Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Макатского районного маслихата"
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 13 марта 2025 года № 149-VIII
В соответствии со статьями 8, 25 Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Аппарат Макатского районного маслихата".
2. Отменить решение Макатского районного маслихата от 26 января 2017 года № 88 "Об утверждении Положения государственном учреждения "Аппарат Макатского районного маслихата"".
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата А. Шангалаев
Утверждено решением
Макатского районного
маслихата от 13 марта
2025 года № 149-VIII
Положение государственного учреждения "Аппарат Макатского районного маслихата"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Макатского районного маслихата" (далее – аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение представительного органа района - районного маслихата и его органов, оказывающий помощь депутатам в осуществлении их полномочий.
2. Аппарат маслихата не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя маслихата и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

"Мақат аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2025 жылғы 13 наурыздағы № 149-VIII шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8, 25 баптарына, Қазақстан Республикасының "Құқықтық актілер туралы" Заңының 27 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған "Мақат аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Мақат аудандық мәслихатының 2017 жылғы 26 қаңтардағы № 88 ""Мақат аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" шешімі жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы А. Шанғалаев
Мақат аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
13 наурыздағы № 149-VIII
шешімімен бекітілген
"Мақат аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Мақат аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мәслихат аппараты) ауданның өкілді органы - аудандық мәслихат пен оның органдарын ұйымдастырушылық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, депутаттарға өздерінің өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мәслихат аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мәслихат аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мәслихат төрағасының өкімдерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности Аппарат маслихата утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 060600, Республика Казахстан, Атырауской область, Макатский район, поселок Макат, улица К. Сатпаева №1.
10. Настоящее положение является учредительным документом аппарата маслихата.
11. Финансирование деятельности аппарата маслихата осуществляется из местных бюджетов.
12. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарат маслихата.
Если аппарату маслихата законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Организация и обеспечение исполнения полномочий представительного органа района - районного маслихата в соответствии требованиями Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", в целях исполнения норм Законов Республики Казахстан, нормативно – правовых актов и заданий Президента Республики Казахстан и Правительства, областных и районных исполнительных органов на местном уровне.
14. Полномочия:
1. Права:
1) обеспечение своевременного финансирования своего бюджета;
2) оптимальное управление принадлежащим государственным имуществом;
3) управление, координация и контроль бюджетных средств выделенных на содержание и обеспечение деятельности аппарата районного маслихата;
4) составление договоров и соглашений с физическими и юридическими лицами в целях обеспечения основной деятельности аппарата районного маслихата;
5) обеспечение взаимосвязанной работы с акиматом, его исполнительными органами, с отделом экономики и финансов, а так же с другими государственными органами.
6) предоставление налоговой, финансовой, статистической отчетности в соответствующие органы.
7) осуществление полномочий аппарата в целях обеспечения деятельности представительного органа.
2. Обязанности:
1) осуществление взаимодействия с аппаратом акима района, исполнительными органами района, акимами сельских округов, средствами массовой информации, предприятиями, организациями и гражданами;
2) усовершенствование деятельности представительного органа в исполнении Конституции Республики Казахстан, Законов Республики Казахстан, нормативных актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, норм нормативно-правовых актов центральных и местных государственных органов, а также осуществление политических целей и задач;

8. Мәслихат аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 060600, Қазақстан Республикасы, Атырау облысы, Мақат ауданы, Мақат кенті, Қ. Сәтпаев көшесі, №1.
10. Осы ереже мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен мәслихат аппаратына өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер мәслихат аппараты заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
Қазақстан Республикасы Заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, облыстық, аудандық атқарушы органдардың құқықтық-нормативтік актілері мен тапсырмаларының жергілікті жерде орындалуын жүзеге асыруда "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының талаптары негізінде аудандық өкілді орган- аудандық мәслихаттың құзыретін қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
14. Өкілеттіктері:
1. Құқықтары:
1) уақтылы, дер кезінде өз бюджеттік бағдарламаларын қаржыландыруға;
2) өзіне берілген мемлекеттік меншікті тиімді басқаруға;
3) аппаратты ұстауға бөлінген бюджеттік қаражатты басқару, координациялау және бақылауды тиімді жүргізуге;
4) аудандық мәслихат аппаратының негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты жеке және заңды тұлғалармен шарттар, келісімдер жасауға;
5) аудандық әкімдікпен, оның атқарушы органдарымен, экономика және қаржы бөлімімен және басқа да мемлекеттік органдармен тұрақты байланыста болуға;
6) тиісті органдар алдында қаржылық, салықтық, статистикалық есептер беруге;
7) өкілді органның жұмысын қамтамасыз етуге байланысты аппараттың құзыретін жүзеге асыруға құқылы;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
2. Міндеттері.
1) аудан әкімінің аппаратымен, аудандық атқарушы органдармен, ауылдық округ әкімдерімен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, кәсіпорындармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясының, Заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі нормативтік актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдар - нормативтік-құқықтық актілерінің нормаларын орындау және саяси мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруда өкілді органның құзыреті шегінде қызметін ұйымдастыруды жетілдіру;

3) правовое обеспечение и организация контроля за исполнением принятых решений и программ районных исполнительных и представительных органов в пределах района. Усовершенствование гласности работы районного маслихата в целях обеспечения тесного контакта с населением.
4) оказание правовой и практической помощи депутатам в целях осуществления своих полномочий, прав и обязанностей;
5) проведение аттестации, переподготовки и повышение квалификации, государственных служащих аппарата маслихата и депутатов в связи с необходимостью соответствия современным требованиям;
6) усовершенствование ответственности работников аппарата маслихата при исполнении заданий, соблюдении государственной и исполнительской дисциплины;
7) в целях качественного исполнения полномочий районного маслихата осуществление обеспечения служебным, электронным аппаратам и интернетом;
15. Функции:
Исполнение функций представительного органа вытекающих из требований статьи 25 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
3. Полномочия первого руководителя государственное учреждение "Аппарат Макатского районного маслихата"
16. Руководство аппарат маслихата осуществляется первым руководителем - председателем маслихата, который несет персональную ответственность за выполнение, возложенных на аппарата маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель аппарат маслихата – председатель маслихата избирается на должность и освобождается от должности решением сессии районного маслихата.
18. Полномочия председателя маслихата:
Полномочия первого руководителя аппарата Макатского районного маслихата – председателя маслихата определяется согласно статье 19 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан";
Исполнение полномочий первого руководителя аппарата маслихата – председатель маслихата в период его отсутствия осуществляются председателем одной из постоянных комиссий маслихата или депутатом маслихата.
19. Аппарат Макатского районного маслихата возглавляется председателем маслихата в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
20. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата маслихата формируется за счет имущества переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

3) ауданның атқарушы және өкілді органының шығарған шешімдері мен қабылдаған бағдарламаларының аудан көлемінде жүзеге асырылуына бақылау жүргізіп, оның құқықтық қамтамасыз етілуін және орындалуын ұйымдастыру. Тұрғындармен тығыз байланыста болу үшін аудандық мәслихаттың жұмысының ашықтығын қамтамасыз ету, осы бағыттағы жұмыстарды жетілдіру;
4) депутаттардың құзыреті мен құқықтарын, міндеттерін жүзеге асыруға тиісті жағдай жасауға жәрдемдесу, құқықтық–практикалық көмек көрсету;
5) мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметшілерін және депутаттарды қазіргі заманғы талаптарға сәйкес қажеттілігіне байланысты қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру, аттестациядан өткізу;
6) аудандық мәслихат аппаратының қызметкерлерінің мемлекеттік және орындаушылық тәртіпті сақтау мен тапсырмаларды іске асырудағы жауапкершілік қызметтерін жетілдіру;
7) аудандық мәслихат құзыретін тиімді де, сапалы жүргізу үшін қызметтік, электрондық, интернеттік аппараттармен жабдықтай отырып, оның сапалы қызметін қамтамасыз ету;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
15. Функциялары:
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" туралы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының талаптары негізінде туындайтын функцияларды жүзеге асырады.
3. "Мақат аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мәслихат аппаратын басқаруды "Мақат аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы – мәслихат төрағасы (бұдан әрі – мәслихат төрағасы) жүзеге асырады, ол мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Мәслихат аппаратының бірінші басшысы – мәслихат төрағасын аудандық мәслихат сессиясында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке сайланады және лауазымнан босатылады.
18. Мәслихат төрағасының өкілеттіктері:
"Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19 бабының талаптары негізінде жүзеге асырылады.
Мәслихат аппаратының бірінші басшысы - мәслихат төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірінің төрағасы немесе мәслихат депутаты уақытша жүзеге асырады.
19. Мақат аудандық мәслихатының аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мәслихат төрағасы басқарады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік,сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

21. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата относится к коммунальной собственности.
22. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение аппарат маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. Аппарат маслихата не имеет ведомств.

21. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мәслихат аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Мәслихат аппаратының қарамағында ведомстволық ұйымдар жоқ.