Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2026-2030 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 23 декабря 2025 года № 38/20-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2026-2030 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим решение маслихата района Алтай от 6 марта 2024 года № 12/8-VIII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2024-2025 годы".
3. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 23 декабря 2025 года
№ 38/20-VIII
План по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2026 – 2030 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2026-2030 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".

Алтай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 38/20-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, Алтай ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Алтай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Алтай ауданының мәслихатының 2024 жылғы 6 наурыздағы № 12/8-VIII "Алтай ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының мәслихат төрағасы Л. Гречушникова
Алтай ауданының мәслихатының
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 38/20-VIII шешіміне
1-қосымша
Алтай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Алтай ауданы бойынша 2026-2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса района и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий (по району Алтай отсутствуют в связи с отсутствием культурных и аридных пастбищ, а также отсутствием выпаса на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий).
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства (официальная статистическая информация по статистике животноводства предоставлена КГП на ПХВ "Алтай-Вет" Управления ветеринарии Восточно-Казахстанской области и содержится в приложениях: приложение 1 таблица 3, приложение 4 таблица 1, таблица 2, таблица 3. Официальная статистическая информация по статистике растениеводства предоставлена филиалом РГП на ПХВ "ГИПРОзем" по Восточно-Казахстанской области и содержится в приложении 2).

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауданның жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер (Алтай ауданы бойынша екпе және аридті жайылымдардың болмауына, сондай-ақ орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мал жаюдың болмауына байланысты жоқ);
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат (мал шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысының ветеринария басқармасының "Алтай-Вет" ШЖҚ КМК тарапынан ұсынылған және 1-қосымшада 3-кесте, 4-қосымшада 1-кесте, 2-кесте, 3-кесте қамтылған. Өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат Шығыс Қазақстан облысы бойынша "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" ШЖҚ КМК филиалы тарапынан ұсынылған және 2-қосымшада қамтылған).

4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории района Алтай в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных (отгонные, сезонные, аридные и культурные пастбища по району Алтай отсутствуют), сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья подворья (по району Алтай резервирование пастбищ не производится в связи с отсутствием потребности и отсутствием нехватки пастбищ);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных (по району Алтай отгонные пастбища отсутствуют);

4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Алтай ауданы аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, (Алтай ауданы бойынша шалғайдағы, маусымдық, аридті және екпе жайылымдар жоқ), жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі (Алтай ауданы бойынша жайылымдарды резервтеу қажеттіліктің болмауына және жайылымдар тапшылығының жоқтығына байланысты жүргізілмейді);
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі (Алтай ауданы бойынша шалғайдағы жайылымдар жоқ);

9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами (перераспределение пастбищ не производится в связи с отсутствием нехватки пастбищ в сельских населенных пунктах);
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории района Алтай, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по району Алтай

9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі (ауылдық елді мекендерде жайылымдардың жетіспеуіне байланысты жайылымдарды қайта бөлу жүргізілмейді);
10) Алтай ауданы аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Алтай ауданы бойынша

0,5364
-
1,260
-
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 36586,2 тысяч гектаров, 19215 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 36586,2 тысяч гектаров, отгонных пастбищ по району Алтай не имеется.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, гектаров
1
2,944
2,944
-
Приложение 2 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию по району Алтай
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Содержание
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовы х угодий преобладающее растение стоит на первом месте.
Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне-осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина.
Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения:
В-Л-О - весенне-летне-осенние
к.у. - коренное улучшение
(1) - номер станции
x1 - номер точки
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовых угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне -летне- осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения:
В-Л-О - весенне-летне-осенние к.у. - коренное улучшение
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовых угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне-осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения:
В-Л-О - весенне-летне-осенние КРС - крупный рогатый скот к.у. - коренное улучшение,
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовых угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне- осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения:
В-Л-О - весенне-летне-осенние КРС - крупный рогатый скот к.у. - коренное улучшение
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовы х угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне-осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения: В-Л-О - весенне-летне-осенние к.у. - коренное улучшение
(1) - станции
X1 - точки
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовых угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне- осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения:
В-Л-О - весенне-летне-осенние КРС - крупный рогатый скот к.у. - коренное улучшение
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовы х угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне-осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения: В-Л-О - весенне-летне-осенние к.у. - коренное улучшение
(1) - станции
x1 - точки
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовы х угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне-осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения: В-Л-О - весенне-летне-осенние
КРС - крупный рогатый скот к.у. - коренное улучшение,
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовы х угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне-осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения:
В-Л-О - весенне-летне-осенние
Примечание
В поконтурной ведомости описаны все выделенные на карте контуры кормовых и прочих угодий. В названиях типов природных кормовых угодий преобладающее растение стоит на первом месте. Растения, не поедаемые скотом полностью или частично, в один сезон и более, из расчета урожайности исключены.
Рекомендации по сезонности использования пастбищеищ даны с учетом ботанического состава и поедаемости растений животными в данном сезоне. Многосезонная рекомендация (весенокосне-летне-осенокосние – ВЛО) означает, что пастбище пригодны для использования в любой (один или два) из указанных сезонов.
Урожайность для каждого типа, подтипа, разности или модификации в контуре показаны в ц/га сухой массы, ц/га кормовых единиц и кг/га переваримого протеина. Кормозапас рассчитан на рекомендуемый сезон.
Условные сокращения: В-Л-О - весенне-летне-осенние к.у. - коренное улучшение
,
Приложение 3 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по району Алтай
на 2026-2030 годы
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
№ п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструк туры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструкту ры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
отсутствует
-
-
-
2.
Сооружения, мосты, дороги
отсутствует
-
-
-
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные водопойные площадки
отсутствует
-
-
-
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
отсутствует
-
-
-
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
15
-
-
-
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
отсутствует
-
-
-
7.
Объекты водоснабжения другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
отсутствует
-
-
-
Приложение 4 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по району Алтай
на 2026-2030 годы
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
№ п/п
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер владельца
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
1

0,5364
-
1,260
-
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 36586,2 мың гектар қажет, 19215 бас қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 36586,2 мың гектар, Алтай ауданы бойынша жайылымдық жайылымдар жоқ.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2944
2944
-
Алтай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Мазмұны
1.
Ескерту
ет 2
2.
Малеевка ауылдық округі
3
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген.
Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі к. у. - түбегейлі жақсарту
(1) - Станция нөмірі x1-нүкте нөмірі,
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі к. у. - түбегейлі жақсарту
(1) - Станция нөмірі x1-нүкте нөмірі
Мазмұны
бет
1.
Ескерту
2
2.
Жаңа Бұқтырма ауылдық округі
3
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі ІҚМ-ірі қара мал,
т.ж. - түбегейлі жақсарту
Мазмұны бет
1.
Ескерту
2
2.
Парыгино ауылдық округі
3
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі ІҚМ-ірі қара мал,
т.ж. - түбегейлі жақсарту
Мазмұны
бет
1.
Ескерту
2
2.
Первороссийск ауылдық округі
3
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі ІҚМ-ірі қара мал,
т.ж. - түбегейлі жақсарту
(1) – станция X1 - нүктелер
Мазмұны
Бет
1.
Ескерту
2
2.
Северное ауылдық округі
3
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі ІҚМ-ірі қара мал,
т.ж. - түбегейлі жақсарту
Мазмұны
Бет
1.
Ескерту
2
2.
Соловьево ауылдық округі
3
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі ІҚМ-ірі қара мал,
т.ж. - түбегейлі жақсарту
1) - станция x1 - нүктелер
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі ІҚМ-ірі қара мал,
т.ж. - түбегейлі жақсарту
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі
Ескерту
Контурлық ведомосте картада бөлінген барлық жем-шөп және басқа жерлердің контурлары сипатталған. Табиғи жем-шөп түрлерінің атауларында басым өсімдік бірінші орында. Бір маусымда немесе одан да көп мал жемейтін өсімдіктер өнімділік есебінен алынып тасталады.
Жайылымдарды маусымдық пайдалану бойынша ұсыныстар ботаникалық құрамы мен осы маусымда өсімдіктердің жануарлармен қоректенуін ескере отырып берілген. Көп маусымдық ұсыныс (көктемгі-жазғы - күзгі – КЖК) жайылымның осы маусымдардың кез келгенінде (бір немесе екі) пайдалануға жарамды екенін білдіреді.
Контурдағы әр түрге, кіші түрге, айырмашылыққа немесе модификацияға арналған өнімділік ц/га құрғақ массада, ц/га жем бірлігінде және сіңімді ақуыздың кг/га-да көрсетілген. Азық ұсынылған маусымға арналған.
Шартты қысқартулар:
К-Ж-К-көктемгі-жазғы-күзгі
т.ж. - түбегейлі жақсарту
Алтай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Р/с№
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Пайдаланудағы жайылым инфрақұрылымы объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (қайта жаңғыртуды) қажет ететін жайылым инфрақұрылымы объектілерінің саны, бірлік
Ұзындығы, километр
Ауданы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
1.
Суландыру құрылыстары(ұңғымалар, құбырлы және шахталық құдықтар, қазандар)
жоқ
2.
Құрылыстар, көпірлер, жолдар
жоқ
3.
Мал айдау трассалары, мал тоқтайтын суару алаңдары
жоқ
4.
Қой тоғытатын ыдыстар, қора-жайлар мен қоршалған орындар, жайылым қоршаулары, шарбақтар (соның ішінде электр қоршаулар), ауыл шаруашылығы жануарларын айдап-бөліп жаюға арналған загондар
жоқ
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық өңдеуге арналған бөліністер
15
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер
жоқ
7.
Сумен жабдықтау объектілері тіршілікті қамтамасыз етудің басқа түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылыстар және жайылымдарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қажетті өзге де мүлік
жоқ
Алтай ауданы бойынша
2026-2030 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің түрі
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғалардың атауы
Бас саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқы
1