Об утверждении бюджета сельского округа Аққайың района Магжана Жумабаева на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 12 мая 2025 года № 27-3
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 10 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 4 пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, пунктом 2-7 статьи 6, пунктом 5 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет сельского округа Аққайың района Магжана Жумабаева на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 84 016,0 тысяч тенге:
налоговые поступления – 10 045,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 55,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 120,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 73 796,0 тысяч тенге;
2) затраты – 86 755,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -2 739,8 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – -2 739,8 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 2 739,8 тысяч тенге:
поступление займов – 0,0 тысяч тенге;
погашение займов – 0,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 2 739,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 16.06.2025 № 28-4 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что доходы бюджета сельского округа на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории сельского округа Аққайың расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа Аққайың;

2025-2027 жылдарға арналған Мағжан Жұмабаев ауданы Аққайың ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2025 жылғы 12 мамырдағы № 27-3 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 10-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 7-бабының 1-тармағының 4 тармақшасына, 91-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-7-тармағына, 7-бабының 5-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Мағжан Жұмабаев ауданы Аққайың ауылдық округінің бюджеті тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 84 016,0 мың теңге:
салықтық түсімдер – 10 045,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 55,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 120,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 73 796,0 мың теңге;
2) шығындар – 86 755,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -2 739,8 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – -2 739,8 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2 739,8 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 2 739,8 мың теңге.
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 16.06.2025 № 28-4 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған ауылдық округ бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мынадай салық түсімдері есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) Аққайың ауылдық округінің аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;
2) Аққайың ауылдық округінің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;

3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории сельского округа Аққайың;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории сельского округа Аққайың;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории сельского округа Аққайың;
5) единый земельный налог;
6) плата за пользование земельными участками.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются в соответствии за счет следующих неналоговых поступлений:
1) доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
доходы от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления).
4. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих поступлений от продажи основного капитала:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Учесть, что в бюджете сельского округа на 2025 год предусмотрен объем субвенции, передаваемой из районного бюджета в бюджет округа в сумме 30 380,0 тысяч тенге.
6. Учесть в бюджете сельского округа Аққайың на 2025 год поступление целевых трансфертов из республиканского бюджета на повышение заработной
платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
7. Учесть в бюджете сельского округа Аққайың на 2025 год поступление текущих трансфертов из районного бюджета, в том числе:
1) на текущий ремонт и содержание уличного освещения населенных пунктов сельского округа;
2) на благоустройство населенных пунктов сельского округа;
3) на организацию водоснабжения населенных пунктов сельского округа;
8. Учесть в бюджете сельского округа Аққайың расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся по состоянию на 1 января 2025 года согласно приложению 4.

3) Аққайың ауылдық округінің аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері Аққайың ауылдық округінің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері Аққайың ауылдық округінің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;
5) бірыңғай жер салығы;
6) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мынадай салық емес түсімдері есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округінің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер.
4. Ауылдық округ бюджеттің кірістері мынадай негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімде;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. 2025 жылға арналған ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджеттен округ бюджетіне берілетін субвенция көлемі 30 380,0 мың теңге сомасында көзделгендігі ескерілсін.
6. 2025 жылға арналған Аққайың ауылдық округінің бюджетінде азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін.
7. 2025 жылға арналған Аққайың ауылдық округінің бюджетінде аудан бюджетінен ағымдағы трансферттердің түсімдері ескерілсін:
1) ауылдық округтің елді мекендерін ағымдағы жөндеуге және көше жарығын ұстауға;
2) ауылдық округтің елді мекендерін абаттандыруға;
3) ауылдық округтің елді мекендерін сумен жабдықтауды ұйымдастыруға;
8. Аққайың ауылдық округінің бюджетінде 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қалыптасқан бюджеттік қаражаттардың бос қалдықтары есебінен 4-қосымшаға сәйкес шығыстар ескерілсін.

9. Признать утратившими силу решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 30 декабря 2024 года № 23-2 "Об утверждении бюджета сельского округа Аққайың района Магжана Жумабаева на 2025-2027 годы", решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 28 февраля 2025 года № 25-4 "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 30 декабря 2024 года № 23-2 "Об утверждении бюджета сельского округа Аққайың района Магжана Жумабаева на 2025-2027 годы"".

9. Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 23-2 "2025-2027 жылдарға арналған Мағжан Жұмабаев ауданы Аққайың ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы", Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2025 жылғы 28 ақпандағы № 25-4 "Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 23-2 "2025-2027 жылдарға арналған Мағжан Жұмабаев ауданы Аққайың ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.

10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата района Магжана Жумабаева А. Рахметова
Приложение 1
к решению маслихата района
Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
от 12 мая 2025 года № 27-3
Бюджет сельского округа Аққайың района Магжана Жумабаева на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 16.06.2025 № 28-4 (вводится в действие с 01.01.2025).
Наименование
Сумма,
тысяч тенге
Категория
Класс
Подкласс
Доходы

10. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының төрағасы А. Рахметова
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданы
мәслихатының 2025 жылғы
12 мамырдағы № 27-3
шешіміне 1-қосымша
Мағжан Жұмабаев ауданы Аққайың ауылдық округінің 2025 жылға арналған бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 16.06.2025 № 28-4 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Атауы
Сомасы, мың теңге
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Кірістер