О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Жангалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 29 декабря 2025 года № 34-1
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Жангалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 155 330 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2 216 137 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 25000 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 904 193 тысячи тенге;
2) затраты – 2 869 913 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 69 457 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 168 675 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 99 218 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 215 960 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -215 960 тысяч тенге:
поступление займов – 168 675 тысяч тенге;
погашение займов – 384 635 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2026-2028 годы".
3. Установить на 2026 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) Индивидуальный подоходный налог зачисляется в районный бюджет - 100%.
2) Социальный налог зачисляется в районный бюджет - 100%.
4. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
5. Установить в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных изъятий из районного значения, села, поселка сельского округа в районный бюджет в общей сумме 131 799 тысяч тенге, в том числе:
Жангалинскому сельскому округу – 131 799 тысяч тенге.
6. Учесть в бюджетах сельских округов на 2026 год размеры поступления субвенции, передаваемых из районного бюджета на сумму 212 706 тысяч тенге в том числе:
Жанаказанский сельский округ – 27 539 тысяч тенге;
Жанажолский сельский округ – 28 104 тысячи тенге;
Мастексайский сельский округ – 28 622 тысячи тенге;
Копжасарский сельский округ – 26 722 тысячи тенге;
С. Мендешевский сельский округ – 22 468 тысяч тенге;
Кызылобинский сельский округ– 23 581 тысяча тенге;
Пятимарский сельский округ – 35 761 тысяча тенге;
Брликский сельский округ – 19 909 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Жаңақала аудандық мәслихатының 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 34-1 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Жаңақала аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 155 330 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 216 137 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 25 000 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 10 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 904 193 мың теңге;
2) шығындар – 2 869 913 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 69 457 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 168 675 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 99 218 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 215 960 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -215 960 мың теңге:
қарыздар түсімі – 168 675 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 384 635 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес қалыптастырылады.
3. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2026 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) Жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
2) Әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады.
4. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке аудан маңызы бар қала,ауыл,кент,ауылдық округ бюджеттен жалпы сомасы 131 779 мың теңге бюджеттік алып қою болып белгіленсін, соның ішінде:
Жаңақала ауылдық округі– 131 799,0 мың теңге.
6. 2026 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар түсімдерінің жалпы сомасы 212 706,0 мың теңге болып белгіленсін,оның ішінде:
Жаңақазан ауылдық округі– 27 539,0 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округі– 28 104,0 мың теңге;
Мастексай ауылдық округі– 28 622,0 мың теңге;
Копжасар ауылдық округі– 26 722,0 мың теңге;
С.Мендешев ауылдық округі– 22 468,0 мың теңге;
Қызылоба ауылдық округі– 23 581,0 мың теңге;
Пятимар ауылдық округі– 35 761,0 мың теңге;
Бірлік ауылдық округі – 19 909,0 мың теңге;

456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
23 000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
23 000
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
230 885
006
Функционирование районных (городских) библиотек
230 885
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
143 222
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
108 463
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
32 035
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
76 428
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
34 759
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
34 759
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
102 537
6
Земельные отношения
29 287
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
29 287
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
29 287
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
73 250
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
73 250
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
73 250
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
38 066
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
38 066
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
38 066
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
38 066
12
Транспорт и коммуникации
52 000
1
Автомобильный транспорт
30 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
30 000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
30 000
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
22 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
23 000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
23 000
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
230 885
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
230 885
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
143 222
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
108 463
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32 035
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
76 428
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
34 759
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 759
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
102 537
6
Жер қатынастары
29 287
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
29 287
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29 287
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
73 250
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
73 250
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
73 250
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
38 066
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
38 066
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
38 066
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
38 066
12
Көлiк және коммуникация
52 000
1
Автомобиль көлiгi
30 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
30 000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
30 000
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
22 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
42 366
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
42 366
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
116 540
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
43 822
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
72 718
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
53 743
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
53 743
02
Оборона
10 000
1
Военные нужды
5 000
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 000
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
5 000
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
5 000
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 000
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5 000
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2 000
6
Уголовно-исполнительная система
2 000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 000
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
2 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
304 725
1
Социальное обеспечение
11 000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
11 000
005
Государственная адресная социальная помощь
11 000
2
Социальная помощь
230 981
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
230 981
006
Оказание жилищной помощи
5 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
65 081
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 925
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
116 982
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
42 366
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42 366
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
116 540
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43 822
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
72 718
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
53 743
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 743
02
Қорғаныс
10 000
1
Әскери мұқтаждар
5 000
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 000
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
5 000
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
5 000
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 000
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5 000
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2 000
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
2 000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 000
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
2 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
310 725
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
11 000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
11 000
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
11 000
2
Әлеуметтік көмек
230 981
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
303 699
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
5 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
65 081
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 925
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
116 982
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету