О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2025 года № 25-3
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 100 233 034 тысячи тенге:
налоговые поступления – 86 811 713 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 440 648 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 076 103 тысячи тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 4 904 570 тысяч тенге;
2) затраты – 109 415 150 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 18 900 130 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 19 455 562 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 555 432 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -28 082 246 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –28 082 246 тысяч тенге:
поступления займов – 44 009 164 тысячи тенге;
погашение займов – 15 926 918 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Поступления в городской бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пункту 6 настоящего решения.
3. Принять к руководству статью 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы".
4. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
5. Установить на 2026 год объем бюджетных изъятий, перечисляемых из бюджета города Уральска в областной бюджет в сумме 55 561 282 тысячи тенге.
6. Учесть, что в городском бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и кредиты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 1 500 000 тысяч тенге:
на развитие коммунального хозяйства – 1 500 000 тысяч тенге;
областного бюджета в общей сумме 3 404 570 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 373 770 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 75 283 тысячи тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 1 476 454 тысячи тенге;

2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 25-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 100 233 034 мың теңге:
салықтық түсімдер – 86 811 713 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 440 648 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 076 103 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 4 904 570 мың теңге;
2) шығындар – 109 415 150 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 18 900 130 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 19 455 562 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 555 432 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -28 082 246 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 28 082 246 мың теңге:
қарыздар түсімі – 44 009 164 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15 926 918 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 6 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабы басшылыққа алынсын.
4. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен белгіленген тәртіпте пайдаланылады.
5. 2026 жылға Орал қаласының бюджетінен облыстық бюджетке аударылатын бюджеттік алымдардың көлемі 55 561 282 мың теңге сомада белгіленсін.
6. 2026 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 1 500 000 мың теңге:
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 1 500 000 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 3 404 570 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 373 770 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 75 283 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 1 476 454 мың теңге;

центру активного долголетия – 41 309 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда– 311 430 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 1 126 324 тысячи тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 44 009 164 тысячи тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 4 153 602 тысячи тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда– 20 400 000 тысяч тенге;
на кредитование на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения – 19 455 562 тысячи тенге.
7. Установить объемы субвенции, передаваемой из городского бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2026 год в абсолютном выражении в сумме 429 450 тысяч тенге:

белсенді ұзақ өмір сүру орталығына – 41 309 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 311 430 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 1 126 324 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 44 009 164 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 4 153 602 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 20 400 000 мың теңге;
жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беруге – 19 455 562 мың теңге.
7. Абсолютті көріністегі 2026 жылға арналған қалалық бюджеттен кенттік, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция көлемдері 429 450 мың теңге сомада белгіленсін:

поселок Зачаганск – 13 221 тысяча тенге;
поселок Круглоозерный – 172 350 тысяч тенге;
Желаевский сельский округ – 68 620 тысяч тенге;
поселок Деркул – 175 259 тысяч тенге.
7. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2026 год в размере 617 575 тысяч тенге.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Уральского
городского маслихата Е.Калиев
Приложение 1 к решению Уральского городского маслихата от 25 декабря 2025 года №25-3
Городской бюджет на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

Зачаган кенті – 13 221 мың теңге
Круглоозерный кенті – 172 350 мың теңге;
Желаев ауылдық округі – 68 620 мың теңге;
Деркөл кенті – 175 259 мың теңге.
8. 2026 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 617 575 мың теңге сомасында бекітілсін.
9. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Орал қалалық мәслихатының төрағасы Е. Калиев
Орал қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 25-3 шешіміне 1- қосымша
2026 жылға арналған қалалық бюджет
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

168 133
1
Военные нужды
154 288
122
Аппарат акима района (города областного значения)
154 288
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
154 288
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
13 845
122
Аппарат акима района (города областного значения)
13 845
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
12 187
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1 658
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
574 173
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
574 173
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
574 173
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
574 173
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
5 491 100
1
Социальное обеспечение
994 717
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
994 717
005
Государственная адресная социальная помощь
544 359
018
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
450 358
2
Социальная помощь
3 957 968
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3 957 968
006
Оказание жилищной помощи
25 986
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
764 015
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
41 872
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
183 361
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
654 875
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
2 203 651
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
84 208
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
538 415
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
538 415
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

168 133
1
Әскери мұқтаждар
154 288
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
154 288
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
154 288
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
13 845
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
13 845
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
12 187
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1 658
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
574 173
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
574 173
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
574 173
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
574 173
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
5 491 100
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
994 717
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
994 717
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
544 359
018
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
450 358
2
Әлеуметтiк көмек
3 957 968
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3 957 968
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
25 986
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
764 015
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
41 872
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
183 361
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
654 875
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
2 203 651
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
84 208
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
538 415
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
538 415
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер