Об утверждении районного бюджета на 2026-2028 годы
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 22 декабря 2025 года № 253-VIII
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 27 861 008 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 151 094 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 49 118 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 15 700 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 22 645 096 тысяч тенге;
2) затраты – 27 861 008 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 49 738 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 49 738 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 49 738 тысяч тенге;
6) не нефтяной дефицит (профицит) бюджета – - 49 738 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 49 738 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 49 738 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Установить на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 3 509 942 тысяч тенге.
3. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов:
1) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2026 год в сумме 1 667 586 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Құрманғазы 25 469 тысяч тенге;
Макашскому сельскому округу 126 301 тысяч тенге;
Аккольскому сельскому округу 97 441 тысяч тенге;
Енбекшинскому сельскому округу 80 917 тысяч тенге;
Нуржаускому сельскому округу 90 443 тысяч тенге;
Азгирскому сельскому округу 80 390 тысяч тенге;
Дынгызылскому сельскому округу 71 103 тысяч тенге;
сельскому округу Жаңаталап 193 999 тысяч тенге;
Суюндукскому сельскому округу 93 257 тысяч тенге;
Бирликскому сельскому округу 60 013 тысяч тенге;
Кудряшовскому сельскому округу 69 175 тысяч тенге;
Орлинскому сельскому округу 102 596 тысяч тенге;
сельскому округу Бөкейхан 93 154 тысяч тенге;
Тенизскому сельскому округу 89 757 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған ауданның бюджетін бекіту туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 253-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 27 861 008 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 151 094 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 49 118 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 15 700 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 22 645 096 мың теңге;
2) шығындар – 27 861 008 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 49 738 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 49 738 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 49 738 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – - 49 738;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 49 738 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 49 738 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2026 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 3 509 942 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері белгіленсін:
1) 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 1 667 586 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауылдық округіне 25 469 мың теңге;
Мақаш ауылдық округіне 126 301 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне 97 441 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 80 917 мың теңге;
Нұржау ауылдық округіне 90 443 мың теңге;
Азғыр ауылдық округіне 80 390 мың теңге;
Дынғызыл ауылдық округіне 71 103 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне 193 999 мың теңге;
Сүйіндік ауылдық округіне 93 257 мың теңге;
Бірлік ауылдық округіне 60 013 мың теңге;
Кудряшов ауылдық округіне 69 175 мың теңге;
Орлы ауылдық округіне 102 596 мың теңге;
Бөкейхан ауылдық округіне 93 154 мың теңге;
Теңіз ауылдық округіне 89 757 мың теңге;

Коптогайскому сельскому округу 56 805 тысяч тенге;
Асанскому сельскому округу 83 015 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 112 395 тысяч тенге.
5. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены из республиканского бюджета бюджетные кредиты местным исполнительным органам в сумме 49 738 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Предсеталь маслихата Г. Калиева
Приложение 1
к решению Курмангазинского
районного маслихата № 253-VІІІ
от 22 декабря 2025 года
Районный бюджет на 2026 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

Көптоғай ауылдық округіне 56 805 мың теңге;
Асан ауылдық округіне 83 015 мың теңге.
4. 2026 жылға жергілікті атқарушы органның резерві 112 395 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен жергілікті атқарушы органдарға мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін 49 738 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
6. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Г. Калиева
Құрманғазы аудандық
мәслихаттың 2025 жылғы
22 желтоқсандағы № 253-VIІI
шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған аудан бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
І. Кірістер

79 978
013
Капитальные расходы государственного органа
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
340 000
02
Оборона
32 972
1
Военные нужды
7 008
122
Аппарат акима района (города областного значения)
7 008
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
7 008
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
25 964
122
Аппарат акима района (города областного значения)
25 964
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
25 964
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 523 534
1
Социальное обеспечение
142 340
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
142 340
005
Государственная адресная социальная помощь
142 340
2
Социальная помощь
1 230 922
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 230 922
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
50 700
006
Оказание жилищной помощи
700
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
458 649
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6 193
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
125 476
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
167 923
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
345 469
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
75 812
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
150 272
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
150 272
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
87 862
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

79978
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
340000
02
Қорғаныс
32 972
1
Әскери мұқтаждар
7 008
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
7 008
005
Жалпыға бiрдей әскери мiндеттi атқару шеңберiндегi iс-шаралар
7008
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
25 964
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
25 964
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
25964
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 523 534
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
142 340
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
142 340
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
142 340
2
Әлеуметтiк көмек
1 230 922
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1230922
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтiк көмек көрсету
50700
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
700
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
458649
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6193
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
125476
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
167923
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
345469
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
75812
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындагы өзге де қызметтер
150 272
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
150 272
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
87 862
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу

270 563
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
9 000
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
9 000
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
261 563
006
Функционирование районных (городских) библиотек
261 563
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
1 089 277
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
89 575
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственностии формирования социального оптимизма граждан
35 194
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
54 381
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
999 702
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
49 317
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
950 385
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
0
01
Топливо и энергетика
0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
0
009
Развитие теплоэнергетической системы
0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
153 504
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
153 504
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
153 504
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
153 504
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
7 454 552
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
7 454 552
467
Отдел строительства района (города областного значения)
7 454 552
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
56 952
017
Капитальные расходы государственного органа
0
124
Проведение мероприятий на расходы развития по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, устранению ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, общереспубликанского либо международного значения, а также в целях развития агломераций по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы, а также по поручению Президента Республики Казахстан за счет целевых трансфертов из бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы

270 563
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
9000
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
9000
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
261563
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
261563
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
1 089 277
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
89575
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35194
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
54381
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
999702
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49317
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
950385
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
0
1
Отын және энергетика
0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
0
009
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесiн қорғау, жер қатынастары
153 504
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
153 504
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлiмi
153 504
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
153504
11
Өнеркәсiп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi
7 454 552
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
7 454 552
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
7 454 552
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 952
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
124
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен берілетін нысаналы трансферттердің есебінен әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою, әкімшілік-аумақтық бірліктің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жалпы республикалық немесе халықаралық маңызы бар жағдайларды жою бойынша, сондай-ақ агломерацияларды дамыту мақсатында облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің өтініштері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша даму шығыстарына іс-шаралар өткізу