О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Созакского районного маслихата Туркестанской области от 23 декабря 2025 года № 232
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 2 статьи 85, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Созакский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Созакского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 25 025 127 тысяч тенге:
налоговые поступления – 22 121 739 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 3 736 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0;
специальные поступления– 0;
поступления трансфертов – 2 899 652 тысяч тенге;
2) затраты – 25 429 569 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 49 555 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 95 150 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 45 595 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -453 997 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета– 453 997 тысяч тенге:
поступление займов – 95 150 тысяч тенге;
погашение займов – 45 595 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 404 442 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Созакского районного маслихата Туркестанской области от 10.03.2026 № 251 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить на 2026 год норматив распределения социального налога в районный бюджет 47,0 процентов.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Созакского районного маслихата Туркестанской области от 10.03.2026 № 251 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Предусмотреть на 2026 год объем бюджетных изъятий из районного бюджета, в областной бюджет в общей сумме 13 672 548 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2026 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов и поселков общей сумме 448 346 тысяч тенге, в том числе:
в сельский округ Жартытобе–89 761 тысяч тенге;
в сельский округ Жуантобе –36 847 тысяч тенге;
в сельский округ Каракур–67 190 тысяч тенге;
в сельский округ Каратау –33 138 тысяч тенге;
в сельский округ Созак–70 243 тысяч тенге;
в сельский округ Сызган –78 183 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Созақ аудандық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 232 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 85-бабының 2-тармағына, 91-бабының 3-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Созақ аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Созақ ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 25 025 127 мың теңге:
салықтық түсімдер – 22 121 739 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 3 736 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0;
арнаулы түсімдер– 0;
трансферттер түсімі – 2 899 652 мың теңге;
2) шығындар – 25 429 569 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 49 555 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 95 150 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 45 595 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -453 997 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 453 997 мың теңге:
қарыздар түсімі – 95 150 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 45 595 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 404 442 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Созақ аудандық мәслихатының 10.03.2026 № 251 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2026 жылы әлеуметтік салықтың бөлу нормативі аудандық бюджетке 47,0 пайыз болып белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Созақ аудандық мәслихатының 10.03.2026 № 251 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. 2026 жылға аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып коюлардың жалпы көлемі 13 672 548 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2026 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтері мен кенттері бюджеттеріне берiлетiн субвенциялар мөлшерiнің жалпы сомасы 448 346 мың теңге болып қарастырылсын, оның iшiнде:
Жартытөбе ауылдық округіне – 89 761 мың теңге;
Жуантөбе ауылдық округіне – 36 847 мың теңге;
Қарақұр ауылдық округіне – 67 190 мың теңге;
Қаратау ауылдық округіне – 33 138мың теңге;
Созақ ауылдық округіне – 70 243 мың теңге;
Сызған ауылдық округіне – 78 183 мың теңге;

в сельский округ Шу–36 430 тысяч тенге;
в поселок Кыземшек–18 947 тысяч тенге;
в сельский округ Тасты–17 607 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 459 453 тысяч тенге.
6. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2026 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложения 4.

Шу ауылдық округіне – 36 430 мың теңге
Қыземшек кентіне – 18 947 мың теңге;
Тасты ауылдық округіне – 17 607 мың теңге.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 459 453 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2026 жылға арналған аудандық бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.

1 000
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
6 284
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
695
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
85 020
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
85 020
02
Оборона
39 077
1
Военные нужды
37 792
122
Аппарат акима района (города областного значения)
37 792
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
37 792
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
1 285
122
Аппарат акима района (города областного значения)
1 285
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
1 285
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
11 388
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
11 388
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
11 388
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
11 388
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 861 068
1
Социальное обеспечение
85 330
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
85 330
005
Государственная адресная социальная помощь
85 330
2
Социальная помощь
1 586 480
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 586 480
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
77 754
006
Оказание жилищной помощи
5 824
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
268 596
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 007
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
512 569
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

1 000
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
6 284
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
695
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
85 020
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
85 020
02
Қорғаныс
39 077
1
Әскери мұқтаждар
37 792
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
37 792
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
37 792
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
1 285
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
1 285
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай- ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
1 285
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
11 388
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласында басқа да қызметтер
11 388
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
11 388
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
11 388
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 861 068
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
85 330
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
85 330
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
85 330
2
Әлеуметтiк көмек
1 586 480
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 586 480
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет , спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
77 754
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
5 824
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
268 596
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 007
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
512 569
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

77 754
006
Оказание жилищной помощи
5 824
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
265 309
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 007
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
509 695
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
714 730
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
177 906
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
177 906
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
93 913
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 000
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную
ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
79 493
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
3 500
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 187 277
1
Жилищное хозяйство
0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района ( города областного значения)
0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство
инженерно-коммуникационной инфраструктуры
0
2
Коммунальное хозяйство
1 986 880
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 419 703
011
Обеспечение бесперебойного теплоснабжения малых городов
1 117 738
027
Организация эксплуатации сетей газификации,
находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
41 878
048
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
259 799
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
288
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района ( города областного значения)
567 177
005
Развитие коммунального хозяйства
567 177
3
Благоустройство населенных пунктов
200 397
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
200 397
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
200 397
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство

77 754
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
5 824
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
265 309
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 007
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
509 695
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
714 730
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
177 906
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
177 906
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
93 913
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 000
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап
болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
79 493
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
3 500
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 187 277
1
Тұрғын үй шаруашылығы
0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
0
2
Коммуналдық шаруашылық
1 986 880
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 419 703
011
Шағын қалаларды жылумен жабдықтауды үздіксіз қамтамасыз ету
1 117 738
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық
меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
41 878
048
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
259 799
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
288
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
567 177
005
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
567 177
3
Елді-мекендерді көркейту
200 397
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
200 397
016
Елдi мекендердiңсанитариясынқамтамасызету
200 397
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк