О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Тюлькубасского районного маслихата Туркестанской области от 22 декабря 2025 года № 41/1-08
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 2 статьи 7, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Тюлькубасский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Тюлькубасского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 , в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 7870935 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления –6353580 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 36750 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала -1473 тысяч тенге;
поступления трансфертов –1479132 тысячи тенге;
2) затраты – 7870935 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 106677 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 151375 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 44698 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -106677 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета– 106677 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 151375 тысяч тенге;
погашение займов – 44698 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.".
2. Установить на 2026 год норматив распределения общей суммы по социальному налогу в размере 50 процентов в областной бюджет.
3. Предусмотреть на 2026 год размер бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов сельских, поселковых округов в районный бюджет в общей сумме 279958 тысяч тенге, в том числе:
Балыктинский сельский округ
11404 мың теңге;
Рыскуловский сельский округ
16720 мың теңге;
Майлыкентский сельский округ
208754 мың теңге;
поселок Тюлькубас
43080 мың теңге
4. Предусмотреть на 2026 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских, поселковых округов в общей сумме 359740 тысячи тенге, в том числе:
Шакпакский сельский округ
41479 мың теңге;
Машатский сельский округ
35378 мың теңге;
Жабаглинский сельский округ
30390 мың теңге;
Тастумсыкский сельский округ
17729 мың теңге;
Мичуринский сельский округ
67596 мың теңге;
Кемербастауский сельский округ
13504 мың теңге;
Арысский сельский округ
52591 мың теңге;
Акбиикский сельский округ
29419 мың теңге;
Жаскешуский сельский округ
6534 мың теңге;
Келтемашатский сельский округ
65120 мың теңге.

Түлкібас ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Түлкібас аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 41/1-08 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7 бабының 1 тармағына, 91 бабының 3 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Түлкібас аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Түлкібас ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1,2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 7870935 мың теңге:
салықтық түсiмдер –6353580 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 36750 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер – 1473 мың теңге;
трансферттер түсімі -1479132 мың теңге.
2) шығындар – 7870935 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу –106677 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 151375 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –44698 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо- 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) –- 106677 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 106677 мың теңге:
қарыздар түсімі – 151375 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 44698 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.".
2. 2026 жылы салық түсімдерінен облыстық бюджетке әлеуметтік салықтан 50 пайыз мөлшерінде бөлу нормативтері белгіленсін.
3. 2026 жылға аудандық маңызы бар қала, ауылдың, кент, ауылдық округ бюджеті бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың жалпы көлемдері 279958 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның iшiнде:
Балықты ауылдық округі
11404 мың теңге;
Рысқұлов ауылдық округі
16720 мың теңге;
Майлыкент ауылдық округі
208754 мың теңге;
Түлкібас поселкелік округі
43080 мың теңге
4. 2026 жылға аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 359740 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Шақпақ ауылдық округі
41479 мың теңге;
Машат ауылдық округі
35378 мың теңге;
Жабағылы ауылдық округі
30390 мың теңге;
Тастұмсық ауылдық округі
17729 мың теңге;
Мичурин ауылдық округі
67596 мың теңге;
Кемербастау ауылдық округі
13504 мың теңге;
Арыс ауылдық округі
52591 мың теңге;
Акбиік ауылдық округі
29419 мың теңге;
Жаскешу ауылдық округі
6534 мың теңге;
Келтемашат ауылдық округі
65120 мың теңге;

5. Утвердить резерв акимата района на 2026 год в сумме 158195 тысяч тенге.
6. Утвердить перечень местных бюджетных программ бюджетных программ развития районного бюджета на 2026 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата С.Сарсенбаев
Приложение 1
к решению Тюлькубасского
районного маслихата
Тюлькубасский районный бюджет на 2026 год
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма, тысяч тенге
1
2
3

5. Аудан әкімдігінің 2026 жылға арналған резервi 158195 мың теңге сомасында белгіленсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық қорын қалыптастыруға бағытталған, бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2026 жылға арналған аудандық бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі 4- қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілсін.
Аудандық мәслихаттың төрағасы С.Сарсенбаев
Түлкібас аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
шешіміне 1-қосымша
Түлкібас ауданының 2026 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы, мың теңге
1
2
3

458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
276 592
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
259 592
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
17 000
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
123 231
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
123 231
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
200
040
Развитие объектов государственных органов
200
02
Оборона
71 219
1
Военные нужды
33 651
122
Аппарат акима района (города областного значения)
33 651
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
33 651
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
37 568
122
Аппарат акима района (города областного значения)
37 568
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
32 568
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
35 249
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
35 249
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
35 249
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
35 249
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2 282431
1
Социальное обеспечение
327 847
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
327 847
005
Государственная адресная социальная помощь
327 847
2
Социальная помощь
1 733 483
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 733 483
006
Оказание жилищной помощи
1 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
110 775
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
10 500
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
501 727
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
276 592
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
259 592
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
17 000
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
123 231
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
123 231
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
200
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
200
02
Қорғаныс
71 219
1
Әскери мұқтаждар
33 651
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
33 651
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
33 651
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
37 568
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
37 568
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
32 568
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
35 249
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
35 249
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
35 249
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
35 249
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2 282431
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
327 847
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
327 847
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
327 847
2
Әлеуметтiк көмек
1 733 483
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 733 483
006
Тұрғын үйге көмегін көрсету
1 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
110 775
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
10 500
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
501 727
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

2 057 826
006
Оказание жилищной помощи
1 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
110 775
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
10 500
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
501 727
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 433 824
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
221 101
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
221 101
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
101 359
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 000
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
83 742
050
Обеспечение прав лиц с инвалидностью в Республике Казахстан и повышение качества жизни
35 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
685 990
1
Жилищное хозяйство
34 974
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
34 974
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
8 901
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
26 073
2
Коммунальное хозяйство
259 667
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
259 667
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
209 510
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
50 157
3
Благоустройство населенных пунктов
391 349
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
391 349
015
Освещение улиц населенных пунктов
29 866
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
361 483
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство

2 057 826
006
Тұрғын үйге көмегін көрсету
1 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
110 775
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
10 500
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
501 727
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 433 824
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
221 101
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
221 101
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
101 359
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 000
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
83 742
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
35 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
685 990
1
Тұрғын үй шаруашылығы
34 974
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
34 974
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
8 901
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
26 073
2
Коммуналдық шаруашылық
259 667
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
259 667
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
209 510
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
50 157
3
Елді-мекендерді абаттандыру
391 349
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
391 349
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
29 866
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
361 483
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк

458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
019
Развитие теплоэнергетической системы
036
Развитие газотранспортной системы
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
036
Развитие газотранспортной системы
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
1
Сельское хозяйство
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
010
Развитие объектов сельского хозяйства

458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
019
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
036
Газ көлігі жүйесін дамыту
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
1
Ауыл шаруашылығы
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту