О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2025 года № 25-3
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 108 918 148 тысяч тенге:
налоговые поступления – 89 131 588 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 467 694 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 978 952 тысячи тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 8 339 914 тысяч тенге;
2) затраты – 130 359 313 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 8 500 130 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 9 055 562 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 555 432 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 29 941 295 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 29 941 295 тысяч тенге:
поступления займов – 44 948 434 тысячи тенге;
погашение займов – 15 926 918 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 919 779 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 16.06.2026 № 28-7 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Поступления в городской бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пункту 6 настоящего решения.
3. Принять к руководству статью 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы".
4. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
5. Установить на 2026 год объем бюджетных изъятий, перечисляемых из бюджета города Уральска в областной бюджет в сумме 55 561 282 тысячи тенге.
6. Учесть, что в городском бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и кредиты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 1 500 000 тысяч тенге:
на развитие коммунального хозяйства – 1 500 000 тысяч тенге;
областного бюджета в общей сумме 6 774 896 тысяч тенге:

2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 25-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 108 918 148 мың теңге:
салықтық түсімдер – 89 131 588 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 467 694 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 10 978 952 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 8 339 914 мың теңге;
2) шығындар – 130 359 313 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 8 500 130 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 9 055 562 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 555 432 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 29 941 295 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –
29 941 295 мың теңге:
қарыздар түсімі – 44 948 434 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15 926 918 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 919 779 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 16.06.2026 № 28-7 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 6 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабы басшылыққа алынсын.
4. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен белгіленген тәртіпте пайдаланылады.
5. 2026 жылға Орал қаласының бюджетінен облыстық бюджетке аударылатын бюджеттік алымдардың көлемі 55 561 282 мың теңге сомада белгіленсін.
6. 2026 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 1 500 000 мың теңге:
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 1 500 000 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 6 774 896 мың теңге:

на выплату государственной адресной социальной помощи – 344 770 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 50 283 тысячи тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 1 676 454 тысячи тенге;
центру активного долголетия – 41 309 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда – 536 040 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 1 126 324 тысячи тенге;
на организацию отлова и уничтожения бродячих собак и кошек – 3 000 тысяч тенге;
на временное содержание безнадзорных и бродячих животных – 1 850 тысяч тенге;
на идентификацию безнадзорных и бродячих животных – 1 850 тысяч тенге;
на вакцинацию и стерилизацию бродячих животных – 1 850 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь – 525 000 тысяч тенге;
на благоустройство и озеленение населенных пунктов – 848 191 тысяча тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 123 373 тысячи тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 900 986 тысяч тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов – 11 237 тысяч тенге;
на развитие благоустройства городов и населенных пунктов – 582 379 тысяч тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 44 948 434 тысячи тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 4 153 602 тысячи тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда – 23 088 613 тысяч тенге;
на кредитование на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения – 9 055 562 тысячи тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 2 465 936 тысяч тенге;
на развитие газотранспортной системы – 6 184 721 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 6 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 16.06.2026 № 28-7 (вводится в действие с 01.01.2026).
7. Установить объемы субвенции, передаваемой из городского бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2026 год в абсолютном выражении в сумме 429 450 тысяч тенге:
поселок Зачаганск – 13 221 тысяча тенге;
поселок Круглоозерный – 172 350 тысяч тенге;
Желаевский сельский округ – 68 620 тысяч тенге;
поселок Деркул – 175 259 тысяч тенге.
7. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2026 год в размере 617 575 тысяч тенге.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
9. Учесть, что в городском бюджете на 2026 год предусмотрены трансферты целевые текущие и на развитие бюджетам поселков, сельского округа выделяемые за счет средств городского бюджета в общей сумме 11496 тысяч тенге. Распределение указанных сумм бюджетам поселков, сельского округа осуществляется на основании постановления акимата города Уральска.

мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 344 770 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 50 283 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 1 676 454 мың теңге;
белсенді ұзақ өмір сүру орталығына – 41 309 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 536 040 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 1 126 324 мың теңге;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыруға – 3 000 мың теңге;
қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды уақытша ұстауға – 1 850 мың теңге;
қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды сәйкестендіруге – 1 850 мың теңге;
қаңғыбас жануарларды егу және зарарсыздандыруға – 1 850 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беруге – 525 000 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыруға – 848 191 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 123 373 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 900 986 мың теңге;
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге – 11 237 мың теңге;
қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамытуға – 582 379 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 44 948 434 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 4 153 602 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 23 088 613 мың теңге;
жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беруге – 9 055 562 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыруға – 2 465 936 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға – 6 184 721 мың теңге.
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 16.06.2026 № 28-7 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Абсолютті көріністегі 2026 жылға арналған қалалық бюджеттен кенттік, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция көлемдері 429 450 мың теңге сомада белгіленсін:
Зачаган кенті – 13 221 мың теңге
Круглоозерный кенті – 172 350 мың теңге;
Желаев ауылдық округі – 68 620 мың теңге;
Деркөл кенті – 175 259 мың теңге.
8. 2026 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 617 575 мың теңге сомасында бекітілсін.
9. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
9. 2026 жылға арналған қалалық бюджетте кенттер, селолық округ бюджеттеріне қалалық бюджет есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы және даму трансферттердің жалпы сомасы 11 496 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін. Аталған сомаларды кенттер, селолық округ бюджеттеріне бөлу Орал қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Решение дополнено пунктом 9 в соответствии с решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 16.06.2026 № 28-7 (вводится в действие с 01.01.2026).
Председатель Уральского
городского маслихата Е.Калиев
Приложение к решению
Уральского городского
маслихата от 25 декабря 2025
года № 25-3
Городской бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 16.06.2026 № 28-7 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

Ескерту. Шешім 9 тармақпен толықтырылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 16.06.2026 № 28-7 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Орал қалалық мәслихатының төрағасы Е. Калиев
Орал қалалық мәслихатының
2025 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 25-3 шешіміне қосымша
2026 жылға арналған қалалық бюджет
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 16.06.2026 № 28-7 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

1 655
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
554 855
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
554 855
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
554 855
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
554 855
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
5 612 266
1
Социальное обеспечение
640 065
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
640 065
005
Государственная адресная социальная помощь
552 949
018
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
87 116
2
Социальная помощь
4 433 227
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
4 433 227
006
Оказание жилищной помощи
26 053
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
879 643
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
41 873
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
192 243
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
658 522
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
2 561 475
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
73 418
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
538 974
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
538 974
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
181 608
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 032
021
Капитальные расходы государственного органа
0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
73 268
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
280 066
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
0

1 655
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
554 855
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
554 855
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
554 855
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
554 855
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
5 612 266
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
640 065
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
640 065
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
552 949
018
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
87 116
2
Әлеуметтiк көмек
4 433 227
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
4 433 227
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
26 053
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
879 643
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
41 873
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
192 243
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
658 522
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
2 561 475
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
73 418
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
538 974
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
538 974
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
181 608
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 032
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
73 268
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
280 066
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
0