О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 марта 2022 года № 74 "Об утверждении Правил отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологической контроль"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 мая 2025 года № 134-Ө. Утратил силу приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 347-ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.12.2025 № 347-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 марта 2022 года № 74 "Об утверждении Правил отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологической контроль" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27179) следующее изменение:
пункт 8 Правил отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологической контроль, утвержденного вышеуказанным приказом изложить в следующей редакции:
"8. К должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль относятся:
1) главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан, являющийся председателем Комитета;
2) заместитель Главного государственного экологического инспектора Республики Казахстан, являющийся заместителем председателя Комитета;
3) старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся:
руководителем управления государственного экологического контроля Комитета;
руководителем управления государственного метролого-аналитического контроля;
главными экспертами управления государственного экологического контроля Комитета;
главными экспертами управления государственного метролого-аналитического контроля;
4) государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся:
экспертами управления государственного экологического контроля Комитета;
экспертами управления государственного метролого-аналитического контроля Комитета;

"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 10 наурыздағы № 74 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2025 жылғы 21 мамырдағы № 134-Ө бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 347-ө бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 347-ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 10 наурыздағы № 74 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27179 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларының 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға мыналар жатады:
1) Комитет төрағасы болып табылатын Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторы;
2) Комитет төрағасының орынбасары болып табылатын Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторының орынбасары;
3) Қазақстан Республикасының аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылатын:
экологиялық бақылау басқармасының басшысы;
мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының басшысы;
Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының бас сарапшылары;
Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының бас сарапшылары;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторлары, болып табылатын:
Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының сарапшылары;
Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының сарапшылары;

5) главные государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являются руководителями территориальных органов Комитета;
6) старшие государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся:
заместителем руководителей территориальных органов Комитета;
руководителем отдела государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
руководителем отдела лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета;
7) государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся:
главными специалистами отдела государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
главными специалистами отдела лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета;
ведущими специалистами отдела государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
ведущими специалистами отдела лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета.".
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после официального опубликования настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
Н. Шарбиев

5) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылатын Комитеттің аумақтық органдарының басшылары;
6) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылатын:
Комитеттің аумақтық органдары басшыларының орынбасарлары;
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің басшылары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің басшылары;
7) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары болып табылатын:
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің бас мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің бас мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің жетекші мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің жетекші мамандары.".
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Н. Шарбиев