О бюджете Уланского района на 2026-2028 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 22 декабря 2025 года № 273
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 9 декабря 2025 года № 26/206-VIII "Об областном бюджете на 2026-2028 годы", Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 5447297,2 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3589707,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 52554,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 75000,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов 1730036,2 тысяч тенге;
2) затраты – 5669940,1 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 21571,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 125425,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 103854,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -244213,9 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 244213,9 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 125425,0 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған Ұлан ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 273 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 26/206-VIII "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Ұлан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3, 4 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5447297,2 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3589707,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 52554,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 75000,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1730036,2 мың теңге;
2) шығындар – 5669940,1 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 21571,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 125425,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 103854,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -244213,9 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 244213,9 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 125425,0 мың теңге;

погашение займов – 121725,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 240513,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2026 № 289 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Принять к исполнению норматив распределения доходов на 2026 год по социальному налогу 8 %.
3. Утвердить в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты из вышестоящего бюджета в сумме 1 484 832,0 тысячи тенге, в том числе целевые текущие трансферты - 181 844,0 тысячи тенге, трансферты на развитие – 1 302 988,0 тысяч тенге.

қарыздарды өтеу – 121725,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 240513,9 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 31.03.2026 № 289 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылы әлеуметтік салық бойынша кірістерді бөлу нормативі 8% орындалуға қабылдансын.
3. 2026 жылы аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер 1 484 832,0 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде ағымдағы нысаналы трансферттер – 181 844,0 мың теңге, нысаналы даму трансферттер – 1 302 988,0 мың теңге.

4. Предусмотреть в районном бюджете кредиты из республиканского бюджета в сумме 125 425,0 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.

4. 2026 жылы аудандық бюджетте ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бөлінген несиелер 125 425,0 мың теңге сомасында қарастырылсын.

458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6000,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6000,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
557055,0
1
Социальное обеспечение
8615,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
8615,0
005
Государственная адресная социальная помощь
8615,0
2
Социальная помощь
468713,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
468713,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
74702,0
006
Оказание жилищной помощи
7400,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
22894,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2700,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
301564,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
59453,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
79727,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
79727,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
66477,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4750,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
8500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
27710,0
3
Благоустройство населенных пунктов
27710,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
27710,0
015
Освещение улиц в населенных пунктах
26265,0
017
Содержание мест захоронений и захоронение безродных
1445,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
760424,0
1
Деятельность в области культуры
459793,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)

458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6000,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6000,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
557055,0
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
8615,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
8615,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
8615,0
2
Әлеуметтiк көмек
468713,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
468713,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
74702,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
7400,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
22894,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2700,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
301564,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
59453,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
79727,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
79727,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66477,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4750,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
8500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
27710,0
3
Елді-мекендерді көркейту
27710,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
27710,0
015
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
26265,0
017
Жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу
1445,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
760424,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
459793,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі

459793,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
459793,0
2
Спорт
26043,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
26043,0
008
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
10945,0
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
3235,0
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
11863,0
3
Информационное пространство
136707,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
23945,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
23945,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
112762,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
78926,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
33836,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
137881,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
104785,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
64387,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
40398,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
33096,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
33096,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
119632,0
1
Сельское хозяйство
62610,0
498
Отдел земельных отношений и сельского хозяйства района (города областного значения)
62610,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере земельных отношений и сельского хозяйства
62610,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
57022,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
57022,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
57022,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
43472,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
43472,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
43472,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)

459793,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
459793,0
2
Спорт
26043,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
26043,0
008
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
10945,0
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
3235,0
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
11863,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
136707,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
23945,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
23945,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
112762,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
78926,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
33836,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
137881,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
104785,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
64387,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
40398,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
33096,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33096,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
119632,0
1
Ауыл шаруашылығы
62610,0
498
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары және ауыл шаруашылығы бөлімі
62610,0
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары және ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62610,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
57022,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
57022,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
57022,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
43472,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
43472,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
43472,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер