Об утверждении бюджета сельского округа Алтын дән района Магжана Жумабаева на 2026-2028 годы
Решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 24 декабря 2025 года № 34-8.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 85, статьей 89, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, пунктом 2-7 статьи 6, пунктом 5 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет сельского округа Алтын дән района Магжана Жумабаева на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 97 468,7 тысяч тенге:
налоговые поступления – 14 108,2 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 766,8 тысяч тенге;
специальные поступления – 0,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 82 593,7 тысяч тенге;
2) затраты – 97 475,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -7,1 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – -7,1 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 7,1 тысяч тенге:
поступление займов – 0,0 тысяч тенге;
погашение займов – 0,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 7,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 04.06.2026 № 40-13 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить, что доходы бюджета сельского округа на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории сельского округа Алтын дән расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2026-2028 жылдарға арналған Мағжан Жұмабаев ауданы Алтын дән ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 34-8 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 7-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына, 85-бабының 3-тармағына, 89-бабына, 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-7-тармағына, 7-бабының 5-тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Мағжан Жұмабаев ауданы Алтын дән ауылдық округінің бюджеті тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 97 468,7 мың теңге:
салықтық түсімдер – 14 108,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 0,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 766,8 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 82 593,7 мың теңге;
2) шығындар – 97 475,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -7,1 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – -7,1 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 7,1 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 7,1 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 04.06.2026 № 40-13 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған ауылдық округ бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мынадай салық түсімдері есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) Алтын дән ауылдық округінің аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;

2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа Алтын дән;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории сельского округа Алтын дән;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории сельского округа Алтын дән;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории сельского округа Алтын дән;
5) плата за пользование земельными участками.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих поступлений от продажи основного капитала:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
4. Учесть, что в бюджете сельского округа на 2026 год предусмотрен объем субвенции, передаваемой из районного бюджета в бюджет округа в сумме 21 260,0 тысяч тенге.
5. Учесть в бюджете сельского округа Алтын дән на 2026 год поступление текущих трансфертов из областного бюджета на повышение должностных окладов низовым категориям государственных служащих по местным исполнительным органам.
6. Учесть в бюджете сельского округа Алтын дән на 2026 год поступление текущих трансфертов из районного бюджета, в том числе:
1) на текущий ремонт и содержание уличного освещения населенных пунктов сельского округа;
2) на обеспечении санитарии населенных пунктов сельского округа;
3) на благоустройство населенных пунктов сельского округа;

2) Алтын дән ауылдық округінің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
3) Алтын дән ауылдық округінің аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері Алтын дән ауылдық округінің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері Алтын дән ауылдық округінің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;
5) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы.
3. Ауылдық округ бюджеттің кірістері мынадай негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
4. 2026 жылға арналған ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджеттен округ бюджетіне берілетін субвенция көлемі 21 260,0 мың теңге сомасында көзделгендігі ескерілсін.
5. 2026 жылға арналған Алтын дән ауылдық округінің бюджетінде жергілікті атқарушы органдар бойынша мемлекеттік қызметшілердің төменгі санаттарына лауазымдық жалақыларын арттыруға облыстық бюджеттен ағымдағы трансферттердің түсімі ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған Алтын дән ауылдық округінің бюджетінде аудан бюджетінен ағымдағы трансферттердің түсімдері ескерілсін, оның ішінде:
1) ауылдық округтің елді мекендерінің көше жарығын ағымдағы жөндеуге және ұстауға;
2) ауылдық округтің елді мекендерінің санитариясын қамтамасыз етуде;
3) ауылдық округтің елді мекендерін абаттандыруға;

4) на обеспечение функционирования автомобильных дорог населенных пунктов сельского округа.
6-1. Учесть в бюджете сельского округа Алтын дән расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся по состоянию на 1 января 2026 года согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 6-1 в соответствии с решением маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 01.04.2026 № 38-12 (вводится в действие с 01.01.2026).

4) ауылдық округтің елді мекендерінің автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
6-1. Алтын дән ауылдық округінің бюджетінде 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қалыптасқан бюджеттік қаражаттардың бос қалдықтары есебінен 4-қосымшаға сәйкес шығыстар ескерілсін.
Ескерту. Шешім 6-1-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 01.04.2026 № 38-12 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата района Магжана Жумабаева А.Рахметова
Приложение 1
к решению маслихата района Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области от 24 декабря 2025 года № 34-8
Бюджет сельского округа Алтын дән района Магжана Жумабаева на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 04.06.2026 № 40-13 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Наименование
Сумма,
тысяч тенге
Класс
Подкласс

7. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының төрағасы А. Рахметова
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2025 жылғы
24 желтоқсандағы № 34-8
шешіміне 1-қосымша
Мағжан Жұмабаев ауданы Алтын дән ауылдық округінің 2026 жылға арналған бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 04.06.2026 № 40-13 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы