О районном бюджете Узункольского района на 2026-2028 годы
Решение маслихата Узункольского района Костанайской области от 26 декабря 2025 года № 202
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Узункольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Узункольского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 490 249,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 840 364,0 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям – 182 985,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 52 100,0 тысяч тенге;
специальным поступлениям – 0,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 2 414 800,0 тысяч тенге;
2) затраты – 3 278 349,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 13 876,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 38 925,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 25 049,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 198 024,0 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 198 024,0 тысячи тенге.
2. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 818 404,0 тысячи тенге.
3. Бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет на 2026 год не предусмотрено.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сел, сельских округов, в сумме 317 060,0 тысяч тенге, в том числе:
село Бауманское – 28 976,0 тысяч тенге;
Ершовский сельский округ – 24 231,0 тысяча тенге;
Кировский сельский округ – 34 201,0 тысяча тенге;
Новопокровский сельский округ – 29 652,0 тысячи тенге;
сельский округ Обаған – 31 184,0 тысячи тенге;
Пресногорьковский сельский округ – 45 061,0 тысяча тенге;
Ряжский сельский округ – 26 242,0 тысячи тенге;
село Сатай – 27 646,0 тысяч тенге;
село Троебратское – 44 242,0 тысячи тенге;
Узункольский сельский округ – 6 755,0 тысяч тенге;
Федоровский сельский округ – 18 870,0 тысяч тенге.
Бюджетные изъятия из бюджетов сел, сельских округов в районный бюджет не предусмотрены.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа Узункольского района на 2026 год в размере 27 202,0 тысяч тенге.

Ұзынкөл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Ұзынкөл ауданы мәслихатының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 202 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазахстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабы 3-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 1- тармағы 1) тармақшасына сәйкес Ұзынкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұзынкөл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 – қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 490 249,0 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсімдер бойынша – 840 364,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 182 985,0 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер бойынша – 52 100,0 мың теңге;
арнайы түсімдер бойынша – 0,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 2 414 800,0 мың теңге;
2) шығындар – 3 278 349,0 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 13 876,0 мың теңге, оның iшiнде:
бюджеттiк кредиттер – 38 925,0 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу – 25 049,0 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 198 024,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -198 024 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 818 404,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көзделмеген.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдардың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері 317 060,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Бауман ауылы – 28 976,0 мың теңге;
Ершов ауылдық округі – 24 231,0 мың теңге;
Киров ауылдық округі – 34 201,0 мың теңге;
Новопокров ауылдық округі – 29 652,0 мың теңге;
Обаған ауылдық округі – 31 184,0 мың теңге;
Пресногорьков ауылдық округі – 45 061,0 мың теңге;
Ряжск ауылдық округі – 26 242,0 мың теңге;
Сатай ауылы – 27 646,0 мың теңге;
Троебратское ауылы – 44 242,0 мың теңге;
Ұзынкөл ауылдық округі – 6 755,0 мың теңге;
Федоров ауылдық округі – 18 870,0 мың теңге.
Ауылдардың, ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көзделмеген.
5. Ұзынкөл ауданының жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 27 202,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

6080,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5831,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
249,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
14052,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
14052,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
14052,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
14052,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
252349,0
1
Социальное обеспечение
24911,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
24911,0
005
Государственная адресная социальная помощь
24911,0
2
Социальная помощь
157953,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
157953,0
006
Оказание жилищной помощи
60,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
31201,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3301,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
78890,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
44501,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
69485,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
69485,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52092,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
215,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
12938,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
4240,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1640590,0
2
Коммунальное хозяйство
1628025,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)

6080,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5831,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
249,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару
14052,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
14052,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
14052,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
14052,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
252349,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
24911,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
24911,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
24911,0
2
Әлеуметтiк көмек
157953,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
157953,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
60,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
31201,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
3301,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
78890,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
44501,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
69485,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
69485,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52092,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
215,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
12938,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
4240,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1640590,0
2
Коммуналдық шаруашылық
1628025,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі

010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
742,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
35326,0
5
Планирование и статистическая деятельность
42323,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
42323,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
42323,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
117467,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
117467,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
26103,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
91364,0
02
Оборона
35082,0
1
Военные нужды
28636,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
28636,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
28636,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
6446,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6446,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
6182,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
264,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
14896,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
14896,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
14896,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
14896,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
260422,0
1
Социальное обеспечение
26405,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
26405,0
005
Государственная адресная социальная помощь
26405,0
2
Социальная помощь
163047,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
163047,0
006
Оказание жилищной помощи
64,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
33078,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3499,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
79326,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
742,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
35326,0
5
Жоспарлау және статистикалық қызмет
42323,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
42323,0
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42323,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
117467,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
117467,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26103,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
91364,0
02
Қорғаныс
35082,0
1
Әскери мұқтаждар
28636,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
28636,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
28636,0
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
6446,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6446,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
6182,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
264,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару
14896,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
14896,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
14896,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
14896,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
260422,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
26405,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
26405,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
26405,0
2
Әлеуметтiк көмек
163047,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
163047,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
64,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
33078,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
3499,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
79326,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету