О внесении дополнений в постановление акимата Атырауской области от 11 апреля 2023 года № 53 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Атырауской области"
Постановление акимата Атырауской области от 23 октября 2025 года № 228
Акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Атырауской области от 11 апреля 2023 года № 53 "Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Атырауской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4994-06) следующие дополнения:
в приложении:
границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Атырауской области, утвержденные указанным постановлением, дополнить строками, порядковые номера 1-1, 14-2, 14-3, 14-4, 14-5, 14-6, 14-7, 14-8, 14-9, 14-10, 14-11, 33-12, 33-13, 33-14, 33-15, 33-16, 33-17, 33-18, 33-19, 33-20, 33-21, 33-22, 33-23, 33-24, 44-25, 44-26, 44-27, 44-28, 69-29, 69-30, 69,31,69,32, 69-33, 69-34, 69-35, 69-36, 69-37, 69-38, 69-39, 69-40, 69-41, 69-42, 69-43, 69-44, 69-45, 69-46, 69-47, 69-48, 69-49, 69-50, 69-51, 69-52, 69-53, 69-54, 69-55, 69-56, 69-57, 69-58, 69-59, 69-60, 69-61, 69-62, 69-63, 69-64, 69-65, 69-66, 69-67, 69-68, 69-69, 69-70, 69-71, 69-72, 69-73, 69-74, 69-75, 69-76, 69-77, 69-78, 69-79, 69-80, 76-81, 76-82, 76-83, 93-84, 93-85, 93-86, 93-87 следующего содержания:
"
1-1
Поселение средневековье
памятник археологии
21,4 км к северо-востоку от города Атырау
(N 47˚13.502 EО 52˚11.889)
2,7 га
3,3 га
4,6 га
-
14-2
Обелиск, посвященный 100-летию казахстанской нефти 1999 год
сооружение монументального искусства
12 км к юго-западу от села Аккудук, 53 км к югу от города Кульсары
(N 46°29.752 EО 54°03.323)
0,002 га
0,3 га
0,6 га
-
14-3
Мавзолей Жубана1880-1898 годы
памятникградостроительства и архитектуры
90 км к северу от города Кульсары
(N 47˚24. 819EО 54˚47.601)
0,004 га
0,2 га
0,5 га
-
14-4
Некрополь Рай ІІ половина XIX в. - начало ХХ в
ансамбли и комплексы
93,6 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 36. 811EО 55˚ 07. 274)
0,1 га
0,4 га
0,6 га
-
14-5
Некрополь Жельтау 1 ІІ половина ХІХ в.- начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
129 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 33. 583EО 55˚ 34. 527)
0,2 га
0,5 га
0,9 га
1,1 га
14-6
Некрополь Жельтау 2ІІ половина ХІХ в.
ансамбли и комплексы

"Атырау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" Атырау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 11 сәуірдегі № 53 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 23 қазандағы № 228 қаулысы
Атырау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Атырау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы" Атырау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 11 сәуірдегі № 53 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4994-06 болып тіркелген) келесі толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Атырау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары келесі мазмұндағы реттік нөмірлері 1-1, 14-2, 14-3, 14-4, 14-5, 14-6, 14-7, 14-8, 14-9, 14-10, 14-11, 33-12, 33-13, 33-14, 33-15, 33-16, 33-17, 33-18, 33-19, 33-20, 33-21, 33-22, 33-23, 33-24, 44-25, 44-26, 44-27, 44-28, 69-29, 69-30, 69-31,69-32, 69-33, 69-34, 69-35, 69-36, 69-37, 69-38, 69-39, 69-40, 69-41, 69-42, 69-43, 69-44, 69-45, 69-46, 69-47, 69-48, 69-49, 69-50, 69-51, 69-52, 69-53, 69-54, 69-55, 69-56, 69-57, 69-58, 69-59, 69-60, 69-61, 69-62, 69-63, 69-64, 69-65, 69-66, 69-67, 69-68, 69-69, 69-70, 69-71, 69-72, 69-73, 69-74, 69-75, 69-76, 69-77, 69-78, 69-79, 69-80, 76-81, 76-82, 76-83, 93-84, 93-85, 93-86, 93-87 жолдармен толықтырылсын:
"
1-1
Қоныс орта ғасыр
археология ескерткіші
Атырау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 21,4 км
(N 47˚13.502 EО 52˚11.889)
2,7 га
3,3 га
4,6 га
-
14-2
Қазақстан мұнайының 100 жылдығына арналған обелиск 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аққұдық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км, Құлсары қаласынан оңтүстікке қарай 53 км
(N 46°29.752 EО 54°03.323)
0,002 га
0,3 га
0,6 га
-
14-3
Жұбан мазары 1880–1898 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құлсары қаласынан солтүстікке қарай 90 км
(N 47˚24. 819 EО 54˚47.601)
0,004 га
0,2 га
0,5 га
-
14-4
Рай қорымы ХІХ ғ.ІІ жартысы-ХХғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 93,6 км
(N 46º 36.811 ЕО 55º 07.274)
0,1 га
0,4 га
0,6 га
-
14-5
Желтау 1 қорымы ХІХ ғ. ІІ жартысы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 129 км
(N 46º 33.583 ЕО 55º 34.527)
0,2 га
0,5 га
0,9 га
1,1 га
14-6
Желтау 2 қорымы ХІХ ғ. ІІ жартысы
ансамбльдер мен кешендер

129,5 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 32. 127EО 55˚ 35. 703)
0,1 га
0,1 га
1 га
1 га
14-7
Некрополь Шолабай ХІХ - начало ХХ вв.
ансамбли и комплексы
132 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 28. 617EО 55˚ 34. 339)
0,1 га
0,5 га
0,8 га
1,1 га
14-8
Комплекс Шолабай 3 конец XIX в. - начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
131 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 28. 922EО 55˚ 31. 207)
0,2 га
0,4 га
0,8 га
1,2 га
14-9
Некрополь Ортатау ХІХ в. - начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
138 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 31. 440EО 55˚ 42. 470)
0,2 га
0,7 га
1 га
1,2 га
14-10
Некрополь Ортатау-2 конец ХVIIІ в. - начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
137 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 32. 011EО 55˚ 40. 903)
0,3 га
0,5 га
0,9 га
1,2 га
14-11
Комплекс Шолабай 2 д.н.э. VI-V-ІІІ вв. - н.э. ХVIII-XIX вв.
памятник археологии
133 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 28. 083EО 55˚34.280)
0,02 га
3,2 га
4 га
5,3 га
33-12
Бюст народному поэту ДжамбылуЖабаеву (1846-1945 гг.)
1967 год
сооружение монументального искусства
село Есбол, улица И.Тайманова
(N 48˚ 22. 295EО 51˚ 33. 087)
0,01 га
0,02 га
0,4 га
-
33-13
Мавзолей Торебая 1874 год
памятник градостроительства и архитектуры
78 км к северо-востоку от села Жарсуат, 3 км к юго-востоку от 49 км дороги Индер-Карабау
(N 48˚ 26. 070EО 52˚ 37. 633)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
33-14
Некрополь Карабала-Кантемир конец XIX в.
ансамбли и комплексы
36 км к северу от села Жарсуат, 8 км к югу от 25 км дороги Индер-Карабау
(N 48˚ 27. 637EО 52˚02.478)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
33-15
Некрополь Султанали XIX в.
ансамбли и комплексы
41,5 км к северу от села Жарсуат, 2,5 км к северу от 30 км дороги Индер-Карабау
(N 48˚ 31. 057EО 52˚07.810)
0,05 га
0,3 га
0,6 га
-
33-16
Некрополь Кенжемола конец XIX в.
памятник градостроительства и архитектуры
48 км к северо-востоку от села Жарсуат, 11 км к юго-востоку от 40 км дороги Индер-Карабау
(N 48˚ 23. 686EО 52˚16.742)
0,04 га
0,2 га
0,8 га
-
33-17
Место захоронения поэта, предводителя восстания 1836-1838 годов Махамбета Утемисова, 1995 году построен мавзолей
сакральный объект
40 км к юго-востоку от поселка Индер
(N 48°21.607 EО 52°04.827)
0,6 га
1,6 га
2,6 га
-
33-18
Некрополь Дюр конец XIX в.
ансамбли и комплексы
49,9 км к юго-востоку от поселка Индербор, 3 км к югу от 61 км дороги Индер-Карабау
(N 48°25.513 EО 52°25.575)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
33-19
Некрополь Тогай конец XIX в.
ансамбли и комплексы
37 км к юго-востоку от поселка Индербор, 4 км к югу от 37 км дороги Индер-Карабау
(N 48°25.513 EО 52°25.575)

Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 129,5 км
(N 46º 32.127 ЕО 55º 35.703)
0,1 га
0,1 га
1 га
1 га
14-7
Шолабай қорымы ХІХ ғ.-ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 132 км
(N 46º 28.617 ЕО 55º 34.339)
0,1 га
0,5 га
0,8 га
1,1 га
14-8
Шолабай 3 кешені ХІХғ. аяғы – ХХғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 131 км
(N 46º 28.922 ЕО 55º 31.207)
0,2 га
0,4 га
0,8 га
1,2 га
14-9
Ортатау қорымы ХІХ ғ. - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 138 км
(N 46º 31.440 ЕО 55º 42.470)
0,2 га
0,7 га
1 га
1,2 га
14-10
Ортатау 2 қорымы ХVIІI ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 137 км
(N 46º 32.011 ЕО 55º 40.903)
0,3 га
0,5 га
0,9 га
1,2 га
14-11
Шолабай 2 кешені б.д.д. VI-V- ІІІ ғ. - б.д. ХVIIІ-ХІХ ғ.
археология ескерткіші
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 133 км
(N 46º 28.083 ЕО 55º 34.280)
0,02 га
3,2 га
4 га
5,3 га
33-12
Халық ақыны Жамбыл Жабаевтың (1846-1945 ж.) бюсті 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Есбол ауылы, И.Тайманов көшесі
(N 48º 22.295 ЕО 51º 33.087)
0,01 га
0,02 га
0,4 га
-
33-13
Төребай мазары 1874 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 78 км, Индер-Қарабау тас жолының 49 км-нен оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
(N 48º 26.070 ЕО 52º 37.633)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
33-14
Қарабала-Қантемір қорымы ХІХ ғ. аяғы
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 36 км, Индер-Қарабау тас жолының 25 км- нен оңтүстікке қарай 8 км
(N 48º 27.637 ЕО 52º 02.478)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
33-15
Сұлтанәлі қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 41,5 км, Индер-Қарабау тас жолының 30 км-нен солтүстікке қарай 2,5 км
(N 48º 31.057 ЕО 52º 07.810)
0,05 га
0,3 га
0,6 га
-
33-16
Кенжемола қорымы ХІХ ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 48 км, Индер-Қарабау тас жолының 40 км-нен оңтүстік-шығысқа қарай 11 км
(N 48º 23.686 ЕО 52º 16.742)
0,04 га
0,2 га
0,8 га
-
33-17
Ақын 1836-1838 жылдардағы көтеріліс басшысы Махамбет Өтемісовтің жерленген жері 1995 жыл мазар салынған
киелі обьектілер
Индер кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 40 км
(N 48°21.607 EО 52°04.827)
0,6 га
1,6 га
2,6 га
-
33-18
Дүр қорымы XIX ғ. аяғы
ансамбльдер мен кешендер
Индербор кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 49,9 км, Индер-Қарабау тас жолының 61 км-нен оңтүстікке қарай 3 км
(N 48º 25.513 ЕО 52º 25.575)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
33-19
Тоғай қорымы XIX ғ. аяғы
ансамбльдер мен кешендер
Индербор кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 37 км, Индер-Қарабау тас жолының 37 км-нен оңтүстікке қарай 4 км
(N 48º 25.587 ЕО 52º 29.644)

0,3 га
0,7 га
1 га
-
33-20
Некрополь Шыныбек конец XIX в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
15 км к юго-западу от села Коктогай
(N 48˚ 04. 533EО 51˚20.371)
2,3 га
1,6 га
1,9 га
-
33-21
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 год
сооружение монументального искусства
село Орлик, улица И.Усенова
(N 48˚ 16. 069EО 51˚31.392)
0,01 га
0,07 га
0,13 га
-
33-22
Курган Кылыш ранний железный век
памятник археологии
19 км к юго-востоку от села Жарсуат
(N 48°09.177 EО 51°47.838)
0,8 га
2,1 га
3,4 га
-
33-23
Курган ранний железный век
памятник археологии
23 км к юго-востоку от села Жарсуат
(N 48°05.972 EО 51°46.722)
5 га
9 га
10,3 га
-
33-24
Курганы Атар ранний железный век
памятник археологии
30 км к юго-востоку от села Жарсуат
(N 48°01.299 EО 51°46.722)
2 га
3 га
4,3 га
-
44-25
Обелиск в честь 30-летия Великой Победы 1975 год
сооружение монументального искусства
село Балкудук, улица Абая
(N 47° 50.246EО 47° 34. 448)
0,004 га
0,03 га
0,04 га
-
44-26
Бюст кюйши-композитора Курмангазы Сагырбайулы (1818-1889 гг.) 1967 год
сооружение монументального искусства
село Жыланды, улица Қурмангазы
(N 46° 37. 381EО 48° 38. 829)
0,002 га
0,02 га
0,04 га
-
44-27
Здание церкви конец ХІХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
10 км к западу от села Жыланды, 1,5 км к юго-востоку от разъезда №3
(N 46° 39.066EО 48° 32.845)
0,02 га
0,4 га
0,9 га
-
44-28
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1975 год
сооружение монументального искусства
село Суюндук, улица Абая
(N 48° 07. 883EО 47° 40. 641)
0,1 га
0,1 га
0,1 га
-
69-29
Курган Кыргынтобе ранний железный век
памятник археологии
2,6 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.705
ЕО 54° 49.941)
0,01га
0,8 га
2,1 га
3,4 га
69-30
Курган Кыргынтобе 1 ранний железный век
памятник археологии
2,61 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.746
ЕО 54° 49.916)
0,04 га
1 га
2,2 га
3,6 га
69-31
Курган Кыргынтобе 2 ранний железный век
памятник археологии
2,45 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.773
ЕО 54° 49.882)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
3,7 га
69-32
Курган Кыргынтобе 3 ранний железный век
памятник археологии
2,3 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.809
ЕО 54° 49.817)
0,2 га
1,2 га
2,6 га
3,8 га
69-33
Курган Кыргынтобе 4 ранний железный век
памятник археологии
2,2 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.860
ЕО 54° 49.787)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
3,3 га
69-34
Курган Кыргынтобе 5 ранний железный век
памятник археологии
2,19 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.882
ЕО 54° 49.745)
0,01 га
0,8 га
2,1 га

0,3 га
0,7 га
1 га
-
33-20
Шыныбек қорымы XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Көктоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 км
(N 48º 04.533 ЕО 51º 20.371)
2,3 га
1,6 га
1,9 га
-
33-21
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 жылы
монументтік өнер құрылысы
Өрлік ауылы, І.Үсенов көшесі
(N 48º 16. 069 ЕО 51º 31. 392)
0,01 га
0,07 га
0,13 га
-
33-22
Қылыш қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 19 км
(N 48°09.177 EО 51°47.838)
0,8 га
2,1 га
3,4 га
-
33-23
Қорған ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23 км
(N 48°05.972 EО 51°46.722)
5 га
9 га
10,3 га
-
33-24
Атар қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км
(N 48°01.299 EО 51°46.722)
2 га
3 га
4,3 га
-
44-25
Ұлы Жеңістің 30-жылдығына арналған обелиск 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Балқұдық ауылы, Абай көшесі
(N 47° 50.246 EО 47° 34. 448)
0,004 га
0,03 га
0,04 га
-
44-26
Композитор, күйші Кұрманғазы Сағырбайұлының (1818-1889 ж.) бюсті 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жыланды ауылы, Құрманғазы көшесі
(N 46° 37. 381 EО 48° 38. 829)
0,002 га
0,02 га
0,04 га
-
44-27
Шіркеу ғимараты ХІХ ғ соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жыланды ауылынан батысқа қарай 10 км, №3-разъезден оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
(N 46°39. 066 EО 48°32. 845)
0,02 га
0,4 га
0,9 га
-
44-28
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сүйіндік ауылы, Абай көшесі
(N 48° 07. 883 EО 47° 40. 641)
0,1 га
0,1 га
0,1 га
-
69-29
Қырғынтөбе қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,6 км
(N 48° 24.705 ЕО 54° 49.941)
0,01га
0,8 га
2,1 га
3,4 га
69-30
Қырғынтөбе 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,61 км
(N 48° 24.746 ЕО 54° 49.916)
0,04 га
1 га
2,2 га
3,6 га
69-31
Қырғынтөбе 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,45 км
(N 48° 24.773 ЕО 54° 49.882)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
3,7 га
69-32
Қырғынтөбе 3 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,3 км
(N 48° 24.809 ЕО 54° 49.817)
0,2 га
1,2 га
2,6 га
3,8 га
69-33
Қырғынтөбе 4 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,2 км
(N 48° 24.860 ЕО 54° 49.787)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
3,3 га
69-34
Қырғынтөбе 5 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,19 км
(N 48° 24.882 ЕО 54° 49.745)
0,01 га
0,8 га
2,1 га

3,3 га
69-35
Стоянка Бармак 1 эпоха бронзы
памятник археологии
2,8 км к северо-западу от села Карабау
(N 48° 28.492
ЕО 52° 55.010)
0,8 га
2,3 га
3,5 га
-
69-36
Курган Каракудук ранний железный век
памятник археологии
8,7 км к северо-западу от села Карабау
(N 48° 31.593
ЕО 52° 54.216)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-37
Курган Каракудук 3 ранний железный век
памятник археологии
8,1 км к северу от села Карабау
(N 48° 30.758
ЕО 52° 52.741)
0,02 га
1,8 га
3 га
-
69-38
Курган Каракудук 4 ранний железный век
памятник археологии
7,4 км к северо-западу от села Карабау
(N 48° 30.904
ЕО 52° 54.617)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-39
Городище Карабау XV-XVIII ғ.ғ
памятник археологии
9,5 км к северу от села Карабау
(N 48° 32.077
ЕО 52° 54.991)
1,2 га
2,4 га
3,7 га
-
69-40
Курганы Карабау ранний железный век
памятник археологии
9,75 км к северу от села Карабау
(N 48° 32.262
ЕО 52° 56.221)
0,7 га
2,3 га
3,5 га
-
69-41
Курганы Каракудукранний железный век
памятник археологии
14 км к северу от села Мукур
(N 48°09.685 EО 54°25.176)
1,9 га
6,8 га
8,1 га
-
69-42
Курганы Талкудук ранний железный век
памятник археологии
17 км к северо-западу
от села Мукур
(N 48˚11.247
EО 54˚22.346)
0,5 га
2,4 га
3,7 га
-
69-43
Курганы Талкудук 1 ранний железный век
памятник археологии
17,3 км к северо-востоку от села Мукур, 300 м к северо-востоку от курганов Талкудук
(N 48˚10.948
EО 54˚23.202)
0,8 га
3,2 га
4,5 га
-
69-44
Курганы Талкудук 2 ранний железный век
памятник археологии
16 км к северу – северо-западу от села Мукур, 2 км к западу от курганов Каракудук
(N 48˚10.569
EО 54˚24.036)
1,3 га
4,8 га
6,2 га
-
69-45
Курганная группа Егинжал 1 ранний железный век
памятник археологии
26 км к востоку от села Мукур
(N 47°59.879 EО 54°49.541)
0,5 га
2,4 га
3,7 га
-
69-46
Курганная группа Узынколь 1 ранний железный век
памятник археологии
34,5 км к востоку от села Мукур
(N 48°00.678
EО 54°49.150)
0,2 га
2,2 га
4,8 га
-
69-47
Поселение Узынколь 3 ранний железный век
памятник археологии
25 км к востоку от села Мукур
(N 47° 52.767 EО 54°43.123)
0,3 га
1,6 га
2,9 га
-
69-48
Курган Нурмукан 1 ранний железный век
памятник археологии
25,5 км к востоку от села Мукур
(N 48°01.995
EО 54°49.872)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
69-49
Курган Нурмукан 2 ранний железный век
памятник археологии
25,55 км к востоку от села Мукур
(N 48˚01.952
EО 54˚49.820)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-50
Курганная группа Нурмукан 3 ранний железный век
памятник археологии
24 км к востоку от села Мукур
(N 48˚03.115
EО 54˚49.513)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
69-51
Стоянка Нурмукан 4 ранний железный век
памятник археологии
24 км к востоку от села Мукур
(N 48˚03.115
EО 54˚49.513)

3,3 га
69-35
Бармақ 1 тұрағы қола дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2,8 км
(N 48° 28.492 ЕО 52° 55.010)
0,8 га
2,3 га
3,5 га
-
69-36
Қарақұдық қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8,7 км
(N 48° 31.593 ЕО 52° 54.216)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-37
Қарақұдық 3 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 8,1 км
(N 48° 30.758 ЕО 52° 52.741)
0,2 га
1,8 га
3 га
-
69-38
Қарақұдық 4 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,4 км
(N 48° 30.904 ЕО 52° 54.617)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-39
Қарабау қалашығы ХV-XVIII ғ.
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 9,5 км
(N 48° 32.077 ЕО 52° 54.991)
1,2 га
2,4 га
3,7 га
-
69-40
Қарабау қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 9,75 км
(N 48° 32.262 ЕО 52° 56.221)
0,7 га
2,3 га
3,5 га
-
69-41
Қарақұдық қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстікке қарай 14 км
(N 48°09.685 EО 54°25.176)
1,9 га
6,8 га
8,1 га
-
69-42
Талқұдық қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 17 км
(N 48˚11.247 E0 54˚22.346)
0,5 га
2,4 га
3,7 га
-
69-43
Талқұдық 1 қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17,3 км, Талқұдық қорғандарынан солтүстік-шығысқа қарай 300 м.
(N 48˚10.948 EО54˚23.202)
0,8 га
3,2 га
4,5 га
-
69-44
Талқұдық 2 қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 16 км, Қарақұдық қорғандарынан батысқа қарай 2 км
(N 48˚10.569 EО 54˚24.036)
1,3 га
4,8 га
6,2 га
-
69-45
Егінжал 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 26 км
(N 47°59.879 EО 54°49.541)
0,5 га
2,4 га
3,7 га
-
69-46
Ұзынкөл 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 34,5 км
(N 48°00.678 EО 54°49.150)
0,2 га
2,2 га
4,8 га
-
69-47
Ұзынкөл 3 қонысы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25 км
(N 47° 52.767 EО 54°43.123)
0,3 га
1,6 га
2,9 га
-
69-48
Нұрмұқан 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25,5 км
(N 48°01.995 EО 54°49.872)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
69-49
Нұрмұқан 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25,55 км
(N 48°01.952 EО 54°49.820)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-50
Нұрмұқан 3 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 24 км
(N 48˚03.115 EО 54˚49.513)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
69-51
Нұрмұқан 4 тұрағы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 24 км
(N 48˚03.115 EО 54˚49.513)

0,4 га
1,6 га
2,9 га
-
69-52
Курган Тобекудык 1 ранний железный век
памятник археологии
18,5 км к востоку от села Мукур
(N 48°03.266 EО 54°44.029)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-53
Стоянка Тобекудык 2 Ранний железный век
памятник археологии
17,5 км к востоку от села Мукур
(N 48˚03.184 EО 54˚43.694)
0,5 га
1,8 га
3,1 га
-
69-54
Курган Шоптиколь 1 ранний железный век
памятник археологии
22 км к северо-западу от села Мукур
(N 48°04.175 EО 54°12.155)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
69-55
Курган Шоптиколь 2 ранний железный век
памятник археологии
22,2 км к северо-западу от села Мукур
(N 48°04.264 EО 54°12.119)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-56
Курганы ранний железный век
памятник археологии
24 км к юго-востоку от села Мукур
(N 48°04.264 EО 54°12.119)
0,1 га
1,1 га
2,4 га
-
69-57
Курган Кособа 1 ранний железный век
памятник археологии
12 км к юго-западу от села Сагиз
(N 47°08.110 EО 54°47.250)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-58
Курган Кособа 2 ранний железный век
памятник археологии
14,5 км к юго-западу от села Сагиз
(N 48°08.665 EО 54°47.506)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-59
Курганная группа Кособа 3 ранний железный век
памятник археологии
17 км к югу – юго-востоку от села Сагиз
(N 48°07.860 EО 54°46.412)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-60
Курганная группа Кособа 4 ранний железный век
памятник археологии
14,5 км к юго-западу от села Сагиз
(N 48°09.474 EО 54°46.010)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-61
Курган Сорколь Ранний железный век
памятник археологии
1,5 км к северу от села Сорколь
(N 48°29.156 EО 54°26.344)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-62
Курганы Коныраулие ранний железный век
памятник археологии
4 км к западу от села Таскудык
(N 47°52.184 EО 54°28.207)
0,3 га
2 га
3,3 га
-
69-63
Курган Жантерекмола 4 ранний железный век
памятник археологии
6,39 км к юго-востоку от села Таскудык
(N 47°45.274 EО 54°34.589)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-64
Курган Жантерекмола 7 ранний железный век
памятник археологии
6,37 км к юго-востоку от села Таскудык
(N 47°46.589 EО 54°34.501)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-65
Два кургана Таскудук 1 ранний железный век
памятник археологии
6 км к востоку от села Таскудык
(N 48°10.948
EО 54°23.202)
0,03 га
1,7 га
4,2 га
-
69-66
Одиночный курган Таскудук 2 ранний железный век
памятник археологии
6 км к востоку от села Таскудык
(N 48°10.948 EО 54°23.202)
0,1 га
1,4 га
2,6 га
-
69-67
Стоянка Сарышагыл эпоха неолита
памятник археологии
2 км к северу от села Сагиз
(N 48° 15.520 ЕО 54º 50.853)
10,6 га
6,4 га
7,6 га
-
69-68
Курган Сарытогай ранний железный век
памятник археологии
8 км к северу от села Сагиз

0,4 га
1,6 га
2,9 га
-
69-52
Төбеқұдық 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 18,5 км
(N 48°03.266 EО 54°44.029)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-53
Төбеқұдық 2 тұрағы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 17,5 км
(N 48˚03.184 EО 54˚43.694)
0,5 га
1,8 га
3,1 га
-
69-54
Шөптікөл 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 22 км
(N 48°04.175 EО 54°12.155)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
69-55
Шөптікөл 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 22,2 км
(N 48°04.264 EО 54°12.119)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-56
Қорғандар ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 24 км
(N 48°04.264 EО 54°12.119)
0,1 га
1,1 га
2,4 га
-
69-57
Қособа 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км
(N 47°08.110 EО 54°47.250)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-58
Қособа 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14,5 км
(N 48°08.665 EО 54°47.506)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-59
Қособа 3 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 17 км
(N 48°07.860 EО 54°46.412)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-60
Қособа 4 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14,5 км
(N 48°09.474 EО 54°46.010)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-61
Соркөл қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Соркөл ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км
(N 48°29.156 EО 54°26.344)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-62
Қоңыр әулие қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан батысқа қарай 4 км
(N 47°52.184 EО 54°28.207)
0,3 га
2 га
3,3 га
-
69-63
Жантерекмола 4 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,39 км
(N 47°45.274 EО 54°34.589)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-64
Жантерекмола 7 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,37 км
(N 47°46.589 EО 54°34.501)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-65
Тасқұдық 1 екі қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан шығысқа қарай 6 км
(N 48°10.948 EО 54°23.202)
0,03 га
1,7 га
4,2 га
-
69-66
Тасқұдық 2 жалғыз қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан шығысқа қарай 6 км
(N 48°10.948 EО 54°23.202)
0,1 га
1,4 га
2,6 га
-
69-67
Сарышағыл тұрағы неолит дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 2 км
(N 48° 15.520 ЕО 54º 50.853)
10,6 га
6,4 га
7,6 га
-
69-68
Сарытоғай қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 8 км

(N 48° 17.716 ЕО 54° 53.855)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-69
Курганы Шеркеш ранний железный век
памятник археологии
6 км к северу от села Сагиз
(N 48° 17.017 ЕО 54° 53.025)
0,3 га
1,5 га
2,8 га
-
69-70
Курган Кызылжар ранний железный век
памятник археологии
14 км к северо-востоку от села Сагиз
(N 48º 22.369 ЕО 54º 49.049)
0,1 га
1 га
2,3 га
-
69-71
Курган Кызылжар 1 ранний железный век
памятник археологии
15 км к северу от села Сагиз
(N 48° 22.006 ЕО 54° 49.202)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-72
Курганная группа Испаз ранний железный век
памятник археологии
7,5 км к югу от села Сагиз
(N 48° 08.664 ЕО 54° 54.397)
0,1 га
1,4 га
2,6 га
-
69-73
Курганная группа Акжар ранний железный век
памятник археологии
11,4 км к северо-западу от села Сагиз
(N 48° 18.675 ЕО 54° 47.047)
0,2 га
10,8 га
6,4 га
69-74
Курганная группа Кемершит ранний железный век
памятник археологии
20 км к западу от села Сагиз
(N 48° 16.782 ЕО 54° 36.946)
0,1 га
3,1 га
5,3 га
69-75
Курган Кемершит ранний железный век
памятник археологии
20 км к северо-западу от села Сагиз
(N 48° 15.008 ЕО 54° 35.595)
0,06 га
1,04 га
2,3 га
69-76
Курган Таскара ранний железный век
памятник археологии
19,58 км к юго-востоку от села Сагиз
(N 48° 03.685 ЕО 54° 48.481)
0,04 га
1 га
2,2 га
69-77
Курган Тасоба, средний век
памятник археологии
3 км к востоку от села Саркумак
(N 48° 20.470 ЕО 54° 41.202)
0,04 га
1 га
2,2 га
69-78
Стоянка Тасшагиль эпоха бронзы
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Тасшагиль
(N 48º 50.945 ЕО 52º 58.600)
1,1 га
2,5 га
3,8 га
-
69-79
Стоянка Тасшагиль 1 эпоха бронзы
памятник археологии
2,9 км к юго-востоку от села Тасшагиль
(N 48º 50.987 ЕО 52º 58.404)
12 га
6 га
7,5 га
-
69-80
Стоянка Тасшагиль 2 эпоха бронзы
памятник археологии
3,5 км к югу-юго-востоку от села Тасшагиль
(N 48° 50.678 ЕО 52° 58.075)
4,05 га
3,95 га
6 га
-
76-81
Дом культуры 1925 год
памятник
градостроительства и архитектуры
поселок Доссор, улица Г.Сулейменова, 39
(N 47° 31.802 ЕО 52° 58.468)
0,1 га
0,5 га
0,6 га
-
76-82
Курган ранний железный век
памятник археологии
58 км к юго-западу от поселка Доссор
(N 47°07.979 EО 52°28.044)
0,02 га
0,9 га
2,1 га
-
76-83
Некрополь № 108 XIX в.
ансамбли и комплексы
9,8 км к северо-западу от разъезда №17
(N 47° 16.875 ЕО 51° 24.627)
0,03 га
0,3 га
0,6 га
-
93-84
Некрополь Дарханбай конец ХІХ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
5 км к юго-западу от разъезда №17
(N 47° 12.084 ЕО 51° 29.905)
0,2 га
0,6 га
0,9 га
-
93-85
Некрополь Бейимбет XIX в.
ансамбли и комплексы
11 км к западу от разъезда №17
(N 47° 14.096 ЕО 51° 24.125)

(N 48° 17.716 ЕО 54° 53.855)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-69
Шеркеш қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 6 км
(N 48° 17.017 ЕО 54° 53.025)
0,3 га
1,5 га
2,8 га
-
69-70
Қызылжар қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 14 км
(N 48º 22.369 ЕО 54º 49.049)
0,1 га
1 га
2,3 га
-
69-71
Қызылжар 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 15 км
(N 48° 22.006 ЕО 54° 49.202)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-72
Испаз қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстікке қарай 7,5 км
(N 48° 08.664 ЕО 54° 54.397)
0,1 га
1,4 га
2,6 га
-
69-73
Ақжар қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,4 км
(N 48° 18.675 ЕО 54° 47.047)
0,2 га
10,8 га
6,4 га
-
69-74
Кемершіт қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан батысқа қарай 20 км
(N 48° 16.782 ЕО 54° 36.946)
0,1 га
3,1 га
5,3 га
-
69-75
Кемершіт қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 км
(N 48° 15.008 ЕО 54° 35.595)
0,06 га
1,04 га
2,3 га
-
69-76
Тасқара қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткішіі
Сағыз ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 19,58 км
(N 48° 03.685 ЕО 54° 48.481)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-77
Тасоба қорғаны орта ғасыр
археология ескерткішіі
Сарқұмақ ауылынан шығысқа қарай 3 км
(N 48° 20.470 ЕО 54° 41.202)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-78
Тасшағыл тұрағы қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
(N 48º 50.945 ЕО 52º58.600)
1,1 га
2,5 га
3,8 га
-
69-79
Тасшағыл 1 тұрағы қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,9 км
(N 48º 50.987 ЕО 52º 58.404)
12 га
6 га
7,5 га
-
69-80
Тасшағыл 2 тұрағы қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік – оңтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
(N 48° 50.678 ЕО 52° 58.075)
4,05 га
3,95 га
6 га
-
76-81
Мәдениет үйі 1925 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Доссор кенті, Ғ.Сүлейменов көшесі, 39
(N 47° 31.802 ЕО 52° 58. 468)
0,1 га
0,5 га
0,6 га
-
76-82
Қорған ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Доссор кентінен оңтүстік-батысқа қарай 58 км
(N 47°07.979 EО 52°28.044)
0,02га
0,9га
2,1га
-
76-83
№ 108 қорым XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден солтүстік-батысқа қарай 9,8 км
(N 47° 16.875 ЕО 51° 24.627)
0,03 га
0,3 га
0,6 га
-
93-84
Дарханбай қорымы ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден оңтүстік-батысқа қарай 5 км
(N 47° 12.084 ЕО 51° 29.905)
0,2 га
0,6 га
0,9 га
-
93-85
Бейімбет қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден батысқа қарай 11 км
(N 47° 14.096 ЕО 51° 24.125)

0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
93-86
Некрополь № 111 XIX в.
ансамбли и комплексы
10 км к северо-западу от разъезда №17
(N 47° 17.629 ЕО 51° 25.504)
0,1 га
0,4 га
0,8 га
-
93-87
Некрополь № 92 конец ХІХ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
3 км к югу от разъезда № 17
(N 47° 12.322 ЕО 51° 32.600)
0,1 га
0,4 га
0,8 га
-
".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Атырауской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области С. Шапкенов

0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
93-86
№ 111 қорым XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден солтүстік-батысқа қарай 10 км
(N 47° 17.629 ЕО 51° 25.504)
0,1 га
0,4 га
0,8 га
-
93-87
№ 92 қорым ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден оңтүстікке қарай 3 км
(N 47° 12.322 ЕО 51° 32.600)
0,1 га
0,4 га
0,8 га
-
".
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С. Шәпкенов