О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Исатайского районного маслихата Атырауской области от 22 декабря 2025 года № 213-VIII
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложенный акиматом района проект районного бюджета на 2026-2028 годы, Исатайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 255 009 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 770 044 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 40 269 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5 300 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 7 439 396 тысяч тенге;
2) затраты –13 255 009 тысяч тенге;
3) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
4) дефицит (профицит) бюджета – -30 275 тысяч тенге;
5) финансирование дефицита (использование профицита) бюджетов – 30 275 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 30 275 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Утвердить на 2026 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в районный бюджет в следующих объемах:
по корпоративному подоходному налогу – 100%;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 100%;
по социальному налогу – 0%.
3. Установить на 2026 год объем субвенций, передаваемый из областного бюджета в районный бюджет в сумме 258 247 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 454 289 тысяч тенге, в том числе:
Аккистауский сельский округ 43 416 тысяч тенге;
Исатайский сельский округ 61 628 тысяч тенге;
Зинеденский сельский округ 44 615 тысяч тенге;
Нарынский сельский округ 40 171 тысяч тенге;
Жанбайский сельский округ 89 830 тысяч тенге;
Тущыкудукский сельский округ 93 682 тысяч тенге;
Камыскалинский сельский округ 80 947 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2026 год объемы трансфертов, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 1 139 271 тысяч тенге, в том числе:
Аккистауский сельский округ 465 684 тысяч тенге;
Исатайский сельский округ 126 182 тысяч тенге;
Зинеденский сельский округ 93 770 тысяч тенге;
Нарынский сельский округ 89 116 тысяч тенге;
Жанбайский сельский округ 97 286 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Атырау облысы Исатай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 213-VIII шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және аудан әкімдігімен ұсынылған 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет жобасын қарап, Исатай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13 255 009 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 770 044 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 40 269 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5 300 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 7 439 396 мың теңге;
2) шығыстар – 13 255 009 мың теңге;
3) активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
4) бюджет тапшылығы (профициті) – -30 275 мың теңге;
5) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 30 275 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 30 275 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы бойынша – 100%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша – 100%;
әлеуметтік салық бойынша – 0%.
3. 2026 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 258 247 мың теңге сомасында белгіленсін.
4. Аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттерге берілетін субвенция көлемдері 2026 жылға 454 289 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Аққыстау ауылдық округі 43 416 мың теңге;
Исатай ауылдық округі 61 628 мың теңге;
Зинеден ауылдық округі 44 615 мың теңге;
Нарын ауылдық округі 40 171 мың теңге;
Жанбай ауылдық округі 89 830 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі 93 682 мың теңге;
Қамысқала ауылдық округі 80 947 мың теңге көзделсін.
5. Аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттерге берілетін трансферт көлемдері 2026 жылға 1 139 271 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Аққыстау ауылдық округі 465 684 мың теңге;
Исатай ауылдық округі 126 182 мың теңге;
Зинеден ауылдық округі 93 770 мың теңге;
Нарын ауылдық округі 89 116 мың теңге;
Жанбай ауылдық округі 97 286 мың теңге;

Тущыкудукский сельский округ 159 149 тысяч тенге;
Камыскалинский сельский округ 108 084 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 121 483 тысяч тенге.
7. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 1 547 763 тысяч тенге, в том числе:
29 998 тысяч тенге – на государственной и адресной социальной помощи;
15 000 тысяч тенге – на обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации;
18 071 тысяч тенге – на расходы по реализации проекта "Жасыл Ел";
200 000 тысяч тенге – на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
211 718 тысяч тенге – на благоустройство, озеленение и санитарную очистку улиц населҰнных пунктов;
88 000 тысяч тенге – на приобретение спецтехники;
4 976 тысяч тенге – на вакцинацию и стерилизацию бездомных животных;
980 000 тысяч тенге – на обеспечение жильҰм отдельных категорий граждан.
8. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 5 633 386 тысяч тенге, в том числе:
833 386 тысяч тенге – на развитие системы освещения населенных пунктов;
1 500 000 тысяч тенге – на разработку ПСД и строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры для жилищного строительства;
800 000 тысяч тенге – на развитие объектов культуры;
2 500 000 тысяч тенге – на развитие транспортной инфраструктуры.
9. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены бюджетные кредиты в сумме 30 275 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
10. Предоставить специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты Исатайского района следующую социальную поддержку на 2026 год:
1) подьемное пособие в сумме, равной стократному месячному расчетному показателю;

Тұщықұдық ауылдық округі 159 149 мың теңге;
Қамысқала ауылдық округі 108 084 мың теңге көзделсін.
6. 2026 жылға жергілікті атқарушы органның резерві 121 483 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 1 547 763 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мемлекеттік және атаулы әлеуметтік көмек үшін – 29 998 мың теңге;
мүгедектектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың техникалық көмекші (орын толтырушы) құралдарымен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету – 15 000 мың теңге;
"Жасыл Ел" жобасын іске асыру шығындарына – 18 071 мың теңге;
қысқы кезеңге дайындық жұмыстарын жүргізуге – 200 000 мың теңге;
елді мекендердің көшелерін абаттандыру, көгалдандыру және санитариялық тазалық жұмыстарына – 211 718 мың теңге;
арнайы техника сатып алуға – 88 000 мың теңге;
қаңғыбас жануарларды егу және зарарсыздандыру жұмыстары үшін – 4 976 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін – 980 000 мың теңге.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 5 633 386 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
ауылдық елді мекендердегі жарықтандыру жүйесін дамытуға – 833 386 мың теңге;
тұрғын үй құрылысы үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салуға және ЖСҚ әзірлеуге – 1 500 000 мың теңге;
мәдениет саласындағы нысандарды дамытуға – 800 000 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 2 500 000 мың теңге.
9. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға 30 275 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
10. Исатай ауданының ауылдық елді мекендеріне жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне 2026 жылға келесі әлеуметтік қолдау көрсетілсін:
1) көтерме жәрдемақы жүз еселенген айлық есептік көрсеткішке тең сомада;

2) социальная поддержка для приобретения или строительства жилья – бюджетный кредит для специалистов, прибывших:
в сельские населенные пункты, являющиеся административными центрами района в сумме, не превышающей две тысячи пятисоткратного размера месячного расчетного показателя;
в сельские населенные пункты в сумме, не превышающей две тысячи кратного размера месячного расчетного показателя.
11. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию (Ж.Кабиев) Исатайского районного маслихата по вопросам бюджета, финансов, экономики, развитию предпринимательства, аграриии и экологии.

2) тұрғын үй сатып алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау-бюджеттік кредит:
ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомада;
ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспайтын сомада.
11. Осы шешімнің орындалысына бақылау жасау Исатай аудандық мәслихатының бюджет, қаржы, экономика, кәсіпкерлікті дамыту, аграрлық және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ж.Кабиев) жүктелсін.

1 164 570
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района
390 522
013
Капитальные расходы государственного органа
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
774 048
2
Оборона
17 581
01
Военные нужды
13 581
122
Аппарат акима района (города областного значения)
13 581
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
13 581
02
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
4 000
122
Аппарат акима района (города областного значения)
4 000
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
2 000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 000
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
0
1
Правоохранительная деятельность
0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
635 561
01
Социальное обеспечение
137 394
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
137 394
005
Государственная адресная социальная помощь
60 929
019
Предоставление специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому в области социальной защиты
76 465
02
Социальная помощь
361 822
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
361 822
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
23 145
006
Оказание жилищной помощи
1 218
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
97 796
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 845
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
104 329
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

1 164 570
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
390 522
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
774 048
2
Қорғаныс
17 581
01
Әскери мұқтаждар
13 581
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
13 581
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
13 581
02
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
4 000
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
4 000
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
2 000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2 000
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
0
01
Құқық қорғау қызметi
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
0
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
635 561
01
Әлеуметтiк қамсыздандыру
137 394
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
137 394
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
60 929
019
Әлеуметтік қорғау саласында үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
76 465
02
Әлеуметтiк көмек
361 822
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
361 822
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
23 145
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 218
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
97 796
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 845
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
104 329
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
42 632
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
31 457
09
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
53 375
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района ( города областного значения)
0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0
451
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
53 375
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния
11 434
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 192
021
Капитальные расходы государственного органа
0
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
449
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
38 300
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
150 100
01
Жилищное хозяйство
0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района
0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
0
02
Коммунальное хозяйство
150 100
467
Отдел строительства района (города областного значения)
0
005
Развитие коммунального хозяйства
0
006
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района района (города областного значения)

015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
42 632
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
31 457
09
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
53 375
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
53 375
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
11 434
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 192
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
449
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
38 300
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
150 100
01
Тұрғын үй шаруашылығы
0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
0
02
Коммуналдық шаруашылық
150 100
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
0
005
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
0
006
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі