Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы
Решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 19 августа 2025 года № 31-3
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Магажана Жумабаева А.Рахметова
Приложение
к решению маслихата
района Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
от 19 сентября 2025 года № 31-3
План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории административно-территориальной единице.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно таблице 1,2 к настоящему Плану;

2025-2029 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2025 жылғы 19 тамыздағы № 31-3 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2029 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының төрағасы А. Рахметова
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев
ауданы мәслихатының
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 31-3 шешіміне
қосымша
2025-2029 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы 2025-2029 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 15 сәуірден № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілген.
Жоспарды әзірлеу кезінде ескеріледі:
1) өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері, осы жоспарға 1,2-кестеге сәйкес;

2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно таблице 3 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), согласно таблице 4 к настоящему Плану;
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 5 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, согласно таблице 6 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;

2) жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері, осы жоспарға 3-кестеге сәйкес;
3) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер, осы жоспарға 4-кестеге сәйкес;
4) жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер, осы жоспарға 5-кестеге сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, осы жоспарға 6-кестеге сәйкес;
7) шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;

8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
10) иные данные, предоставленные государственными органами физическими и (или) юридическими лицами;
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе, общественных, отгонных, сезонных, аридных, культурных и с отражением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

8) мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер;
9) ұсынылатын жайылым айналымының схемалары, осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес;
10) мемлекеттік органдар жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер;
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) осы Жоспардың 1-қосымшаға сәйкес;

2) схему (карту) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын осы Жоспардың 2-қосымшаға сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны осы Жоспардың 3-қосымшаға сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын осы Жоспардың 4-қосымшаға сәйкес;

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану; 6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на пастбищах.
Район Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области расположен в Северо-Восточной части Северо-Казхастанской области. Район граничит с Омской и Тюменской областями Российской Федерации, на юге с Тайыншинским и Акжарским районами, на западе с Аккайынским и Кызылжарским районами Северо-Казахстанской области.
Территория района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области по категориям земель представлена в таблице №1
Таблица № 1
№ п/п
Категории земель
Всего
в том числе пастбища
1
Всего земель сельскохозяйственного назначения

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын осы Жоспардың 5-қосымшаға сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті осы Жоспардың 6-қосымшаға сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктеріескеріле отырып қабылданды.
Солтүстік Қазақстан облысының Мағжан Жұмабаев ауданы Солтүстік Қазақстан облысының солтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан. Аудан Ресей Федерациясының Омбы және Түмен облыстарымен, оңтүстігінде Тайынша және Самара аудандарымен, батысында Солтүстік Қазақстан облысының Аққайың және Қызылжар аудандарымен шектеседі.
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының аумағы жер санаттары бойынша №1 кестеде көрсетілген
№ 1 кесте
№ р/с
Жер санаттары
Барлығы
оның ішінде жайылымдар
1
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері