Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами по Курмангазинскому району на 2024-2028 годы
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 4 июня 2025 года № 210-VIII
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан и статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Курмангазинский районный маслихат РЕШИЛ:

Құрманғазы ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 4 маусымдағы № 210-VIII шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Құрманғазы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:

Программа по управлению коммунальными отходами по Курмангазинскому району на 2024-2028 годы
Основания для разработки
1.Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года N400-VI;
2.Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июня 2021 года No206 "Об утверждении методики расчета лимитов накопления отходов и лимита захоронения отходов";
3.Приказ и. о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 июля 2021 года No261 "Об утверждении Правил разработки и утверждения лимита накопления отходов и лимитов захоронения отходов, предоставления и контроля отчетности об управлении отходами";
4.Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2020 года №479 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2021 – 2030 годы";
5.Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", утвержденные Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 апреля 2018 года № 187. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2018 года № 17242;
6.Типовые правила содержания и защиты зеленых насаждений, правил благоустройства территорий районов и населенных пунктов и Правил оказании государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев", утвержденные Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235;
7.Государственные нормативные документы в сфере архитектурной, градостроительной
и строительной деятельности, жилищных отношений и коммунального хозяйстваСНРК 1.04-15-2013ПОЛИГОНЫ ДЛЯ ТВЕРДЫХ БЫТОВЫХ ОТХОДОВ(с изменениями от 20.12.2019 г.)
Сроки реализации программы
2024-2028 годы
Государственный орган, ответственный за реализацию программы
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекций Курмангазинского района"
Цели
- Создание эффективной региональной системы управления отходами, обеспечивающей снижение загрязнения окружающей среды от отходов производства и потребления, включая твердые бытовые отходы; предотвращение и уменьшение образования отходов, вовлечение их во вторичный хозяйственный оборот
- создание эффективных механизмов управления отходами в сфере управления, включая твердые бытовые отходы;
- создание и развитие инфраструктуры экологически безопасной переработки, утилизации и утилизации отходов;
- увеличение объемов переработки и утилизации отходов;
- проведение работ по обеспечению экологической безопасности при хранении и размещении отходов и по завершению эксплуатации территорий, на которых расположены объекты размещения отходов, или по экологическому восстановлению территорий, не соответствующих требованиям экологического и санитарно-эпидемиологического законодательства;
- создание условий для привлечения инвесторов в отрасль для переработки, утилизации и утилизации отходов;
- формирование экологической культуры населения в сфере управления отходами
Основные мероприятия программы
1) формирование организационно-правовых и экономических основ для комплексного управления отходами Курмангазинского района;
2) модернизация и совершенствование системы сбора и транспортировки различных видов отходов, включая опасные отходы;
3) внедрение раздельного сбора отходов с организацией объектов инфраструктуры
4)обеспечение глубины обработки ТБО до 10% в 2028 году;
5)экологическое просвещение населения в области раздельного сбора ТБО
6)проведение конкурсного отбора региональных операторов;
7)строительство и реконструкция объектов обращения с твердыми коммунальными отходами;
8)уменьшение объемов захоронения отходов;
9)вывод из эксплуатации и рекультивация объектов размещения твердых коммунальных отходов, не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства;
10)оказание государственной поддержки инвестиционным проектам в области обращения с отходами, заключение договоров (соглашений) в целях строительства и (или) реконструкции объектов системы обращения с отходами;
11) организация и проведение экологических акций и мероприятий среди населения района;
Ожидаемые конечные результаты реализации программы
1) охват населения услугами по сбору и транспортировке отходов -100%;
2) доля утилизации твердых бытовых отходов в образовании их-2025 год – 6%

Құрманғазы ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеудің себептері
-1. Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы N400-VI Экологиялық кодексі;
-2. Қалдықтарды жинақтау лимиттерін және қалдықтарды көму лимитін есептеу әдістемесін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 22 маусымдағы no206 бұйрығы;
-3. Республика экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м. а. Бұйрығы
-Әзірлеу қағидаларын бекіту туралы " 2021 жылғы 19 шілдедегі no261 Қазақстан
-қалдықтарды жинақтау лимитін және қалдықтарды көму лимиттерін бекіту,
-қалдықтарды басқару туралы есептілікті ұсыну және бақылау";
-4. "Қазақстан Республикасының" жасыл экономикаға "көшуі жөніндегі 2021 – 2030 жылдарға арналған Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 шілдедегі №479 қаулысы;
-5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 23 сәуірдегі № 187 бұйрығымен бекітілген "өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 шілдеде № 17242 болып тіркелді;
-6. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 бұйрығымен бекітілген жасыл желектерді күтіп-ұстаудың және қорғаудың үлгілік қағидалары, аудандар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандыру Қағидалары және "ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
-7. Сәулет, қала құрылысы саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттар
-және құрылыс қызметі, тұрғын үй қатынастары және коммуналдық шаруашылық 1.04-15-2013 тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған полигондар (20.12.2019 ж. өзгертулермен)
Бағдарламаны іске асыру мерзімі
2024 – 2028 жылдар
Жауапты орындаушы
-"Атырау облысы Құрманғазы ауданның тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі
Бағдарлама мақсаттары
-Тұрмыстық қатты қалдықтарды қоса алғанда, өндірістік және тұтыну қалдықтарынан қоршаған ортаның ластануын азайтуды қамтамасыз ететін қалдықтарды басқарудың тиімді өңірлік жүйесін құру; қалдықтардың түзілуін болдырмау және азайту, оларды қайталама шаруашылық айналымға тарту
-тұрмыстық қатты қалдықтарды қоса алғанда, қалдықтарды басқару саласында тиімді басқару тетіктерін құру;
-қалдықтарды экологиялық қауіпсіз қайта өңдеу, кәдеге жарату және кәдеге жарату инфрақұрылымын құру және дамыту;
-қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату көлемін ұлғайту;
-қалдықтарды сақтау және орналастыру кезiнде экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету және қалдықтарды орналастыру объектiлерi орналасқан аумақтарды пайдалану аяқталғаннан кейiн немесе экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтiн аумақтарды экологиялық қалпына келтiру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
-өңдеу, кәдеге жарату және қалдықтарды кәдеге жарату үшін салаға инвесторларды тарту үшін жағдай жасау;
-қалдықтарды басқару саласында халықтың экологиялық мәдениетін қалыптастыру
Бағдарламаның негізгі іс-шаралары
-1) Құрманғазы ауданының қалдықтарын кешенді басқару үшін ұйымдық-құқықтық және экономикалық негіздерді қалыптастыру;
-2) қауіпті қалдықтарды қоса алғанда, қалдықтардың әртүрлі түрлерін жинау және тасымалдау жүйесін жаңғырту және жетілдіру;
-3) инфрақұрылым объектілерін ұйымдастырумен қалдықтарды бөлек жинауды енгізу
-4) 2028 жылы ҚТҚ өңдеу тереңдігін 10% - ға дейін қамтамасыз ету;
-5) ҚТҚ бөлек жинау саласындағы халықты экологиялық ағарту
-6) өңірлік операторларды конкурстық іріктеуді жүргізу;
-қатты коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу және реконструкциялау;
-қалдықтарды көму көлемін азайту;
-табиғат қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтін қатты коммуналдық қалдықтарды орналастыру объектілерін пайдаланудан шығару және рекультивациялау;
-қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы инвестициялық жобаларға мемлекеттік қолдау көрсету, қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінің объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау мақсатында шарттар (келісімдер) жасасу;
-7) аудан тұрғындары арасында экологиялық акциялар мен іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
Бағдарламаны іске асырудың күтілетін түпкілікті нәтижелері
-1) халықты қалдықтарды жинау және тасымалдау жөніндегі қызметтермен қамту -100%;
-2) қатты тұрмыстық қалдықтардың пайда болуына оларды кәдеге жарату үлесі - 2025 жыл – 6%

-2028 год-10%;
3) увеличение количества пунктов приема вторичных ресурсов от населения: 2025 год – 15 единиц; 2030 год - 50 единиц.
4) доля переработанных твердых коммунальных отходов в общем объеме твердых коммунальных отходов-с 2024 года 50% ;
5) доля утилизированных твердых коммунальных отходов в общем объеме твердых коммунальных отходов-с 2024 года 12% ;
6) доля твердых коммунальных отходов, направляемых на размещение (захоронение) твердых коммунальных отходов-с 2024 года 88% ;
7) процент охвата населения планово-регулярной системой очистки - 70 с 2025 года% ;
8) доля ликвидированных мест несанкционированного размещения отходов в общем количестве выявленных мест несанкционированного размещения отходов-100 с 2024 года% ;
9) доля граждан, имеющих доступ к информации в области обращения с отходами-100%
Организация контроля за реализацией программы
- Контроль за выполнением мероприятий программы осуществляет ответственный исполнитель программы
Источник и объемы финансирования Программы
- РБ
- Местный бюджет
- Частные инвестиции
- Программа "Жасылдаму"
2. Введение
Программа управления отходами-важный программный документ, предоставляющий информацию о текущем состоянии системы сбора, хранения, транспортировки, утилизации и переработки отходов на предприятии, а также устанавливающий цели, задачи и показатели по совершенствованию данной системы и мероприятия по их достижению.
Управление отходами-деятельность по планированию, внедрению, контролю и анализу мероприятий по управлению отходами производства и потребления.
В соответствии со статьей 335 Экологического кодекса Республики Казахстан от 02.01.2021 года операторы объектов I и (или) II категорий, а также лица, осуществляющие операции по сортировке, переработке отходов, в том числе по обезвреживанию, восстановлению и (или) уничтожению, обязаны разработать программу управления отходами в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Разработка программы для внесения позитивных изменений в модели производства и потребления:
1. совершенствование производственных процессов, в том числе за счет внедрения малоотходных технологий;
2. повторное использование отходов или передача их физическим и юридическим лицам, заинтересованным в использовании;
3. переработка, переработка или утилизация отходов с использованием лучших доступных технологий или других разумных методов.;
4. направленные на повышение эффективности процедур оценки происходящих изменений в объеме и составе отходов с целью разработки оперативной политики сокращения отходов с использованием экономических или других механизмов путем рекультивации отходов в соответствии с утвержденными рекультивационными проектами.
ПФР выполнена в соответствии со следующими нормативными документами:
1. Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI;
2. Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442;
3. Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481;
4.приказ и. о. министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 318 "Об утверждении Правил разработки программы управления отходами" ;
5. приказ министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 280 "Об утверждении Инструкции по организации и проведению экологической оценки";
6.приказ и. о. министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314 "Об утверждении классификатора отходов" ;
4.приказ и. о. министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил" Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" ;
5.методические указания Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан от 29 августа 1997 года 03.3.0.4.01. -96. "методические указания по определению уровня загрязнения токсичными веществами отходов производства и потребления компонентов окружающей среды".
Эта программа предназначена для выполнения следующих задач:
- совершенствование системы управления отходами;
- разработка организационных схем и процедур реализации экологической политики
- компании в целях достижения целевых показателей программы управления
контроль, мониторинг, анализ и корректирующие действия для обеспечения отходами на установленный срок
соответствие экологической политики компании установленным требованиям содержит задачи и цели;
- организация системы обучения персонала в области обращения с отходами.

-2028 жыл-10%;
-3) халықтан қайталама ресурстарды қабылдау пункттерінің санын ұлғайту: 2025 жыл – 15 бірлік; 2030 жыл - 50 бірлік.
-4) қатты коммуналдық қалдықтардың жалпы көлеміндегі өңделген қатты коммуналдық қалдықтардың үлесі-2024 жылдан бастап 50% ;
-5) қатты коммуналдық қалдықтардың жалпы көлеміндегі кәдеге жаратылған қатты коммуналдық қалдықтардың үлесі – 2024 жылдан бастап 12% ;
-6) қатты коммуналдық қалдықтарды орналастыруға (көмуге) жіберілетін қатты коммуналдық қалдықтардың үлесі – 2024 жылдан бастап 88% ;
-7) халықты жоспарлы-тұрақты тазарту жүйесімен қамту пайызы-2025 жылдан бастап 70% ;
-8) қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың анықталған орындарының жалпы санындағы қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың жойылған орындарының үлесі-2024 жылдан бастап 100% ;
-9) қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ақпаратқа қолжетімділігі бар азаматтардың үлесі – 100%
Бағдарламаның іске асырылуын бақылауды ұйымдастыру
-Бағдарлама іс-шараларының орындалуын бақылауды Бағдарламаның жауапты орындаушысы жүзеге асырады
Бағдарламаны қаржыландыру көздері көлемі
-РБ
-Жергілікті бюджет
-Жеке инвестициялар
-Жасыл даму бағдарламасы
2. Кіріспе
Қалдықтарды басқару бағдарламасы-кәсіпорындағы қалдықтарды жинау, сақтау, тасымалдау, кәдеге жарату және қайта өңдеу жүйесінің ағымдағы жағдайы туралы ақпаратты ұсынатын, сондай-ақ осы жүйені жетілдіру бойынша мақсаттарды, міндеттер мен көрсеткіштерді және оларға қол жеткізу жөніндегі іс-шараларды белгілейтін маңызды бағдарламалық құжат.
Қалдықтарды басқару – өндірістік және тұтыну қалдықтарын басқару жөніндегі іс-шараларды жоспарлау, енгізу, бақылау және талдау қызметі.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 335-бабына сәйкес I және (немесе) II санаттағы объектілердің операторлары, сондай-аққалдықтарды сұрыптау, өңдеу жөніндегі, оның ішінде залалсыздандыру, қалпына келтіру және (немесе) жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын тұлғалар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеуге міндетті.
Бағдарламаны әзірлеу өндіріс пен тұтыну үлгілеріне оң өзгерістер енгізу үшін:
1) Өндірістік процестерді, оның ішінде қалдығы аз технологияларды енгізу есебінен жетілдіру;
2) Қалдықтарды қайта пайдалану немесе оларды пайдалануға мүдделі жеке және заңды тұлғаларға беру;
3) Ең жақсы қол жетімді технологияларды немесе басқа ақылға қонымды әдістерді пайдалана отырып, қалдықтарды өңдеу, қайта өңдеу немесе кәдеге жарату;
4) Бекітілген рекультивациялық жобаларға сәйкес қалдық алаңдарын рекультивациялау арқылы экономикалық немесе басқа тетіктерді пайдалана отырып, қалдықтарды азайтудың жедел саясатын әзірлеу мақсатында қалдықтардың көлемі мен құрамында болып жатқан өзгерістерді бағалау рәсімдерінің тиімділігін арттыруға бағытталған.
ҚББ келесі нормативтік құжаттарға сәйкес орындалды:
1) Қазақстан Республикасының Экология кодексі;
2) Қазақстан Республикасының Жер кодексі;
3) Қазақстан Республикасының Су кодексі;
4) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 9 тамыздағы № 318 "Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы;
5) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 30 шiлдедегі №280 "Экологиялық бағалауды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығы;
6) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 6 тамыздағы №314 "Қалдықтар сыныптауышын бекіту туралы" бұйрығы.
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-331/2020 "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы;
8) Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлігінің 1997 жылдың 29 тамызындағы РНҚ 03.3.0.4.01.96. "Қоршаған орта компоненттерінің өндіріс және тұтыну қалдықтарының уытты заттарымен ластану деңгейін анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулық".
Бұл бағдарлама келесі тапсырмаларды орындауға арналған:
- қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру;
- экологиялық саясатты іске асырудың ұйымдастырушылық схемалары мен рәсімдерін әзірлеу
- басқару бағдарламасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында компаниялар
белгіленген мерзімге қалдықтарменқамтамасыз ету үшін бақылау, мониторинг, талдау және түзету әрекеттері
компанияның экологиялық саясатының белгіленген талаптарына сәйкестігіонда міндеттер мен мақсаттар бар;
- қалдықтармен жұмыс істеу саласында персоналды оқыту жүйесін ұйымдастыру.

Настоящее ПО разработано в соответствии с принципом иерархии (пункт 3 статьи 335
Экологический кодекс), в соответствии с которым производители и владельцы отходов
- по предотвращению образования отходов и управлению ими принимаются следующие меры
- образовавшиеся отходы:
- 1. предотвращение образования отходов;
- 2. подготовка отходов к повторному использованию;
- 3. переработка отходов;
- 4. утилизация отходов;
- 5. утилизация отходов.
3. Термины и определения
1) сливные станции – сооружения, предназначенные для приема и спуска в систему водоотведения жидких отходов из не оборудованных системами водоотведения районов населенного пункта;
2) поля ассенизации, поля запахивания – специально выделенная территория за пределами населенного пункта для сбора и обезвреживания жидких отходов;
3) планово-регулярная санитарная очистка – система мероприятий по сбору и удалению отходов с установленной кратностью;
4) рекультивация земель – комплекс работ, направленных на восстановление нарушенных земель для определенного целевого использования, в том числе прилегающих земельных участков, полностью или частично утративших свою ценность в результате отрицательного воздействия нарушенных земель, а также на улучшение условий окружающей среды;
5) коммунальные отходы – отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования;
6) хвостохранилище – комплекс специальных сооружений и оборудования, предназначенный для хранения или захоронения радиоактивных, токсичных и других отвальных отходов обогащения полезных ископаемых именуемых хвостами;
7) учет отходов – система сбора и предоставления информации о количественных и качественных характеристиках отходов и способах обращения с ними;
8) удаление отходов – операции по захоронению и уничтожению отходов;
9) сбор отходов – деятельность, связанная с изъятием, накоплением и размещением отходов в специально отведенных местах или на объектах, включающая сортировку отходов с целью дальнейшей их утилизации или удаления;
10) обезвреживание отходов – уменьшение или устранение опасных свойств отходов путем механической, физико-химической или биологической обработки;
11) утилизация отходов – использование отходов в качестве вторичных материальных или энергетических ресурсов;
12) захоронение отходов – размещение отходов в назначенном месте для хранения в течение неограниченного срока, исключающее опасное воздействие захороненных отходов на здоровье населения и окружающую среду;

Осы БҚ иерархия қағидатына сәйкес әзірленді (335-баптың 3-тармағы Экологиялық кодекс), оған сәйкес қалдықтарды өндірушілер мен иелері
- қалдықтардың пайда болуын болдырмау және басқару бойынша келесі шаралар қолданылады
- пайда болған қалдықтар:
- 1. қалдықтардың пайда болуын болдырмау;
- 2. қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау;
- 3. қалдықтарды қайта өңдеу;
- 4. Қалдықтарды кәдеге жарату;
- 5. Қалдықтарды жою.
3. Терминдер мен анықтамалар
1) құю станциялары-елді мекеннің су бұру жүйелерімен жабдықталмаған аудандарынан сұйық қалдықтарды су бұру жүйесіне қабылдауға және түсіруге арналған құрылыстар;
2) ассенизация өрістері, иіс шығару өрістері-сұйық қалдықтарды жинау және залалсыздандыру үшін елді мекеннен тыс арнайы бөлінген аумақ;
3) жоспарлы-тұрақты санитарлық тазалау-белгіленген жиілікпен қалдықтарды жинау және жою жөніндегі іс-шаралар жүйесі;
4) жерді рекультивациялау-белгілі бір нысаналы пайдалану үшін бұзылған жерлерді, оның ішінде бұзылған жерлердің теріс әсерінің нәтижесінде өз құндылығын толық немесе ішінара жоғалтқан іргелес жер учаскелерін қалпына келтіруге, сондай-ақ қоршаған орта жағдайларын жақсартуға бағытталған жұмыстар кешені;
5) коммуналдық қалдықтар-елді мекендерде, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болатын тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен түзілу сипаты бойынша оларға жақын өндіріс қалдықтары;
6) қалдық сақтау орны-қалдықтар деп аталатын пайдалы қазбаларды байытудың радиоактивті, уытты және басқа да үйінді қалдықтарын сақтауға немесе көмуге арналған арнайы құрылыстар мен жабдықтар кешені;
7) қалдықтарды есепке алу-қалдықтардың сандық және сапалық сипаттамалары және олармен жұмыс істеу тәсілдері туралы ақпаратты жинау және беру жүйесі;
8) қалдықтарды жою-қалдықтарды көму және жою жөніндегі операциялар;
9) қалдықтарды жинау-қалдықтарды одан әрі кәдеге жарату немесе жою мақсатында оларды сұрыптауды қамтитын, арнайы бөлінген орындарда немесе объектілерде қалдықтарды алып қоюға, жинақтауға және орналастыруға байланысты қызмет;
10) қалдықтарды залалсыздандыру-механикалық, физика-химиялық немесе биологиялық өңдеу жолымен қалдықтардың қауіпті қасиеттерін азайту немесе жою;
11) Қалдықтарды кәдеге жарату-қалдықтарды қайталама материалдық немесе энергетикалық ресурстар ретінде пайдалану;
12) қалдықтарды көму-көмілген қалдықтардың халықтың денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпті әсерін болдырмайтын, қалдықтарды белгіленген сақтау орнына шектеусіз мерзім ішінде орналастыру;

13) переработка отходов – физические, химические или биологические процессы, включая сортировку, направленные на извлечение из отходов сырья и (или) иных материалов, используемых в дальнейшем в производстве (изготовлении) товаров или иной продукции, а также на изменение свойств отходов в целях облегчения обращения с ними, уменьшения их объема или опасных свойств;
14) размещение отходов – хранение или захоронение отходов производства и потребления;
15) хранение отходов – складирование отходов в специально установленных местах для последующей утилизации, переработки и (или) удаления;
16) временное хранение отходов – складирование отходов производства и потребления лицами, в результате деятельности которых они образуются, в местах временного хранения и на сроки, определенные проектной документацией (но не более шести месяцев), для их последующей передачи организациям, осуществляющим операции по утилизации, переработке, а также удалению отходов, не подлежащих переработке или утилизации;
17) транспортировка отходов – перевозка отходов от мест их образования или хранения к местам или объектам переработки, утилизации или захоронения;
18) класс опасности отходов – это числовая характеристика отходов, определяющая вид и степень его опасности по токсическому воздействию на здоровье человека и среду его обитания;
19) вид отходов – совокупность отходов, имеющих общие признаки в соответствии с их происхождением, свойствами и технологией обращения, определяемые на основании классификатора отходов;
20) обращение с отходами – виды деятельности, связанные с отходами, включая предупреждение и минимизацию образования отходов, учет и контроль, накопление отходов, а также сбор, переработку, утилизацию, обезвреживание, транспортировку, хранение (складирование), удаление отходов и иные действия связанные с ними;
21) консервация хвостового хозяйства – временное прекращение деятельности по транспортировке хвостов и размещению их на хвостохранилище. Сооружения хвостового хозяйства и хвостохранилище изолируются, чтобы исключить негативное влияние на окружающую среду;
22) ликвидация (захоронение) хвостового хозяйства – прекращение деятельности по транспортировке хвостов и размещению их на хвостохранилище. При этом необходимо ликвидировать все здания и сооружения хвостового хозяйства, а хвостохранилище изолировано таким образом, чтобы исключить влияние на окружающую среду;
23) твердые бытовые отходы – коммунальные отходы в твердой форме;
24) полигоны для твердых бытовых отходов – специальные сооружения, предназначенные для изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов;

13) қалдықтарды қайта өңдеу-қалдықтардан тауарларды немесе өзге де өнімдерді өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдаланылатын шикізатты және (немесе) өзге де материалдарды алуға, сондай-ақ олармен жұмыс істеуді жеңілдету, олардың көлемін немесе қауіпті қасиеттерін азайту мақсатында қалдықтардың қасиеттерін өзгертуге бағытталған сұрыптауды қоса алғанда, физикалық, химиялық немесе биологиялық процестер;
14) қалдықтарды орналастыру-өндіріс және тұтыну қалдықтарын сақтау немесе көму;
15) қалдықтарды сақтау - қалдықтарды кейіннен кәдеге жарату, қайта өңдеу және (немесе) жою үшін арнайы белгіленген орындарда жинау;
16) қалдықтарды уақытша сақтау-қызметі нәтижесінде олар түзілетін адамдардың өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтау орындарында және жобалау құжаттамасында айқындалған мерзімдерге (бірақ алты айдан аспайтын) оларды кейіннен кәдеге жарату, қайта өңдеу, сондай-ақ қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға беру үшін жинақтау немесе кәдеге жарату;
17) қалдықтарды тасымалдау-қалдықтарды түзілетін немесе сақталатын орындардан қайта өңдеу, кәдеге жарату немесе көму орындарына немесе объектілеріне тасымалдау;
18) қалдықтардың қауіптілік сыныбы-адам денсаулығына және оның мекендеу ортасына уытты әсер ету бойынша оның қауіптілік түрі мен дәрежесін айқындайтын қалдықтардың сандық сипаттамасы;
19) қалдықтардың түрі-қалдықтардың шығу тегіне, қасиеттеріне және айналым технологиясына сәйкес ортақ белгілері бар, қалдықтар сыныптауышының негізінде айқындалатын қалдықтар жиынтығы;
20) қалдықтармен жұмыс істеу-қалдықтардың пайда болуының алдын алу мен азайтуды, қалдықтарды есепке алу мен бақылауды, жинақтауды, сондай-ақ қалдықтарды жинауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды (қоймалауды), жоюды және олармен байланысты өзге де әрекеттерді қоса алғанда, қалдықтармен байланысты қызмет түрлері;
21) құйрық шаруашылығын консервациялау – құйрықтарды тасымалдау және оларды қалдық қоймасына орналастыру жөніндегі қызметті уақытша тоқтату. Қоршаған ортаға теріс әсерді болдырмау үшін құйрық шаруашылығы құрылыстары мен қалдық қоймасы оқшауланады;
22) құйрық шаруашылығын жою (көму) – құйрықтарды тасымалдау және оларды қалдық қоймасына орналастыру жөніндегі қызметті тоқтату. Бұл жағдайда құйрық шаруашылығының барлық ғимараттары мен құрылыстарын жою қажет, ал қалдық қоймасы қоршаған ортаға әсерін болдырмайтындай етіп оқшауланған;
23) қатты тұрмыстық қалдықтар-қатты нысандағы коммуналдық қалдықтар;
24) қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар-қатты тұрмыстық қалдықтарды оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған арнайы құрылыстар;

25) опасные химические вещества – вещества, обладающие свойствами, которые оказывают непосредственное или потенциальное вредное воздействие на здоровье человека и окружающую среду;
26) специализированные организации – субъекты, деятельность которых связана с обращением отходов;
27) медицинские отходы – отходы, образующиеся в процессе оказания медицинских услуг и проведения медицинских манипуляций;
28) отходы производства (производственные отходы) – остатки сырья, материалов, веществ, изделий, предметов, образовавшиеся в процессе производства продукции, выполнения работ (услуг) и утратившие полностью или частично исходные потребительские свойства;
29) производственный объект – объект хозяйственной деятельности, связанный с производством продукции, выполнением работ и оказанием услуг, которые осуществляются с использованием процессов, оборудования и технологии, являющихся источниками воздействия на среду обитания и здоровье человека;

25) қауіпті химиялық заттар-адам денсаулығына және қоршаған ортаға тікелей немесе ықтимал зиянды әсер ететін қасиеттері бар заттар;
26) мамандандырылған ұйымдар-қызметі қалдықтардың айналымына байланысты субъектілер;
27) медициналық қалдықтар-медициналық қызметтер көрсету және медициналық манипуляциялар жүргізу процесінде түзілетін қалдықтар;
28) өндіріс қалдықтары (өндірістік қалдықтар – - өнім өндіру, жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындау процесінде пайда болған және бастапқы тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан шикізаттың, материалдардың, заттардың, бұйымдардың, заттардың қалдықтары;
29) өндірістік объект-өнім өндірумен, жұмыстарды орындаумен және қызметтер көрсетумен байланысты, адамның тіршілік ету ортасы мен денсаулығына әсер ету көздері болып табылатын процестерді, жабдықтар мен технологияларды пайдалана отырып жүзеге асырылатын шаруашылық қызмет объектісі;

30) радиоактивные отходы – радиоактивные вещества, ядерные материалы или радионуклидные источники с содержанием радионуклидов выше уровня изъятия, дальнейшее использование которых не предусматривается;
31) санитарно-защитная зона (далее – СЗЗ) – территория, отделяющая зоны специального назначения, а также промышленные организации и другие производственные, коммунальные и складские объекты в населенном пункте от близлежащих селитебных территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения в целях ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов;

30) радиоактивті қалдықтар-радионуклидтері алып қою деңгейінен жоғары, одан әрі пайдалану көзделмеген радиоактивті заттар, ядролық материалдар немесе радионуклидті көздер;
31) санитариялық-қорғау аймағы (бұдан әрі – СҚА) – арнайы мақсаттағы аймақтарды, сондай-ақ елді мекендегі өнеркәсіптік ұйымдар мен басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерін оларға қолайсыз факторлардың әсерін әлсірету мақсатында жақын маңдағы қоныстану аумақтарынан, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардан бөлетін аумақ;

32) санитарная очистка – система мероприятий, имеющих целью сбор, удаление и обезвреживание отходов, образующихся в населенном месте в результате жизнедеятельности населения;
33) жидкие отходы – любые отходы в жидкой форме, за исключением сточных вод;
34) сточные воды – воды, образующиеся в результате хозяйственной деятельности человека или на загрязненной территории, сбрасываемые в естественные или искусственные водные объекты или на рельеф местности;

32) санитариялық тазарту-халықтың тыныс-тіршілігі нәтижесінде елді мекенде пайда болатын қалдықтарды жинау, жою және залалсыздандыру мақсаты бар іс-шаралар жүйесі;
33) сұйық қалдықтар-Ағынды суларды қоспағанда, сұйық нысандағы кез келген қалдықтар;
34) сарқынды сулар-адамның шаруашылық қызметі нәтижесінде немесе ластанған аумақта түзілетін, табиғи немесе жасанды су объектілеріне немесе жергілікті жердің рельефіне тасталатын сулар;

35) селитебная территория – часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной (общественно-деловой) и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия, требующего специальных санитарно-защитных зон;
36) отходы потребления – остатки продуктов, изделий и иных веществ, образовавшихся в процессе их потребления или эксплуатации, а также товары (продукция), утратившие полностью или частично исходные потребительские свойства;

35) қоныстану аумағы-тұрғын үй, қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) және рекреациялық аймақтарды, сондай-ақ инженерлік және көлік инфрақұрылымдарының жекелеген бөліктерін, орналастырылуы мен қызметі арнайы санитариялық-қорғау аймақтарын талап ететін ықпал етпейтін басқа да объектілерді орналастыруға арналған Елді мекен аумағының бөлігі;
36) тұтыну қалдықтары – оларды тұтыну немесе пайдалану процесінде пайда болған өнімдердің, бұйымдардың және өзге де заттардың қалдықтары, сондай-ақ бастапқы тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан тауарлар (өнімдер);

37) токсичные отходы – отходы, содержащие вещества, которые в случае попадания в окружающую среду представляют угрозу для человека в результате биоаккумулирования и (или) токсичного воздействия на биотические системы;
38) государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – государственный орган, реализующий государственную политику в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иными законодательными актами Республики Казахстан.

37) уытты қалдықтар-қоршаған ортаға түскен жағдайда биоаккумуляция және (немесе) биотикалық жүйелерге уытты әсер ету нәтижесінде адамға қауіп төндіретін заттары бар қалдықтар;
38) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген талаптардың сақталуын бақылауды және қадағалауды іске асыратын мемлекеттік орган.

4. Анализ текущего состояния управления коммунальными отходами в районе
Площадь района составляет 20,8 тыс. кв. м. км. Граничит с Красноярским районом Астраханской области России.
Расстояние от районного центра до города Атырау-260 км. в районе 18 сельских администраций.
Согласно данным статистики на 01.10.2023 года. На территории Курмангазинского района проживает 55 816 человек, население проживает в основном частном секторе.

4. Аудандағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың қазіргі жағдайы туралы, қатты тұрмыстық қалдықтардың түзілу көлемін есептеу және негіздеу
Аудан аумағы 20,8 мың шаршы метрді құрайды. км. Ресейдің Астрахан облысының Красноярск ауданымен шектеседі.
Аудан орталығынан Атырау қаласына дейінгі қашықтық-260 км. ауданда 18 ауылдық әкімшілік бар.
01.10.2023 жылға арналған статистика деректеріне сәйкес. Құрманғазы ауданының аумағында 55 816 адам тұрады, халық негізгі жеке секторда тұрады.

В соответствии с постановлением акимата Курмангазинского района от 10 ноября 2022 года №337 утверждены нормы образования и накопления коммунальных отходов на 1 жителя в год 1,82 (не благоустроенный домовладелец) и 1,58 (благоустроенный домовладелец).
Ежегодно в Курмангазинском районе образуется более 101 871 кубометр отходов потребления и производства от населения.
Наименование округа
количество жителей
Объем ТБО жителей по норме , куб.м. ( за 12 месяцев)
1
сельский округ Курмангазы

Құрманғазы ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 10 қарашадағы №337 қаулысына сәйкес жылына 1 тұрғынның коммуналдық қалдықтарының түзілу және жинақталу нормалары 1,82 (абаттандырылмаған үй иесі) және 1,58 (абаттандырылған үй иесі) бекітілді.
Жыл сайын Құрманғазы ауданына тұрғындардан 101 871 текше метр астам тұтыну және өндіріс қалдықтары түзіледі.
Округ атауы
Адам саны
Норма бойынша тұрғындардың қатты тұрмыстық қалдықтарының көлемі, текше метр. (12 айға)
1
Құрманғазы ауылдық округі

70 500,00
В настоящее время в Курмангазинском районе на системном уровне не налажен раздельный сбор ТБО "у источника" образования отходов, поэтому сложно проводить комплексную экономическую оценку по всему региону систем разделения отходов у источника, раздельного вывоза отходов, переработки и продажи восстановленных материалов.
Управление коммунальными отходами регулируется нормами правил обращения с коммунальными отходами, утвержденными приказом и. о, министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 на территории собственников помещений, утвержденными приказом и. о, министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года "О порядке сбора, использования, применения, обезвреживания, транспортировки отходов производства и потребления, в соответствии с требованиями санитарных правил" Санитарно-эпидемиологические требования к хранению и захоронению " будут размещены специальные площадки для размещения контейнеров с удобными подъездами для специализированного транспорта в соответствии с приказом исполняющего обязанности министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508.
Расчетное количество контейнеров
Наименование округа
Количество контейнеров
1
сельский округ Курмангазы
229
2
сельский округ Азгир
51
3
сельский округ Акколь
82
4
сельский округ Асан
24
5
сельский округ Бокейхан
32
6
сельский округ Бирлик
38
7
сельский округ Дынгызыл
44
8
сельский округ Енбекши
51
9
сельский округ Жанаталап
66
10
сельский округ Кигаш
20
11
сельский округ Коптогай
23
12
сельский округ Кудряшов
42
13
сельский округ Макаш
51
14
сельский округ Нуржау
47
15
сельский округ Орлы
47
16
сельский округ Сафон
32
17
сельский округ Суюндук
61
18
сельский округ Тениз
29
19
сельский округ Шортанбай
31
Итого
1 000
Приказом и. о. министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года 58. Субъект (собственник контейнеров ТБО) разрешено размещать контейнеры с учетом в зависимости от расчета количества устанавливаемых контейнеров необходимо учитывать численность населения, использующего контейнеры, нормы накопления отходов, сроки их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов. Поэтому в этой программе количество контейнеров рассчитывается экспертным путем. Также Экспертным путем определено необходимое количество 8 мусоровозов на базе КамАЗа производства АО "КАМАЗ-Инжиниринг", г. Кокшетау, Казахстан.
- коэффициент уплотнения ТБО на мусоровозе в среднем 2,5 (ссылка на справочник производителей мусоровозов 5.6. мусоровозы / справочник технических характеристик / выпуск № 4 kommashpro.ru),

70 500,00
Коммуналдық қалдықтарды басқару Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығымен бекітілген коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларының нормаларымен реттеледі. өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, залалсыздандыру, тасымалдау тәртібі туралы "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы о," сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес мамандандырылған көлікке арналған ыңғайлы кіреберістері бар контейнерлерді орналастыруға арналған арнайы алаңдар орналастырылатын болады Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығымен.
Контейнерлердің есептік саны
Ауылдық округі
Контейнер саны
1
Құрманғазы ауылдық округі
229
2
Азғыр ауылдық округі
51
3
Ақкөл ауылдық округі
82
4
Асан ауылдық округі
24
5
Бөкейхан ауылдық округі
32
6
Бірлік ауылдық округі
38
7
Дыңғызыл ауылдық округі
44
8
Еңбекші ауылдық округі
51
9
Жаңаталап ауылдық округі
66
10
Қиғаш ауылдық округі
20
11
Көптоғай ауылдық округі
23
12
Кудряшов ауылдық округі
42
13
Мақаш ауылдық округі
51
14
Нұржау ауылдық округі
47
15
Орлы ауылдық округі
47
16
Сафон ауылдық округі
32
17
Сүйіндік ауылдық округі
61
18
Теңіз ауылдық округі
29
19
Шортанбай ауылдық округі
31
Итого
1 000
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы бұйрығымен 58. Субъект (ҚТҚ контейнерлерінің меншік иесі) контейнерлерді орналастыруға рұқсат етіледі, Орнатылатын контейнерлер санын есептеуге байланысты контейнерлерді пайдаланатын халық санын, қалдықтардың жиналу нормаларын, оларды сақтау мерзімдерін ескеру қажет. Контейнерлердің есептік көлемі қалдықтардың нақты жиналуына сәйкес келеді. Сондықтан бұл бағдарламада контейнерлер саны сараптамалық жолмен есептеледі.Сондай-ақ, сараптамалық жолмен "Камаз-Инжиниринг" АҚ, Көкшетау қ., Қазақстан шығарған КАМАЗ базасында 8 қоқыс таситын көліктің қажетті саны анықталды.
- қоқыс таситын көліктегі ҚТҚ тығыздау коэффициенті орта есеппен 2,5 (қоқыс таситын көліктер өндірушілерінің анықтамалығына сілтеме 5.6. қоқыс таситын көліктер / техникалық сипаттамалар анықтамалығы / № 4 шығарылым kommashpro.ru),

Согласно Концепции по переходу к "зеленой экономике", утвержденной Указом Президента РК от 30 мая 2013 года №577, к 2030 году необходимо довести долю сортировки и переработки твердых бытовых отходов до 40 и 95 процентов объектов размещения твердых бытовых отходов.
В районе полигоны необходимо проектировать по СТ РК 3696-2020, стандарт распространяется на полигоны для маломощных твердых бытовых отходов (далее-полигоны ММ ТБО) для населенных пунктов с общей численностью до 50 тыс. человек и радиусом охвата от "тела полигона" до 50 км и устанавливает требования по безопасной эксплуатации и содержанию полигона ММ ТБО. включая централизованный прием, сортировку, переработку, обезвреживание и захоронение твердых отходов, в целях санитарно-эпидемиологического благополучия и охраны окружающей среды на всех этапах жизненного цикла.
В зависимости от класса опасности объектов в соответствии с приказом и. о. министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ДСМ-2 "санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на здоровье человека" предусмотрены следующие размеры санитарных зон полигона от населенного пункта (жилых массивов):
1) объекты I класса опасности от 1000 м (далее – м) и выше; 2) объекты II класса опасности от 500 м до 999 м; 3) объекты III класса опасности от 300 м до 499 м; 4) объекты от 100 м до 299 м объектов IV класса опасности; 5) V класс опасности от 50 м до 99 м.
Полигон ТБО предназначен для приема и захоронения твердых бытовых отходов и золошлака. Размеры и сроки участка для полигона захоронения ТБО согласно приказу и. о, министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331 / 2020 "санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" для полигона предусмотрено 20-25 лет.
Полигон представляет собой специальную конструкцию для изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов. Организация сбора отходов и проведение работ гарантирует санитарную надежность в охране окружающей среды и эпидемиологическую безопасность для населения. На полигоне обеспечивается статистическая устойчивость ТБО с учетом динамики уплотнения, минерализации, газовыделения.

ҚР Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы №577 Жарлығымен бекітілген "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі Тұжырымдамаға сәйкес 2030 жылға қарай қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау мен қайта өңдеу үлесін қатты тұрмыстық қалдықтарды орналастыру объектілерінің 40 пайызы мен 95 пайызына дейін жеткізу қажет.
Ауданда полигондарды ҚР СТ 3696-2020 бойынша жобалау қажет, стандарт жалпы саны 50 мың адамға дейінгі және "Полигон денесінен" 50 км дейінгі қамту радиусы бар елді мекендер үшін қуаты аз қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондарға (бұдан әрі-ҚТҚ ММ полигондары) қолданылады және ҚТҚ ММ полигонын қауіпсіз пайдалану және күтіп ұстау жөніндегі талаптарды белгілейді, тұрмыстық қатты қалдықтарды орталықтандырылған қабылдауды, сұрыптауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және көмуді қоса алғанда, өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық және қоршаған ортаны қорғау мақсатында.
Объектілердің қауіптілік сыныбына байланысты "Адам денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғау аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығына сәйкес, елді мекеннен (тұрғын алаптардан)полигонның санитарлық аймақтарының мынадай мөлшері көзделген:
1) 1000 метрден (бұдан әрі – м) және одан жоғары I қауіптілік сыныбының объектілері; 2) 500 м-ден 999 м-ге дейінгі II қауіптілік сыныбының объектілері; 3) 300 м-ден 499 м-ге дейінгі III қауіптілік сыныбының объектілері; 4) 100 м-ден 299 м-ге дейінгі IV қауіптілік сыныбының объектілері; 5) V қауіптілік класы 50 м-ден 99 м-ге дейін.
ҚТҚ полигоны қатты тұрмыстық қалдықтар мен күл қожын қабылдауға және көмуге арналған. "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м. а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331 / 2020 бұйрығына сәйкес ҚТҚ көму полигоны үшін учаскенің мөлшері және мерзімi ҚТҚ көму полигоны үшін 20-25 жылқаралған.
Полигон қатты тұрмыстық қалдықтарды оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған арнайы құрылым болып табылады. Қалдықтарды жинауды ұйымдастыру және жұмыстарды жүргізу қоршаған ортаны қорғаудағы санитарлық сенімділікке және халық үшін эпидемиологиялық қауіпсіздікке кепілдік береді. Полигонда тығыздау, минералдану, газ шығару динамикасын ескере отырып, ҚТҚ статистикалық тұрақтылығы қамтамасыз етіледі.

Высота склада в уплотненном виде - 10 м (2 м от Земли и 8 м от Земли). На участке, где расположен Полигон, грунтовые воды не вскрыты.
Организация работ на полигоне определяется технологической схемой эксплуатации полигона. Технологическая схема представляет собой генеральный план полигона, который определяет последовательность работ с учетом времен года, размещение площадок для хранения твердых бытовых отходов и разработку изолирующего грунта.
Основным документом планирования работ на полигоне является график эксплуатации, в котором ежемесячно планируются: количество принимаемых отходов с указанием № карт сбора отходов, разработка грунта для изоляции отходов.
Основное сооружение полигона - участок хранения ТБО, представляющий собой яму глубиной 8 м и занимающий до 95% площади полигона. Основание свалки имеет плотную глинистую подушку, которая препятствует фильтрации загрязняющих веществ из свалки в грунтовые воды.
Следующий слой укладывают на уплотненный тонкий слой и увеличивают толщину рабочего слоя до 2 м.
Рабочий слой уплотненных отходов покрывается промежуточным изоляционным слоем высотой не менее 0,25 м. промежуточный изоляционный слой должен защищать окружающую природную среду от распространения ветром легких фракций отходов, газов, запахов. Для промежуточной изоляции используют золошлак.
Для соблюдения санитарных требований не позднее суток после доставки ТБО на полигон (в теплое время года) их необходимо поместить на установленную площадку, уплотнить слоем почвы и утеплить. В зимнее время утепление допускается производить с интервалом не более трех суток. Для промежуточной изоляции используют золошлак. Окончательное утепление проводят грунтом, полученным при строительстве дренажной канавы.
Для контроля высоты 2-метрового слоя разливаемой ТБО на каждой карте установлен измерительный столбик-репер. Соблюдение заданной высоты заливного слоя обеспечивает равномерность осадков толщины полигона. С помощью репера контролируется степень уплотнения твердых бытовых отходов.
Все работы по сбору, уплотнению, изоляции ТБО на полигоне выполняются механизированным способом. На полигон отходы попадают в мусоровозы, сбор и формирование изоляционного материала (золошлака и грунта) осуществляется бульдозером. Во избежание воспламенения ТБО от выхлопных газов на выхлопной трубе бульдозера ставится искрогаситель.
Бульдозер оборудован огнетушителем. На полигоне организуется непрерывная разгрузка мусоровоза.
Мусоровоз, прибывший на полигон, наносится на рабочую карту. Не допускается беспорядочная уборка ТБО на всех площадках полигона.
На выходе с полигона размещается дезинфекционная ванна с дезинфицирующим раствором (лизолом) для обработки колес мусоровозов. На границе участка есть водосточная канава для улавливания дождя и паводковых вод. По периметру участка на расстоянии 2 метров от дренажной канавы имеется ограждение вокруг свалки.

Тығыздалған түрдегі қойманың биіктігі-10 м (жерден 2 м және жер астынан 8 м). Полигон орналасқан учаскеде жер асты сулары ашылмаған.
Полигондағы жұмыстарды ұйымдастыру полигонды пайдаланудың технологиялық схемасымен айқындалады. Технологиялық схема полигонның бас жоспары болып табылады, ол жыл мезгілдерін ескере отырып, жұмыстардың реттілігін, қатты тұрмыстық қалдықтарды сақтауға арналған алаңдарды орналастыруды және оқшаулағыш топырақты әзірлеуді анықтайды.
Полигондағы жұмыстарды жоспарлаудың негізгі құжаты пайдалану кестесі болып табылады, онда ай сайын: қалдықтар жиналатын карталардың № көрсетіле отырып, қабылданатын қалдықтардың саны, қалдықтарды оқшаулау үшін топырақ әзірлеу жоспарланады.
Полигонның негізгі құрылысы-тереңдігі 8 м болатын және полигон алаңының 95% - на дейін алып жатқан шұңқыр болып табылатын ҚТҚ сақтау учаскесі. Полигонның негізінде ластаушы заттарды полигоннан жер асты суларына сүзуге кедергі келтіретін тығыз сазды жастық бар.
Келесі қабат тығыздалған жұқа қабатқа салынып, жұмыс қабатының қалыңдығы 2 м-ге дейін артады.
Тығыздалған қалдықтардың жұмыс қабаты биіктігі кемінде 0,25 м аралық оқшаулағыш қабатпен жабылады, аралық оқшаулағыш қабат қоршаған табиғи ортаны қалдықтардың, газдардың, иістердің жеңіл фракцияларының желмен таралуынан қорғауы тиіс. Аралық оқшаулау үшін күл қожы қолданылады.
Санитарлық талаптарды сақтау үшін ҚТҚ полигонға жеткізілгеннен кейін бір тәуліктен кешіктірмей (жылы мезгілде) оларды белгіленген алаңға қойып, топырақ қабатымен тығыздап, оқшаулау қажет. Қысқы уақытта оқшаулауды үш тәуліктен аспайтын аралықпен жүргізуге жол беріледі. Аралық оқшаулау үшін күл қожы қолданылады. Соңғы оқшаулау дренажды арық салу кезінде алынған топырақпен жүзеге асырылады.
Төгілетін ҚТҚ-ның 2 метрлік қабатының биіктігін бақылау үшін әр картада өлшеуіш баған-репер орнатылған. Толтыру қабатының берілген биіктігін сақтау полигон қалыңдығының жауын-шашынының біркелкілігін қамтамасыз етеді. Репер көмегімен қатты тұрмыстық қалдықтардың тығыздалу дәрежесі бақыланады.
Полигондағы ҚТҚ-ны жинау, тығыздау, оқшаулау бойынша барлық жұмыстар механикаландырылған түрде орындалады. Полигонға қалдықтар қоқыс таситын көліктерге түседі, оқшаулағыш материалды (күл қожы мен топырақ) жинау және қалыптастыру бульдозермен жүзеге асырылады. Пайдаланылған газдардан ҚТҚ тұтануын болдырмау үшін бульдозердің шығатын құбырына ұшқын сөндіргіш қойылады.
Бульдозер өрт сөндіргішпен жабдықталған. Полигонда қоқыс таситын көлікті үздіксіз түсіру ұйымдастырылады.
Полигонға келген қоқыс тасушы жұмыс картасына түсіріледі. Полигонның барлық алаңында ҚТҚ-ны ретсіз жинауға жол берілмейді.
Полигоннан шығуда қоқыс таситын көліктердің дөңгелектерін өңдеуге арналған дезинфекциялық ерітіндісі (лизол) бар дезинфекциялық ванна орналастырылады. Жаңбыр мен тасқын суларды ұстап қалу үшін учаскенің шекарасында су бұрғыш арық бар. Дренажды арықтан 2 метр қашықтықта учаскенің периметрі бойынша полигонның айналасында қоршау бар.

В засушливые, жаркие периоды ТБО требует специального увлажнения для лучшего уплотнения и снижения риска возгорания. В пожароопасные периоды предусматривается увлажнение твердых бытовых отходов. Расход воды на полив принимается 10 литров на 1 м3 ТБО.
Для этой цели используется импортная вода. Хранится в цистерне объемом 2000 литров.
Согласно строительным нормам СН РК 1.04-15-2013 (полигоны для твердых бытовых отходов)
Разработан план приема и рекультивации ТБО на полигоне (приложение№1). Прием ТБО.Общая площадь полигона составляет 2 Га существующая складская площадь 301,8 м2. Уплотнение уложенных отходов слоем 0,5 метра выполняется бульдозерами массой не менее 14 тонн. Уплотнение осуществляется двумя-четырьмя проходами бульдозера в одном месте. При двойном прохождении бульдозер уплотняет отходы до значений коэф 570-670 кг/м3. 0,67 (данные с сайта экологии) среднемесячный объем приема ТБО составляет 67 тонн. При хранении промежуточного слоя высотой 3 м формула V * 0,67 (коэф)= М., срок заполнения 2,8 месяца. Общий объем сбора отходов на карте при высоте слоя 6 м формула расчета S * h=V) или (V*0,67 (коэф)= m) 2.Рекультивация. Для предотвращения пожаров и соблюдения норм экологического кодекса РК применяется статья 356(пункт 4), технология Земляной изоляции. Уплотненный слой отходов высотой 2 метра утепляется слоем грунта толщиной 0,3 метра по всей площади уложенного ТБО. При высоте слоя 0,3 м для восстановления 54 416 м2 требуется 16324 м3 почвы (расчет S*h = V) или 16324 м3 на массу*1,5 (коэф)=24487 тонн почвы. Рекультивационные слои общей высотой 6 м образуют 3 слоя
Прием твердых бытовых отходов производится в незапечатанном состоянии (т. е. в физическом состоянии, при котором отходы поступают от населения и организаций).
На полигоне ТБО имеются весы для взвешивания машин с отходами. Отметка о принятом количестве ТБО делается в"журнале приема твердых бытовых отходов".
Проводится дозиметрический контроль отходов, поступающих на полигон.
Сбор твердых бытовых отходов планируется осуществлять в металлических контейнерах с последующим вывозом автотранспортом на полигон ТБО.
Вывоз будет осуществляться по мере накопления организацией, выполняющей услуги по вывозу ТБО.
Кроме объектов размещения отходов на территории района имеются места для размещения отходов – полигоны в каждом сельском округе.
На сегодняшний день на территории района отсутствуют объекты по переработке коммунальных отходов, что не позволяет обрабатывать образовавшиеся коммунальные отходы.
Таким образом, для достижения целей государственной политики в области обращения с отходами требуется реорганизация действующей системы обращения с отходами с целью обеспечения максимального использования исходного сырья и материалов, предотвращения образования отходов, снижения класса опасности в источниках образования, переработки, утилизации и обезвреживания отходов, а также безопасного захоронения отходов.
Сараптамалық мәліметтерге сәйкес ҚТҚ морфологиялық құрамы орта есеппен келесідей:
тамақ қалдықтары – 24%;
қағаз және картон-16%;
полимерлер (пластик, пластмасса) -17%;
шыны-11%;
қара металдар - 10%;
түсті металдар-1%;
тоқыма-3%;
ағаш кесу - 4%;
қауіпті қалдықтар-1%;
сүйек, тері, резеңке – 2%;
қалдықтардың басқа қалдықтары – 10%;
басқа-9%.
Жазда және күзде халықтың рационында жыл мезгілінің ерекшеліктеріне байланысты тұтынылатын жемістер мен көкөністердің саны артады. Сондай-ақ, суық мезгілде пластиктің азаюы байқалады, бұл көбінесе пластик ыдыста сатылатын белгілі сергітетін сусындарды тұтынудың азаюымен түсіндірілуі мүмкін. Сондай-ақ, қағаз өнімдерінің, әйнектің және металдың азаюын атап өтуге болады.

Құрғақ, ыстық кезеңдерде ҚТҚ жақсы тығыздау және өрт қаупін азайту үшін арнайы ылғалдандыруды қажет етеді. Өрт қауіпті кезеңдерде қатты тұрмыстық қалдықтарды ылғалдандыру қарастырылған. Суаруға арналған су шығыны 1 м3 ҚТҚ үшін 10 литр қабылданады.
Осы мақсатта әкелінетін су пайдаланылады. Көлемі 2000 литр цистернада сақталады.
ҚР ҚН құрылыс нормаларына сәйкес 1.04-15-2013 (қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар)
Полигонда ҚТҚ қабылдау және рекультивациялау жоспары әзірленді (№1 қосымша). ҚТҚ қабылдау.Полигонның жалпы ауданы 2 Га қолданыстағы қойма ауданы 301,8 м2 құрайды. Төселген қалдықтарды 0,5 метр қабатпен тығыздау салмағы кемінде 14 тонна бульдозерлермен орындалады. Тығыздау бір жерде бульдозердің екі-төрт рет өтуімен жүзеге асырылады. Екі рет өту кезінде бульдозер қалдықтарды 570-670 кг/м3, коэф мәніне дейін тығыздайды. 0,67 (экология сайтынан алынған мәліметтер) ҚТҚ қабылдаудың орташа айлық көлемі 67 тоннаны құрайды. Биіктігі 3 м аралық қабатты сақтау кезінде формула V * 0,67 (коэф)= М., толтыру мерзімі 2,8 ай. Қабаттың биіктігі 6 м болған кезде картадағы қалдықтарды жинаудың жалпы көлемі есептеу формуласы S*h=V) немесе (V*0,67 (коэф)= m)2.Рекультивация. Өрттің алдын алу және ҚР Экологиялық кодексінің нормаларын сақтау үшін 356-бап(4-тармақ), топырақпен қабат-қабат оқшаулау технологиясы қолданылады. Биіктігі 2 метр болатын қалдықтардың тығыздалған қабаты төселген ҚТҚ-ның бүкіл ауданы бойынша қалыңдығы 0,3 метр топырақ қабатымен оқшауланады. Қабаттың биіктігі 0,3 м болған кезде 54 416 м2 қалпына келтіру үшін 16324 м3 топырақ қажет (есептеу S*h = V) немесе массаға 16324 м3*1,5(коэф)=24487 тонна топырақ. Жалпы биіктігі 6 м болатын рекультивация қабаттары 3 қабатты құрайды
Тұрмыстық қатты қалдықтарды қабылдау тығыздалмаған күйде (яғни, қалдықтар халық пен ұйымдардан түсетін физикалық жағдайда) жүргізіледі.
Қалдықтары бар машиналарды өлшеуге арналған ҚТҚ полигонында таразы бар. ҚТҚ-ның қабылданған мөлшері туралы белгі "қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау журналында" жасалады.
Полигонға түсетін қалдықтарды дозиметриялық бақылау жүргізіледі.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды кейіннен ҚТҚ полигонына автокөлікпен әкете отырып, металл контейнерлерге жүзеге асыру көзделген.
Әкету ҚТҚ әкету жөніндегі қызметтерді орындайтын ұйым жинақталуына қарай жүзеге асырылатын болады.
Аудан аумағында қалдықтарды орналастыру объектілерінен басқа, қалдықтарды орналастыруға арналған орындар бар – әр ауылдық округте полигондар.
Бүгінгі күні аудан аумағында коммуналдық қалдықтарды өңдеу бойынша объектілер жоқ, бұл пайда болған коммуналдық қалдықтарды өңдеуге мүмкіндік бермейді.
Осылайша, қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясаттың мақсаттарына қол жеткізу үшін бастапқы шикізат пен материалдарды барынша пайдалануды қамтамасыз ету, қалдықтардың пайда болуын болдырмау, қалдықтардың пайда болу, өңдеу, кәдеге жарату және залалсыздандыру көздеріндегі қауіптілік класын азайту, сондай-ақ қалдықтарды қауіпсіз көму мақсатында қалдықтармен жұмыс істеудің қолданыстағы жүйесін қайта ұйымдастыру талап етіледі.
Сараптамалық мәліметтерге сәйкес ҚТҚ морфологиялық құрамы орта есеппен келесідей:
тамақ қалдықтары – 24%;
қағаз және картон-16%;
полимерлер (пластик, пластмасса) -17%;
шыны-11%;
қара металдар - 10%;
түсті металдар-1%;
тоқыма-3%;
ағаш кесу - 4%;
қауіпті қалдықтар-1%;
сүйек, тері, резеңке – 2%;
қалдықтардың басқа қалдықтары – 10%;
басқа-9%.
Жазда және күзде халықтың рационында жыл мезгілінің ерекшеліктеріне байланысты тұтынылатын жемістер мен көкөністердің саны артады. Сондай-ақ, суық мезгілде пластиктің азаюы байқалады, бұл көбінесе пластик ыдыста сатылатын белгілі сергітетін сусындарды тұтынудың азаюымен түсіндірілуі мүмкін. Сондай-ақ, қағаз өнімдерінің, әйнектің және металдың азаюын атап өтуге болады.

2 932
73 300
19
сельский округ Шортанбай
3 207
80 175
Итого
101 587
2 539 675
Полигоны в селах необходимо проектировать исходя из расчетного минимального объема ТБО 2 539 675 куб. м.
В соответствии с нормативными стандартами (СН РК 1.04-15-2013) полигоны для твердых бытовых отходов запрещается размещать в следующих местах:
- На территориях природного и заповедного фонда Республики Казахстан;
- в курортных, детских оздоровительных и лечебно-оздоровительных зонах, в пределах территорий санитарной охраны мест массового отдыха населения;
-в пределах территории санитарно-защитных зон населенных пунктов;
-на территориях, где расположены леса, лесные парки и другие зеленые насаждения, выполняющие санитарно-гигиенические, защитные и рекреационные функции;
- на землях сельскохозяйственного назначения плохого качества;
-на территориях историко-культурного назначения;
- в охраняемых зонах водных объектов, в пределах зон подземных источников питьевой воды;
- на участках источников подземных вод в родниковой форме;
-в пределах I и II полос зон санитарной охраны водных объектов, используемых для хозяйственно-питьевого водоснабжения;
- в пределах полос зон санитарной охраны минеральных источников;
- в пределах пригородов;
- в местах загрязнения радиоактивными и органическими отходами до истечения срока, установленного органами санитарно-эпидемиологического контроля;
- территории со сложными геологическими условиями (развитие оползневого явления, наличие неустойчивых почв и др.);
- зоны возможных лавинных и селевых потоков;
- ближе 15 километров от аэропорта.
Для выбора земельных участков под расположение полигонов подходящими признаются следующие территории:
-допускать выполнение инженерных мероприятий по ликвидации загрязнения окружающей среды, открытого, неводного и не водозаборного, вентилируемого;
- расположен в населенных пунктах относительно вентилируемой стороны;
- хозяйственная и питьевая вода расположена ниже мест водосбора водоснабжения, мест размножения, массового распространения и зимовки рыб;
- в 200 метрах от сельскохозяйственных полей и транзитных магистральных дорог, в 50 метрах от лесных массивов и лесополос;
- с отводом не более 1,5% в сторону промышленных предприятий, населенных пунктов, лесных массивов, сельскохозяйственных полей;
- отсутствие опасных геологических явлений (оползни, карст, овраг и др.);
- наличие экранирующих отложений пород с коэффициентом фильтрации не более 10-7м/с в геологических пределах (в том числе суглинков, глин);
- Расположение подземных вод с учетом работы полигона ТБО не менее 2 метров от нижнего уровня утилизируемых отходов при их небольшом подъеме.

2 932
73 300
19
Шортанбай ауылдық округі
3 207
80 175
Итого
101 587
2 539 675
Ауылдардағы полигондарды ҚТҚ ең төменгі 2 539 628 текше метр есептік көлеміне қарай жобалау қажет.
Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондар нормативтiк стандартартына сәйкес (СН РК 1.04-15-2013) полигондардың келесі жерлерде орналамуына тыйым салынады:
- ҚазақстанРеспубликасыныңтабиғижәнеқорықтыққортерриторияларында;
- курорттық, балалар сауықтыру және емдеу-сауықтыру аймақтарында, халықттың жаппай демалыс орындарының санитарлық қорғау территорияларының шегінде;
- елді мекендердің санитарлық-қорғаныс зоналарының территориясы шегінде;
- санитарлық-гигиеналық, қорғаныс және рекреациялық қызметтер атқаратын ормандар, орманды саябақтар және басқа да жасыл көшеттер орналасқан территорияларда;
- нашар сапалы ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлерде;
- тарихи-мәдени мақсаттағы территорияларда;
- су нысандарының қорғалатын зоналарында, ауыз судың жер асты қайнар көздері зоналары шегінде;
- бұлақ түрінде жер асты сулары қайнарының учаскелерінде;
- шаруашылық-ауыз су сумен жабдықтау үшін пайдаланатын су нысандарының санитарлық қорғау зоналарының І және ІІ белдеулері шегінде;
- минералды қайнар көздердің санитарлық қорғау зоналарының белдеулері шегінде;
- қаламаңының шегінде;
- радиоактивті және органикалық қалдықтар мен ластанған жерлерде, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен белгіленген мерзім аяқталғанша дейін;
- күрделі геологиялық шарттары бар территорияларды (көшкін құбылысының дамуы, тұрақсыз топырақтың болуы және т.б.);
- болуы ықтимал қар көшкіні мен сел ағындарының зоналары;
- әуежайдан 15 километрден жақын орналасқан жерлерде.
Полигондардың орналасуы үшін жер телімдерін таңдау үшін қолайлы болып келесі территориялар танылады:
- ашық, су баспайтын және су келмейтін, желдетілетін, қоршаған ортаны ластануды жою бойынша инженерлік іс-шаралардың орындалуына жол беретін;
- елді мекендерде қатысты желдетілетін жақтан орналасқан;
- шаруашылық және ауыз су сумен жабдықтаудың су жинақтау орындарынан, балықтардың көбеюі, жаппай таралуы және қыстау жерлерінен төмен жақта орналасқан;
- ауыл шаруашылығы егістіктерінен және транзиттік магистральді жолдардан 200 метр алшақ жерде, орманды алқаптардан және орман белдеулерінен 50 метр алшақ жерде;
- өнеркәсіп кәсіпорындарына, елді мекендерге, орман алқаптары, ауыл шаруашылығы егістіктеріне қарай 1,5 % аспайтын бұрылыспен;
- қауіпті геологиялық құбылыстардың болмауы (көшкіндер, карст, жыра және т.б.);
- геологиялық шегінде 10-7м/с аспайтын сүзгілеу коэффициентімен экранациялайтын жыныстар шөгінділерінің болуы (соның ішінде, саздақтар, балшықтар);
- ҚТҚ полигоны жұмысының есепке алынуымен, жер асыт суларының олардың шағын көтерілуі кезінде кәдеге жаратылатын қалдықтардың төменгі деңгейінен 2 метрден кем емес орналасуы;

В соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов" утвержденный приказом Министрам национальной экономикиРеспублики Казахстанот 20 марта 2015 года № 237 , с учетом практики установления размера санитарной защитной зоны, разработана санитарная классификация производственных и других объектов и следующие минимальные размеры территории санитарно-защитных зон (СЗЗ). В зависимости от класса опасности объектов и производств, устанавливаются следующие размеры СЗЗ:
1) объекты I класса опасности с СЗЗ 1000 м. и более;
2) объекты II класса опасности с СЗЗ от 500 м до 999 м;
3) объекты III класса опасности с СЗЗ от 300 м до 499 м;
4) объекты IV класса опасности с СЗЗ от 100 м до 299 м;
5) объекты V класса опасности с СЗЗ от 0 м до 99 м.
Согласно "Санитарно - эпидемиологических требований по установлению СЗЗ производственных объектов", утвержденных приказом Министра национальной экономики РК № 237 от 20.03.2015 г. полигон ТБО не классифицируется.
Обычно из практики и в соответствии с "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов" (утвержден Приказом № 237 от 20 марта 2015 года) нормативный размер санитарно-защитной зоны (СЗЗ) для полигонов по размещению, обезвреживанию, захоронению токсичных отходов производства и потребления 1 и 2 классов опасности составляет 1000 м, что соответствует 1 классу опасности, 1 категории предприятия.
6. Обзор зарубежного опыта
В настоящее время управление отходами является одной из наиболее актуальных тем для мирового сообщества, так как объем образуемых отходов ежегодно увеличивается в результате регулярного роста численности населения.
На сегодня действующие системы управления отходами направлены на минимизацию объемов образования и захоронения отходов, на увеличение вторичного использования сырья и переработка с использованием наилучших имеющихся технологий.
В странах ЕС еще в 70-е годы 20-го века начали создавать единую систему и внедрять инструменты регулирования, в том числе Директиву по управлению отходами. Первая Директива № 75/442/ЕЭС об отходах (рамочная директива) была принята в 15 июля 1975 года, в дальнейшем в 1991 году в нее были внесены поправки (Директива 91/156/EEC от 18 марта 1991 г.). В 2008 году она была переработана в действующую Директиву ЕС "Об отходах и замене некоторых Директив" (№ 2008/98/ЕС от 19 ноября 2008 г.), которая является рамочным документом, определяющим обращение с отходами в странах ЕС. Основной целью требований является минимизация объемов образования и захоронения отходов, увеличение вторичного использования сырья и переработка с использованием наилучших имеющихся технологий.
Япония начала внедрять систему управления отходами после стремительного роста экономического развития и индустриализации в 1970-е года. По причине небольшой площади в стране имеется ограниченное количество и небольшая емкость полигонов для захоронения. Система по управлению отходами в Японии в первую очередь направлена на минимизацию объемов образования и захоронения отходов.
Для применения в Курмангазыском районе в сфере управления отходами имеющегося зарубежного опыты актуальными являются совершенствование сбора и транспортировки отходов, внедрение сбора и утилизации биоразлагаемых отходов, в том числе пищевых отходов, переработки иловых осадков.
Сбор отходов является начальным этапом управления отходами. Эффективность сбора характеризуется объемом собранных отходов от общего объема образованных отходов.
В разных странах существуют и используются разные схемы сбора отходов:
• "От двери к двери". Компания-перевозчик собирает отходы от каждого домовладения индивидуально. Данный вариант характеризуется высокими тарифами за услугу вывоза.
• "Общие контейнерные площадки". Контейнерные площадки располагаются в определенных точках района в зависимости от окрестности (в каждом дворе или для каждого жилого комплекса). Жители приносят и складируют ТБО в контейнерах, расположенных на контейнерных площадках. Местные исполнительные органы организуют сбор и вывоз ТБО согласно установленному графику.
• "Сбор у обочины". Жители оставляют ТБО у тротуара перед своими домами согласно графику, установленному местными исполнительными органами.
• "Самовывоз". Жители привозят отходы в специализированные пункты сбора или станции перегрузки. Данный вариант подходит для крупногабаритных и отдельных видов отходов.
• "Вывоз по договору". Физические лица заключают договора на вывоз ТБО напрямую с компаниями-перевозчиками.
Выбор метода сбора отходов определяется местными исполнительными органами на основе местных требований законодательства. В мировой практике функционируют смешанный и раздельный методы сбора.
Распространен раздельный сбор следующих видов отходов:
• Макулатура;
• Отходы пластика (включая PET)
• Стеклобой; • Металлолом; • Пищевые (органические) отходы, включая садовые отходы; • Отходы упаковки.
Например, раздельный сбор отходов ведется в некоторых странах ЕС (в том числе Германия, Великобритания, Австрия), Японии, некоторых штатах США. В Германии ведется раздельный сбор отходов упаковки, макулатуры, пищевых отходов. Для этого используется 4 вида контейнеров разных цветов. Зеленые контейнеры для сбора пищевых отходов, синие - для отходов бумаги, желтые - для отходов упаковки и черные контейнеры для прочих отходов.
В Японии ведется раздельный сбор пищевых отходов и отходов упаковки (тара и контейнеры из стекла, пластика, бумаги, картона, алюминия и стали, а также ПЭТ бутылки). В Австрии (Вене) ведется раздельный сбор отходов бумаги, стекла, металла, пластика, пищевых и зеленых (садовых) отходов.
Преимуществами раздельного сбора являются:
• вторичное использование материалов или использование отходов в качестве вторичного сырья для производства новых материалов;
• раздельный сбор предполагает более высокое качество отобранных утильных фракций и соответственно наиболее высокую цену, и разнообразие вариантов производства вторичных материалов и изделий.
Недостатками раздельного сбора являются:
• дополнительные затраты на закупку контейнеров для каждого вида сортируемых отходов и специализированного транспорта для вывоза;
• необходимость строительства дополнительной инфраструктуры;
• затраты и дополнительные расходы на транспортировку за счет увеличения количества транспорта и маршрутов;
• существуют сложности по обеспечению высокого качества сортировки у источника – в результате недобросовестности или необразованности населения в контейнеры для определенного типа отходов могут размещаться другие виды, что существенно влияет на эффективность раздельного сбора, а также влечет дополнительные затраты на последующую сортировку;
• необходимость в регулярном контроле и мониторинге за качеством раздельного сбора также влечет значительные дополнительные затраты;
• сложность сбора отходов в квартирах, так как по строительным нормам площадь кухонных помещений часто не предусматривает достаточно места для раздельного сбора в отдельных контейнерах.

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлерінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 237 бұйрығымен бекітілген "Өндірістік объектілердің санитариялық-қорғау аймағын белгілеу жөніндегі санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес санитариялық қорғау аймағының мөлшерін белгілеу практикасын ескере отырып , өндірістік және басқа да объектілердің санитариялық сыныптамасы және санитариялық-қорғау аймақтары(СҚА) аумағының мынадай ең төменгі мөлшері әзірленді. Объектілер мен өндірістердің қауіптілік сыныбына байланысты СҚА-ның мынадай өлшемдері белгіленеді:
1) 1000 м. және одан да көп СҚА бар қауіптіліктің I класты объектілері;
2) СҚА бар қауіптіліктің II класты объектілері 500 м-ден 999 м-ге дейін;
3) СҚА бар қауіптіліктің III класты объектілері 300 м-ден 499 м-ге дейін;
4) СҚА бар қауіптіліктің IV класты объектілері 100 м-ден 299 м-ге дейін;
5) 0 м-ден 99 м-ге дейінгі СҚА бар V қауіптілік класының объектілері.
ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.03.2015 ж. № 237 бұйрығымен бекітілген "өндірістік объектілердің СҚА белгілеу жөніндегі санитарлық - эпидемиологиялық талаптарға" сәйкес ҚТҚ полигоны жіктелмейді.
Әдетте тәжірибеден және "Өндірістік объектілерді жобалауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" (2015 жылғы 20 наурыздағы № 237 бұйрықпен бекітілген) 1 және 2 қауіптілік кластарындағы өндіріс пен тұтынудың улы қалдықтарын орналастыру, залалсыздандыру, көму полигондары үшін санитариялық-қорғау аймағының (СҚА) нормативтік мөлшері 1000 м құрайды, бұл қауіптіліктің 1-сыныбына, кәсіпорынның 1-санатына сәйкес келеді.
6. Шетелдік тәжірибеге шолу
Қазіргі уақытта қалдықтарды басқару әлемдік қоғамдастық үшін ең өзекті тақырыптардың бірі болып табылады, өйткені халық санының тұрақты өсуі нәтижесінде пайда болатын қалдықтардың көлемі жыл сайын артып келеді.
Бүгінгі таңда қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйелері қалдықтардың пайда болуы мен көмілу көлемін азайтуға, шикізатты қайталама пайдалануды ұлғайтуға және қолда бар ең жақсы технологияларды пайдалана отырып қайта өңдеуге бағытталған.
ЕО елдерінде 20 ғасырдың 70-ші жылдарында олар бірыңғай жүйені құра бастады және реттеу құралдарын, соның ішінде қалдықтарды басқару директивасын енгізе бастады. Қалдықтар туралы № 75/442/ЕЭК бірінші директивасы (негіздемелік директива) 1975 жылы 15 шілдеде қабылданды, одан әрі 1991 жылы оған түзетулер енгізілді (1991 жылғы 18 наурыздағы 91/156/EEC директивасы). 2008 жылы ол ЕО елдеріндегі қалдықтарды басқаруды анықтайтын негіздемелік құжат болып табылатын "қалдықтар және кейбір директиваларды ауыстыру туралы" ЕО Директивасына (2008 ж.19 қарашадағы№ 2008/98/ЕО) қайта қаралды. Талаптардың негізгі мақсаты қалдықтардың пайда болуы мен көмілу көлемін азайту, шикізатты қайталама пайдалануды ұлғайту және қолда бар ең жақсы технологияларды пайдалана отырып қайта өңдеу болып табылады.
Жапония 1970 жылдары Экономикалық даму мен индустрияландырудың қарқынды өсуінен кейін қалдықтарды басқару жүйесін енгізе бастады. Шағын ауданның арқасында елде жерлеу полигондарының саны шектеулі және сыйымдылығы аз. Жапониядағы қалдықтарды басқару жүйесі, ең алдымен, қалдықтардың пайда болуы мен көмілуін азайтуға бағытталған.
Құрманғазы ауданында қолда бар шетелдік қалдықтарды басқару саласында қолдану үшін қалдықтарды жинау мен тасымалдауды жетілдіру, биологиялық ыдырайтын қалдықтарды, оның ішінде тамақ қалдықтарын жинау мен кәдеге жаратуды енгізу, тұнбалы жауын-шашынды қайта өңдеу өзекті болып табылады.
Қалдықтарды жинау-қалдықтарды басқарудың бастапқы кезеңі. Жинаудың тиімділігі түзілген қалдықтардың жалпы көлемінен жиналған қалдықтардың көлемімен сипатталады.
Әр түрлі елдерде қалдықтарды жинаудың әртүрлі схемалары бар және қолданылады:
• "Есіктен есікке". Тасымалдаушы компания әр үйден қалдықтарды жеке жинайды. Бұл опция экспорттау қызметі үшін жоғары тарифтермен сипатталады.
* "Ортақ контейнер алаңдары". Контейнерлік алаңдар ауданның белгілі бір нүктелерінде орналасқан (әр аулада немесе әр тұрғын үй кешенінде). Тұрғындар ҚТҚ-ны контейнерлік алаңдарда орналасқан контейнерлерге әкеледі және сақтайды. Жергілікті атқарушы органдар белгіленген кестеге сәйкес ҚТҚ жинау мен әкетуді ұйымдастырады.
• "Жол жиегіндегі жинау". Тұрғындар ҚТҚ-ны жергілікті атқарушы органдар белгілеген кестеге сәйкес үйлерінің алдындағы тротуарда қалдырады.
• "Алып кету". Тұрғындар қалдықтарды арнайы жинау пункттеріне немесе қайта тиеу станцияларына әкеледі. Бұл опция қалдықтардың үлкен және жекелеген түрлеріне жарамды.
• "Шарт бойынша әкету". Жеке тұлғалар ҚТҚ-ны тасымалдаушы компаниялармен тікелей әкетуге шарт жасасады.
Қалдықтарды жинау әдісін таңдауды жергілікті атқарушы органдар заңнаманың жергілікті талаптары негізінде айқындайды. Әлемдік тәжірибеде аралас және бөлек жинау әдістері жұмыс істейді.
Қалдықтардың келесі түрлерін бөлек жинау кең таралған:
* Макулатура;
* Пластмасса қалдықтары (соның ішінде PET);
* Шыны;
* Металл сынықтары;
* Азық-түлік (органикалық) қалдықтары, соның ішінде бақша қалдықтары;
* Қаптама қалдықтары.
Мысалы, қалдықтарды бөлек жинау ЕО-ның кейбір елдерінде (соның ішінде Германия, Ұлыбритания, Австрия), Жапонияда, АҚШ-тың кейбір штаттарында жүргізіледі. Германияда қаптаманың, макулатураның, тамақ қалдықтарының қалдықтарын бөлек жинау жүргізілуде. Ол үшін әртүрлі түсті контейнерлердің 4 түрі қолданылады. Тамақ қалдықтарын жинауға арналған Жасыл контейнерлер, қағаз қалдықтары үшін көк, қаптама қалдықтары үшін сары және басқа қалдықтар үшін қара контейнерлер.
Жапонияда тамақ қалдықтары мен қаптама қалдықтары (шыны, пластик, қағаз, картон, алюминий және болаттан жасалған ыдыстар мен контейнерлер, сондай-ақ ПЭТ бөтелкелері) бөлек жиналады. Австрияда (Венада) қағаз, шыны, металл, пластмасса, тамақ және жасыл (бақша) қалдықтары бөлек жиналады.
Бөлек жинаудың артықшылықтары:
* материалдарды қайта пайдалану немесе қалдықтарды жаңа материалдарды өндіру үшін қайталама шикізат ретінде пайдалану;
* бөлек жинау таңдалған кәдеге жарату фракцияларының жоғары сапасын және сәйкесінше ең жоғары бағаны және қайталама материалдар мен өнімдерді өндірудің әртүрлі нұсқаларын қамтиды.
Бөлек жинаудың кемшіліктері:
* сұрыпталатын қалдықтардың әр түріне арналған контейнерлерді және экспорттауға арналған арнайы көлікті сатып алуға қосымша шығындар;
* қосымша инфрақұрылым салу қажеттілігі;
* көлік пен маршруттар санын көбейту арқылы тасымалдау шығындары мен қосымша шығындары;
* көзден сұрыптаудың жоғары сапасын қамтамасыз етуде қиындықтар бар-халықтың жосықсыздығы немесе білімсіздігі нәтижесінде қалдықтардың белгілі бір түріне арналған контейнерлерге басқа түрлері орналастырылуы мүмкін, бұл бөлек жинаудың тиімділігіне айтарлықтай әсер етеді, сондай-ақ кейінгі сұрыптауға қосымша шығындарға әкеп соғады;
* бөлек жинау сапасын үнемі бақылау және бақылау қажеттілігі де айтарлықтай қосымша шығындарға әкеледі;
* пәтерлерде қалдықтарды жинаудың қиындығы, өйткені құрылыс нормаларына сәйкес, ас үй-жайлардың ауданы көбінесе жеке контейнерлерде бөлек жинауға жеткілікті орын бермейді.

Согласно Директиве ЕС об управлении отходами (975/442/ЕЕС) раздельный сбор внедряют, только если это технически, экологически и экономически обоснованно. "Технически обоснованно" означает, что раздельный сбор будет внедрен используя систему, которая уже разработана и успешно функционирует. "Экологически обоснованно" означает, что добавленная польза для окружающей среды обосновывает возможное негативное влияние системы раздельного сбора на окружающую среду (например, эмиссии от дополнительной транспортировки). "Экономически обоснованно" означает, что затраты на внедрение раздельного сбора (с учетом добавленной стоимости вторичного сырья) будут сравнимы с переработкой смешанных отходов.
Частота вывоза ТБО устанавливается местными исполнительными органами согласно существующим санитарно-эпидемиологическим требованиям. Вывоз отходов осуществляется с необходимой частотой, зависящей от климатических условий местности, культурных особенностей населения и темпа накопления отходов. Например, в Шанхае предлагается вывоз ТБО три раза в день из-за высокой плотности населения и высокого темпа накопления отходов.
Сбор ТБО ведется отдельно от сбора крупногабаритных отходов, также существуют индивидуальные требования для приема и сбора строительных и отдельных видов отходов (медицинские отходы, отходы электронного и электрического оборудования, отходы автомобильных шин, ртутьсодержащие отходы, отходы люминесцентных ламп, отработанные батареи и аккумуляторы, отработанные масла).
Процесс транспортировки отходов в странах мира различается по организации маршрутов мусоровозов, по видам используемого транспорта, участникам данного процесса и регулировании процесса транспортировки.
Некоторые факторы оказывают прямое воздействие и на экологическую, и на экономическую составляющую системы транспортировки отходов за счет экономии топлива, и, соответственно, снижения выбросов выхлопных газов в атмосферу. Таким фактором является оптимизация маршрутов перевозки. Чем дальше конечный пункт назначения отходов от точки образования или сбора, тем выше транспортные затраты.
Для обеспечения эффективности транспортировки немаловажен правильный выбор размеров и типов мусоровозов. В большинстве современных районов транспортировку отходов до точек последующей переработки или захоронения осуществляют грузовики, оборудованные устройствами дробления и прессовки. Тип используемых мусоровозов и контейнеров определяет оптимальное число работников на смену и продолжительность смены в сутки. Зачастую эффективным оказывается использование различных типов транспортных средств в различных условиях района. К примеру, сбор отходов в маленькие грузовики и даже ручные тележки в странах Европы и Китая позволяет оптимизировать расходы на топливо и иногда является единственным способом доступа к узким улицам и переулкам района.
Кроме того, мусоровозы могут иметь различные способы загрузки и компрессии отходов и массы подъемников и прессов (последние два показателя влияют на количество потребляемого топлива).
Для сбора сортированных отходов могут использоваться два вида специализированных транспортных средств: • Мусоровоз, заменяющий контейнер с отходами на опустошенный; • Мусоровоз с отдельными секциями для разных видов отходов, который выгружает разные виды отходов в соответствующие секции.
Примерно такая система работает в г. Мангейме (Германия): в системе взаимозаменяемых контейнеров для сбора остаточных отходов последние доставляют на специальный полигон на инсинерацию в том же контейнере. В контейнерном терминале в Карлсруэ контейнеры выгружают для доставки в Мангейм. С помощью крана контейнеры загружаются в грузовики, которые перевозят контейнеры на разгрузку к мусорному бункеру. После опустошения контейнеры возвращаются по железной дороге в Карлсруэ, где процесс повторяется.

ЕО-ның қалдықтарды басқару жөніндегі Директивасына сәйкес (975/442 / Еэ), егер ол техникалық, экологиялық және экономикалық тұрғыдан негізделген болса ғана бөлек жинау жүзеге асырылады. "Техникалық негізделген" дегеніміз, бөлек жинау қазірдің өзінде әзірленген және сәтті жұмыс істейтін жүйені қолдана отырып жүзеге асырылады. "Экологиялық тұрғыдан негізделген" дегеніміз, қоршаған ортаға қосымша пайда бөлек жинау жүйесінің қоршаған ортаға ықтимал теріс әсерін негіздейді (мысалы, қосымша тасымалдаудан шығарындылар). "Экономикалық тұрғыдан негізделген" дегеніміз, бөлек жинауды енгізу шығындары (қайталама шикізаттың қосылған құнын ескере отырып) аралас қалдықтарды қайта өңдеумен салыстырылатын болады.
ҚТҚ әкету жиілігін жергілікті атқарушы органдар қолданыстағы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес белгілейді. Қалдықтарды шығару жердің климаттық жағдайына, халықтың мәдени ерекшеліктеріне және қалдықтардың жинақталу қарқынына байланысты қажетті жиілікте жүзеге асырылады. Мысалы, Шанхайда халықтың тығыздығы мен қалдықтардың жиналуының жоғары қарқынына байланысты ҚТҚ-ны күніне үш рет шығару ұсынылады.
ҚТҚ жинау ірі габаритті қалдықтарды жинаудан бөлек жүргізіледі, сондай-ақ құрылыс және қалдықтардың жекелеген түрлерін (медициналық қалдықтар, электрондық және электрлік жабдықтардың қалдықтары, автомобиль шиналарының қалдықтары, құрамында сынап бар қалдықтар, люминесцентті лампалардың қалдықтары, пайдаланылған батареялар мен аккумуляторлар, пайдаланылған майлар) қабылдау және жинау үшін жеке талаптар бар.
Әлем елдерінде қалдықтарды тасымалдау процесі қоқыс таситын көліктердің маршруттарын ұйымдастыруда, пайдаланылатын көлік түрлерінде, осы процеске қатысушыларда және тасымалдау процесін реттеуде ерекшеленеді.
Кейбір факторлар отынды үнемдеу арқылы қалдықтарды тасымалдау жүйесінің экологиялық және экономикалық құрамдас бөліктеріне тікелей әсер етеді және сәйкесінше атмосфераға шығарылатын газдар шығарындыларын азайтады. Мұндай фактор тасымалдау маршруттарын оңтайландыру болып табылады. Қалдықтардың соңғы бағыты түзілу немесе жинау нүктесінен неғұрлым алыс болса, көлік шығындары соғұрлым жоғары болады.
Тасымалдау тиімділігін қамтамасыз ету үшін қоқыс таситын көліктердің өлшемдері мен түрлерін дұрыс таңдау маңызды. Қазіргі заманғы қалалардың көпшілігінде қалдықтарды кейіннен қайта өңдеу немесе көму орындарына тасымалдау ұсақтау және престеу құрылғыларымен жабдықталған жүк көліктерімен жүзеге асырылады. Пайдаланылатын қоқыс таситын машиналар мен контейнерлердің түрі ауысымдағы жұмысшылардың оңтайлы санын және тәулігіне ауысым ұзақтығын анықтайды. Қаланың әртүрлі жағдайларында көлік құралдарының әртүрлі түрлерін пайдалану жиі тиімді болып табылады. Мысалы, Еуропа мен Қытай елдерінде шағын жүк көліктеріне, тіпті қол арбаларына қалдықтарды жинау жанармай шығындарын оңтайландыруға мүмкіндік береді және кейде қаланың тар көшелері мен аллеяларына кірудің жалғыз жолы болып табылады.
Сонымен қатар, қоқыс таситын көліктерде қалдықтарды тиеу мен қысудың әртүрлі тәсілдері болуы мүмкін және көтергіштер мен престердің массасы (соңғы екі көрсеткіш тұтынылатын отын мөлшеріне әсер етеді).
Сұрыпталған қалдықтарды жинау үшін мамандандырылған көлік құралдарының екі түрін пайдалануға болады:
• Қоқыс тастайтын контейнерді босқа ауыстыратын қоқыс таситын көлік;
* Қалдықтардың әртүрлі түрлерін тиісті бөлімдерге түсіретін қалдықтардың әртүрлі түрлеріне арналған жеке бөлімдері бар қоқыс тасушы.
Шамамен мұндай жүйе Мангеймде (Германия) жұмыс істейді: қалдық қалдықтарды жинауға арналған бір-бірін алмастыратын контейнерлер жүйесінде соңғысы сол контейнердегі инсинерация үшін арнайы полигонға жеткізіледі. Карлсруэдегі контейнер терминалында контейнерлер Мангеймге жеткізу үшін түсіріледі. Кранның көмегімен контейнерлер қоқыс жәшігіне түсіру үшін контейнерлерді тасымалдайтын жүк көліктеріне тиеледі. Босатылғаннан кейін контейнерлер теміржол арқылы карлсруэге оралады, онда процесс қайталанады.

Важным аспектом в процессе регулирования вывоза отходов являются контроль и отслеживание мусоровывозящих транспортных средств. В настоящее время в мире широко стали использоваться (совместно или индивидуально) системы радиочастотной идентификации, RFID, и системы глобального позиционирования, GPS. Внедренная система GPS помогает не только вести наблюдение за действиями водителей и отклонениями от маршрутов, но и предотвращать случаи несанкционированного захоронения/размещения отходов, и, следовательно, сократить расходы. Так, система GPS в Западной Австралии используется для отслеживания как локации транспорта, так и объема перевозимых жидких отходов. Эта система позволяет избегать расходов в размере $800 000 ежегодно за счет предотвращения оказания вреда окружающей среде от несанкционированного захоронения.
Вдобавок, по данным консалтинговой фирмы AberdeenGroup (США), внедрение GPS позволяет сократить затраты на топливо в среднем на 13,2% и на сверхурочные работы на 13,4%.
Транспортировка любых видов отходов должна отвечать адекватным требованиям безопасности. Транспортные средства, перевозящие отходы, должны быть оборудованы так, чтобы предотвратить потенциальное нанесение вреда людям и окружающей среде. Они должны иметь надежную защиту от утечек, распространения запахов и проникновения внутрь насекомых.
В большинстве развитых стран вывоз отходов осуществляется частными компаниями, что позволяет снизить тариф и улучшить качество сервиса.
Кроме технологий термической переработки отходов распространены биологические методы переработки, которые эффективно применять для переработки биологически разлагающихся видов отходов – пищевых и зеленых отходов, отходов иловых осадков сточных вод. В рамках программы были изучены и проанализированы два устоявшихся биологических метода переработки пищевых отходов – компостирование и анаэробное сбраживание. Технологии биологической переработки чаще всего используются в совместительстве с внедренными практиками раздельного сбора пищевых и зеленых садовых отходов. Компостирование
Компостирование – это процесс частичного биологического разложения отходов микроорганизмами в присутствии кислорода (аэробный метод переработки). Процесс компостирования занимает длительное время – 4-6 недель. Компост, образующийся в результате процесса, может использоваться в качестве удобрения при соответствии требованиям качества по содержанию тяжелых металлов и других соединений. Качество и цена компоста напрямую зависят от качества сырья. Хотя ТБО и подлежит компостированию, наиболее качественный компост производится в результате компостирования сортированных органических отходов.

Қалдықтарды шығаруды реттеу процесінің маңызды аспектісі қоқыс шығаратын көліктерді бақылау және қадағалау болып табылады. Қазіргі уақытта әлемде (бірлесіп немесе жеке) радиожиілікті Сәйкестендіру жүйелері, RFID және жаһандық позициялау жүйелері, GPS кеңінен қолданыла бастады. Енгізілген GPS жүйесі жүргізушілердің әрекеттері мен маршруттардан ауытқуларын бақылауға ғана емес, сонымен қатар қалдықтарды рұқсатсыз көму/орналастыру жағдайларын болдырмауға, демек, шығындарды азайтуға көмектеседі. Сонымен, Батыс Австралиядағы GPS жүйесі көліктің орналасқан жерін де, тасымалданатын сұйық қалдықтардың көлемін де бақылау үшін қолданылады. Бұл жүйе рұқсат етілмеген жерлеуден қоршаған ортаға зиян келтірмеу арқылы жыл сайын 800 000 доллар шығыннан аулақ болуға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, ABERDEENGROUP (АҚШ) консалтингтік фирмасының мәліметі бойынша, GPS енгізу жанармай шығындарын орта есеппен 13,2% - ға және қосымша жұмыс уақытын 13,4% - ға қысқартуға мүмкіндік береді.
Қалдықтардың кез-келген түрін тасымалдау қауіпсіздіктің тиісті талаптарына сай болуы керек. Қалдықтарды тасымалдайтын көлік құралдары адамдарға және қоршаған ортағп зиян келтірмеу үшін жабдықталуы тиіс.
Олар ағып кетуден, иістердің таралуынан және жәндіктердің енуінен сенімді қорғанысқа ие болуы керек.
Дамыған елдердің көпшілігінде қалдықтарды шығаруды жеке компаниялар жүзеге асырады, бұл тарифті төмендетуге және қызмет көрсету сапасын жақсартуға мүмкіндік береді.
Қалдықтарды термиялық қайта өңдеу технологияларынан басқа, биологиялық ыдырайтын қалдықтарды – тамақ және жасыл қалдықтарды, ағынды сулардың тұнба қалдықтарын қайта өңдеу үшін тиімді қолданылатын биологиялық қайта өңдеу әдістері кең таралған. Бағдарлама тамақ қалдықтарын өңдеудің екі қалыптасқан биологиялық әдісін – компосттау және анаэробты ашытуды зерттеп, талдады. Биологиялық қайта өңдеу технологиялары көбінесе тамақ және жасыл бақша қалдықтарын бөлек жинаудың енгізілген тәжірибелерімен бірге қолданылады.
Компосттау
Компосттау - оттегінің қатысуымен микроорганизмдердің қалдықтарды ішінара биологиялық ыдырату процесі (аэробты өңдеу әдісі). Компосттау процесі ұзақ уақытты алады-4-6 апта. Процесс нәтижесінде пайда болатын Компост ауыр металдар мен басқа қосылыстардың сапа талаптарына сәйкес тыңайтқыш ретінде пайдаланылуы мүмкін. Компосттың сапасы мен бағасы шикізаттың сапасына тікелей байланысты. ҚТҚ компостталатын болса да, ең сапалы компост сұрыпталған органикалық қалдықтарды компосттау нәтижесінде жасалады.

Многие страны, в особенности страны Европейского Союза, имеют богатый опыт раздельного сбора органических отходов и применения данных технологий для их переработки на специализированных заводах. Около 15% органических отходов, образуемых в странах Европейского Союза, собирается раздельно и перерабатывается биологическими методами. Раздельный сбор и переработка органических отходов наиболее развиты в таких странах, как Германия, Нидерланды и Австрия, на их долю приходится 77% от всех раздельно собранных органических отходов.
Для стабильного процесса компостирования отходов необходимы поддержание теплой температуры и дополнительная аэрация, что требует затрат электроэнергии. Технология очень проста и отличается невысокими капитальными и операционными расходами. Для компостирования используются либо открытые (ветряные) кучи, покрытые пленкой или брезентом, либо реакторы с подводом воздуха.
При низких температурах, например, в зимние периоды, биологическое разложение органических веществ замедляется или останавливается, поэтому в погодно-климатических условиях г. Астаны применение компостирования для переработки ТБО является нецелесообразным.
Анаэробное сбраживание
Анаэробное сбраживание – процесс биологического сбраживания в отсутствии кислорода. Процесс проходит в закрытых биореакторах и является более сложным в сравнении с компостированием. Капитальные и операционные расходы данной технологии выше, хотя анаэробное сбраживание не требует дополнительного притока электроэнергии для аэрации.
В процессе анаэробного сбраживания образуется биогаз, с помощью утилизации которого можно вырабатывать электроэнергию, в среднем 3-5,5 МВт. Биогаз также может быть использован в качестве натурального газа или транспортного биотоплива. Мощность технологии 20-240 000 тонн отходов/год, длительность процесса в среднем составляет 20-30 дней.
Процесс достаточно сложно оперировать стабильно, к тому же данный вариант требует высоких капитальных затрат на реакторы анаэробного сбраживания.
Сбор отходов
По результатам обзора зарубежного опыта было подтверждено существование множества вариантов организации сбора отходов и методов сбора, используемых в странах с развитой системой управления отходами. Для сбора отходов используются контейнеры из различных материалов (металлические, пластиковые) и разного объема в зависимости от вида отходов и метода их сбора.
• Пластиковые контейнеры более легкие и могут обслуживаться одним человеком, но менее износо- и огнеустойчивые.
• Металлические контейнеры более тяжелые, требуется двое человек для погрузки/выгрузки, более подвержены коррозии, однако являются более износоустойчивыми.
Несмотря на то, что во многих странах ЕС распространен раздельный сбор отходов (бумага, пластик, стекло, пищевые отходы), в последние годы наблюдается тенденция отказа от раздельного сбора для физических лиц, что в значительной степени связано с доступностью современных технических решений, обеспечивающих эффективную переработку смешанных отходов. Опасные отходы собираются раздельно либо в специализированных контейнерах, либо в пунктах сбора.
Транспортировка
В мировой практике для транспортировки отходов используются различные мусоровозы в зависимости от объема и типа контейнеров для сбора отходов, а также вида сбора (раздельный или смешанный сбор). Многие страны используют мусоровозы, оснащенные системой GPS трекинга, а для организации маршрутов и оптимального парка мусоровозов распространено компьютерное моделирование.
Сортировка
В настоящее время получило развитие применение автоматизированной механизированной сортировки взамен ручной, в результате которой выделяется наибольший объем утильных фракций. Утильные фракции чаще всего отправляются на производство продуктов с высокой добавленной стоимостью и сбыт на ближайших рынках. Также широко распространено производство RDF в результате сортировки и его продажа и использование RDF в качестве топлива в смежных отраслях (например, в цементной отрасли).
Переработка
В мировой практике распространены, как и технологии термической переработки, так и биологические методы переработки отходов. Выбор метода в основном зависит от вида, состава и объема отходов. Была выявлена тенденция развития технологий термической переработки ТБО и тенденция перехода от технологии инсинерации (сжигания) к технологиям газификации и пиролиза. Технологии термической переработки являются дорогостоящими, и проекты с их использованием характеризуются длительными сроками окупаемости.
7. Основные направления, пути достижения целей и задач программы, соответствующие меры
Целью программы является создание эффективной региональной системы обращения с отходами, в том числе коммунальными, обеспечивающей снижение загрязнения окружающей среды отходами производства и потребления; предупреждение и сокращение образования отходов, вовлечение их в рехозяйственный оборот.
Достижение указанных целей обеспечивается путем реализации мероприятий, предусмотренных территориальной схемой обращения с отходами, в том числе коммунальными, на территории Курмангазинского района, утвержденной настоящей программой.
Достижение поставленной цели планируется за счет решения следующих задач:
Задача 1. Создание эффективных механизмов управления в сфере обращения с отходами, в том числе коммунальными.
Решение задачи 1 направлено на формирование нормативно-правовой и информационно-технической базы, необходимой для решения проблем, связанных с оборотом отходов производства и потребления на территории Курмангазинского района.
Задача 2. Создание и развитие инфраструктуры экологически безопасной переработки, утилизации и размещения отходов.
Решение проблемы 2 способствует достижению целевого показателя программы "процент охвата населения системой устойчивой очистки".
Задача 3. Увеличение объемов переработки и утилизации отходов.
Решение задачи 3 способствует достижению целевых показателей программы:
"доля переработанных коммунальных отходов в общем объеме коммунальных отходов";
"доля утилизированных коммунальных отходов в общем объеме коммунальных отходов";
"доля коммунальных отходов, направляемых на размещение (захоронение) в общем объеме коммунальных отходов".
Задача 4. проведение работ по обеспечению экологической безопасности при хранении и захоронении отходов и экологическому восстановлению территорий, на которых расположены объекты размещения отходов после окончания их использования или не соответствующие требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства.
Решение задачи 4 способствует достижению целевого показателя программы" доля ликвидированных мест несанкционированного размещения отходов в общем количестве выявленных мест несанкционированного размещения отходов".
Задача 5. Создание условий для привлечения инвесторов в промышленную отрасль по переработке, утилизации, обезвреживанию отходов.
Решение вопроса 5 будет способствовать строительству и вводу в эксплуатацию новых объектов обращения с отходами, за счет чего будут достигнуты следующие целевые показатели программы:
"доля переработанных коммунальных отходов в общем объеме коммунальных отходов";
"доля утилизированных коммунальных отходов в общем объеме коммунальных отходов";
"доля коммунальных отходов, направляемых на размещение (захоронение) в общем объеме коммунальных отходов".
Задача6.формирование экологической культуры населения в сфере обращения с отходами.
Решение задачи 6 способствует достижению целевого показателя программы" увеличение доли граждан, имеющих доступ к информации в сфере обращения с отходами".
Основные принципы государственной политики в области обращения с отходами:
* сохранение здоровья человека, сохранение или восстановление благоприятных условий окружающей среды и сохранение биоразнообразия;
* научно обоснованное сочетание экологических и экономических интересов общества с целью обеспечения устойчивого развития общества;
* использование лучших доступных технологий при переработке отходов;
* комплексная переработка материально-сырьевых ресурсов с целью снижения количества отходов;
* использование методов экономического регулирования деятельности в области обращения с отходами с целью снижения количества отходов и вовлечения их в хозяйственный оборот;
* доступ к информации в области обращения с отходами в соответствии с законодательством;
* участие в международном сотрудничестве в области обращения с отходами.
Формирователи и владельцы отходов должны применять следующую иерархию мер по предотвращению образования отходов и управлению образующимися отходами в порядке убывания их преимуществ в интересах охраны окружающей среды и обеспечения устойчивого развития Республики Казахстан:
* предотвращение образования отходов;
* подготовка отходов к повторному использованию;
* переработка отходов;
* Утилизация отходов;
* удаление отходов.
При осуществлении операций по повторному использованию, переработке, утилизации и утилизации отходов владельцы отходов при необходимости вправе выполнять вспомогательные операции по сортировке, переработке и накоплению.
Под предотвращением образования отходов понимаются меры, принятые до превращения вещества, материала или продукта в отходы и направленные на:
* уменьшение количества образующихся отходов (в том числе путем повторного использования продукта или продления срока его службы);
* снижение уровня негативного воздействия образующихся отходов на окружающую среду и здоровье людей;
* уменьшение количества вредных веществ в материалах или продуктах.

Көптеген елдерде, әсіресе Еуропалық Одақ елдерінде органикалық қалдықтарды бөлек жинау және оларды мамандандырылған зауыттарда өңдеу үшін осы технологияларды қолдану тәжірибесі мол. Еуропалық Одақ елдерінде түзілетін органикалық қалдықтардың шамамен 15% - ы бөлек жиналады және биологиялық әдістермен өңделеді. Органикалық қалдықтарды бөлек жинау және өңдеу Германия, Нидерланды және Австрия сияқты елдерде ең дамыған, олар барлық бөлек жиналған органикалық қалдықтардың 77% құрайды.
Қалдықтарды компосттаудың тұрақты процесі жылы температураны ұстап тұруды және электр энергиясын қажет ететін қосымша аэрацияны қажет етеді. Технология өте қарапайым және күрделі және операциялық шығындардың төмендігімен ерекшеленеді. Компосттау үшін пленкамен немесе брезентпен жабылған ашық (жел) үйінділер немесе ауа ағыны бар реакторлар қолданылады.
Төмен температурада, мысалы, қыс мезгілінде Органикалық заттардың биологиялық ыдырауы баяулайды немесе тоқтайды, сондықтан Астана қаласының ауа-райы-климаттық жағдайында ҚТҚ өңдеу үшін компосттауды қолдану орынсыз болып табылады.
Анаэробты ашыту
Анаэробты ашыту-оттегі болмаған кезде биологиялық ашыту процесі. Процесс жабық биореакторларда өтеді және компосттаумен салыстырғанда күрделірек. Бұл технологияның күрделі және операциялық шығындары жоғары, дегенмен анаэробты ашыту аэрация үшін қосымша электр энергиясын қажет етпейді.
Анаэробты ашыту процесінде биогаз пайда болады, оның көмегімен орта есеппен 3-5,5 МВт электр энергиясын өндіруге болады. Биогазды табиғи газ немесе көлік биоотыны ретінде де пайдалануға болады. Технологияның қуаты жылына 20-240 000 тонна қалдық, процестің ұзақтығы орта есеппен 20-30 күн.
Процесті тұрақты түрде жүргізу өте қиын, сонымен қатар бұл опция анаэробты ашыту реакторларына жоғары күрделі шығындарды қажет етеді.
Қалдықтарды жинау
Шетелдік тәжірибені шолу нәтижелері бойынша қалдықтарды басқарудың дамыған жүйесі бар елдерде қолданылатын қалдықтарды жинауды ұйымдастырудың көптеген нұсқалары мен жинау әдістерінің бар екендігі расталды. Қалдықтарды жинау үшін қалдықтардың түріне және оларды жинау әдісіне байланысты әртүрлі материалдардан (металл, пластик) және әртүрлі көлемдегі контейнерлер қолданылады.
* Пластикалық контейнерлер жеңілірек және бір адамға қызмет көрсете алады, бірақ тозуға және отқа төзімді емес.
* Металл контейнерлер ауыр, тиеу/түсіру үшін екі адам қажет, коррозияға бейім, бірақ тозуға төзімді.
ЕО-ның көптеген елдерінде қалдықтарды бөлек жинау (қағаз, пластмасса, шыны, тамақ қалдықтары) жиі кездесетініне қарамастан, соңғы жылдары жеке тұлғалар үшін бөлек жинаудан бас тарту үрдісі байқалды, бұл аралас қалдықтарды тиімді қайта өңдеуді қамтамасыз ететін заманауи техникалық шешімдердің қол жетімділігіне байланысты. Қауіпті қалдықтар арнайы контейнерлерде немесе жинау пункттерінде бөлек жиналады.
Тасымалдау
Әлемдік тәжірибеде қалдықтарды тасымалдау үшін қоқыс жинайтын контейнерлердің көлемі мен түріне, сондай-ақ жинау түріне (бөлек немесе аралас жинау) байланысты әртүрлі қоқыс таситын машиналар қолданылады. Көптеген елдер GPS бақылау жүйесімен жабдықталған қоқыс таситын көліктерді пайдаланады, ал маршруттар мен оңтайлы қоқыс таситын паркті ұйымдастыру үшін компьютерлік модельдеу жиі кездеседі.
Сұрыптау
Қазіргі уақытта қолмен сұрыптаудың орнына автоматтандырылған механикаландырылған сұрыптауды қолдану дамыды, нәтижесінде кәдеге жарату фракцияларының ең үлкен көлемі бөлінеді. Кәдеге жарату фракциялары көбінесе қосылған құны жоғары өнімдерді өндіруге және жақын маңдағы нарықтарда сатуға жіберіледі. Сондай-ақ, сұрыптау нәтижесінде RDF өндірісі және оны сату және RDF-ті байланысты салаларда (мысалы, цемент өнеркәсібінде) отын ретінде пайдалану кең таралған.
Қайта өңдеу
Әлемдік тәжірибеде термиялық өңдеу технологиялары да, қалдықтарды өңдеудің биологиялық әдістері де кең таралған. Әдісті таңдау негізінен қалдықтардың түріне, құрамына және көлеміне байланысты. ҚТҚ термиялық өңдеу технологияларының даму үрдісі және инсинерация (жағу) технологиясынан газдандыру және пиролиз технологияларына көшу үрдісі анықталды. Термиялық өңдеу технологиялары қымбат және оларды қолданатын жобалар ұзақ уақыт өтелуімен сипатталады.
7.Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Бағдарламаның мақсаты өндіріс және тұтыну қалдықтарымен қоршаған ортаның ластануын азайтуды қамтамасыз ететін қалдықтармен, оның ішінде коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің тиімді өңірлік жүйесін құру; қалдықтардың пайда болуының алдын алу және қысқарту, оларды қайта шаруашылық айналымға тарту болып табылады.
Аталған мақсаттарға қол жеткізу осы бағдарламамен бекітілген Құрманғазы ауданының аумағында қалдықтармен, оның ішінде коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің аумақтық схемасында көзделген іс-шараларды іске асыру жолымен қамтамасыз етіледі.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу мынадай міндеттерді шешу есебінен жоспарланады:
1-міндет. Қалдықтармен, оның ішінде коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласында тиімді басқару тетіктерін құру.
1-міндеттің шешімі Құрманғазы ауданының аумағында өндіріс және тұтыну қалдықтарының айналымына байланысты проблемаларды шешу үшін қажетті нормативтік-құқықтық және ақпараттық-техникалық базаны қалыптастыруға бағытталған.
2-міндет. Қалдықтарды экологиялық қауіпсіз өңдеу, кәдеге жарату және орналастыру инфрақұрылымын құру және дамыту.
2-мәселені шешу "халықты тұрақты тазарту жүйесімен қамту пайызы" бағдарламасының нысаналы көрсеткішіне қол жеткізуге ықпал етеді.
3-міндет. Қалдықтарды өңдеу және кәдеге жарату көлемін ұлғайту.
3 мәселені шешу бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге ықпал етеді:
"коммуналдық қалдықтардың жалпы көлеміндегі өңделген коммуналдық қалдықтардың үлесі";
"коммуналдық қалдықтардың жалпы көлеміндегі кәдеге жаратылған коммуналдық қалдықтардың үлесі";
"коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемінде орналастыруға (көмуге) жіберілетін коммуналдық қалдықтардың үлесі".
Тапсырма 4. Қалдықтарды сақтау және көму кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және оларды пайдалану аяқталғаннан кейін немесе табиғат қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтін қалдықтарды орналастыру объектілері орналасқан аумақтарды экологиялық қалпына келтіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
4-міндеттің шешімі "қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың анықталған орындарының жалпы санындағы қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың жойылған орындарының үлесі" бағдарламасының нысаналы көрсеткішіне қол жеткізуге ықпал етеді.
Тапсырма 5. Қалдықтарды өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздандыру бойынша өнеркәсіп саласына инвесторларды тарту үшін жағдайлар жасау.
5-мәселені шешу қалдықтармен жұмыс істеудің жаңа объектілерін салуға және пайдалануға беруге ықпал етеді, соның есебінен бағдарламаның мынадай нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізіледі:
"коммуналдық қалдықтардың жалпы көлеміндегі өңделген коммуналдық қалдықтардың үлесі";
"коммуналдық қалдықтардың жалпы көлеміндегі кәдеге жаратылған коммуналдық қалдықтардың үлесі";
"коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемінде орналастыруға (көмуге) жіберілетін коммуналдық қалдықтардың үлесі".
Тапсырма 6. Қалдықтармен жұмыс істеу саласында халықтың экологиялық мәдениетін қалыптастыру.
6-міндеттің шешімі "қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ақпаратқа қол жеткізе алатын азаматтардың үлесін ұлғайту" бағдарламасының нысаналы көрсеткішіне қол жеткізуге ықпал етеді.
Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі қағидаттары:
* адам денсаулығын сақтау, қоршаған ортаның қолайлы жағдайын сақтау немесе қалпына келтіру және биологиялық әртүрлілікті сақтау;
* қоғамның тұрақты дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қоғамның экологиялық және экономикалық мүдделерінің ғылыми негізделген үйлесімі;
* қалдықтарды өңдеу кезінде қол жетімді ең жақсы технологияларды пайдалану;
* қалдықтар санын азайту мақсатында материалдық-шикізат ресурстарын кешенді қайта өңдеу;
* қалдықтардың санын азайту және оларды шаруашылық айналымға тарту мақсатында қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы қызметті экономикалық реттеу әдістерін пайдалану;
* заңнамаға сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ақпаратқа қол жеткізу;
* қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысу.
Қалдықтарды түзушілер мен иеленушілер қалдықтардың пайда болуын болдырмау және пайда болған қалдықтарды басқару жөніндегі шаралардың мынадай иерархиясын қоршаған ортаны қорғау және Қазақстан Республикасының орнықты дамуын қамтамасыз ету мүддесінде олардың артықшылығының кему тәртібімен қолдануға тиіс:
* қалдықтардың пайда болуын болдырмау;
* қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау;
* қалдықтарды қайта өңдеу;
• Қалдықтарды кәдеге жарату;
* қалдықтарды жою.
Қалдықтарды қайта пайдалану, қайта өңдеу, кәдеге жарату және жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде қалдықтардың иелері қажет болған жағдайда сұрыптау, өңдеу және жинақтау жөніндегі қосалқы операцияларды орындауға құқылы.
Қалдықтардың пайда болуын болдырмау деп зат, материал немесе өнім қалдыққа айналғанға дейін қабылданған және мыналарға бағытталған шаралар түсініледі:
* түзілетін қалдықтардың санын азайту (оның ішінде өнімді қайта пайдалану немесе оның қызмет ету мерзімін ұзарту арқылы);
* пайда болған қалдықтардың қоршаған ортаға және адамдардың денсаулығына теріс әсер ету деңгейін төмендету;
* материалдардағы немесе өнімдердегі зиянды заттардың мөлшерін азайту.

Под повторным использованием понимается любая операция, при которой продукт или его компоненты, не превращенные в отходы, повторно используются в соответствии с целью, для которой был создан такой продукт или его компоненты. В случае невозможности снижения негативного воздействия отходы подлежат восстановлению. Невозобновляемые отходы подлежат уничтожению безопасными методами, которые должны соответствовать требованиям статьи 327 ЭК РК. Принцип предосторожности и принцип устойчивого развития при применении принципа иерархии, технические возможности и экономическая целесообразность, а также общий уровень воздействия на окружающую среду, здоровье людей и социально-экономическое развитие страны. Отходы, образовавшиеся в соответствии со статьей 330 ЭК РК, должны быть восстановлены или уничтожены как можно ближе к источнику их образования, если это технически, экономически и экологически обосновано. На основании ст. 331 субъекты предпринимательства, являющиеся образователями отходов ЭК РК, несут ответственность за обеспечение надлежащего управления такими отходами с момента их образования до момента передачи в распоряжение лица, осуществляющего операции по восстановлению или удалению отходов на основании лицензии в соответствии с пунктом 3 статьи 339 ЭК РК. Лимиты накопления и лимиты захоронения отходов устанавливаются в целях обеспечения охраны окружающей среды и благоприятных условий для жизни и (или) здоровья человека, снижения количества подлежащих захоронению отходов и стимулирования их подготовки к повторному использованию, переработке и утилизации.
Обоснование лимитов накопления и размещения отходов
В соответствии со статьей 41 Экологического кодекса " лимиты накопления и захоронения отходов обосновываются операторами объектов I и II категорий в программе управления отходами при получении экологического разрешения. Лимиты накопления и захоронения отходов устанавливаются для каждого конкретного места накопления отходов, входящих в состав объектов I и II категорий, в пределах срока, установленного в соответствии с настоящим Кодексом, в виде предельного количества (массы) отходов по их видам, разрешенных к складированию в соответствующем месте накопления
Под накоплением отходов понимается временный сбор отходов в специально отведенных местах в сроки, установленные Кодексом и санитарными требованиями.
Места накопления отходов предназначены для: 1) временного сбора отходов на месте образования на срок не более шести месяцев до даты сбора (передачи специализированным организациям) или самостоятельного вывоза этих отходов на объект, подверженный операциям по восстановлению или удалению.
Отходы планируется размещать на полигонах. В соответствии с ЭК РК все отходы должны подвергаться сортировке,обработке для минимизации отходов, снижения опасных свойств.
Все отходы, принимаемые на полигон, обрабатываются по мере необходимости и возможности.
Нормативы размещения отходов для полигона ТБО ТОО "Бақыттыжолдары" приведены в таблице 2.
Основные направления программы и соответствующие меры:
Качественные показатели (экологическая безопасность):
- Совершенствование производственных процессов, в том числе за счет внедрения
технологии с меньшим количеством отходов;
- Оптимизация системы учета и контроля на всех этапах технологического цикла
работа с отходами;
- Уменьшение образования отходов (предотвращение образования, уменьшение
количество, снижение токсичности, переработка)
надлежащее состояние создания существующих и новых перерабатывающих мощностей
и отходов производства, необходимых для утилизации технических и
экономические возможности;
- Снижение загрязнения окружающей среды отходами и материальных затрат
устранение последствий;
- Поиск и заключение договоров с подрядными организациями
деятельность в области использования отходов производства и потребления
утилизация вторичного сырья и отходов с применением лучших технологий;
- Экологически безопасное удаление отходов;
- Организация эффективной системы подготовки, переподготовки, повышения
квалификация персонала в области обращения с отходами;
- Строгое соблюдение персоналом нормативных актов и правил
порядок обращения с отходами, обеспечивающими экологическую безопасность
Местонахождение предприятия.
Количественные показатели (ресурсосбережение):
- Максимальное использование обезвреженных отходов
вторичные материальные ресурсы;
- Снижение объемов размещения отходов производства и потребления на полигонах
сторонние организации.
Некоторые качественные показатели более подробно описаны ниже.
Обеспечение учета и контроля на всех этапах технологического цикла обращения
отходами в соответствии с экологическими, санитарно-эпидемиологическими требованиями,
в соответствии с требованиями внутренних документов объекта. Для ведения полноценного учета и контроля
требуется:
- Соблюдение требований, установленных действующим законодательством РК,
внутренними документами в области обращения с отходами
необходимые организационно-технические и технологические мероприятия по безопасности
сбор, временное хранение, повторное использование и передача
переработка, утилизация или захоронение образовавшихся отходов;
- в установленные сроки получить разрешение на эмиссии в окружающую среду;
- паспорта опасных отходов, зарегистрированные уполномоченным органом
отрасли охраны окружающей среды в установленные сроки;
- проведение инвентаризации отходов (объем образования, перерасход
эксплуатация и передача сторонним организациям, качественный состав, места
хранение, размещение);
- планирование всех видов отходов, постоянный учет образующихся отходов и
реализуемые отходы;
- составление планов экологического мониторинга и проведение его в установленном порядке
для оценки эффективности обращения с отходами на территории
на промышленных объектах и в санитарно-защитной зоне предприятия;
- Представить в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан,
информация, связанная с обращением отходов в уполномоченный орган области
ООС, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
- соблюдение требований по предупреждению аварий
загрязнение окружающей среды отходами предприятия и неотложные
меры по их устранению;
- немедленно в случае аварии, связанной с обращением с отходами
информирование об этом уполномоченных органов в области ООС, санитарное-
эпидемиологический надзор;
- проведение визуального осмотра отходов в местах их временного размещения;
- ведение учета отходов, подлежащих повторному использованию, утилизации;
- проведение регулярных проверок мест временного хранения отходов и тары для них
складирование на герметичность и соответствие экологическим требованиям;
- составление и хранение письменной документации по отходам
Технологические инструкции нормативных правовых актов и внутренних документов РК и предприятия.
Уменьшение образования отходов (предотвращение образования, снижение токсичности, переработка).
Меры, направленные на минимизацию количества отходов в их местах, а также на распределение отходов, имеющих потенциальную ресурсную ценность, чтобы обеспечить значительное снижение воздействия на окружающую среду, например, как принцип" предотвращения и уменьшения "проникает в них. Основные меры по предотвращению образования отходов включают: все, что остается в процессе производства и потребления, не является отходом. На данном этапе выполнения программы мероприятия по уменьшению образования отходов устанавливаются исходя из имеющегося опыта работы с отходами.

Қайта пайдалану деп қалдыққа айналмаған өнім немесе оның компоненттері осындай өнім немесе оның компоненттері жасалған мақсатқа сәйкес қайта пайдаланылатын кез келген операция түсініледі. Теріс әсерді азайту мүмкін болмаған жағдайда қалдықтар қалпына келтірілуі тиіс. Қалпына келтіруге болмайтын қалдықтар ҚР ЭК 327-бабының талаптарына сәйкес келуі тиіс қауіпсіз әдістермен жойылуға жатады. Иерархия принципін қолдану кезінде сақтық принципі мен тұрақты даму принципі, техникалық мүмкіндіктер мен экономикалық орындылық, сондай-аққоршаған ортаға, адамдардың денсаулығына және елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсер етудің жалпы деңгейі. ҚР ЭК 330-бабына сәйкес пайда болған қалдықтар, егер бұл техникалық, экономикалық және экологиялық тұрғыдан негізделген болса, олардың пайда болу көзіне мүмкіндігінше жақын қалпына келтірілуі немесе жойылуы тиіс. Ст негізінде. 331 ҚР ЭК қалдықтарды түзуші болып табылатын кәсіпкерлік субъектілері мұндай қалдықтарды олар пайда болған сәттен бастап ҚР ЭК 339-бабының 3-тармағына сәйкес лицензия негізінде қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын тұлғаның иелігіне берілген сәтке дейін тиісті басқаруды қамтамасыз етуге жауапты болады. Қалдықтарды жинақтау лимиттері мен көму лимиттері қоршаған ортаны қорғауды және адамның өмірі мен (немесе) денсаулығы үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету, көмуге жататын қалдықтардың санын азайту және оларды қайта пайдалануға, қайта өңдеуге және кәдеге жаратуға даярлауды ынталандыру мақсатында белгіленеді.
Қалдықтарды жинақтау және орналастыру лимиттерінің негіздемесі
Экологиялық кодекстің 41-бабына сәйкес " қалдықтарды жинақтау және көму лимиттерін қалдықтарды басқару бағдарламасында І және II санаттағы объектілердің операторлары экологиялық рұқсат алған кезде негіздейді. Қалдықтарды жинақтау және көму лимиттері І және ІІ санаттағы объектілердің құрамына кіретін қалдықтардың жинақталуының әрбір нақты орны үшін тиісті жинақтау орнында қоймаға қоюға рұқсат етілген олардың түрлері бойынша қалдықтардың шекті саны (массасы) түрінде осы Кодекске сәйкес белгіленген мерзім шегінде белгіленеді
Қалдықтарды жинақтау деп кодекспен және санитарлық талаптармен бекітілген мерзімдер ішінде арнайы белгіленген орындарда қалдықтарды уақытша жинау түсініледі.
Қалдықтарды жинақтау орындары: 1) Қалдықтарды жинау (Мамандандырылған ұйымдарға беру) күніне дейін алты айдан аспайтын мерзімге түзілу орнында уақытша жинауға немесе осы қалдықтар қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операцияларға ұшырайтын объектіге дербес әкетуге арналған.
Қалдықтарды полигондарда орналастыру жоспарлануда. ҚР ЭК сәйкес барлық қалдықтар мүмкіндігінше қалдықтарды азайту, қауіпті қасиеттерін төмендету үшін сұрыптаудан, өңдеуден өтуі тиіс.
Полигонға қабылдайтын барлық қалдықтар қажеттілігіне және мүмкіндігіне қарай өңделеді.
"Бақыт жолдары" ЖШС-гі ҚТҚ полигоны үшін қалдықтарды орналастыру нормативтері 2-кестеде келтірілген.
Бағдарламаның негізгі бағыттары және тиісті шаралар:
Сапалық көрсеткіштер (экологиялық қауіпсіздік):
- Өндірістік процестерді, оның ішінде енгізу есебінен жетілдіру қалдықтары аз технологиялар;
- Технологиялық циклдің барлық кезеңдерінде есепке алу және бақылау жүйесін оңтайландыру қалдықтармен жұмыс;
- Қалдықтардың пайда болуын азайту (түзілудің алдын алу, азайту саны, уыттылығын төмендету, қайта өңдеу)
қолданыстағы және жаңа қайта өңдеу қуаттарын құрудың тиісті жай-күйі және өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату үшін қажетті техникалық және экономикалық мүмкіндіктері;
- Қоршаған ортаның қалдықтармен ластануын және материалдық шығындарды азайту оның салдарын жою;
- Мердігерлік ұйымдармен шарттарды іздеу және жасасу өндіріс және тұтыну қалдықтарын пайдалану саласындағы қызмет ең үздік технологияларды қолдана отырып, қайталама шикізат пен қалдықтарды кәдеге жарату;
- Қалдықтарды экологиялық қауіпсіз жою;
- Даярлаудың, қайта даярлаудың, арттырудың тиімді жүйесін ұйымдастыру қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы персоналдың біліктілігі;
- Персоналдың нормативтік актілер мен ережелерді қатаң сақтауы экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін қалдықтармен жұмыс істеу тәртібі Кәсіпорынның орналасқан жері.
Сандық көрсеткіштер (ресурс үнемдеу):
- Залалсыздандырылған қалдықтарды барынша пайдалану екінші материалдық ресурстар;
- Полигондарда өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру көлемін азайту үшінші тарап ұйымдары.
Кейбір сапалық көрсеткіштер төменде толығырақ сипатталған.
Айналыстың технологиялық циклінің барлық кезеңдерінде есепке алуды және бақылауды қамтамасыз ету
экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес қалдықтармен, объектінің ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес. Толыққанды есепке алу және бақылау жүргізу үшін қажет:
- ҚР қолданыстағы заңнамасында белгіленген талаптарды сақтау, қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ішкі құжаттармен қауіпсіздік бойынша қажетті ұйымдастыру-техникалық және технологиялық шаралар жинау, уақытша сақтау, қайта пайдалану және беру пайда болған қалдықтарды қайта өңдеу, кәдеге жарату немесе көму;
- белгіленген мерзімде қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат алуға;
- уәкілетті орган тіркеген қауіпті қалдықтардың паспорттары болуы тиіс қоршаған ортаны қорғау салалары белгіленген мерзімде;
- қалдықтарды түгендеуді жүргізу (түзілу көлемі, қайта пайдалану және бөгде ұйымдарға беру, сапалы құрам, орындар сақтау, орналастыру);
- қалдықтардың барлық түрлерін жоспарлауды, пайда болған қалдықтардың тұрақты есебін және өткізілетін қалдықтар;
- экологиялық мониторинг жоспарларын жасау және оны белгіленген тәртіппен жүргізу аумақта қалдықтармен жұмыс істеудің тиімділігін бағалау үшін өнеркәсіптік объектілерде және кәсіпорынның санитарлық-қорғау аймағында;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынылсын, облыстағы уәкілетті органға қалдықтардың айналысына байланысты ақпарат ҚОҚ, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында;
- апаттардың алдын алу бойынша талаптарды сақтау кәсіпорын қалдықтарымен қоршаған ортаны ластау және шұғыл оларды жою жөніндегі шаралар;
- қалдықтармен жұмыс істеуге байланысты авария туындаған жағдайда дереу бұл туралы ҚОҚ саласындағы уәкілетті органдарға хабарлау, санитарлық- эпидемиологиялық қадағалау;
- қалдықтарды уақытша орналастыру орындарында оларды көзбен шолып тексеруді жүргізу;
− қайта пайдалануға, кәдеге жаратуға жататын қалдықтардың есебін жүргізу;
- қалдықтарды және олар үшін ыдыстарды уақытша сақтау орындарына тұрақты тексеру жүргізу герметикалыққа және экологиялық талаптарға сәйкестікке қоймалау;
- қалдықтар бойынша жазбаша құжаттаманы жасау және сақтау
ҚР нормативтік-құқықтық актілерінің және ішкі құжаттардың жәнекәсіпорынның технологиялық нұсқаулықтары.
Қалдықтардың пайда болуын азайту (түзілудің алдын алу, азайтусаны, уыттылықтың төмендеуі, қайта өңдеу).
Олардың орындарындағы қалдықтар санын барынша азайтуға бағытталған шараларсондай-ақ әлеуетті ресурстық құндылығы бар қалдықтарды бөлуге,қоршаған ортаға әсердің едәуір төмендеуін қамтамасыз етіңіз, мысалы"алдын алу және азайту "принципі оларға қалай енеді.Қалдықтардың пайда болуын болдырмаудың негізгі шараларына мыналар жатадыбұл өндіріс пен тұтыну процесінде қалғанның бәрі қалдық емес.Бағдарламаны орындаудың осы кезеңінде қалдықтардың пайда болуын азайту жөніндегі іс шараларқалдықтармен жұмыс істеудің қолданыстағы тәжірибесіне сүйене отырып белгіленеді.

Обустройство контейнерных площадок в районе, в соответствии с требованиями СТ РК 3780-2022
8. План мероприятий по реализации программы до 2028 года
В соответствии с принятыми целями и поставленными задачами необходимо дальнейшее совершенствование системы управления отходами. Перед акиматом как государственным органом актуальны следующие задачи: строительство и модернизация контейнерных площадок (КА), обновление парка контейнеров, организация закопанной сети ка современного типа, организация площадок для строительства и сбора крупногабаритных отходов, содействие МСБ в развитии сети пунктов приема сырья, внедрение сбора "сухого" и "мокрого" ТБО, экологическое образование населения. Для поддержания баланса интересов населения, организаций МСБ, работающих в сфере сбора коммунальных фракций, и частного партнера необходимо урегулировать правовые вопросы.
Для обеспечения оплаты услуг МВО по вывозу отходов необходимо объединить имеющиеся базы данных по услугополучателям.
Для специального автотранспорта, осуществляющего вывоз отходов, необходимо ввести имеющиеся нормы правил технической эксплуатации жилого фонда, правил благоустройства в части обеспечения подъезда. Важную роль в успешной реализации поставленных задач будет играть широкое вовлечение всех слоев населения в раздельный сбор отходов, проведение различных экологических акций, повышение экологической культуры.
Программные мероприятия-это система мероприятий, сгруппированных по задачам программы, скоординированных по срокам и ответственным исполнителям.
Для решения поставленных в программе задач определены первоочередные мероприятия.
Для решения задач планируется реализация комплекса мер, направленных на формирование нормативно-правовой и информационно-технической базы, необходимой для решения проблем, связанных с обращением с отходами производства и потребления на территории Курмангазинского района:
Разработка и принятие нормативных правовых актов, направленных на регулирование системы обращения с отходами на территории Курмангазинского района.
Проведение конкурсного отбора региональных операторов по обращению с коммунальными отходами. Конкурсный отбор региональных операторов по обращению с коммунальными отходами осуществляется на конкурсной основе в соответствии с законодательством Республики Казахстан О государственных закупках.
Утверждение предельных тарифов в сфере оборота коммунальных отходов.
Утверждение предельных тарифов в области обращения с коммунальными отходами осуществляется Курмангазинским районным маслихатом в соответствии с методикой расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов, утвержденной приказом министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377.
Утверждение инвестиционных программ операторов по обращению с коммунальными отходами, осуществляющих регулируемые виды деятельности в области обращения с коммунальными отходами.
Утверждение производственных программ операторов по обращению с коммунальными отходами, осуществляющих регулируемые виды деятельности в области обращения с коммунальными отходами.
Создание производственных мощностей в сфере обращения с отходами (в том числе с отходами от использования товаров):
в сфере переработки отходов;
в области утилизации отходов;
в сфере размещения отходов.
Строительство и (или) реконструкция объектов обращения с коммунальными отходами. Данное мероприятие осуществляют операторы по обращению с коммунальными отходами.
Строительство и (или) реконструкция объектов обращения с коммунальными отходами осуществляются в случае дефицита соответствующих производственных мощностей, предусмотренных планом развития района.
Сведения об основных характеристиках объектов обращения с отходами, планируемыми к строительству, приведены в Приложении 1 к программе.
Сведения об основных характеристиках объектов обращения с отходами, планируемых к реконструкции, приведены в Приложении 2 к программе.
Для решения задач планируется реализация комплекса мер, направленных на стимулирование утилизации отходов и сокращение объемов захоронения отходов:
Создание раздельной системы накопления коммунальных отходов на территории Курмангазинского района.
Организация раздельного накопления коммунальных отходов позволит сократить количество захороненных коммунальных отходов и увеличить объемы возврата к производству полезных фракций.
Создание на территории района пунктов приема вторичного сырья от населения.
Разработка и внедрение системы накопления ртутьсодержащих отходов, отходов электронного и электрооборудования.
Для решения проблемы 4 запланирована реализация комплекса мер, направленных на выявление мест несанкционированного размещения отходов и предупреждение причинения вреда окружающей среде при размещении бесхозяйных отходов, в том числе коммунальных, выявление случаев причинения такого вреда и устранение его последствий, ликвидация прошлого экологического ущерба:
Выявление и ликвидация вновь созданных мест несанкционированного размещения отходов.
Мониторинг состояния объектов размещения отходов о текущем состоянии объектов размещения отходов, в том числе:
геометрические параметры объектов размещения отходов;
объем накопленных отходов, площадь захоронения отходов;
внутренняя структура объектов размещения отходов и состояние отдельных участков полигонов;
в соответствии с правилами размещения, проектирования, эксплуатации и рекультивации объектов размещения отходов;
компонентный состав поверхности объектов размещения отходов (морфология отходов);
эффективность восстановления территории; прогнозирование развития нежелательных явлений и процессов на объектах размещения отходов (повреждение травяного покрова на периферии, наличие стоков с территории, самовозгорание, горение, горение).
Вывод из эксплуатации и рекультивация объектов после окончания использования коммунальных отходов или не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства, в том числе:
разработка проектно-сметной документации по рекультивации объектов размещения твердых коммунальных отходов.
вывод из эксплуатации и рекультивация объектов размещения твердых коммунальных отходов по окончании их использования.

ҚР СТ 3780-2022 талаптарына сәйкес ауданда контейнерлік алаңдарды жайластыру
8. 2028 жылға дейінгі бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Қабылданған мақсаттар мен қойылған міндеттерге сәйкес қалдықтарды басқару жүйесін одан әрі жетілдіру қажет. Әкімдік алдында мемлекеттік орган ретінде мынадай міндеттер өзекті: контейнерлік алаңдарды (КА) салу және жаңғырту, контейнерлер паркін жаңарту, қазіргі заманғы үлгідегі көмілген КА желісін ұйымдастыру, Құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды жинау үшін алаңдарды ұйымдастыру, қайта шикізат қабылдау пункттері желісін дамытуға ШОБ жәрдемдесу, "құрғақ" және "дымқыл" ҚТҚ жинауды енгізу, халыққа экологиялық білім беру. Халықтың, утилиталық фракцияларды жинау саласында жұмыс істейтін ШОБ ұйымдарының және жеке әріптестің мүдделерінің теңгерімін сақтау үшін құқықтық мәселелерді реттеу қажет.
Қалдықтарды шығару бойынша МВО қызметтерінің ақысын төлеуді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті алушылар бойынша қолда бар дерекқорларды біріктіру қажет.
Қалдықтарды шығаруды жүзеге асыратын арнайы автокөлік үшін кіреберісті қамтамасыз ету бөлігінде тұрғын үй қорын техникалық пайдалану қағидаларының, абаттандыру қағидаларының қолда бар нормаларын енгізу қажет. Қойылған міндеттерді табысты іске асыруда халықтың барлық топтарын қалдықтарды бөлек жинауға, түрлі экологиялық акциялар өткізуге, экологиялық мәдениетті арттыруға кеңінен тарту маңызды рөл атқаратын болады.
Бағдарламалық іс-шаралар-бұл бағдарламаның міндеттері бойынша топтастырылған, мерзімдері мен жауапты орындаушылары бойынша үйлестірілген шаралар жүйесі.
Бағдарламада қойылған міндеттерді шешу үшін бірінші кезектегі іс-шаралар айқындалды.
Міндеттерді шешу үшін Құрманғазы ауданы аумағында өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеуге байланысты проблемаларды шешу үшін қажетті нормативтік-құқықтық және ақпараттық-техникалық базаларды қалыптастыруға бағытталған шаралар кешенін іске асыру жоспарланған:
Құрманғазы ауданы аумағында қалдықтармен жұмыс істеу жүйесін реттеуге бағытталған нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бойынша өңірлік операторларға конкурстық іріктеу жүргізу. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі өңірлік операторларды конкурстық іріктеу Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Коммуналдық қалдықтар айналымы саласындағы шекті тарифтерді бекіту.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы шекті тарифтерді бекітуді Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге халық үшін тарифті есептеу әдістемесіне сәйкес Құрманғазы аудандық мәслихаты жүзеге асырады.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы реттелетін қызмет түрлерін жүзеге асыратын коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі операторлардың инвестициялық бағдарламаларын бекіту.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы реттелетін қызмет түрлерін жүзеге асыратын коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі операторлардың өндірістік бағдарламаларын бекіту.
Қалдықтармен жұмыс істеу саласында (оның ішінде тауарларды пайдаланудан қалған қалдықтармен)өндірістік қуаттарды құру:
қалдықтарды өңдеу саласында;
қалдықтарды кәдеге жарату саласында;
қалдықтарды орналастыру саласында.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау. Бұл іс-шараны коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі операторлар жүзеге асырады.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау пайдалану ауданның даму жоспарында көзделген тиісті өндірістік қуаттар тапшы болған жағдайда жүзеге асырылады.
Құрылысқа жоспарланған қалдықтармен жұмыс істеу объектілерінің негізгі сипаттамалары туралы мәліметтер Бағдарламаға 1-қосымшада келтірілген.
Қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін реконструкциялауға жоспарланған негізгі сипаттамалары туралы мәліметтер Бағдарламаға 2-қосымшада келтірілген.
Міндеттерді шешу үшін қалдықтарды кәдеге жаратуды ынталандыруға және қалдықтарды көму көлемін қысқартуға бағытталған шаралар кешенін іске асыру жоспарланған:
Құрманғазы ауданы аумағында коммуналдық қалдықтарды бөлек жинақтау жүйесін құру.
Коммуналдық қалдықтардың бөлек жинақталуын ұйымдастыру көмілетін коммуналдық қалдықтардың санын қысқартуға және пайдалы фракциялар өндірісіне қайтару көлемін арттыруға мүмкіндік береді.
Ауданның аумағында тұрғындардан қайталама шикізат қабылдау пункттерін құру.
Құрамында сынап бар қалдықтарды, электрондық және электр жабдығының қалдықтарын жинақтау жүйесін әзірлеу және енгізу.
4-мәселені шешу үшін қалдықтарды рұқсатсыз орналастыру орындарын анықтауға және иесіз қалдықтарды, оның ішінде коммуналдық қалдықтарды орналастыру кезінде қоршаған ортаға зиян келтірудің алдын алуға, осындай зиян келтіру жағдайларын анықтауға және оның салдарын жоюға, өткен экологиялық залалды жоюға бағытталған шаралар кешенін іске асыру жоспарланған:
Қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың жаңадан құрылған орындарын анықтау және жою.
Қалдықтарды орналастыру объектілерінің жай-күйінің мониторингі қалдықтарды орналастыру объектілерінің ағымдағы жай-күйі туралы, оның ішінде:
қалдықтарды орналастыру объектілерінің геометриялық параметрлері;
жинақталған қалдықтардың көлеміне, қалдықтарды көму алаңына;
қалдықтарды орналастыру объектілерінің ішкі құрылымы және полигондардың жекелеген учаскелерінің жай күйі;
қалдықтарды орналастыру объектілерін орналастыру, жобалау, пайдалану және рекультивациялау қағидаларына сәйкес;
қалдықтарды орналастыру объектілері бетінің компоненттік құрамы (қалдықтардың морфологиясы);
аумақты қалпына келтірудің тиімділігі;
қалдықтарды орналастыру объектілеріндегі жағымсыз құбылыстар мен процестердің дамуын болжау (шеткі аумақтағы шөп жамылғысының зақымдануы, аумақтан ағындардың болуы, өздігінен жану, жану, жану).
Коммуналдық қалдықтарды пайдалану аяқталғаннан кейін немесе табиғат қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтін объектілерді пайдаланудан шығару және рекультивациялау, оның ішінде:
қатты коммуналдық қалдықтарды орналастыру объектілерін рекультивациялау бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу.
қатты коммуналдық қалдықтарды пайдалану аяқталғаннан кейін оларды орналастыру объектілерін пайдаланудан шығару және рекультивациялау.

В соответствии со статьей 356 Экологического кодекса РК после закрытия полигона (части полигона) оператор полигона осуществляет рекультивацию территории и в течение тридцати лет проводит мониторинг выбросов мусорного газа и фильтрата для полигонов 1 класса, двадцати лет для полигонов 2 класса и пяти лет для полигонов 3 класса. Средства на восстановление нарушенных земель и последующий мониторинг поступают из ликвидационного фонда полигона.
Рекультивация мест размещения коммунальных отходов, не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства.
В соответствии со статьей 140 Земельного кодекса РК собственники земельных участков и землепользователи обязаны проводить мероприятия, направленные на восстановление нарушенных земель, восстановление их плодородия и других полезных свойств земель и своевременное вовлечение их в хозяйственный оборот.
Для решения задач предусмотрена государственная поддержка инвестиционных проектов в сфере обращения с отходами:
Предоставление налоговых льгот инвесторам в соответствии с действующим Налоговым кодексом РК;
предоставление инвесторам в аренду земельных участков на льготной основе для строительства объектов обращения с отходами в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
Предоставление финансовых мер стимулирования в рамках действующего законодательства Республики Казахстан.
Также в рамках данного мероприятия предусматривается заключение соглашений о государственно-частном партнерстве, договора аренды с инвестиционными обязательствами в целях строительства и (или) реконструкции объектов обращения с отходами.
Для решения проблемы 6 запланирована реализация комплекса мер, направленных на обеспечение доступа к информации в области обращения с отходами:
Организация и проведение экологических акций и мероприятий среди населения Курмангазинского района.
Организация постоянного информирования граждан о реформировании системы управления отходами.
Мониторинг и анализ материалов в республиканских и региональных средствах массовой информации. Мероприятие планируется провести с целью изучения общественного мнения и нивелирования рисков, возникающих при реализации государственной политики в области обращения с отходами.
План мероприятий со сроками выполнения программы, ответственными исполнителями и источниками финансирования:
№ п/п
Наименование мероприятий Программы
Срок реализации
Источник финансирования
Ответственный исполнитель
1
2
3
4
5
Задача 1 Создание эффективных механизмов управления в области обращения с отходами, в том числе с коммунальными отходами
1.1
Пересмотр текущего механизма обращения с отходами, в том числе коммунальными отходами
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
1.2
Разработка и принятие нормативных правовых актов, направленных на регулирование отрасли обращения с отходами
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
1.3
Проведение конкурсного отбора для выбора регионального оператора по обращению с коммунальными отходами
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
1.4
Утверждение предельных тарифов в области обращения с коммунальными отходами
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
1.5
Утверждение инвестиционных программ операторов по обращению с коммунальными отходами, осуществляющих регулируемые виды деятельности в области обращения с коммунальными отходами
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
1.6
Утверждение производственных программ операторов по обращению с твердыми коммунальными отходами, осуществляющих реглируемые виды деятельности в области обращения с твердыми коммунальными отходами
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Задача 2. Создание и развитие инфраструктуры экологически безопасной обработки, утилизации и размещения отходов
2.1
Создание производственных мощностей в отрасли промышленности по обработке, утилизации, обезвреживанию отходов, в том числе отходов от использования товаров
2024-2028 гг.
внебюджетные источники
оператор по обращению с отходами
2.1.1
Строительство полигона твердых бытовых отходов в поселке Жайрем
2027г.
областной бюджет и бюджет района
2.1.2
Строительство мусоросортировочной станции
2028г.
внебюджетные источники
операторы по обращению с отходами
Задача 3. Увеличение объемов обработки и утилизации отходов
3.1
Создание системы раздельного накопления отходов на территории района
2024-2028гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
операторы по обращению с отходами
3.2
Создание пунктов приема вторичного сырья от населения на территории района
2024-2028гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
операторы по обращению с отходами
3.3
Разработка и внедрение системы сбора и накопления ртутьсодержащих отходов, отходов электронного и электрического оборудования
2024-2028гг.
внебюджетные источники
операторы по обращению с отходами
Задача 4. Обеспечение экологической безопасности при хранении и захоронении отходов и проведение работ по экологическому восстановлению территорий, занятых под объектами размещения отходов, после завершения их эксплуатации или не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства
4.1
Выявление и ликвидация вновь образованных мест несанкционированного размещения отходов
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
операторы по обращению с отходами, МИО
4.2
Мониторинг состояния объектов размещения отходов. Оперативное получение достоверной информации о текущем состоянии объектов размещения отходов
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
операторы по обращению с отходами, МИО
4.3
Вывод из эксплуатации и рекультивация объектов размещения твердых коммунальных отходов, не соответствующих требованиям природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства
2024-2028 гг.
внебюджетные источники
Собственники земельных участков, на которых выявлены данные объекты
4.4
Рекультивация объектов размещения твердых коммунальных отходов после завершения их эксплуатации
2024-2028 гг.
внебюджетные источники
Собственники объектов размещения отходов, а также лица, во владении или в пользовании которых находятся данные объекты размещения отходов
Задача 5. Создание условий для привлечения инвесторов в отрасль промышленности по обработке, утилизации, обезвреживанию отходов
5.1
Рассмотрение инвестиционных проектов в сфере обращения с отходами в целях предоставления права на получение земельного участка в аренду в упрощенном порядке
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
5.2
Рассмотрение инвестиционных проектов в сфере обращения с отходами в целях предоставления налоговых льгот инвесторам, реализующим приоритетные инвестиционные проекты
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
5.3
Рассмотрение возможности заключения соглашений о государственно-частном партнерстве с инвестиционными обязательствами с целью строительства и (или) реконструкции объектов системы обращения с отходами
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат Курмангазинского района
Задача 6. Формирование экологической культуры населения в области обращения с отходами
6.1
Организация и проведение экологических акций и мероприятий среди населения
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат Курмангазинского района, операторы по обращению с отходами
6.2
Организация постоянного информирования граждан о реформировании системы управления отходами (введение раздельного сбора ТБО и т.д.)
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат Курмангазинского района, операторы по обращению с отходами
6.3
Мониторинг и анализ материалов (статьи, заметки, публикации, видеоматериалы по вопросам обращения с отходами) в республиканских и региональных СМИ
2024-2028 гг.
в пределах средств на обеспечение текущей деятельности
Акимат Курмангазинского района, операторы по обращению с отходами

ҚР Экологиялық кодексінің 356-бабына сәйкес полигон (полигон бөлігі) жабылғаннан кейін полигон операторы аумақты рекультивациялауды жүзеге асырады және 1-сыныпты полигондар үшін отыз жыл, 2-сыныпты полигондар үшін жиырма жыл, 3-сыныпты полигондар үшін бес жыл ішінде қоқыс газы мен фильтрат шығарындыларына мониторинг жүргізеді. Бұзылған жерлерді қалпына келтіруге және кейіннен мониторинг жүргізуге арналған қаражат полигонның тарату қорынан түседі.
Табиғат қорғау және санитарлық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтін коммуналдық қалдықтарды орналастыру орындарын рекультивациялау.
ҚР Жер кодексінің 140-бабына сәйкес жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар бұзылған жерлерді қалпына келтіруге, олардың құнарлылығын және жердің басқа да пайдалы қасиеттерін қалпына келтіруге және оны шаруашылық айналымға уақтылы тартуға бағытталған іс-шараларды жүргізуге міндетті.
Міндеттерді шешу үшін қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы инвестициялық жобаларға мемлекеттік қолдау көрсету көзделген:
ҚР қолданыстағы Салық кодексіне сәйкес инвесторларға салықтық жеңілдіктер беру;
инвесторларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу үшін жеңілдетілген негізде жер учаскелерін жалға беру;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде ынталандырудың қаржылық шараларын ұсыну.
Сондай-ақ, осы іс-шара шеңберінде қалдықтармен жұмыс істеу объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау мақсатында мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы келісімдер, инвестициялық міндеттемелермен жалдау шарты жасасу көзделеді.
6-мәселені шешу үшін қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешенін іске асыру жоспарланған:
Құрманғазы ауданының тұрғындары арасында экологиялық акциялар мен іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Қалдықтарды басқару жүйесін реформалау туралы азаматтарды үнемі хабардар етуді ұйымдастыру.
Республикалық және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарындағы материалдардың мониторингі мен талдауы. Іс-шараны қоғамдық пікірді зерделеу және қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру кезінде туындайтын тәуекелдерді нивелирлеу мақсатында өткізу жоспарлануда.
Бағдарламаның орындалу мерзімдері, жауапты орындаушылар және қаржыландыру көздері бар іс-шаралар жоспары:
№ т/б
Бағдарлама әрекеттерінің атауы
Іске асыру мерзімі
Қаржыландыру көзі
Жауапты орындаушы
1
2
3
4
5
1тапсырма. Қалдықтарды, оның ішінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласында тиімді басқару тетіктерін құру
1.1
Қалдықтарды, соның ішінде коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы механизміне шолу
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
1.2
Қалдықтарды басқару саласын реттеуге бағытталған нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
1.3
Коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша аймақтық операторды таңдау бойынша конкурстық іріктеу өткізу
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
1.4
Коммуналдық қалдықтар мен жұмыс істеу саласындағы шекті тарифтерді бекіту
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
1.5
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы реттелетін қызметті жүзеге асыратын коммуналдық қалдықтарды басқару операторларының инвестициялық бағдарламаларын бекіту
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
1.6
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару саласындағы қызметтің реттелетін түрлерін жүзеге асыратын ҚТҚ басқару жөніндегі операторлардың өндірістік бағдарламаларын бекіту
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
2 тапсырма. Қалдықтарды экологиялық қауіпсіз өңдеу, қайта өңдеу және кәдеге жарату инфрақұрылымын құру және дамыту
2.1
Құрманғазы кентiнде қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының құрылысы
2027 ж.
Республикалық, облыстық және қалалық бюджеттер
Құрманғазы ауданының әкімдігі
3 тапсырма. Қалдықтардыөңдеужәнекәдегежаратукөлемінұлғайту
3.1
Ауданда қалдықтардыбөлекжинақтаужүйесінқұру
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Қалдықтарды басқару операторы
3.2
Ауданда халықтан қайталама шикізатты қабылдау пункттерін құру
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Қалдықтарды басқару операторы
3.3
Құрамындасынап бар қалдықтарды, электрондық және электржабдықтарының қалдықтарын жинау және жинақтау жүйесін әзірлеу және енгізу
2024-2028 жж.
Бюджеттен тыс көздер
Қалдықтарды басқару операторы
4 тапсырма. Қалдықтарды сақтау және көму кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қалдықтарды орналастыру объектілері орналасқан аумақтарды пайдалану аяқталғаннан кейін немесе экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келмейтін аумақтарды экологиялық қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу
4.1
Рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастырудың жаңадан пайда болған орындарын анықтау және жою
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Қалдықтарды басқару операторы, ЖАО
4.2
Қалдықтарды орналастыру орындарының жағдайын бақылау. Қалдықтарды кәдеге жарату объектілерінің ағымдағы жағдайы туралы сенімді ақпаратты жедел алу
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
"Атырау облысы Құрманғазы ауданның тұрғынүй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі және қалдықтарды басқару операторы, ЖАО
4.3
Экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық заңнама талаптарына сәйкес келмейтін қатты тұрмыстық қалдықтарды орналастыру орындарын пайдаланудан шығару және рекультивациялау
2024-2028 жж.
Бюджеттен тыс көздер
Осы объектілер анықталған жер учаскелерінің меншік иелері
4.4
ҚТҚ жою қорын құру
2024-2028 жж.
Қалдықтарды орналастыру объектілерінің иелері, сондай-ақ осы қалдықтарды орналастыру объектілерінің меншігінде немесе пайдаланатын тұлғалар
5 тапсырма. Өңдеу, қайта өңдеу және қалдықтарды кәдеге жарату үшін салаға инвесторларды тарту үшін жағдай жасау
5.1
Жеңілдетілген тәртіппен жалға жер учаскесін алу құқығын беру мақсатында қалдықтарды басқару саласындағы инвестициялық жобаларды қарау
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
5.2
Басым инвестициялық жобаларды іске асыратын инвестициялық жобаларды қарау
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
5.3
Қалдықтар басқару жүйесі объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау мақсатында инвестициялық міндеттемелер мен мемлекеттік-жекешелі әріптестік шарттарын жасасу мүмкіндігін қарау
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі
6 тапсырма. Қалдықтарды басқару саласында халықтың экологиялық мәдениетін қалыптастыру
6.1
Халықарасындаэкологиялықнауқандар мен іс-шаралардыұйымдастыружәнеөткізу
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі, қалдықтарды басқару операторы
6.2
Қалдықтардыбасқаружүйесінреформалаутуралыазаматтардыүнеміхабардаретудіұйымдастыру (қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауды енгізу және т.б.)
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі, қалдықтарды басқару операторы
6.3
Республикалық және өңірлік БАҚ-тағы материалдардың (қалдықтарды басқару мәселелері бойынша мақалалар, ескертулер, жарияланымдар, бейнероликтер) мониторингі және талдауы
2024-2028 жж.
Ағымдағы қызметті қолдауға арналған қаражат шегінде
Құрманғазы ауданының әкімдігі, қалдықтарды басқару операторы

9. Меры взаимодействия и коммуникации с населением
Для стабильной работы системы работы с ТБО необходимо создать политику тарифообразования, одновременно соответствующую платежеспособности населения и обеспечению привлекательности данного сектора для частных инвесторов.
Работа по формированию устойчивой финансовой системы в сфере управления ТБО должна быть направлена на обеспечение полного возмещения затрат на услуги по сбору, вывозу, сортировке, утилизации, переработке и захоронению ТБО. Функционирование системы будет осуществляться за счет:
1) тарифы на сбор, переработку и захоронение отходов. Отдел ЖКХ и районный маслихат, исходя из затрат на сбор, переработку и захоронение отходов, будут устанавливать тарифы, но не превышающие предел доступности услуг по обращению с отходами для населения. Согласно принятой международной практике порог доступности деятельности по обращению с отходами для населения равен 1% от среднего дохода. Тарифы будут ежегодно повышаться пропорционально росту доходов населения. Тарифы для юридических лиц будут определяться с учетом полного возмещения затрат и получения дополнительной прибыли;
2) доходы от реализации производимой продукции (вторичное сырье, электроэнергия, биогаз, компост);
3) производителей и импортеров тары и товаров, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду после утраты потребительских свойств.
Для сбора тарифов от населения необходимо ввести объединенный расчетный центр.
Внедрение механизмов экономического стимулирования сектора ТБО напрямую связано с решением таких вопросов, как вывоз отходов со полигонов, раздельный сбор отходов, развитие звена сортировки/переработки и утилизации.
Для привлечения общественности к развитию системы раздельного сбора необходимо ввести инструменты поощрения населения за раздельный сбор, ввести дифференцированные тарифы. Информирование широкой общественности играет важную роль в управлении ТБО. Информатизация будет внедрена в планирование системы управления ТБО на самом раннем этапе.
Основное внимание будет уделено задачам по важности наличия эффективной системы управления ТБО в краткосрочной перспективе:
обсуждение негативных последствий неправильного использования отходов;
популяризация успешного практического опыта в области обращения с отходами;
признание системы обращения с отходами в районе (изображение логотипа на мусорных контейнерах/урнах и машинах для сбора отходов);
определение задач общества и других участников системы для достижения задач программы;
демонстрация преимуществ раздельного сбора и использования вторичных материальных ресурсов;
своевременное информирование населения об изменениях в системе обращения с отходами и целях таких изменений;
повышение осведомленности об инвестициях, необходимых для эффективно функционирующей системы обращения с отходами.
Приоритет отдается основным группам заинтересованной общественности:
население (работающие и неработающие (домохозяйки, пенсионеры, дети, безработные);
учителя, волонтеры, активные группы и негосударственные организации.
Мероприятия по информированию общественности будут предусмотрены в информационном плане работы с населением по обращению с отходами и будут включать:
публикации в местных газетах;
информационные материалы о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, среди широкой общественности;
брошюры о компостировании зеленых отходов в домашних условиях;
организация ознакомительных поездок на полигоны для школьников и студентов;
конкурсы рисунков, фотографий на тему отходов среди учащихся;
проведение интерактивных семинаров для учащихся, студентов и негосударственных организаций на тему "отходы там, где я живу".
Важным элементом успешной реализации масштабных схем раздельного сбора ТБО является привлечение населения и участие в них.
Основной проблемой жизнеспособности раздельного сбора является поддержка его жителей на начальном этапе. Результаты эксперимента показали, что 25% граждан готовы участвовать в сортировке ТБО после установки специальных контейнеров. Конечно, помимо их установки, необходимо предоставить минимальную информацию, такую как развешивание плакатов, баннеров или распространение листовок. Исходя из правил, информационно-разъяснительная работа должна проводиться, прежде всего, среди уборщиков и водителей мусоровозов и обеспечиваться экономическим интересом. Информация о переходе на раздельный сбор должна быть доступна гражданам на всех этапах. По мере того, как отдельный сбор распространяется по всему городу, необходимо перейти к широкомасштабным рекламным акциям через средства массовой информации и наружную рекламу. Ежегодно средства на рекламные мероприятия должны выделяться. Вы также можете использовать квоты социальной рекламы для соответствующих администраций.

9. Халықпен өзара іс-қимыл және коммуникация шаралары
ҚТҚ-мен жұмыс істеу жүйесінің тұрақты жұмысы үшін халықтың төлем қабілеттілігіне және осы сектордың жеке инвесторлар үшін тартымдылығын қамтамасыз етуге бір мезгілде сәйкес келетін тариф белгілеу саясатын құру қажет.
ҚТҚ басқару саласында тұрақты қаржы жүйесін қалыптастыру жөніндегі жұмыс ҚТҚ жинау, әкету, сұрыптау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған шығындардың толық өтелуін қамтамасыз етуге бағытталуы тиіс. Жүйенің жұмыс істеуі мыналардың есебінен жүзеге асырылатын болады:
1) Қалдықтарды жинау, қайта өңдеу және көму тарифтері. ТКШ бөлімі мен аудан мәслихаты қалдықтарды жинауға, қайта өңдеуге және көмуге жұмсалған шығындарды негізге ала отырып, бірақ халық үшін қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметтердің қолжетімділік шегінен аспайтын тарифтерді белгілейтін болады. Қабылданған халықаралық практикаға сәйкес халық үшін қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметтің қолжетімділік шегі орташа табыстың 1% - на тең. Тарифтер жыл сайын халық табысының өсуіне пропорционалды түрде көтерілетін болады. Заңды тұлғалар үшін тарифтер шығындарды толық өтеу және қосымша пайда алу ескеріле отырып айқындалатын болады;
2) өндірілетін өнімді (қайталама шикізат, электр энергиясы, биогаз, компост) сатудан түсетін кірістер;
3) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін қоршаған ортаға теріс әсер ететін ыдыстар мен тауарларды өндірушілер мен импорттаушылардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Халықтан тарифтерді жинау үшін біріктірілген есеп айырысу орталығын енгізу қажет.
ҚТҚ секторын экономикалық ынталандыру тетіктерін енгізу полигондардан қалдықтарды шығару, қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау/қайта өңдеу және кәдеге жарату буынын дамыту сияқты мәселелерді шешумен тікелей байланысты.
Жұртшылықты бөлек алым жүйесін дамытуға тарту үшін халықты бөлек алым үшін көтермелеу құралдарын енгізу, сараланған тарифтерді енгізу қажет. Қалың жұртшылықты ақпараттандыру ҚТҚ басқаруда маңызды рөл атқарады. Ақпараттандыру ҚТҚ басқару жүйесін жоспарлауға ең ерте кезеңде енгізілетін болады.
Қысқа мерзімді перспективада ҚТҚ басқарудың тиімді жүйесінің болуының маңыздылығы жөніндегі міндеттерге басты назар аударылатын болады:
қалдықтарды дұрыс пайдаланбаудың теріс әсерін талқылау;
қалдықтармен жұмыс істеу саласында табысты практикалық тәжірибені дәріптеу;
аудандағы қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінің танылуы (қоқыс контейнерлеріндегі/урналардағы және қалдықтарды жинау машиналарындағы логотиптің суреті);
бағдарламаның міндеттеріне қол жеткізу үшін қоғамның және жүйенің басқа қатысушыларының міндеттерін анықтау;
қайталама материалдық ресурстарды бөлек жинау мен пайдаланудың артықшылықтарын көрсету;
қалдықтармен жұмыс істеу жүйесіндегі өзгерістер туралы және осындай өзгерістердің мақсаттары туралы халықты уақтылы хабардар ету;
қалдықтармен жұмыс істеудің тиімді жұмыс істейтін жүйесіне қажетті инвестициялар туралы хабардарлықты арттыру.
Мүдделі жұртшылықтың негізгі топтарына басымдық беріледі:
халық (жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін (үй шаруасындағы әйелдер, зейнеткерлер, балалар, жұмыссыздар);
мұғалімдер, еріктілер, белсенді топтар және мемлекеттік емес ұйымдар.
Жұртшылықты ақпараттандыру жөніндегі іс шаралар қалдықтармен жұмыс істеу бойынша халықпен ақпараттық жұмыс жоспарында көзделетін болады және мыналарды қамтитын болады:
жергілікті газеттердегі басылымдар;
мектептерде, жалпы жұртшылық арасында тарату үшін материалдық ресурстарды қайталама пайдалану туралы ақпараттық материалдар;
жасыл қалдықтарды үйде компосттау туралы брошюралар;
оқушылар мен студенттер үшін полигондарға таныстыру сапарларын ұйымдастыру;
оқушылар арасында қалдықтар тақырыбына суреттер, фотосуреттер конкурстары;
оқушыларға, студенттерге және мемлекеттік емес ұйымдарға арналған "Мен тұратын жерде қалдықтар" тақырыбында интерактивті семинарлар өткізу.
ҚТҚ-ны бөлек жинаудың ауқымды схемаларын табысты іске асырудың маңызды элементі халықты тарту және оларға қатысу болып табылады.
Бөлек жинаудың өміршеңдігінің негізгі мәселесі-оның тұрғындарын бастапқы кезеңде қолдау. Эксперимент нәтижелері көрсеткендей, азаматтардың 25% - ы арнайы контейнерлер орнатылғаннан кейін ҚТҚ сұрыптауға қатысуға дайын. Әрине, оларды орнатумен қатар, плакаттарды, баннерлерді ілу немесе парақшаларды тарату сияқты ең аз ақпаратпен қамтамасыз ету қажет. Ережеге сүйене отырып, ақпараттық-түсіндіру жұмыстары, ең алдымен, қоқыс таситын көліктердің тазалаушылары мен жүргізушілері арасында жүргізіліп, экономикалық қызығушылықпен қамтамасыз етілуі керек. Бөлек алымға көшу туралы ақпарат барлық кезеңдерде азаматтар үшін қолжетімді болуы тиіс. Бөлек алым бүкіл қалаға тараған сайын, бұқаралық ақпарат құралдары мен сыртқы жарнамалар арқылы кең ауқымды жарнамалық акцияларға көшу қажет. Жыл сайын жарнамалық шараларға қаражат бөлінуі керек. Сондай-ақ, тиісті әкімшіліктерді әлеуметтік жарнама квоталарын пайдалануға болады.

10. Описание плана передачи полигона по приему ТБО в доверительное управлениебез права выкупа
Имеется в законодательстве возможность передачи полигона по приему ТБО в доверительное управление без права выкупа.
Обоснования целесообразности передачи объекта в доверительное управление
освобождает государственный орган от выполнения несвойственных ему функции;
-сокращает расходы государственного органа на содержание персонала, специальной техники и недвижимого имущества предназначенных для содержания и обслуживания инженерных коммуникаций;
-сохраняет право собственности на имущество.
-своевременное обеспечение жителей района качественными услугами – услуги полигона
Предложения по установлению условий передачи объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа и требований к участникам тендер
Организация следующих мероприятий:
-Устройство на площади, разделҰнных резервной территорией, заглубленных полигонов ТБО и навозохранилища с устройством противофильтрационного покрытия дна, устройством земляного вала по периметру и водоотводной (нагорной) канавы с внешней стороны вала; обустройство административно- хозяйственной зоны с КПП, бытовое здание, склад, дезинфицирующей ванной; туалетом, монтажом противопожарного резервуара, электроосвещением в соответствии с СНИП.
Предложения по установлению предельного размера вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя): при передаче объекта в доверительное управление без права последующего выкупа устанавливает предельный размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя), составляющий не более 10% при необходимости вложения в содержание объекта.
Предложения по установлению источника возмещения необходимых расходов доверительного управляющего при осуществлении им доверительного управления в соответствии с пунктом Правил:
Собственные или привлечение заемных средств доверительного управляющего без передачи в залог объекта (полигона). Доверительный управляющий не имеет права передавать в залог Полигон твердых бытовых отходов/
Согласно приказа Министра национальной экономики РК от 24.12.2021 № 1073-2. Возмещение необходимых расходов доверительного управляющего, произведенных им при доверительном управлении имуществом, осуществляется:
1) по объектам, переданным в доверительное управление без права последующего выкупа, за счет доходов от использования доверенного имущества или за счет средств, предусмотренных в бюджете по текущей бюджетной программе соответствующего администратора бюджетной программы.
При передаче объекта в доверительное управление без права последующего выкупа возмещение необходимых расходов доверительного управляющего, произведенных им при доверительном управлении имуществом, за счет бюджетных средств осуществляются соответствующими администраторами бюджетных программ в порядке, установленном бюджетным законодательством РК.
Однако это не означает, что администратор бюджетных программ обязан возмещать расходов доверительного управляющего, возмещение возможно только если предусмотрены в бюджете по текущей бюджетной программе соответствующего администратора бюджетной программы.
Об утверждении Правил передачи государственного имущества в доверительное управление и Типового договора доверительного управления государственным имуществом

10. Полигонды сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру жоспарының сипаттамасы
Заңнамада ҚТҚ қабылдау полигонын сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру мүмкіндігі бар.
Объектіні сенімгерлік басқаруға берудің орындылығын негіздеу
мемлекеттік органды өзіне тән емес функцияларды орындаудан босатады;
- инженерлік коммуникацияларды ұстауға және оларға қызмет көрсетуге арналған персоналды, арнайы техниканы және жылжымайтын мүлікті ұстауға арналған мемлекеттік органның шығыстарын қысқартады;
- мүлікке меншік құқығын сақтайды.
- аудан тұрғындарын сапалы қызметтермен уақтылы қамтамасыз ету-Полигон қызметтері
Объектіні кейіннен сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру шарттарын және тендерге қатысушыларға қойылатын талаптарды белгілеу жөніндегі ұсыныстар
Келесі іс-шараларды ұйымдастыру:
- Резервтік аумақпен бөлінген алаңда ҚТҚ-ның көмілген полигондарын және түбін сүзгіге қарсы жабатын құрылғысы бар көң қоймасын, периметрі бойынша жер білігін және біліктің сыртқы жағынан су бұру (таулы) арығын орнату; БӨП бар Әкімшілік - шаруашылық аймағын, тұрмыстық ғимаратты, қойманы, дезинфекциялайтын ваннаны жайластыру; дәретхана, өртке қарсы резервуарды монтаждау, ҚНжЕ сәйкес электр жарығы.
Сыйақының шекті мөлшерін белгілеу жөніндегі ұсыныстар (құрылтайшының сенімгерлік басқарудан түскен таза табысына пайыздық қатынаста): объектіні кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру кезінде сыйақының шекті мөлшерін (құрылтайшының сенімгерлік басқарудан түскен таза табысына пайыздық қатынаста) белгілейді, ол объектіні ұстауға инвестициялау қажет болған кезде 10% - дан аспайды.
Қағидалардың тармағына сәйкес сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыру кезінде сенімгерлікпен басқарушының қажетті шығыстарын өтеу көзін белгілеу жөніндегі ұсыныстар:
Объектіні (полигонды) кепілге бермей, сенімгерлік басқарушының меншікті немесе қарыз қаражатын тарту. Сенімгерлік басқарушының қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын кепілге беруге құқығы жоқ/
ҚР Ұлттық экономика министрінің 2021.12.24 № 107 3-2 бұйрығына сәйкес. Сенімгерлікпен басқарушының мүлікті сенімгерлікпен басқару кезінде жүргізген қажетті шығыстарын өтеу жүзеге асырылады:
1) кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға берілген объектілер бойынша, сенімгерлік мүлікті пайдаланудан түскен кірістер есебінен немесе тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің Ағымдағы бюджеттік бағдарламасы бойынша бюджетте көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.
Объектіні кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру кезінде сенімгерлік басқарушының мүлікті сенімгерлік басқару кезінде жүргізген қажетті шығыстарын бюджет қаражаты есебінен өтеуді бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері ҚР бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Алайда, бұл бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі сенімгерлікпен басқарушының шығындарын өтеуге міндетті дегенді білдірмейді, егер тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің Ағымдағы бюджеттік бағдарламасы бойынша бюджетте көзделген болса ғана өтеуге болады.
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын және мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың үлгілік шартын бекіту туралы

В соответствии с Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2015 года № 10111 доверительный управляющий имеет право на возмещение необходимых расходов, произведенных им при доверительном управлении государственным имуществом, в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан и договором доверительного управления государственным имуществом.
Предложения по установлению предельного размера вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя):
- вознаграждение в размере 10% от чистой прибыли от управления объектом
9. Предложения по установлению источника возмещения необходимых расходов доверительного управляющего при осуществлении им доверительного управления без права последующего выкупа
Согласно приказа Министра национальной экономики РК от 24.12.2021 № 107
3-2. Возмещение необходимых расходов доверительного управляющего, произведенных им при доверительном управлении имуществом, осуществляется:
1) по объектам, переданным в доверительное управление без права последующего выкупа, за счет доходов от использования доверенного имущества или за счет средств, предусмотренных в бюджете по текущей бюджетной программе соответствующего администратора бюджетной программы.
При передаче объекта в доверительное управление без права последующего выкупа возмещение необходимых расходов доверительного управляющего, произведенных им при доверительном управлении имуществом, за счет бюджетных средств осуществляются соответствующими администраторами бюджетных программ в порядке, установленном бюджетным законодательством РК
Требования к участникам тендера:
1. Объект передается в доверительное управление Доверительному управляющему в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и Договором доверительного управления.
2. Доверительный управляющий осуществляет доверительное управление Объектом без права отчуждения и передачи его в залог.
3. Доверительный управляющий должен иметь в наличии специализированную технику для проведения обслуживания, содержания (круглосуточно, круглогодично) и выполнения текущих ремонтов в весенне-летний период согласно Приложения 2. (План приема ТБО и рекультивации на полигоне ( СНиП 1.04.-15-2013);
4. Доверительный управляющий должен иметь в наличии штат инженерно- технических работников и рабочего персонала, имеющих квалификацию и аттестацию согласно выполняемого вида работ;
В случае признания конкурса о передаче в доверительное управление объекта состоявшимся, победителю конкурса необходимо

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 17 Бұйрығына сәйкес. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 21 қаңтарда № 10111 болып тіркелген сенімгерлік басқарушының Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында және мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шартында белгіленген тәртіппен мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару кезінде өзі жүргізген қажетті шығыстарды өтеуге құқығы бар.
Сыйақының шекті мөлшерін белгілеу жөніндегі ұсыныстар (құрылтайшының сенімгерлік басқарудан түскен таза табысына пайыздық қатынаста):
- объектіні басқарудан түскен таза пайданың 10% мөлшерінде сыйақы
9. Кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде сенімгерлік басқарушының қажетті шығыстарын өтеу көзін белгілеу жөніндегі ұсыныстар
ҚР Ұлттық экономика министрінің 2021.12.24 № 107 бұйрығына сәйкес
3-2. Сенімгерлікпен басқарушының мүлікті сенімгерлікпен басқару кезінде жүргізген қажетті шығыстарын өтеу жүзеге асырылады:
1) кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға берілген объектілер бойынша, сенімгерлік мүлікті пайдаланудан түскен кірістер есебінен немесе тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің Ағымдағы бюджеттік бағдарламасы бойынша бюджетте көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.
Объектіні кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру кезінде сенімгерлік басқарушының мүлікті сенімгерлік басқару кезінде жүргізген қажетті шығыстарын бюджет қаражаты есебінен өтеуді бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері ҚР бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады
Тендерге қатысушыларға қойылатын талаптар:
1. Объект сенімгерлік басқаруға Қазақстан Республикасының заңнамасында және сенімгерлік басқару шартында көзделген тәртіппен және шарттарда Сенімгерлік басқарушыға беріледі.
2. Сенімгерлік басқарушы Объектіні иеліктен шығару және оны кепілге беру құқығынсыз сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады.
3. Сенімгерлікпен басқарушының 2-қосымшаға сәйкес көктемгі-жазғы кезеңде қызмет көрсету, күтіп-ұстау (тәулік бойы, жыл бойы) жүргізу және ағымдағы жөндеулерді орындау үшін мамандандырылған техникасы болуы тиіс. (Полигонда ҚТҚ қабылдау және рекультивациялау жоспары (ҚНжЕ 1.04.-15-2013);
4. Сенімгерлікпен басқарушының орындалатын жұмыс түріне сәйкес біліктілігі мен аттестаттауы бар инженерлік - техникалық қызметкерлер мен жұмысшы персоналының штаты болуы тиіс;
Объектіні сенімгерлік басқаруға беру туралы конкурс өткізілді деп танылған жағдайда, конкурс жеңімпазына

1. провести работы по согласованию тарифов на услуги полигона - предоставляемые коммунальные услуги в Департаменте комитета по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей по области согласно действующего законодательства.
2.Обеспечить Гарантийный взнос для участия в тендере или закрытом тендере устанавливается для каждого объекта отдельно, в случае передачи объекта в доверительное управление: с правом последующего выкупа в размере пятнадцати процентов от его начальной цены;
без права последующего выкупа в размере трех процентов от его балансовой стоимости.
Об утверждении Правил передачи государственного имущества в доверительное управление и Типового договора доверительного управления государственным имуществом
На основании Приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 1
3. Доверительный управляющий содержать объект доверительного управления, а также прилегающую территорию к объекту в соответствии с действующими санитарно-гигиеническими нормами, обеспечить дезинфекцию и дератизацию;
4. Доверительный управляющий содержать объект доверительного управления, а также прилегающую территорию к объекту в соответствии с действующими санитарно-гигиеническими нормами, обеспечить дезинфекцию и дератизацию;
5. Доверительный управляющий во время доверительного управления обязан обеспечить учет и сохранность имущества объекта в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, в случае его повреждения или уничтожения обязан заменить равноценным имуществом;
6. Доверительный управляющий имеет право допускать действий, способных вызвать повреждение объекта или расположенных в нем инженерных и коммуникационных сетей, и в случае необходимости обеспечивать к ним доступ эксплуатирующим организациям;
7. Доверительный управляющий должен обеспечить строгое соблюдение правил противопожарной безопасности и по охране окружающей среды;
8. Доверительный управляющий обязан обеспечить исполнение всех договорных обязательств по объекту доверительного управления, согласно нормативным актам;
9. Доверительный управляющий обязан заключить договора на коммунальные и иные услуги с поставщиками напрямую; совершать сделки с переданным в доверительное управление Объектами от своего имени, указывая при этом, что он действует в качестве Доверительного управляющего.
11. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Программа финансируется за счет республиканского, областного, городского бюджетов и внебюджетных источников.
Программа финансируется из средств республиканского и областного бюджетов в пределах сумм целевых трансфертов на развитие, предусмотренных на реализацию ее мероприятий, утвержденных в республиканском и (или) областном бюджете.
Средства местных бюджетов, направляемые на софинансирование мероприятий программы, определяются нормативными правовыми актами органов местного самоуправления города.
В ходе реализации программы объемы финансирования подлежат ежегодному уточнению с учетом реальных возможностей областного и городского бюджетов.

1. қолданыстағы заңнамаға сәйкес облыс бойынша Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау Комитетінің департаментінде ұсынылатын коммуналдық қызметтер - полигон қызметтеріне тарифтерді келісу бойынша жұмыстар жүргізу.
2. Тендерге немесе жабық тендерге қатысу үшін кепілдік жарнаны қамтамасыз ету объектіні сенімгерлік басқаруға берген жағдайда әрбір объект үшін жеке белгіленеді: кейіннен сатып алу құқығымен оның бастапқы бағасының он бес пайызы мөлшерінде; оның баланстық құнының үш пайызы мөлшерінде кейіннен сатып алу құқығынсыз.
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын және мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың үлгілік шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 1 бұйрығы негізінде
3. Сенімгерлік басқарушы сенімгерлік басқару объектісін, сондай-ақ объектіге іргелес аумақты қолданыстағы санитариялық-гигиеналық нормаларға сәйкес ұстауға, дезинфекциялауды және дератизациялауды қамтамасыз етуге;
4. Сенімгерлік басқарушы сенімгерлік басқару объектісін, сондай-ақ объектіге іргелес аумақты қолданыстағы санитариялық-гигиеналық нормаларға сәйкес ұстауға, дезинфекциялауды және дератизациялауды қамтамасыз етуге;
5. Сенімгерлікпен басқарушы сенімгерлікпен басқару кезінде объектінің мүлкін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есепке алуды және сақтауды қамтамасыз етуге міндетті, ол бүлінген немесе жойылған жағдайда баламалы мүлікпен ауыстыруға міндетті;
6. Сенімгерлік басқарушы объектіге немесе онда орналасқан инженерлік және коммуникациялық желілерге зақым келтіруі мүмкін іс-әрекеттерге жол беруге және қажет болған жағдайда оларға пайдаланушы ұйымдардың қол жеткізуін қамтамасыз етуге құқылы;
7. Сенімгерлік басқарушы өртке қарсы қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау ережелерін қатаң сақтауды қамтамасыз етуі тиіс;
8. Сенімгерлік басқарушы нормативтік актілерге сәйкес сенімгерлік басқару объектісі бойынша барлық шарттық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуге міндетті;
9. Сенімгерлік басқарушы жеткізушілермен тікелей коммуналдық және өзге де қызметтерге шарт жасасуға міндетті; сенімгерлік басқаруға берілген объектілермен оның Сенімгерлік басқарушы ретінде әрекет ететінін көрсете отырып, өз атынан мәмілелер жасауға міндетті.
11. Қажетті ресурстар
Бағдарлама республикалық, облыстық бюджет, қалалық бюджет және бюджеттен тыс көздер есебінен қаржыландырылады.
Бағдарлама республикалық және (немесе) облыстық бюджетте бекітілген оның іс-шараларын іске асыруға көзделген нысаналы даму трансферттерінің сомалары шегінде республикалық және облыстық бюджет қаражатынан қаржыландырылады.
Бағдарламаның іс-шараларын қоса қаржыландыруға бағытталатын жергілікті бюджеттердің қаражаты қаланың жергілікті өзін-өзі басқару органдарының нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Бағдарламаны іске асыру барысында қаржыландыру көлемі облыстық және қалалық бюджеттердің нақты мүмкіндіктерін ескере отырып, жыл сайын нақтылануға жатады.

Конкретные объемы финансирования по реализации мероприятий программы на 2024-2030 годы будут определены исходя из конкретных расчетов при составлении местного бюджета соответствующего года, в том числе в рамках реализации проектов по обоснованию инвестиций в модернизацию сектора ТБО, разработанных в рамках бюджетной программы 040 Министерства экологии Республики Казахстан "обоснование инвестиций в проекты модернизации системы управления твердыми бытовыми отходами";
Также будут привлекаться денежные средства инвесторов при реализации проектов на условиях государственно-частного партнерства, а также за счет средств международных финансовых институтов.
При передаче полигона приема ТБО в доверительное управление без права выкупа программ будет частично финансироваться за счет доверительного управляющего.
12. Приложения:
Приложение 1. Новые стандарты в сфере управления отходами
Новые стандарты в сфере управления отходами. Новые стандарты разработаны с учетом последних экологических требований.
1) СТ РК 3823-2022 "Отходы. Управление отходами упаковки от напитков. Требования к переработке";
2) СТ РК 3784-2022 "Отходы. Отходы бумаги и картона. Требования безопасности при управлении";
3) СТ РК 3782-2022 "Проектирование, строительство и эксплуатации систем для сбора и отведения фильтрата и свалочного газа на высоконагружаемых полигонах 3-класса для твердых бытовых отходов".
В таблице приведены наименования, обозначения стандартов, область применения, а также дана ссылка, где можно ознакомиться с текстом стандарта.
Обозначение/номер/наименование и ссылка на текст национального стандарта
Область применения
1
СТ РК 3823-2022 "Отходы. Управление отходами упаковки от напитков. Требования к переработке"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3823-2022/?sphrase_id=15909
Стандарт устанавливает требования к операциям по управлению отходами упаковки от напитков.
Стандарт распространяется на следующие виды упаковки:
- Бумажная и картонная упаковка;
- Полимерная упаковка;
- Металлическая упаковка;
- Стеклянная упаковка;
- Комбинированная упаковка (из комбинированных материалов).
2
СТ РК 3784-2022 "Отходы. Отходы бумаги и картона. Требования безопасности при управлении" http://shop.ksm.kz/index.php?dispatch=products.view&product_id=373379
Стандарт распространяется на отходы бумаги и картона и устанавливает требования безопасности при управлении ими на следующих этапах жизненного цикла: сбор, накопление, транспортировка, восстановление и удаление.
3
СТ РК 3782-2022 "Проектирование, строительство и эксплуатации систем для сбора и отведения фильтрата и свалочного газа на высоконагружаемых полигонах 3-класса для твердых бытовых отходов" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3782-2022/
Стандарт устанавливает порядок проектирования, строительства и эксплуатации систем для сбора и отведения фильтрата и свалочного газа на высоконагружаемых полигонах 3-класса для твердых бытовых отходов.
4
СТ РК 3783-2022 "Отходы. Базовые показатели для обеспечения экологической безопасности при управлении отходами" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3783-2022/
Стандарт устанавливает требования, касающиеся внедрения базовых показателей для обеспечения экологической безопасности при управлении отходами на предприятиях по утилизации и переработке отходов.
5
СТ РК 3826-2022 "Отходы. Управление отходами. Трансграничная перевозка опасных отходов" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3826-2022/?sphrase_id=15888
Стандарт устанавливает требования и принципы трансграничной перевозки опасных отходов в соответствии с Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением. Распространяется на опасные отходы.
6
СТ РК 3822-2022 "Отходы. Оборудование по уничтожению и обезвреживанию опасных медицинских отходов. Общие технические требования" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3822-2022/?sphrase_id=15919
Стандарт устанавливает общие технические требования к оборудованию по уничтожению и обезвреживанию опасных медицинских отходов.
Распространяется на инсинераторы по типу печей с колосниковой решеткой, роторные на основе барабанной печи, крематоры, стерилизаторы.
Стандарт не распространяется на оборудование по проведению операций с опасными медицинскими отходами класса Д, инсинераторы на основе подовой печи, циклонно-вихревой печи, на основе сжигания в кипящем слое, а также на оборудование по микроволновой обработке ОМО.
7
СТ РК 3787-2022 "Отходы. Отработанные нефтепродукты. Требования безопасности при управлении" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3787-2022/?sphrase_id=15926
Стандарт устанавливает требования по безопасному управлению отходами отработанных нефтепродуктов в целях ресурсосбережения, защиты жизни и здоровья людей, животных, растений и охраны окружающей среды.
Не распространяется на:
-группу масел моторных отработанных;

2024-2030 жылдарға арналған бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бойынша қаржыландырудың нақты көлемдері тиісті жылдың жергілікті бюджетін жасау кезінде, оның ішінде "қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесін жаңғырту жобаларына инвестицияларды негіздеу" Қазақстан Республикасы Экология министрлігінің 040 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде әзірленген ҚТҚ секторын жаңғырту инвестицияларын негіздеу жөніндегі жобаларды іске асыру шеңберінде нақты есептерді негізге ала отырып айқындалатын болады;
Сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарында, сондай-ақ халықаралық қаржы институттарының қаражаты есебінен жобаларды іске асыру кезінде инвесторлардың ақшалай қаражаты тартылатын болады.
ҚТҚ қабылдау полигонын бағдарламаларды сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру кезінде ішінара сенімгерлік басқарушының есебінен қаржыландырылатын болады.
47
12. Қосымшалар
Қосымша 1. Қалдықтарды басқарудағы жаңа стандарттар
Қалдықтарды басқарудағы жаңа стандарттар. Жаңа стандарттар соңғы экологиялық талаптарды ескере отырып әзірленген.
1) ҚР СТ 3823-2022 "Қалдықтар. Сусындардың қаптамасының қалдықтарын басқару. Өңдеу талаптары";
2) ҚР СТ 3784-2022 "Қалдықтар. Қағаз бен картон қалдықтары. Басқаруға қойылатын қауіпсіздік талаптары";
3) ҚР СТ 3782-2022 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған жоғары жүктемелі 3-сыныпты полигондарда сілті және полигон газын жинау және көму жүйелерін жобалау, салу және пайдалану".
Кестеде стандарттардың атаулары, белгіленуі, қолдану аясы көрсетілген, сонымен қатар стандарт мәтінімен танысуға болатын сілтеме берілген.
Белгі/нөмір/атауы
және мәтінге сілтеме
ұлттық стандарт
Қолдану саласы
1
ҚР СТ 3823-2022 "Қалдықтар. Сусындардың қаптамасының қалдықтарын басқару. Өңдеу талаптары"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3823-2022/?sphrase_id=15909
Стандарт сусындардың қаптамасының қалдықтарын басқару операцияларына қойылатын талаптарды белгілейді.
Стандарт қаптаманың келесі түрлеріне қолданылады:
- Қағаз және картон қаптамалары;
- полимерлі қаптамалар;
- металл қаптамалар;
- шыны қаптама;
- аралас қаптама (құрама материалдардан).
2
ҚР СТ 3784-2022 "Қалдықтар. Қағаз бен картон қалдықтары. Көлік жүргізу кезіндегі қауіпсіздік талаптары"
http://shop.ksm.kz/index.php?dispatch=products.view&product_id=373379
Стандарт қағаз және картон қалдықтарына қолданылады және өмірлік циклдің келесі кезеңдерінде оларды басқаруға арналған қауіпсіздік талаптарын белгілейді: жинау, жинақтау, тасымалдау, қалпына келтіру және кәдеге жарату.
3
ҚР СТ 3782-2022 "Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған жоғары жүктемелі 3-сыныпты полигондардағы сілтілер мен полигон газдарын жинау және көму жүйелерін жобалау, салу және пайдалану"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3782-2022/
Стандарт қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған 3-сыныптағы жоғары жүктемелі полигондарда сілті және полигон газын жинау және жою жүйелерін жобалау, салу және пайдалану тәртібін белгілейді.
4
ҚР СТ 3783-2022 "Қалдықтар. Қалдықтарды басқаруда экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі көрсеткіштері"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3783-2022/
Стандарт қалдықтарды кәдеге жарату және кәдеге жарату кәсіпорындарында қалдықтарды басқару кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін негізгі көрсеткіштерді енгізуге қойылатын талаптарды белгілейді.
5
ҚР СТ 3826-2022 "Қалдықтар. Қалдықтарды басқару. Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3826-2022/?sphrase_id=15888
Стандарт Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды орналастыруды бақылау туралы Базель конвенциясына сәйкес қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау талаптары мен қағидаттарын белгілейді. Қауіпті қалдықтарға қолданылады.
6
ҚР СТ 3822-2022 "Қалдық. Қауіпті медициналық қалдықтарды жоюға және залалсыздандыруға арналған жабдық. Жалпы техникалық талаптар"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3822-2022/?sphrase_id=15919
Стандарт қауіпті медициналық қалдықтарды жоюға және залалсыздандыруға арналған жабдыққа қойылатын жалпы техникалық талаптарды белгілейді.
Торлы пештер, барабанды пеш негізіндегі айналмалы пештер, крематорлар, стерилизаторлар сияқты иннераторларға қолданылады.
Стандарт D класындағы қауіпті медициналық қалдықтармен жұмыс істеуге арналған жабдықтарға, ошақ пеші негізіндегі иннераторларға, құйылған қабаттағы жағуға негізделген циклонды-құйынды пештерге, сондай-ақ ОМО микротолқынды пеште өңдеуге арналған жабдықтарға қолданылмайды.
7
ҚР СТ 3787-2022 "Қалдықтар. Мұнай өнімдерінің қалдықтары. Көлік жүргізу кезіндегі қауіпсіздік талаптары"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3787-2022/?sphrase_id=15926
Стандарт ресурстарды сақтау, адамдардың, жануарлардың, өсімдіктердің өмірі мен денсаулығын қорғау және қоршаған ортаны қорғау мақсатында мұнай өнімдерінің қалдықтарын қауіпсіз басқаруға қойылатын талаптарды белгілейді.
Мыналарға қолданылмайды:
- пайдаланылған мотор майларының тобы;

-группу масел индустриальных отработанных, в соответствии с ГОСТ 21046 и СТ РК 3129.
8
СТ РК 3792-2022 "Отходы. Требования по управлению строительными отходами. Основные положения" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3792-2022/?sphrase_id=15927
Стандарт устанавливает:
-порядок сбора и учета строительных отходов;
-правила управления и осуществления операций со строительными отходами;
-правила использования строительных отходов для производства некоторых видов вторичной продукции.
Стандарт не распространяется на радиоактивные строительные отходы.
9
СТ РК 3780-2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3780-2022/?sphrase_id=15932
Стандарт устанавливает порядок и регулируют отношения в части обустройства и содержания площадок для размещения контейнеров для сбора отходов.
Стандарт является обязательным для всех юридических и физических лиц, в управлении которых находятся контейнерные площадки, обслуживающих контейнера, независимо от формы собственности.
10
СТ РК 3781-2022 "Объект энергетической утилизации отходов. Общие требования" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3781-2022/?sphrase_id=15934
Стандарт устанавливает общие требования к объектам энергетической утилизации отходов методом сжигания в колосниковых печах, в том числе в отношении выбора мест размещения таких объектов, используемых материалов и технологических решений.
11
СТ РК EN 16190:2022 "Почва, биоотходы и ил. Определение содержания диоксинов, фуранов и диоксиноподобных полихлорированных бифенилов методом газовой хроматографии с масс-селективным обнаружением высокого разрешения" https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_EN_16190-2022/?sphrase_id=15942#
Стандарт устанавливает метод количественного определения 17 2,3,7,8-хлорзамещенных ксатен-п-диоксинов и дибензофуранов, а также диоксиноподобных полихлорированных бифенилов в иле, обработанных биологических отходах и почве с использованием методов очистки жидкостной хроматографической колонки и методом газовой хроматографии с высокоэффективным масс-селективным детектором (HRGC-HRMS).
12
СТ РК EN 17503:2022 "Почва, обработанные биоотходы и ил. Определение содержания полициклических ароматических углеводородов с использованием газовой хроматографии и жидкостной хроматографии высокого разрешения" https://ksm.kz/public-discussion/standards/discussion-of-draft-of-st-rk/102775/
Стандарт устанавливает количественное определение 16 многоядерных ароматических углеводородов. Настоящий стандарт применим к таким отходам, как: загрязненная почва, щебень, битум или отходы содержащие битум.
Приложение 2. Анализ существующей нормативно правовой базы в области управления отходами
На сегодня область управления отходами регулируется следующими кодексами, законами и подзаконными нормативно-правовыми актами.
Название документа
Регулируемые вопросы
1
Экологический кодекс РК, с изменениями
• Общие положения;
• Экологические требования при обращении с отходами
2
Кодекс РК "Об административных правонарушениях" (КоАП)
• Административная ответственность за правонарушения в области охраны окружающей среды (в частности, при обращении с отходами) (ст.505)
3
Кодекс РК "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
• Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
4
Предпринимательский кодекс РК
• Осуществление предпринимательской деятельности;
• Государственный контроль и надзор
5
Земельный кодекс РК
• Земельные отношения
6
Гражданский кодекс РК (Общая часть)
• Общие положения;
• Место жительства и юридический адрес гражданина
7

- ГОСТ 21046 және ҚР СТ 3129 сәйкес өндірістік қалдық майлар тобы.
8
ҚР СТ 3792-2022 "Қалдық. Құрылыс қалдықтарын өңдеуге қойылатын талаптар. Негізгі ережелер"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3792-2022/?sphrase_id=15927
Стандартта былай делінген:
-құрылыс қалдықтарын жинау және есепке алу тәртібі;
-құрылыс қалдықтарымен жұмыстарды басқару және жүзеге асыру ережелері;
-қайталама өнімдердің жекелеген түрлерін өндіру үшін құрылыс қалдықтарын пайдалану ережелері.
Стандарт радиоактивті құрылыс қалдықтарына қолданылмайды.
9
ҚР СТ 3780-2022 "Қалдықтар. "Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру орындарына қойылатын жалпы талаптар"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3780-2022/?sphrase_id=15932
Стандарт қалдықтарды жинауға арналған контейнерлерді орналастыруға арналған алаңдарды орналастыру және күтіп ұстау тәртібін белгілейді және қатынастарды реттейді.
Стандарт меншік нысанына қарамастан контейнерлерге қызмет көрсететін контейнерлік алаңдарды басқаратын барлық заңды және жеке тұлғалар үшін міндетті болып табылады.
10
ҚР СТ 3781-2022 "Қалдықтарды энергетикалық қайта өңдеу қондырғысы. Жалпы талаптар"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_3781-2022/?sphrase_id=15934
Стандарт торлы пештерде жану жолымен энергия қалдықтарын қалпына келтіру қондырғыларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейді, оның ішінде мұндай қондырғыларды орналастыру орындарын таңдауға, қолданылатын материалдарға және технологиялық шешімдерге қатысты.
11
ҚР СТ EN 16190:2022 "Топырақ, биоқалдықтар және шлам. Диоксиндердің, фурандар мен диоксин тәрізді полихлорлы бифенилдердің құрамын жоғары ажыратымдылықтағы массалық селективті анықтаумен газ хроматографиясы арқылы анықтау"
https://new-shop.ksm.kz/catalog/STRK_EN_16190-2022/?sphrase_id=15942#
Стандарт сұйық хроматография колонкасының көмегімен тұнбадағы, өңделген биологиялық қалдықтар мен топырақтағы 17 2,3,7,8-хлор алмастырылған хатен-п-диоксиндер мен дибензофурандардың, сондай-ақ диоксин тәрізді полихлорланған бифенилдердің сандық анықтау әдісін анықтайды. тазарту әдістері және жоғары өнімді массалық газ хроматографиясы әдістері - селективті детектор (HRGC-HRMS).
12
ҚР СТ EN 17503:2022 "Топырақ, өңделген биоқалдықтар және шлам. Полициклді ароматты көмірсутектерді газ хроматографиясы және жоғары ажыратымдылықтағы сұйық хроматография көмегімен анықтау"
https://ksm.kz/public-discussion/standards/discussion-of-draft-of-st-rk/102775/
Стандарт 16 көпядролық ароматты көмірсутектерді сандық анықтауды белгілейді. Бұл стандарт ластанған топырақ, қиыршық тас, битум немесе құрамында битум бар қалдықтар сияқты қалдықтарға қолданылады.
Қосымша 2. Қалдықтарды басқару саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық базаны талдау
Бүгінгі таңда қалдықтарды басқару саласы келесі кодекстермен, заңдармен және нормативтік актілермен реттеледі.
Құжат атауы
Реттелетін мәселелер
1
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне өзгертулер мен толықтырулар енгізілді
• Жалпы ережелер;
2
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексі (ӘҚБ)
• Қалдықтарды басқаруға қойылатын экологиялық талаптар
3
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі
•Қоршаған ортаны қорғау саласындағы құқық бұзушылықтар үшін (атап айтқанда, қалдықтармен жұмыс істеу кезінде) әкімшілік жауапкершілік (505-бап)
4
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі
• Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
5
Қазақстан Республикасының Жер кодексі
• Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру;
6
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (Жалпы бөлім)
• Жалпы ережелер;
7

Закон РК "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года № 148-II (Закон о местном государственном управлении)
• Компетенция и функции местных исполнительных органов, в т.ч. в области обращения с отходами
8
Закон РК "О разрешениях и уведомлениях" от 16 мая 2014 года № 202-V (Закон о разрешениях и уведомлениях)
• Разрешения и уведомления;
• Виды деятельности, осуществляемые в разрешительном или уведомительном порядке
9
Закон "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года № 94-I (Закон о Жилищных отношениях)
• Государственный контроль в сфере управления жилищным фондом
10

"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148-II Заңы (Жергілікті мемлекеттік басқару туралы заң)
• Азаматтың тұрғылықты жері және заңды мекенжайы
8
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы № 202-V Заңы (Рұқсаттар және хабарламалар туралы)
• Жергілікті атқарушы органдардың құзыреті мен функциялары, оның ішінде. қалдықтарды басқару саласында
9
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94-I Заңы (Тұрғын үй қатынастары туралы заң)
• Тұрғын үй шаруашылығын басқару саласындағы мемлекеттік бақылау
10

Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года № 165-IV "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (Закон о возобновляемых источниках энергии)
• Поддержка использования возобновляемых источников энергии
12
Типовые правила содержания и защиты зеленых насаждений, правила благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правила оказании государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев, утвержденные Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235
• Организация уборки с территорий города;
• Сбор и вывоз ТБО с территорий города
13
Правила определения фиксированных тарифов, утвержденные Постановлением Правительства РК от 27 марта 2014 года № 271
• Порядок расчета фиксированного ("зеленого") тарифа
14

"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 шілдедегі № 165-IV Заңы (Жаңартылатын энергия көздері туралы заң)
• Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау
12
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығымен бекітілген жасыл желектерді күтіп-ұстау мен қорғаудың үлгілік қағидалары, қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандыру қағидалары және "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары. Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 20 наурыздағы No 235
• Қала аймақтарынан тазартуды ұйымдастыру;
• Қала аумақтарынан қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару
13
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 наурыздағы No 271 қаулысымен бекітілген Тіркелген тарифтерді айқындау қағидалары.
• тіркелген ("жасыл") тарифті есептеу тәртібі
14

Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления, Приказ Министра национальной экономики РК от 28 февраля 2015 года № 176
• Санитарно-эпидемиологические требования при обращении с отходами различных классов (ТБО, медицинские, отходы на производственных объектах);
• Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и эксплуатации полигонов;
• Перечень отходов производства, принимаемых на полигоне ТБО
15
Санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального назначения, утверждены Приказом Министра национальной экономики РК от 3 марта 2015 года № 183
• Порядок сбора отходов в зданиях коммунального назначения
16
Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий, утверждены Приказ министра национальной экономики РК от 24 февраля 2015 года №125
• Порядок сбора отходов в административных и жилых зданиях
17
Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 2 августа 2007 года N 244-п. "Об утверждении перечней отходов для размещения на полигонах различных классов" (Перечень отходов для размещения на полигонах) (с изменениями, утвержденными Приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2017 года № 15618).
• Перечень отходов для размещения на полигонах различных классов;
• Запрещенные для захоронения виды отходов;
• Наиболее опасные компоненты отходов;
• Свойства отходов, которые определяют отходы опасными
18
Классификатор отходов, Приказ Министра охраны окружающей среды РК от 31 мая 2007 года N 169-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 2 июля 2007 года N 4775
• Классификация отходов по 20 показателям
19
Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
• Расчетные единицы норм образования и накопления коммунальных отходов для разных помещений и видов деятельности;
• Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
20
Правила технической эксплуатации жилищного фонда, Приказ Агентства РК по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 29.12.2010 г. № 606 с 01.05.2011г.
• Требования к содержанию жилищного фонда (подъездная площадка)
21
Об утверждении Типовых правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правил оказания государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10886.
• Порядок уборки и обеспечение чистоты территории города в разное время года;
• Сбор, временное хранение, вывоз и утилизация отходов, образуемых на территории города
22

Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, кәдеге жарату, тасымалдау, сақтау және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы No 176 бұйрығы.
• Әртүрлі сыныптағы қалдықтармен жұмыс істеуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар (ҚТҚ, медициналық, өндірістік объектілердегі қалдықтар);
• Полигондарды жобалауға, күтіп ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар;
• Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында қабылданған өндірістік қалдықтардың тізімі
15
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 наурыздағы No 183 бұйрығымен бекітілген Коммуналдық шаруашылық объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
• Қоғамдық ғимараттарда қалдықтарды жинау тәртібі
16
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы No 125 бұйрығымен бекітілген Тұрғын және өзге де үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
• Әкімшілік және тұрғын үйлердегі қалдықтарды жинау тәртібі
17
Әрекет ету тәртібі Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 2 тамыздағы N 244-ө. "Әртүрлі сыныптағы полигондарға орналастыруға арналған қалдықтардың тізбесін бекіту туралы" (Полигондарға орналастыруға арналған қалдықтардың тізбесі) (Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 24 тамыздағы No 296 бұйрығымен енгізілген өзгертулермен). Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2017 жылғы 7 қыркүйектегі No 15618 ).
Әртүрлі сыныптағы полигондарға орналастыруға арналған қалдықтардың тізімі;
• Жоюға тыйым салынған қалдықтардың түрлері;
• Ең қауіпті қалдықтар компоненттері;
• Қалдықтарды қауіпті деп анықтайтын қалдықтардың қасиеттері
18
Қалдықтарды жіктеуіш, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы N 169-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылы 2 шілдеде N 4775 тіркелді.
•Қалдықтарды 20 көрсеткіш бойынша жіктеу
19
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының нормаларын есептеу ережелері
• Әр түрлі үй-жайлар мен қызмет түрлері үшін коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуы нормаларының есептік бірліктері;
• Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының нормаларын есептеу тәртібі
20
Тұрғын үй қорын техникалық пайдалану ережесі, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 2010 жылғы 29 желтоқсандағы 2011 жылғы 1 мамырдағы No 606 бұйрығы.
• Тұрғын үй қорын ұстауға қойылатын талаптар (кіру алаңы)
21
Қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың үлгілік қағидаларын және "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы
• Тазалық процедуралары және жылдың әр мезгілінде қаланың тазалығын қамтамасыз ету;
• Қалада пайда болған қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, шығару және кәдеге жарату
22

Правила предоставления коммунальных услуг, утверждены Постановлением Правительства РК от 7 декабря 2000 года № 1822
• Порядок оплаты, условия предоставления коммунальных услуг;
• Ответственность участвующих лиц;
• Права и обязанности Потребителя и Услугодателя
23
Правила предоставления коммунальных услуг в городе Алматы, утверждены Постановлением акимата города Алматы от 11 мая 2016 года № 2/186. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 10 июня 2016 года № 1290
• Порядок оплаты, условия предоставления коммунальных услуг;
• Ответственность участвующих лиц;
• Полномочия ИВЦ
24
Государственный стандарт РК. Контейнеры мусорные передвижные. Общие технические условия СТ РК 1231-2004 (Стандарт контейнеров ТБО)
• Общие технические требования;
• Требования безопасности к эксплуатации контейнеров
25
СТ РК 2187-2012. Отходы. Шины автотранспортные. Требования безопасности при обращении
• Требования к сбору и хранению отходов автотранспортных шин;
• Порядок передачи, транспортировки и приемки отходов автотранспортных шин;
• Переработка отходов изношенных автотранспортных шин, камер шин и прочих резиновых изделий
26
Методические указания по применению экологических требований по обращению с отходами, Приказ Министра охраны окружающей среды РК от 29 ноября 2010 г. № 298
• Определения права собственности на отходы производства и потребления;
• Указания к обращению с отходами
27
Правила проведения анализа регуляторного воздействия, утверждены Приказом Министра национальной экономики РК от 21 января 2015 года №32
• Порядок проведения и использования анализа регуляторного воздействия вводимых и действующих регуляторных инструментов
28
Правила реализации расширенных обязательств производителей (импортеров), утверждены постановлением Правительства от 27 января 2016 г. № 28
• Деятельность оператора РОП;
• Правила взаиморасчетов в рамках РОП;
• Освобождение от РОП
29
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 695 "Об утверждении перечня продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)" (Перечень продукции (товаров) РОП)
• Перечень продукции (товаров), на которые распространяется РОП
31
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года №108 "Об утверждении Правил содержания общего имущества объекта кондоминиума" (Правила содержания общего имущества)
• Содержание общего имущества объекта кондоминиума (придомовые участки, дворы), расходы
32
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 246 "Об утверждении Методики расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума" (Методика расчета сметы расходов на содержание объекта кондоминиума)
• Статьи расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума
33
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 246 "Об утверждении Методики расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума" (Методика расчета сметы расходов на содержание объекта кондоминиума)
• Порядок расчета сметы расходов
34
Об утверждении Методики расчета тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7 желтоқсандағы N 1822 қаулысымен бекітілген Коммуналдық қызметтерді көрсету ережесі.
• Төлем тәртібі, коммуналдық қызметтерді көрсету шарттары;
• Қатысушы тұлғалардың жауапкершілігі;
• Тұтынушының және қызмет көрсетушінің құқықтары мен міндеттері
23
Алматы қаласы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидалары Алматы қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 11 мамырдағы No 2/186 қаулысымен бекітілген. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2016 жылы 10 маусымда No 1290 болып тіркелді ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі
• Төлем тәртібі, коммуналдық қызметтерді көрсету шарттары;
• Қатысушы тұлғалардың жауапкершілігі;
• Ақпараттық орталықтың өкілеттігі
24
Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарты. Жылжымалы қоқыс контейнерлері. Жалпы техникалық шарттар ҚР СТ 1231-2004 (Қатты қалдықтарға арналған контейнерлерге арналған стандарт)
• Жалпы техникалық талаптар;
• Контейнерлердің жұмысына қойылатын қауіпсіздік талаптары
25
ҚР СТ 2187-2012. Жарату. Автокөлік шиналары. Өңдеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары
• Автокөлік шиналарының қалдықтарын жинауға және сақтауға қойылатын талаптар;
• Көлік құралдарының қалдық шиналарын беру, тасымалдау және қабылдау тәртібі;
• Пайдаланылған көлік шиналары, шина түтіктері және басқа да резеңке бұйымдардың қалдықтарын қайта өңдеу
26
Қалдықтарды басқаруға қойылатын экологиялық талаптарды қолдану жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы No 298 бұйрығы.
• Өндіріс және тұтыну қалдықтарының меншік құқығын анықтау;
• Қалдықтарды басқару бойынша нұсқаулықтар
27
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы No 32 бұйрығымен бекітілген Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу қағидалары.
Енгізілген және қолданыстағы реттеуші құралдардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізу және пайдалану тәртібі
28
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы No 28 қаулысымен бекітілген Тауар өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындау қағидалары.
• операторының қызметі;
• шеңберінде өзара есеп айырысу ережелері;
• босату
29
Әрекет ету тәртібі "Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелеріне жататын өнімдердің (тауарлардың) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы No 695 (Өнімдердің (тауарлардың) тізбесі РОП)
• РОП қамтитын өнімдердің (тауарлардың) тізімі
31
"Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы No 108 бұйрығы (Ортақ мүлікті ұстау қағидалары)
• Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау (үй учаскелері, аулалар), шығыстар
32
Әрекет ету тәртібі "Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы No 246 (Қызмет көрсетуге арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесі) кондоминиум объектісі)
• Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ұстауға арналған шығындар баптары
33
Әрекет ету тәртібі "Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы No 246 (Қызмет көрсетуге арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесі) кондоминиум объектісі)
• Шығындар сметасын есептеу тәртібі
34
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, шығару, көму, қайта өңдеу және кәдеге жарату тарифтерін есептеу әдістемесін бекіту туралы
• Тарифті есептеу тәртібі
35

Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 404. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2016 года № 14285.
• Порядок расчета тарифа
35
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (Правила приема уведомлений)
• Правила приема уведомлений, перечень государственных органов, осуществляющих прием уведомлений
36
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1427
"Об утверждении Правил регистрации внутренних мигрантов и внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (Правила регистрации внутренних мигрантов)
• Порядок регистрации внутренних мигрантов
37
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1142 "Об утверждении Положения о местной полицейской службе органов внутренних дел" (Положение о местной полицейской
службе)
• Общие положения;
• Основные задачи, функции, права и обязанности;
• Порядок организации деятельности
38
"Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции, ответственных за организацию работы участкового пункта полиции, участковых инспекторов полиции и их помощников"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1095. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 февраля 2016 года № 13004. (Правила организации деятельности участковых)
• Положение об участковых инспекторах, функции, компетенция
40
Положение о Департаменте миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (приложение 11 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 июля 2014 года № 477) (Положение о миграционной полиции)
• Компетенция и функции миграционной полиции
Приложение 3. Плановые показатели
№ п/п
Наименование индикатора
Единица измерения
Период планирования
Началный показатель
2024
2025
2026
2027
2028
1
Сообщения в местных и региональных средствах массовой информации о важности умного потребления для уменьшения образования отходов
минутное эфирное время в неделю
0
15
15
15
15
15
2
Разработать и провести мероприятия для детей и подростков о важности экономии ресурсов на уровне домохозяйств
мероприятие на 1 учреждение образования за семестр
0
2
2
2
2
2
3
Оформление правоустанавливающих документов на землю под контейнерными площадками по району
штук
0
2
3
5
8
9
4
Сообщения в местных и региональных средствах массовой информации о важности умного потребления для уменьшения образования отходов
банер
0
2
2
2
2
2
5

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі No 404 бұйрығы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 қазанда No 14285 болып тіркелді.
• Хабарламаларды қабылдау ережелері, хабарламаларды қабылдайтын мемлекеттік органдардың тізімі
36
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы No 1427 Қаулысы.
• Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу тәртібі
37
"Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" (Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу ережесі)
• Жалпы ережелер;
• Негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері;
• Іс-шараларды ұйымдастыру тәртібі
38
"Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты учаскелік полиция инспекторларының, учаскелік полиция инспекторлары мен олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы"
• Учаскелік инспекторлар, функциялары, құзыреттері туралы ереже
40
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы No 1095 бұйрығы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 ақпанда No 13004 болып тіркелді (Аудандық ішкі істер органдарының қызметін ұйымдастыру қағидалары) офицерлер)
• Көші-қон полициясының құзыреті мен функциялары
Қосымша 3. Жоспар көрсеткіштерi
№ п/п
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарлау кезеңі
Бастапқы мән
2024
2025
2026
2027
2028
1
Жергілікті және аймақтық бұқаралық ақпарат құралдарында қалдықтардың пайда болуын азайту үшін ақылды тұтынудың маңыздылығы туралы хабарламалар
аптасына минуттық эфир уақыты
0
15
15
15
15
15
2
Үй шаруашылығы деңгейінде ресурстарды үнемдеудің маңыздылығы туралы балалар мен жасөспірімдерге арналған іс-шараларды әзірлеу және өткізу
Тоқсанда 1 білім беру мекемесіне арналған іс-шара
0
2
2
2
2
2
3
Аудан бойынша контейнерлік алаңшалар астындағы жерге құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу
дана
0
2
3
5
8
9
4
Жергілікті және аймақтық бұқаралық ақпарат құралдарында қалдықтардың пайда болуын азайту үшін ақылды тұтынудың маңыздылығы туралы хабарламалар
банер
0
2
2
2
2
2
5

2024
2025
2026
2027
2028
1
Публикация в средствах массовой информации и социальных сетях о разработке пакета информационных материалов и раздельном сборе отходов
Отчет
Акимат района
2024-2028 годы
Не требуется
Не требуется
Не требуется
Не требуется
Не требуется
Разьяснительные мероприятия
2
Разработка и проведение мероприятий по раздельному сбору отходов и "разумному потреблению" для детей и подростков
Информационные материалы
Акимат района
2024-2028 годы
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Информационная работа для детей
3
Оформление правоустанавливающих документов на землю под контейнерными площадками по всему району
Пакет документов
Акимат района
2024-2028 годы
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
4
Приобретение, маркировка и установка контейнеров для раздельного сбора на фракции сухое", мокрое",
в соответствии с законодательством и техническими требования на вывоз на контейнерных площадках района
Акт установки
Акимат района
2024-2028 годы
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Выполнение требований законодательства,
обеспечение раздельного сбора мусора
5
Организовать "телефон доверия" для сообщения об обнаружении
несанкционированных свалок бытовых отходов на сайте акимата района
Веб портал
Акимат района
2024-2028
годы
Не требуется
Не требуется
Не требуется
Не требуется
Не требуется
Обнаружение несанкционированных свалок
6
Заключение соглашений с частными домохозяйствами на вывоз отходов
По соглосованию
Акимат района
2024-2028 годы
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
7
Организация контейнерных площадок в частном секторе с постоянным вывозом коммунальных отходов и раздельным сбором
Акт приема в эксплуатацию
Акимат района
2024-2028 годы
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Охват частного сектора организованным и устойчивым вывозом отходов
8
Установка контейнеров для опасных отходов
Сертификат установки
Акимат района
2024-2028 годы
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Исключение смешивания опасных отходов с остальными фракциями
9
Организация информационных кампаний по использованию контейнеров для опасных отходов
Пакет информационных материалов
Акимат района
2024-2028 годы
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Информирование населения о том, какой мусор собирается в эти контейнеры, будет способствовать снижению негативной ситуации
10
Заключение договоров с предприятиями, имеющими лицензию на обслуживание контейнеров для опасных отходов
По согласованию
Акимат района
2024-2028 годы
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
11
Обустройство контейнерных площадок и установка контейнеров в местах массового отдыха
Акт приема в эксплуатацию
Акимат района
2024-2028 годы
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Организация вывоза отходов из неорганизованных мест отдыха населения снижает количество несанкционированных свалок и улучшает санитарное состояние мест отдыха.
12
Заключение договора с лицензированными предприятиями на обслуживание контейнеров для опасных отходов
По согласованию
Акимат района
2024-2028 годы
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
13
Ликвидация стихийных свалок
Акт
Акимат района
2024-2028 годы
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Ликвидация стихийных свалок
14
Проведение исследований и выбор способа переработки несортированных органических отходов
Отчет
Акимат района
2024-2028 годы
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Местный бюджет
Выбор метода утилизации несортированных органических отходов
15
Приобретение или перевооружение существующего оборудования компаний-сборщиков отходов для вывоза отдельно собранных фракций коммунальных отходов
Управляющая компания на полигонах
Акимат района
2024-2028 годы
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Согласно смете
Выбор способа утилизации несортированных органических отходов

2024
2025
2026
2027
2028
1
Ақпараттық материалдар пакетін әзірлеу және қалдықтарды бөлек жинау туралы бұқаралық ақпарат құралдарында және әлеуметтік желілерде жариялау
Есеп беру
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Қажет етпейді
Қажет етпейді
Қажет етпейді
Қажет етпейді
Қажет етпейді
Ақпараттық түсіндіру
2
Балалар мен жасөспірімдер үшін қалдықтарды бөлек жинау және "ақылға қонымды тұтыну бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу
Ақпараттық материалдар пакеті
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Балаларға арналған ақпараттық жұмыс
3
Аудан бойынша контейнерлік алаңшалар астындағы жерге құқық белгілейтін құжаттарды рәсімдеу
Құжат пакеті
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
4
Аудандағы контейнерлік алаңдарда экспортқа заңнамаға және техникалық талаптарға сәйкес
"құрғақ" "ылғал" фракцияларға бөлек жинауға арналған ыдыстарды сатып алу таңбалау және орнату
Орнату актісі
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Заң талаптарын сақтау, қалдықтарды бөлек жинауды қамтамасыз ету
5
Аудан әкімдігінің сайтында
рұқсат етілмеген тұрмыстық қалдықтар үйінділерінің табылғаны туралы
хабарлау үшін"сенім телефоны ұйымдастыру
Веб портал
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Қажет етпейді
Қажет етпейді
Қажет етпейді
Қажет етпейді
Қажет етпейді
Рұқсат етілмеген полигондарды анықтау
6
Жеке үй шаруашылықтарымен қалдықтарды шығаруға келісім жасау
Келісім бойынша
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
7
Жеке секторда коммуналдық қалдықтарды тұрақты шығарумен және бөлек жинаумен контейнер алаңдарын ұйымдастыру
Пайдалануға беру актісі
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Жеке секторды қалдықтарды ұйымдасқан және тұрақты шығарумен қамту
8
Қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлерді орнату
Орнату сертификаты
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Қауіпті қалдықтардың басқа фракциялармен араласуын жою
9
Қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлерді пайдалану бойынша ақпараттық науқандарды ұйымдастыру
Ақпараттық материалдар пакеті
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Бұл контейнерлерге қандай қоқыс жиналатыны туралы халықты ақпараттандыру келеңсіз жағдайларды азайтуға септігін тигізеді
10
Қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлерге қызмет көрсетуге лицензиясы бар кәсіпорындармен келісім-шарт жасау
Келісім бойынша
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
11
Контейнерлік алаңдарды жайластыру және көпшілік демалыс орындарында контейнерлерді орнату
Пайдалануға беру актісі
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Халықтың ұйымдастырылмаған демалыс орындарынан қалдықтарды шығаруды ұйымдастыру рұқсат етілмеген үйінділердің санын азайтады және демалыс орындарының санитарлық жағдайын жақсартады.
12
Қалдықтарды шығаратын ұйымдармен осы учаскелерден қалдықтарды шығару туралы шарт жасасу
Келісім бойынша
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
13
Табиғи полигондарды жою
Акт
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Табиғи полигондарды жою
14
Зерттеу жүргізу және сұрыпталмаған органикалық қалдықтарды қайта өңдеу әдісін таңдау
Есеп беру
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Жергілікті бюджет
Сұрыпталмаған органикалық қалдықтарды кәдеге жарату әдісін таңдау
15
Коммуналдық қалдықтардың бөлек жиналған фракцияларын шығару үшін қалдықтарды жинаушы компаниялардың қолданыстағы жабдықтарын сатып алу немесе қайта жарақтандыру
Полигондардағы басқарушы компания
Аудан әкімдігі
2024-2028 жылдар
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Смета бойынша
Қайта өңдеуге жарамды бөлек жиналған қалдықтардың фракцияларын араластырмау