О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22 декабря 2025 года № 41-2
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 664 352 тысячи тенге:
налоговые поступления – 3 259 436 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 14 000 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5 000 тысяч тенге;
специальные поступление – 0 теңге;
поступления трансфертов – 385 916 тысяч тенге;
2) затраты – 3 229 978 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 161 837 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 246 525 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 84 688 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 272 537 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 272 537 тысяч тенге;
поступление займов – 246 525 тысяч тенге;
погашение займов – 560 381 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 41 320 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 18.02.2026 № 43-5 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые областные трансферты и кредиты на общую сумму 610 582 тысяч тенге. В том числе:
1) трансферты из областного бюджета – 364 057 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 52 247 тысяч тенге;
гарантированный социальный пакет для детей – 7 437 тысяч тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 96 763 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда социально уязвимым слоям населения – 207 610 тысяч тенге;
2) бюджетные кредиты – 246 525 тысяч тенге:

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 41-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 664 352 мың теңге:
салықтық түсімдер – 3 259 436 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 14 000 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5 000 мың теңге;
арнаулы түсімдер - 0 теңге;
трансферттер түсімі – 385 916 мың теңге;
2) шығындар – 3 229 978 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 161 837 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 246 525 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 84 688 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 272 537 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) - 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 272 537 мың теңге;
қарыздар түсімі – 246 525 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 560 381 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 41 320 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 18.02.2026 № 43-5 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылды.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке бөлінетін нысаналы облыстық трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 610 582 мың теңге көлемінде қарастырылсын. Соның ішінде:
1)облыстық бюджет қаржысы – 364 057 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 52 247 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 7 437 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 96 763 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғынжайын сатып алуға – 207 610 мың теңге;
2) бюджеттік кредиттер – 246 525 мың теңге:

на реализацию мер социальной поддержки специалистов – 246 525 тысяч тенге;
4. Установить на 2026 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог – 100 %;
2) социальный налог – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере 69 000 тысяча тенге.
7. На 31 декабря 2026 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 30 000 тысяч тенге.

Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін – 246 525 мың теңге;
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2026 жылға кірістер бөлу нормативі келесі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы – 100 %;
2) әлеуметтік салық – 100 %.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2026 жылға арналған аудандық жергілікті атқарушы органының резерві 69 000 мың теңге көлемінде бекітілсін.
7. Аудандық жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2026 жылдың 31 желтоқсанына 30 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.

8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год предоставление подъемного пособия и социальной поддержки для приобретения или строительства жилья специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты Сырымского района в 2026 году:
1) подъемное пособие в сумме, равной стократному месячному расчетному показателю;

8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте Сырым ауданының ауылдық елді мекендеріне 2026 жылы ауылдық елді мекендеріне жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне:
1) бір жүз еселік айлық есептік көрсеткішке тең сомада көтерме жәрдемақы;

2) социальная поддержка для приобретения или строительства жилья – бюджетный кредит для специалистов, прибывших:
в сельские населенные пункты, являющиеся административными центрами района в сумме, не превышающей две тысячи пятисоткратного размера месячного расчетного показателя;
в сельские населенные пункты в сумме, не превышающей две тысячи кратного размера месячного расчетного показателя.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Ш. Дуйсенгалиева
приложение к решению
Сырымского районного

2) тұрғын үй сатып алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау – бюджеттік кредит:
ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомада;
ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспайтын сомада айқындалсын.
8. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Ш. Дуйсенгалиева
Сырым аудандық мәслихатының