Об определении перечня состояний, угрожающих жизни в экстренной форме, включенных в специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, для лиц, не являющихся потребителями услуг в системе обязательного социального медицинского страхования, в том числе проведение лечебно-диагностических мероприятий в приемном отделении круглосуточного стационара до установления диагноза, не требующего лечения в условиях круглосуточного стационара
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2025 года № 138
Примечание ИЗПИ!
Вводится с 01.01.2027 г.
В соответствии с абзацем четвертым подпункта 5) пункта 3 статьи 196 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Определить перечень состояний, угрожающих жизни в экстренной форме, включенных в специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, для лиц, не являющихся потребителями услуг в системе обязательного социального медицинского страхования, в том числе проведение лечебно-диагностических мероприятий в приемном отделении круглосуточного стационара до установления диагноза, не требующего лечения в условиях круглосуточного стационара, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;

Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар болып табылмайтын адамдар үшін стационарлық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмекке енгізілген, шұғыл нысанда өмірге қауіп төндіретін жай-күйлер тізбесін айқындау, оның ішінде тәулік бойы стационар жағдайларында емдеуді қажет етпейтін диагнозды анықтағанға дейін тәулік бойы стационардың қабылдау бөлімінде емдік-диагностикалық ісшаралар жүргізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 6 қарашадағы № 138 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 196-бабының 3-тармағы 5) тармақшасының төртінші абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар болып табылмайтын адамдар үшін стационарлық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмекке енгізілген, шұғыл нысанда өмірге қауіп төндіретін жай-күйлер тізбесі, оның ішінде тәулік бойы стационар жағдайларында емдеуді қажет етпейтін диагнозды анықтағанға дейін тәулік бойы стационардың қабылдау бөлімінде емдік-диагностикалық ісшаралар жүргізу айқындалсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат инситуты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

P01.8
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими болезнями матери, осложняющими беременность
548.
P01.9
Поражения плода и новорожденного, обусловленные неуточненными состояниями, осложняющими беременность
549.
P02.0
Поражения плода и новорожденного, обусловленные предлежанием плаценты
550.
P02.1
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими осложнениями, связанными с отделением плаценты и кровотечением
551.
P02.2
Поражения плода и новорожденного, обусловленные неуточненными и другими морфологическими и функциональными аномалиями плаценты

P01.8
Ұрық пен нəрестенің анасының жүктілікті асқындыратын басқа ауруларымен шартталған зақымдары
548.
P01.9
Ұрық пен нəрестенің жүктілікті асқындыратын анықталмаған жағдайлармен шартталған зақымдары
549.
P02.0
Ұрық пен нəрестенің бала жолдасының алда жатуымен шартталған зақымдары
550.
P02.1
Ұрық пен нəрестенің бала жолдасының бөлінуімен жəне қан кетуімен байланысты басқа асқынулармен шартталған зақымдары
551.
P02.2
Ұрық пен нəрестенің бала жолдасының анықталмаған жəне басқа морфологиялық жəне қызметтік ақауларымен шартталған зақымдары

T87.6
Другие и неуточненные осложнения ампутационной культи
915.
T88.6
Анафилактический шок, обусловленный патологической реакцией на адекватно назначенное и правильно примененное лекарственное средство
916.
T88.7
Патологическая реакция на лекарственное средство или медикаменты неуточненная
917.
T88.8
Другие уточненные осложнения хирургических и терапевтических вмешательств, не классифицированные в других рубриках
Примечание:
— код основной болезни. Главный код в системе двойного кодирования, содержит информацию основной генерализованной болезни;
* — факультативный код. Дополнительный код в системе двойного кодирования, содержит информацию о проявлении основной генерализованной болезни в отдельном органе или области тела.

T87.6
Ампутацияланған тұқылдың басқа жəне анықталмаған асқынулары
915.
T88.6
Талапқа сай тағайындалған жəне дұрыс қолданылған дəрілік затқа пайда болған патологиялық серпіліспен шартталған анафилаксиялық шок
916.
T88.7
Дəрілік заттар мен дəрі-дермектерге пайда болған, анықталмаған патологиялық серпіліс
917.
T88.8
Басқа айдарларда жіктелмеген, хирургиялық жəне терапиялық əрекеттердің басқа анықталған асқынулары
Ескертпе:
† — бастапқы аурудың коды. Қос кодтау жүйесіндегі бастапқы коды негізгі жалпыланған
ауру туралы ақпаратты қамтиды;
* — факультативті код. Қос кодтау жүйесіндегі қосымша коды ол дененің белгілі бір ағзаның немесе аймағында негізгі жалпыланған ауру туралы ақпаратты қамтиды.