О бюджете Уланского района на 2026-2028 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 22 декабря 2025 года № 273
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 9 декабря 2025 года № 26/206-VIII "Об областном бюджете на 2026-2028 годы", Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 086 374,0 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 483 988,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 52 554,0 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 65 000,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 484 832,0 тысячи тенге;
2) затраты – 5 068 503,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 21 571,0 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 125 425,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 103 854,0 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -3 700,0 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған Ұлан ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 273 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 26/206-VIII "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Ұлан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 086 374,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 483 988,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 52 554,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 65 000,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 484 832,0 мың теңге;
2) шығындар – 5 068 503,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 21 571,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 125 425,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 103 854,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -3 700,0 мың теңге;

6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 3 700,0 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 125 425,0 тысяч тенге;
погашение займов – 121 725,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге.
2. Принять к исполнению норматив распределения доходов на 2026 год по социальному налогу 8 %.
3. Утвердить в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты из вышестоящего бюджета в сумме 1 484 832,0 тысячи тенге, в том числе целевые текущие трансферты - 181 844,0 тысячи тенге, трансферты на развитие – 1 302 988,0 тысяч тенге.

6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 3 700,0 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 125 425,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 121 725,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 0,0 мың теңге.
2. 2026 жылы әлеуметтік салық бойынша кірістерді бөлу нормативі 8% орындалуға қабылдансын.
3. 2026 жылы аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер 1 484 832,0 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде ағымдағы нысаналы трансферттер – 181 844,0 мың теңге, нысаналы даму трансферттер – 1 302 988,0 мың теңге.

4. Предусмотреть в районном бюджете кредиты из республиканского бюджета в сумме 125 425,0 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.

4. 2026 жылы аудандық бюджетте ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бөлінген несиелер 125 425,0 мың теңге сомасында қарастырылсын.

71104,0
006
Оказание жилищной помощи
7000,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
59481,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2500,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
287039,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
168579,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
75275,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
75275,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
63275,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4500,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
7500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
875222,0
2
Коммунальное хозяйство
848847,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
650000,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
650000,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
198847,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
198847,0
3
Благоустройство населенных пунктов
26375,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
26375,0
015
Освещение улиц в населенных пунктах
25000,0
017
Содержание мест захоронений и захоронение безродных
1375,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
740903,0
1
Деятельность в области культуры
454751,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
454751,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
454751,0
2
Спорт
24788,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
24788,0
008
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
10418,0
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
3079,0
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях

71104,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
7000,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
59481,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2500,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
287039,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
168579,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
75275,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
75275,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63275,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4500,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
7500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
875222,0
2
Коммуналдық шаруашылық
848847,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
650000,0
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
650000,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
198847,0
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
198847,0
3
Елді-мекендерді көркейту
26375,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
26375,0
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
25000,0
017
Жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу
1375,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
740903,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
454751,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
454751,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
454751,0
2
Спорт
24788,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
24788,0
008
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
10418,0
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
3079,0
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы

11291,0
3
Информационное пространство
130124,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
22792,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
22792,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
107332,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
75125,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
32207,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
131240,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
99738,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
61286,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
38452,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
31502,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
31502,0
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
454141,0
1
Топливо и энергетика
454141,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
454141,0
009
Развитие теплоэнергетической системы
454141,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
113869,0
1
Сельское хозяйство
59594,0
498
Отдел земельных отношений и сельского хозяйства района (города областного значения)
59594,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере земельных отношений и сельского хозяйства
59594,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
54275,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
54275,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
54275,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
71378,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
71378,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
71378,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного
градостроительного освоения территории района (города областного значения)
41378,0

11291,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
130124,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
22792,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
22792,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
107332,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
75125,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
32207,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
131240,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
99738,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61286,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
38452,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
31502,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31502,0
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
454141,0
1
Отын және энергетика
454141,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
454141,0
009
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
454141,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
113869,0
1
Ауыл шаруашылығы
59594,0
498
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары және ауыл шаруашылығы бөлімі
59594,0
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары және ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59594,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
54275,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
54275,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
54275,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
71378,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
71378,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
71378,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
41378,0

35041,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
94594,0
482
Отдел предпринимательства и туризма района (города областного значения)
44412,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и туризма
44412,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
50182,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
50182,0
02
Оборона
70695,0
1
Военные нужды
20982,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
20982,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
20982,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
49713,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
49713,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
12300,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
37413,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
5500,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
5500,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5500,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
5500,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
540559,0
1
Социальное обеспечение
8364,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
8364,0
005
Государственная адресная социальная помощь
8364,0
2
Социальная помощь
455054,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
455054,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
72526,0
006
Оказание жилищной помощи
7200,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
22227,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2600,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
292780,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

35041,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
94594,0
482
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және туризм бөлімі
44412,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44412,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
50182,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50182,0
02
Қорғаныс
70695,0
1
Әскери мұқтаждар
20982,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
20982,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
20982,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
49713,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
49713,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
12300,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
37413,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
5500,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
5500,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5500,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
5500,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
540559,0
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
8364,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
8364,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
8364,0
2
Әлеуметтiк көмек
455054,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
455054,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
72526,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
7200,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
22227,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2600,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
292780,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету