О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Сауранского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 298
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Сауран РЕШИЛ:
"1. Утвердить районный бюджет Сауранского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 221 112 тысяч тенге:
налоговые поступления – 4 658 394 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 15 179 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 150 000 тысяч тенге;
специальные поступления – 0;
поступления трансфертов – 8 397 539 тысяч тенге;
2) затраты – 13 221 112 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 27 377 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 38 925 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 11 548 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 27 377 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 27 377 тысяч тенге:
поступление займов – 38 925 тысяч тенге;
погашение займов – 11 548 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0".
2. Установить на 2026 год норматив распределения общей суммы поступлений социального налога:
в районный бюджет – 50,0 процентов;
в областной бюджет – 50,0 процентов;
3. Предусмотреть на 2026 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, общей сумме 545 764 тысяч тенге, в том числе:
Сельского округа Жибек Жолы – 52 463 тысяч тенге;
Сельского округа Жуйнек – 63 042 тысяч тенге;
Сельского округа Орангай – 43 552 тысяч тенге;
Сельского округа Иассы – 32 009 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудан бюджеті туралы
Түркістан облысы Сауран аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 298 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Сауран аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сауран ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13 221 112 мың теңге:
салықтық түсімдер – 4 658 394 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 15 179 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 150 000 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0;
трансферттер түсімдері – 8 397 539 мың теңге;
2) шығындар – 13 221 112 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 27 377 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 38 925 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 11 548 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 27 377 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 27 377 мың теңге:
қарыздар түсімі – 38 925 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 11 548 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0.
2. 2026 жылға облыстық бюджетке және аудан бюджетіне кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
әлеуметтік салық байынша:
аудандық бюджетке – 50,0 пайыз;
облыстық бюджетке – 50,0 пайыз;
3. Аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 2026 жылға 545 764 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Жібек жолы ауылдық округі - 52 463 мың теңге.
Жүйнек ауылдық округі - 63 042 мың теңге;
Иассы ауылдық округі - 32 009 мың теңге;

Сельского округа Ушкайык – 88 413 тысяч тенге;
Сельского округа Ески Икан – 10 518 тысяч тенге;
Сельского округа Жана Икан – 71 511 тысяч тенге;
Сельского округа Бабайкорган – 79 560 тысяч тенге;
Сельского округа Майдантал – 77 557 тысяч тенге;
Сельского округа Шага – 27 139 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата района на 2026 год в сумме 111 773 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата С.Байсбаев
Приложение 1 к решению
маслихата района Сауран
от 24 декабря 2025 года №298
Районный бюджет на 2026 год
Категория Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1
2
3

Үшқайық ауылдық округі - 88 413 мың теңге;
Жаңа Иқан ауылдық округі - 71 511 мың теңге;
Ескі Иқан ауылдық округі - 10 518 мың теңге;
Бабайқорған ауылдық округі - 79 560 мың теңге;
Майдантал ауылдық округі - 77 557 мың теңге;
Оранғай ауылдық округі - 43 552 мың теңге;
Шаға ауылдық округі - 27 139 мың теңге.
4. Аудан әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 111 773 мың теңге сомасында белгіленсін.
5. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С.Байсбаев
Сауран аудандық мәслихатының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№298 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санат Атауы
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сыныбы
1
2
3

60 559
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
10 000
041
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
10 000
2
Социальная помощь
502 394
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
502 394
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
32 959
006
Оказание жилищной помощи
1 200
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
138 681
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
8 068
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
321 486
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
152 096
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
152 096
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
58 967
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 233
021
Капитальные расходы государственного органа
17 000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
40 962
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
33 934
07
Жилищно-коммунальноехозяйство
1 300 049
1
Жилищное хозяйство
398 029
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
278 029
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
71 461
003
Капитальные расходы государственного органа
34 005
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
172 563
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)

60 559
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
10 000
041
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
10 000
2
Әлеуметтік көмек
502 394
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
502 394
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
32 959
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 200
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
138 681
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
8 068
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
321 486
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
152 096
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
152 096
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 967
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 233
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
17 000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
40 962
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
33 934
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 300 049
1
Тұрғын үй шаруашылығы
398 029
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
278 029
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
71 461
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
34 005
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
172 563
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі

149 426
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
43 117
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
89 009
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
17 300
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
94 784
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
28 949
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
65 835
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
30 000
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
30 000
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
30 000
038
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
30 000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
164 884
1
Сельское хозяйство
42 961
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
42 961
001
Услуги по реализации государственной
42 961
6
Земельные отношения
100 823
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
100 823
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
84 783
007
Капитальные расходы государственного органа
16 040
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
21 100
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
21 100
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
21 100
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
79 552
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
79 552
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
79 552
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
59 552
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов

149 426
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
43 117
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
89 009
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
17 300
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
94 784
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
28 949
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
65 835
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
1 081 178
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
332 577
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
30 000
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
30 000
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
30 000
038
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
30 000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
164 884
1
Ауыл шаруашылығы
42 961
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
42 961
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42 961
6
Жер қатынастары
100 823
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
100 823
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
84 783
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
16 040
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
21 100
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
21 100
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
21 100
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
79 552
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
79 552
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
79 552
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59 552
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу