О бюджете города Аркалыка на 2026-2028 годы
Решение маслихата города Аркалыка Костанайской области от 23 декабря 2025 года № 197
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Аркалыкский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Аркалыка на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 9567822,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 2729087,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 20910,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 25500,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 6838735,0 тысяч тенге, из них объем субвенций – 1521666,0 тысяч тенге;
2) затраты – 9567822,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 7684,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 25950,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 18266,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -7684,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 7684,0 тысяч тенге:
поступление займов – 25950,0 тысяч тенге;
погашение займов – 18266,0 тысяч тенге.
2. Учесть, что в бюджете города на 2026 год предусмотрен объем целевых текущих трансфертов из областного бюджета в сумме 1169346,0 тысяч тенге.
3. Учесть, что в бюджете города на 2026 год предусмотрен объем целевых трансфертов на развитие из областного бюджета в сумме 4135070,0 тысяч тенге.

Арқалық қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 197 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 - бабы 1 - тармағының 1) тармақшасына сәйкес Арқалық қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арқалық қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2, 3 - қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9567822,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 2729087,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 20910,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 25500,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша - 6838735,0 мың тенге, оның ішінде субвенциялардың көлемі – 1521666,0 мың теңге;
2) шығындар – 9567822,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 7684,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 25950,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 18266,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -7684,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 7684,0 мың теңге:
қарыздар түсімі – 25950,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 18266,0 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған қала бюджетінде облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер көлемі 1169346,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған қала бюджетінде облыстық бюджеттен 4135070,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.

4. Учесть, что в бюджете города на 2026 год предусмотрен объем бюджетных кредитов из республиканского бюджета в сумме 25950,0 тысяч тенге, в том числе:
местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 25950,0 тысяч тенге.
5. Учесть, что перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета города Аркалыка на 2026 год, не установлен.

4. 2026 жылға арналған қала бюджетінде республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер көлемі 25950,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға 25950,0 мың теңге сомасында.
5. Арқалық қаласының 2026 жылға арналған бюджетін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі белгіленбегені ескерілсін.

121 600,0
041
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
121 600,0
2
Социальная помощь
689 320,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
689 320,0
006
Оказание жилищной помощи
25 000,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
46 948,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
12 456,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
219 537,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
238 897,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
146 482,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
312 882,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
312 882,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
150 623,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 000,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
118 433,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
42 826,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 250 567,0
1
Жилищное хозяйство
604 196,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
604 196,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
21 454,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
81 000,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
501 742,0
2
Коммунальное хозяйство
2 386 684,0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
2 196 684,0
006
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
2 196 684,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

121 600,0
041
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
121 600,0
2
Әлеуметтiк көмек
689 320,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
689 320,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
25 000,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
46 948,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
12 456,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
219 537,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
238 897,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
146 482,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
312 882,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
312 882,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
150 623,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 000,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
118 433,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
42 826,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 250 567,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
604 196,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
604 196,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
21 454,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
81 000,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу
501 742,0
2
Коммуналдық шаруашылық
2 386 684,0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлiмi
2 196 684,0
006
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
2 196 684,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

360,0
5
Планирование и статистическая деятельность
65 875,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
65 875,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
65 470,0
004
Капитальные расходы государственного органа
405,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
92 469,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
92 469,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
92 469,0
02
Оборона
54 228,0
1
Военные нужды
28 553,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
28 553,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
28 553,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
25 675,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
25 675,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
25 317,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
358,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
6 922,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
6 922,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 922,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6 922,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
999 743,0
1
Социальное обеспечение
154 771,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
154 771,0
005
Государственная адресная социальная помощь
154 771,0
2
Социальная помощь
561 969,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
561 969,0
006
Оказание жилищной помощи
26 500,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
51 653,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
13 824,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
139 703,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
242 369,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

360,0
5
Жоспарлау және статистикалық қызмет
65 875,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
65 875,0
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
65 470,0
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
405,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
92 469,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
92 469,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
92 469,0
02
Қорғаныс
54 228,0
1
Әскери мұқтаждар
28 553,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
28 553,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
28 553,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
25 675,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
25 675,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
25 317,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
358,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
6 922,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
6 922,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 922,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6 922,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
999 743,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
154 771,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
154 771,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
154 771,0
2
Әлеуметтiк көмек
561 969,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
561 969,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
26 500,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
51 653,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
13 824,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
139 703,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
242 369,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету