Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарыкольскому району на 2025-2029 годы
Решение маслихата Сарыкольского района Костанайской области от 11 июня 2025 года № 309
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Сарыкольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыкольскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Сарыкольского районного маслихата Д. Абжамалов
Утвержден
решением маслихата
от 11 июня 2025 года
№ 309
План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыкольскому району на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Сарыкольскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34831).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
При разработке Плана учитывались:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану. При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, использовалась официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, использовались результаты геоботанического обследования пастбищ, проведеного по Сарыкольскому району в 2015-2016 годах.

Сарыкөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Сарыкөл ауданы мәслихатының 2025 жылғы 11 маусымдағы № 309 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Сарыкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Сарыкөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сарыкөл аудандық мәслихатының төрағасы Д. Әбжамалов
Мәслихаттың
2025 жылғы 11 маусымдағы
№ 309 шешімімен бекітілген
Сарыкөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сарыкөл ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң) және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
3. Жоспарды әзірлеу кезінде:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жердің болуы және оларды санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлу туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесіндегі мәліметтер пайдаланылды;
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыру кезінде Сарыкөл ауданы бойынша 2015-2016 жылдары жүргізілген жайылымдарды геоботаникалық зерттеу нәтижелері пайдаланылды.

3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 03 февраля 2020 года №35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялось акиматом Сарыкольского района совместно с акиматами сельских округов на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся акиматом Сарыкольского района совместно с акиматами сельских округов;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся акиматом Сарыкольского района совместно с акиматами сельских округов;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми акиматом Сарыкольского района в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года №145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";

3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды облыстың жергілікті атқарушы органы әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде Сарыкөл ауданының әкімдігі ауылдық округтердің әкімдіктерімен бірлесіп жүзеге асырды;
5) осы жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды Сарыкөл ауданының әкімдігі ауылдық округтердің әкімдіктерімен бірлесіп жүзеге асырды;
7) осы жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды Сарыкөл ауданының әкімдігі ауылдық округтердің әкімдіктерімен бірлесіп жүзеге асырды;
8) мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үлгілік қағидалары негізінде Сарыкөл ауданының әкімдігі бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;

9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок.

9) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда келесі қосымшалар бар:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғай, маусымдық, құрғақ және мәдени түрлері, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі.

Климат района континентальный. Средние температуры января варьируются от −17—18°С, средние температуры июля составляют 21°С-22°С. Среднегодовое количество осадков — 250—300 мм.
Гидрографическая сеть включает среднее течение реки Убаган на западе, северную часть озера Сарыколь, многочисленные большие и малые озҰра на юго-востоке
На равнине распространены почвы южные черноземы.
Растительность разнотравная с примесью ковыля. На северо-востоке — берҰзовые леса Сарыкольского лесного хозяйства.
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Сарыкольскому

Ауданның климаты континенталды. Қаңтардың орташа температурасы −17—18°С, шілденің орташа температурасы-21°С — 22°С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері-250-300 мм.
Гидрографиялық желіге шығыстағы Обаған өзенінің орта ағысы, Құсмұрын көлінің солтүстік бөлігі, оңтүстік-шығыстағы көптеген үлкен және кіші көлдер кіреді.
Жазықта топырақтар Оңтүстік черноземалармен кең таралған.
Жазықта оңтүстік қара топырақтар кең таралған. Өсімдік жамылғысы қауырсынды шөптермен араласады. Солтүстік-шығыста - Сарыкөл орман шаруашылығының қайың ормандары.
Сарыкөл ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2025
весенне-летний-осенний
Летний
весенне-осенний
осенний
2026
весенне-летний-осенний
летний
весенне-осенний
осенний
2027
весенне-летний-осенний
летний
весенне-осенний
осенний
2028
весенне-летний-осенний
летний
весенне-осенний
осенний
2029
весенне-летний-осенний
летний
весенне-осенний
осенний
Приложение 7 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Сарыкольскому
району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 8 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Сарыкольскому
району на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Условные обозначения:
Приложение 9 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Сарыкольскому
району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 10 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Сарыкольскому
району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Участок 1
Земли Сорочинского сельского округа – 442 гектара
Участок 2
Земли Севастопольского сельского округа – 243 гектара
Участок 3
Земли села Тимирязевка – 658 гектар
Участок 4
Земли Севастопольского сельского округа – 187 гектар
Участок 5
Земли Комсомольского сельского округа – 303,3 гектар

2025
көктем-жаз-күз
жаз
көктем
күз
2026
көктем
жаз
көктем
күз
2027
көктем
жаз
көктем
күз
2028
көктем
жаз
көктем
күз
2029
көктем
жаз
көктем
күз
Сарыкөл ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 7-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Сарыкөл ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, шұңқырларға, суландыру немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Сарыкөл ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 9-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Сарыкөл ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 10-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарына орналастыру схемасы
1 учаскесі
Сорочин ауылдық округінің жерлері - 442 гектар
2 учаскесі
Севастополь ауылдық округінің жерлері - 243 гектар
3 учаскесі
Тимирязев ауылының жері - 658 гектар
4 учаскесі
Севастополь ауылдық округінің жерлері - 187 гектар
5 учаскесі
Комсомол ауылдық округінің жерлері – 303,3 гектар