О районном бюджете Каратобинского района на 2026-2028 годы
Решение Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2025 года № 35-3
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 964 963 тысячи тенге:
налоговые поступления – 2 123 701 тысяча тенге;
неналоговые поступления – 13 568 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 11 550 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 816 144 тысячи тенге;
2) затраты – 3 595 601,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 82 709,5 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 162 479,5 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 79 770 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 713 348 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 713 348 тысяч тенге;
поступление займов – 457 325 тысяч тенге;
погашение займов – 206 622 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 462 645 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 19.06.2026 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" и пунктом 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета:
1) из республиканского бюджета в общей сумме – 160 025 тысяч тенге:
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов – 160 025 тысяч тенге.
2) из областного бюджета в общей сумме – 640 627 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 21 792 тысячи тенге;
на гарантированный социальный пакет – 4 523 тысячи тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 89 299 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения– 220 308 тысяч тенге;

Қаратөбе ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 35-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2 964 963 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 123 701 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 13 568 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 11 550 мың теңге;
трансферттер түсімі – 816 144 теңге;
2) шығындар – 3 595 601,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 82 709,5 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 162 479,5 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 79 770 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 713 348 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 713 348 мың теңге;
қарыздар түсімі – 457 325 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 206 622 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 462 645 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 19.06.2026 № 41-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңы қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің түсуі ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен жалпы сомасы – 160 025 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредит беруге – 160 025 мың теңге.
2) облыстық бюджеттен жалпы сомасы – 640 627 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 21 792 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 4 523 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сапасын жақсартуға – 89 299 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй сатып алуға – 220 308 мың теңге;

на приобретение арендных квартир социально уязвимым слоям населения в очередях местных исполнительных органов – 297 300 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов – 5 000 тысяч тенге;
на организацию отлова и уничтожения бродячих собак и кошек – 1 080 тысяч тенге;
на временное содержание безнадзорных и бродячих животных – 437,5 тысяч тенге;
на идентификацию безнадзорных и бродячих животных – 125 тысяч тенге;
на вакцинацию и стерилизацию бродячих животных – 762,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 19.06.2026 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Установить на 2026 год норматив распределения доходов для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет 100%;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет 100%.
6. Установить на 2026 год размеры субвенции передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 472 817 тысяч тенге.
7. Установить, что бюджетные изъятия из районного бюджета в областной бюджет на 2026 год не предусматриваются.

жергілікті атқарушы органдар кезегіндегі халықтың әлеуметтік осал топтарына жалдамалы пәтерлерді сатып алуға – 297 300 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 5 000 мың теңге;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыруға – 1 080 мың теңге;
қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды уақытша ұстауға – 437,5 мың теңге;
қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды сәйкестендіруге - 125 мың теңге;
қаңғыбас жануарларды егу және зарарсыздандыруға – 762,5 мың теңге.
Ескерту. 4 тармаққа өзгерістер енгізілді - Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 19.06.2026 № 41-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2026 жылдың кірістерін бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% есепке алынады.
6. 2026 жылы облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 472 817 мың теңге сомасында белгіленсін.
7. 2026 жылы аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.

8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в размере 45 000 тысяч тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Н. Мендешов
Приложение 1 к решению
Каратобинского районного
маслихата от 25 декабря 2025
года № 35-3
Районный бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 19.06.2026 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма,
тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

8. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 45 000 мың теңге көлемінде бекітілсін.
9. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н. Мендешов
Қаратөбе аудандық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 35-3 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 19.06.2026 № 41-1 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы,
мың
теңге
Сыныбы
Кішi сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

2219
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
48000
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2261
6
Уголовно-исполнительная система
1103
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1103
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
1103
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
1158
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1158
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
1158
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
381644
1
Социальное обеспечение
41196
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
41196
005
Государственная адресная социальная помощь
41196
2
Социальная помощь
289040
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
289040
006
Оказание жилищной помощи
1771
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
75433
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3087
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
76485
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
110459
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
21805
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
51408
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
51408
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
32376
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2362
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
2183
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях

2219
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
48000
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2261
6
Қылмыстық –атқару жүйесі
1103
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1103
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
1103
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
1158
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1158
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
1158
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
381644
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
41196
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
41196
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
41196
2
Әлеуметтiк көмек
289040
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
289040
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1771
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
75433
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3087
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
76485
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
110459
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
21805
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
51408
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
51408
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32376
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2362
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
2183
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру