О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-203/2020 "О некоторых вопросах оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 ноября 2025 года № 135
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-203/2020 "О некоторых вопросах оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21680) следующее изменение:
перечень медицинских противопоказаний, имеющихся у лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, в отношении которых не применяется направление в организацию, оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья утвержденный приложением 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 ноября 2025 года № 135
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ-203/2020
Перечень медицинских противопоказаний, имеющихся у лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, в отношении которых не применяется направление в организацию, оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья
Заболевания
Код по международной классификации болезней -10

"Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 4 қарашадағы № 135 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21680 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар, өздеріне қатысты психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымға жолдама беру қолданылмайтын адамдардағы медициналық қарсы көрсетілімдердің тізімі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық нұсқасын ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 4 қарашадағы
№ 135 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 25 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-203/2020
бұйрығына 1-қосымша
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар, өздеріне қатысты психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымға жолдама беру қолданылмайтын адамдардағы медициналық қарсы көрсетілімдердің тізімі
Аурулар
Аурулардың халықаралық жіктемесі бойынша коды -10

Глава 1. Туберкулез
1
Туберкулез с деструктивными и бациллярными формами
А15 - А19
Глава 2. Инфекции, передающиеся преимущественно половым путем
2
Поздние формы сифилиса
А52
Глава 3. Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)
3
Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), проявляющаяся в виде злокачественных новообразований, в терминальной стадии, с проявлениями множественных болезней
В20 – В24
Глава 4. Злокачественные новообразования
4
Злокачественные новообразования

1-тарау. Туберкулез
1
Деструктивтік және бациллярлық нысандары бар туберкулез
А15 - А19
2-тарау. Көбінесе жыныстық жолмен берілетін инфекциялар
2
Мерездің кеш нысандары
А52
3-тарау. Адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ) туындаған ауру
3
Адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ) туындаған, қатерлі ісіктер түрінде, терминалдық сатыда, көптеген аурулардың көріністерімен пайда болатын ауру
В20 – В24
4-тарау. Қатерлі ісіктер
4
Қатерлі ісіктер

С00 - С97
Глава 5. Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
5
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм средней и тяжелой степени декомпенсации.
D50 - D89
Глава 6. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
6
Другие формы нетоксического зоба
Е04
7
Тиреотоксикоз [гипертиреоз]
Е05
8
Инсулинозависимый сахарный диабет с комой

С00 - С97
5-тарау. Қан, қан өндіру ағзаларының аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
5
Декомпенсацияның орташа және ауыр дәрежесіндегі иммундық механизмді тартатын қан, қан өндіру ағзаларының аурулары және жекелеген бұзылулар
D50 - D89
6-тарау. Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылуы
6
Уытты емес зобтың басқа түрлері
Е04
7
Тиреотоксикоз [гипертиреоз]
Е05
8
Комамен инсулинге тәуелді қантты диабет

I 26 - I28
50
Другие болезни сердца (с тяжелыми нарушениями сердечного ритма и проводимости с ФК III-IV степени.
I 30 - I52
51
Болезни, характеризующиеся повышенным кровяным давлением (гипертоническая болезнь II - III степени, а также гипертоническая болезнь с частыми кризовыми состояниями)
I 10-I15
52
Цереброваскулярные болезни (острые нарушения мозгового кровообращения и состояния после перенесенных острых нарушений мозгового кровообращения с явлениями парезов, параличей, афазии, атаксии), другие цереброваскулярные болезни.
I 60 - I69
53
Болезни артерий, артериол и капилляров с резко выраженными необратимыми трофическими изменениями (некроз) и нарушением функций конечностей
I 70 - I79
Глава 11. Болезни органов дыхания
54
Хронические обструктивные болезни нижних дыхательных путей в период обострения с легочной недостаточностью II - III степени или декомпенсацией легочного сердца
J43 - J47
55
Интерстициальные легочные болезни и болезни легкого, вызванные внешними агентами, в период обострения с легочной недостаточностью II - III степени или декомпенсацией легочного сердца

I 26 - I28
50
Жүректің басқа аурулары (III-IV дәрежелі ФК-мен жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің ауыр бұзылулары бар).
I 30 - I52
51
Жоғары қан қысымымен сипатталатын аурулар (II - III дәрежелі гипертониялық ауру, сондай-ақ жиі криз жағдайлары бар гипертониялық ауру)
I 10-I15
52
Цереброваскулярлық аурулар (ми қан айналымының жіті бұзылуы және парез, паралич, афазия, атаксия құбылыстарымен ми қан айналымының жіті бұзылуынан кейінгі жай-күй), басқа да цереброваскулярлық аурулар
I 60 - I69
53
Айқын білінетін қайтымсыз трофикалық өзгерістері (некроз) және аяқ-қол функцияларының бұзылуы бар артериялардың, артериолалар мен капиллярлардың аурулары
I 70 - I79
11-тарау. Тыныс алу ағзаларының аурулары
54
II - III дәрежелі II - III дәрежелі өкпе функциясының жеткіліксіздігі бар төменгі тыныс алу жолдарының созылмалы аурулары
J43 - J47
55
II-III дәрежелі өкпе-жүрек функцияларының жеткіліксіздігі бар сыртқы агенттер тудыратын өкпе аурулары.

J60 - J70, J84
Глава 12. Болезни органов пищеварения
56
Заболевания желудочно-кишечного тракта в стадии обострения, декомпенсации.
К20 – К77
57
Острый панкреатит
К85
58
Другие болезни поджелудочной железы
К86
Глава 13. Болезни кожи и подкожной клетчатки
59
Системные дерматозы в стадии обострения
L10 - L14, L98
60
Псориаз обыкновенный
L40.1
Глава 14. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
61
Системные поражения соединительной ткани с нарушением функции органов II - III степени

J60 - J70, J84
12-тарау. Ас қорыту ағзаларының аурулары
56
Асқыну, декомпенсация сатысындағы асқазан-ішек жолдарының аурулары.
К20 - К77
57
Жіті панкреатит
К85
58
Ұйқы безінің басқа аурулары
К86
13-тарау. Тері және тері асты жасушаларының аурулары
59
Асқыну сатысындағы жүйелі дерматоздар
L10 - L14, L98
60
Кәдімгі псориаз
L40.1
14-тарау. Сүйек-бұлшықет жүйесі мен дәнекер тін аурулары
61
II - III дәрежелі ағзалар функциясының бұзылуымен дәнекер тіннің жүйелі зақымдануы

М30 - М36
62
Спондилопатии с ограничением подвижности позвоночника, ребер, крупных сустав с ФНС II-III ст
М45 - М49
Глава 15. Болезни мочеполовой системы
63
Болезни мочеполовой системы с хронической почечной недостаточностью
N00 - N99
Глава 16. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения
64
Врожденные аномалии (пороки развития) системы кровообращения в стадии декомпенсации или обострения
Q20 - Q28
65
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания в стадии декомпенсации или обострения
Q30 - Q34
66
Другие врожденные аномалии (пороки развития) органов пищеварения в стадии декомпенсации или обострения
Q38 - Q45
67
Врожденные аномалии (пороки развития) половых органов в стадии декомпенсации или обострения

М30 - М36
62
Омыртқа, қабырға, II-III сатыдағы НЖФ-мен ірі буын қозғалғыштығы шектелген спондилопатиялар
М45 - М49
15-тарау. Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
63
Бүйрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі бар несеп-жыныс жүйесінің аурулары
N00 - N99
16-тарау. Туа біткен ауытқулар (даму), деформациялар және хромосомалық бұзылулар
64
Декомпенсация немесе асқыну сатысындағы қанайналым жүйесінің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q20 - Q28
65
Декомпенсация немесе асқыну сатысындағы тыныс алу ағзаларының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q30 - Q34
66
Декомпенсация немесе асқыну сатысындағы ас қорыту ағзаларының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)
Q38 - Q45
67
Декомпенсация немесе өршу сатысындағы жыныс мүшелерінің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері)

Q50 - Q56
68
Врожденные аномалии (пороки развития) мочевой системы в стадии декомпенсации или обострения
Q60 - Q64
69
Врожденные аномалии (пороки развития) и деформации костно-мышечной системы в стадии декомпенсации или обострения
Q65 - Q79
70
Другие врожденные аномалии (пороки развития) в стадии декомпенсации или обострения
Q80 - Q89
Глава 17. Травмы, отравления и некоторые другие последствия воздействия внешних причин
71
Отмирание и отторжение пересаженных органов и тканей
Т86
Примечание: данный перечень медицинских противопоказаний, имеющихся у лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) (далее – ППР), связанными с употреблением психоактивных веществ (далее – ПАВ), распространяется на отделения принудительного лечения лиц с ППР, связанными с употреблением ПАВ, организаций, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.

Q50 - Q56
68
Декомпенсация немесе өршу сатысындағы несеп жүйесінің туа біткен ауытқулары (даму)
Q60 - Q64
69
Туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері) және декомпенсация немесе өршу сатысындағы сүйек-бұлшықет жүйесінің қисаюлары
Q65 - Q79
70
Декомпенсация немесе өршу сатысындағы басқа да туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері)
Q80 - Q89
17-тарау. Жарақаттар, улану және сыртқы себептер әсерінің басқа да салдары
71
Ауыстырып салынған ағзалар мен тіндердің өлуі және қабылданбауы
Т86
Ескертпе: осы психикаға белсенді әсер ететін заттарды (бұдан әрі – ПБЗ) тұтынумен байланысты психикалық, мінез құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) (бұдан әрі-ПМБ) бар адамдардағы медициналық қарсы көрсетілімдердің тізбесі ПБЗ тұтынумен байланысты ПМБ бар адамдарды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдардағы мәжбүрлеп емдеу бөлімшелеріне қолданылады.