Об утверждении натуральных норм расхода приборов и оборудования, для стационарных и передвижных лабораторий государственного экологического контроля
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 114-Ө
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы расхода приборов и оборудования для стационарных и передвижных лабораторий государственного экологического контроля.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после официального опубликования настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 апреля 2025 года № 114-Ө
Натуральные нормы расхода приборов и оборудования для стационарных лабораторий государственного экологического контроля
Наименование
Единица измерения
Норма расхода
Срок годности (хранения)месяцы
Область применения
Область распространения
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм
1
2
3
4
5
6
7
8
Лаборатории ДЭ КЭРК МЭПР

Мемлекеттік экологиялық бақылаудың стационарлық және жылжымалы зертханалары үшін құралдар мен жабдықтар шығысының заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 114-Ө бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік экологиялық бақылаудың стационарлық және жылжымалы зертханалары үшін құралдар мен жабдықтар шығысының заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 114-Ө бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік экологиялық бақылаудың стационарлық және жылжымалы зертханалары үшін құралдар мен жабдықтар шығысының заттай нормалары
Атауы
Өлшем
бірлігі
Шығыс нормасы
Жарамдылық
(сақтау) мерзімі айлар
Қолдану саласы
Тарату саласы
Табиғи нормаларды айқындау мен қолдануды нақтылайтын сипаттамалар
1
2
3
4
5
6
7
8
ЭТРМ ЭРБК ЭД зертханалары

Раздел 1. Натуральные нормы расхода приборов и оборудования по выбросам промышленных предприятий
1
Газоанализатор
штук
2
96
Для определения массового выброса, массовой концентрации загрязняющих веществ в промышленных выбросах
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: Кислород (O2) от 0 до 5000 мг/м3. Оксид углерода (CO) от 0 до 12500 мг/м3. Оксид азота (NO)от 0 до 5500 мг/м3. Диоксид азота (NO2) от 0 до 1000 мг/м3. Сернистый ангидрид (SO2) от 0 до 15000 мг/м3. Сероводород от 0 до 1000 мг/м3 (H2S). Аммиак (NH3) от 0 до 1000 мг/м3. Диоксид углерода (CO2) от 0 до 100% объемной доли. Углеводороды по метану (CH4) от 0 до 100% объемной доли. Углеводороды по пропану (C3H8) от 0 до 2% объемной доли. Углеводороды по гексану (C6H14) от 0 до 1% объемной доли
2
Датчик
штук
2
15
Вспомогательный материал для газоанализатора для определения массового выброса
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: Кислород (O2) от 0 до 5000 мг/м3. Аммиак (NH3) от 0 до 1000 мг/м3.
3
Датчик
штук
5
30
Вспомогательный материал для газоанализатора для определения массового выброса
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: Оксид углерода (CO) от 0 до 12500 мг/м3.. Оксид азота (NO) от 0 до 5500 мг/м3. Диоксид азота (NO2) от 0 до 1000 мг/м3. Сернистый ангидрид (SO2) от 0 до 15000 мг/м3. Сероводород от 0 до 1000 мг/м3 (H2S).
4
Датчик
штук
2
60
Вспомогательный материал для газоанализатора для определения массового выброса
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: Диоксид углерода (CO2) от 0 до 100% объемной доли. Углеводороды по метану (CH4) от 0 до 100% объемной доли. Углеводороды по пропану (C3H8) от 0 до 2% объемной доли. Углеводороды по гексану (C6H14) от 0 до 1% объемной доли.
5
Газоанализатор
штук
1
96
Для определения массового выброса, массовой концентрации загрязняющих веществ в промышленных выбросах
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: О2 (0-21 об.%), СО (0-40, 000 ppm), NO (0-2 000 ppm), NO2 (0-400 ppm), SO2 (0-2 000 ppm) Н2S (0-400 ppm), Температура газового потока от -20 – +800 оС, Температура окружающей среды 0 – 50 оС. Диапазон рабочих температур от +5 до +45°С.
6
Газоанализатор
штук
1
120
Для определения массового выброса, массовой концентрации загрязняющих веществ в промышленных выбросах
На одну испытательную лабораторию
Диапазоны измерений O2 от 0 до 25 % об.; до 500/10 000 ппм CO; до 300/4 000 ппм NO; до 500 ппм NO2  ;до 200 / 5 000 ппм SO2; до 300 ппм H2S; до 40 000 ппм CH; до 500 000 ппм CO2; от 0 до 40/200 мбар.
7
Сенсоры
штук
1
120
Вспомогательный материал для газоанализатора для определения массового выброса
На одну испытательную лабораторию
Диапазоны измерений от 0 до 25 % об. O2; до 500 / 10 000 ппм CO; до 300 / 4 000 ппм NO; до 500 ппм NO2; до 200/5 000 ппм SO2; до 300 ппм H2S; до 40 000 ппм CH; до 500 000 ппм CO2; от 0 до 40/200 мбар.
8
Напорная трубка
штук
3
96
Для определения скорости и расхода газопылевых потоков методом измерения динамического давления газа
На одну испытательную лабораторию

1-бөлім. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың атмосфераға шығарындыларының құралдар мен жабдықтар шығысының заттай нормалары
1
Газталдағыш
дана
2
96
Өнеркәсіптік шығарындылардағы ластаушы заттардың жаппай шығарылуын, жаппай шоғырлануын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: оттегі (O2) 0-ден 5000 мг/м3 дейін. Көміртегі оксиді (CO) 0-ден 12500 мг/м3 дейін. Азот оксиді (NO) 0-ден 5500 мг/м3 дейін. Азот диоксиді (NO2) 0-ден 1000 мг/м3 дейін. Күкіртті ангидрид (SO2) 0-ден 15000 мг/м3 дейін. Күкірт сутегі 0-ден 1000 мг/м3 (H2S) дейін. Аммиак (NH3) 0-ден 1000 мг/м3 дейін. Көміртегі диоксиді (CO2) көлемдік үлес 0-ден 100%. Метан бойынша көмірсутектер (CH4) 0-ден 100% көлемдік үлеске дейін. Пропан бойынша көмірсутектер (C3H8) 0-ден 2% - ға дейін көлемді үлес. Гексан бойынша көмірсутектер (C6H14) 0-ден 1% - ға дейін көлемдік үлес
2
Датчик
дана
2
15
Жаппай шығарындыны анықтау үшін газталдағышқа арналған қосалқы материал
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: оттегі (O2) 0-ден 5000 мг/м3 дейін. Аммиак (NH3) 0-ден 1000 мг/м3 дейін.
3
Датчик
дана
5
30
Жаппай шығарындыны анықтау үшін газталдағышқа арналған қосалқы материал
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: Көміртек оксиді (CO) 0-ден 12500 мг/м3 дейін..Азот оксиді (NO) 0-ден 5500 мг / м3 дейін. Азот диоксиді (NO2) 0-ден 1000 мг / м3 дейін. Күкіртті ангидрид (SO2) 0-ден 15000 мг/м3 дейін. Күкірт сутегі 0-ден 1000 мг/м3 (H2S) дейін.
4
Датчик
дана
2
60
Жаппай шығарындыны анықтау үшін газталдағышқа арналған қосалқы материал
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: көміртегі диоксиді (CO2) 0-ден 100% көлемдік үлес. Метан бойынша көмірсутектер (CH4) 0-ден 100% көлемдік үлеске дейін. Пропан бойынша көмірсутектер (C3H8) 0-ден 2% - ға дейін көлемді үлес. Гексан бойынша көмірсутектер (C6H14) 0-ден 1% - ға дейін көлемдік үлес.
5
Газталдағыш
дана
1
96
Өнеркәсіптік шығарындылардағы ластаушы заттардың жаппай шығарылуын, жаппай шоғырлануын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: 0-2 (0-21 к.%), СО (0-40, 000 ппm), NO (0-2 000 ппm), NO2 (0-400 ппm), SO2 (0-2 000 ппm), H2S (0-400 ппm),
Газ ағынының температурасы -20- + 800оС, қоршаған ортаның температурасы - 50оС. Жұмыс температурасының диапазоны +5-тен + 45°С дейін.
6
Газталдағыш
дана
1
120
Өнеркәсіптік шығарындылардағы ластаушы заттардың жаппай шығарылуын, жаппай шоғырлануын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазондары: O2 0-ден 25% дейін; 500/10 000 ппm CO; 300/4 000 ппm NO; 500 ппm NO2 ;200 / 5 000 ППM SO2; 300 ппm H2S; 40 000 ппm CH; 500 000 ппm CO2; 0-ден 40/200 мбар.
7
Сенсорлар
дана
1
120
Жаппай шығарындыны анықтау үшін газталдағышқа арналған қосалқы материал
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны 0-ден 25% дейін. O2; 500/10 000 ппm CO; 300/4 000 ппm NO; 500 ппm NO2; 200/5 000 M SO2; 300 ппm H2S; 40 000 ппm CH; 500 000 ппm CO2; 0-ден 40/200 мбар.
8
Арынды түтік
дана
3
96
Газдың динамикалық қысымын өлшеу әдісімен газ ағындарының жылдамдығын және шығынын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына

Коэффициент преобразования динамического (скоростного) давления трубки во всем диапазоне скоростей, от 0,5 до 0,7. Кт. Относительная погрешность определения коэффициента трубки, не более ±5%. Температура контролируемой среды от 40 до 250°C
9
Аспиратор
штук
2
72
Для отбора проб атмосферного воздуха
На одну испытательную лабораторию
Диапазоны расхода 2,0 - 40,0 л/мин (4 каналам); погрешность задания расхода: +/- 5%; (1,2 канал 0,2-2 л/мин, 3,4 каналы 2-40 л/мин), сопротивление поглотителя - 0-5 кПа.
10
Весы лабораторные
штук
1
96
Для определения массы веществ
На одну испытательную лабораторию
Наибольший предел взвешивания от 500 до 8000 г. Наименьший предел взвешивания от 0,1 до 0,5 г. Цена деления (дискретность) от 0,001 до 0,01 г
11
Рулетка измерительная металлическая с лотом
штук
2
120
Для измерения уровня органической жидкости, нефтепродуктов и уровня подтоварной воды в различных резервуарах и Ұмкостях
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерения от 0 до 50 м, цена деления 1 мм, погрешность: миллиметровые интервалы ± 0,2 мм, сантиметровые интервалы ± 0,3 мм.
12
Манометр дифференциальный цифровой
штук
2
72
Для измерения давления, разряжения и разности давлений газов
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений от 0 до 2,0 кПа, погрешность 0,1 %.
13
Секундомер
штук
2
120
Для измерения интервалов времени в минутах, секундах
На одну испытательную лабораторию
Емкость шкалы: секундной 60 с, минутной 60 мин, цена деления: секундной шкалы 0,2 с, минутной шкалы 1 мин, класс точности второй, Погрешность ± 1,8 с.
14
Шкаф сушильный
штук
2
120
Высушивание проб до постоянной массы, термообработка, сушка лабораторной посуды
На одну испытательную лабораторию
Диапазон от +50 до +350, погрешность ±2%.
15
Гигрометры
штук
3
12
Для непрерывного измерения влажности и температуры
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: влажность от 10 % до 100%; температура от минус 300С до и выше.
16
Универсальная пылезаборная трубка внутренней и внешней фильтрации
штук
1
60
Для определения запыленности газопылевых потоков (газов)
На одну испытательную лабораторию
Скорость газопылевых потоков от 4 до 40 м/с.
17
Трубка напорная ПИТО, с изогнутым носиком
штук
1
60
Для замера динамического давления в газоходе
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений скорости воздушного (газового) потока от 2 до 30 м/с. Средний коэффициент преобразования динамического (скоростного) давления от 0,345 до 0,55 Кт
18
Трубка напорная ПИТО, цилиндрическая с прямым носиком
штук
1
60
Для замера статистического давления в газоходе при расчете фактических концентраций
На одну испытательную лабораторию

0,5-тен 0,7 дейінгі жылдамдықтардың барлық диапазонында түтіктің динамикалық (жылдамдық) қысымын түрлендіру коэффициенті. Түтікше коэффициентін анықтаудың салыстырмалы қателігі ±5% артық емес. Бақыланатын ортаның температурасы 40-тан 250°C дейін
9
Аспиратор
дана
2
72
Атмосфералық ауадан сынама алу үшін
Бір сынақ зертханасына
Шығыс диапазоны 2,0-20,0 л/мин; шығыс тапсырмасының қателігі: +/- 5%; жұтқыш кедергісі - 0-5 кПа
10
Зертханалық таразылар
дана
1
96
Заттардың массасын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеудің ең үлкен шегі 500-ден 8000 г-ға дейін. өлшеудің ең кіші шегі 0,1-ден 0,5 г-ға дейін. Бөлу бағасы (дискреттілігі) 0,001-ден 0,01 г-ға дейін
11
Лотпен өлшейтін металды рулетка
дана
2
120
Әртүрлі резервуарлар мен сыйымдылықтардағы органикалық сұйықтықтың, мұнай өнімдерінің деңгейін және тауар астындағы судың деңгейін өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны 0-ден 20 м-ге дейін, бөлу бағасы 1 мм, қателігі: миллиметрлік интервалдар ± 0,2 мм, сантиметрлік интервалдар ± 0,3 мм.
12
Дифференциалды сандық манометр
дана
2
72
Қысымды, газ қысымының ыдырауы мен айырымын өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны 0-ден 2,0 кПа, қателігі 0,1%.
13
Секундомер
дана
2
120
Уақыт аралығын минутпен, секундпен өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Шкала сыйымдылығы: секундты 60 с, минутты 60 мин, бөлу бағасы: секундтық шкала 0,2 с, минут шкала 1 мин, дәлдік класы екінші, қателігі ± 1,8 с.
14
Кептіргіш шкафы
дана
2
120
Сынамаларды тұрақты массаға дейін кептіру, термоөңдеу, зертханалық ыдыстарды кептіру
Бір сынақ зертханасына
Диапазон +50-ден + 350-ге дейін, қателігі ±2%.
15
Гигрометрлер
дана
3
12
Ылғалдылық пен температураны үздіксіз өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: ылғалдылық 10 % - дан 100% - ға дейін; температура минус 30 0С-тан жоғары.
16
Ішкі және сыртқы сүзу әмбебап шаң жинағыш түтік
дана
1
60
Газ-шаң ағындарының (газдардың) тозаңдануын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Газ-шаң ағындарының жылдамдығы 4-тен 40 м/с дейін.
17
Майысқан шүмегі бар, кысым түтігі ПИТО
дана
1
60
Газарнадағы динамикалық қысымды өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Ауа (газ) ағынының жылдамдығын өлшеу диапазоны 2-ден 30 м/с дейін. Динамикалық (жылдамдық) қысымды түрлендірудің орташа коэффициенті 0,345-тен 0,55 дейін
18
Цилиндрлі тікелей шүмегі бар, ПИТО кысым түтігі
дана
1
60
Нақты концентрацияларды есептеу кезінде газ өткізгіштегі статистикалық қысымды өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына

Диапазон измерений скорости воздушного (газового) потока от 2 до 60 м/с. Средний коэффициент преобразования динамического (скоростного) давления от 0,95 до 1,05 Кт.
19
Анализатор ртути
штук
1
60
Для измерения массовой концентрации ртути в газовой фазе
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений от 20 до 200000 нг/м3, относительная погрешность ± 2 %.
20
Хроматограф
штук
1
96
Для измерения концентрации органических веществ в газовой фазе
На одну испытательную лабораторию
Широкий диапазон: от 0 до 450°С с дискретностью установки 0.1°С. Скорость программирования до 50 °С/мин с дискретностью установки 0.1°С/мин, температурная стабильность +0,02°C при 50°C и +0,1 при 400 °C.
21
Вытяжной шкаф
штук
2
72
Для работы с едкими, пахучими и токсичными веществами
На одну испытательную лабораторию
Габаритные размеры, ДхШхВ, 1500х720х2200 мм, ±5 мм.
22
Газоанализатор
штук
1
120
Для определения концентрации H2S, NO2, CO, O2 и температуры в промышленных газовых выбросах
На одну испытательную лабораторию
Температура анализируемой газовой пробы (при использовании зонда) - от +50 до +800° С, Диапазон измеряемых концентраций: -сероводород - 0–100 мг/м3 (абс. погрешность ±(5+0,15Сх)мг/м3). -диоксид азота: от 0-50 мг/м3 (абсолютная погрешность ±(5+0,2Сх) мг/м3) от 50-200 мг/м3 (абсолютная погрешность ±(10+0,1Сх) мг/м3) -оксид углерода: от 0-2,0 г/м3 (абсолютная погрешность ±(0,02+0,065Сх) г/м3) от 2,0-20,0 г/м3 (абсолютная погрешность ±(0,05+0,05Сх) г/м3)-кислород от 0-25 об.% (приведенная погрешность ±2,5%) -диоксид углерода - от 0-25 об.% (погрешность определяется расчҰтным путем)
Раздел 2. Натуральные нормы расхода приборов и оборудования по атмосферному воздуху населҰнных мест и санитарно-защитной зоне
1
Газоанализатор
штук
3
96
Для автоматического непрерывного или периодического контроля атмосферного воздуха
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерения вредных веществ, мг/м3 (% об.), в атмосферном воздухе 0,5 ПДКсс – 0,5 ПДКр.з., в воздухе рабочей зоны 0,5 ПДКр.з, 20 ПДКр.з., предел допускаемой основной относительной погрешности, ±20%
2
Химические кассеты
штук
20
12
Вспомогательный материал для газоанализатора
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерения вредных веществ, мг/м3 (% об.), в атмосферном воздухе 0,5 ПДКсс – 0,5 ПДКр.з., в воздухе рабочей зоны 0,5 ПДКр.з, 20 ПДКр.з., предел допускаемой основной относительной погрешности, ±20%
3
Датчики
штук
10
36
Вспомогательный материал для газоанализатора
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерения вредных веществ, мг/м3 (% об.), в атмосферном воздухе 0,5 ПДКсс – 0,5 ПДКр.з., в воздухе рабочей зоны 0,5 ПДКр.з, 20 ПДКр.з., предел допускаемой основной относительной погрешности, ±20%
4
Аспиратор
штук
1
72
Для автоматического отбора проб воздуха, паров и аэрозолей
На одну испытательную лабораторию
Диапазоны расхода от 2,0 до 20,0 л/мин (4 канала); погрешность задания расхода: +/- 5%; (1,2 канал 0,2-2 л/мин, 3,4 каналы 2-20 л/мин - серийное исполнение), сопротивление поглотителя - 0-5 кПа.
5
Барометр-анероид
штук
1
96
Для измерения давления атмосферного воздуха
На одну испытательную лабораторию

Ауа (газ) ағынының жылдамдығын өлшеу диапазоны 2-ден 60 м/с дейін. Динамикалық (жылдамдық) қысымды түрлендірудің орташа коэффициенті 0,95-тен 1,05 дейін.
19
Сынап талдағышы
дана
1
60
Газ фазасындағы сынаптың салмақтық шоғырлануын өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны 20-дан 200000 нг/м3 дейін, салыстырмалы қателігі ± 2 %.
20
Хроматограф
дана
1
96
Газ фазасындағы органикалық заттардың шоғырлануын өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Кең диапазон: 0-ден 450°С-қа дейін қондырғының дискреттілігімен 0.1°С/мин Бағдарламалау жылдамдығы 50 °С/мин дейін қондырғының дискреттілігімен 0.1°С/мин, температуралық тұрақтылық +0,02°C 50°C кезінде және + 0,1 °C болғанда.
21
Сорып шығатын шкаф
дана
2
72
Күйдіргіш, иісті және уытты заттармен жұмыс істеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Габариттік өлшемдері, ҰхЕхБ, 1500х720х2200 мм, ±5 мм.
22
Газталдағыш
дана
1
120
Өнеркәсіптік газ шығарындыларындағы H2S, NO2, CO, O2 шоғырлануын және температурасын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Талданатын газ сынамасының температурасы (зондты пайдалану кезінде) - +50-ден +800° С дейін, өлшенетін шоғырланулардың диапазоны: - күкіртті сутегі-0-100 мг/м3 азот диоксиді:0-50 мг/м3,көміртегі оксиді: 0-2,0 г/м3 оттегі 0-25 % (келтірілген қателік ±2,5%)-көміртегі диоксиді-0-25 об бастап.% (қателігі есептеу жолымен анықталады)
2-бөлім. Елді мекендердің және санитарлық-қорғау аймақтарының атмосфералық ауасы бойынша құралдар мен жабдықтар шығысының заттай нормалары
1
Газталдағыш
дана
3
96
Атмосфералық ауаны автоматты үздіксіз немесе кезеңдік бақылау үшін
Бір сынақ зертханасына
Зиянды заттарды өлшеу диапазоны, мг/м3атмосфералық ауада 0,5 ШРКо.т. – 0,5 ШРКж.а., жұмыс аймағының ауасында 0,5 ШРКж.а., 20 ШРКж.а., рұқсат етілетін негізгі салыстырмалы қателіктің шегі, ±20%
2
Химиялық кассеталар
дана
20
12
Газталдағышқа арналған қосалқы материал
Бір сынақ зертханасына
Зиянды заттарды өлшеу диапазоны, мг/м3атмосфералық ауада 0,5 ШРКо.т. – 0,5 ШРКж.а., жұмыс аймағының ауасында 0,5 ШРКж.а., 20 ШРКж.а., рұқсат етілетін негізгі салыстырмалы қателіктің шегі, ±20%
3
Датчиктер
дана
10
36
Газталдағышқа арналған қосалқы материал
Бір сынақ зертханасына
Зиянды заттарды өлшеу диапазоны, мг/м3,атмосфералық ауада 0,5 ШРКо.т. – 0,5 ШРКж.а., жұмыс аймағының ауасында 0,5 ШРКж.а., 20 ШРКж.а., рұқсат етілетін негізгі салыстырмалы қателіктің шегі, ±20%
4
Аспиратор
дана
1
72
Ауа, бу және аэрозоль сынамаларын автоматты түрде іріктеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Диапазоны 2,0 - ден 20,0 л/мин-ге дейінгі; шығын тапсырмасының қателігі: +/- 5%; (1, 2 арна 0,2-2 л/мин, 3,4 арналар 2-20 л/мин-сериялық орындау), жұтқыш кедергісі-0-5 кПа.
5
Барометр-анероид
дана
1
96
Атмосфералық ауаның қысымын өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына

Диапазон измерений атмосферного давления от 80 до 106 кПа, пределы допускаемой погрешности измерений, не более: ±0,2 кПа
6
Метеометр
штук
2
120
Для измерения атмосферного давления, относительной влажности воздуха, температуры воздуха, скорости воздушного потока
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений от - 40 до + 85°С, погрешность ± 0,2 °С. Скорость от 0 до 20 м/с. Относитльная влажность от 0 до 98 %. Давление от 80 до 110 кПа.
7
Весы лабораторные
штук
1
96
Для определения массы веществ
На одну испытательную лабораторию
Наибольший предел взвешивания от 500 до 8000 г. Наименьший предел взвешивания от 0,1 до 0,5 г. Цена деления (дискретность) от 0,001 до 0,01 г
8
Термометры лабораторные
штук
3
24
Для измерения температуры в газоходах
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений от 0 0С до 350 0С, погрешность ±2 °С
9
Спектрометр атомно-абсорбционный
штук
1
60
Для определения тяжелых металлов в атмосферном воздухе
На одну испытательную лабораторию
Спектральный диапазон от 190 нм до 1000 нм, относительная погрешность ± 2 %
10
Лампы с полым катодом
штук
1
12
Вспомогательный материал для атомной абсорбционный спектрометр
На одну испытательную лабораторию
Спектральный диапазон от 190 нм до 1000 нм, относительная погрешность ± 2 %
11
Анемометр
штук
1
96
Для измерения усреднҰнного значения скорости ветра в наземных условиях.
На одну испытательную лабораторию
Предел допустимой погрешности, м/с не более ± (0,5 + 0,05V), где V - скорость ветра
Раздел 3. Натуральные нормы расхода приборов и оборудования по отработавшим газам транспортных средств
1
Измеритель дымности отработавших газов
штук
2
96
Для измерения дымности отработавших газов автомобилей, а также других транспортных средств и стационарных установок с дизельными двигателями.
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: от 0 до бесконечности м-1, Коэффициент ослабления от 0 до 100 %, предел допускаемой погрешности, не более ±0,05м-1, при коэффициенте поглощения от 1,6 до 1,8м-1,. Диапазон измерений дымности от 0 до 10,00 м –1 от 0 % до 100,0 %, Погрешность ±2%.
2
Анализатор отработавших газов (автотесты)
штук
2
48
Для проверки параметров токсичности отработавших газов автомобилей.
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: углеводороды от 0 до 2000 млн-1 *; оксид углерода от 0 до 5 %; диоксид углерода от 0 до 16 %; кислород от 0 до 21 %" ; окислы азота от 0 до 5000 млн-1.
Раздел 4. Натуральные нормы расхода приборов и оборудования по объектам окружающей среды
1
Дозиметр-радиометры
штук
2
72
Измерение мощности дозы излучения, а также одновременный контроль мощности дозы гамма-излучения окружающей среды
На одну испытательную лабораторию

Атмосфералық қысымды өлшеу диапазоны 80-нен 106 кПа-ға дейін, өлшеудің рұқсат етілген қателігінің шегі ±0,2 кПа-дан артық емес
6
Метеометр
дана
2
120
Атмосфералық қысымды, ауаның салыстырмалы ылғалдылығын, ауа температурасын, ауа ағынының жылдамдығын өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны - 40-тан + 85°С-қа дейін, қателігі ± 0,2 °с. жылдамдық 0-ден 20 м/с-қа дейін. Салыстырмалы ылғалдылығы 0-ден 98%-ға дейін. Қысым 80-нен 110 кПа дейін.
7
Зертханалық таразылар
дана
1
96
Заттардың массасын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеудің ең үлкен шегі 500-ден 8000 г-ға дейін. өлшеудің ең кіші шегі 0,1-ден 0,5 г-ға дейін. Бөлу бағасы (дискреттілігі) 0,001-ден 0,01 г-ға дейін
8
Зертханалық термометрлар
дана
3
24
Газ өткізгіштердегі температураны өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны 0С-тан 350 0С-қа дейін, қателігі ±2 °С
9
Атомдық-абсорбциялық спектрометр
дана
1
60
Атмосфералық ауадағы ауыр металдарды анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Спектралды диапазон 190 нм-ден 800 нм-ге дейін, салыстырмалы қателік ± 2 %
10
Қуыс катоды бар шамдар
дана
1
12
Атомдық абсорбциялық спектрометрге арналған қосалқы материал
Бір сынақ зертханасына
Спектралды диапазон 190 нм-ден 800 нм-ге дейін, салыстырмалы қателік ± 2 %
11
Анемометр
дана
1
96
Жер бетіндегі жағдайларда жел жылдамдығының орташаланған мәнін өлшеу үшін.
Бір сынақ зертханасына
Рұқсат етілген қателіктің шегі, м/с ± (0,5 + 0,05 V) артық емес, мұнда V-желдің жылдамдығы
3-бөлім. Көлік құралдарының пайдаланылған газдары бойынша құралдар мен жабдықтар шығысының заттай нормалары
1
Пайдаланылған газдардың түтіндігін өлшеуіш
дана
2
96
Автомобильдердің пайдаланылған газдарының, сондай-ақ басқа да көлік құралдарының және дизель қозғалтқыштары бар стационарлық қондырғылардың түтіндігін өлшеу үшін.
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: 0-ден шексіз әлсіреу коэффициенті 0-ден 100 %-ға дейін, рұқсат етілген қателік шегі ±0,05 м-1 артық емес, жұтылу коэффициенті 1,6-ден 1,8 м-1 дейін. Түтінді өлшеу диапазоны 0-ден 10,00 м -1 0-ден 100,0 %-ға дейін, қателігі ±2%.
2
Автоматты тест
дана
2
48
Автомобильдердің пайдаланылған газдарының уыттылық параметрлерін тексеру үшін.
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: 0-ден 2000 млн дейін көмірсутектер; 0-ден 5% - ға дейін көміртегі оксиді; 0-ден 16% - ға дейін көміртегі диоксиді; 0-ден 21% - ға дейін оттегі; 0-ден 5000 млн-1-ге дейін азот тотықтары.
4-бөлім. Қоршаған орта объектілері бойынша құралдар мен жабдықтар шығысының заттай нормалары
1
Дозиметр-радиометрлер
дана
2
72
Сәулелену дозасының қуатын өлшеу, сондай-ақ қоршаған ортаның гамма-сәулелену дозасының қуатын бір мезгілде бақылау
Бір сынақ зертханасына

измерение мощности амбиентного эквивалента дозы Н*(10) гамма-излучения от 0,1 до 9999 мкЗв/ч;
измерение амбиентного эквивалента дозы Н*(10) гамма—излучения от 0,001 до 9999 мЗв; измерение плотности потока бета-частиц от 10 до 105 см-2.
2
Измеритель радона
штук
1
96
Для измерения радона и его дочерних продуктов распада в компонентах окружающей среды
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений эквивалентной равновесной объемной активности радона, 4÷ 5·105Бк/м3. В диапазоне измерений эквивалентной равновесной объемной активности радона (4÷100) Бк/м3 пределы допускаемой основной относительной погрешности измерения Rn222, ±15%.
Раздел 1. Натуральные нормы расхода приборов и оборудования по поверхностной, морской, подземной и сточной воде
1
Атомно-абсорбционный спектрометр
штук
1
60
Для определения содержания тяжелых металлов в воде
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерения от 190 до 800 нм, относительная погрешность ± 2 %
2
Анализатор жидкости с термореактором
штук
1
60
Для определения концентраций загрязняющих веществ, воде
На одну испытательную лабораторию
Спектральный диапазон оптического излучения: в канале возбуждения 250-9000нм, в канале пропускания 250-900 нм, в канале регистрации люминесценции 250-900 нм
3
Система капиллярного электрофореза
штук
1
60
Для определения анионов и катионов загрязняющих веществ в воде
На одну испытательную лабораторию
Диапазон длин волны детектирования от 190 до 380 нм. Пределы допускаемой абсолютной погрешности установки рабочей длины волны, нм ±5. Диапазон изменения рабочего напряжения на капилляре, кВ от 1 до 25. Предел обнаружения бензойной кислоты (при положительной полярности высоковольтного блока) при отношении сигнал/шум 3:1, мкг/cм3, не более 0,8.
4
рН-метр
штук
2
120
Для определения качественного водородного показателя
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений, ед. рН от минус 2 до 14 Пределы основной допускаемой абсолютной погрешности измерений, ед.рН, не более ±0,01
5
Электрод лабораторный
штук
2
24
Вспомогательный материал на рН-метр
На одну испытательную лабораторию
Предельные значения диапазона водородной характеристики рН-0-12 при температуре 25 ±5°C
6
Рулетка металлическая
штук
1
72
Для измерения площади поперечного сечения газохода
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерения:0-5м, 0-10м. Класс точности 3. Цена деления шкалы 1,0.
7
Термометры
штук
2
24
Для измерения температуры в растворах
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений от 0 0С до 350 0С, погрешность + 1 °С
8
Весы лабораторные
штук
2
96
Для определения массы веществ
На одну испытательную лабораторию

н*(10) гамма-сәулелену дозасының амбиенттік эквивалентінің қуатын 0,1-ден 9999 мкЗв /сағ дейін өлшеу;
Н*(10) гамма—сәулелену дозасының амбиенттік баламасын 0,001-ден 9999 мЗв дейін өлшеу; бета-бөлшектер ағынының тығыздығын 10-нан 105 см-ге дейін өлшеу-2.
2
Радон өлшегіші
дана
1
96
Қоршаған орта компоненттеріндегі радонды және оның еншілес ыдырау өнімдерін өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Радонның эквивалентті тепе-тең көлемді белсенділігін өлшеу диапазоны, 4÷ 5 105 Бк/м3. Радонның эквивалентті тепе-тең көлемді белсенділігін өлшеу диапазонында (4÷100) Бк / м3 rn 222, ±15% өлшеудің рұқсат етілген негізгі салыстырмалы қателігінің шектері.
5-бөлім. Жер үсті, теңіз, жер асты және ағынды су бойынша құралдар мен жабдықтар шығысының заттай нормалары
1
Атомдық-абсорбциялық спектрометр
дана
1
60
Судағы ауыр металдардың құрамын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны 190-нан 800 нм-ге дейін, салыстырмалы қателік ± 2 %
2
Термореакторы бар сұйықтық талдағышы
дана
1
60
Судағы ластаушы заттардың концентрациясын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Оптикалық сәулеленудің спектрлік диапазоны: қозу арнасында 250-900 нм, өткізу арнасында 250-900 нм, люминесценцияны тіркеу арнасында 250-900 нм
3
Капиллярлы электрофорез жүйесі
дана
1
60
Судағы ластаушы заттардың аниондары мен катиондарын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Детекторлау толқынының ұзын диапазоны 190-нан 380 нм-ге дейін. Толқынның жұмыс ұзындығын орнатудың рұқсат етілген абсолюттік қателігінің шектері, нм ±5. Капиллярдағы жұмыс кернеуінің өзгеру диапазоны, кВ 1-ден 25-ке дейін.
4
рН-метр
дана
2
120
Сапалы сутегі көрсеткішін анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшем диапазоны, бірлік рН минус 2-ден 14-ке дейін. Өлшеудің негізгі рұқсат етілген абсолюттік қателігінің шегі, бірлік рН, ±0,01 артық емес
5
Зертханалық электрод
дана
2
24
РН-метрге қосалқы материал
Бір сынақ зертханасына
25 ±5°C температурада рН-0-12 сутегі сипаттамасы диапазонының шекті мәндері
6
Металды рулетка
дана
1
72
Газ кірісі көлденең қимасының ауданын өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: 0-5м, 0-10м. Дәлдік класы 3. Шкаланы бөлу бағасы 1,0.
7
Термометрлер
дана
2
24
Ерітіндідегі температураны өлшеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны 0С-дан 350 0С-қа дейін, қателігі + 1 °С
8
Зертханалық таразылар
дана
2
96
Заттардың массасын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына

Предельные значения диапазона водородной характеристики рН-0-12 при температуре 25 ±5°C
16
Дозатор пипеточный
штук
3
36
Для дозирования реактивов и образцов
На одну испытательную лабораторию
Диапазон объемов дозирования от 1мл до 5мл, допущение применения по классу ± (0,5-0,7)%
17
Гигрометр психрометрический
штук
1
36
Для определения температуры и влажность воздуха помещения лаборатории
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений относительной влажности от 20 % до 90 %, цена деления шкалы термометров 0,2 °С, абсолютная погрешность термометров гигрометра с учетом введения поправок ± 0,2 °С
18
Термостат
штук
1
120
Для нагрева и охлаждение температуры проб
На одну испытательную лабораторию
Диапазон автоматического регулирования температуры от 10оС до 40оС, погрешность стабилизации температуры ± 0,5оС
19
Баня водяная
штук
1
120
Для нагревания веществ
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений температуры от 30оС до 105оC, точность измерения ± 0,20С
20
Автоматический титратор
штук
2
120
Для проведения анализа воды титриметрическим методом
На одну испытательную лабораторию
Скорость дозирования до 40 мл/мин для 20 мл; 100 мл/мин для 50 мс. Точность дозирования: Систематическая ошибка:0,15%, Случайная ошибка: 0,05%
21
Спектрофотометр
штук
1
96
Для определения концентраций загрязняющих веществ в растворах почв
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерений: длина волны от 315нм до 990 нм; коэффициентов пропускания от 1 до 100%; оптическая плотность от 0 до 2, 0,5 класс точности
22
Печь муфельная
штук
1
60
Для прокаливания проб почвы
На одну испытательную лабораторию
Диапазон нагрева от 50 до 1300 °С
23
Плита электрическая
штук
2
74
Для нагрева твҰрдых и жидких образцов в различной посуде
На одну испытательную лабораторию
Максимальная температура нагрева 5000С, платформа керамика, с лотком для песчаной бани
24
Анализатор жидкости
штук
1
60
Определение нефтепродуктов в почве
На одну испытательную лабораторию
Спектральный диапазон оптического излучения: в канале возбуждения 250-9000нм, в канале пропусканя 250-900 нм, в канале регистрации люминесценции 250-900 нм
25
Анализатор ртути
штук
1
60
Для определения ртути в водных растворах почв
На одну испытательную лабораторию
Диапазон измерения от 20 до 20000 нг/м3 погрешность ±20%
26
GPS приемник
штук
1
60
Для определения объемов незаконно добытых полезных ископаемых и объемов незаконно размещенных отходов производство и потребления
На одну испытательную лабораторию
Частота вывода координат:
1 Гц-50 Гц. Время инициализации 10 секунд. Надежность инициализации 99,9%. Формат дифференциальных данных: CMR, CMR+, CMRx, RTCM2.1, RTCM
2. 2, RTCM2.3, RTCM3.0, RTCM3.1, RTCM
3.2 Диаметр 129 мм, высота 112 мм . Вес 0,97 кг (включая батарею). Рабочая температура минус 45-60С Температура хранения минус 55-85 С. Точность позиционирования. Статика в плане 2,5 мм +0,5ppm (СКО). Статика по высоте 5 мм +0,5ppm (СКО) Дифференциальный кодовый режим 0,45 м Автономный режим 1,5 м. Встроенный радиомодем дальность связи типично до 5км. Внешний радиомодем УКВ радио-модуль компании South встроенный модуль GPRS (3G) . Bluetooth 4.0, 2.1 + EDR standard . Опционально внешний GPRS/CDMA двухрежимный коммуникационный модуль. 4Гб встроенной памяти + 4Гб SD карта. Напряжение 7,4 В. Потребляемая мощность 2 Вт
27
Портативный хромато-массспектрометр в комплекте
штук
1

25 ±5°C температурада рН-0-12 сутегі сипаттамасы диапазонының шекті мәндері
16
Тамызғыш мөлшерлегіші
дана
3
36
Реактивтер мен үлгілерді мөлшерлеу үшін
Бір сынақ зертханасына
Мөлшерлеу көлемдерінің диапазоны 1мл-ден 5мл-ге дейін, ± класс бойынша қолдануға жол беру (0,5-0,7)%
17
Психрометриялық гигрометр
дана
1
36
Зертхана үй-жайларының температурасын және ауа ылғалдылығын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Салыстырмалы ылғалдылықты өлшеу диапазоны 20 % -дан 90 %-ға дейін, термометрлер шкаласының бөлу бағасы 0,2°С, түзету енгізуді есепке ала отырып термометрлердің абсолюттік қателігі ±0,2 °С
18
Термостат
дана
1
120
Сынама температурасын қыздыру және салқындату үшін
Бір сынақ зертханасына
Температураны автоматты реттеу диапазоны 10оС-тан 40оС-қа дейін, температураны тұрақтандыру қателігі ± 0,5 оС
19
Су моншасы
дана
1
120
Заттарды қыздыру үшін
Бір сынақ зертханасына
Температураны өлшеу диапазоны 30оС-тан 105оС-қа дейін, өлшеу дәлдігі ± 0,20 С
20
Автоматты титратор
дана
2
120
Суды титриметриялық әдіспен талдау жүргізу үшін
Бір сынақ зертханасына
Мөлшерлеу жылдамдығы 40 мл/мин 20 мл үшін; 100 мл/мин 50 мс үшін. Мөлшерлеу дәлдігі: жүйелі қате: 0,15%, кездейсоқ қате: 0,05%
21
Спектрофотометр
дана
1
96
Топырақ ерітінділерінде ластаушы заттардың концентрациясын анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны: толқын ұзындығы 315 нм-ден 990 нм-ге дейін; өткізу коэффициенттері 1-ден 100% - ға дейін; оптикалық тығыздығы 0-ден 2-ге дейін, 0,5 дәлдік класы
22
Муфельді пеш
дана
1
60
Топырақ сынамаларын қыздыру үшін
Бір сынақ зертханасына
Жылыту диапазоны 50 ден 1300 °С дейін
23
Электр плитасы
дана
2
74
Қатты және сұйық үлгілерді әртүрлі ыдыста қыздыру үшін
Бір сынақ зертханасына
Ең жоғары қыздыру температурасы 5000С, керамика платформасы, құм моншасына арналған науамен
24
Сұйықтық талдағышы
дана
1
60
Топырақтағы мұнай өнімдерін анықтау
Бір сынақ зертханасына
Оптикалық сәулеленудің спектрлік диапазоны: қозу арнасында 250-9000 нм, өткізу арнасында 250-900 нм, люминесценцияны тіркеу арнасында 250-900 нм
25
Сынап талдағышы
дана
1
60
Топырақтың су ерітінділерінде сынапты анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Өлшеу диапазоны 20-дан 20000 нг/м3 дейін қателік ±20%
26
CNSS приемник
дана
1
60
Заңсыз өндірілген пайдалы қазбалардың көлемін және заңсыз орналастырылған қалдықтардың көлемін анықтау үшін өндіріс пен тұтыну
Бір сынақ зертханасына
Қабылдағыш Жер шарының кез келген нүктесінде базалық станциялар мен ұялы байланыс желілерін пайдаланбай сантиметрлік дәлдікті қамтамасыз етеді.
27
Портативті хромато-массспектрометр жиынтығы
дана
1

120
Для определения гептила в почве
На одну испытательную лабораторию
Диапазон рабочих температур от 0°C до 45°C. Относительная влажность от 0 до 95%
28
Анализатор вольтамперометрический
штука
1
60
Для высокочувствительных измерений содержания токсичных примесей в водных растворах проб почв
На одну испытательную лабораторию
Пределы допускаемой относительной погрешности измерений массовой концентрации ионов цинка, кадмия, свинца и меди в аттестованных смесях: ±25, ±20 от 0,00010 до 0,0050 мг/дм3 вкл.
29
Линейка измерительная металлическая
штук
2
96
Для разметки, проверки и контроля линейных размеров
На одну испытательную лабораторию

120
Топырақтағы гептилді анықтау үшін
Бір сынақ зертханасына
Жұмыс температураларының диапазоны 0°C-ден 45°C-ге дейін. Салыстырмалы ылғалдылығы 0-ден 95%-ға дейін
28
Вольтамперометриялық талдағыш
данаа
1
60
Топырақ сынамаларының су ерітінділерінде уытты қоспалардың болуын жоғары сезімталдық өлшеуге арналған
Бір сынақ зертханасына
Аттестацияланған қоспалардағы мырыш, кадмий, қорғасын және мыс иондарының массалық шоғырлануын өлшеудің рұқсат етілген салыстырмалы қателігінің шектері: ±25, ±20 0,00010-ден 0,0050 мг/дм3
29
Өлшеуіш металды сызғыш
дана
1
96
Сызықтық өлшемдерді белгілеу, тексеру және бақылау үшін
Бір сынақ зертханасына

Диапазон измерений от 0 мм до 300 мм
Раздел 7. Натуральные нормы расхода передвижной лаборатории
1
Передвижная экологическая лаборатория
штук
1
120
Для мониторинга атмосферного воздуха селитебной зоны и санитарно - защитных зон предприятий
На одну испытательную лабораторию
Необходима поставка специализированного автомобиля типа Газель с пассажирскими местами не менее 5 чел, габаритная длина 5680 мм, габаритная ширина 1974 мм, габаритная высота 2583мм, масса снаряженная 1867 кг, масса полная 3500 кг, колесная база 3750 мм, дорожный просвет 180мм, объем багажника 6000л, объем топливного бака 80л, двигатель: тип двигателя 2.6, объем двигателя 2600см3, количество клапанов на цилиндр 4, рекомендуемое топливо бензин-газ, расход топлива-загородный цикл, л/100 км, тип коробки передач, ведущие колеса все, полный привод
Примечание:
Допускается применение других средств измерений по техническим
характеристикам, не уступающим указанным в таблицах.
Расшифровка аббревиатур:
CO – оксид углерода
NO – оксид азота (II)
NO2 – оксид азота (IV)
HC - углеводороды
SO2- оксид серы (IV)
H2S - сероводород
CO2 – оксид углерода (IV)
м/с - метр в секунду
°С - градус Цельсия
% - процент
мм - миллиметр
см - сантиметр
м - метр
еД - единиц
с - секунд
г - грамм
кг - килограмм
т- тонна
г/см3 - грамм на сантиметр в кубе
м3 - метр кубический
V - измерение скорости
мПа - мегапаскаль
гПа - гектопаскаль
кПа - килопаскаль
рН - кислотность, водородность
ДЭ –Департамент экологии
КЭРК- Комитет экологического регулирования и контроля
МЭПР –Министерство экологии и природных ресурсов

Өлшеу диапазоны 0 мм-ден 300 мм-ге дейін
7-бөлім. Жылжымалы зертхана шығысының заттай нормалары
1
Жылжымалы экологиялық зертхана
дана
1
120
Кәсіпорындардың селитебтік аймағы мен санитарлық-қорғау аймақтарының атмосфералық ауасының мониторингі үшін
Бір сынақ зертханасына
Газель түріндегі жолаушылар орындары 5 адамнан кем емес, габариттік ұзындығы 5680 мм, габариттік ені 1974 мм, габариттік биіктігі 2583мм, жабдықталған салмағы 1867 кг, толық салмағы 3500 кг, Доңғалақ базасы 3750 мм, Жол жарығы 180мм, жүксалғыштың көлемі 6000л, отын багының көлемі 80л, қозғалтқыш: қозғалтқыш түрі 2.6, қозғалтқыш көлемі 2600см3, цилиндр клапандарының саны 4, ұсынылатын отын бензин-газ, отын шығыны-қала сыртындағы цикл, л/100 км, жетекші доңғалақтар барлық, толық жетек мамандандырылған автокөлікті жеткізу қажет
Ескертпе:
Кестелерде көрсетілгеннен кем болмайтын техникалық сипаттамалар бойынша басқа өлшем құралдарын қолдануға рұқсат етіледі.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
% - пайыз;
°С – Цельсий градусы;
Ca – кальций;
CO – көміртегі оксиді;
CO2 – көміртегі оксиді (IV);
H2S – күкірт сутегі;
HC – көмірсутектер;
Mg – магний;
NO – азот оксиді (II);
NO2 – азот оксиді (IV);
O2- оттегі;
Rn – радон;
SO2 – күкірт оксиді (IV);
U – уран;
V – жылдамдықты өлшеу ;
айн/мин – айналым минутына;
Бк/м3 – беккерель текше метрге;
вт – ватт;
г – грамм ;
г/см3 – текше сантиметрге грамм;
гб – гигабайт;
гПа – гектопаскаль;
дм3- дециметр
дм3/сағ – сағатына текше дециметр;
кВ – киловатт;
кг – килограмм ;
кПа – килопаскаль;
л- литр;
л/мин – литр минутына;
м – метр;
м /с – секундына метр;
м3 – текше метр;
Мбар – миллибар ;
мг/л - миллиграмм литрге;
мг/м3 - миллиграмм текше метрге;
мЗв - миллизиверт;
мин – минут;
мкЗв/с – микрозиверт сағатына;
мл/мин – минутына миллилитр;
мм – миллиметр;
мм/дм3-милиметр текше дециметрге;
мПа – мегапаскаль;
Н* - гамма;
Нг – нанограмм;
нм – нанометр;
ОХТ – оттегінің химиялық тұтынуы;
ппm – қуат ағынының тығыздығы;
рН – қышқылдығы;
с – секунд;
С3Н8- пропан;
С6Н14 –гексан;
см – сантиметр;
СН4 –метан;
т – тонна;
ҰхЕхБ – Ұзындығы-Ені-Биіктігі;
ШРК ж.а. – жұмыс аймағының Шекті рұқсат етілген концентрациясы;
ШРК о.т. – орта тәуліктік Шекті рұқсат етілген концентрациясы;
ЭТРМ –Экология және табиғи ресурстар министрлігі ;
ЭД- Экология департаментері;
ЭРБК- Экологиялық реттеу және бақылау комитеті.