О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24 декабря 2025 года № 37-1
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Акжаикский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 211 219 тысяч тенге:
налоговые поступления – 3 663 101 тысяча тенге;
неналоговые поступления – 73 350 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5 500 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 469 268 тысяч тенге;
2) затраты – 4 490 880 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 128 760 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 337 350 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 208 590 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 591 579 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 591 579 тысяч тенге;
поступление займов – 337 350 тысяч тенге;
погашение займов – 928 929 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, проектом Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 15 декабря 2025 года № 22-1 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы".
3. Принять к сведению и руководству проекта Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" и решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 15 декабря 2025 года № 22-1 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы".
4. Установить на 2026 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местного бюджета, по следующим подклассам доходов:
1) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах: 100%.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год, в том числе:
Целевые трансферты общего характера:

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 37-1 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Ақжайық аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 -қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 211 219 мың теңге:
салықтық түсімдер – 3 663 101 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 73 350 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5 500 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 469 268 мың теңге;
2) шығындар – 4 490 880 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 128 760 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 337 350 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 208 590 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 591 579 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 591 579 мың теңге;
қарыздар түсімі – 337 350 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 928 929 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заң жобасына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-1 "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заң жобасы және Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-1 "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімі қатерге және басшылыққа алынсын.
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2026 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады: 100%.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ескерілсін, оның ішінде:
Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер:

- Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в РК – 26 563 тысячи тенге;
- Повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 7 162 тысячи тенге.
Нецелевые трансферты общего характера:
- Содержание вновь вводимых объектов – 25 202 тысячи тенге;
- Увеличение заработной платы низовым категориям должностей государственных служащих – 119 192 тысячи тенге.
Целевые текущие трансферты, предусмотренные из областного бюджета в районный бюджет на 2026 год, в том числе:
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам:
- Государственная адресная социальная помощь – 46 884 тысячи тенге;
- Гарантированный социальный пакет – 7 392 тысячи тенге;
- На обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 112 461 тысяча тенге;
- Приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 207 610 тысяч тенге.
Целевой трансферт развития, предусмотренный в бюджет района на 2026 год, в том числе:
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам:
Строительство дома культуры на 100 мест в поселке Кабыршакты Акжаикского района Западно-Казахстанской области – 126 823 тысячи тенге.

- Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту – 26 563 мың теңге;
- Азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыру – 7 162 мың теңге.
Жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттер:
- Жаңадан енгізілетін нысандарының күтіп ұстау – 25 202 мың теңге;
- Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының төменгі санаттарының жалақысын арттыру – 119 192 мың теңге.
2026 жылға арналған облыстық бюджеттен аудандық бюджетке қарастырылған ағымдағы нысаналы трансферттер, оның ішінде:
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер:
- Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 46 884 мың теңге;
- Кепілдендірілген әлеуметтік пакет – 7 392 мың теңге;
- Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 112 461 мың теңге;
- Халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғынжайын сатып алу – 207 610 мың теңге.
2026 жылға арналған ауданның бюджетіне қарастырылған нысаналы даму трансферті, оның ішінде:
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері:
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық ауданы Қабыршақты ауылында 100 орындық мәдениет үйінің құрылысы – 126 823 мың теңге.

7. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 337 350 тысяч тенге:
Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 337 350 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год погашение бюджетных кредитов, выданных из областного бюджета в размере 928 929 тысяч тенге и вознаграждение по бюджетным кредитам, выданным из областного бюджета в размере 160 629 тысяч тенге.

7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін кредиттердің жалпы сомасы 337 350 мың теңге көлемінде ескерілсін:
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 337 350 мың теңге.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілген 928 929 мың теңге бюджеттік кредиттерді және облыстық бюджеттен берілген 160 629 мың теңге бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар өтеу көзделсін.

9. Учесть субвенцию, выделенную из областного бюджета на 2026 год в общей сумме – 968 098 тысяч тенге.
10. Утвердить объемы субвенции, передаваемых из районного бюджета органам местного самоуправления на 2026 год в размере – 475 606 тысяч тенге согласно приложению 4.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в размере – 82 000 тысячи тенге.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата С. Сиражев
Приложение 1 к решению
Акжаикского районного

9. Облыстық бюджеттен 2026 жылы берілетін субвенция көлемінің жалпы сомасы – 968 098 мың теңге болып белгіленсін.
10. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін субвенция – 475 606 мың теңге көлемінде 4 – қосымшаға сәйкес белгіленсін.
11. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві – 82 000 мың теңге көлемінде бекітілсін.
12. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С. Сиражев

007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
44000
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно- исполнительная деятельность
2000
6
Уголовно – исполнительная система
2000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2000
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
2000
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
614440
1
Социальное обеспечение
69276
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
69276
005
Государственная адресная социальная помощь
69276
026
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
0
2
Социальная помощь
476185
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
476185
002
Программа занятости
0
006
Оказание жилищной помощи
2500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
121935
010
Материальное обеспечение детейс инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3726
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
150000
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
168024
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
30000
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
68979
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
68979
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
47977
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2000
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
0

007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
44000
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2000
6
Қылмыстық – атқару жүйесі
2000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2000
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
2000
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
614440
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
69276
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
69276
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
69276
026
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
0
2
Әлеуметтiк көмек
476185
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
476185
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
121935
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3726
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
150000
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
168024
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
30000
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
68979
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
68979
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
47977
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2000
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
0

78240
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
78240
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
54283
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
54283
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
54283
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
44283
002
Создание информационных систем
0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
10000
015
Капитальные расходы государственного органа
0
115
Выполнение обязательств местных исполнительных органов по решениям судов за счет средств резерва местного исполнительного органа
0
12
Транспорт и коммуникации
151000
1
Автомобильный транспорт
145000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
145000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
135000
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
10000
051
Реализация приоритетных проектов транспортной инфраструктуры
0
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
6000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6000
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
6000
13
Прочие
208823
9
Прочие
208823
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
0
040
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года
0
052
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0
040
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года
0
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
0

78240
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
78240
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
54283
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
54283
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
54283
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
44283
002
Ақпараттықжүйелерқұру
0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
10000
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
115
Жергілікті атқарушы органы резервінің қаражаты есебінен соттардың шешімдері бойынша жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін орындау
0
12
Көлік және коммуникация
151000
1
Автомобиль көлігі
145000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
145000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
135000
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
10000
051
Көлік инфрақұрылымның басым жобаларын іске асыру
0
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
6000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6000
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
6000
13
Басқалар
208823
9
Басқалар
208823
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
0
040
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру
0
052
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0
040
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру
0
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
0