О районном бюджете Сарыкольского района на 2026-2028 годы
Решение маслихата Сарыкольского района Костанайской области от 26 декабря 2025 года № 375.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Сарыкольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Сарыкольского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы - 3 614 433,1 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 1 656 256,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 15 676,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 970,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 1 941 531,1 тысяча тенге;
2) затраты - 3 614 984,2 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 15 019,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 58 387,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 43 368,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -15 570,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 15 570,1 тысяч тенге;
поступление займов - 58 387,0 тысяч тенге;
погашение займов - 43 368,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 551,1 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Сарыкольского района Костанайской области от 24.02.2026 № 410 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 141 307,0 тысяч тенге в бюджет района.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год не предусмотрены объемы бюджетных изъятий из бюджета района в областной бюджет.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены объемы бюджетных изъятий из бюджетов поселка, сел, сельских округов, в сумме 69 766,0 тысяч тенге, в том числе:
поселка Сарыколь – 69 766,0 тысяч тенге.
5. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам поселка, сел, сельских округов, в сумме 177 108,0 тысяч тенге, в том числе:
селу Барвиновка – 18 975,0 тысяч тенге;
селу Златоуст – 25 121,0 тысяча тенге;
Веселоподольскому сельскому округу – 28 987,0 тысяч тенге;

Сарыкөл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Сарыкөл ауданы мәслихатының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 375 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Сарыкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыкөл ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 3 614 433,1 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер - 1 656 256,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 15 676,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 970,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері - 1 941 531,1 мың теңге;
2) шығындар - 3 614 984,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 15 019,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 58 387,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 43 368,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0,0 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - -15 570,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 15 570,1 мың теңге.
қарыздар түсімі - 58 387,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу - 43 368,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 551,1 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Сарыкөл ауданы мәслихатының 24.02.2026 № 410 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен аудан бюджетіне берілетін субвенциялар көлемі 141 307,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемдері көзделмегені ескерілсін.
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте кенттің, ауылдардың, ауылдық округтердің бюджеттерінен 69 766,0 мың теңге сомасында бюджеттік алып қою көлемі көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Сарыкөл кенті – 69 766,0 мың теңге.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен кент, ауылдар, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемдері 177 108,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Барвинов ауылына – 18 975,0 мың теңге;
Златоуст ауылына – 25 121,0 мың теңге;
Веселоподол ауылдық округіне – 28 987,0 мың теңге;

Комсомольскому сельскому округу – 21 109,0 тысяч тенге;
селу Большие Дубравы – 12 499,0 тысяч тенге;
селу Маяк – 21 515,0 тысяч тенге;
Севастопольскому сельскому округу – 711,0 тысяч тенге;
Тагильскому сельскому округу – 11 965,0 тысяч тенге;
селу Тимирязевка – 8 069,0 тысяч тенге;
Сорочинскому сельскому округу – 19 235,0 тысяч тенге;
селу Урожайное – 8 921,0 тысяча тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2026 год в сумме 87 967,0 тысяч тенге.

Комсомол ауылдық округіне – 21 109,0 мың теңге;
Большие Дубравы ауылына – 12 499,0 мың теңге;
Маяк ауылына – 21 515,0 мың теңге;
Севастополь ауылдық округіне – 711,0 мың теңге;
Тағыл ауылдық округіне – 11 965,0 мың теңге;
Тимирязев ауылына – 8 069,0 мың теңге;
Сорочин ауылдық округіне – 19 235,0 мың теңге;
Урожайное ауылына – 8 921,0 мың теңге.
6. Жергілікті атқарушы органның 2026 жылға арналған резерві 87 967,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

53 733,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
263 272,0
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
263 272,0
2
Финансовая деятельность
1 418,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1 418,0
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
972,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
446,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
551 891,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
71 001,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
71 001,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
480 890,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
94 854,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
386 036,0
02
Оборона
10 268,0
1
Военные нужды
10 268,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
10 268,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
10 268,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
250 862,0
1
Социальное обеспечение
11 007,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
11 007,0
005
Государственная адресная социальная помощь
11 007,0
2
Социальная помощь
154 148,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
154 148,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
23 814,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 455,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
93 683,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
34 196,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

53 733,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
263 272,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
263 272,0
2
Қаржылық қызмет
1 418,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1 418,0
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
972,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
446,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
551 891,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
71 001,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
71 001,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
480 890,0
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
94 854,0
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
386 036,0
02
Қорғаныс
10 268,0
1
Әскери мұқтаждар
10 268,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
10 268,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
10 268,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
250 862,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
11 007,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
11 007,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
11 007,0
2
Әлеуметтiк көмек
154 148,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
154 148,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
23 814,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 455,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
93 683,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
34 196,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер