О внесении изменения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 31 мая 2022 года № 196 "Об утверждении норм положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 мая 2025 года № 188
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 31 мая 2022 года № 196 "Об утверждении норм положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы", следующее изменение:
нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту тылового обеспечения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) принятие мер по реализации настоящего приказа поэтапно в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, с учетом выдачи и срока носки старых образцов парадной, повседневной, полевой и специальной формы одежды;
2) направление электронной копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на исполняющего обязанности руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

"Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 31 мамырдағы № 196 бұйрығына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 14 мамырдағы № 188 бұйрығы
1. "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 31 мамырдағы № 196 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары (бұдан әрі-нормалары) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Тылдық қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты салтанатты, күнделікті, далалық және арнайы киім нысанының ескі үлгілерін берілген және кию мерзімін ескере отырып, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде кезең-кезеңімен іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігінің аппарат басшысының міндетін атқарушыға жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан генерал-майор
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 мая 2025 года № 188
Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы
Раздел 1. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования высшего начальствующего состава
№ п/п
Наименование норм
Единица измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
Подраздел 1. Парадная форменная одежды
1.
Фуражка
1 шт.
5 лет
2.
Мундир и брюки
1 комп.
5 лет
3.
Мундир
1 шт.
5 лет
4.
Рубашка с длинными рукавами белого цвета
1 шт.
5 лет
Подраздел 2. Повседневная форменная одежды
5.
Шапка из каракуля
1 шт.
4 года
6.
Фуражка
1 шт.
4 года
7.
Бейсболка
1 шт.
4 года
8.
Китель и брюки
1 комп.
4 года
9.
Офисная форма (куртка и брюки)
1 комп.
4 года
10.
Куртка утепленная
1 шт.
4 года
11.
Футболка однотонного цвета
2 шт.
4 года
12.
Рубашка с длинными рукавами
2 шт.
4 года
13.
Рубашка с короткими рукавами
2 шт.
4 года
14.
Обувь летняя
1 пара
3 года
15.
Обувь зимняя
1 пара
4 года
Подраздел 3. Специальная повседневная форма одежды
16.
Летняя специальная повседневная форма одежды
1 комп.
3 года
17.
Зимняя специальная повседневная форма одежды
1 комп.
4 года
18.
Футболка однотонного цвета
4 шт.
4 года
19.
Обувь летняя с низкими берцами
1 пара
3 года
20.
Обувь летняя с высокими берцами
1 пара
3 года
21.
Обувь зимняя
1 пара
3 года
22.
Головной убор летний
1 шт.
3 года
23.
Головной убор зимний
1 шт.
4 года
24.
Балаклава
1 шт.
4 года
Подраздел 4. Аксессуары, снаряжение и белье
25.
Аксельбант
1 шт.
10 лет
26.
Пояс парадный
1 шт.
5 лет
27.
Термобелье
1 комп.
3 года
28.
Термобелье утепленное
1 комп.
3 года
29.
Термоноски
2 пары
1 год
30.
Галстук
1 шт.
4 года
31.
Галстук парадный
1 шт.
5 лет
32.
Перчатки парадные
1 пара
5 лет
33.
Перчатки утепленные
1 пара
4 года
34.
Кашне
1 шт.
4 года
35.
Кашне парадное
1 шт.
5 лет
36.
Зажим для галстука
2 шт.
6 лет
37.
Сумка (рюкзак) с несессером для личных вещей
1 комп.
10 лет
Раздел 2. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования мужчин старшего и среднего начальствующего состава
№ п/п
Наименование норм
Единица измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
Подраздел 1. Парадная форменная одежды
1.
Фуражка
1 шт.
5 лет
2.
Мундир и брюки
1 комп.
5 лет
для полковников
3.
Китель и брюки
1 комп.
5 лет
4.
Рубашка с длинными рукавами белого цвета
1 шт.
5 лет
Подраздел 2. Повседневная форменная одежды
5.
Шапка из каракуля
1 шт.
4 года
для полковников
6.
Головной убор
1 шт.
4 года
7.
Фуражка
1 шт.
4 года
8.
Бейсболка
1 шт.
4 года
9.
Китель и брюки
1 комп.
4 года
10.
Офисная форма (куртка и брюки)
1 комп.
4 года
11.
Куртка утепленная
1 шт.
4 года
12.
Футболка однотонного цвета
2 шт.
4 года
13.
Рубашка с длинными рукавами
2 шт.
4 года
14.
Рубашка с короткими рукавами
2 шт.
4 года
15.
Обувь летняя
1 пара
3 года
16.
Обувь зимняя
1 пара
4 года
Подраздел 3. Специальная повседневная форма одежды
17.
Летняя специальная повседневная форма одежды
1 комп.
3 года
18.
Зимняя специальная повседневная форма одежды
1 комп.
4 года
19.
Футболка однотонного цвета
4 шт.
4 года
20.
Обувь летняя с низкими берцами
1 пара
3 года
21.
Обувь летняя с высокими берцами
1 пара
3 года
22.
Обувь зимняя
1 пара
3 года
23.
Головной убор летний
1 шт.
3 года
24.
Головной убор зимний
1 шт.
4 года
25.
Балаклава
1 шт.
4 года
Подраздел 4. Аксессуары, снаряжение и белье
26.
Аксельбант
1 шт.
10 лет
27.
Пояс парадный
1 шт.
5 лет
28.
Термобелье
1 комп.
3 года
29.
Термобелье утепленное
1 комп.
3 года
30.
Термоноски
2 пары
1 год
31.
Галстук
1 шт.
4 года
32.
Галстук парадный
1 шт.
5 лет
33.
Перчатки парадные
1 пара
5 лет
34.
Перчатки утепленные
1 пара
4 года
35.
Кашне
1 шт.
4 года
36.
Кашне парадное
1 шт.
5 лет
37.
Зажим для галстука
2 шт.
6 лет
38.
Сумка (рюкзак) с несессером для личных вещей
1 комп.
10 лет

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі генерал-майор
Ш. Әрінов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
Министрінің
2025 жылғы 14 мамырдағы
№ 188 бұйрығына
қосымша
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімдері мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары
1-бөлім. Жоғары басшы құрамының нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормалары
р/с
Нормалардың атауы
1 адамға сандық мәндегі өлшем бірлігі
Кию мерзімі
Ескерту
1-кіші бөлім. Парадты нысанды киім
1.
Фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Мундир мен шалбар
1 жинақ
5 жыл
3.
Мундир
1 дана
5 жыл
4.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
5 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім
5.
Қаракөлден тігілген құлақшын
1 дана
4 жыл
6.
Фуражка
1 дана
4 жыл
7.
Бейсболка
1 дана
4 жыл
8.
Китель мен шалбар
1 жинақ
4 жыл
9.
Кеңселік киім нысаны (күртеше және шалбар)
1 жинақ
4 жыл
10.
Жылы күртеше
1 дана
4 жыл
11.
Бір түсті футболка
2 дана
4 жыл
12.
Ұзын жеңді жейде
2 дана
4 жыл
13.
Қысқа жеңді жейде
2 дана
4 жыл
14.
Жазғы аяқ киім
1 жұп
3 жыл
15.
Қысқы аяқ киім
1 жұп
4 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы күнделікті нысанды киім
16.
Жазғы арнайы күнделікті киім
1 жинақ
3 жыл
17.
Қысқы арнайы күнделікті киім
1 жинақ
4 жыл
18.
Бір түсті футболка
4 дана
4 жыл
19.
Қоңышы қысқа жазғы аяқ киім
1 жұп
3 жыл
20
Қонышы ұзын жазғы аяқ киім
1 жұп
3 жыл
21.
Қысқы аяқ киім
1 жұп
3 жыл
22.
Жазғы бас киім
1 дана
3 жыл
23.
Қысқы бас киім
1 дана
4 жыл
24.
Балаклава
1 дана
4 жыл
4-кіші бөлім. Аксессуарлар және керек-жарақтар
25.
Аксельбант
1 дана
10 жыл
26.
Парадты белдік
1 дана
5 жыл
27.
Жылы іш киім
1 жинақ
3 жыл
28.
Жылы термо іш киім
1 жинақ
3 жыл
29.
Термошұлық
2 дана
1 жыл
30.
Галстук
1 дана
4 жыл
31.
Парадты галстук
1 дана
5 жыл
32.
Парадты қолғаптар
1 жұп
5 жыл
33.
Жылы қолғаптар
1 жұп
4 жыл
34.
Кашне
1 дана
4 жыл
35.
Парадты кашне
1 дана
5 жыл
36.
Галстукке арналған қысқыш
2 дана
6 жыл
37.
Жеке заттарға арналған нессесері бар сөмке (рюкзак)
1 дана
10 жыл
2-бөлім. Аға және орта басшы құрамның нысанды киiмi мен арнайы киiм-кешегінің тиесілілік нормалары
р/с
Нормалардың атауы
1 адамға сандық мәндегі өлшем бірлігі
Кию мерзімі
Ескерту
1-кіші бөлім. Парадты нысанды киім
1.
Фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Мундир мен шалбар
1 жинақ
5 жыл
полковниктер үшін
3.
Китель мен шалбар
1 жинақ
5 жыл
4.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
5 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім
5.
Қаракөлден тігілген құлақшын
1 дана
4 жыл
полковниктер үшін
6.
Бас киім
1 дана
4 жыл
7.
Фуражка
1 дана
4 жыл
8.
Бейсболка
1 дана
4 жыл
9.
Китель мен шалбар
1 жинақ
4 жыл
10.
Кеңселік киім нысаны (күртеше және шалбар)
1 жинақ
4 жыл
11.
Жылы күртеше
1 дана
4 жыл
12.
Бір түсті футболка
2 дана
4 жыл
13.
Ұзын жеңді жейде
2 дана
4 жыл
14.
Қысқа жеңді жейде
2 дана
4 жыл
15.
Жазғы аяқ киім
1 жұп
3 жыл
16.
Қысқы аяқ киім
1 жұп
4 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы күнделікті нысанды киім
17.
Жазғы арнайы күнделікті киім
1 жинақ
3 жыл
18.
Қысқы арнайы күнделікті киім
1 жинақ
4 жыл
19.
Бір түсті футболка
4 дана
4 жыл
20.
Қонышы қысқа жазғы аяқ киім
1 жұп
3 жыл
21.
Қонышы ұзын жазғы аяқ киім
1 жұп
3 жыл
22.
Қысқы аяқ киім
1 жұп
3 жыл
23.
Жазғы бас киім
1 дана
3 жыл
24.
Қысқы бас киім
1 дана
4 жыл
25.
Балаклава
1 дана
4 жыл
4-кіші бөлім. Аксессуарлар және керек-жарақтар
26.
Аксельбант
1 дана
10 жыл
27.
Парадты белдік
1 дана
5 жыл
28.
Термо іш киім
1 жинақ
3 жыл
29.
Жылы термо іш киім
1 жинақ
3 жыл
30.
Термошұлық
2 дана
1 жыл
31.
Галстук
1 дана
4 жыл
32.
Парадты галстук
1 дана
5 жыл
33.
Парадты қолғаптар
1 жұп
5 жыл
34.
Жылы қолғаптар
1 жұп
4 жыл
35.
Кашне
1 дана
4 жыл
36.
Парадты кашне
1 дана
5 жыл
37.
Галстукке арналған қысқыш
2 дана
6 жыл
38.
Нессесері бар сөмке (рюкзак)
1 жинақ
10 жыл

Раздел 5. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования женщин младшего начальствующего и рядового состава
№ п/п
Наименование норм
Единица измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
Подраздел 1. Парадная форменная одежды
1.
Головной убор
1 шт.
5 лет
2.
Китель и юбка
1 комп.
5 лет
3.
Куртка утепленная
1 шт.
5 лет
4.
Обувь летняя
1 пара
5 лет
5.
Обувь зимняя
1 пара
5 лет
6.
Рубашка с длинными рукавами белого цвета
1 шт.
5 лет
Подраздел 2. Специальная повседневная форма одежды
7.
Летняя специальная повседневная форма одежды
1 комп.
2 года
8.
Зимняя специальная повседневная форма одежды
1 комп.
2 года
9.
Футболка однотонного цвета
4 шт.
2 года
10.
Обувь летняя с низкими берцами
1 пара
2 года
11.
Обувь летняя с высокими берцами
1 пара
2 года
12.
Обувь зимняя
1 пара
2 года
13.
Головной убор летний
1 шт.
2 года
14.
Головной убор зимний
1 шт.
2 года
15.
Балаклава
1 шт.
2 года
Подраздел 3. Аксессуары, снаряжение и белье
16.
Аксельбант
1 шт.
10 лет
17.
Пояс парадный
1 шт.
5 лет
18.
Термобелье
1 комп.
3 года
19.
Термобелье утепленное
1 комп.
3 года
20.
Термоноски
2 пары
1 год
21.
Галстук парадный
1 шт.
5 лет
22.
Зажим для галстука
1 шт.
5 лет
23.
Перчатки парадные
1 пара
5 лет
24.
Перчатки утепленные
1 пара
2 года
25.
Кашне парадное
1 шт.
5 лет
26.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 комп.
10 лет
Раздел 6. Нормы положенности специального обмундирования
№ п/п
Наименование норм
Единица измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
Подраздел 1. Начальникам департаментов, управлений, отделов, отрядов и их заместителям
1.
Плащ пожарного – комбинезон
1 шт.
3 года
2.
Подшлемник
1 шт.
3 года
3.
Перчатки пятипалые
1 пара
1 год
4.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
5.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
6.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
7.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
8.
Сапоги пожарные
1 пара
2 года
Подраздел 2. Начальникам пожарных частей и их заместителям, начальникам отдельных постов, начальникам караулов (смены) оперативным дежурным по городу и отряду, лицам, входящим в штаб по тушению пожаров
9.
Плащ пожарного комбинезон
1 шт.
2 года
не выдается начальникам пожарных частей и их заместителям, начальникам караулов (смены)
10.
Боевая одежды пожарного
1 комп.
3 года
11.
Подшлемник
1 шт.
3 года
12.
Перчатки пятипалые
1 пара
1 год
13.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
14.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
15.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
16.
Сапоги пожарные
1 пара
2 года
17.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
18.
Водонепроницаемый костюм
1 комп.
5 лет
не выдается начальникам пожарных частей и их заместителям
Подраздел 3. Командирам отделений, старшим пожарным-спасателям, старшим пожарным, пожарным-спасателям, пожарным, старшим водителям, водителям
19.
Боевая одежды пожарного
1 комп.
3 года
20.
Подшлемник
1 шт.
3 года
21.
Перчатки пятипалые
1 пара
1 год
22.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
23.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
24.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
25.
Сапоги пожарного
1 пара
2 года
26.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
27.
Сапоги резиновые
1 пара
3 года
28.
Водонепроницаемый костюм
1 комп.
5 лет
не выдается старшим водителям и водителям

5-бөлім. Кiшi басшы және қатардағы құрамдағы әйелдердiң нысанды киiмi және арнайы киiм-кешегінің тиесілілік нормалары
№ р/с
Нормалардың атауы
1 адамға сандық мәндегі өлшем бірлігі
Кию мерзімі
Ескерту
1-кіші бөлім. Парадты нысанды киім
1.
Бас киім
1 дана
5 жыл
2.
Китель мен юбка
1 жинақ
5 жыл
3.
Жылы күртеше
1 дана
5 жыл
4.
Жазғы аяқ киім
1 жұп
5 жыл
5.
Қысқы аяқ киім
1 жұп
5 жыл
6.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
5 жыл
2-кіші бөлім. Арнайы күнделікті нысанды киім
7.
Жазғы арнайы күнделікті киім
1 жинақ
2 жыл
8.
Қысқы арнайы күнделікті киім
1 жинақ
2 жыл
9.
Бір түсті футболка
4 дана
2 жыл
10.
Қоңышы қысқа жазғы аяқ киім
1 жұп
2 жыл
11.
Қонышы ұзын жазғы аяқ киім
1 жұп
2 жыл
12.
Қысқы аяқ киім
1 жұп
2 жыл
13.
Жазғы бас киім
1 дана
2 жыл
14.
Қысқы бас киім
1 дана
2 жыл
15.
Балаклава
1 дана
2 жыл
3-кіші бөлім. Аксессуарлар, құрал-жабдықтар мен іш киімдер
16.
Аксельбант
1 дана
10 жыл
17.
Парадты белдік
1 дана
5 жыл
18.
Жылы іш киім
1 жинақ
3 жыл
19.
Жылы термо іш киім
1 жинақ
3 жыл
20.
Термошұлық
2 дана
1 жыл
21.
Парадты галстук
1 дана
5 жыл
22.
Галстукке арналған қысқыш
1 дана
5 жыл
23.
Парадты қолғаптар
1 жұп
5 жыл
24.
Жылы қолғаптар
1 жұп
2 жыл
25.
Парадты кашне
1 дана
5 жыл
26.
Нессесері бар сөмке (рюкзак)
1 жинақ
10 жыл
6-бөлім. Арнайы киім-кешектердің тиесілілік нормалары
№ р/с
Нормалардың атауы
1 адамға сандық мәндегі өлшем бірлігі
Кию мерзімі
Ескерту
1-кіші бөлім. Департаменттердің, басқармалардың, бөлімдердің, жасақтардың бастықтарына және олардың орынбасарларына
1.
Өрт сөндірушінің плащ-комбинезоны
1 дана
3 жыл
2.
Дулығаның астынан киетiн бас киiм
1 дана
3 жыл
3.
Бессаусақты қолғап
1 жұп
1 жыл
4.
Білекті тері қолғап
1 жұп
2 жыл
5.
Карабині бар өрт сөндірушінің құтқару белдігі
1 дана
3 жыл
6.
Өрт сөндірушінің балтасына арналған белдік қабы
1 дана
2 жыл
7.
Өрт сөндіру каскасы (дулыға)
1 дана
5 жыл
8.
Өрт сөндірушінің етігі
1 жұп
2 жыл
2-кіші бөлім. Өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен оның орынбасарларына, жекелеген бекеттердің бастықтарына, қарауылдардың (ауысым) бастықтарына, қала және жасақ бойынша жедел кезекшілерге, өрт сөндіру бойынша штаб құрамына кіретін адамдарға
9.
Өрт сөндірушінің плащ-комбинезоны
1 дана
2 жыл
өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарларына, қарауылдардың (ауысым) бастықтарына берілмейді
10.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі
1 жинақ
3 жыл
11.
Дулығаның астынан киетiн бас киiм
1 дана
3 жыл
12.
Бессаусақты қолғап
1 жұп
1 жыл
13.
Білекті тері қолғап
1 жұп
2 жыл
14.
Карабині бар өрт сөндірушінің құтқару белдігі
1 дана
3 жыл
15.
Өрт сөндірушінің балтасына арналған белдік қабы
1 дана
2 жыл
16.
Өрт сөндірушінің етігі
1 жұп
2 жыл
17.
Өрт сөндіру каскасы (дулыға)
1 дана
5 жыл
18.
Су өткізбейтін костюм *
1 жинақ
5 жыл
өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарларына берілмейді
3-кіші бөлім. Бөлімше командирлеріне, аға өрт сөндіруші-құтқарушыларға, аға өрт сөндірушілерге, өрт сөндіруші-құтқарушыларға, өрт сөндірушілерге, аға жүргізушілерге, жүргізушілерге
19.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі
1 жинақ
3 жыл
20.
Дулығаның астынан киетiн бас киiм
1 дана
3 жыл
21.
Бессаусақты қолғап
1 жұп
1 жыл
22.
Білекті тері қолғап
1 жұп
2 жыл
23.
Карабині бар өрт сөндірушінің құтқару белдігі
1 дана
3 жыл
24.
Өрт сөндіру каскасы (дулыға)
1 дана
5 жыл
25.
Өрт сөндірушінің етігі
1 жұп
2 жыл
26.
Өрт сөндірушінің балтасына арналған белдік қабы
1 дана
2 жыл
27.
Резеңке етiк
1 жұп
3 жыл
28.
Су өткізбейтін костюм
1 жинақ
5 жыл
аға жүргізушілер мен жүргізушілерге берілмейді

Раздел 7. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
№ п/п
Наименование норм
Единица измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
Подраздел 1. Парадная форменная одежды
1.
Фуражка
1 шт.
5 лет
2.
Китель и брюки
1 комп.
5 лет
3.
Рубашка с длинными рукавами белого цвета
2 шт.
5 лет
4.
Головной убор
1 шт.
5 лет
5.
Куртка утепленная
1 шт.
5 лет
6.
Обувь летняя
2 пары
5 лет
7.
Обувь зимняя
2 пары
5 лет
Подраздел 2. Спортивная форменная одежды
8.
Костюм тренировочный спортивный
2 комп.
5 лет
9.
Обувь спортивная
2 пары
5 лет
Подраздел 3. Специальная повседневная форма одежды
10.
Летняя специальная повседневная форма одежды
2 комп.
1 год
11.
Зимняя специальная повседневная форма одежды
1 комп.
1 год
12.
Футболка однотонного цвета
4 шт.
1 год
13.
Обувь летняя с низкими берцами
1 пара
2 года
14.
Обувь летняя с высокими берцами
1 пара
1 год
15.
Обувь зимняя
1 пара
1 год
16.
Головной убор летний
1 шт.
1 год
17.
Головной убор зимний
1 шт.
1 год
18.
Балаклава
1 шт.
1 год
Подраздел 4. Аксессуары, снаряжение и белье
19.
Рубашка с длинными рукавами
2 шт.
5 лет
20.
Рубашка с короткими рукавами
2 шт.
5 лет
21.
Аксельбант
1 шт.
5 лет
22.
Галстук
2 шт.
5 лет
23.
Зажим для галстука
1 шт.
5 лет
24.
Ремень парадный
2 шт.
5 лет
25.
Ремень брючный
1 шт.
5 лет
26.
Поясной ремень
2 шт.
5 лет
27.
Перчатки утепленные
2 пары
5 лет
28.
Перчатки парадные
1 пара
5 лет
29.
Кашне
2 шт.
5 лет
30.
Кашне парадное
1 шт.
5 лет
31.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 комп.
5 лет
32.
Рюкзак
2 шт.
5 лет
33.
Сумка полевая
1 шт.
5 лет
34.
Термобелье
2 комп.
5 лет
35.
Термобелье утепленное
4 комп.
5 лет
36.
Термоноски
2 пары
1 год
37.
Тапочки казарменные
2 пары
5 лет
38.
Подворотничок
12 шт.
1 год
39.
Носовой платок
4 шт.
1 год
40.
Трусы хлопчатобумажные
2 шт.
1 год
41.
Носки хлопчатобумажные
4 пары
1 год
42.
Носки шерстяные
2 пары
1 год
43.
Полотенце хлопчатобумажное
3 шт.
1 год
44.
Полотенце банное
1 шт.
1 год
45.
Полотенце ножное
2 шт.
1 год
Раздел 8. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования курсантов-девушек организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
№ п/п
Наименование норм
Единица измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
Подраздел 1. Парадная форменная одежды
1.
Головной убор
1 шт.
5 лет
2.
Китель и юбка
1 комп.
5 лет
3.
Рубашка с длинными рукавами белого цвета
2 шт.
5 лет
4.
Куртка утепленная
1 шт.
5 лет
5.
Обувь летняя
2 пары
5 лет
6.
Обувь зимняя
2 пары
5 лет
Подраздел 2. Спортивная форменная одежда
7.
Костюм тренировочный спортивный
2 комп.
5 лет
8.
Обувь спортивная
2 пары
5 лет
Подраздел 3. Специальная повседневная форма одежды
9.
Летняя специальная повседневная форма одежды
2 комп.
1 год
10.
Зимняя специальная повседневная форма одежды
1 комп.
1 год
11.
Футболка однотонного цвета
4 шт.
1 год
12.
Обувь летняя с низкими берцами
1 пара
2 года
13.
Обувь летняя с высокими берцами
1 пара
1 год
14.
Обувь зимняя
1 пара
1 год
15.
Головной убор летний
1 шт.
1 год
16.
Головной убор зимний
1 шт.
1 год
17.
Балаклава
1 шт.
1 год
Подраздел 4. Аксессуары, снаряжение и белье
18.
Рубашка с длинными рукавами
2 шт.
5 лет
19.
Рубашка с короткими рукавами
2 шт.
5 лет
20.
Аксельбант
1 шт.
5 лет
21.
Галстук
2 шт.
5 лет
22.
Зажим для галстука
1 шт.
5 лет
23.
Ремень парадный
2 шт.
5 лет
24.
Ремень брючный
1 шт.
5 лет
25.
Поясной ремень
2 шт.
5 лет
26.
Перчатки парадные
1 пара
5 лет
27.
Перчатки утепленные
2 пары
5 лет
28.
Кашне
2 шт.
5 лет
29.
Кашне парадное
1 шт.
5 лет
30.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 комп.
5 лет
31.
Рюкзак
2 шт.
5 лет
32.
Сумка полевая
1 шт.
5 лет
33.
Термобелье
2 комп.
5 лет
34.
Термобелье утепленное
4 комп.
5 лет
35.
Термоноски
2 пары
1 год
36.
Тапочки казарменные
2 пары
5 лет
37.
Подворотничок
12 шт.
1 год
38.
Носовой платок
4 шт.
1 год
39.
Носки хлопчатобумажные
4 пары
1 год
40.
Носки шерстяные
2 пары
1 год
41.
Полотенце хлопчатобумажное
3 шт.
1 год
42.
Полотенце банное
1 шт.
1 год
43.
Полотенце ножное
2 шт.
1 год

7-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары
№ р/с
Нормалардың атауы
1 адамға сандық мәндегі өлшем бірлігі
Кию мерзімі
Ескерту
1-кіші бөлім. Парадты нысанды киім
1.
Фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Китель мен шалбар
1 жинақ
5 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
2 дана
5 жыл
4.
Бас киім
1 дана
5 жыл
5.
Жылы күртеше
1 дана
5 жыл
6.
Жазғы аяқ киім
2 жұп
5 жыл
7.
Қысқы аяқ киім
2 жұп
5 жыл
2-кіші бөлім. Спорттық нысанды киім
8.
Спорттық жаттығу костюмі
2 жинақ
5 жыл
9.
Спорттық аяқ киім
2 жұп
5 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы күнделікті киім формасы
10.
Жазғы арнайы күнделікті нысанды киім
2 жинақ
1 жыл
11.
Қысқы арнайы күнделікті нысанды киім
1 жинақ
1 жыл
12.
Бір түсті футболка
4 дана
1 жыл
13.
Қонышы қысқа жазғы аяқ киім
1 жұп
2 жыл
14.
Қонышы ұзын жазғы аяқ киім
1 жұп
1 жыл
15.
Қысқы аяқ киім
1 жұп
1 жыл
16.
Жазғы бас киім
1 дана
1 жыл
17.
Қысқы бас киім
1 дана
1 жыл
18.
Балаклава
1 дана
1 жыл
4-кіші бөлім. Аксессуарлар, керек-жарақтар және іш киім
19.
Ұзын жеңді жейде
2 дана
5 жыл
20.
Қысқа жеңді жейде
2 дана
5 жыл
21.
Аксельбант
1 дана
5 жыл
22.
Галстук
2 дана
5 жыл
23.
Галстукке арналған қысқыш
1 дана
5 жыл
24.
Парадты белбеу
2 дана
5 жыл
25.
Шалбар белбеуі
1 дана
5 жыл
26.
Белдік белбеу
2 дана
5 жыл
27.
Жылы қолғап
2 жұп
5 жыл
28.
Парадты қолғап
1 жұп
5 жыл
29.
Кашне
2 дана
5 жыл
30.
Парадты кашне
1 дана
5 жыл
31.
Нессесері бар сөмке (рюкзак)
1 жинақ
5 жыл
32.
Рюкзак
2 дана
5 жыл
33.
Далалық сөмке
1 дана
5 жыл
34.
Жылы іш киім
1 жинақ
3 жыл
35.
Жылы термо іш киім
1 жинақ
3 жыл
36.
Термошұлық
2 дана
1 жыл
37.
Казармалық тәпішке
2 жұп
5 жыл
38.
Жаға астары
12 дана
1 жыл
39.
Қол орамал
4 дана
1 жыл
40.
Мақта іш киімдері
2 дана
1 жыл
41.
Мақта шұлықтар
4 жұп
1 жыл
42.
Жүн шұлық
2 жұп
1 жыл
43.
Мақта сүлгі
3 дана
1 жыл
44.
Монша сүлгі
1 дана
1 жыл
45.
Аяқ сүлгі
2 дана
1 жыл
8-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігі білім беру ұйымдарының қыз-курсанттарының нысанды киімдері мен арнайы киім-кешектерінің тиесілілік нормалары
№ р/с
Нормалардың атауы
1 адамға сандық мәндегі өлшем бірлігі
Кию мерзімі
Ескерту
1-кіші бөлім. Парадты нысанды киім
1.
Бас киім
1 дана
5 жыл
2.
Китель мен юбка
1 жинақ
5 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
2 дана
5 жыл
4.
Жылы күртеше
1 дана
5 жыл
5.
Жазғы аяқ киім
2 жұп
5 жыл
6.
Қысқы аяқ киім
2 жұп
5 жыл
2-кіші бөлім. Спорттық нысанды киім
7.
Спорттық жаттығу костюмі
2 жинақ
5 жыл
8.
Спорттық аяқ киім
2 жұп
5 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы күнделікті киім формасы
9.
Жазғы арнайы күнделікті нысанды киім
2 жинақ
1 жыл
10.
Қысқы арнайы күнделікті нысанды киім
2 жинақ
1 жыл
11.
Бір түсті футболка
4 дана
1 жыл
12.
Қонышы қысқа жазғы аяқ киім
1 жұп
2 жыл
13.
Қонышы ұзын жазғы аяқ киім
1 жұп
1 жыл
14.
Қысқы аяқ киім
1 жұп
1 жыл
15.
Жазғы бас киім
1 дана
1 жыл
16.
Қысқы бас киім
1 дана
1 жыл
17.
Балаклава
1 дана
1 жыл
4-кіші бөлім. Аксессуарлар, құрал-жабдықтар мен іш киімдер
18.
Ұзын жеңді жейде
2 дана
5 жыл
19.
Қысқа жеңді жейде
2 дана
5 жыл
20.
Аксельбант
1 дана
5 жыл
21.
Галстук
1 дана
5 жыл
22.
Галстукке арналған қысқыш
1 дана
5 жыл
23.
Парадты белбеу
1 дана
5 жыл
24.
Шалбар белбеуі
1 дана
5 жыл
25.
Белдік белбеу
2 дана
5 жыл
26.
Парадты қолғап
1 жұп
5 жыл
27.
Жылы қолғап
2 жұп
5 жыл
28.
Кашне
2 дана
5 жыл
29.
Парадты кашне
1 дана
5 жыл
30.
Нессесері бар сөмке (рюкзак)
1 жинақ
5 жыл
31.
Рюкзак
2 дана
5 жыл
32.
Далалық сөмке
1 дана
5 жыл
33.
Термо іш киім
1 жинақ
3 жыл
34.
Жылы термо іш киім
1 жинақ
3 жыл
35.
Термошұлық
2 дана
1 жыл
36.
Казармалық тәпішке
2 жұп
5 жыл
37.
Жаға астары
12 дана
1 жыл
38.
Мұрын орамал
4 дана
1 жыл
39.
Мақта шұлықтар
4 жұп
1 жыл
40.
Жүн шұлықтар
2 жұп
1 жыл
41.
Мақта сүлгі
3 дана
1 жыл
42.
Монша сүлгі
1 дана
1 жыл
43.
Аяқ сүлгі
2 дана
1 жыл

Раздел 9. Нормы положенности инвентарного и специального имущества курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
№ п/п
Наименование норм
Единица измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
Подраздел 1. Теплые вещи и специальное обмундирование
1.
Тулуп (полушубок) из нагольной шубной овчины
1 шт.
6 лет
на каждый наружный неподвижный пост
2.
Валенки
пара
4 года
выдаются
на 20 % численности курсантов
3.
Галоши на валенки
пара
4 года
4.
Рукавицы меховые
пара
4 года
5.
Перчатки парадные утепленные
пара
4 года
6.
Светоотражающий жилет
шт.
4 года
выдаются
на 12 % численности курсантов
7.
Сигнальный жезл
шт.
4 года
8.
Сигнальный фонарь
шт.
4 года
выдаются
на 6 % численности курсантов
9.
Водонепроницаемый костюм
комп.
6 лет
на 50 % численности курсантов
Подраздел 2. Постельные принадлежности
10.
Матрац
1 шт.
5 лет
11.
Подушка
1 шт.
5 лет
12.
Одеяло
1 шт.
5 лет
13.
Покрывало
1 шт.
5 лет
14.
Наволочки верхние
2 шт.
1 год
15.
Простыни
2 шт.
1 год
16.
Пододеяльник
2 шт.
1 год

9-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының мүкәммалдық және арнайы мүлкінің тиесілілік нормалары
№ р/с
Нормалардың атауы
1 адамға сандық мәндегі өлшем бірлігі
Кию мерзімі
Ескерту
1-кіші бөлім. Жылы киімдер және арнайы жабдықтар
1.
Тақыр қой терiсiнен тiгiлген тон (қысқа тон)
1 дана
6 жыл
сырттағы жылжымайтын бекетке
2.
Пима
жұп
4 жыл
курсанттар санының 20 %-ына берiледi
3.
Пимаға кебiс
жұп
4 жыл
4.
Білекті тері қолғап
жұп
4 жыл
5.
Парадты жылы қолғап
дана
4 жыл
6.
Шағылыстыратын көкірекше
дана
4 жыл
курсанттар санының 12 %-ына берiледi
7.
Сигнал таяқшасы
дана
4 жыл
8.
Сигнал шамы
дана
4 жыл
курсанттар санының 6 %-ына берiледi
9.
Су өткізбейтін костюм
1 жинақ
6 жыл
курсанттар санының 50 %-ына берiледi
2-кіші бөлім. Төсек-орын керек-жарақтары
10.
Матрац
1 дана
5 жыл
11.
Жастық
1 дана
5 жыл
12.
Көрпе
1 дана
5 жыл
13.
Жапқыш
1 дана
5 жыл
14.
Жастықтың сыртқы тысы
2 дана
1 жыл
15.
Ақ жайма
2 дана
1 жыл
16.
Көрпе жамылғысы
2 дана
1 жыл