Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Майскому району на 2025 - 2029 годы
Решение Майского районного маслихата Павлодарской области от 17 октября 2025 года № 2/31
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Майский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Майскому району на 2025 - 2029 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по "Развитию агропромышленности и регулированию земельных отношений".
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Майского районного маслихата Хызыр М.
Утвержден
решением маслихата
Майского района
от 17 октября 2025года № 2/31
План по управлению пастбищами и их использованию
по Майскому району на 2025 - 2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Майского района на 2025 - 2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
по Майского района на 2025 - 2029 годы
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;

Май ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2025 жылғы 17 қазандағы № 2/31 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Май аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Май ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау "Агроөнеркәсіпті дамыту және жер қатынастарын реттеу" жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Май аудандық мәслихатының төрағасы М. Хызыр
Май аудандық мәслихатының
2025 жылғы 17 қазандағы
№ 2/31 шешіміне
қосымша
Май ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Май ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
2-тарау. Май ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
3. Жоспарды әзірлеу кезінде:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарға геоботаникалық зерттеу жүргізу туралы мәліметтер;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен бекітілген Скотомогильниктердің (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын скотомогильниктер (биотермиялық шұңқырлар) туралы мәліметтер (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген);
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;

5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложению 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласнотаблице 2 приложению 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложению 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) данные, представленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
4. План содержит следующие приложения:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, с отражением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схему (карту) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбище пользователям;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;

5) ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының басы саны туралы деректер, олардың иелерін көрсете отырып, осы Жоспарға 4-қосымшаға 1-кестеге сәйкес;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаға 2-кестеге сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаға 3-кестеге сәйкес алыс жайылымдарда жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларының басы саны туралы мәліметтер;
8) мәдени және аридтік жайылымдарда, орман, су қорларының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын сызбалары;
10) мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған деректер.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылады:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жер санаттары бойынша жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы), онда жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың шекаралары, алаңдары және түрлері, оның ішінде алыс, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдар көрсетіледі;
2) оның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, жеке қосалқы шаруашылықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған жайылымдар белгіленген сызба (карта);
3) жайылымдарға геоботаникалық зерттеу жүргізу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының сызбалары көрсетілген жайылым айналымдарының ұсынылатын сызбалары белгіленген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген сызба (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген сызба (карта);
6) жеке қосалқы шаруашылықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын жайылымдар белгіленген сызба (карта), онда жеке қосалқы шаруашылықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;

7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
8) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
9) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району

7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қопаларға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы;
8) жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) сызбасы көрсетіледі;
9) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар, оларға:
жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып, жайылымдарды пайдалану;
жайылымдардың алаңдарын жеке жайылымдық учаскелерге бөлу;
жыл мезгілдері бойынша жайылым учаскелерін кеңістікте және уақыт бойынша ауыстыру (маусым ішінде, жыл ішінде);
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жаюсыз және ауылшаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру жатады.
Май ауданы бойынша

555639100
Кентубек
251
2500
600
5900
111
1500
Итого:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-
территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются
границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и
культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании
правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по
выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных
пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе
общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу
сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов,
на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые
на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона
сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных
объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников
(биометрических ям), на которой указываются сервитуты
для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы,
объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение
скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть
предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях
удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного
подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих
резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу
сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням,
оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам), составленная согласно норме потребления воды,
на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Майскому району
на 2025 - 2029 год
Форма
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между
сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором
указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими
населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных
животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами

555639100
Кентубек
251
2500
600
5900
111
1500
Барлығы:
4-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаске нөмірлері
I
II
III
IV
Бірінші жыл
Көктем мезгілі
Жазғы маусым
Күз мезгілі
Демалу учаскесі
Екінші жыл
Демалу учаскесі
Көктем мезгілі
Жазғы маусым
Күз мезгілі
Үшінші жыл
Күз мезгілі
Демалу учаскесі
Көктем мезгілі
Жазғы маусым
Төртінші жыл
Жазғы маусым
Күз мезгілі
Демалу учаскесі
Көктем мезгілі
5-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жер санаттары бойынша
жайылымдардың орналасусыз басы (картасы), онда жер учаскесіне құқық
белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік
иелері немесе жерпайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсете
отырып, жайылымдардың шекаралары, алаңдары және түрлері,
оның ішінде алыс, маусымдық, аридтік және мәдени жайылымдар көрсетіледі.
6-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Жеке қосалқы шаруашылықтың ауылшаруашылығы жануарларын жаю
қажеттіліктері үшін халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде
қоғамдық жайылымдар белгіленгенсызба (карта), онда жеке қосалқы
шаруашылықтың ауылшаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктері үшін
халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың шекаралары
мен алаңдары, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленеді.
7-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеуінің негізінде
ұсынылатын жайылым айналымдарының сызбалары
көрсетілген жайылым айналымдарының ұсынылатын
сызбалары белгіленгенсызба (карта).
8-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Ауылшаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар,
мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның
өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар)
белгіленгенсызба (карта), онда ауылшаруашылығы жануарларын
айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының
(биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі.
9-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға
берілуі мүмкін жайылымдар белгіленгенсызба (карта).
10-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Жеке қосалқы шаруашылықтың ауылшаруашылығы жануарларын жаю
қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын жайылымдар
белгіленгенсызба (карта), онда жеке қосалқы шаруашылықтың ауылшаруашылығы
жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын
жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
11-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,
өзендерге, тоғандарға, қопаларға, суару немесе суландыру
арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу
сызбасы, онда жануарлардың су көздеріне қозғалыс бағыттары көрсетіледі.
12-қосымша
Май ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
пайдалану жоспарына
Нысан
Ауылдық округке кіретін ауылдық елдімекендер арасында
жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды
тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының басы үшін
жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда ауылдық округтің
ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды
бөлу (қайта бөлу) сызбасы көрсетіледі.