О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2025 года № 25-3
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 104 730 137 тысяч тенге:
налоговые поступления – 88 517 019 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 447 694 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 831 787 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 4 933 637 тысяч тенге;
2) затраты – 114 622 411 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 18 900 130 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 19 455 562 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 555 432 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -28 792 404 тысячи тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 28 792 404 тысячи тенге:
поступления займов – 44 009 164 тысячи тенге;
погашение займов – 15 926 918 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 710 158 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 17.04.2026 № 27-2 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Поступления в городской бюджет на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пункту 6 настоящего решения.
3. Принять к руководству статью 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы".
4. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
5. Установить на 2026 год объем бюджетных изъятий, перечисляемых из бюджета города Уральска в областной бюджет в сумме 55 561 282 тысячи тенге.
6. Учесть, что в городском бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты и кредиты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 1 500 000 тысяч тенге:
на развитие коммунального хозяйства – 1 500 000 тысяч тенге;
областного бюджета в общей сумме 3 404 570 тысяч тенге:

2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 25-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 104 730 137 мың теңге:
салықтық түсімдер – 88 517 019 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 447 694 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 10 831 787 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 4 933 637 мың теңге;
2) шығындар – 114 622 411 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 18 900 130 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 19 455 562 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 555 432 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -28 792 404 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 28 792 404 мың теңге:
қарыздар түсімі – 44 009 164 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15 926 918 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 710 158 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 17.04.2026 № 27-2 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 6 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабы басшылыққа алынсын.
4. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен белгіленген тәртіпте пайдаланылады.
5. 2026 жылға Орал қаласының бюджетінен облыстық бюджетке аударылатын бюджеттік алымдардың көлемі 55 561 282 мың теңге сомада белгіленсін.
6. 2026 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 1 500 000 мың теңге:
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 1 500 000 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 3 404 570 мың теңге:

на выплату государственной адресной социальной помощи – 373 770 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 75 283 тысячи тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 1 476 454 тысячи тенге;
центру активного долголетия – 41 309 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда– 311 430 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 1 126 324 тысячи тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 44 009 164 тысячи тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 4 153 602 тысячи тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда– 20 400 000 тысяч тенге;
на кредитование на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения – 19 455 562 тысячи тенге.
7. Установить объемы субвенции, передаваемой из городского бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2026 год в абсолютном выражении в сумме 429 450 тысяч тенге:
поселок Зачаганск – 13 221 тысяча тенге;
поселок Круглоозерный – 172 350 тысяч тенге;
Желаевский сельский округ – 68 620 тысяч тенге;
поселок Деркул – 175 259 тысяч тенге.
7. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2026 год в размере 617 575 тысяч тенге.

мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 373 770 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 75 283 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 1 476 454 мың теңге;
белсенді ұзақ өмір сүру орталығына – 41 309 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 311 430 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 1 126 324 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 44 009 164 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 4 153 602 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 20 400 000 мың теңге;
жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беруге – 19 455 562 мың теңге.
7. Абсолютті көріністегі 2026 жылға арналған қалалық бюджеттен кенттік, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция көлемдері 429 450 мың теңге сомада белгіленсін:
Зачаган кенті – 13 221 мың теңге
Круглоозерный кенті – 172 350 мың теңге;
Желаев ауылдық округі – 68 620 мың теңге;
Деркөл кенті – 175 259 мың теңге.

8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Уральского
городского маслихата Е.Калиев
Приложение к решению
Уральского городского
маслихата от 25 декабря 2025
года № 25-3
Городской бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 17.04.2026 № 27-2 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

8. 2026 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 617 575 мың теңге сомасында бекітілсін.
9. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Орал қалалық мәслихатының төрағасы Е. Калиев
Орал қалалық мәслихатының
2025 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 25-3 шешіміне қосымша
2026 жылға арналған қалалық бюджет
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 17.04.2026 № 27-2 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы