О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 35-242/VІІІ
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сайрамский районный маслихат РЕШИЛ:
1.Утвердить районный бюджет Сайрамского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 23 407 268 тысяч тенге:
налоговые поступления – 16 312 520 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 3 560 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 0;
поступления трансфертов – 7 091 188 тысяч тенге;
2) затраты – 23 407 268 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 52 322 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 17 300 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 69 622 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – 52 322 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –-52 322 тысяч тенге:
поступления займов – 17 300 тысяч тенге;
погашение займов – 69 622 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0.
2. Установить на 2026 год норматив распределения социального налога в районный бюджет в размере 50 процентов.
3. Установить на 2026 год объем бюджетных изьятий передаваемых из районного бюджета в бюджет области в сумме 8 906 605 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2026 год размеры бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов с сельских округов в бюджет района, в общей сумме 1 436 965 тысяч тенге, в том числе:
от Аксукентского сельского округа 940 496 тысяч тенге;
от Карабулакского сельского округа 200 700 тысяч тенге;
от Карасуского сельского округа 110 500 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 35-242/VІІІ шешiмi
2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91 бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Сайрам аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сайрам ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оныңішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 23 407 268 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 16 312 520 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 3 560 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0;
трансферттер түсiмi – 7 091 188 мың теңге;
2) шығындар – 23 407 268 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – - 52 322 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 17 300 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 69 622 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 52 322 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –
-52 322 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 69 622 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0.
2. 2026 жылы аудандық бюджетке әлеуметтік салықтан 50 пайыз мөлшерінде бөлу нормативтері белгіленсін.
3. 2026 жылға аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 8 906 605 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2026 жылға ауылдық округтер бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 1 436 965 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:
Ақсукент ауылдық округінен 940 496 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округінен 200 700 мың теңге;
Қарасу ауылдық округінен 110 500 мың теңге;

от Манкентского сельского округа 185 269 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год субвенцию в размере 9 574 тысяч тенге Акбулакскому сельскому округу.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 326 300 тысяч тенге.
7. Утвердить затраты на развитие районного бюджета на 2026-2028 годы, согласно приложению 4 к настоящему решению.
8. Утвердить объемы трансфертов общего характера на 2026-2028 годы согласно приложению 5 к настоящему решению.

Манкент ауылдық округінен 185 269 мың теңге.
5. 2026 жылға аудандық бюджеттен Ақбұлақ ауылдық округіне 9 574 мың теңге көлемінде субвенция қарастырылсын.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 326 300 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. 2026-2028 жылдарға аудандық бюджеттің дамытуға арналған шығындары 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
8. 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері 5-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

116 023
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
125 794
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
125 794
02
Оборона
99 301
1
Военные нужды
88 801
122
Аппарат акима района (города областного значения)
88 801
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
88 801
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
10 500
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 250
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5 250
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
5 250
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
17 388
6
Уголовно-исполнительная система
17 388
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
17 388
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
17 388
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 243 335
1
Социальное обеспечение
705 523
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
705 523
005
Государственная адресная социальная помощь
705 523
2
Социальная помощь
2 371 184
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 371 184
006
Оказание жилищной помощи
351
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
277 622
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6 208
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
710 554
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 376 449
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
166 628
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
166 628
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

116 023
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
125 794
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
125 794
02
Қорғаныс
99 301
1
Әскери мұқтаждар
88 801
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
88 801
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
88 801
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
10 500
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 250
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5 250
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
5 250
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
17 388
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
17 388
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
17 388
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
17 388
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
3 243 335
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
705 523
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
705 523
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік қамсыздандыру
705 523
2
Әлеуметтiк көмек
2 371 184
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 371 184
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
351
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
277 622
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6 208
015
Зейнеткерлер мен мүгететтігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
710 554
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 376 449
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
166 628
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
119 605
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер