Об утверждении бюджета района Шал акына на 2026-2028 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 18 декабря 2025 года № 36/2.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 11 настоящего решения.
В соответствии со статьями 7, 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района Шал акына на 2026 – 2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 695 603,3 тысяч теңге:
налоговые поступления – 1 599 190 тысяч теңге;
неналоговые поступления – 60 632,7 тысяч теңге;
поступления от продажи основного капитала – 22 102 тысяч теңге;
поступления трансфертов – 2 013 678,6 тысяч теңге;
2) затраты – 3 634 851,3 тысяч теңге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1 404,1 тысяч теңге:
бюджетные кредиты – 8 650 тысяч теңге;
погашение бюджетных кредитов – 7 245,9 тысяч теңге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч теңге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч теңге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч теңге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 59 347,9 тысяч теңге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -59 347,9 тысяч теңге:
поступление займов – 8 650 тысяч теңге;
погашение займов – 281 821,9 тысяч теңге;
используемые остатки бюджетных средств – 213 824 тысяч теңге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 07.08.2026 № 44/1 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2026 год формируются в соответствии со статьей 26 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
3. Утвердить поступление бюджетной субвенции, передаваемой из областного бюджета в бюджет района в сумме 605 884 тысяч тенге.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов на 2026 год в сумме 25 488 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Арай – 2 212 тысяч тенге;
Афанасьевскому сельскому округу – 2 827 тысяч тенге;
Аютасскому сельскому округу – 2 402 тысяч тенге;
Городецкому сельскому округу – 2 005 тысяч тенге;
Жанажолскому сельскому округу – 3 041 тысяч тенге;
Новопокровскому сельскому округу – 2 728 тысяч тенге;
Приишимскому сельскому округу – 1 953 тысяч тенге;
Семипольскому сельскому округу – 2 672 тысяч тенге;
Сухорабовскому сельскому округу – 2 728 тысяч тенге;

2026-2028 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 36/2 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 11-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7, 91-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджеті тиісінше 1, 2, 3 - қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 695 603,3 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 599 190 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 60 632,7 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 22 102 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 013 678,6 мың теңге;
2) шығындар – 3 634 851,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 1 404,1 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 8 650 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 7 245,9 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 59 347,9 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 59 347,9 мың теңге:
қарыздар түсімі – 8 650 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 281 821,9 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 213 824 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 07.08.2026 № 44/1 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 26-бабына сәйкес белгіленсін.
3. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік субвенция түсімі 605 884 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. Аудандық бюджеттен 2026 жылға арналған ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 25 488 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Арай ауылдық округіне – 2 212 мың теңге;
Афанасьев ауылдық округіне – 2 827 мың теңге;
Аютас ауылдық округіне – 2 402 мың теңге;
Городецк ауылдық округіне – 2 005 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округіне – 3 041 мың теңге;
Новопокров ауылдық округіне – 2 728 мың теңге;
Приишим ауылдық округіне – 1 953 мың теңге;
Семипол ауылдық округіне – 2 672 мың теңге;
Сухорабов ауылдық округіне – 2 728 мың теңге;

Юбилейному сельскому округу – 2 920 тысяч тенге.
5. Учесть в районном бюджете на 2026 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
6. Учесть целевые текущие трансферты из районного бюджета четвертому уровню бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2026 - 2028 годы".

Юбилейный ауылдық округіне – 2 920 мың теңге.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түсімі ескерілсін.
6. Бюджеттің төртінші деңгейдегі аудандық бюджетінен ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін.
Аталған нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2026-2028 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.

7. Учесть в бюджете района на 2026 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2026 - 2028 годы".
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объем бюджетных изъятий, передаваемых из бюджета города Сергеевки в районный бюджет в сумме 122 477 тысяч тенге.

7. 2026 жылға арналған аудан бюджетінде облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін.
Аталған нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2026-2028 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте Сергеевка қаласының бюджетінен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлардың көлемі 122 477 мың теңге сомасында көзделсін.

9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 18 510 тысяч теңге.
Сноска. Пункт 9 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 07.08.2026 № 44/1 (вводится в действие с 01.01.2026).
10. Установить лимит долга местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 281 943 тысяч тенге.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области К. Жангужинов
Приложение 1 к решению
маслихата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 18 декабря 2025 года № 36/2
Бюджет района Шал акына на 2026 год

9. 2026 жылға ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 18 510 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 07.08.2026 № 44/1 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. 2026 жылға жергілікті атқарушы органның қарыз лимиті 281 943 мың теңге сомасында белгіленсін.
11. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының төрағасы Қ. Жанғожинов
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 36/2 шешіміне 1-қосымша
2026 жылға арналған Шал ақын ауданының бюджеті

495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 500
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
5 500
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
437 010
1
Социальное обеспечение
39 364
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
39 364
005
Государственная адресная социальная помощь
39 364
2
Социальная помощь
345 048
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
345 048
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
5 177
006
Оказание жилищной помощи
1 137
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
68 028
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 159
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
153 890
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
88 943
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
24 714
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
52 598
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
52 598
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
50 892
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
706
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
1 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
457 180,5
1
Жилищное хозяйство
207 992,6
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
207 992,6
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
5 000
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
202 992,6
2
Коммунальное хозяйство
116 379,9
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 500
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
5 500
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
437 010
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
39 364
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
39 364
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
39 364
2
Әлеуметтiк көмек
345 048
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
345 048
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республик асының заңнамасы на сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
5 177
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 137
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
68 028
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 159
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
153 890
017
Мүгедектігі бар адамды риабилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
88 943
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
24 714
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
52 598
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
52 598
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50 892
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
706
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
1 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
457 180,5
1
Тұрғын үй шаруашылығы
207 992,6
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
207 992,6
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
5 000
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
202 992,6
2
Коммуналдық шаруашылық
116 379,9
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

50 671
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства,
жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
50 671
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
72 497
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии
61 197
003
Капитальные расходы государственного органа
11 300
02
Оборона
44 653
1
Военные нужды
16 755
122
Аппарат акима района (города областного значения)
16 755
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
16 755
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
27 898
122
Аппарат акима района (города областного значения)
27 898
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
14 430
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
13 468
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
30 000
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
30 000
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
30 000
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
30 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
396 761
1
Социальное обеспечение
45 000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
45 000
005
Государственная адресная социальная помощь
45 000
2
Социальная помощь
296 969
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
296 969
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
5 540
006
Оказание жилищной помощи
1 217
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
75 000
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 000
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
146 212
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

50 671
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50 671
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
72 497
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылығы мен ветеринарияны дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 197
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
11 300
02
Қорғаныс
44 653
1
Әскери мұқтаждар
16 755
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
16 755
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
16 755
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
27 898
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
27 898
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
14 430
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
13 468
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмысты қ-атқару қызметі
30 000
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
30 000
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
30 000
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
30 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
396 761
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
45 000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
45 000
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
45 000
2
Әлеуметтiк көмек
296 969
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
296 969
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандар ына отын сатып алуға Қазақстан Республик асының заңнамасы на сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
5 540
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 217
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
75 000
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 000
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
146 212
017
Мүгедектігі бар адамды риабилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды
протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету