысяч тенге;
сельский округ Теректі – 64 088 тысяч тенге;
Чаганский сельский округ – 60 164 тысячи тенге;
Шагатайский сельский округ – 62 456 тысяч тенге;
Шалкарский сельский округ – 57 206 тысяч тенге.
8. Бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в районный бюджет на 2026 год не предусматриваются.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в размере 102 000 тысяч тенге.
10. Поручить постоянным комиссиям Теректинского районного маслихата ежеквартально заслушивать отчеты администраторов бюджетных программ.

4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 194 392 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2026 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% есепке алынады.
6. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенция көлемі 799 932 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Ақжайық ауылдық округі – 74 844 мың теңге;
Ақсоғым ауылдық округі – 50 795 мың теңге;
Ақсуат ауылдық округі – 25 588 мың теңге;
Аңқаты ауылдық округі – 53 185 мың теңге;
Богдановка ауылдық округі – 60 601 мың теңге;
Долин ауылдық округі – 69 310 мың теңге;
Құмақсай ауылдық округі – 48 872 мың теңге;
Подстепный ауылдық округі – 18 209 мың теңге;
Покатиловка ауылдық округі – 47 815 мың теңге;
Приречный ауылдық округі – 55 401 мың теңге;
Ұзынкөл ауылдық округі – 51 398 мың теңге;
Теректі ауылдық округі – 64 088 мың теңге;
Шаған ауылдық округі – 60 164 мың теңге.
Шағатай ауылдық округі – 62 456 мың теңге;
Шалқар ауылдық округі – 57 206 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды.
9. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 102 000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
10. Теректі аудандық мәслихатының тұрақты комиссияларына әр тоқсан сайын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есебін тыңдау жүктелсін.

11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Теректинского
районного маслихата
А. Нургалиев
Приложение 1 к решению
Теректинского районного
маслихата от 23 декабря 2025
года № 29-2
Бюджет Теректинского района на 2026 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 06.03.2026 № 30-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

11. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Теректі аудандық мәслихатының төрағасы А. Нургалиев
Теректі аудандық мәслихатының
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 29-2 шешіміне 1-қосымша
Теректі ауданының 2026 жылға арналған бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 06.03.2026 № 30-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

34 119
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
372 806
006
Функционирование районных (городских) библиотек
371 459
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 347
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
178 604
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
144 852
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
46 099
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
98 753
006
Капитальные расходы государственного органа
0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
33 752
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
33 752
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
123 704
6
Земельные отношения
36 604
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
36 604
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
36 604
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
0
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
0
007
Капитальные расходы государственного органа
0
10
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
87 100
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
87 100
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
87 100
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
42 357
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
42 357
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
42 357
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)

34 119
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
372 806
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс істеуі
371 459
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 347
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
178 604
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
144 852
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
46 099
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
98 753
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
33 752
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33 752
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
123 704
6
Жер қатынастары
36 604
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
36 604
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36 604
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
0
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
0
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
10
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
87 100
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
87 100
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
87 100
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
42 357
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
42 357
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
42 357
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер