Об утверждении натуральных норм потребности для специализированной организации в авиационной технике, специальном транспорте, оборудовании средств связи, навигационном оборудовании и специальных средствах для проведения работ по охране животного мира и особо охраняемых природных территорий
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 июля 2025 года № 181-Ө
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы потребности для специализированной организации в авиационной технике, специальном транспорте, оборудовании средств связи, навигационном оборудовании и специальных средствах для проведения работ по охране животного мира и особо охраняемых природных территорий.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 1 июля 2025 года № 181-Ө
Натуральные нормы потребности для специализированной организации в авиационной технике, специальном транспорте, оборудовании средств связи, навигационном оборудовании и специальных средствах для проведения работ по охране животного мира и особо охраняемых природных территорий

Мамандандырылған ұйым үшін жануарлар дүниесі мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған авиациялық техникаға, арнайы көлікке, байланыс құралдары жабдығына, навигациялық жабдықтар мен арнайы құралдарға қажеттіліктің заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 1 шiлдедегi № 181-Ө бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мамандандырылған ұйым үшін жануарлар дүниесі мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған авиациялық техникаға, арнайы көлікке, байланыс құралдары жабдығына, навигациялық жабдықтар мен арнайы құралдарға қажеттіліктің заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Эталондық бақылау нормативтік-құқықтық актілер банкіне енгізу үшін осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдерінде жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 181-Ө бұйрығына
қосымша
Мамандандырылған ұйым үшін жануарлар дүниесі мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған авиациялық техникаға, арнайы көлікке, байланыс құралдары жабдығына, навигациялық жабдықтар мен арнайы құралдарға қажеттіліктің заттай нормалары

Самолеты вместимостью 4-8 человек и технической возможностью взлета и посадки с грунтовой поверхности
Сайгаки Уральской и Устюртской популяции
1 единица, 400 летных часов в год
Для проведения работ по охране редких и исчезающих видов диких животных и сайгаков и особо охраняемых природных территории
Западно-Казахстанская, Мангистауская, Атырауская области
Проведение работ по авиационной охране редких и исчезающих видов диких животных и сайгаков
Сайгаки Бетпакдалинской популяции
1 единица, 500 летных часов в год
Акмолинская, Актюбинская, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Костанайская, Кызылординская, Павлодарская области,
область Улытау, область Абай
Джейран
200 летных часов в год
Алматинская, Жамбылская, Кызылординская, Мангистауская и Туркестанская области, область Жетысу
2
Вертолеты вместимостью 2-6 человек
Сайгаки Уральская и Устюртская популяции
1 единица, 200 летных часов в год
Западно-Казахстанская, Мангистауская, Атырауская области
Сайгаки Бетпакдалинская популяция
1 единица, 150 летных часов в год
Акмолинская, Актюбинская, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Костанайская, Кызылординская, Павлодарская области,
область Улытау, область Абай
Архар
350 летных часов в год
Акмолинская, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Жамбылская, Карагандинская, Кызылординская, Павлодарская, Туркестанская, область Улытау, область Абай
Джейран
250 летных часов в год
Алматинская, Жамбылская, Кызылординская, Мангистауская и Туркестанская области, область Жетысу
3
Беспилотный летательный аппарат
Сайгаки Уральская и Устюртская популяции
1 единица
Западно-Казахстанская, Мангистауская, Атырауская области
Сайгаки Бетпакдалинская популяция
1 единица
Акмолинская, Актюбинская, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Костанайская, Кызылординская, Павлодарская области,
область Улытау, область Абай

Сыйымдылығы 4-8 адам құрайтын және жер бедерлі жазықтықтан ұшу мен қонуға техникалық мүмкіндігі бар ұшақтар
Киіктер Орал және Үстірт популяциясы
1 бірлік, жылына 400 ұшу сағаты
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар жабайы жануарлар түрлері мен киіктерді және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жұмыстарын жүргізу үшін
Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Атырау облыстары
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар жабайы жануарлар түрлері мен киіктерді қорғауда авиациялық қорғау жұмыстарын жүргізу
Киіктер Бетпақдала популяциясы
1 бірлік, жылына 500 ұшу сағаты
Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар облыстары
Қарақұйрық
жылына 200 ұшу сағаты
Алматы, Жамбыл, Кызылорда, Маңғыстау, Түркістан және Жетісу облыстары
2
Сыйымдылығы 2-6 адамдық тікұшақтар
Киіктер Орал және Үстірт популяциясы
1 бірлік, жылына 200 ұшу сағаты
Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Атырау облыстары
Киіктер Бетпақдала популяциясы
1 бірлік, жылына 150 ұшу сағаты
Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар облыстары
Ақмола, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда, Павлодар және Түркістан облыстары
Арқар
жылына 350 ұшу сағаты
Қарақұйрық
жылына 250 ұшу сағаты
Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, және Түркістан облыстары
3
Пилотсыз ұшу аппараты
Киіктер Орал және Үстірт популяциясы
1 бірлік
Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Атырау облыстары
Киіктер Бетпақдала популяциясы
1 бірлік
Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Ұлытау,
Абай облыстары

2. Нормы потребности специального транспорта для регулирования численности диких животных
№ п/п
Наименование
Территория регулирования
Единица измерения натуральных норм
Область применения натуральных норм
Область распространения натуральных норм
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм (норма потребности в авиационной технике)
1
2
3
4
5
6
7
1
Грузовой автомобиль повышенной проходимости с рефрижератор - тушевоз
Сайгаки Уральской и Бетпакдалинской популяции
2 единицы на каждую область
Для проведения работ по регулированию численности диких копытных животных в целях предотвращения ущерба экономике и сохранения биологического равновесия
Западно-Казахстанская, Мангистауская, Атырауская,
Акмолинская, Актюбинская, Жамбылская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Костанайская, Кызылординская, Павлодарская области,
область Улытау, область Абай
Проведение работ по регулированию численности диких копытных животных в целях предотвращения ущерба экономике и сохранения биологического равновесия
2
Колесный трактор с навесным оборудованием
Сайгаки Уральской и Бетпакдалинской популяции
2 единицы на каждую область
3. Нормы потребности специального транспорта по охране животного мира и особо охраняемых природных территорий
№ п/п
Наименование
Наименования подразделений
Единица измерения натуральных норм
Область применения натуральных норм
Область распространения натуральных норм
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм (норма положенности специального транспорта)
Контрольно инспекционный отдел центрального аппарата
Руководство контрольно-инспекционного отдела ЦА
Служба охраны особо охраняемых природных территории (ООПТ)
Оперативные группы по охране и мониторингу редких и исчезающих видов диких животных
Региональные филиалы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Легковой автомобиль (полноприводный внедорожник) объемом двигателя не менее 2 литров и не более 5,0 литров
+
+
+
+
+
по 1 единице на каждые 3 инспектора по охране животного мира, на руководителя регионального филиала и ООПТ
Для проведения работ по охране, воспроизводству и использованию животного мира и охране особо охраняемых природных территорий
РГКП "ПО "Охотзоопром" и его региональные филиалы , особо охраняемые природные территорий КЛХЖМ МЭПР РК
Проведение работ по охране, воспроизводству и использованию животного мира и охране особо охраняемых природных территорий
2
Грузовой автомобиль повышенной проходимости с закрытым кузовом-фургоном
+
+
+
+
+
по 1 единице на каждые 5 инспекторов по охране животного мира
3
Кроссовый мотоцикл с объемом двигателя не менее 450 кубических сантиметров
+
+
+
+
+

2. Жабайы жануарлар санын реттеу үшін арнайы көлік қажеттілігі нормалары
№ р/с
Атауы
Реттеу аумағы
Заттай норманың өлшем бірлігі
Заттай нормалардың қолданылу саласы
Заттай нормалардың таралу саласы
Заттай нормалардың анықтамасы мен қолданылуын нақтылайтын сипаттамалар (авиациялық техникада қажеттілік нормасы)
1
2
3
4
5
6
7
1
Рефрижератор-ұша таситын
жоғары өтімді жүк автомобилі
Киіктер
Орал және Бетпақдала популяциясы
Әр облысқа 2 дана
Жабайы тұяқты жануарлар санының экономикаға зиянын болдырмау және биологиялық тепе-теңдікті сақтау мақсатындағы реттеу жұмыстары
Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Атырау, Ақмола, Ақтөбе, Жамбыл, Шығыс Қазақстан , Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Ұлытау, Абай облыстары
Жабайы тұяқты жануарлардың санын реттеу жұмыстары экономикаға келетін зиянды болдырмау және биологиялық тепе-теңдікті сақтау үшін өте маңызды. Бұл шаралар табиғатты қорғау және шаруашылық қызметті басқарудағы кешенді тәсілдің бөлігі болып табылады.
2
Аспалы жабдығы бар доңғалақты трактор
Киіктер
Орал және Бетпақдала популяциясы
Әр облысқа 2 дана
3. Жануарлар дүниесін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау бойынша арнайы көліктің қажеттілік нормалары
№ р/с
Атауы
Бөлімшелердің атауы
Заттай норманың өлшем бірлігі
Заттай нормалардың қолданылу саласы
Заттай нормалардың таралу саласы
Заттай нормалардың анықтамасы мен қолданылуын нақтылайтын сипаттамалар (арнайы көліктің тиістілік нормасы)
Орталық аппараттың бақылау-инспекциялық бөлімі
ОА бақылау-инспекциялық бөлімнің басшылығы
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау қызметі
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар жабайы жануарлар түрлерін қорғау және мониторингтеу бойынша жедел топтар
Өңірлік филиалдары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Жеңіл автомобиль (толық жетекті, жол таңдамайтын), қозғалтқыш көлемі 2 литр кем емес және 5 литр артық емес
+
+
+
+
+
жануарлар дүниесін қорғау бойынша әрбір 3 инспекторға,
өңірлік филиал мен ЕҚТА басшысына 1 бірліктен
1 бірліктен
Жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау және пайдалану жұмыстарын жүргізу үшін
"Охотзоопром" ӨБ" РМҚК және олардың өңірлік филиалдары, ҚР ЭТРМ ОШЖДК Ерекше қорғалатын табиғи аумақтары
Жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау және пайдалану жұмыстарын жүргізу
2
Жоғары өтімділікті жүк автомобилі жабық қорапты-фургоны
+
+
+
+
+
жануарлар дүниесін қорғау бойынша әрбір 5 инспекторға 1 бірліктен
3
Қозғалтқыш көлемі кемінде 450 текше сантиметрлік кросстық мотоцикл
+
+
+
+
+

по 1 единице на каждые 10 инспекторов по охране животного мира
4
Снегоход с объемом двигателя не менее 500 и не более 1500 кубических сантиметров
+
+
+
+
по 1 единице на каждые 10 инспекторов по охране животного мира
4. Нормы потребности специального транспорта по охране животного мира и особо охраняемых природных территорий
№ п/п
Наименование натуральных норм (вид специального транспортного средства)
Природные зоны
Единица измерения натуральных норм
Нормы среднесуточного пробега
Область применения натуральных норм
Область распространения натуральных норм
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм (нормы среднесуточного пробега специального транспорта для проведения работ по охране, учету и мониторингу)
Километров в сутки
Моточасов в сутки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Легковой автомобиль, полноприводный, внедорожник
Степная Пустынная Лесная Горная
Километр
300 300 25 15
‒ ‒ ‒ ‒
Для проведения работ по охране, воспроизводству и использованию животного мира, охране особо охраняемых природных территорий, учету и мониторингу редких и исчезающих видов диких животных и сайгаков
РГКП "ПО "Охотзоопром" и его региональные филиалы (Западный, Центральный, Южный, Уральский), особо охраняемые природные территории КЛХЖМ МЭПР РК
Проведение работ по охране, учету и мониторингу в области животного мира
2
Грузовой автомобиль повышенной проходимости с закрытым кузовом-фургоном
Степная Пустынная Лесная Горная
Километр

жануарлар дүниесін қорғау бойынша әрбір 10 инспекторға 1 бірліктен
4
Қарда жүретін қозғалтқыш көлемі 500 кем емес және 1500 артық емес текше сантиметр
+
+
+
+
жануарлар дүниесін қорғау бойынша әрбір 10 инспекторға 1 бірліктен
4. Жануарлар дүниесін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау бойынша арнайы көліктің қажеттілік нормалары
№ р/с
Заттай нормалардың атауы (арнайы көлік құралдарының түрі)
Табиғи аймақтар
Өлшем бірлігі
Орташа тәуліктік жүріп-өту нормалары
Заттай нормалардың қолданылу саласы
Заттай нормалардың таралу саласы
Заттай нормалардың анықтамасы мен қолданылуын нақтылайтын сипаттамалары (қорғау, есепке алу және мониторинг бойынша жұмыстар жүргізу үшін арнайы көліктің орташа тәуліктік жүріп-өту нормасы)
тәулігіне километр
тәулігіне мотосағат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Толық жетекті, жол таңдамайтын жеңіл автомобиль
Далалы Шөлді Орманды Таулы
Километр
300 300 25 15
‒ ‒ ‒ ‒
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау, сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар жабайы жануарлар түрлерін және киіктерді есепке алу және мониторингтеу жұмыстарын жүргізу үшін
"Охотзоопром" ӨБ" РМҚК және олардың өңірлік филиалдары (Батыс, Орталық, Оңтүстік, Орал), ҚР ЭТРМ ОШЖДК Ерекше қорғалатын табиғи аумақтары
Жануарлар дүниесі саласында қорғау, есепке алу және мониторинг бойынша жұмыстар жүргізу
2
Жабық қорапты-фургоны бар жоғары өтімді жүк автомобилі
Далалы Шөлді Орманды Таулы
Километр