О бюджете города Усть-Каменогорска на 2026-2028 годы
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 19 декабря 2025 года № 40/3-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 146 269 196 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 125 273 227 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 604 280 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 877 459 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 11 514 230 тысяч тенге;
2) затраты – 144 896 882 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 042 404 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 1 042 404 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 329 910 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 329 910 тысяч тенге;
поступление займов – 0 тысяч тенге;
погашение займов – 329 910 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.

Өскемен қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 40/3-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған қаланың бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес тиісінше, соның ішінде 2026 жылға арналған келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 146 269 196 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 125 273 227 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 604 280 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 877 459 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 11 514 230 мың теңге;
2) шығындар – 144 896 882 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 042 404 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 1 042 404 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 329 910 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -329 910 мың теңге;
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 329 910 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.

2. Учесть, что в бюджете города Усть-Каменогорска на 2026 год бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в бюджет города Усть-Каменогорска – 0 тысяч тенге. Объем бюджетных изъятий из бюджета города Усть-Каменогорска в областной бюджет – 90 986 458 тысяч тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа города Усть-Каменогорска на 2026 год в сумме 4 888 593 тысяч тенге.
4. Принять к исполнению нормативы распределения доходов на 2026 год по социальному налогу – 1 %;

2. Өскемен қаласының 2026 жылға арналған бюджетінде облыстық бюджеттен, Өскемен қаласының бюджетіне берілетін бюджеттік субвенциялар – 0 мың теңге. Өскемен қаласының бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік қайтарып алулардың көлемі – 90 986 458 мың теңге екендігі ескерілсін.
3. Өскемен қаласының 2026 жылға арналған жергілікті атқарушы органының резерві 4 888 593 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. 2026 жылға арналған кірістерді бөлу нормативтері атқарылуға әлеуметтік салық бойынша – 1 % алынсын.

127 500
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
24 857
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
1 365
018
Капитальные расходы государственного органа
1 985
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
131 385
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
125 670
004
Капитальные расходы государственного органа
3 610
061
Экспертиза и оценка документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства, в том числе концессии
2 105
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
118 391
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
115 042
007
Капитальные расходы государственного органа
3 349
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
192 265
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
192 265
467
Отдел строительства района (города областного значения)
12 417
040
Развитие объектов государственных органов
12 417
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
235 819
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
235 819
02
Оборона
140 872
122
Аппарат акима района (города областного значения)
140 872
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
140 872
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
244 169
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
244 169
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
244 169
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
5 680 846
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
4 869 546
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
208 424
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

127 500
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
24 857
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
1 365
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 985
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
131 385
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
125 670
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 610
061
Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия мәселелері жөніндегі құжаттаманы сараптау және бағалау
2 105
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
118 391
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
115 042
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 349
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
192 265
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
192 265
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
12 417
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
12 417
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
235 819
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
235 819
02
Қорғаныс
140 872
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
140 872
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
140 872
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
244 169
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
244 169
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
244 169
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
5 680 846
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
4 869 546
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
208 424
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету

13 024
005
Государственная адресная социальная помощь
266 699
006
Оказание жилищной помощи
6 307
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
731 192
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
49 746
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 500
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
227 614
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
983 703
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 977 039
021
Капитальные расходы государственного органа
3 154
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
281 627
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
41 869
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
648
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
75 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
811 300
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
811 300
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
12 581 484
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 791 866
015
Освещение улиц в населенных пунктах
2 868 011
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
99 730
017
Содержание мест захоронений и захоронение безродных
27 827
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
3 563 519
028
Развитие коммунального хозяйства
200 206
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
32 573
467
Отдел строительства района (города областного значения)
3 954 457
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 046 514
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2 103 733
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
804 210
491
Отдел жилищных отношений района (города областного значения)

13 024
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
266 699
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 307
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
731 192
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
49 746
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 500
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
227 614
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
983 703
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 977 039
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 154
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
281 627
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
41 869
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
648
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
75 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
811 300
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
811 300
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
12 581 484
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 791 866
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
2 868 011
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
99 730
017
Жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу
27 827
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
3 563 519
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
200 206
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
32 573
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
3 954 457
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 046 514
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
2 103 733
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
804 210
491
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары бөлімі