О районном бюджете района Самар на 2026-2028 годы
Решение маслихата района Самар Восточно-Казахстанской области от 18 декабря 2025 года № 26-2/VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат района Самар РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 10 235 566,6 тысяч теңге, в том числе:
налоговые поступления – 3 748 899,0 тысяч теңге;
неналоговые поступления – 18 505,0 тысяч теңге;
поступления от продажи основного капитала – 26 186,0 тысяч теңге;
поступления трансфертов – 3 643 087,6 тысяч теңге;
2) затраты – 10 235 566,6 тысяч теңге;
3) чистое бюджетное кредитование – 118 832,0 теңге, в том числе:
бюджетные кредиты – 147 050,0 теңге;
погашение бюджетных кредитов – 28 218,0 теңге;
4) дефицит бюджета – -118 832,0 тысяч теңге;
5) финансирование дефицита бюджета – 118 832,0 тысяч теңге, в том числе:
поступление займов – 1 062 976,0 теңге;
погашение займов – 28 218,0 тысяч теңге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 560 645,0 теңге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата района Самар Восточно - Казахстанской области от 18.08.2026 № 34-2/VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Принять к исполнению на 2026 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, в размере 100 процентов, установленные решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 09 декабря 2025 года 26/206-VIII "Об областном бюджете на 2026-2028 годы".
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых их областного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 278 081,7 тысяч тенге, в том числе:
- сельский округ Аккала 25 421,0 тысяч тенге;
- Бастаушинский сельский округ 27 526,3 тыс. тенге;
- Кулынжонский сельский округ 34 737,0 тысяч тенге;
- Мариногорский сельский округ 41 203,5 тысяч тенге;
- Миролюбовский сельский округ 26 418,2 тысяч тенге;
- Палатцынский сельский округ 46 200,8 тысяч тенге;
- Самарский сельский округ 47 836,9 тысяч тенге;
- Сарыбелский сельский округ 28 738,0 тысяч тенге;
Также в районном бюджете на 2026 год предусмотреть объемы субвенций, передаваемых их областного бюджета в бюджеты городов районного значения в размере 456 080,3 тыс. тенге, в том числе:

2026-2028 жылдарға арналған Самар ауданының аудандық бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Самар ауданы мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 26-2/VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Самар ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 10 235 566,6 теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 748 899,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 18 505,0 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер – 26 186,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 643 087,6 мың теңге;
2) шығындар – 10 235 566,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 118 832,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 147 050,0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 28 218,0 теңге;
4) бюджет тапшылығын қаржыландыру – -118 832,0 мың теңге
5) бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 118 832,0 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 1 062 976,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 28 218,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 560 645,0 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Самар ауданы мәслихатының 18.08.2026 № 34-2/VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 09 желтоқсандағы №26/206-VIII шешімімен белгіленген әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан алынатын жеке табыс салығы бойынша 2026 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативке сәйкес 100 пайыз мөлшерінде орындалсын.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 278 081,7 мың теңге сомасында, оның ішінде:
-Аққала ауылдық округі 25 421,0 мың теңге;
- Бастаушы ауылдық округі 27 526,3 тыс. тенге;
- Құлынжон ауылдық округі 34 737,0 тысяч тенге;
- Маринагорка ауылдық округі 41 203,5 тысяч тенге;
- Миролюбовка ауылдық округі 26 418,2 тысяч тенге;
- Палатцы ауылдық округі 46 200,8 тысяч тенге;
- Самар ауылдық округі 47 836,9 тысяч тенге;
- Сарыбел ауылдық округі 28 738,0 тысяч тенге;
Сондай-ақ 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен аудандық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемі 456 080,3 мың теңге сомасында, оның ішінде:

- Аппарат маслихата района 43 095,0 тыс. тенге;
- Аппарат акима района 160 865,3 тыс. тенге;
- Отдел занятости и социальных программ района 38 234,0 тыс. тенге;
- Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района 33 521,0 тыс. тенге;
- Отдел экономики и финансов района 61 962,8 тыс. тенге;
- Отдел земельных отношений района 28 892,0 тыс. тенге;
- Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района 35 134,2 тыс. тенге;
- Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района 35 395,0 тыс. тенге;
- Центр туризма и инвестиций района 18 981,0 тыс. тенге;
Общая сумма субвенций из вышестоящего бюджета 734 162,0 тыс. тенге.

- Аудандық мәслихат аппараты 43 095,0 мың теңге;
- Аудан әкімінің аппараты 160 865,3 мың теңге;
- Аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі 38 234,0 мың теңге;
- Аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі 33 521,0 мың теңге;
- Аудандық экономика және қаржы бөлімі 61 962,8 мың теңге;
- Аудандық жер қатынастары бөлімі 28 892,0 мың теңге;
- Аудандық сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі 35 134,2 мың теңге;
- Аудандық ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі 35 395,0 мың теңге;
- Аудандық туризм және инвестиция орталығы 18 981,0 мың теңге;
Жоғары тұрған бюджеттен субвенциялардың жалпы сомасы – 734 162,0 мың теңге.

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 30 640,0 тысяч теңге.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения маслихата района Самар Восточно - Казахстанской области от 18.08.2026 № 34-2/VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата района Самар Г. Шаймарданова
Приложение 1 к решению
маслихата района Самар

4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 30 640,0 мың теңге сомада бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Самар ауданы мәслихатының 18.08.2026 № 34-2/VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Самар ауданы мәслихатының төрағасы Г. Шаймарданова
Самар ауданы мәслихатының

79,0
09
Доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
2 103,0
03
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
1 689,0
1
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
1 689,0
02
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета
1 689,0
04
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
9,0
1
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, во внебюджетные фонды
9,0
14
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета
9,0
06
Прочие неналоговые поступления
14 625,0
1
Прочие неналоговые поступления
14 625,0
09
Другие неналоговые поступления в местный бюджет, за исключением поступлений в Специальный государственный фонд
14 625,0
3
Поступления от продажи основного капитала
26 186,0
03
Продажа земли и нематериальных активов
26 186,0
1
Продажа земли
25 269,0
01
Поступления от продажи земельных участков
25 269,0
2
Продажа нематериальных активов
917,0
02
Плата за продажу права аренды земельных участков
917,0
5
Поступления трансфертов
3 643 087,6
01
Трансферты из нижестоящих органов государственного управления
107 520,6
3
Трансферты из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
107 520,6
02
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
50 520,6
08
Поступления трансфертов из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на компенсацию потерь районного (города областного значения) бюджета
57 000,0
02
Трансферты из вышестоящих органов государственного управления
3 353 567,0
2
Трансферты из областного бюджета
3 353 567,0
01
Целевые текущие трансферты

79,0
09
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жалға беруден түсетін кірістер
2 103,0
03
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
1 689,0
1
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
1 689,0
02
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
1 689,0
04
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
9,0
1
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бюджеттен тыс қорларға салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
9,0
14
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
9,0
06
Өзге де салықтық емес түсімдер
14 625,0
1
Өзге де салықтық емес түсімдер
14 625,0
09
Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, жергілікті бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
14 625,0
3
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
26 186,0
03
Жерді және материалдық емес активтерді сату
26 186,0
1
Жерді сату
25 269,0
01
Жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
25 269,0
2
Материалдық емес активтерді сату
917,0
02
Жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлем
917,0
5
Трансферттердің түсімдері
3 643 087,6
01
Төменгі мемлекеттік органдардан трансферттер
107 520,6
3
Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен түсетін трансферттер
107 520,6
02
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) мақсатты трансферттерді қайтару
50 520,6
08
Аудандық бюджеттегі (немесе облыстық маңызы бар қала бюджетіндегі) шығындарды өтеу үшін аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің және ауылдық округтердің бюджеттерінен трансферттер алу
57 000,0
02
Мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған органдарынан түсетін трансферттер
3 535 567,0
2
Облыстық бюджеттен түсетін трансферттер 3535567
3 535 567,0
01
Ағымдағы нысаналы трансферттер

51 352,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
95 922,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
93 457,0
015
Капитальные расходы государственного органа
2 465,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
340 569,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
103 373,0
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
237 196,0
02
Оборона
40 374,0
1
Военные нужды
8 028,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
8 028,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
8 028,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
32 346,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
32 346,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
8 328,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
24 018,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
544 223,0
1
Социальное обеспечение
65 443,0
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
65 443,0
005
Государственная адресная социальная помощь
65 443,0
2
Социальная помощь
425 277,0
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
425 277,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
40 964,0
006
Оказание жилищной помощи
3 408,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
32 303,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 832,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
274 017,0
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида

51 352,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
95 922,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру және дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджетті атқару және коммуналдық меншікті басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
93 457,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 465,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
340 569,0
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
103 373,0
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
237 196,0
02
Қорғаныс
40 374,0
1
Әскери қажеттіліктер
8 028,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
8 028,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті орындау шеңберіндегі іс-шаралар
8 028,0
2
Төтенше жағдайлар бойынша жұмысты ұйымдастыру
32 346,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
32 346,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
8 328,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шаралар
24 018,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
544 223,0
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
65 443,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
65 443,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
65 443,0
2
Әлеуметтік көмек
425 277,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
425 277,0
004
Жұмыспен қамту бағдарламасы
40 964,0
006
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ауылдық жерлерде денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына отын сатып алуға әлеуметтік көмек көрсету
3 408,0
007
Тұрғын үй көмегін көрсету
32 303,0
010
Үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 832,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
274 017,0
017
Мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету жәнеовогоау тілі мамандарының, жеке көмекшілердің қызметтер көрсетуі